No 3 Maandag 3 October 1931 36e Jaargang Buitenland. Binnenland. Dit de Provincie. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 70, (Telefoon No>. 11). Bureau te Middelburg FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden £r. p. post f3. Losse nummersfOOÖ prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Bewijsnummers 5 cent. De toestand. Met ingang van 1 October zijn de econo mische sancties (dwangmaatregelen) in het Rijnland opgeheven. Om te weten wat met die „sancties" bedoeld wordt, moeten wij in de geschie- tenis terug. In Maart van dit jaar kwam de Opperste Raad bijeen ter vaststelling van de vergoedingen, door Duitschland te brengen. Duitschland zou hier tot het on mogelijke verplicht worden. Daarom deed de Duitsche delegatie bij monde van mi nister Simons een voorstel, in hetwelk de grens van het aan Duitschland in 't uiter ste geval mogelijke werd blootgelegd. Het antwoord der geallieerden was een belee- digende schater(sater?)lach, gevolgd door de toepassing van militaire en economi sche dwangmaatregelen, die den weer spannig en Duitschers mores zouden lee- ren en tegelijk een zoet winstje, naar men dacht, in de kas der geallieerden zouden doen vloeien. Dit is echter mis geloopen. De op te leggen sancties luiddenuit breiding van 't bezette gebied (garnizoenen in Duisburg, Ruhrort en Dusseldorf eerste begin van bezetting van het Ruhr- gebiedl); beslaglegging op een deel der koopsom van de in de geallieerde landen ingevoerde Duitsche waren; inbeslagne ming van de invoerrechten aan de buiten- landsche grenzen van bet bezette gebied; invoering van een douanegrens tusschen het bezette en het onbezette gebied, beide laatste maatregels ten voordeele van de Commissie van Herstel. Vooral laatstgenoemde maatregel zette in Duitschland kwaad bloed, dewijl hij Rijnland economisch van het overige Duitschland scheidde, bij de nauwe han dels- en bedrijfsbetrekkingen ter weers zijden van den Rijn veler belangen schond, en de deur openzette voor een politiek© afscheiding, waarop Frankrijk zoo ge brand is. Dank zij Engelands steun, is deze laat ste maatregel nu opgeheven. Engeland meende dat die sancties (dwangmiddelen) niet noodig waren voor een volk dat ge hoorzaam en gelaten zijn plicht jegens 'de Entente doet. De overige geallieerden, uitgezonderd natuurlijk Frankrijk, schijnen' 't daarmede eens te zijn geweest; en zoo is 't besluit van kracht geworden: de eco nomische sancties in 't Rijnland zijn opge heven, waarvoor in ruil aan Frankrijk werd toegekend medezeggingschap in de Duitsche tolpolitiek in het Rijnland, over wegende stem in de controle-commissie bij1 het uitgeven van Duitsche in- en uit- voer-vergunningen. Een nieuwe onbillijk heid dus, die de arme Michel zich zal moeten getroosten. De vrije handel tusschen het bezette en het onbezette Duitschland is derhalve nu hersteld, doch slechts zeer ten deele. De militaire sancties zullen nu wel spoedig volgen, zij het ook met voorwaar den. Voor het eerste zal Engeland, voor het laatste zal Frankrijk wel zorgen, is te denken. Verlenging van den arbeidstijd. De bemoeiingen van de Zwitsersehe in dustrie om door verlenging van den ar beidstijd de prijzen te verlagen, zijn met succes bekroond. De Zwitsersehe bonds raad heeft den lakfabrikanten en den stroovlechtfabrieken toegestaan den werk tijd te verhoogen tot 52 uren per week' Verder in in verscheidene katoenspinne rijen en weverijen door een overeenkomst met de arbeiders, de arbeidstijd eveneens van 48 tot 52 uren verlengd, terwijl tevens een loonsverlaging is ingetreden. Korte Berichten. Ex.Koning Wilhelm II van Wurtem- berg is, 73 jaar oud, op zijh in het Schwarzwald gelegen jachtslot te Baben- hausen overleden. Hij regeerde van 1891 1918. (Hij1 wias gehuwd geweest, eerst in 1877 met Marie van Waldeck Pyrmont, zuster onzer Koningin Weduwe Emma, overleden 1882; daarna in 1886 met Charlotte van Scbaumburg Lippe. Hij laat slechts één kind na: prinses Pauline, geb. 1877, uit. het eerste huwelijk.) Luitenant John Macready, een Ame- rikaansch vlieger, heeft eergisteren het wereldrecord voor hoogtevlucht geslagen en het nieuwe op 40800 voet, of bijna 4acht mijlen, gebracht, (twaalf- en een halve kilometer). Hij gebruikte eeij Lepere vechtmachine. - De Duitsche rijksdag heeft eenstem mig een besluit aangenomen van de com- 10 millioen Mk. voor de slachtoffers van Oppau beschikbaar te stellen. De gouverneurs der provincies in Spanje hebben, op last van den minister van binnenlandsche zaken, ongeveer 200 syndicalisten in vrijheid gesteld Branting zo uvoor Zweden een zetel hebben verzocht in den ra;ad van den Volkenbond. In dit. geval zou België of Spanje den zetel moeten vrijmaken. Te Nantes hebben hevige manifes taties van communisten plaats gehad. Bij' het uitgaan der granaatfabrieken werd ge- ■rroepen „Weg met den oorlog". De gendar merie moest inprijpen en voerde herhaal delijk charges uit. Eerst tegen 8 uur des avonds was de orde hersteld. 50 jaar heerlijk ontevreden. Aan Van Kol, den socialistischen kapita list of kapitalistische socialist, die dezer dagen 50 jaar lid der „Internationale" was, wijdde een poëet uit Almelo in „Het Volk' 'volgende dichtregels: We waren nog maar kinderen, We waren nog maar klein, En mochten ons niet baden In 's levens zonneschijn. We meenden, 't moest zoo wezen, 't Was „altijd zoo geweest", Dat kinderen der rijken Genoten hier het meest; Maar toen we ouder werden, Zoo'n zestien jaar misschien, Rees daar iets in ons binnenst We kenden 'tniet voordien. Toen kwam de harde winter Van '90 op één. En maakte een Van Kol ons Ontzaglijk ontevreen. En dat zijn wij gebleven Ons verdre leven ,door Hierl beste vriend Van Kol, nu Onz' warme dank daarvoor! De poëzie is al even troosteloos en hopeloos als de levensbeschbuwing. Aan het „kapitalisme" dat hen 7.00 heerlijk ontevreden hield, zijn de roode broeders wel den wamisten dank verschuldigd, merkt de Maasbode niet gansch ten on rechte op. H et nieuwste. Eerst aldus de Maasbode, hadden we dienstweigeraars; en het kabaai, dat deze zachtmoedigen maken, zal er wel toe lei den, dat er speciale wettelijke bepalingen komen voor dit soort „gemoedsbezwaar den". Toen kregen we de plakweigeraars, menschen, die geen zegeltjes wilden plak ken op de rentekaarten voor de Invalidi teitswet. Ook aan hun bezwaren komt de Overheid tegemoet. Sinds hebben we vernomen van staats burgers, wier „geweten" bezwaard was over het feit, dat ze belasting moeten, betalen. En bij de extra-vagante eischeu van den fiscus zou men zich bijna zoo'n „geweten" wenschen. Uit dezelfde kringen is nu weer een nieuw soort weigeraars opgestaan, de „pasweigeraars". En serieuze bladen rui men plaats in voor den malie-praat van deze lieden, die b.v. hun weigering om een pas aan te vragen gronden op de over weging, dat zoo'n paspoort niet San een ieder wordt verstrekt, dus een „voorrecht" is, en derhalve door een Christen niet mag worden .aanvaard, omdat hij nie>t meer dan zijn broeder zijn mag; of het passenstelsel onvereenigbaar achten met hot gebod der naastenliefde aangezien het vrije verkeer tusschen de volken „belem mert" en aldus tot oorlog voert; of nog dwazer het een sta-in-den.weg vinden voor de „bewegingsvrijheid" en het ieder „mogelijk moet blijven daarheen te gaan, waar hij zich van God geroepen acht"' Zoo ziet men, dat niets onmogelijk mag heeten in dezen abnormalen tijd. En dat het met de weigeraarsmanie van kwaad tot erger komt. „Bescheidenheit ist eine Zier"' Uit een rede van professor Bolland: „Als gij hier zijt gekomen uit nieuwsi- gierigheid, dan moet gij' bedenken, dat ge voor u ziet een filosoof, die heel wat meer in zijn mars heeft, clan een middel matig professor, zooals zij1 bijna allen zijn." Bezuiniging. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft een adres tot de beide Kamers der Staten-Generaal gericht, waarin 't aanvoert dat de thans ten behoeve van Rijk, pro vinciën en gemeenten geheven belastingen reeds tot zoo aanzienlijke hoogte zijn op gevoerd, dat zij: voor tal van ondernemin gen besparing en kapitaalvorming onmo gelijk maken. Volgens een gemaakte be rekening wordt in totaal aan belastingen reeds meer dan f 806 millioen per jaar geheven uit een belastbaar inkomen van ruim f'2 milliard; dat maakt dus onge veer 40 pet. uit. Het nationaal inkomen is sterk achter uitgaande, terwijl de stijging der uitgaven blijft aanhouden. D1 e mO! 10 r o n g e 1 n k 'k e n. Naar de Tel. verneem:!, heeft men aan het departement van Waterstaat ■het initiatief genomen voor een nieu were regeling van de Aansprakelijkheid voor ongelukken rniet auto's en motor rijwielen o.p de openbare wegen. In dit Ontwerp wordt voorgesteld den be wijslast om te koeren. Tot nog| toe móet hij, die door èen auto of mo- folrfiets is aangereden, de schuld van den .automobilist of bad t or rijder be wijzen, ten einde in zij'n vordering o!m! schadevergoeding te kunnen sla gen. Volgens hel ontwerp wordt schuld voorondersteld. De automobilist of mo torrijder is gerechtigd de afwezigheid van schuld te bewijzen en k'an alleen op deze wijze de schadeactie afweren. Dit wordt inatuurlijk alleen ontworpen voor de cdvielrecihiterlijke procedure. Ten aanzien van de strafwet blijft alles onveranderd. Lager On der wij s.s c holen. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, houdende maatregelen ter voorkoming van het zonder noodzakelijk heid bouwen van scholen voor lager on derwijs. In art. 1 wordt bepaald, dat aan be sluiten van den gemeenteraad tot bouwen van schoollokalen voor openbaar lager onderwijs en tot het verleenen van mede werking overeenkomstig art. 75 der L. O. wet 1920 tot het, bouwen van schoollo kalen voor bijzonder lager onderwijs gedu rende den tijd van één jaar, te rekenen kan 1 October 1921, geen uitvoering wordt gegeven, dan na daartoe door de Kroon verleende machtiging. Art. 2 zegt, dat ontwerpen voor den bouw van schoollokalen opgemaakt na een raadsbesluit als in art. 1 bedoeld, doch waaraan op de in dat art- genoemde dag- teekening nog geene uitvoering is gegeven, binnen den tijd van één jaar niet mogen worden uitgevoerd dan (na daartoe door de Kroon verleende machtiging en dat de Koninklijke machtiging eveneens wordt vereischt voor het overeenkomstig art. 205 der L. O.-wet 1921 bepalen der waarde van schoollokalen voor bijzonder onder wijs, waarvan de bouw is aangevangen na de in art. 1 genoemde dagteekening. Een uitdaging aan prof. B o 11 a n d. Prof. Bolland heeft verleden week in een vergadering waarin ook professoren tegenwoordig waren, zware beschuldigin gen tegen de (buitenlandsche) Joden uit gesproken. Hiertegen is in de N. R. Ct. door Joden en Christenen geprotesteerd' Thans drukt Het Handelsblad een schrijven van Mr. B. E. Asscher, voor zitter van de Centrale Commissie tot de zaken van het Nederl. Israëlietisch kerk genootschap en van de Nederlandsche af- deeüng van 't Algemeen Israëlietisch Ver bond, waarin naar aanleiding van deze „onjuiste stellingen" aan 't adres van ge noemden professor gezegd wordt: „Van tweeën één: of u wist dat hetgeen ge gezegd hebt onjuist is, en dan laat ik' de beoordeeling van uw houding over aan de publieke opinie, die niet in gebreke zal. blijven uwe houding te brandmerken: zooals zij verdient, óf u waart van die on juistheid niet bewust en dan hebt ge anderen gedachtenloos nagepraat en is uwe houding ergerlijk lichtvaardig, omdat ge zoodoende u tot spreektrompet maakt van den laster van anderen en daardoor, zonder het te willen, want gij' zijt toch geen anti-semiet, nietwaar! bij draagt tot vergiftiging van de openbare meening. Ik daag u uit, uwe stellingen, waar en wanneer ge wilt, in een openbaar debat tegen mij te verdedigen. Afscheid jh'r. m r. A. F. d e Savoiinin Lobman. In zijn afscheidsaltikel in de ,„Ned." zegt jh'r. mr. A. F. de Savornin Lobman, dat hij ontslag heeft genomen als hoofd redacteur van dat blad, niet omdat hij' tot eenigen arbeid niet meer in staat is hij hoopt van tijd tot tijd. nog e eni germate te kunnen „medewerken" 1 maar omdat hij zich r^et meer opgewas sen gevoelt tegen den aanhoudenden en inspannehden arbeid, die in deze tijden van een politiek blad in toenemende mate wordt gevergd of Eerwacht. Vrijdagavond heeft men afscheid ge 'nomen van den heer Lohman. Verschil lende personen, die met de „Ned." in nauwe 'relatie staan of stonden, waren verschenen om mede getuige te zijn van deze plechtigheid. Behalve het grootste gedeelte van het college van commissaris sen, de vaste medewerker van het blad, prof. dr. J. R. Slotemakei' de Bruine, de directeur, de heer J. M. Krijger Jr., de redacteuren en de chefs van het admini stratief en technisch personeel, werden onder de aanwezigen opgemerkt dr. J. Th. de Visser, minister van .onderwijs, jhr. mr. D. J. de Geer, minister van Fi nanciën en oud-lid der hoofdredactie van de „Ned.", mk. ,H. Verkouteren, die ge durende vele jaren den heer Lohman als vaste medewerker ter gjjde stond, mr. dr. J. Schokking, voorzitter der Chr. Hist. Unie en de heer H. van Malsen, de be werker van „Verzamelde Opstellen" van jhr. Lohman. In een hartelijke toespraak bood de heer J. van der Kooy, een der commis sarissen van het blad, den heer Lobman een bronzen beeld aan op marmeren zuil, voorstellend „de Maaier", als symbool van rijken zegen na trouwen arbeid- Daar bij was een oorkonde gevoegd. Ook de overige sprekers richtten har telijke woorden tot den scheidenden 'hoofdredacteur, die van enkele zijhér ■familie leden vergezeld was. De Nederland geeft van een en ander een levendig ajjrslag, m'et photo, van den heer Lohman, van de oorkonde en van het geschenk. Het sportterrein en de demonstratie der Rijksgroepen. Het nieuwe gemeentelijk sportterrein aan den Nadorstweg, had Zaterdagmid dag een feestelijk aanzien, alom wapper den vlaggen, het terrein vulde zich met jongens en meisjes in fnssche turnpak- jes en met mannen en vrouwen, die wilden getuige zijn van Üe opening van deze nieuwe aanwinst van Middelburg. En dit alles Werd beschenen door warme zonnestralen als ware het 1 Juli, inplaats van 1 October. Op het gereserveerde ge deelte van het terrein waren rond het podium stoelen geplaatst voor de gen no digden, onder wie wij: opjmerktan den Commissaris der .Koningin en mevrouw Quarles van Ufford, den "burgemeester van Middelburg en mevrouw Dumon Tak, den wethouder, den heer J. Onderdijk, velschillende raadsleden, den gemeente secretaris, de burgemeesters van Vlisisin- gen, Goes, Oostburg, Souburg en Veere, den inspecteur van de lichamelijke op voeding in de tweede inspectie en tal van andere personen, die medewerkten aan de totstandkoming van het terrein of die belangstellen in sport, spel en athletiek. De voorzitter van de dooi' den raad benoemde Commissie van Beheer van het sportterrein, de lieer mr. J. Adriaanse, hield de openingsrede, waarin hij: o.a. het volgende zeide: Een voorname taak der Overheid is zich te bemoeien met datgene wat bij het volk tot uiting komt als een levens element, en het is daarom dat spel en sport, lichaamsbeweging in de openlucht, dat zoo langzamerhand is geworden een levensdeel van alle lagen der bevolking, tot voorwerp is geworden van Overheids zorg. Zoo zijn de vroede vaderen in den laatsten tijd ook aan sport gaan doen niet natuurlijk in den zin dat ze mee gingen springen, enz., maar ze hebben geluisterd naar :het sociaal geweten, dat geen vrede kon geven nu de honderden spelers en sporters, bij1 terreingebrek, het er voor over hadden fin 'knieën kapot te halen, schoenen en kousen te vernielen, de longen door stof te bederven, olpi het Molenwater als dit keihard was of was het papperig gevaarlijk te glibberen en gehavend en vuil naar huis te moeten. Tóen te voorzien was, dat het bezit van een gemeentelijk sportterrein van Rijkswege verplichtend zou worden ge steld, hebben B. en 'W. 30 Maart 1920 bij den raad een voorstel ingediend om' dit sportterrein te stichten en 13 October 1920 werd het aangenomen. D'e rijkssub sidie werd verkregen en dank zij1 da g'roote activiteit van het dagelijksch be stuur, inzonderheid van den wethouder Van publieke werken 'kan het terrein thans reeds in gebruik worden genomen. Men kan het nu bezien, den aanleg nagaan en naa'r spreker veronderstelt, het bewonderen ook. Naar de eischen ingericht, strekt het groote terrein van 3 H.A. 44 A 10 c.A. of pl.m. 8 gem. 234 roeden der gemeente tot een sieraad en tot een eer, want, nu straks ook onder de commissie, die in de raadszitting van 23 Maart 1921 werd benoemd voor beheer van het sport terrein, ook het aan de M. V. V. ver pachte terrein achter de meelfabriek zal komen, dat ongeveer 1 H.A. groot is, kan de 'hoofdstad van Zeeland er zich op beroemen een der weinige steden van Nederland te zijn, waar bijna aan den eisoh van 3 vierk. M. sportterrein per inwoner wordt voldaan. De tijd, dat noig een 3 vierk. M. voor heel de stad aan- Indien gezond, blijf gezond. Maak geen gewoonte van het gebruiken van geneesmiddelen. Als gij' ziek' zijt, hebt gij waarschijnlijk geneesmiddelen noodig. Maafr zoodra gij1 weder gezond kSjt, dient gij mót heit gebruik op te houden. Zorg zame gewoonten, lichaamsoefeningen, een voudig voedsel, goede ontlasting, en ge regelde, verkwikkende slaap dienen u ge zond 'te houden. i Wiees blij, als gij1 vrij' zijt van verschijn selen van nierzwakte. Als gij er aan twijfelt, .kunnen Foster's Riugpijn Nieren Pillen u helpen. D|it geneesmiddel schept geen gewoonte-Vorming. Onderzoek u zelf. Ontwaakt gij 's-mor- gens mót een doffe, kloppende pijn in den rug? Hebt gij blazen onder de oogen en zijp uw hapden en enkels gezwollen? Is dié .urine bewolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de looaing te veel of te weinig? Zijn uw ledematen beverig en rhieumaitfech, vooral Jwj vochtig weer? Zijt gij moede loos, altijd Vermoeid, zonder lust en wils kracht? Wordt gij duizelig na een poos gestaan te hebben? Hebt .gij last van rheumatiek, spit of ischias? Als gij ,ja' móet antwoorden op een Van deze vragen, is het bepaald noodig, om teen speciaal niergeneesmiddel te ne- taten, en .gij1 kunt niet betfer doem dan on middellijk te beginnen met Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Te G.oies verkrijgbaar bij De Pauw Co en te Middelburg bij' Fa. C. Schutte Co. a f 1.75 per doos. 36 wezig 'was, ligt niet ver achter ons en wanneer naar dat verschil moet worden afgemeten de belangstelling van het stads bestuur 'in de sport, dan moet men den raad dankbaar zijn voor 't geweldige aan passingsvermogen aan den geest des tijds. Wij menschen van gevestigden le.iftijd aldus mr. Adriaanse weten nog te spreken van het schril contrast in de zoirg voor den geest en voor het li chaam, hoe alles werd geofferd aan de intellectueel© ontwikkeling, hoe blind men was voor de nooazakelijkheid van het samengaan der ontwikkeling van geest en lichaam, wat daarvoor is gepredikt eer de gymnastiek haar rechten kreeg. Maar eenmaal dien WegJ op', moest ook wegens het hoioge belang worden door gegaan ten is gekomen de propaganda' van de door de gymnastiek gekweekte discipelen voor rijker ontwikkeling van lichaamsopvoeding, dan het stelselloos 'overlaten aan de jeugd zelve van wat zij op straat, hoeken en gaten en pleinen dn den vrijen tijd verkoos te doen van ,het praai, krijgertjesp'elen en ravotten der jongens, van het voor overspanning van borst en longen zoo gevaarlijk touwtje springen en stoep'gebikkel in slechte hou ding der meisjes, uit deze propaganda is ten slotte voortgekomen de strijd voor openluchtbeweging, in welken strijd men thans met de opening van dit terrein een schoone overwinning vjert. De jeugd is B. en Wi. en den raads leden van Middelburg dankbaar, dat zij' 'haar met dit terrein uit de misère heb ben verlost, maar de grootste voldoening voor de heeren zelf moet zijn, dal zij met dit terrein een niet te schatten hulp en steun bieden aan de pogingen om door sport en spel en openluchtheweging. ons volk sterker te maken, niet alleen naar 't lichaam, maar ook naar den geest' ■Want wat het volk noodig heeft, nu in den nog chaotischen toestand, waarin wij leven, nu vooral, is noodig frischheid van geest en zin voor regelmaat en orde, samenwerking, aanpassing aan elkaar, afkeer van kleinheid, en oneerlijkheid, wat men het best kan vertolken met het „fair play". Meent niet zoo ging spr. voort - dat de waarde van het sportterrein alleen ligt in de gnootere veiligheid voor fclee- ren en lichaam van de jeugd, ook niet in de gelegenheid ojm de spieren te ster ken, en het lichaam te harden, de be- teekenis reikt oneindig veel verder, want hier zullen worden aangekweekt, hoog ar eigenschappen, zelfbeheersching, zelf-ver- loochening, initiatief, volharding, wils kracht, ridderlijkheid, tegenwoordigheid \Van geest. Sommigen meenen, dat in dit terrein voor üe gemeente te groot kapi taal is belegd, dit is in cijfers op te geven, maar te schatten is niet het ka pitaal hetwelk de volkswelvaart en het 'volksgeluk in dit terrein kan bezitten, en dat grooter kan worden naarmate het te'rrein aan het doel beantwoordt. Daar om roept spr. ook voor de toekomst den steun van het stadsbestuur in voor de commissie van beheer, opdat een dub- belvoudige rente worde ingehaald. De voorzitter bracht hierop dank aan ïegeering, vertegenwoordigd door den mi-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 1