Telegrammen. Onderwijs. Binnenland. Uit de Premie. Kerknieuws. Predikbeurten. Laatste Berichten. Geneiiiii lieuws. Korte Berlefffon. Hoewel liet budget van het Fransche ministerie van oorlog zoo groot is, dat nauwelijks een soldij aan de officieren kan betaald worden, voldoende om hun gezin te onderhouden, heeft de minister van oorlog het noodig geacht om eèn som uit te trekken voor de hernieuwing van het groot-tenue. i Men kondigt uit Berlijn aan, dat een posthichtvaartdienst zal worden geopend tusschen Berlijn en Londen, heden in gaande. De Grieksche Koning is te Athene teruggekeerd en werd er geestdriftig ont vangen. Op het Grieksch-Turksche front js stilstand ingetreden. Er is daar reeds sneeuw gevallen, zoodat de groote mi litaire operaties zijn beëindigd. De Berlijnsche massamoordenaar Grossmann verkeert sinds zijn bekentenis in een dergelijken toestand van lichame lijke en moreele depressie, dat hij niet gehoord kan worden. Verleden week heeft te Parijs weer eens een duel plaats gehad. Thans heeft de rechter van instructie een onderzoek ingesteld naar dit duel. en is rechtsingang verleend tegen de beide duellisten en hun getuigen. Stefan Friedrich, oud-minister-pre sident van Hongarije, schijnt de onafhan kelijkheid van West-Hongarije geprocla meerd te hebben. Opheffing van garnizoenen. De „Avp." meldt, dat het in de bedoe ling ligt de volgende plaatsen als garnizoe nen te handhaven buiteYi en behalve de plaatsen, waar alleen bepaalde inrichtin gen gevestigd blijven, als Oldebroek, Mil- üngen, e.a. Voor infanterie en wielrijders alleen As sen, Nijmegen, Naarden, Gouda, Venlo, Bergen op Zoom (ook paardendepot). Voor cavalerie alleen Amsterdam, Til burg. Voor artillerie alleen Gorcum, Zwolle, Helder, IJmuiden, Hoek van Holland, Vlis- singen. Voor gecombineerde wapens Arnhem, Harderwijk, Amersfoort, Leiden, Ede, Den Haag (behoudt maar 1 escadron cavale rie), Breda, Den Bosch, Utrecht (alleen artillerie en genie). Opgeheven worden als garnizoenen Maastricht, Middelburg, Laren, Delft, Zut- phen, Deventer Hoorn, Willemstad, Brielle, Terneuzen, Geertruidenberg, Gro ningen, Leeuwarden en Doesburg (houdt alleen depottroepen). Dit alles natuurlijk voor het geval de nieuwe Legerwet wordt aangenomen. Locrns ver 1 agi ng aangekondigd. Naar de Tel. verneemt, zal 6 Oc tober in Den Haag een algiem-eene vergadering van den Metaalbomd wor den gehouden, waar in behandeling komt een hoofdhestuursvoorstel, Om met ingang van 15 October a.s. over het geheele land een loonsverlaging in te voeren van 10 pet. voor meerder jarigen en 20 pöt. voor minderjarigen. Bij de vooraf in de afdeelingen gehou den stemming hebben bijna allen zich reeds vóór het voorstel uitgesproten. Allerlei. De sergeant-vlieger Bakkenis te Soester- berg heeft met een fokkerjager 9000 M' hoog gevlogen. Bij' zijn terugkomst waren zijn wangen blauw en zijn oogleden fel rood van de bittere koude, die daarboven heerschte. Door den Commissaris der Koningin worden Maandag 10 October a.s. de ge meenten 'sHeer Arendskerke, Goes, Kloe- tinge, 's Gravenpolder en 's Heer Abts- kerke bezocht. D© put aten verg ader i ng.-. Naar de op 14 Oct. te 's-G-iavenh;\ge te houden Buitengewone Deputaten- vergadering der A. R. partij zijn afge vaardigd door de Kiesv. te Vlissrn- gen P. G. Laernoes en G. v. d. Putte, te Poortvliet P. v. Rees en H. Spek, en te Zierikzee D. Mulder en A. ïirri- merman (plv.) Middelburg. Woensdag des n.m. 2 uur vergadert de Raad. Aan de orde fc'oimen: Notulen. Ingekomen stukken. Eervol ontslag aan den heer J. L. Simon als Secretaris-Penninginr. Be stuur Godshuizen. Eervol ontslag: aan J. C. M. Roozemond als onderwijzer school J. Benoeming Secretaris-p enn. Bestuur Godshuizen. Regeling v. diens riaarw. (f1500) en borgtocht (f6000). Voorloopige vaststelling Gemeente-re kening 1920. Goedkeuring rekening 1920 Godshuizen (Ontv. f 191087.41, uitg. f202.102.38, nad. slot f 11014.97) Wijziging Gemeente-begroeting 1921. Jaarwedde-regelimg Gonclierge Gymna sium, (gelijk aan die der H. B. S.) Afwijzende beschikking op verzoek tot verhooging belooning voor keu ring van rij- en voertuigen. Verlenging verpachting vischwater binnenhavens, (aan C. J. Witte voor f51 per jaar), foorstel tol verdubbeling der Mark't- 3® den, (behalve voor uitdragersarti- kelen). Wijziging heffings- en invar- derinosverórdening vermatelijkheden belasting, (bioscoopvoorstel 1 i ngen 20 tMVaststelling instructie Directeur tj/jjkhouder remigiings- en ontsmet -st. Afwijzende beschikking op adressen tot erfpachtsuitgifte en ver huring gemeente-grond aan Nietiw- landschen weg. Vragen van den heer Pi P. Paul omtrent de werkeloosheid. Diverse belastingkohieren. G*es. Naar wij vernemen, hoopt de Christelijke Harmhnie „Hosanna" a.s. Woensdagavond haar laatste volkscon cert te geven op de Markt. De door „Hosanna" aangekochte nieuwe ma chine-pauken zullen door haar in ge bruik worden genomen. Aangezien „Hosanna" nog over geen paukenist beschikt, zal bij deze gelegenheid, de Sergeant-Majoor van Henfort, pauke nist van de Stafmuziek te Bergen oip Zoom, de pauken hedienen. Moge gunstig weer de uitvoering begunstigen. Goes. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie door het bestuur der ambachtsschool ge plaatst. Daar er plannen bestaan om de avondschool v'oor ambachtslieden op te hef fen, is het de bedoeling van het bestuur in.de plaaits van deze inrichting van on derwijs, aan de ambachtsschool avond- vakonderwjjs te. doen geven. De cursussen zouden omvatten: teek en- onderwijs, .theoretisch onderwijs en Voor sommige Vakken praktisch onderwijs. Leeftijdsgrenzen zijn niet gesteld, zoodat 'een ieder zal kunnen deelnemen, mits hij 'boten den leeftijd is, voor leerlingen der A. B. S. gesteld. Verder kunnen zij zich aanmelden, die, van welke leeftijd ook, een vak beoefe nen hetwelk niet aan de Al B. S. wordt onderwezen, b.V. typograaf, kleermaker, metselaar enk. Kortom 'het is. te- doen, om te weten te komen waaraan behoefte ■bestaat, om naar die behoefte, voorberei dende maatregelen te treffen, zoodat ter gelegener tijd, in de bestaande behoefte kan worden Voorzien, Laat ieder werkman, welke behoefte ge voelt aan ontwikkeling, eens informeeren ten zijn wenschen eens te kennen geven bij den directeur. 1 i Benoemd met ingang van 1 NovL tot rjjksklerk te Driebergen dhr A. J. Mieras alhier, thans particulier klerk te Heinkenszand. Vlissingen. In de gisteren gehouden ver gadering van den gemeenteraad was dhr Tournooy met kennisgeving afwezig. Ver schillende verzoeken werden in handen Van B. en W. gesteld. Benoemd werden: tot tijdelijk leeraar in hand- en vakteekengn aan de B. A. S. en A. v. H. de heer J. Th. Giese-n te 's-Gravenhagebij het vervolgonderwijs voor jongens tot hoofd dhr J. F. v. d. Slikke en tot onderwijzers de hoeren F. C. Wijsveld en J. Holthuijzen; aan den Vervolgcursus voor meisjes mej. M. C. Schuurkamp; tot onderwijzer in het boek houden aan de handelsherhalingsschool dhr I. Sinke te Middelburg. De benoeming van een lid der commissie van toezicht op het M. 0. werd op verzoek van dhr Linde-ij er aangehouden. Bij het voorstel tot verhooging van den huur der huizen aan de Verkuijl Quak- kelaarstraat vraagt dhr Hensel, waarom die woningen wel worden, verhoogd, en hiet die waarin de marine officieren wo nen; dit wékt ontevredenheid. Het blijkt, dat het departement, dat subsidie voor dieze woningen geeft, daartegen bezwaar heeft, maar B. en W. zullen nogmaals pogingen aanwenden toestemming te verkrijgen. Het voorstel inzake omzetting van de Handelsherhalingsschool in een Handels avondschool werd aangehouden. Het voorstel om niet in te gaan op het Verzoek van regenten van heit gasthuis om de dienstboden kost of Voedinggeld te geVen tijdens hare vacantie, werd bestre den door dhr Van Hal, die al het interne personeel kostgeld wil geVcn, wat ver worpen werd mtet 13 tegen 5 stemmen. Het Voorstel van 3. en W. wordt aange nomen met 12 tegen 6 stemmen. Ook het voorstel om .in principe te besluiten het huis in de Walstraat, waarin de openbare leeszaal gevestigd was, te verkoopen, lokte discussies uit. Dhr v. 'd. Putte waarschuwde, niet tot openbare Verkoop over te gaan, er zal dan meer geld van komen. Het voorstel werd aan genomen met 17 tegen 1 stem, die van dhr Van Oorschot. D?- overige reeds vroe ger genoemde voorstellen werden alle aan genomen. Rondvraag- Door den heer van Oorschot was schrif telijk gevraagd of het juist is dat de heer Mol, hoofd der Chr. M.U.L.O.-school ge weigerd heeft den sleutel van de teieken- zaai, die ook bij de openbare M.U.L.O.- school in gebruik is, af te geven. Het antwoord luidde, dat dit juist is, maar dat getracht wordt deze kwestie op te lossen- De .heer Merckens zegt: Het bestuur meende recht te hebben op het teefcen- lokaal; alleen van het gymnastieklokaal wist het dat het voor beide scholen was bestemd. De heer Laernoes zegt, dat de gemeente alleen verplicht is vier lokalen te .geven en geen natuurkundig en teekenlokaal. Bij de inrichting dezer lokalen is wel degelijk gezegd, door den directeur van gemeente werken, dat ze voor gemeenschappelijk gebruik waren. Dit ontkent de heer Mol, maar de directeur heeft getuigen. Maan dag a,s. zullen B. en W. over deze zaa.k een conferentie hebben inet liet schoolbe stuur. Ten slotte een langdurige discussie over het openbaar onderwijs, uitgelokt door de S. D. A. P.'ers, over een uitdrukking! door weth. Laernoes gebezigd bij de ope ning der bijz. neutr. school, volgens de interpellanten disqualificeerend voor het openbaar onderwijs. De heer Laernoes heeft geen woord gezegd ten nacleele van de openbare school of de openbare onderwijzers. Als deze toch zijn woorden zoo opnemen, zon hij haast willen zeggen: „wien de schoen past trefeke hem aan". Maar er is verzet tegen den geest, die tegenwoor dig bij dit onderwijs bestaat. Dit blijkt uit de rapporten van de schoolopzieners de heeren mr. J. H. Thiel en II. C. van Ruiven te Amsterdam en Den Haag, waar uit 'Apr. citeert. Een bijzondere neutrale school kan, door de concurrentie ten nutte komen van het openbaar onderwijs. De "heer De Meij zegt, dat dhr. Laer noes een grooten trap aan het openbaar onderwijs heeft gegeven, en is vooruit geloopen op de resultaten van het bijzon der onderwijs. Hij zou gaarne zien, dat rechts deze zaak door de linksche raadsleden liet uit vechten en zich onthielden bij stemming over de volgende motie, die spreker na mens zijn fractie indient: De Raad ken nis genomen hebbende van de uitlatingen over het openbaar onderwijs van den wet houder van onderwijs ter gelegenheid van de opening der neutrale school, spreekt hierover zijn leedwezen uit." De heeren van de Putte en Merckens zijn voorstanders van Chr. onderwijs, maar willen ook voor het openbare het beste zoeken. Dhr .Hensel wijst er op, dat niet de wethouder, doch de onderwijzers het on derwijs goed of slecht doen zijn.. Dhr. de Meij meent, dat de wethouder toch in de eerste plaats moet zorgen voor het openbaar onderwijs, voor het bijzonder zorgen de schoolbesturen wel. De Chr. onderwijzers zijn evengoed opstandig als de openbare, maar zij zijn nog meer af hankelijk. Zij, die het onderwijs regelen, zijn de oorzaak van de ontevredenheid. In Vlissingen zijn slechts twee onderwij zers lid van de S. D. A. P. Men tracht van de openbare school een armeluischool te maken en voelt er dan niets meer voor' Iemand als de heer Staverman is geen goed vriend. Spr. zegt, bewaar mij voor rojjn vrienden, voor mijn vijanden zal ik zelf wel zorgen. Het is zeker juist dat de onderwijzers de hoofdfactor zijn bij de zorg voor goed onderwijs. De heer van Oorschot ziet in voor of tegen stemmen wel degelijk de kwestie van voor of tegen het openbaar onder wijs. De motie wordt verworpen met 12 te gen 5 stemmen (S'. D. A. P.'ers). Hierna wordt cle vergadering te ruim half zes gesloten. Krabbend'ijke. Het Centraal stembureau verklaarde in zijn zitting van Vrijdag den (heer A .P. Woutersen benoemd tot lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer P .K. van Nieuwerihuijzen, die zijne be noeming niet heeft aangenomen. Hoedekenskerke. Raadsvergadering op Vrijdagnamiddag. Allen aanwezig, de burgemeester voorzitter. Na opening der vergadering, voorlezing en goed keuring der notulen, deelt de voorz. mede, dat aan tam van 8 tot 20 September verlof is verleend en dankt hij wethouder Timmerman voor de waarneming gedurende dien tijd, ver- -der dat dè R. K. school te Kwaden- damme "is getaxeerd op 127.400 0* de gemeente dus voor de overname daarvan jaarlijks f 1702.631/2 te. beta len heeft,- dat de kasopname bij' den gemeenteontvangler plaats gehad heeft en boeken en kas in orde bevonden zijn, dat mtet ingang van 1 Juli j.l. dé rijkssubsidie in de kosten van den geneeskundigen dienst is ingetrokken en dat een afwijzende beschikking is ontvangen op het verzoek om een 2e postbestelling in de buitengedeelten van de wijken A en C. Vervolgtens wordt vastgesteld de pensioensgrond. slag varn de wijkverpleegster, 15 Sept. j.l. in functie getreden, op f1600. Naar aanleiding van een opmerking van Ged. Staten, wordt, de rentevoet eener geldleening van 5 op 51/2 pot. gebracht. Het leggeld van de suiker- peen langs den dij'k wordt op voorstel van B. en W. bepaald op f 1200 te gen f 1000 ten vorig en jaxe. Verder wordt, besloten den H. 0. over het, tijdvak' 1 Januari—1 Mei 1922 te in nen naar dezelfde inkomens als over 1921, zulks op voorstel van B. en W. Daarna besloten zitling ter be handeling reclames II 0. Na herope ning deelt de voorzitter mede, dat het meeren deel der reclames is afge wezen, enkelen zijn een of meer klas sen verlaagd. Bij de rondvraag yer- zoefct de heer Dén Dekker er de Wa terleidingmaatschappij op te wijzen, dat het dringend, noodzakelijk is de straat in orde te laten brengen, daar waar onlangs nieuwe aansluitingen zijn gemaakt! .Dit wordt toegeziegd. D'e heer Bo-orne drukt zijn leedwezen uit over de beslissing inzake de ge vraagde 2e bestelling in de buiten wijken. Er wordt op gewezen dat 40' niets aan te doen is. Daarna sluiting. Oude lande. Heden 1 Oct. is het 25 jaar geleden dat dhr Dr H. R;. Folmer, arts te Driewegen, de praktijk van ge meente-geneesheer alhier waarneemt!. De gemeenteraaid nam het 'initiatief om dezen dag .niet ongemerkt fe laten Voorbijgaan). Dioor bijdragen ,dei' ingezetenen, is hij in staat gesteld een degelijk tuinameublement aan te koopen, hetwelk gisteren ter be zichtiging was gesteld in het gemeente huis. Door een commissie uit den ge meenteraad zal dit den jubilaris worden, aangeboden. Rilland-Bafh. Gistervoormiddag had de koopman -J. v. 0. alhier het ongeluk) dat zijn paard, gespannen voor een kar met manufacturen, op den Separatiedijk door een beroerte' werd getroffen en met kar en al van den dijk viel. Uit liep zonder persoonlijke ongelukken af, doch het paard was dood. Kapelle. Gisteren vergaderde de raad voltalligBurgem. voorzitter. Deze deelt mee, dat de schoolverbouwing tot bevre digende resultaten leidt. Was de eerste beraming f48.766, nu is deze f 38.962 voor beide scholen. De Gert. Staten hebben goedgekeurd de verordening om de maximumsnelheid te houden op 15 K.M. en de opheffing O. L. school te Biezelinge. De levering van petroleum aan de gemeente is gegund aan den laagsten inschrijver, F. v. Wel, voor 131-4 cent pe.r Liter. De bftgrooting 1922 B. A. wordt den raad aangeboden en sluit met een waar schijnlijk batig slot van f 1310.45. Tot na zien worden aangewezen de heeren: Fraanje, Ganseman en van Wingen. De gem. rekening wordt goedgekeurd. Door Ged. Staten wordt gevraagd wat voor de gemeente voordeeliger is verkoo pen of verhuren van de woning van het voormalige hoofd der school te Bieze linge. Dhr. Zuidwejj zou willen dat geld werd gevraagd voor huur. Het bestuur kan ook nu niet tot benoeming overgaan van .pen "hoofd, jnen heeft geen huisf De heeren Berreman en v. Wingen slui ten zich hierbij aan. Wanneer een parti culier dit huis koopt zit men ook voor later gevangen. Het is onmisbaar voor de sc hooi vereen., wij hebben deze ter- wille te zijn. De voorz.Wij hebben niet voor een ambtswoning te zorgen. Ged. Staten vragen naar de gronden van het besluit. Verder mag men niet gaan. Dhr. Fraanje: niemand van de raads leden zal de belangen dezer school scha den of iets in den weg leggen. Maar toch moet gerekend worden ook met het andere deel der bevolking. B. en W. zullen regelingen trachten te treffen. Aan den gemeentewerkman S. Beenhakker wordt een» derde deel van zijn gratificatie geschonken groot f,50. De landbouwver. V. I. O. S. verzoekt in gebruik verkrijging van een der school lokalen voor een Landbouwwintercurs-us. Wordt toegestaan. Het hoofd der school, dhr Abrahams©, is schuldig f97.50 aan de gemeente voor overname van de electr. installatie, aldus de voorz. Hij verklaart, deze niet te vol doen; wil echter, indien de gemeente de f50.-- betaalt, die hij aan zijn voorganger moest betalen voor de boompje-s, geplant in zijn tuin, die hij moest overnemen, de installatie voor eigen rekening nemen. Wordt alzoo besloten. Heffing plaatselijke inkomstenbelasting wordt na toelichting van de-n voorzL met 2 tegen, 5 voor aangenomen. Met algem. stemmen wordt dhr P. Mol herbenoemd als voorz. van het B>. A. Dhr Van Wingen vraagt hoe- het staat met de brandwee-r. De voorz.: ontslag en aanstelling zal bin nenkort voljjen. Ook geeft de voorz. in lichtingen over schoolgeld. Do voorz. vraagt machtiging om de orde rouwkoets op te ruimen tegen eiken prijs. Wordt verleend. De verpachting van grond aan de be graafplaats wordt in handen van B. en W. gegeven. Dhr B-erman wijst -er op, dat -d-e chronometers tegenwoordig wei nig dienst doen. Spr. is er voor, dat de hand aan de verordening worde gehouden. Terneuzen. Vrijdagmiddag ontstond er brand in de vlasfabriek van den heer L. de- Feijter Huyssen aan het Zwaantje, vermoedelijk door -het warm looipen van een as. In een oogwenk stond de zwinge- larij geheel in brand, en leverde een groot gevaar o-p voor de machinekamers er ach ter- en de sê'huu-r met grootje hoe-veelheden' Vlas er voor. Vrij spoedig was de- brand spuit tegenwoordig en deed men alle best, het nog niet brandende te- behouden, het geen mede door den gunstigen wind ge lukte. De zwinge-larij brandde echter ge heel uit. Verzekering dekt de schal". Toch is een en ander echter een groote schade post, daar de fabriek juist deze week weel was begonnen .te- werken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Giessen Oudkerk E. Schimmel, cand. te Scherpenzeel te "Wijngaarden J. A. v. Nie, cand. te Zeist; te Feijenoord J. Vermeulen te Mijnsheerenland- te Heemse W. J. van Elden te Terkaple. B-edanikt voor Nieuwland door J. Kloots te Linsehoten. Geref. Kerken. Tweetal te Delft P. C. de Bruijn te Oudewater en J. Waterink te Zutphen. Beroepen te Driebergen S. Datema te Haarlem. Bedankt voor Putten door J. H. A'. Bosch te Nijverdal. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Zutphen H. Visser te Leeuwarden. Vrije Evangelische .gemeenten. Beroepen te Leeuwarden A. Wine, k'el te Winschoten. Th Glen. Door B .en .W. zijn, naar de M. Ct. meldt, voor hoofd aan de beide te stichten o.l. scholen de volgende voor drachten opgemaakt aan school 1, no. 1 G. A. Overbeeke te Rotterdam, no. 2 A. J. Pauw te Rot terdam en no. 3 J. C. Kotois te Amster dam; aan school 2, no. 1. W. van Liere te Kloetinge, no. 2. J. de Bruijn te Rotter dam en no. 3 A. Salo-mé te Middelburg. Ge-siaa-gd aan de Universiteit ta Utrecht voor het caudidaateexamen ge neeskunde de heer M. Polderman. Ned. Herv. Kerk. Zondag 2 October. Goes, ,vm, Dn Steinz, nm. Ds Homburg, av. Dp Kamsteeg (collecte voor Ned. Jong. Verbond). Geref. Kerken, Baarland, 9.30 en 2 u„ Dp Ru Brouwer. LONDEN. V. D. De spoorwegsta king, die Woensdag begon en de verbindingen in Zuid-Ierland bedreig de, is gistermiddag bijgelegd. LONDEN. V. D. In Leicester kwa men 600 werkloozen in botsing met de politie. Zij werden met gummi stokken uiteengedreven. 12 personen werden gewond. LONDEN. V. D. De Valera heeft geantwoord op den brief vim Lloyd George en bewilligd in de door dezen voorgestelde conferentie. MIDDELBURG. Alhier vergaderde Vrijdag de Centrale Antirevolutionair Kiêsvereeniiging onder voorzitterschap van Mr A. A. de Veer, ter bespre king van d-e Agenda van het Centra- len Convent en van de Döpntaten- vergadering, enz. Tot afgevaardigde naar het Provinciaal Comité van a.r. kiesvereenigingen werd gekozen de voorzitter Mr A. A. d£ Veer, naar het Centralen Convent ie heer J. F. Heemskerk, Lid van de 2de Kamer- en naar de Dep utatenvérga dering, die ditmaal Vrijdag 14 October te Den Haag gehouden wordt, de heer L. J. van Voorthuijsen, secretaris der Cen trale kies ver ee'nigi ng Aan C. J. van Leasen is, op zijn verzoek, met ingang van 1 dezer, eervol ontslag verleend als assistent bij de chi- rurchie aan do Rijksuniversiteit te Utrecht, en voor het tijdvak vanjl October tot en met 31 December 1921 als zoodanig be- noemd W. J. C. Bruinig, te Amersfoort- 1 - 011 g o 1 u k k e n. Tie Zwaluwe rted een beer uit Made mf zijn motor tegen ce-n boom -en bekwam én schedelbreuk. Te Arnhem heeft ee» aanrijding plaats gehad 'tusschen een vrachtauto, en een motorrijwiel, waarop een dame en een heer waren geaete-n, te beiden een 10 M. o-ver den grond wfden gesleurd. Eeu agent van politie wefl door de auto over den voet gered-en. Ds toestand van de drie patiënten is gunstig. Dr V. d. Harst (voor heen .te Goes.)- verlamd" de eerste hulp. 1In den dieretuin te Rome is de dierenarts Dr Gamma bij een poging om een grooten AfrikaJschen olifant van een abces te ope-reerci gedood. De dokter had kort teVoren en grooten orang-oetan geopereerd, die astig op de operatie tafel .bleef liggenbn op de pijn in het geheel ,niet reagarde. Dr Camezza verfadersteld-e nu, dat het zelfde 'bij de-n o-lihnt zou gebeuren; doch toen de derde aed© aangebracht was, rukte de olifant -ach Van zijn bewakers, die b'em met ketttigsn vasthielden, los en wierp zich woedtad op den dokter, die- onder de logge poten Van het woeste dier totaal verbrijzeld werd. Daarna nam de olifant bet; levenlooze lichaam van den. geneesheer mei pj.n slurf op en" slingerde 'het met volle (tracht tegen de ijzeren stangen van de kooi. 1 Het twaalflal patiënten te Oudkarspel die door Vergiftiging waren aangetast, zijn herstellende; affi gevaar is gmweken. Om trent bet onderteek naar de in beslag ge nomen Vleeschjesten is nog geen defi nitief resultaat mede te doelen. Tragisflu- (lood. Gisternacht, is te Steenbergen teaéte va'11 werkzaam- aan de suikerfabriek, vermoedelijk tengevolge van hel, inademen pan vergiftige gassen uit een kalkoven, overlMen. De ongelukkige laai een weduwe met tiln kinderen achter. O n t s p Jr i n g Donderdagmorgen zijn nabü Roosendntl eeil viertal wagons ontspoord. Kr was sleclilfi matericele schade. 'Ook p ne 11 i gDe trein die 10.06 van Amsterdam naar Amersfoort vertrekt en iii Wr-esp stopt, fis Donderdag doorgereden haar Bussum, zonotr Weesp aan te doen. Een 00 tal reizigers stonden te wachten, die natuurlijk een aanzieWfk tijdverlies leden, evenais de reizigers in don trein, die echter kosteloos van Bussum naar Weesp terug werden vervoerd. Eon ideaal huis. Kolonel H. V. Kent heefl dezer dagen aan een man van „Evening News" verteld va'11 een geheel nieuw type iniis. dut weldra in de nabijheid vair Londen zal opgetrokken worden. Het eigen aardige van dit huis is, dat liet uit aan elkaar geschroefde tleelen bestaat «1 dat meh Kjv. de vcusters binnen enkele uren van den oenen kant naar feil anderen kan overplaatsen. Het eerste van dit. type. dat te Shoeburgness ge bouwd is. lijkt op een „pili-box" met een dak er op. Het beeft dubbele muren, vv aar tusschen allerlei geleidingen voor centrale verwarming, w/fer, »gas en eleotritciteit zijn aangebracht. Naaf Kent meent, zou een geheel dorp van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2