Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Wetensc Le deeld, niet wenschelijfc- Na 4 dagen wa ren we leeg. Wij zijn weggegaan uit, dat oord 'van diepe ongekende armoede, waar thans in erge mate de pest en de cholera is uitgebroken. Wij hebben een stuk leed gezien in de bijna ontvolkte straten. De bevolking lijdt binnenskamers en demon streert niet meer. Omdat zij weet, dat het toch niet baat. Want er is niemand die kan helpen. Niemand, dan alleen het bui tenlandNaar hulp van God wordt niet gevraagd. Kerken en scholen zijn ge sloten. De bevolking is de wanhoop nabij Ze verlangt naar brood en kleeren. En naar niets anders. Een scheepsramp. Een verschrikkelijke ramp heeftZa terdagnacht plaats gehad: de „Rowan" is vergaan na een dubbele aanvaring even buiten de Gorsewallpunt aan den uitersten Westelijken hoek van Schotland tegenover Belfast. Er hing een dichte mist. De „Rowan", 1493 ton groot, van de bekende Laird lijn, kwam even na middernacht in aanva ring met de „West-Gamak", een Ameri- kaansche cargoboot van 5647 ton. en zonk binnen 2 minuten. Er waren 93 menschen aan boord. Door de heldhaftige pogingen van de mannen van het Amerikaan sche zoowel als van het Clan-schip, konden 24 van de 37 scheepslieden en 53 passagiers ge red worden. De kapitein is onder de 16 vermisten, terwijl van de geredden drie personen sindsdien gestorven zijn. Kerte berichten. -Te Munchen zijn Zondag; de 13.000 in den oorlog gesneuvelde inwoners der stad herdacht. Deze plechtigheid werd tot een groote vaderlandsche betooging. O.a. waren aanwezig kroonprins Ruprecht, Lu- dendorff en eenige Reiersche prinsen en prin cessen. Charlie Chaplin, de bioscoop-,,held" is weer naar Amerika vertrokken. Volgens een ambtelijke statistiek zijn te Weenen de prijzen van gebruiksartikelen thans 24.000 pet. hooger dan in het eer ste halfjaar van 1914. In enkele departementen van Peru moet een revolutie zijn uitgebroken. Een passagierstrein van Valenciennes naar Bergen is nabij het station Thulin ontspoord. De locomotief stortte in een pas met aarde gevulde opening, terwijl drie wagons uit de rails liepen. Verschei dene personen werden niet ernstig ge wond. De materieele schade is aanzien lijk- A fsluiting en droogmaking de r Z uiderzee. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet tot afsluiting en droog maken van de Zuiderzee, hetwelk strekt oin in art. 4, 2de allinea, van laatst ge noemde wet voor „twee millioen gulden" te lezen „een millioen gulden". i In de Memorie van Toelichting wordt opgemerkt, dat het voornemen bestaat de uitvoering van de werken tot droogmaking van de Zuiderzee gedurende de eerste 4 jaren in een matig tempo te doen plaats vinden en niet meer te doen geschieden1 dan noodig is om te behouden, wat tot nu toe gedaan is, n.l. de afdamming van het Amsteldiep en daarmede verband hou dende werken. In verband hiermede zal het bedrag der bijdrage, welke moet wor den toegekend, hierna worden terugge bracht tot. één millioen gulden. Allerlei. Vrijdag brachten 24 Eerste Kamerleden, w.o. ook mevr. PothuisSmit een bezoek aan Wieringen, teneinde de werken, die straks dienen ter droogmaking van de Zuiderzee, in oogenschouw te nemen. Ingediend is een wetsontwerp, houdende voorschriften tot regeling van den uitvoer van boter en kaas. Er wordt op het departement van land bouw gewerkt aan een wetsontwerp tot dekking van het verlies, dat op de kolen- ivoorziening is geleden. Inzake de verkiezing van de Eerste Ka- 'mer (Grondwetsherziening) heeft de Re geering haar standpunt gewijzigd. Zij stelt nu voor de rest zetels toe te wijzen vol gens het stelsel der grootste overschotten, zooals bi] de verkiezing voor de Tweede Kamer geldend is. Zaterdagavond arriveerde de kroonprins en zijn gevolg, van zijn zesdaagsch ver blijf te Doorn, op het eiland Wieringen terug. Naar de a.s. Vrijdag te 's-Graven- hage te houden buitengewone Depu tateto-vergadering der A. R. partij zijn afgevaardigd door de Kiesvereen. te Tholen dhr. R. H. Lanting (plv. ds A. Bolwijn) en te Oostkapelle dhr. A. Melse. Gisteren is afgekondigd Staats blad No. 1072. Besluit van den 17en September 1921, tot schorsing van Ihet besluit van den gemeenteraad van St. Maartensdijk, da. 31 Aug. 1921, tot verkoop van een aantal jn be doeld besluit vermelde schilderijen, aanwezig in het raadhuis dier ge- imeente. Middelburg. Gelijk wij reeds eerder meedeelden en ook per advertentie in dit numtoier wordt bekend gemaakt, wordt Ier Donderdagavond in ae JSchut- tershofzaal een openbare vergadering tebouden, uitgaande van de prov. afd. er Middernachtzending-vereniging. Ongetwijfeld is bet in onzen tijd van zedelijk verval meer dan ooit noodig, dat wij als Christenen ten opzichte vain (het kwaad der ontucht onze roe ping kennen en verstaan. Daarom twij felen wij er dan ook niet aan, of bedoelde vergadering zal evenals die ten vorigen jare te Goes druk' bezocht zijn, temeer nog, waar naast een twee tal begaafde sprekers ook nog iemand als dhr. v. Munster, die jarenlang bij' de Middernachtzending werkzaam is, Wet woord z'al voeren. Goes. Dhr. G. Adriaansen heeft, zijn benoeming tot lid van den Gemeente raad aangenomen. Daarmede is ein delijk in de vacature-v. d. I/eeuw voorzien. Vlissingen. Gelijk wij reeds meld den, is onder Oudenbosch een kind door dein sneltrein doodgereden. De Vliss. Crt. meldt hiervan pog' het vol gende: Zaterdagavond werd de snel trein, welke Wier om 6.44 aankomt, nabij Oudenbosch plotseling tot staan gebracht.. De machinist deelde mede, vermoedelijk .twee kinderen te hebben overreden, welke vlak voor zijn ma chine de spoorbaan overstaken. Bij onderzoek haalde men de vreeselijk misvormde overblijfselen van een dei- kinderen van onder den trein te voor schijn. Van bet andere kind werd niets gevonden. Vermoedelijk is dit onge deerd gebleven en in zijn 'grooten schrik verder geloopen. De wanhoop' der in de nabijheid wonende moeder was aangrijpend om aan te zien. Met ongeveer 25 minuten vertraging kwam de trein alhier aan. Door twee rijksveldwachters is Zaterdag op den Ouden Middelburg- schen weg een bejaard persoon uit Vlissiug'en aangehouden en overge bracht naar het politie bureau alhier, welke sinds maanden aaneen is ver dacht 'geweest van oneerbare hande lingen tegen de zeden, waarvan ooik tevens proces-verbaal zal worden op gemaakt. ü'e aangehoudene is later, na het afleggen eener bekentenis, oip vrije voeten gelaten. (VI. C.) Rilland-Bath. Door den gem. veld wachter is gistermiddag op de schor ren Ander Bath, aangehouden W. de M. visscher te Baerendrecht (België), welke in bet algemeen politieblad stond gesignaleerd. Tevens was hij in Welf bezit van een jachtgeweer, zoinder daartoe bevoegd te zijn. Wolfaartsdiik. Toen de landbouwers- knecht J. Kooiman, in dienst van dhr. J. Koert bij het bieten mennen met een zwaar geladen wagen met bieten de oprit van den boomdijfc naai de hofstede zou afrijden, brak een der argangen van het gareel zóó, dat de wagen zonder stuur was en met paarden en al van den steilen dijk aftuimielde en alles in de sloot terecht kwam. Dte voerman was van den wa ten tusschen de paarden gevallen. en der paarden was over hem heen gerold, zoodat hij zich aan een zijner beenen zoodanig bezeerd 'bad, dat ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. Behalve veel materieele scha de, liep dit ongeluk nog betrekkelijk goted af. Gisteren vergaderde de gemeen teraad. Tegenwoordig alle leden. Voor zitter de burgemeester. De gemeente- begrooting 1922 werden aangeboden op een ontvangst en uitgaaf van f 71.119.741/2 biet een post van f29000 voor den H. O. en f5007i/2 als post van onvoorzien. De gemeentebegroo- ting 1921 werd gewijzigd en verhoogd met f 15147. Gewijzigd werd het vo rige raadsbesluit betreffende den ver koop van bouwterrein. Besloten werd van pl.m. 25 Are van de Noordzijde den prijs te bepalen op fl.70 per vk. M. en na aftrek van 4 Are weg den prijs van het overige terrein te bepalen op fl.30 de vierk. M. Een voorloopige bespreking werd gehou den over gemeentelijke Eleotriciteits- voorziening. Besloten werd nadere in lichtingen in 'te winnen bij de P. Z. E. M. Bij de rondvraag vestigde dhr. Overbeeke de aandacht op de oprit aan den Noordijk. Na afloop der ver gadering werd genoemde oprit door den voorzitter en de leden van den raad in ©ogenschouw genomen. Daar genoemde oprit behoort aan den Oos- terlandpolder en de voorliggende weg aan de provincie, zal getracht worden in samenwerking met genoemde licha men den toestand aldaar te .verbete ren. Domburg In de Maandagavond ge houden raadsvergadering kwam hef eerst aan de orde de subsidie voor de'n N. V. Autobusdienst Walcheren. De voorzitter gaf een uiteenzetting, waaruit bleek, aat nog een tekort van f400 gevonden moest worden in sub- sidiën van de gemeenten Domburg, Oostkapelle en. Serooskerke. De h.h. Almjekinders en Elout waren van mee ning, dat Domburg geen direct belang beert bij den autobusdienst. Deze ge meente toch heeft een tram voor per sonenvervoer, welke reeds door Dom burg gesubsidieerd wordt. De gemeen ten Oostkapelle en Serooskerke, welke geen personenvervoermiddel hebben en voor wie de Autodienst als '1 ware een uitkomst is, hebben bierbij het grootste belang. Genoemde sprekers waren dan ook van ineening, dat het niet meer dan billijk was, dat laatst genoemde gemeenten de grootste sub sidie gaven. Het voorstel van den voorzitter om f200 subsidie te geven, in stemming gebracht, werd met op een na algemeene stemmen verwor pen. Vóór stemde dhr. Westen burger. Een voorstel van Wethouder Elout om f 150 subsidie te geven, werd even eens verworpen. Tegen stemden de beeren de Visser, Wisse, v. d. Hoge en van Sluijs. Een voorstel van dhr. Almekinders om f 100 subsidie te ge- veto, werd met op; een na algemeene stemmen aangenomen. Tegen stemde dhr. Wisse. Van den Bond van Gemeente-ambte naren was een verzoek ingekomen 0111 die ambtenaren een premievrij pen sioen te verleenen. Op voorstel van deto heer Elout werd hieraan ten deele voldaan door den boekhouder van het G. E.*B. op te nemen onder de amb tenaren, wiens pensioensbijdrage door de gemeente wordt betaald. E. W. Neugebauer vroeg .verlof tot het gebruik maken van een school lokaal om daarin gedurende de win termaanden les te geven in bouwkun dig teekenen. Besloten werd zoo teenigszins mogelijk aan dit verzoek te voldoen. D. Bommeljé verzócht, daar hij nog steeds grooten hinder ondervond van de Eleetrische Cen trale, de gemeente zijn huis te koopen. Dit werd voor kennisgeving aange nomen. Een verzoek van Ged. Staten om de jaarwedde van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand te ver- hoogen, werd verworpen. Vóór stemde dhr. Elout. Bij de rondvraag verzocht dhr. de Visser inlichtingen omtrent de Vleeschkeuringswe!, welke 1 Nov. a.s. in werking zal treden. Deze wer den hem door den voorzitter gege ven. Dhr. de Visser zag gaarne, dat aan de bewoners der Volkswoningen grooter perceel tuin werd verstrekt. B. ein W. zullen een onderzoek naar de mogelijkheid instellen. Oostkapelle. A.s. Vrijdag 14 Oct. fciulleto alhier ter gelegenheid van bet 25-jarig jubileum van den Edelachtb. Heer Jhi\ W. Z. van Teylingen als Burgemeester dezer gemeente, ver schillende volksspelen en kinderfees ten gebonden worden. Des avonds zal er concert en vuurwerk zijn. Z.Ed. Acihtb. zal op het Gemeentehuis van 2 tot 3 uur receptie houden. Scherpenisse. Gisteren vergaderde de Raad. Aanwezig 5 leden, één va cature. Afwezig dhr. van der Sluijs. Overlegging geschiedt van de volgende ingekomen stukken: Een procesver baal van ppnemïng der boeken en kas van den gemeente-ontvanger op 29 Sept. j.l. Een besluit tot wijzi ging der begroeting voor het burger lijk armbestuur wordt goedgekeurd en als uitvloeisel daarvan aan deze ad ministratie voor den dienst 1921 een verhoogd subsidie van f200 toege kend. Tot veearts, hoofd van den keu ringsdienst inzake de uitvoering der vleeschkeuringswef, met de gemeenten St. Maartensdijk, Poortvliet, Stave- nisse en St. Annaland wordt benoemd dhr. A. C. Steendijfc alhier. Besloten wordt voor den tijd van 5 jaren onfh. te vragen van de vóórkeuring, wat betreft de huisslachting van varkens en het slachten te doen geschieden in de bedrijfsslagerijen en wat de buisslachtingen betreft op eigen erven. Terder nog besloten de heffing' van deto hoofd, omslag over de maanden Januari t.m. April .1922 te regelen naar de aanslagen over den dienst '21. Stavenisse. De gemeenteraad be sloot in zijn gisteren gehouden ver gadering één cient per inwoner te ge ven als bijdrage inzake kosten der permanente commissie voor een be tere verbinding van Westelijk Noord- Brabant en Tholen. Als hoofd voor de uitvoering van den vleeschkeu- ringsdienst. wordt benoemd de beer A. C. Steendijk, veearts te Scherpe nisse. De Raad besloot den Minister van Arbeid ontheffing te vragen van de verplichte voorkeuring bij huis- slachting (art. 46 der Vleeschkeurings- wet). Ingekomen reclames tegen den H. O. werden in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de beeren P. van Iwaarden, J. Gaakeer en A. Stoutjesdijfc. Besloten werd aan C. Knuist mét terugwerkende kracht tolt 1 Jan. 1.1., een toeslag te geven van 40 pot. op zijn pensioen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Vlaardingen H. Hoogen- doorn te Iris se. Bedankt voor Hoogeveen door H. Biesma te Groningen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen tè Avezaath (toez.) A. v. d. Zwaai te Monnikendam. Aangenomen naar Zalt Bomimel door dr E. L. Smit te Boksmeer. Bedankt voor Loon op Zand door J. Bus te Ouddorpvoor Hauwert door W. A. Kastein te Hoogkarspel. - voor Ierseke door T. Stigter te Berkel XN- R- C.) Geref. Kerken. Beroepen te Leeuwarden G. R. Kuy- per te Haarlem; te Nijemirdum T. Ij. Kroes te Workum'; te Zuili- chem R, Brouwer te Baarland. Dé Rotterdammer meldt, zeker aan de hand van 't Kerkelijk Handboek van Doekes en Rullmann, dat a.s. Vrijdag ds Koippe te Enumatil zijn 25-jarig ambtsfeest yiert. Dit is echter abuis. Het zal pas op 13 De cember a.s. zoo zijn. Ds. P. Huët. Dr. J. II. Gunning te Serooskerke be antwoordt in zijn weekblad Pniël een vraag omtrent wijlen dezen uitnemenden man. Het volgende is aan zijn antwoord ontleend U hebt „veel kwaads van dien man ge hoord," Mevrouw? Zeg dan maar uit mijn naam aan al die babbelaars, dat zij lie gen. Hij was een groot zondaar voor God en menschen; hij' was diep gezonken in de dagen vóór zijn bekeering niemand kon daar met grooter droefheid en in niger waarheidsliefde over spreken dan hij zelf! maar sedert hij zijn hart aan den Heiland gegeven had, was hij één' en al liefde voor God en menschen. In al de fasen 1) van zijn fel bewogen bestaan, die de temperatuurscurven 2) van den grilligen 'typhuslijder over treffen, heeft hij maar één be geerte gekendden Heer te dienen en zijn medemenschen te helpen. Minder ego- istisch mensch, hulpvaardiger schepsel heb ik nooit ontmoet. Of je nu bij dag of bij' nacht voor een ellendige bij hem aanklopte, altoos was hij bereid mede •te> gaan, te troosten, te vermanen, te wee nen met de bedroefden, te juichen met de blijden. Of hij nu in een toestand was dat hij geloofde dat er bijna niet, één in den hemel kwam, omdat God de mees ten voor de verdoemenis had bestemd, dan wel dat hij in zijn universalistische periode was, waarin hij ze allen tot gelukzalig heid zag komen, altijd was hij volkomen eerlijk en oprecht voor God en menschen. Ik heb hem maar ééns boos gezien, 't Was in zijn spiritistische periode. Hij had bijna geen mensch meer in de kerk, en met tintelende oogen (0, die kleine, guilige, schitterende oogjes van Huët) ver telde hij mij dat hij voor een stampvolle kerk gepreekt had. Hij bedoelde dat de kerk stampvol geesten was geweest. En toen veroorloofde ik mij de ongepaste aar digheid: „jammer dat het collectezakje er zoo weinig van merkt, dominee." Ddt vond hij heel leelijk van mij, en ik geloof dat ik toen in geen jaar een lettertje schrift van hem kreeg. Maar o, wat kon hij eigenaardig doen! 'k Voel nóg het koude zweet, dat mij op rug en voorhoofd kwam, toen ik, nau welijks drie weken dominee, door vaca tureplicht in de groote kerk van Goes moe tende optreden, en bezig zijinde mijn toga aan te trekken, Huët zag binnenkomen in de consistoriekamer. „Wat is dat?" zei hij mijn preekboekje op tafel ziende liggen. „Vertrouw je God niet genoeg om zoo'n boekkie noodig te hebben?" En metee'n stak hij het in zijn zak en wou mij naar den preekstoel brengen. Het orgel begon al voor den vóórzang te spelen. Ik die thans, na bijna 40-jarigen dienst, mijn „boekkie" nóg niet missen kan, raakte toen geheel in de war. En ik vroeg hem dringend: „geeft u mij 'tboekje terug of niet?" En toen hij tot tweemaal toe zei: i' „ik denk er niet aan," gooide ik zenuwach tig mijn toga uit en zei toen: „u kunt voor m ij preeken, ik wandel naar den Polder 3) terug". Toen hij zag dat ik 't meende, gaf hij mij mijn eigendom terug, maar nooit heb ik van m'n leven moei- gepreekt dan toen. Hoe menigmaal is hij langs het kanaal van Goes naar mijne pastorie op komen wandelen! Soms met verbazing van de schippers, van welke ik mij er nog één heel goed herinner. Zoo'n schipper tegen komend, die zwaar voorovergebogen zijn scheepje voorttrok, vliegt Huët op hem aan, wjjst of klopt hem op zijn hart en vraagt: „hèb je 'm? hèb je 'm?" Huët bedoelde: „heb je den Heere Jezus in je hart?" Maar de schipper, die deze ge barentaal absoluut niet begreep, bracht zijn vinger aan z'n eigen voorhoofd en wees toen naar 't gladde, kleine bolletje van Huët, als wilde hij zeggen: „die man z'n bovenkamer is zeker heelemaal in de war!" Wat kon die man heerlijk met je bid den! Wat een priesterlijk, deelnemend, fijn gevoelig hart droeg hij in dat kleine ten gere lichaam mede! Zou ooit een arme te vergeefs om een gave bij hem hebben aan geklopt? 't Is bekend dat hij tal loo ze ma len bedrogen werd, en soms een splinter nieuwe jas of een mooie broek weggaf aan een sluwen slampamper, die hem op *t rechte moment wist te „pakken". Wat kon hij kostelijk preeken! Dan hing je aan z'n lippen en dronk je zijn diep ernstige woorden.in als een dorstig hart het hemelwater. Toch verloochende hij ook op den preekstoel zijn guitigen aard niet altijd. „Gunning, je zult eens liooren hoe ik van morgen ze allen laat vertellen dat ze mij liefhebben." En met een stalen gezicht gaf hij Ps. 119: 49 als nazang op, in den Zeeuwsehen tongval 4), zonder dat iemand het merkte, voorlezende: Hoe lief heb ik Huët! Mijn vader heeft hem mede begraven en aan zijn graf, volkomen naar waarheid ge sproken „hier staan wij bij de groeve van een man, die zich zijn leven lang volkomen consequent is gebleven, want in al zijn slingeringen heeft hij altijd den Heere Je zus oprechtelijk liefgehad." En in het sterf- 1) Wisselingen. 2) Lijstje, dat een dokter krijgt van de temperatuur der koortslijders, uit hooger en lager reikende strepen gevormd. 3) Wilhelminadorp, mijn eerste stand plaats. 4) De Zeeuw zegt vaak „huw" voor „uw" en dan wordt het vanzelf Huw- wet, Huwet, Huët- huls zei mijn vader: „nu' blijft er van liep niets over dan hetgeen God van' hem ■gemaakt heeft. En God heeft nu een ver heerlijk t, een geheiligd kind van hem -ge maakt." 1 Ik geloof niet onbescheiden te rijn wan neer ik iets mededeel uit een brief van zijn weduwe aan mijn vader, den 22en April 1895 geschreven: „Uwe woorden ihebben hem zoo dikwijls verkwikt en getroost. Hij was steeds zoo verruimd door een brief van u. Ik dank u hartelijk daarvoor, maar ook hijzelf heeft mij in een brief, dien ik na zijn overlijden vond, opgedragen u hartelijk te danken voor de liefde, die u hem hebt toegedragen en betoond, O in dien brief komt weer al de teedere liefde van zijn hart uit! En hoe lief had hij den Heiland. „Heere Je zus", zoo sprak hij nog in zijn laatste ziekte, „Gij hebt veel, veel meer geleden, maar ik mag, ik mag heel uit de verte in Uwe gemeente met U medelijden!" En dan weer: „Ik dank U, Heere, voor den weg waarop U mij gebracht hebt!" Ee» andere maal zei hij: „67 jaar heeft God mij gespaard, 27 jaar in de zonde en 40 jaar uit de zonde. Ik heb het zoo goed, vrede, vrede zonder éénig uitbeding in den weg, dien God nemen zal. De lijd zaamheid bebbe voorts een volmaakt wérk Dit is de geschiedenis 'van de geheele verlossing der wereld, van 't geheele leven van Christus! O hoe groot, hoe groot is het werk van Christus! I k weet niets!" Is dat niet de korte samenvatting van alle waarachtige geloof en «van alle ware theologie: „ik weet niets hoe groot is het werk van Christus?" „Elders Kerken". Ds Gunst schrijft volgens de Ro 11 e rd a111me r in de „Rijnlandsche Kerkbode" over het niet ter kerke gaian, en diet elders kerken vair „malcontenten". Daarvoor meenden de „bezwaarden" allerlei redenen te Ihebben. Dat thuisblijven of dat elders kerken treft men niet alleen tegenwoordig aan, maar 'twas ook vroeger zoo. Het schijnt een hebbelijkheid van de Hollan ders te .zijn, .zegt Ds Gunst, en hij illus treert. dat. met enkele historische geval len na de dagen der Afscheiding. Neem nu eens, zioo schrijft hij, de ker ken der Scheiding. Zoodra de Reformatie van 1834 zich openbaarde', begon dit spel letje al. Ik kan n'u niet spreken over de eerste jaren, waarin de Kerken de moeilijke jeugdcrisis doormaakten. Maar letten we eens op de toestanden in en na de veer tiger jaren. Op de Synodes van 1846, van 1854, van 1857, va,n 1866, O'.a. werd tel kens er over gesproken, hoe met lidmaten te handelen, die niet meer ter Kerk wil den komen. En of n'u de zwaarsteu onder de pre dikanten a,l getrouw met hun steekje op het eerwaardige hoofd bleven 1-oopen, en pareerden met het kuitbroekje en groote gespen op de schoenen; en of zij des Zondags den langen lap al op den rug bleven dragien, die den mantel van Petrus verbeeldde in sommiger oog (Hand. 12 vrs 8), bet baiatte niets. Ik heb er in mijn jeugd een van dit slaig gekend, die soms met groote vuist slagen op den houten rand van den preek stoel sloeg, en door de kerk riep, dat het zoo daverde,,0'ude Psalmen goud Nieuwe Psalmen zilver! Gezangen vergif!!!" De banken dreunden er ran. De man izwoer bij een bijbel met. oude Duitse,he letter. Van de Maatschappij tot 't Nut van 't Algemeen schreeuwde hij het Uit: „Tot nut van 'talgemeen verderf!!! Hij paste er op toe, wat in het Boek der Openbaringen staat van de sprink hanen: „Ende sy hadden steerten den, seorpioenen gelyk, ende daer waren an gels in 'hare steerten." 't Heeft den goeden man niets gehol pen, er was nog altijd baas boven baas. Ook hij werd gpwogen en te licht be vonden. Maar als hij op een andere plants preekte, was het daar* dat is nog' eens een dominee En boe het die predikanten verging, die de eerste waren om den steek af te leggen en de kuiten behoorlijk te dek ken met den lang,en broekspijp, behoeft niemand te vragen. Sommigen erkenden hen niet eens meer als dominee, en zeiden dan, als .zij hen passeerden: „dag mijn heer!" of „dag koopman!" Het eind was, dat de bezwaarden niet meer ter kerk kwamen. De Kerke- raden .zaten ermee. Zij wendden zich tot de classis, de.ze weer tot de Synode. Er moest telkens op de meerdere vergade ringen over gehandeld worden. Zoo kwam men tenslotte tot de bepaling: „Wanneer leden zonder wettige redenen de open bare Godsdienstoefening; verzuimen en daarin volharden in weerwil van de op wekking en vermaning des Kerkeraads, zullen ,zij na een jaar vervallen worden verklaard van hun lidmaatschap; doch zoo zij ergerlijk zijn in leer of leven, aal men de gewone 01de der Kerk volgen." - Nu bijna de helft der schoolbe sturen, aangesloten bij Chr. Volkson derwijs, niet 'heeft deelgenomen aan het referendum over aansluiting bjj den Schoolraad, - - aldus schrijft Dé Scihool met den Bijheien het hoofd bestuur van Chr. Volksonderwijs dus de algemeene opinie te dezer zake nog niet weet, heeft het in zijn jong ste vergadering besloten, het oordeel van de schoolbesturen, die niet heb ben medegestemd, alsnog te vragen. gedeelte van de krijaing van de als nderwijzer plaatsen en tijde te 's-Hertogenb< sino op 13, 14 October, 4, 5, telkens te begin uur; te 's-Grav ciëteit Prins He 20, 21, 24. 27 kens te beginnei verdei' te Amsfce De minis te: algemeene kenn .ziene omstandi: verkrijging van in de vrije- en mastiek, voor zc gehouden worde sen en tijden z. te Breda in t Jansstraat, op 19, 20. 21, 22, tober, .2, 3, 4. 16 en 17 Novei ginnen des voo te Rotterdam school aan de 12, 13, 14, 17, 26, 27, 28 en 8 en 22 Noven g inn en des voo De he®1' aar in de Gyi normaallessen gen 1 Novem) ontslag aangex Unieer B. en W. van verzoek tot b collecte voor bel Te Dordre weiger d. De h lid van den R; ven aan B. vóór de e k. 1 telijk té willen 1Kuint u hot gerucht, d weigerd is tor tot het hou de deze guümeente •eenkomt 2. Indien we lege dan berei van de motie' gering berustt Hoi Het Han antwoorden o] gericht aan ,01 vers en'Nedei ken". Dit schre .Oaderwij s, mau en kan Gaarne voldi de uitnoodigin. vriendelijkheid. Mijn manier de volgende veerde ik mijn mogelijk voor ik .ongeveer 9 mer tot half ik gewoonlijk a ambt, terwijl d allerlei practise studie werden werkte ik na 1 dien tijd verse de huiskamer, "uur ter ruste 7 uur sta ik a zin nam ik si* met de koffie middageten. Zt ik nooit en b mijnen beschik gezelschap var mogelijk. Ik m tig© entourage de straat. Ster waardig igevoa werk of eigen avonds oneindi gens. Dan zit heerlijke gang grooténdeels duceert. Ook digheild, dat it romtoie] niet 1 tafel ruim' ik i„. begin, ik ieder correspondentie ik 's morgens bement ga, h te gemakkelijke die mij resten, ken. Hiermede Ikk te hebben volc or ka iet De minister van onderwijs ter algemeene kennis, da.t, behoudens on voorziene omstandigheden het mondeling Keurige gever Daamen teen stel jong altegaar herd: enkel nieuw zijn 'tmeerende jongens van van huis was Onberispelijk vain uitwerking illustraties voor onzie uitkomt, dat zelfs de ouder wijlen bij ito jjjes, gelijk zij hebben dóorlep J lei ru dc V v; uitkr jonge <K> di

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2