Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. dan krijgt men 63 openbare scholen voor gewoon lager onderwijs 'tegenover één zulk een bijzondere school. Inderdaad dorre, maar leerzame cijfers. 0e toestand. In Brusselis. dan 'gedurende enkele dagen een conferentie gehouden, waar be raadslaagd is over de hulpverleening aan het hongerend Rusland. Zaterdag is zij be-eindi.g'd. Het resultaat van - haar werk is belichaamd in een vijftal resoluties. De delegaties van Italië, Zwitserland, Ne derland en Duitschland onthielden zich echter van stemming'. In de resoluties wordt o.a. gezegd dat de verwoestingen door den hongersnood onder de Russische bevolking van een dusdanigen ernst zijn, dat de conferentie onmiddellijke hulp noo- dig acht, maar dat strenge controle in Rusland "oVer" dé gezonden goederen on misbaar té'. Yeixter dat een commissie naar' Rusland ,zal worden gezonden om eén rapport op te maken over den werke- lijkeh toestand aldaar. En eindelijk spreekt de cónferentie als haar meening; uit, dat de Yegfeeringen, alvorens credieten toe te staan," de érkenniiig ïnoeten eischeil dooi de Sdvjets van de bestaande staatsschul den** eii'overige'vorderingen en het geven van voldoenden waarborg voor elk toe- koipstfg 'crêdiet. Mefi "isdus' zeer voorzichtig' te werk. gegaan; Vvaï trouwens met die Bolsjewiki ook wél1 'geraden is. Die hoeren staan voor 'niets. Aangekondigd was, dat de beslissing van den Volkenbondsraiad over de Opper- Silezische kwestie dezer dagen zou wor den bekend gemaakt. Men schijnt echter nu rieer niet z.oo'n haaSt te'niakeri, als verWaclit ,werd en gemeld wordt, dat' we vóórDoAderdag o;p geen beslissing he- hoeven te'rekenen. De VolkenbondsraaJd is blijkbaar wel klaargekomen met zijn voorstellen, maar de regeeringen te Parijs, Londen en Rome, willen er eerst eens in neuzen, vóór ze worden gepubliceerd. En natuurlijk zal het gevolg, daarvan "wel zijn:'praten en overleggen. 'tZbü.wel heel toevallig zijn, als b.v. 'Parijs en Londen 1 eenzei f dé meening er over'' hadden. Ins'Oosten rijk dchijnt het weer niet ge- 'heel riidtig' te' zijn. Niet alleen, dat d,e laatste berichten «melden» dat het land zijn financiëelen ondergang tegemoet holt, maar men is er bang, voor de monarchis ten, die de laatste dagen een groote acti viteit ontwikkelen. Yan den kant der ar beiders hêeft men weer tegenmaatregelen overwogen en gedeeltelijk reeds genomen. Overeehgpkom-en werd dat de sport- en turpyeYeenigijnigen der arbeiders zich ter 1 beschikking zouden stellen, terwijl ter Hahclha.vm'g 'der "republiek een socialisti sche veiligjieidsweer .zou geformeerd wor den. De' troepen dezer arbeiders zijn "reeds gewapend en actief opgetreden. Zij hebben groote induslriëele bedrijven, en een groot aantal fabrieksgebouwen ,in en rondom Wèeneii se'dert 5 October bezet. Zoo ihaakt men dè Verwarring nóg grooter'! Ten onrechte gefusilleerd- In bet begin van dén oorlog werden zes Fransehe soldaten door derv krijgsraad ter dood. veroordeeld en doodgeschoten. Thans is gebléken, dat zij ten onrechte zijn ver oordeeld.' De zaak heeft zich als volgt toegedra- 'gen': *Op 27 November 1914 hielden 25 soldaten van het 290ste Infanterie Re giment een vooruitgeschoven loopgraaf bij Verdun bezet, toen de Duitschers hen aanvielen. Overrompeld trokken de Fram- scherr terug. Een half uur later herover- - den zij de loopgraaf. De generaal 'beval een onderzoek en de 25 mannen werden voor den krijgsraad gebracht. Luitenant Paulant, ■de eenigë getuige, beschuldigde zijn man schappen ervan, dat zij geweigerd had den Kern te volgen, 'toen het bevel was gegeven -óm de verloren loopgraaf te her nemen. De krijgsraad vond korporaal Fioch en 5 soldaten schuldig aan lafheid in ihet gezicht van den vijand en veroordeelde hen. ter dood. A Het blijkt thans, dat korporaal Fioch door de Duitschers bij hun aanval op de loopgraaf was gevangen genomen, maar ontvluchtte toen de poilus de loopgraaf heroverden. Een der veroordeelden schreef 'voor de voltrekking van het vonnis aan zijn vjouw: „Ik. zal worden doodgescho ten, maar ik weet niet precies waarvoor." Sedert deze tragische gebeurtenis hebben verschillende officieren van het regiment en enkelen der vrijgesproken soldaten fei ten aan het lioht gebracht, die eenigen tijd geleden leidden tot de rehabilitatie der gefusilleerden door het hof van cassatie. Tijdens dat onderzoek werden zware be schuldigingen ingebracht tegen luitenant Paulant. Beweerd wordt dat hij bevel gal voor den terugtocht en dat hij ten einde zichzelf voor straf te vrijwaren, niet ge aarzeld heeft zijn eigen mannen te la ten doodschieten; voor de zwaarste mili taire misdaad; De zaak wordt thans be handeld voor den krijgsraad van Clermont Ferraud.. 1 De doodstraf wordt in Frankrijk wel niet veel toegepast, maar zij bestaat ei toch nog, als wij. ons niet vergissen. Vooj dit onmensch ware zij stellig niet onver diend. De misljiktyng der andere methode. Altijd ,moAr'me^r g^ld te laten drukken, Js stellig njjet. he,t rechte middel om-tol economisch herstel te komen. Polen en Oostenrijk bewijzen- $it. Maar de andere methode het stop zetten der rotatie pers voor bankpapier is blijkbaar a) even slecht.'Dit 'toont de mislukking van het met zooveel temperament door Hege dus aangekondigde .zuiveringsproces. Een medewerker van de Berliner Bör- ser-Courier stelt Hegedus voor als een wonderdokter op de markt, die er in slaagt, het volk een tijd lang aan de tooverkracht van zijn geneesmiddelen te doen geloo- ven. Geen minister van financiën is ooi! zoo vol zelfvertrouwen geweest als deze Hongaar, die blijkbaar een werkelijk voor treffelijke kennis van zaken vereenigt met het fantastisch-heroïsche en grootsprakige, dat velen zonen van dit volk van ver overaars eigen is. Ik zal een jaar lang mi nister zijn, zoo zeide hij, niet meer en niet minder, en in den loop van dit eene jaar zal ik de staatsfinanciën weer in orde brengen Aanvankelijk ging het zeer mooi; het buitenland had blijkbaar vertrouwen in een man, die zoo zelfbewust durfde op te treden en de Hongaren zelf waren vol bewondering voor den held. De Hongaar se he kroon steeg, wist zich los te maken van de Oostenrijksche kroon en kwam deze een heel eind voor. Op 1 April werd er een einde gemaakt aan het druk ken van papiergeld, precies zooals Hege dus in zijn program had aangewezen. Dit was echter 't begin van de crisis; de nijverheid waagde het niet meer grond stoffen te koopen uit angst, dat de kroon te zeer zou stijgen; fabrieken werden ge sloten en de uitvoer verminderde. De kroon steeg inderdaad; in enkele dagen liep zij te Genève op van 1.10 fr. tot 2.85 fr. Het gevolg was, dat alle binnenland- sche effecten meer dan de helft hunner waarde verloren. Tal van Hongaren waren geruïneerd. Men moest de rotatiepers weer aan 't werk zetten en de wonderdokter treedt af. De spoorwegramp te Parijs. Er worden op het oogenblik nog 20 personen vermist, die zeer vermoedelijk zich bevinden in een van de beide treinen die bij de ramp van Batignolles op elkan der zijn gekropen. Daar er van de 28 lijken, die gevonden; zijn, nog 9 niet geïdentificeerd zijn, ïs het vermoeden groot, dat het. getal bij de ramp omgekomen personen, aanmerkelijk hooger is dan het opgegeven cijfer. Het is natuurlijk nog mogelijk, dat som migen van de vermisten nog terecht ko- hien. Daar echter bij het hergen der lij ken ledematen zijn gevonden waarvan men niet weet, of zij tot de geïdentificeerd^ lijken behooren of tot andere, is het wel mogelijk, dat het totaal aantal ongekome- nen bij de ramp 39 zal bedragen. Korte berichten. Den koopman Muller, die zich uit gaf voor den moordenaar van Erzberger en dien de Dusseldorpsche politie in hech tenis heeft genomen, houdt men voor krankzinnig. Muller, die morfi'nist bleek te zijn, houdt men voorloopig evenwel nog in hechtenis.. Den 30sten September bedroeg het aantal werkloozen in Engeland 1.403.700. 'Bovendien waren er 322.815 werklieden, die niet de volle week werkten. - Donderdag is te Marseille een ern stige brand uitgebroken in de gebouwen van de groote suikerfabrieken van Saint Lois. De schade wordt op gen millioen francs geschat. - In het Duitsch nationale „Wehlauer Tegeblatt" komt 'n advertentie voor van de afdeeling der Duitsch nationale Volkspar- partij, waarin den leden in het kiesdistrict wordt medegedeeld, dat zij op vertoon van hun lidmaatschapskaart tegen billijke prijzen aardappelen en roggemeel kunnen ontvangen. In de lxaven van Gent is, voor de eerste maal sedert 1914 een lading Rus sisch vlas aangekomen bestemd voor de plaatselijke fabrieken. Nog meer ladingen worden verwacht. De kellnersstaking te Berlijn duurt voort, maar schijnt te verflauwen, daar weer een aantal lokalen heropend zijn en ook de groote hotels hun restaurants hebben geopend. In verschillende hotels is het personeel teruggekeerd, zoodat de l'eizigers -daar Weer kunnen worden be diend. 1 Een langdurige storm heeft te St. Petersburg groote verwoesting aangericht. Het water voor de stad is 8i/2 voet boven den gemiddelden stand gewassen. Heele wijken staan onder water. Er zijn tal van huizen ingestort en er vallen ook men- schenlevens te betreuren. Volgens een bericht uit Riga aan de bladen hebben samenzweerders getracht op de lijn Kasatin-Kief den trein, waarin Trotsky reisde, in de lucht te doen vliegen. De ontploffing had echter plaats bij het passeeren van een goederentrein. Talrijke personen werden gewo-nd, terwijl 40 wa gons werden vernield. Er is een scherp onderzoek ingesteld, maar omtrent het re sultaat wordt het diepste stilzwijgen be waard. De nieuwe garnizoensin- dee ling. De „Telegraaf" bevat de geheele nieuw ontworpen garnizoens-indeeling. Geheel de provincie Zeeland zal dan een bezetting krijgen van één compagnie kust-artilld- rie, welke te Vlissingen in garnizoen blijft. Middelburg krijgt geen garnizoen. „De Keizer in ballingschap." In een deel der pers worden in den laatsten tijd in het Duitsch vertaalde uit treksels gepubliceerd uit het boek„De keizer in ballingschap" van Lady Nora Bentinck. In dit verband verklaren de leden der grafelijke familie Bentinck uit drukkelijk, dat het hoek geheel buiten-hun weten en tegen hün duidelijken wensch is geschreven. 1 Genoemde Lady Nora Bentinck is een aangetrouwd familielid van Engelsche af stamming, dat als nicht door haar voorge wende Deutschfreundlichkeit in de gele genheid is gekomen enkele dagen in Ame- rongen door te brengen, nadat de keizer 't kasteel had verlaten. Op haar dringend verzoek werd zij uitgenoodigd ter brui loft van de dochter des huizes, waardoor zij eenige uren in de tegenwoordigheid van den keizer vertoefde, zonder dat deze ook maar één woord met haar gesproken heeft. Groote ijdelheid, evenals de haar door de Engelsche pers aangeboden groote geldsommen waren de drijfvee.ren voor het schrijven van dit boek, dat op fantasie, grenzenlooze overdrijving en onwaarheid berust wat betreft de in het boek ge schilderde gebeurtenissen en personen. Deze unfaire handelwijze, die indruischt tegen alle samenhoorigheidsgevoel der fa milie, is tevens een schending der geno ten gastvrijheid en heeft de familie aanlei ding gegeven, de betrekkingen met deze dame af te breken. De gewezen Duitsche kroon prins. Iemand schrijft aan De Tijd over een bezoek ,dat hij aan Wieringen heeft ge bracht. De gewezen Duitsche kroonprins vertelde hem o.m. Uitsluitend uit pecunaire gronden denk ik tot nader order op Wieringen te blij ven. Natuurlijk zou ik het prettiger vinden, op het vasteland te verblijven, maar de stand der Duitsche valuta en ook de wo ningnood houden mij daarvan terug. Om precies dezelfde redenen komen mijn vrouw en de jongens mij eenmaal per jaar bezoeken. Wij correspondeeren gere geld met elkaar. Tweemaal per maand schrijven wij elkaar uilvoerig en de jon gens krijgen allen één epistel per maand. Mijn vrouw bestuurt de huishouding en zij doet dat met groote toewijding. Ove rigens wordt zij' door de opvoeding dei- kinderen geheel in beslag genomen, want de omstandigheden eischen, dat allen later zelf hun brood verdienen kunnen. Mijn oudste zoon heeft mij al een paar maal ge-schreven; dat het hoog tijd begint te worden voor mij, zelf de leiding thuis op mij te nemen. Ik zal echter zoolang in Nederland blijven, totdat ik de vaste overtuiging heb gekregen, dat mijn terug keer geen nadeelige gevolgen in Duitsch land kan hebben, Tot heden heb ik nog met niemand gesproken, die mij wist te zeggen, wanneer ik als burger in mijn vaderland zal kunnen leven, om mij aan de opvoeding van mijn kinderen te wijden. De havenstaking te Amsterdam opgeheven. Zaterdagavond is in een zeer druk be zochte vergadering van stakend ehavenar- beiders besloten tot opheffing der staking. Toen de groote meerderheid blijk gaf tot opheffing te willen besluiten, meende het bestuur het oogenblik gekomen het ad vies te geven, vandaag weer aan het werk te gaan- Op de vraag, o-p welke motieven dit besluit berustte, antwoordde Posthuma, dat daarvoor geen motieven noodig waren, daar het gold een gewone proteststaking, die men elk oogenblik zonder meer kan opheffen. Mochten de werkgevers echter blijk -geven, zoo zeide Posthbrna, de derde door hun gestelde voorwaarde, betrekking hebbende op het ontslaan van hen, die zich aan molest hebben schuldig gemaakt, te willen misbruiken, om zich te ontdoen van door hen niet gewenschte elemen ten, dan zal opnieuw het werk neergelegd worden. Allerlei. Zaterdag is te Breda onthuld een stand beeld van stadhouder Willem III. Tal van autoriteiten waren aanwezig. Redevoerin gen werden gehouden door luit.-generaal Cool, luit.-kolonel W. E. v. Dam van Is- selt en minister de Visser, terwijl de ont- huUingsptechtigheid werd verricht door minister Ruijs de Beerenbrouck. Minister van Karnebeek, die, gelijk men weet, de Volkenbondsvergadering heeft ge presideerd, is te 's Gravenhage terugge keerd en door tal van autoriteiten op het perron verwelkomd. Toen Z.Exc. uit de coupé was gestapt, werd hij door generaal de Meester in korte bewoordingen toege sproken. Koninklijk goedgekeurd zijn de sta tuten van het lissingsche Meisjesgilrfa te. Vlissingen. Met ingang van 1 October is in de plaats van dr. J. W. Jenny Weijerman benoemd tot fungeeiend directeur der N. V. Waterleiding-Maatschappij Noord- 'West-Brabant, te Oudenbosch, de heer J. M. K. Pennink, terwijl met ingang van zoo spoedig mogelijk tot directeur van deze vennootschap is benoemd de heer J. J. Roelants, ingenieur le klasse aan het rijksbureau voor drinkwatervoorzie ning. (N. R. Ct.) De minister van Arbeid heeft aan de volgende gemeenten bijdragen uit 's Rijks kas toegekend ten behoeve van woning bouw Nieuwerkerk f2400 voor twee wonin gen van M. C. Boogert; Oostburgf 1170 voor een woning van Th. de Reu; Wissen kerkef 1330 voor -een woning van A. Lamadn en f4800 voor vier wo ningen van M, H. Van Hee Hulst f 1600 voor een woning va-ü B. Temmerman O.- en W.-Souburg: f1950 voor een! woning van de Ver. voor Chr. Volks-' onderwijs. Een hypotheek Van. f22.600 en een; bouwcrediet vail f 20.300 tverd toege staan aan de gemeente Bruinisse voor den bouw van ,12 woningen, door S. Capelle. (M. Cr) Elect riciteitsvoorziening va n Z e e u w s c h - V1 a a n d e r e n. Men meldt aan de M. C, Met de electriciteitsvoorziening van het Zuidelijk deel der provincie Zeeland wordt het nu ernst. Wel heeft dit lang op zich doen wachten, doch nu zal het dan gebeuren. De Prov. Z-eeuWsche Elec- triciteitsmaatschappij heeft voor eenigen tijd een terrein aangekocht aan den Rijks straatweg langs het 'kanaal van Terneu- zen naar Sas van Gent, onder de gemeen te Westdorpe, dat is van Terneuzen af, even voorbij Shiikil. Die onderhandse hei aanbesteding van het centrale gebouw, naar de plannen van den architect A. A. Kok te Amsterdam, heeft de vorige week plaats gehad. Nadat ook Ged. Staten hun vergunning hebben verleend, is de houw opgedragen aan den laagsten inschrijver den aannemer P. L. Buijtendijk te Goes. De inrichting van de Centrale de groo te wate rb ui z en ketelsde turbodynamo's! en wat verder tot de electro-technischei verzorging behoort, is opgedragen aan de Allgemeine Elektrizitatsgesellschaft te Berlijn. Ook de projecten voor kabelleging en voor een onderstation te Terneuzen zijn in behandeling. Zoo zal dus onge twijfeld voor den volgenden winter de electriciteitsvoorziening van Zeeuwsch- Vlaanderen een heel eind op streek zijn. Pp 910 en 11 Dec. zal te- Vlis singen een groote Internationale-Tentoon- stelling wtotrden gehouden van Hoenders en Eenden, Kanaries, Konijnen, Post- en Siehduiven met Kanarie-zangwedstrijd. Aan -deze Tentoonstelling zal ook worden verbonden een Industrieel© en Weten schappelijke afdeeling op' het gebied der klein-dterenteelt. Vraagprogramma's voor deze omvangrijke tentoonstelling kunnen nu 'reeds worden aangevraagd bij; den secretaris M. C-. V. 'd. Einde, Sc heides tl', 22, Vlissingen. Getracht zal worden een groot aantal speciale prijzen t-e verkrijgen, teneinde de inzending hiermede te bevorderen. De Nationale Pluimvee- en K o n ijnen-Tentoons-telli n g o p 2 4, 2 5, 26 en 27 December.1921 te Middelburg. Betreffende deze, van de afdeeling Wal cheren der V. P. Z. en de Konijnenfok ker svereenigjng te Middelburg uitgaande, tentoonstelling, kan nog worden medege deeld, dat door de welwillende mede werking van het bestuur der Nijverheids- ve'reeniging. de beschikking is. verkrijgen over den tuin en een gedeelte van het gebouw van den „Tuin op het Noord- bolwerk", waar deze tentoonstelling nu zal woirdén gehouden. Hier zal meer ruimte en comfort worden gevonden dan in de manége, die aanvankelijk voor dit doel was bestemd. Vooral, waar verwacht mag worden, dat de tentoonstelling zeer belangrijk zal wiorden, zou laatstgenoem de inrichting toch te klein zijn geweest. De bedoeling is nu de in beide afge sloten groote Waranda's zooveel mogelijk het pluimvee onder te brengen en op het terras voor het gebouw twee groote tenten op te doen slaan voor de ko nijnen, terwijl in 'de -muziektent broed machines een plaats zullen vinden. Aan de A. Z. E:. M. is opgedragen een en ander electrisch te verlichten. Ook de postduivenvereeniging „Zeelan- dia" te Middelburg heeft zich aangeslo ten bij de beide genoemde vereenigingen en belooft daardpor ook de afdeeling! Postduiven heel wat {te worden. De stoomtrammaatschappij „Walche ren" en de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram wegmaatschappij hebben reeds toegezegd, de dieren, die door haar worden aange voerd en die onverkocht de tentoonstel ling verlaten, gratis terug te vervoeren, terwijl van andere maatschappijen het zelfde wordt verwacht. Reeds werden al ©ereprijzen geschon ken zilveren medailles door den burge meester van Middelburg en door de hoe ren mr. P. Düeleman en Tj. E-. B Kiel- stra, resp. voorzitter -en secretaris' der Z. L. M. en f10 door mr. J Loeff te Koudekerke. Dte firma C. W. D'huij nam de uitgifte van het programma op zich, -dat daardoor slechts .25 cent zal kosten. Er is dus een algemeene mede werking. Het Engelsche stoomschip Oekfield, dat verleden week het Duitsche stoom schip Amalier op de reede van Vlissingen in den grond heeft geboord, en dat Vrij dag aan de ketting werd gelegd is Zater dagmiddag van Vlissingen naar Middelburg gesleept en in het natte dok gebracht om heden in het droge te worden gezet, ten einde de schade aan den voorsteven beter te kunnen nagaan en zoo mogelijk en noodig hier te repareeren. Intusschen blijft het beslag op het schip gehandhaafd. Het miljoen. Dezer dagen verga derde het Hoofd-Comité voor het miljoen- plan, in den Kieskring Goes. Mededeeling werd gedaan van de bereikte resultaten. Van 's Heer Arendskerke I wjas nog f 110 en van Heinkenszand (2e bijdrage) f35 ingekomen. Besloten werd alle gegevens ter kennis van de plaatselijke comité's en de kies- vereenigingen te brengen en deze aan te sporen in den aanstaanden winter nog eens aan het werk te trekken, opdat het bedrag, waarvoor Zuid-Beveland is aan geslagen vóór 1 April 1922 bijeen, kome. Inmiddels zijn de circulaires, deze ge gevens bevattende, reeds aan de comité's en kiësvereenigingen verzonden. Dat men in iedere gemeente op de vergadering der kiesvereeniging deze zaak toch ernstig be- spreke! Men roepe er de kiesvercéiiiging deze of volgende week voor bij elkaar, opdat op de algemeene vergadering van het Comité de afgevaardigden uit iedere gemeente van ons eiland verblijdende me- dedeelingen kunnen doen. Het bedrag, dat nog bijeen moet komen, is te gering, om de schande te beloopen, dat het welva rende Zuid-Beveland te kort is geschoten. Middelburg. Bij de ligplaats van de „Koningin Wilhelmina", varende van Mid delburg op Rotterdam, is van de vracht goederen een hoeveelheid sigaren, onge veer 1000 ontvreemd. Middelburg. Heden herdacht de heer M. de Vos, sub-ontvanger der accijnzen te Nieuw- en Sint-Joosland den dag, waarop hij 50 jaar als zoodanig werk zaam is. Hedenmorgen kwamen 'de in specteur der belastingen, de haai' J. W. Roskes uit Vlissingen en de ontvanget deï buitengemeenten, de heer S. P. Tig. meer uit Middelburg en den Comiuies- dienstgeleidér, de heer D. J. Jansen, den jubilaris met dit zeer zeldzame feit ge- lukwenschen. Onder het aanbieden van gelukwenschen werden den jubilaris eeni ge bij zijn leeftijd passende geschenken aangeboden, zulks met waat'deerend-a woonden van <len heer Roskes, die zich bovendien van een zeer aangename plicht kweet door den heer de Vos m'ede te deeten, dat hem de bronzen medaille ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau, is toegekend. De jubilaris zelf had er niet aangedacht, dat het juist heden 50 jaart tw-as, dat hij na beëediging zijn taak aanvaardde en het was dan ook voor hen 'een des te groote verrassing. Wemeldinge. Zaterdag vergaderde de gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden. Ingekomen is een schrijven vair de Diaconie der Ned. Herv. gemeente te Wemeldinge, waarin wordt mede gedeeld dat acicoord wordt gegaan.' met het voorstel van B. en W. een rui ling van grond aan te gaan van 22' c,A. tegen 25 c.A. en de prijs gelijkt te stellen. B. en W. stellen voor het besluit tot. aankoop van grond van de Diaconie in te trekken en een be sluit tot ruiling aan le gaan. Hiertoe w o-rdt - besloten Een schrijven van Ged. Staten, dat de jaarwedden van de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand met in gang van 1 Januari 1921 zijn. vastge steld op: f90 en f280. Inzake de keu- ringswiet wordt een gemeensoh. rege ling, geldend voor den kring Kruinin- gen, aangenomen. Door Chr. v. Boom, gemeenteveldwachter, E. P. van 'Du ren, gasmeester, Jacs. Kole, vaste ar beider en H. Mooij, hoofd der bewaar school, was verzocht, premie-vrij pensi oen,, ingaande 1 Januari 1921. De voorzitter wil het verzoek inwilligen, de beide wethouders zijn er tegen. Dhr. A. Dominions zegt, 'dat hel beste is, dat de ontevredenen naar die ge meenten 'gaan, waar het gunstiger 'is. Met algemeene stemmen wordri afwij zend beschilqt. Aan de orde wordt gesteld een verzoek van de Burger wacht,, den Vrijw. Landstorm en de schietvereeniiging Koos de la Reij, tol: aanleg van de schietbaan voor het schieten met scherpe patronen voor rekening van de gemeente. De kosten zullen ongeveer f800 bedragen. Dhr. A. Dominions wil dit punt aanhouden, wat wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem, die vain P. A. Lindenbergh. Aan F. Domini ons wordt, verkocht het gedeelte gedempte put in de Wil- belminastraat en in eigendom behoo- retode aan de gemeente, voor f60. (A- Domini'CUs en J. A. Dominicus ont houden zich van stemming). De ge- meentere'kening '1920 wordt voorloo pig vastgesteld in ontv. op f71975 50, etm uitgaaf f 69112.65y2. De Comimissie van onderzoek merkt op, dat niet di rect de goedkeuring wordt gehecht aan de uitgaven door B. en W. gedaan, als de torenklokken, de doc-terswoning en de noodwoning, 'het aanschaffen van installatie-artikelen buiten om de gasfabriek. Verder is bij de coniireissie de vraag, 'geretzlen of het niet wen- sc'helijk is voortaan de uit te voeren werkzaamheden aan te besteden. Dhr. A, Dominicus deelt deze meening. De voorzitter zegt, dat hij de aanvaarding zij'ner betrekking de gewoonte bestond dé werkzaamheden aan te besteden. Dit. gaf echter nog al eens aanleiding tot knoeierijen en daarom is dit sys teem verlaten. Hij acht uitvoer in eigen beiheer voordeeliger. De wethouder de Bourgraaf kan met het idee van de commissie volkomen accoord gaan. Hierna wordt de gemeentebegroo- ting voor bet dienstjaar 1922 door B. en'W. aangeboden in ontvang en uitgaaf op f 65387.34i/2. Vastgesteld wordt een verordening op de heffing van een plaatselijke inkomstenbelas ting volgens de nieuwe voorschriften met een progressief tarief, benevens de verordening op de invordering, die voortaan door hei Rijk zal geschieden. Vervolgens wordt vastgesteld een verordening tot heffing van school geld. Beslotenwordt het personeel, belast met geven van herhalingsonder- wijs, met ingang van 1 Noveniibet a.s. eervol ontslag te verleenen en met ingang van aénzelfden datum; 'te be lasten met het geven van vervolgon derwijs. B. en W. stellen voor de verordening tot beperking van de snel heid vain motorrijtuigen in te trekken,- wat wordt aangenomen met, '4 tegen 3 stemmen (A. Dominicus, J. A. Do-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2