Binnenland. Uit ie Provincie. Kerknieuws. zaken, hem en de overige leden van Ket kabinet op de hoogte wenschte te brengen van den stand van de Opper-Silezische kwestie. Daar de regeering nog steeds geen officieele berichten heeft gekregen, kon dr. Rosen slechts samenvatten wat aan de bladen uit Genève is gemeld. Deze be richten komen hierop neer, dat het Opper- Silezische nijverheidsgebied geheel of ge deeltelijk voor Duitschland verloren zal gaan. De teleurstelling in Dnitsche kringen is natuurlijk groot en het staat dan ook vast, dat het kabinet-VVirth zal aftreden ingeval de O.-S. kwestie in voor Duitsch land ongunstigen zin wordt opgelost. Een pijnlijk incident. Zoowel in Londen als in Washington heeft het volgende incident een zeer pijn lijken indruk gemaakt. Naar men weeit, is generaal Pershing onlangs naar Euro pa gekomen om de medaille van het Amo- rikaansche congres op de graftambe van den onbekenden soldaat te Parijs te leg gen. Deze plechtigheid zou te Londen herhaald worden op "bet graf van dear onbekenden Engelschman. Te Parijs moest Pershing op een bericht uit Londen wach ten, wanneer de plechtigheid daar zou kunnen plaats hebben, doch hoewel zelfs het Amerikaansche gezantschap te Parijs op dat bericht aandrong, het "kwam niet. Pershing zal nu 20 dezer weder naar Amerika terugkeeren. Yperen. De En gelse he bladen bevatten een op roep van maarschalk French lot steun van den Yperen-bond, welke ten doel heeft de herinnering aan den strijd in den sec tor van Yperen, waarbij een kwart mil- iioen Britten het leven hebben verloren, levendig te houden. De bond hoopt door giften in staat te worden gesteld in den sector een soort van tehuis op te richten, welks muren de namen zal bevatten van alle strijders, die hij Yperen het leven hebben gelaten, en waar tevens kaarten en andere gegevens ter beschikking «'uilen ïzijn om van de geschiedenis van den Slag kennis te kunnen nemen. Voor hen, die eenigen tijd in de geteisterde streek willen toeven, «al het tehuis gelegenheid tot overnachten Lieden. De spoorwegramp te Parijs. De wisselwachter, die betrokken was bij de ramp van Batignolles, is thans in werkelijk arrest gesteld, daar bij de onderlinge conferentie der wisselwachters de bewijzen tegen hem zich zoodanig op stapelden, dat het geen twijfel meer lijdt, of een onvoorzichtige manoeuvre heeft veel tot de ramp bijgedragen. Hij is thans ook in staat van beschuldiging gesteld we gens het veroorzaken van den dood door schuld. Oppositie tegen den achturendag. Van alle «ijden en schier in alle lan den waar «ij is ingevoerd, doet men aan vallen óp de acht-Uren-wet. De finonciëele- moeilijkheden, waarmee bijna alle staten te kampen hebben, dragen daartoe wel het meeste bij. Zoo heeft in een der zit tingen van de Fransche commissie Van financiën de meerderheid der leden «ich «eer duidelijk uitgesproken, dat, wat be treft de staatsbedienden en werklieden en ook het spoorwegpersoneel, de duUr van den achturen-arbeid niet langer «al Imogen afgerond worden op de wijze, waar op dit thans plaats heeft, zoodat de acht •uren tellen voor een vollen werkdag, mialar men wil, dat de berekening plaats «al heb ben volgens de effectieve arbeidsuren. iMen hoopt op die wijze meer dan 15 a 20 pet arbeid te verkrijgen, wat op de verschillende begrootingen zal kunnen lei den tot enorme besparing. Wat betreft de private handel en nijver heid, is de wensch te kennen gegeven, dat Op veel uitgebreider schaal vrijstellingen en afwijkingen van de bepaling der wet «Uilen worden toegestaan, maar daar deze wijzigingen niet mogelijk zijn, zonder dat nieuwe wettelijke maatregelen zullen wor den getroffen, d. w. z. zonder te raken aan den tekst van de wet zelve, is het noodig, dat een nieuwe tekst wordt samengesteld en aan parlement en senaat voorgelegd. Het is dus zeker, dat in de aanstaande parlementaire periode de kwestie van den achturen-werkdag een ernstig punt van beraadslagiing zal vormen. In Duitschland gaat men meer radi caal te werk. Daar hebben de Leuna- fahrieken lails eerste industrie in Duitsch land den 8-urigen arbeidsdag afgeschaft. De directie gaf eenvoudig te kennen, dat de wekelijksche werktijd op 56 uren moest worden gesteld. i Korte berietiten. De gezondheidstoestand van den kei eer van Jap'an vertoont nog steeds geen vooruitgang. De geneesheeren zeggen, dat «ijn ziekte ongeneeslijk is, welke tijding Onder het Jap-anneesche publiek grooten indruk maakte. De moordenaar van Tïsjza, die ter dood veroordeeld is, moet tot de 417 communisten behooren, wier vrijlating door de Russische sowjet-regeering ver langd wordt als tegenprestatie voor de vrijlating der in Rusland nog aanwezige Hongaarsche krijgsgevangenen. Het centrale telefoonbureau te Pe tersburg is door een geweldigen hrand totaal vernield. De bolsjewiki meenen, dat samenzweerders hier de hand in het spel gehad hebben. Alhoewel er Alaondiagtavond over Londen een flinke regen viel, houdt de warmte nog) steeds aan. Er wordt voor speld, dat dit zomerweer in het Zuidelijk deel van Engeland nog minstens een Week Kal duren. Te New-York is Zaterdag! na een «eer kouden regen de eerste sneeuw van |het seizoen gevallen. Het meteorologisch .bureau voorspelt vorst. De koop-paniek te Weenen moet wat geluwd zijn. Er is natuurlijk door sommige verkoopers schandelijk over vraagd. Bovendien is een massa valsch buitenlandsch geld in betaling gegeven. Officieel wordt thans medegedeeld, dat het aantal gedoode en verdwenen per sonen bij de ramp van Oppau meer dan 600 bedraagt, aangezien mtusschen nog talrijke zwaargewonden zijn overleden. Het getal personen dat bij de ramp blind is geworden is niet zoo groot als eerst werd beweerd. In België mag bij den herbouw van door den oorlog verwoeste gebouwen 9 uur per dag gewerkt worden. In de Berlijnsche metaalindustriei wordt heden hoogstwaarschijnlijk de al- ge-meene staking afgekondigd. Utrecht zonder melk? De Prov. Utr. Melkhoudersbond- heeft besloten de levering van melk aan de gemeente Utrecht morgen stop te zetten, wanneer ingaande dezen datum hun niet een prijs wordt gegarandeerd van 18 ct. per liter, franco stad (thans l!7 cent). De „verdwenen" ambulance- treinen. Niet dan na, rijp beraad heeft het depar tement van oorlog in 1919 besloten, de ambulancetreinen niet langer aan te hou den. In vredestijd toch kan van deze treinen weinig of geen nut worden ge trokken. Het aanhouden zou zeer hooge kosten hebben gevorderd, niet alleen voor het expresselijk bouwen van de noodige bergruimte, doch ook voor de jaarlijks terugkomende onderhoudskosten van trein- loods en materieel. Daarom werden de treinen niet langer behouden dan het le gerbelang eischte en met de belangen van de schatkist was overeen te bren gen. Behoud van de ambulance-treinen voor andere dan legerdoeleinden bleek evenmin mogelijk. De voertuigen der ambulance-treinen zijn aan de spoorwegmaatschappij1 terug- gegeven, terwijl de inventaris ter beschik king, is gesteld van het uitvoerend-comité met het doel deiZ-en inventaris over lief dadige en nuttige instellingen te ver deden. Chr. Verzorging van Kijank- ,z i n nig- en. Blijkens het jaarverslag, van de Ver- eenigjing tot Christelijke, verzorging van Krankzinnigen, in Nederland, bedroeg op 31 Dec. het aantal patiënten in de vier stichtingen van de vereeniging 2403, ter wijl in de kliniek op het Valerius-plein te Amsterdam in 1920 waren opgeno men 544 patiënten. De jaiarlijksche uit gaven stegen tot bijna drie en een kwart millioen gulden. Uit Oost-Indië kwam een roepstem om hulp. De toestand van krank zinnige lijders daar is zeer droef. Op geheel Java zijn slechts twee krankzin nigengestichten, te Buitenzorg en La- wang, die geheel bezet zijn. De genees kundige autoriteiten doen hun best om in dazen noodtoestand verbetering te bren gen, maar kunnen voorshands «weinig doen. Het verslag, bepleit, da,t een Indi sche vereeniging wordt opgericht. Allerlei. Naar de Intern. Arbeidsconferentie te GenèYe zijn o.-a. benoemd tot afgevaar digden der regeering dr. W. H. Nolens en dhr. C. J. P. Zaalberg, en tot technische raadslieden betreffende de bescherming van landarbeiders dhr. I. G. J. Kakebeeke en voor dit onderdeel namens de werk gevers o.a. prof. Diepenhorst en namens de arbeiders o.a. dhr. B. Siinons, voorz. v. d. Ned. Chr. Landarb. Bond. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester der gemeente Groede en Nieuw - vliet M. Wagtho, secretaris dier gemeente; is aan J. Pieper te Waarde, op zijn verzoek met ingang van 1 dezer eervol ontslag verleend als dijkgraaf van het waterschap Waarde en is benoemd tot heemraad van het waterschap Schouwen, J. Padmos te Duivendijke. Off.-mach. 2e kl. W. Pblderman wordt gedetacheerd bij de fabriek de Schelde te Vlissingen, om toezicht te houden bij de plaatsing en de beproeving van de motoren en werktuigen van de aldaar in aanbouw zijnde onderzeeboot K VIII, bestemd voor Ned.-Indië. Middelburg. Gisterenavond hield „Uit het VolkVoor het Volk" haar jaarvergade ring. Allereerst had door den heer C. W. Dhuij de bekendmaking der bekronin gen in en de uitreiking van de prijzen van den wedstrijd in gevelversiering, plaats. Spr. deelde mee, dat de jury dit jaar door verschillende oorzaken, inzon derheid door de Landbouwweek, wat laat is geweest. De deelname is nog altijd niet groot. Voor de commissie is dit een groote .teleurstelling. Het is jammer, dat zoo iets in Middelburg niet tot stand is te brengen. De commissie legt daarom thans het bijltje er bij neder. De eerste prijs, de verguld-zilveren me daille van Handelsbelang werd toegekend aan W. Reijnierse met 87 punten, de- tweede, verguld-zilveren medaille van Vreemdelingenverkeer aan R,. A. Basti- aanse, met 75 punten; de derde, zilveren- medaille van de tuinbo-uwvereeniging Wal cheren, aan H. B. Wijtman met 74 punten, de vierde* zilveren medaille van Uit het Volk aan F. W. de Buckviel met 71 punnten; de vijfde, een bronzen medaille, van Uit het Volk aan H. Kruijder met 66 punten; zesde, een kanarie vair de Walchersche kaïnarievereeniging „Onze Zangers" aan J. C. Ultee met 63 punten; do zevende, achtste en negende, allo ge reedschappen voor planten- en bloemon- verzorging, resp. aan S. P. Adriaanse, G. J. Entink en A. Kloeke. De extra- prijs voor deelnemende vaklieden, een verguld-zilveren medaille, van Nehalennia, werd toegekend aan mejuffrouw Guijot, De heer Bastiaanse sprak de hoop uit, dat men nog zal kunnen besluiten voort te gaan met deze wedstrijden. De voorzitter zei, dat bet al of niet voortgaan met de wedstrijden nog in het bestuur overwogen moet worden. Door den secretaris werd hierop het jaarverslag uitgebracht. De rekening be gon met een kwaad slot van f461.57L> eu eindigde met een goed slot van f 147.02. De algemeene zaken leverde een goed slot op van f70.75. de verjaardag van de Koningin een goed slot van f228.22; de volkszangschool en de kinderspeeltuin een na-de©lig slot van resp. f 68.56 en f 36.81V2. Betreffende de V o 1 k s za n g s c h o o 1 wordt medegedeeld, dat de cursus 1920 1921 begon met 23 jongens en 112 meis jes, terwijl op bet dinde van het yer- eenigmgsjaar 20 jongens en 133 meis jes, samen 153 de school bezochten. De „Kinderspeeltuin" werd van 17 Mei tot en met 15 September 1920 bezocht door 5848 kinderen, maar leidt in de laatste jaren een jammerlijk bestaan, en loopt zeer groot gevaar te worden op geheven. Oorzaak: steeds stijgende exploi tatiekosten en geringe financiëele steun. Het bestuiur besloot den tuin dit seizoen niet te openen, fenzlij alsnog van voldo mde belangstelling in de inrichting mocht blij ken. Aan het gemeentebestuur zal hier van kennis worden gegeven. In plaats van de heeren F. A. Hiller ien -M. J. van de Kreke, die periodiek; moesten aftreden en 'de heen-en mr. J. 'Adriaans© en G. Mes, die door drukklei bezigheden bedankt lalden, werden tot bestuursleden gekozen de heerea A. D1. 'Kaan, G. W. don Boer, Joh. van Goozen ©n W. Ri. J. Geulen. De te Rotterdam aa ".gekochte twee de sproeiwagen en de veegmachiije zijn gisterenmiddag door de gemeentereiniging in gebruik genomen. De roode sproei wagen ging op den Döim vooruit om het opjagen van stof te voorkomen, waarna de veegmachine in een zeer kort oog en- blik langs de geheele Noordzijde van den Dam vuil en bladeren in twee rijen had geveegd, zoodat elles makkelijk in de vuil niswagens kon worden geworpen. Men spaart met de veegmachine enkele werk krachten en bovendien is de straat veel beter schoon. O.a. werden gisteren ook de Kinder- en Korendijk nog geveegd. Gisterenmiddag bij het brengen van het Engelsche stoomschip „Oackfield", in het droogdok, kwam het schip tegen den dokmuur aan, waarvan het bovenste deel scheurde en naar buiten werd gedrukt. Goes. Het bericht, dat dhr. G. Adriaan- sen zijn benoeming tot lid van den Ge meenteraad heeft aangenomen is voor barig Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie in dit nummer, waarin van wege het gemeente-gasbedrijf tijdelijk co kes tegen sterk verminderde prijzen wordt aangeboden. Voor velen een mooie ge legenheid om tegen den a.s. winter .zich van goedkoope brandstof te voorzien. Zoo als in de annonce wordt medegedeeld, is het aanbod slechts tijdelijk. Met hartelijken dank ontving de Pen ningmeester van Wijkverpleging f 10 voor verleende hulp; bovendien ontving! de Zus ter nog een gift van f5 en één van f2.50. Kapelle. Door bet bestuur van het Dep. van de Mij. tot Nut van het Algemeen is in haar j.l. gehouden be stuur verga dering onder meer besloten Emiël Hulle- broeck 4 Nov. a.s. te doen optreden. Wissenkerke. De commissie uit de burgerij, die advies zou uitbrengen over liet wetsontwerp tot vereeniging van de 4 gemeenten op N.-Beveland heeft hiaiar ver gadering met gesloten deuren gehouden. Het abnormale geval doet zich dus voor, dat het advies van den raad wél openbaar is maar dat de burgerij niet weet, hoe de door haar gekozen --commissie heeft geadviseerd. Maandag j.l. vergaderde de raad de zer gemeente, waarin alle leden tegenwoor dig waren. Besloten werd tot wijziging der begrooting. Medegedeeld werd, dat het goed slot der Brandstof tencommf 894.64 bedraagt.Daarna kwam de hoofdschotel, zooals de voorzitter opmerkte, n.l.het wetsontwerp tot vereeniging der vier N.- Revelandsche gemeenten tot één gemeente, genaamd Noord-Beveland. Ter inleiding der behandeling gaf de voorzitter een beknopt overzicht van de voorgeschiedenis der zaak. Vervolgens wees hij erop, dat men in deze tweeërlei standpunt kon innemen, n.l. dat van den Wissenkerker, die alleen het oog had voor 't voordeel van zijjn eigen gemeente en dat van den Noord-Bevelan der, die het welzijn voor het geheele eiland in 'toog vatte. Hoewel zelf aarts-conservatief en rer actionair, meende spreker, dat de verande ring met het oog op het algemeen belang wenschelijlc was. De wethouder van der Maas zette uiteen dat naar zijne meening, bezuiniging op tal van gemeente-uitgaven bij het wetsont werp op den voorgrond was gesteld. Maar als hij de nieuwe met de oude cijfers der salarissen en wachtgelden vergeleek, dan bleek de bezuiniging niet te ontdek ken. Tot nog too was Wissenkerke er in geslaagd, zijn verschillende openbare wer ken en stichtingen tot stand te brengen en toch een laag percentage voor den Hoofde lijken Omslag te behouden. Bij de ver eeniging met de overige drie gemeenten, waar dat percentage veel hooger was, moest Wissenkerke dus verliezen. Hij achtte daarbij de gemeente van 5000 H.A. oppervlakte groot genoeg om op eigen wieken te drijven. Het lid de Regt releveert, dat toen do Raad de eerste maal voor de vraag der vereeniging gesteld werd, met algemeene stemmen ontkennend werd beslist. Daarna werd ons college geraadpleegd over een evenlueele grenswijziging, waartegen geen bezwaar bleek te bestaan. Nu gaat het den schijn krijgen alsof Wissenkerke de schuld draagt aan den loop der zaak, ofschoon hij bij gebrek aan gegevens niet beter wist, dan dat het de bedoeling der gecombi neerde vergadering te Kortgene, waarin Ged. Staten vertegenwoordigd waren, ge weest is, zich uit te spreken vóór een verdeeling van N.-BeveLand in twee ge meenten. Als daar de vraag niet gek scherend maar ernstig aan de orde gesteld was, dan zou hij hebben voorgesteld, de zaak bij volksstemming uit te maken, om dat de Raad wel geroepen is de gewone gemeentezaken te behandelen, maar niet een bui tengewone als deze. Ofschoon spr. met den voorzitter in ge- voelen over de wensehe-lijkheid der ver eeniging sterk verschilt, wil hij daar niet verder op ingaan, doch alleen als zijin meening uitspreken, dat de regeering zich stelt tegenover den Raad, dat de andere gemeenten, die gebrek hebben aan goede wegen, bevoordeeld zouden worden ten koste van Wissenkerke; en dat men reeds om laatstgenoemde reden verplicht is zich tegen de vereeniging te verklaren. Wethouder van der Maas wijst nog op de moeilijkheden, die zouden voortvloeien uit den naijver der verschillende o u d e ge meenten, wat door de vergadering wordt beaamd. Weth. van Nieuwenliuijzen deelt het in zicht der vorige sprekers. Wel heeft hij het oog voor enkele goede zijden der vereeni ging, maar die zouden voor Wissenkerke te duur zijn gekocht, gezien het belasting percentage der andere gemeenten. Nog moet hij er op wijzen, dat voor een land bouwende gemeente, zooals Noord-Beve land dan zou zijn, zware dagen voor de deur staan, omdat de achteruitgang in het landbouwbedrijf, het totaal der inko mens slerk zal doen dalen. En wait zou dan het percentagevoor den Hoofdelijken Om slag moeten worden? Het lid Abrahamse ondersteunt de re deneering van zijn collega de Regt, waar deze de bedoeling der Kortgeensche ver gadering besprak. Ook hij meent, dat de raadsleden der andere gemeenten beter waren ingelicht, dan die van Wissenkerke. Het lid de Regt wijst er nog op, dat een behoorlijke regeling van den Keurings dienst als een voordeel der vereeniging werd genoemd. De bladen hebben dezer dagen verschillende gevallen vermeld, dat die dienst voor kringen van aangrenzende gemeenten geregeld werd, wat voor de vier gemeenten van ons eiland ook zou kunnen, al waren niet vereenigd. De voorzitter herhaalt, wat hij in den aanvang over de moeilijkheid der beslis sing gezegd heeft. Voor hem blijft de hoofdvraag.' Is de vereeniging wenschehjk uit een oogpunt van algemeen belang? Het bijzonder belang moet daarvoor wij ken. De al- of niet bezuiniging kan moei.- 'lijk afgeleid worden uit de cijfers, waar naar verwezen wordt. Hij kan daar nu niet dieper op indringen, omdat er te veel van het persoonlijk element in gemengd is. De duur der wachtgelden b.v. kan op die cijfers van zeer grooten invloed zijn. Voor hem blijft dus nog altijd gelden, dat eendracht macht maakt. Het lid de Regt oordeelt, dat Cortgene in de rich ting der vereeniging drijft met het oog op noodige wegsverbetering. Weth. v. d. Maas is het daarmede eens. De Regt wijs! •zelfs den betrokken weg aan. Het. lid Joh. v .d. Maas is tegen de vereeniging, maai met het oog op het feit, dat Ged. Staten zoo bitter weinig rekening houden met een beslissing van den Raad als die hun niet aanstaat, weet hij niet hoe hij stem men zal. Hij vreest ook voor ruzie ondei de gemeenten onderling. Enkele leden roe pen: stem naar uw persoonlijk inzicht, dan gaat ge altijd vrijuit? De voorzitter stelt nu aan de orde do Stemming over artikel 1 van het wetsont werp, omdat daarmede te kenneu kan ge geven worden, of men vóór of tegen de vereeniging der gemeenten is. Is de meer derheid er tegen, dan kan gevoegelijk ver dere behandeling van het wetsontwerp achterwege blijven. Wat door de verga dering wordt beaamd. Het bedoelde artikel wordt daarop met algemeene (11) stem men verworpen. Waarmede deze zaak was beëindigd. Alsnu kwamen aan de orde de vaststel ling der verordeningen op de heffing en invordering van 100 opcenten op de Rijks inkomsten en de rijksvermogensbelasting. Zonder bedenkingen werden deze aangeno men. Een gelijk besluit viel ten opzichte van een verlenging van het heffen van den Hoofdelijken Omslag voor 1921 over de maanden Januari tot en met April 1922. Daarna kwam in behandeling het tot he den aangehouden voorstel van het raads lid van Hee tot wijziging van enkele bepa lingen der bouwverordening, b.v. om de vloeroppervlakte van het hoofdwoonver- trek van 15 vierk. M. terug te brengen tot 14 vierk. M. en de hoogten van woonver trekken tot 2.70 Al. en van aangebouwde keuken tot 2.40 M„ de vloeroppervlakte van een huis met bijbouw van 35 op 86 vierk. Al. te brengen. B. en W. hadden op dit voorstel het advies der Gezondheidscommissie ge vraagd. Doze commissie oordeelde** dat wijziging der verordening ongewenscht was, maar dal in voorkomende gevallen haar oordeel over gewenschte afwijkingen kon worden ingewonnen. Het lid van Hee vroeg, waarom in andere gemeenten an dere maten worden goedgevonden, die hier niet worden toegelaten? De voorzitter ant woordde, dat dit aan de verordening dier gemeente lag. De voorsteller meende, dat die cijfers dan ook in onze verordening opgenomen konden worden. Het voorstel van B. en W. om den raad der Gezond heidscommissie op te volgen, werd ver worpen en het voorstel van Hee aangeno men. Het lid de Regt informeert, bij de om- vraag, of het liggeld op het haventerrein niet verhoogd was, tegelijk met de verhoo ging van het havengeld indertijd. Wethouder Van Nieuwenliuijzen was ook van die meening. De voorzitter oor deelde van niet. En om allen twijfel op te heffen, werden de notulen, waar het om ging, nageslagen. Toen bleek, dial er wel veel over liggeld gesproken was, maar dat van verhooging van liggeld voor bie ten volstrekt niet gerept was. Daarna vroeg; hetzelfde lid inlichtingen omtrent de aanwezigheid van zand en riet op de kaai te Kamperland. Dit bleek gediend te hebben tot' demping eener ver dieping voor de spui sluis, doch was uit- gespoeld. Het lid Abrahamse vroeg; waarom de publieke werken niet onder de gemeente lijke ambachtslieden waren aanbesteed, zooals toch de Raad gewenscht had bij de bespreking dier werken. Do voorzit ter antwoordde, dat B. en \V„ op grond der opgedane ondervinding, geen vrijheid hadden gevonden dien weg verder te be wandelen, omdat dit tot schade van de gemeentefirianciën «ou hebben geleid. Zoo wa-s b.v. de verbouwing dei' veldwach terswoning aanbesteed, doch er kwam maai- één inschrijving in van den ge meente-timmerman met compagnon van ongeveer f400 boven de begrooting, n.l. f 1787 bij een begrooting van f 1400. Toen «ijn B. en W. gekomen tot onderhandsche aanbesteding tegen de begroote som. Een soortgelijke ondervinding was vroeger op- gedaan bij den bouw van het ontvan- gerskantoorlokaial Wethouder Van Nieuwenhuijizen vraagt waarom de commissie van advies inzake de vereeniigiing der gemeenten dezen mor gen in besloten kring vergaderde inplaats van ïn het openbaar. Hij vond dit een ongeoorloofde houding tegenover de kie- «ers. De voorzitter antwoordde, dat ook •z.i. die vergadering publiek had moeten jzijn. Tijdens de vergadering heeft hij1 nog bij de griffie te Middelburg doen infor- meeren, doch daar de griffier afwezig was, kon men geen afdoend antwoord geven, hoewel men ook van meening was, dat het de bed-oeling, der Gemeentewet is, dat de vergadering publiek moest zijn. Ondanks het protest van den voorzitter heeft de commissie echter besloten in geheime zitting te vergaderen en viel er dus verder niets meer aan te doen. Op de vraag van het lid Buijzo of er toch geen einde kan gemaakt worden aan de klachten van de dorpsdijkbewoners over de schade die aan hunne woningen berokkend wordt door liet rijden van den „Auto" over dien dijk, antwoordt de voor zitter, dat deze klacht reeds van ouden datum is en dat indertijd aan den chauf feur is gplast -zooveel mogelijk onder den dijk te rijden. Wat dan ook gebeurt, Bij verdere bespreking .is de vergadering bet echter algemeen eens, dat de trillingen waarover men klaagt oyer het geheele dorp worden gevoeld. Daarop wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Ned. Herv. Kerk. Drietallen te Rio-tjterdam (Vacature-van Dorpi) dr. J. Sev-erijn te Dordrecht, J. Goslinga te Utrecht en W. Bic haai' te 's-Gravenhage; (vacature-ten Kate) G. Bol- kestein te Katwijk a. Zee, G. Veuema te Koudram en H. van Wessel te Weesp. Beroepen te Oosthuizen H. G. Was te Bergum; te Nieuweschans F. Sinnighe Damsté .te Dirkshorn; te Bameveld P J.. Steenibeek te Wilnis. Aangenomen naar Noordwijkerhout dooi' P. Hofstede- te Hoogmade. Geref. Kerken. Tweetal te Gcneiruuden G. de Jager te Grijpskerke en P. v. d. -Sluis, cand. te Drachten. Beroepen te Molenaarsgraaf-Brandwijk J. Meijer te Beetgum; -te Zuidwolde (Dr.) P. V. d .Slujs, cand. te- Drachten; te Herwijraen Ri. Brouwer te Baarland; te Paesens en Witmairsum M. P. Pel te Kommerzijl. Zondag nam ds. P. N. Gijsman wegens vertrek naar Oostkapelle afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Wateringen, spre kende over 2 Oor. 1:12. Door meer dere sprekers werd Z.Eerw. op hartelijke wijze toegesproken. Die belangstelling was buitengewoon groot. Dr. J. A. Cramer te 's-Gravenhage, benoemd tot hoogleeraar te Utrecht thans nog predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage, vierde gisteren zijn, 25- jarig .ambtsjubileum. - In een vergadering van de Theol. faculteit der Utrechtsche Universiteit heeft Prof. dr. H. Visscher den vertxekkendou hoogleeraar Prof. dr. S. D; v. Veen her dacht. 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2