Zeeuwsche Hypotheekbank |D[ PANDBRIEVEN a Hm i Ufo 6 Vrijdag 7 October 192& 36e «laargang Reclames. Buitenland. MIDDELBURG II Uitlotinq a pari 4 °L per iaar. Illll Uitloting a pari 4 Per iaar- u Sir. A. A. BE VEER. Mr. M. C. VAN DER MINNE. FEUILLÉTOM. Mn Ward gïi zpe Vrouw. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT <0, (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers Oosterbaan &Le Cointre, Goes. De arbeidswet fn Duitsehland en Nederland. Hot Handelsblad ontving een ont- werp-arbeidswet van de sociaal de- mociratischle regeeriing in Diuitschland, en vergeleek 't ontwerp; dat mede z'ijn ontstaan dankt aan de Washington- sctoe conventie, met „de arbeidswet in Nederland, die gieadlit wordt een der oorzaken te zijn dat onze' indus trie zich in zulk een droeven toestand bevindt en de inSustrieele toekomst van Nederland zoo donker lijkt,". Feitelijk bestond de achturige werk dag in Duitsehland al sinds 1918, doclh de soo. dem. regeeriinjg schrijft in de toelichting tot [het tegenwoordig wets- ontwterpDaar te voorzien was, dat de plotselinge door voering van den 8-urigen arbeidsdag in vele gevallen groote moeilijkheden met zich zou brengen, werd aan de demobilisee- ringscommiissariisisen de bevoegdheid verleend, uitzonderingen toe te laten. Daardoor 'is toet mogelijk geweest, de doorvoering der bepaling gedurende het meer aain tweejarig tijdperk', dat zij geldig was, in oivereenstemlming te brengen met de eisctoen van toet economische leven." Dat is zieker meer dan van onze arbeidswet geziegd kan worden en wiji zijn ook overtuigd, dat de Diuitscihe démobiliserringsciOmimi sAai isjsn u'itne mend en practiscto gebruik .van hun rectot om uitzonderingsgevallen toe te laten hebben gemaakt. Eu weet ge, waarin 'tDuitsdhe ont werp nog meer zoo gunstig afsteekt bij Onzle wet? Dat 'tde 48-urige arbeidsweek voor schrijft onze wet de 45-urigewan neer een werfcitoan in Duitsehland den vrijen Zaterdagmiddag krijigt, moet hij op enkele andere dagen een uur lan ger. werken, zoodat de 48 uur weer vol komen. FM tweede ondeïsctoeid is, dat tot de 8 categorieën arbeiders, waarop' de wet niet toepasselijk is, o.a. be boeren: Arbeiders voor ziekenverple ging; Arbeiders 'bij spojor- en tramwe gen, kanalen of ónder bet algemeen verkeer dienende verkeersmiddelen, (o.a. auto- en luchtverkeer) Zoowel als p!ersoinen in dienst van post en telegrafie; bij de vissdherij; bij zee- en binnenscheepvaart, de Havenarbei ders uitgezonderd. Tte'n onzlent zijn alleen spoor- en tramwegen vrijgesteld. Heeft men, zonder oontinu-arbeid tb hebben, een ploiegenstelsel. dan kan men, zonder eenige vergunning aan te vragen, per dag meer dan 8 uur, pier webk meer dan 48 uur laten wer ken, als bet totaal bedrag maar niet mleer is dan 3 maal 48 uur in "drie weken in Continu bedrijven, waar met drie ploegen gewerkt moet worden, mag leen arbeider 56 uren per week arbeiden. Zeven maal acht uur. Daar voor is niet eens een bijzondere ver gunning noO'dig. En de toelichting zegt, dat niet dadelijk is vast te stellen wat continu-bedrijven zijin, niaar noemt al reeds dadelijk opelediriciteits- en gaswerkeo, waterleidingen, sommige chemische fabrieken, hoogovens, co- keis, ovens, glasfabrieken. Voor een zijeh niet regelmatig her halende bedrijfsstoring, die op over macht terug te brengen is, kan zon der De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKBAS-. Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post f3. Losse nummersfO OÖ Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Bewijsnummers 5 cent. Dan kan 10 uur per dag, 60 uur in de week gewerkt wórden voor be wakingsdienst, voer schoonmaken en in AVerk'ing stellen van bet bedrijf, als dat voor eenregolm'atigen gang van toet bedrijf gewensCht is. En „bijl werk, waarvan het opnieuw in wer king komen of het in stand houden van het bedrijf afhankelijk is". Wanneer' in een collectief arbeids contract arbeidstijden' worden vastge steld, afwijkend van de bepalingen van de wet, dan zlijn de arbeidstijden van toet. collectief arbeidscontract 'gel dig, die van de wet niet. Men weet, dat in de wijzigingen door den iNederlandscihen minister voorgesteld, de mogelijikheid wordt ge opend, afwijkingen van den arbeids tijd in 'toet Collectief contract toe te laten. Dat stuit oip onmatige, felle'dri llek en tegenstand der sociaal-demo craten. Een sociaal-democratische re geering '.in Duitsehland, die niet op- positie is, niet aan verkiezingspropa ganda kan denken, maar verantwoor delijk is voor de welvaart van bet land, giaat wel iets verder dan onzte burgerlijke regeering. Bet is inderdaad treffend dat het Du its chef ontwerp z'oo afsteekt in so berheid en mildheid van opvatting bij vergelijking met de Nederlands c'he wielt. FiOUAANSCHE KADE G 151. JA De DirectieW vergunningsaanvrage van He bepalingen worden afgeweken Ër mioiet later slechts kennis van ven worden. Uit het Provinciaal Verslag over 1920. Aan bet dn druk verschenen verslag van den toeStancl der Provincie Zeeland over 1920, ontleenen wij, bet volgende: Het aantal feiesbevoegde ingezetenen bedroeg. 115944. tegen 56450 in lj)19, 54942 in 1918,. 44021 in 1917, 43957 in 1916 en 43121 in 191&. Aan de Provinciale werken werd iir 1920 voor onderhoud en vernièuwingen een bedrag-van f65971.80 en bovendien voor den steiger en veerdam ,fe Kam perland nog .f638.41 uitgegeven. De we gen en werken verkeeren .over het alge meen in goeden staat. Uitvoerig wiordt nog eens in het vér- slag melding gemaakt van de met siucoes bekroonde pogingen om ,meer steun van het 'rijk voor de stoombopfdiensten te krijgen al wordt betreurd, dat niet voor den dienst op de Oosterschelde subsidie is toegezegd. Inzake wijziging yan gemeentegrenzen wordt medegedeeld, dat eind 1920 nog verzoeken in behandeling "Waren van de gemeentebesturen van 's-Heerenhoek, Mid delburg, Vrouwep,older en Domburg om wijziging te bevorderen van de grenzen dier gemeenten. Omtrent de week-, maand- en jaar markten wordt gezegd, dat de beteeke- nis daarvan geleidelijk ©enigermate toe neemt. In een gemeente werd 'do kermis verlengd, in twee andere verzet en in een afgeschaft. In leen gemeente werd de paarden- en veemarkt verzet, terwijl in nog een gemeente een marktdag voor vee \yerd ingesteld. Betreffende de gemeenterekeningen wordt gemeld, dat voor den laatsten De cember 1920 van 67 gemeenten de reke ningen 1919 waren onderzocht en vastge steld, van. de overige 42 kon dit eerst later geschieden. Van de begroetingen voor 1920, waar omtrent, blijkens het verslag over 1919, de beslissing tot 1 Apiril 1920 was ver daagd, konden 43 vóór dezen datum Wor den goedgekeurd. Omtrent 59 werd de be- ;jvV* 'J .J ,.VW vW 'W.L.V slissing nogmaals verdaagd en wel tot 1 Juli 1920, vóór welken datum 52 er van goedkeuring verwierven. Omtrent 6 had andermaal verdaging plaats en welk tot 1 October 1.920; vóór dezen datum werden nog goedgekeurd 4 dier begroe tingen. Omtrent 1 begrooting moest de beslissing nogmaals worden aangehouden en wel tot 1 November, vóór welken da tum deze begrooting werd goedgekeurd. Aan de begrootingen der gemeenten Hon- tenisse, IJzendijke, Meliskerke, Sas van Gent en Vlissingen werd de goedkeu ring onthouden. De drie eerstgenoemde gemeenten wij zigden de begrooting volgens het ver zoek van Ged. Staten, de 'beide laatste gingen in beroep bij de Kroon, dié van Vlissingen werd daarbij goedgekeurd. Het beroep van Sas van Gent werd onge grond verklaard. Yan de begrootingen voor 1921 kwa men er 58 in na 31 October 1920, 6 begrootingen waren bij den aanvang, van het jaar nog niet ontvangen. Slechts 33 begroetingen konden vooir den aanvang van het dienstjaar goedgekeurd worden. De beslissing omtrent 71 begrootingen werd verdaagd tot 1 "April 1921. Bij Ged. Staten kwamen 222 beroeps schiiften tegen aanslagen in den H. O. in, van deze w-'aren 18 bij het einde van 1920 nog niet afgedaan, op 91 wferd gunstig beslist, pp 78 ongunstig, terwijl 35 niet ontvankelijk werden verklaard. Er werden, in 1920 totaal 97 raads besluiten tot het .aangaan van geldlee- ningen goedgekeurd tot gezamenlijk be drag yan f 1.695.978.29y2. Verder werden 231 andere raadsbeslui ten door Ged. Staten goedgekeurd. In de volgende gemeenten had afge scheiden van de bij de wet voorgeschre ven opneming der boeken en kas van da gemeente-ontvangërs, welke .over het al- meen geregeld plaats vond, vanwege Ged. Staten onverwacht opname plaats te Biervliet, Biggekerke, Ellewóutsdijk, Goes, Grijpskerke, 's-Heer Abtskerke, 's-Heeren hoek, Hoedekensbërke, St.-Jansteen, Kat- -tendijke, Kortgene, Nieuw- on St.- Joosland, Oud-Vossemeer, Rilland-Bath. Stavenisse, Tholen, 'Vlissingen on Wissen- kerke. In slechts 8 gemeenten kwam de stand der kas met de boeking overean. In één gemeente bevond zich in de ge meentekas een bedrag van f 4000 van z.g. militievergoedingen, terwijl in andera 'de gemeentekas vermengd was mot par ticuliere fondsen. De verschilled, wëlke in vijf gemeen ten bestonden tusschen het bedrag, dat Naar het Engelsch van MARGARETHA DELAND 4) o— „Ik kan mij z:oo iets ongerijmds nieiti voorstellen", antwoordde de predikaat, met een 'zweem van verachting in den toon zijner anders zoo, vriendelijke stem. „Maair als gij het deadt", hield John "Vol, „ahkondet gij er de billijkheid ook niet van inzien als de Bijbel het leerde, het inprentte?" Dr Howe lachte wreveljg en wierp het ■eindje van zijn sigaar in de struiken; waar het een oogenblik gloeide als een van toorn vlammend oog. „Wat ik dan doen zou ik? Dan zou ik een ander gedeelte van hat boek lezen," zeide hij1. „Maair ik wil zoo iets niet mogelijk achten; men kan altijd wel een andere beteeken.s in e-en tekst vinden. Gij kent het spreek woord: ..leder ketter heeft zijn letter." „Maar, oom Archie", viel Helena in, „als men .kon denken dat de Bijbel iets icu'de, waarmede iemands geweten of zijn verstand het niet eens kaïn zijn, komt het mij voor 'dat het eenige, waif men doen kan, is den Bijbel maair af te schaffen." „O neen", hernam Dr Howe, „val niet zoo in uitersten, Helena. Er zou nog hec" wat anders te doen zijn: het punt van de slavernij, of wat het vermeend onrecht >»as, ratten rusten totdat men zich al de deugden uit den Bijbel heeft eigen ge maakt, dan is het nog vroeg genoeg om over het andere te denken is 't niet zoo, Ward? Welnu, den Hemel zij dank, 'tis nu .geien oorlog meer, diuis behoeven wij ons daair niet moeilijk over ,te_ maken'. Komlaain, het is tijd, dat wij' in huis gaan. Wij moeten morgen geen slaperige opgen hebben." „Wat een gezegde voor een predikants vrouw, Helena"' riep Louise uit/ toen zij opstonden. „Waf zouden de menschem wel zeggen, als ze je hoorden verklaren, dat je den Bijbel .maair zoudt willen afschaf fen." „Ik hoop dat niemand haar ooit zoo iets dwaais zal hooren zeggen", sprak Dr Howe, maar John Wiard zag Louise met oprechte verbazing aian. „Zou bet er veel op aankomen, wat de menschen zeiden?" vroeg hij. „Och, ik meende het juist niet ernstig", antwoordde Louise lachend; „maar men wil toch niet gaarne raar over zoo iets hooren spreken. En Helena kaïn het na tuurlijk ook niet mieenen, dat zij den Bij bel zou willen afschaffen." „Maair ik meen het wel", viel Helena glimlachend in, en zij zou misschien nog meer gezegd hebben, want in hef donker kon zij de verdrietige uitdrukking op Johns gelaat jüet zien, als Gifford Wood- house niet op hef tjumpad bij hen gekomen was om de boodschap van miss Riuth te doen. „Je komt juist van pais, jongmeaisch", zeide de predikant, terwijl Gifford stilzwij gend iets van Johns yraieht van doeken en kussens overnam en naast hem voort liep. „Helena geeft Wairdl daar al een heel sleicht denkbeeld van haiar orthodoxie; ik roep u tot „getuige' hoe de leep is, die ik verkondig." Gifford lachte'. „Wat is orthodoxie?'1' zieide hij. „Ik weet het ,jyaaiiiijk' niet." „De hongerige schapen zien op en wor den niet gevoed", haalde de predikant aan, op een toon van grappige wanhoop. „Wel, jongen, orthodoxie is wat wij geloioven wat wij gelooven! De anderen van mijn kudde weten het heter, mijnheer Ward, dat verzeker ik u." de. boeking aanwees, en dat van het aan wezige kasgeld, werden hoofdzakelijik aan geldwisseling toegeschreven. In eene gemeente "Werden de saldo's de'i' gemeentebedrijven gebruikt tot het doen van betalingen voer de gemeente. De kasopnemingen gaven Ged. Staten aanleiding, om aan B. en W. van 8 gemeenten opmerkingen mede tb deelen, terwijl bij een circulaire, gericht aan alle gemeentebesturen, He bestaande voor schriften omtrent kasopneming nogmaals in herinnering w'erden gebracht. Subsidiën in de kosten der gemeente- huishouding werden over 1920 niet ver leend. De uitoefening - van den "Provincialen Wate'rstaaitsdienst fhad geregeld plaats. Zware stormen, gepaard gaande met "bui tengewone hooge vloeden, kwamen in 1920 niet voorstormachtig wéder en hooge tijen enkele malen. Voor de eala- miteuze polders en waterschappen in Zee land is van 1872 tot 1919 uitgegeven door het rijk f B.öSO^G.OSVY en Hoor de provincie f 3.340.138.05 of totaal 1:10.020.414.131/2. Die gezondheidstoestand kon over het algemeen gunstig worden genoemd. Be smettelijke ziekten kwamen niet epide misch voor, doch bepaalden zich tot plaat selijke gevallen. Over het algemeen was de toestand der nijverheid idts gunstiger te noemen dan in 1919. 'Er kwamen enkele nieuwe industriën bij of werden enkele bestaan de uitgebreid, doch ook zijn enkele te niet gegaan. De oester- en mosselhandel was niet. gunstig, de vlasindustrie g'af in sommige plaatsen een gunstig resul taat, terwijl in enkele andere plaatsen deze industrie achteruitging. De klom pen- en sigarenindustrie lagen vrijwel stil. Kerte berichten. In de Vereeni'gde Staten met pl.m. 100 miliioen inwoners zijn zes millioen werkloo.zen. Dit beteekent ongeveer 18 millioen mannen, vrouwen en kinderen, die op kosten der gpriieenschap leven, izonder iets van beteekenis voort te bren gen. Naar de Washiing|ton®che correspon dent van de „Chicago Tribune,, meldt heeft volgens officieele gegevens. Frank rijk op .een na het sterkste leger der wereld met 1.034.000 man. China komt op de eerste plaats met 1.370.000 man, „Ik geloof niet daf wij weten wat wij g el.o oven, oom", merkte Helena losweg aam. „Het wordt hoe langer hoe erger", zeide de predikant. „Kom1, Helena; als een ver standig meisje ik maig wel zeggen, eeni schrander meisje alledaagsche gezeg den bezigt, is 't een feeken dat zij slalap krijgt. Giji en Louise zijt vermoeid; gaat naair boven. Verdwijnt, meisjes. Goeden nacht, lief kind, en God zegens u!." HOOFDSTUK II. De pastorie vain Ashurst stond achter een groen scherm van wijngaardranken; en klimop, dicht bij de laan de zooge naamde Aardbeiziënlaam, omdat er een overlevering was dat daar wilde aardbeziën groeiden. Boven de hooge heining, die den tuin afsloof, sfalken de toppen van welig bloeiende heesters en struiken uit; klim rozen strooiden hare blaadjes op bet „pad, en kersen, bloesems en vruchten werden door de voorbijgangers opgeraapt. „Er is aain de binnenzijde' nog genoeg voor ons", Zeide de predikant. Het huis zelf was vain grijs^ steen, dat, waar het niet door slingerplanten en klim op verborgen was, de zaïchtgele kleur van het licht der ondergaande zon uit een Nier- en biaassteenen. Van de vele kwade gevolgen van over tollig urinezuur en nierzwakte is steen vorming in de- nieren of blaas wel het meest te duchten. Maar Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben in zulke gevallen menig succes bereikt en tal van gevaar lijke operatién voorkomen. Spoedige behandeling is het best, en de eerste verschijnselen moet men kënneii Een pijnlijk gevoel in den rug, waarbij men behoefte aan steun heeft ter hoogte van de nieren, en vooral het voorkomen van een op steenstof gelijkend bezinksel en gruis in de urine, terwijl de loozing met een brandend gevoel en pijn gepaard gaat, doet denken aan de mogelijkheid van steenvorming. Steenen vormien zich vaak, als het urinezuur aan afvoer door de nieren ont snapt, zich laag na laag rond een of andere kern afzet en langzamerhand een harde, cementachtige massa vormt, die voortdu rend grooter wordt. Slaat derhalve nooit waarschuwingen van nierzwakte als rugpijn, nrinekwalen, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in de gewrich ten en lendenen in den wind, maar bekamp het kwaad onmiddellijk door een geregelde en matige leefwijze, en met behulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit .ge neesmiddel beeft een scheidende werking op steenvorming en menigmaal kwam het voor, dat ,d© steen loskwam, verkruimde en in fijne, zandachtige deeltjes werd af gevoerd. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Goes verkrijgbaar bij De Paaiiw Co en te Middelburg hij Fa C. Schulte Co, a fl.75 per doos. (39) Duitsehland met 100.000 man op de laat ste. De legieïsterkte van Engeland bednaiagt 740.500 man. De Vereenigide Staten ko men met 140.000 man op de voorlaatste plaats. Deze cijfers zullen door de ont wapeningsconferentie in November be sproken worden. Të Essen is een proces begonnen tegen de directies van enkele Stinnes- mijnen, die beschuldigd worden tijdens den oorlog aan te werk gestelde krijgs gevangenen maar een deel van het hun toekomende loon te hebben uitgekeerd en den militairen fiscus voor vele mil- boenen te hebben benadeeld. In den Pruisischen landdag' Zullen de sociaal-democraten de regieering vragen iof het haar bekend is, dM de Hohenzol- lerns óver 1919, 1920 en 1921 g:een be lasting hebben betaald, hoewel hun vrij- j stelling: van belasting is opgeheven. De Fransche opperbevelhebber van het bezettingsleger in het Rijnland heeft bevolen op kosten van Duitsehland na bij Godesberg een schietbaan voor artil lerie aan te leggen, waarmede een uit gave van circa 24.000.000 mark is ge moeid.' Duitsehland heeft daartegen ge- 5 protesteerd. Tusschen den Franschen minister president en den Duitsehen gezant is on derhandeld over de opheffing der mili taire sancties tegenover Duitsehland. Joego Sla.vië (Servië) zal een troe penmacht 'na,ar Albanië zenden. De gemeenteraad van Stepley (Enge land) besloot ook geen belasting meer te doen innen, zoolang de gemeenteraads leden van Poplar gevangen worden ge houden. kloof tusschen de westelijke 'heuvels op gevangen scheen te hebben. De vensters sloegen naar buiten, open, en uit een daar van had Louise Howe, op den avond van Helena's trouwdag;, h,aar vader met den bruinen brak achter ,zich, in den tuin .zien wandelen, en weinige oogenblikken diaarnia was izij bij] hem. „Zou John Ward ook een tuin hebben?" vroeg zij, haai' ronden arm doöi' den zij116 stekende, dien hij op zijn rug hield, mat eien stok in de haind. „Ik hoop het; He lena houdt zoo van bloelimen. Maar hij heeft ier nooit iets van geaegd; hij liep altijd zoo stil voor zich heen, ails in een droom. Hij 'was het gelukkigst ails hij1 Helena malar zag." Wel, dat is juist goed'y zeide de pre dikant, „dat is zooals het' behoort. Hoe zou je 't anders willen hebben? Weekje wat heit is, Louise, je houdt niet van W-ard. Hij is toch een brave vent, ja braaf is het rechte woord voor hem. Hij heeft zoo iets deugdzaams over zich, dat het eerf ander wel wart te hoog gaat. Maar dat is onze eigen schuld", voegde hjj: er op recht bij. (Wordt vervolgd/

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 1