Donderdag S3 September 103i 35e «laargang Ho 300 Buitenland. FEUILLETONr I VERSCHIJNT ELRRN WERKBAG. Abonnementsprijs: Prjja per 3 maanden fr. p. poet !3.— Loste nummersfO.OI Prqs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 at Bq abonnement belangrijke korting. "Bewijsnummers 6 cent. stige wending en algemeen wordt ge meend, dat het eerstgenoemde punt Lloyd George een aanleiding ,zal zijn tot het doen van een beroep op de gezindheid van het land. Een ultimatum aan Hongarije. Reuter verneemt, dat Üe gezanteniiaad een ultimatum aan Hongarije voorbereidt, waarin 10 a 14 diagen tijds gegeven wordt Oim West-Ilongarije te ontruimen. Anders ziullen de strengste maatregelen gótPoffen worden, waarvan de aard echter 'nog ombekend is. In Enigelsche kringen is1 men van mee ning, dat een economische blokkade niet het igewenschte resultaat. ®ou opleveren. Er is nog geen beslissing getroffen. wie troepen .zal zenden. Zoo vlug is de En tente nu eenmaal niet. Uitgave van Ag fjaaml. Venn. LUCTOR Eff EMERGH, gevestigd te Boes. Hoofdbureau te Goes: bANGB VORSTSTRAAT 70, (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: 2IRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: (losterbaan &Le Cointre, Goei. 2J idl« zich met 1 October a.s. op ens blad abonneeren, ontvangen het tot aan genoemden datum GRATIS. Ons nieuwe feuilleton. Binnen enkele dagen hopen wij een aanvang te maken met de plaatsing van een nieuw feuilleton, getiteld John Ward euzijn vrouw of: Tweeërlei richting, naar het Èmgelsch van Margaret Deland. Beter ten halve Minister de Geer, die den door het kabinet uitgeworpen minister de Vries ver- ring, heeft zijn eerste millioenen-nota in gediend, en 'tmoet erkend met dit eerste door hem geleverde staatsstuk succes gehad. Door de pers van alle par tijen wordt hij geprezen voor zijn forsch ingrijpen en voor Üe eerlijke en ronde ontvouwing .zijner financieele "plannen. In zijn magistraal betoog stelt hij den bedenkelijken toestand vast, waarin wij' met. onze financiën geraakt zijn, en die 't begin vormt der rechte lijn, langs welke' wij op weg zijn naar de toestanden van Midden- en Oost-Enropa. Enkele ontstellende cijfers bewijzen dit. De crisisuitgaven hebben in 't geheel 2100 miljoen gulden bedragen, waarvan ruim een derde uit de O.-W.-belasting ge vonden werd, terwijl voor de rest werd geleend. Rente en aflossing worden be taald uit de opbrengst van het Leenings- fonds, dat wil zeggen de opbrengst der Verdedigingsbelastangen en van opcenten op verschillende heffingen, totaal ongeveer hondërd miljoen. De minister heeft 'tgroote tekort op den dienst 1922, door ops reeds maanden geleden op minstens honderd vijftig mil joen geschat, tot ongeveer een derde van dit bedrag weten terug te brengen. Het tekort wordt geschat op 48 miljoen, een cijfer dat slechts is kunnen bereikt wor den door „ingrijpende besparingen op tal v;wl aanvankelijk uitgetrokken, nuttige uit gaven". Zij, die de schuld van de kolossale tekorten, die wij tegemoet vlogen, wijten Ban het „wanbeleid" van 's ministers voor langer, vergissen zich. Wèl mag aan mi nister de Vries worden ten laste gelegd dat bij zijn ambtgenootem van Onderwijs en ran Arbeid niet luide genoeg een halt! heeft toegeroepen; of mogelijk, wat wij natuurlijk niet weten, te haastig berust heeft in de voteering van de enorme uit gaven door de wetgeving dezer beide col lega's gevorderd. Maar dit ongeval zou ook staatslieden met sterker schouders dan de zijne overkomen zijn. Er is bij de wisseling van portefeuil les aan 't departement van financiën reke ning te houden met a priori en a poste riori, d.w.z. zooals men de dingen van te voren in schemering zien kan, en zoo als men ze van achteren in het volle licht ziet. De Fransche spreekwijze gou- verner c' est pi'éyoir (regeeren is vooruit zien) moge waarheid bevatten, de kunst er in geconstateerd, laat zich niet gemak kelijk aanleeren. Eer men ze verstaat, heeft het object, waarop de kunst werkt, al heel wat geleden. i Evenwel heeft de minister hierin gelijk, dat wij als hoven onze kracht leven; en wij ons moeten bekrimpen; dat ons volk al zoo buitengewoon zwaar belast is dat de grens reeds lang bereikt, zoo niet (overschreden is; en derhalve niet alleen de geldverspilling moet ophouden, maar ook behoort te worden afgezien van som- DOOR EEN JONGEN GERED. Ondanks de waarschuwing kroop de jon gen, zoodra hij den conducteur in zijn hut had zien verdwijnen, en de mannen vooraan bezig hoorde met het laden van hout op den tender, om den hoek van 'de houtmijt en op een der open wagens. Voorover liggend krabde hij het zand weg langs een der zijden van den wagon, legde rich neer in .een kuil en dekte zich zoo goed hij kon met de lading. Na een korte poos gaf de machine het sein van vertrek, kle buffers stietfen tegen elkaar -en de trein rolde weg. Be jongen, gemakkelijk liggend, en op het gezicht na bedekt met de lading, glimlachte en fluisterde: Getroffen. Ddt is een trein met eïts die naar den smeltoven in Californië gaat. Dtat had ihlij -goed geraden. De trein *ra hem naar Sacramento gebracht heb ban, als er onderweg niet een ongeluk h*d plaats gegrepen, dat arn het leven van tien jongen onverwachts een andere Vending gegeven had. Na een poos viel hij in slaap. Twee maal kwam een remmer, die door de ©ohte lading liep, hem rakelings voor hij zonder erg te hebben, dat een men- mige „begeerlijke en nuttige zaken, die overigens haar geld ten volle waard zijn." Voor dezeir kloeken draai in het finan cieele beleid zijn wij den nieuwen mi nister van financiën dankbaar. Wat voor een particulier persoon, een familie, een vereeniging geldt, geldt, ook voor den Nederlandschen Staat: „beter ten halve gekeerd dan ten heele ge dwaald." Wij zullen in een paar achtereenvol gende nommers een en ander uit de Mil joenen-nota overnemen. Wij mogen er natuurlijk geen al te groote verwachtingen op bonwen; al mo gen wij wel met ietwat minder groote on rust de toekomst tegengaan. Maar wij kunnen wel zeggen, dat de eerste begrooting van minister de Geer een zuiniger beheer belooft. Als de vaste hand nu maar vast blijft; en de voor standers van den nieuwen koers, of liever: van den tijdelijken terugtred, nu maar aaneengesloten en vastberaden den minis ter, en in hem het lieele kabinet steunen. De Rijksmiddelen. Het wordt steeds duidelijker dat de depressie, die door alle economen van naam voorspeld was, 'op grond van er varingen na alle groote oorlogen opge daan. van blijvenden aard is. De opbrengst der middelen over Augustus 1921 is weer anderhalf miljoen lager dan die over Augustus 1920. Van 34V2 miljoen in 't vorige jaar, daal de zij thans tot circa 33 miljoen. Tót dezen bedroevenden uitslag hebben niet meegewerkt de Grondbelasting, het Personeel, de Dividend- en Tantièmebelas- tinig;, de S'uikeraecijns, het Gedistilleerd, de Domeinen, Loodsgelden en Mijnen, welke alle nog; de stijgende lijn vertoonen. De divildend-belasting: bleek anderhalf miljoen, de grondbelasting een en een kwart miljoen hooger; de suiker en het personeel gingen elk ,zes ton. het gedis tilleerd zelfs meer dan een miljoen voor uit. De loodsgelden met hun hoogere op brengst van ruim dertig duizend gulden wijzen iro© wel op een gelukkige toe neming van 't verkeer ter zee; maar het cijfer van 216 duizend in October 1920, dins tien maanden geleden, behaald, kon nog niet bereikt worden. De Invoerrechten lieten ditmaal de schatkist in den steek. Zij gingen van ruim vier miljoen op even drie miljoen terug; de Registratierechten blijven aan hunne neiging tot inzinking getrouw: van bijna zes miljoen in Augustus 1920 gin gen zij tot even twee miljoen terug, ter wijl ook de Zegelbelasting met drie ton verminderde. Dat de Inkomstenbelasting met ruim een miljoen terugging, komt ons onbegrijpelijk voor. Vorig jaar klom. de opbrengst met 70 procent; en nu deze vermindering! De loonen en tractemen ten zijn toch niet omlaag gegaan. Bier blijft stijgen, en bracht nagenoeg anderhalve ton meer op. Ook de grillige successierechten stelden weer te leur. Zij daalden met ongeveer drie ton. De overige middelen bleven on geveer stationair. De opbrengst van de eerste acht maan den dezes jaaxs bedraagt 287 miljoen, tegen circa 284 miljoen in de gelijknamige periode van het vorige. Een verschil nog slechts van twee en een half miljoen. Het wordt derhalve steeds kleiner. Natuurlijk blijft de Oorlogswinstbelas- ting; slinkende. Zij verminderde met ruim zes miljoen; en over de eerste acht maan- schelijk wezen bijna onder zijn voeten lag. Uren verliepen en eindelijk ontwaak te onze vluchteling. Die sterren verbleek ten aan den hemel en een rood waas blonk aan den oostelijken horizon. Hij lichtte zijn hoofd een weinig op en zag in het rond. De trein bevond zich nog in het .gebergte, maar was, terwijl hij sliep, het dal van de Roguerivier voor bij gereden en steeg nu de helling van de Klamath-keten op. Aan beide zijden verhieven zich met bosschen 'bedekte hoog ten, steil omhoog rijzende in oneindige verte; de komende dag bescheen hen met zijn schemerlicht. Saul kon niet zeggen, of men reeds in Californië of nog in Oregon was. Hij zuchtte, liet zijn hoofd weer zinken en viel in een sluimering. Een trein overwint de moeilijkheden van een bergachtig terrein op bijna de zelfde wijze als een zeilschip den tegen wind. Beide gaan van rechts naar links en omgekeerd en dwingen wat hun tegen stand biedt om hen naar het gewenschte doel te helpen. Zoo ging de locomotief langs de kronkelende spoorlijn de berg helling op, nu naar rechts, dan naair links wendende, doch altijd klimmende naar den top en de wolken. Toen de jongen weer wakker werd, zag hij vele bergtoppen beneden hem heerlijk verdicht door den gouden mor den met ruim- twee en twintig miljoen. De opcenten ten bate van het Leening- tbnds 1914 namen nóg eenigsizins toe vorig jaar 8-, thans 9 miljoen. Sirengere keur. Het incident, van Dinsdag op de Tribune bij de opening der Kamers door de Ko ningin heeft algemeen in den lande ver ontwaardiging gewekt. Het zal zaak zijn in de toekomst tegen herhaling van dergelijke relletjes maat regelen te treffen. Het is al lang geleden, toch he ruineren wij ons nog levendig dat in de dagen van den ouden minister Heemskerk Haagsche weesmeisjes op de tribune wer den geplaatst, om de insluiping van kwaad willigen te voorkomen. Thans zijn andersoortige maatregelen noodig. Thans zal de politie hebben te zorgen natuurlijk zooveel mogelijk, dat dergelijken individuen de toegang tot. 't gebouw wordt ontzegd. Het gevaar voor herhaling is niet ge ring, nu het aantalKamerleden toeneemt, die zeiven van hun toegangskaart geen gebruik maken, doch niet ongaarne de zelve afstaan aan individuen als die zekere mevrouw Kolthek. Vreeselïjk ongeluk. De in de Salsische Oppau gelegen fa brieken van de Badensche aniline en sodafabrieken zijn gistermorgen om half 8 in de lucht gevlogen. Het aantal dooden en gewonden bedraagt 1000. Twee arbei- derstreinen werden onder liet puin be dolven. bi Manheim en het op 25 K.M. afstand gelegen Heideldorf is veel ver nield. Groote brokken steen en ijzer wer den uren ver weggeslingerd. Stukken kwa men in Ludwigbaven en Manheim te recht. In de omgeving liggende plaatsen werden talrijke daken van de huizen geslin- igerd. In Ludwigbaven liggen de straten met Scherven bezaaid. Ook in Manheim hebben fabrieken tengevolge van de ontploffing geleden. Ook hier zijn dioden en gewon den te betreuren. In Ludwigbaven zijn verschillende huizen ingestort. Naar Wolff verneemt, bereidden de fa brieken te Oppau in hoofdzaak stikstof verbindingen, die zeer gevaarlijk zijn we gens hun ontplofbaarheid. Het aantal doo den en gewonden is zelfs bij benadering niet te schatten, maar moet zeer groot zijn. De stoffelijke schade is reusachtig. Alle beschikbare vervoermiddelen zijn naar de- plaats van de ramp gezonden om de gewonden weg te brengen. De Fran sche bezetting te Lüdwigshafen heeft baar paarden naar Mundtenheim overge bracht en de soldaten hebben bevel ge kregen zich gereed te houden hij 'teerste alarm-sein. Het gevaar voor nieuwe ont ploffingen is nog niet voorbij. De ramp is ontzettend, geweldig ge weest. Dit is wel op iije maken uit de nog veelszins verwarde berichten. H©el Oppau is één groote puinhoop geworden. Omtrent de oorzaak tast nien natuurlijk nog in het duister. Vreeselijk zijn de gevolgen, al weet men zelfs bij benadering nog niet bet juiste aantal slachtoffers, 't Loopt ech ter in de honderden en misschien wel in de duizenden, daar men heeft berekend, dat er op het 'oogenblik der ontploffing 2500 arbeiders en omployé's in de fabriek gen. Hij richtte zich nu op en liet zijn kin op de handen rusten. Klaarblijkelijk was men den top over, want de vaart van den trein nam toe. Hij zou graag willen weten waar zij waren. Had hij kunnen voorzien wat er zou gebeuren, bij had zijn hand niet in den zakdoek gestoken om een stuk vleesch aan den mond te brengen, waarbij hij dankbaar dacht aan de oude vrouw, die 't hom had 'meegegeven. Bet vleesch .smaakte Wem heerlijk. Ik wou, dat ik een moeder had als die vrouw, mompelde hij. 'tZal mij 'benieuwen, hoe tante Lucy is, ik hoop maar, dat zij goed voor mij zal Zijn. Naar beneden wond de weg zich wel dertig mijlen om de helling van den berg, ging over rivieren, door tunnels, totdat hij eindelijk over 't waiter van de Klamath den met sneeuw bedekten Shaste beklom. Als een monster met ijzeren hoofd gleed de trein naar beneden, bulderend en slin gerend, terwijl hij de tallooze bochten van den weg volgde. Die jongen kauwde met genoegen op zijn vleesch. Het was zoo kwaad niet, vond hij, zonder inspanning den weg door het gebergte af te leggen. Plotseling kwam er een schrille kreet Van de locomotief, een plotseling geroep om te remmen. Die wagens stieten tegen elkaar en de jongen sprong verschrikt waren. De paniek onder de arbeiders moet vreeselijk geweest zijn. Het dorp Oppau is totaal verwoest De stroom van giftige gassen, die nog over het dorp neerkomt, maakt de hulpactie uiterst moeilijk. Heel Lüdwigshafen heeft het aanzien van een groot ziekenhuis. Alle chsolen zijn voor de slachtoffers ingericht. In Frankfort a. M. geloofde men aan vankelijk met een aardbeving te doen te hebben. In Mannheim scheurden, tenge volge van de ontploffing, de muren van tal van huizen. Schoorsfeenen stortten van ed daken. Een aantal personen werd ge dood. In de straten van Lüdwigshafen liggen brokken muur, ijzer en steenblok ken. Diooden en gewonden werden honder den meters weggeslingerd. De straten van Oppau en de omliggende velden lijken een groot slagveld na een hevig gevfeclrt. Honderden zwaargewonden dep sommigen zijn gruwelijk verminkt kermen er hun smart uit. Een stoet van vrouwen en kinderen trekt schreiend en jammerend naar de plaats van de ramp, waar haar man, hun vader werkte. Die toegang is echter versperd. De ontwapenings-conferentie. De „New-Yortsche correspondent van de „Daily Chron." meldt nog over de a.s. ontwapeningsconferentie, d'at in Amerikaansche politieke kringen verluidt, dat. de door Harding in November bijeen geroepen conferentie slechts een voorloo. pig karakter zal dragen. Een tweede con- ferentie, waarop het geheele probleem zou besproken worden, zóu later plaats hebben. Zelfs gaan geruchten, dat de a.s. con ferentie .zal uitgesteld worden. Lloyd George en ('ai:zon kunnen niet: naar Was hington gaan in verband met binnenland- sche aangelegenheden en men vermoedt, dat de Franse lie premier nu ook niet naar Washington .zal vertrekken. In Italië komt bet parlement in November bijeen en de tegenwoordigheid van den premier en dientengevolge van den minister van buitenlandsche .zaken wordt aldaar ver- eischt. In België tenslotte hebben in No vember verkiezingen plaats, zoodat wel geen der ministers naar Washington zal kunnen vertrekken. Op deze redenen schij- nen de geruchten omtrent een uitstel der conferentie te .zijn gebaseerd. Mede deelingen van Ludendorff. De Matin" publiceert een sensatio neel interview met Ludendorff, die te kennen gaf, dal een revanche-oorlog in afzienbaren tijd technisch onmogelijk is. Het is absoluut fantastisch om te ge- looven, dat een Duitsch leger, in staat om een modernen oorlog: te voeren, in het geheim georganiseerd .zo'u kunnen worden. Willen de .volken van Europa een hetere toekomst bereiden, dan moe ten Duitschland, Frankrijk en Engeland den wil hebben om over het verleden heen elkaar de hand te reiken. Want indien imen geen middelen vindt, om Europa, te herstellen, dan vreest Luden dorff binnenkort een tweede revolutie. Verkiezingen in Engeland op handen? De politieke correspondent van het „Central News" .zegt, dat in goed inge lichte politieke kringen het feit, dat het niet vaststaat, dat Lloyd, George of lord Ourzion naai" de conferentie te Washington zullen gaan, wordt opgevat als een ze kere aanwijzing; voor 't naderen van al- gemeene verkiezingen voor Groot-Brittan- nië en Ierland. Het Iersche probleem en de netelige kwestie der werkloosheid namen een em- op. Do trein liep om een vooruitstekend gedeelte van den berg, dat losgescheurd was en in zfn val den weg had vernield. Links lag een verwarde hoop steenklom pen zoo hoog als een muur, rechts was de steile helling bedekt met pijnboomen en rotsblokken. Geen vijftig voet voor de locomotief zag Saul een geweldig blok, dat in den val vooruitgeschoven over den weg hing. Bijna op hetzelfde oogenblik zag hij, hoe do stoker van de machine werd geworpen jen in de hoornen terechtkwam. Hij hoorde een vreeselijk gekraak, de schoorsteen, kap en alle andere omhoog stekende doe- len van de locomotief werden er afge scheurd. De machinist stond temidden van de vernielde deelen en de jongen merkte op, dat het bloed uit zijn mond vloeide. Het volgend oogenblik liet de jongen zich op het zand en kiezel van den wa gen vallen. Hij wierp een angstigen blik op het boven h!em hangende rotsblok en daarna op de hut van den conducteur achter aan den trein; hij hoorde een splinteren en kraken, en zag hoe een rem mer in de ruimte werd geslingerd. De koppelingen tusschen de wagens werden verbroken, alsof zij van bindtouw waren geweest. De trein volgde nu een bocht, zoodat hij de laatste wagens en de ver nielde hut niet meer kon zien. De Paus en Rusland. De Paus heeft aaai den voorzitter van den volkenbondsvergadering te Genè've een telegram gezonden, waarin hij zegt, dat de 'berichten nit Rusland steeds ernstiger luiden. De ellende is daar zoo groot, dat slechts een samenwerkende krachtsin spanning der volken en hun regeeringen deze zal kunnen lenigen. Wij richten ons dus, zoo zegt het schrijven, door uw be middeling tot_ de vertegenwoordigers van alle staten, di eonder uw voorzitterschap vereenigd zijn en doen een dringend he rroep op hun gevoelens van menschlie- vendheid en broederschap, opdat zij de ge schikte en doeltreffende middelen zullen kiezen om' het ongelukkige volk van Rus land te hulp te komen. Korte Berichten. In een nieuwe nota aan Rusland! heeft Polen vóór 1 October bevredigende maatregelen geëi.scht ten aanzien van de Poolsche gevangenen, wijl anders de ver antwoordelijkheid voor een eventueel af breken der betrekkingen op Rusland neer komt. De Fransche regeering heeft ver klaard, geen oplossing te zien voor het conflict in de textiel industrie. De patroons in de metaal-industrie hebben eenzelfde loonsverlaging voor hun arbeiders inge voerd als voor de textielarbeiders geldt, daar eerst,genoemden zich bij de staking hebben aangesloten en dus het contract verbroken hebben. Gisternacht hebben te Belfast nieuwe onlusten plaats gehad. Aanhoudend werd er geschoten en verscheidene slachtof fers zijn weer gevallen. Gepantserde auto's houden nu in het district de wacht. De militairen doen huiszoekingen om wape nen te vinden. Tengevolge van de spoorwegstaking ligt het geheele spoorwegverkeer in Oos tenrijk stil. Sidderend van angst en schrik richtte hij zich ,op en zag in 'trend. Rechts helde de berg nu eens zacht, dan weer scherper af, links verhief de rtotswand zich tot buiten zijn gezicht. De spoorweg volgde nu ©en inzinking in den bergwand en tot zijn ontzetting bemerkte de jongen, dat hij alleen op den onbesituurden trein was. Dikke rook steeg op uit het gat waar de schoorsteen van de locomotief was afgescheurd, de stoom ontsnapte sis send uit de stoomfluit; de wagens schokten tegen elkaar en alles vloog onder vree selijk geraas, aain zichzelf overgelaten, vooruit Ik moet maken, dat ik er af kom, zei 'de jongen, om zich heen ziende; iedsr oogenblik kunnen de wagens vain de rails springen en den berg afrollen. Maar als ik tusschen deze rotsblokken den sprong waagde, zou ik gedood werden; ik moet een betere gelegenheid afwachten. Een oogenblik later zag hij een hcop zand en kiezel. Hij waagde den sprong en gleed naar beneden, totdat hij een vijftig voet van den spoorweg, door -strui ken opgehouden, half bewusteloos bleef liggen. Hij stond weer op en ging, door het zand wadende, tot aam de spoorbaan 'terug. (Slot volgt.) Gisternacht is bij het afladen van munitie uit een spoorwagen te Kelster- bach aan de Main een ontploffing ont staan, die zoo sterk wias dat in Frankfort de huizen op hun grondvesten wankelden', en duizenden vensterruiten sprongen. Men dacht eerst aan een aardbeving. Een merkwaardige luchtmanoerrvre heeft boven Metz, plaats gehad. De bomi- bardements-regimenten van Metz, Ibrou. ville en Neustadt deden een gefingeerd bombardement, terwijl het jacht-re'gjment van Straatsburg poogde dit te doen mis lukken. 220 militaire vliegtuigen waren tegelijkertijd in de l'ucht en namen aan de goedgeslaagde manoeuvre deel. Bijzonder veel op ontwapening: lijkt dit alles nietl

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 1