Telegrammen. Kerknieuws. Wetenschap en Kunst. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Allerlei. Leestafel. Briefwisseling. Marktberichten. maximumsnelheid voor motorrijwielen wordt bepaald op 20 K.M. per uur. yjikhéiil uitgesproken den gemeente- ^iciiter aap te ,wijzen yoqi; hej. toezicht i 'f de volkshuisvesting.. Afwijzend "'te beschikt op een verzoek om subsidie de seitepvereeniging alhier. B.esloten 5®j met St. Maartensdijk, St. Anha- "ej Scherpen!sse en Poortvliet samen' «•erken inzake de vleesch keu rings we t o" dichting der U.L.O. school te St.- i Hrtcusdijk zal naar het aantal leerlin- i (]at er uit deze gemeente aan deel- fcemt. worden bijgedragen in de kosten. I De [ip'rekening der gemeente over 1020 werd rioopig vastgesteld op f 45240,78V2 in lp-, .en f44629,48 in uitgaaf, 'goed slot (610,32ï/2. Goedgekeurd werd die van het jjjw.' Arabest, over 1920 in ontv. op P2081.67V2 en in uitg, op f 2005,50i/2, goed dot f 76,17. Aangeboden werd de gem.- jjMTCoting voor 1922 in ontv. eu uitg. 1 "f44234,28 en die van het B. A. op [2160,26. Vastgesteld werd een nieuwe verordening; op de heffing van school- celden. Nog werd besloten aanvrage te joea om te komen tot heffing van de iniómstenbelasting door eigen administra tie. Ned. Hei'v. Kerk. Beroepen te Oosferwolde J. de Bruin te Zeist. Geref. Kerken. Tweetallen: te Hengelo© Dr S. P. Dee te Dwingelo en P. Names te Schildwolde; te Zalk G. v. Duinen, cand. te Gro ningen ejn J. H. Staal te Tin alliage; te Bellen T. L. Kroes tie Workuin en H. H. Schoeniaker te Zwartsluis; tje R;o- jenbui'g B. van Urk te Westmaas en J. A. Verhoog te Willemstad; tie Stedum W. Oosterheert te Tier Apel en W'. van Gel der te Langeslag. Beroepen te Ferwerd E. C. v. d. Laan te Lollum; te Kornhorn D. B. J. v. 4, Menlen te Oostermeer; te Zegwaart G. v .Duinen, cand. te Groningen. Bedankt voor Dpimfotarg-Westkapelle door H. Brinkman te Westerle© („Nederlandetr'Or Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Deventer door C. V. d. Zaal, cand. te Lisse. ■Bedankt voor Boskoop door J. B. G. Croes te Vlissingen; voor Rozenburg door C. V. d. Zaal, cand. te Lisse. i>Schilderkunst te Ve.ere. I11 Yeere zijn lw.ee Rijksgebouwen, welke Ï11 gebruik zijn gegeven aan den heer Ochs «11 zijn dochter. Deze houden een tentoon stelling op velerlei terrein. In liet eene, hef. „Schotsche Huis", vinden we een gróote kamer, waar vroéger de Schotten tezamen kwamen; deze kamer is een bezoek overwaaia, omdat het den bewoner in zijn geheel typeert. Daar kunt, u met den inte- ressanfen, den genialen meirsch, die de heer Ochs is, kennis maken. De overige vrije ruimte in deze gehouwen wordt door allerlei dingen ingenomen, die, b afzonderlijk nog wel bekoren, doch die (c zamen den indruk geven van ee'u nette antiquair-winkel en een modern allerha'ndje in schilderijen. 't Kan in zulke oudheidwinkels nog al eens rommelig zijn; evenwel hier vind u alles netjes gerangschikt. De ruimte die de benedenzaal biedt, zoo 1ie( in juiste handen kwam, kon beter besteed- De zaal daarboven is ingericht om schil derijen en 'etsen van omzeil tijd op te nemen. Voorname schilders komen er niet; blijven er niet met hun werk of zenden alleen datge'ne, wat wel verkoopbaar is; bijgevolg slechte representatie van wat 'door de kunstenaars gemaakt wordt. Reden Deze afdeeling is evenmin als het/.,andere een tentoonstelling, doch een kunsthandel. Deze gegevens zijn noodig, omi u het volgende duide lijk te maken. Allereerst, dient, men te be grijpen, dat eerlijk kunstwerk en de praktijk ran dezen handel lijnrecht tegenover elkander staan. De schilders willen daarom in dit rijksgebouw exposeeren, naar hun aard, dat !s, het beste werk naar voren brengen en *Mï n zelf zich rnet de prijzen van de werken bekend kunt maken. Var. deze tentoonstelling in het Lammetje gaat geen kracht uit. Het geheel is geen betoog voor de grootheid van de moderne kunst. Beeldhouwwerk van onzen tijd missen we er geheel. Veel vreemdelingen bezoeken Uere en zien wat er te zien is. De indruk van wat jong Holland maakt, kan zóó niet groot zUn. En juist is Veere zoo geschikt is het Lammetje als aangewezen waar wij xnet ons werk tot u kunnen komen, als mensch tot Henscli. Daarom roep ik alle Hollandsche schilders en beeldhouwers op hun beste werk 'e zenden en met vereende krachten eeii .Itempel" van moderne kunst van dit huis het ..Lammetje" te maken. Veere. KOETS. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Koudekerke, '29 Augustus 1921. Mijnheer de Redacteur, Vanwege het Bestuur van de Prov. afd. «eland der Nederlandsche Middernachtzen- Sssvereehigiug werd midden Juli dezes jaars 3811 U611 bekend adres van schier al de ge- jjccnten m deze provincie waar een Protes- teitache bevolking woont, onderstaande ciicu- gezonden; ®en Lezer Heil bieiujeiiji^ ernstig en dringend vraagt het 6Uur der Prov;. afd. Zeelanti van de Ned. 1 Miodernacldzendingsvereeii. de medewerking van de Correspondenten en van allen, die deize circulaire ontvangen. jHtit Bestuur acht zich tot taak. niet alleen tel waarschuwen voor het. betreden van het pad dér ontucht, maar ook, watdreigt ver loren te gaan en in de zonde om de kome'11 met Christelijke ontferming tegemoet te treden. Niet alleen lis .getuigen tegen de zonde, maar ook te redden van de macht, der zonde, opdat zelfs de diepst gezonkene weten moge dat het bloed der verzoening van onzen Hcere Jezus Christus van zoo oneindige waardij is dat het reinigUmm alle zonden, zoo n.i. de zondaar zijn ongerechtigheid belijdt on laat. Tot hen, die zich vaak in kommervolle omstandigheden bevinden behoort wel in de eerste plaats gerekend te worden het gevallen meisje, de gevallen vrouw, die, buiten echt, moeder worden moet; niet zoo zelden toch gebeurt bet dat zulk een meisje of vrouw, verstooten wordt door ouders of lamilie en geen plaats vindt om hare bevalling behoorlijk af te wachten; en in dien nood is meer dab eens liet leven van het ougeboren kind uitge- blusclit eu soms tevens de hand aan eigen leven geslagen. Voor die gevallenen, die zeker door eigen schuld in nood geraakten, maar die toch als mensch onzer een zijn, behoort do Christelijke ontferming een toevlucht te bieden. Teneinde te weten hoe groot het aantal is dergenen die buiten echt moeder worden en die bij ouders of familie niet, of niet behoorlijk be valling kunnen afwachten, vraagt het Bestuur der Prov. afd. U beleefd heel spoedig antwoord te willen geven op de volgende vragen: Hoeveel buitenechtelijke geboorten kwamen in Uwe gemeente voor in ongeveer 3 jaar tads? Hoeveel ongehuwde moeders konden bij ouders of familie geen bevalling afwachten? Welke oplossing werd dan verkregen? Vermoedende dat U bereid zult. zijn deze vragen te beantwoorden aan liet adres van on derge teekendc Namens het Bestuur der Prov. afd. Zeeland der N.M.Z.V.,met heilbede en hoogachting, De secretaris J. MAAS. Koudekerke. Molenpad- Op deze circulaire, mijnheer de Redacteur, zijn in anderhalve maand slechts 15 ant woorden ingekomen, n.l. 4 uit Walcheren, G uit Zuid.Beveland, 2 uit Schouwen, L uit Tholen, 1 uit Oostelijk en 1 uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen; uil Noord-Beveland geen enkel- Mag ik door middel van dit schrijven, hen, die deze circulair© ontvingen en nog gee'11 antwoord inzonden, vragen dit 'nog te doen? Midden October e.k. zou de zomervergadering der Prov. afd. to Middelburg gehouden worden en op die vergadering zou het Bestuur gaarne rapport uitbrengen. Wit dus in September ons Uw antwoord, zoo het eenigszins mogelijk is, inzenden. Nog zij het mij vergund op te merken, dal. in de circulaire burgerlijke gemeenten bedoeld worden en niet kerkelijke, gelijk, sommigen, met name predikanten, schijnen te mee'nen. Broeders en zusters, waar ons doel is, gelijk in de circulaire geschreven is, te weer houden en te redden van de zonde, daar zal het U zeker niet aan lust en ijver ont breken, om, waar mogelijk, ons de helpende hand te reiken. mijnheer de Redacteur, dankend voor de opname, met hoogachting, Uw Dw. dr. J- MAAS. O n g e 1 u "k k n. Zondagavond had te Rotterdam een Engelsche stuurman het ongeluk, met rijn kind op den arm bij het aan boord gaan in 't waiter te vallen. Voor de oogen zijner vroiuw verdween hij met' het kind in de diepte. Beiden zijn wiet gered kunnen worden. Onder Ooster hout is oen 9-jarig meisje verdronken. Onder Waalwijk is Zaterdagnacht de kapitein van een lichter te water geraakt en verdronken. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. In de omgeving- Van Breda is ©en fietser op het rijwielpad aangereden door een in snelle vaart rij dende auto. Zijn toestand is zorgelijk. Te Rotterdam is ©en 22-jarige Duitsche dienstbode 's morgens do-od in haar bed gevonden. Ze is dooir gasvtersti'kking om het leven gekomen. Zondagmiddag is te Beekbergen een on bekende man binnengedrongen in de woning van den onderwijzer J. H. van I. Hij trof de vrouw des huizes alleen aan, die hij, na iliiaar met een stuk ijzer op het hoofd te feebben geslagen, op den grond wierp. Vervolgens bond hij haar de armen vast met een lakentje uit de wieg van haar kind en duwde hij haar een prop in den mond. De indringer heeft zich daarna een bankbiljet, van f 60 toegeëigend en is, na het wiegekleed in brand, te hebben gestoken, in de richting Arnhem verdwenen. - Inbreker gevat- Toen Zaterdag avond de dienstbode R. K., van een tand- tcchnicus te 's.Gravenhage circu 11 uur thuis kwam, bemerkte zij in de woning een on bekenden man, die met behulp van een ladder door een raam was geklommen. Zij vluchtte naar buiten, en riep om hulp. De onbekende klom vlug naar beneden en zette het op een loopen, terwijl een tweede man de dienstbode trachtte te grijpen. Een agent van politie was inmiddels te hulp gekomen en zette den in breker na en wist hem te arresteeren na een lange vervolging door veel nauwe straten. De arrestant werd in bewaring gesteld. Hij bleek te zijn M. J. H., 47 jaar, los werkman, zonder vaste woonplaats. Verscheidene gouden en zil veren voorwerpen, die de inbreker had weg geworpen, werden door de politie in beslag genomen. De dader bekend. Volgens bericht van het bhi-eau der dactyloscopy te Amsterdam :is op grorid van de gemaakte vingerafdrukken .gebleken, dat de dader van' de verschillende te Baarn gepleegde inbraken moet zijn Wil- i helm Budzynski, zich noemende Stanislaus, geboren' te Karnowo (Rusland),2 April 1896. j Hij is landbouwer van beroep. De Baarnsché politie verzoekt thans diens aanhouding. Brutaal. Een tuinder te Loosduinén inde de vorige week op de Hanzebauk zijn veilingtegoed, groot, ongeveer f 4000. Eerst den volgenden dag ontdekte hij, dat zijn porte feuille met den inhoud vertoren was- Alle nasporingen bleven tevergeefs. Vrijdag echter kreeg hij over de post een pakje, inhoudende Engelsche brieven, bonnetjes van veili'ngman- den en andere papieren, die voor den vi'nder blijkbaar geen waarde hadden. Het couvert van een der brieven had men gebruikt om alles in te pakken ear Haar een postzegef opgeplakt, zoodat geen handschrift iets ver raden kon. Verheffend schouwspel b ij Christus' graf. Naar de „ReichsposE" meldt, zijn de paters Franciscanen, de be wakers van Christus' graf, door schismatieke Jvoptische monniken overvallen en ernstig mis handeld. De Joodsche gouverneur-generaal heeft dit feit ongestraft laten voorbijgaan. De Franciscanen van Palestina hebbeil nu te Rome en Londen om bescherming verzocht. Aan den Paus is tevens gevraagd, hij het Engelsche gezantschap te Rome tusschonbeidej te komen. Een woesteling. Zekere II. te Den Haag heeft, zijn echtgenooto Zaterdag zóódanig tegen het onderlijf geschopt, dal. een hevige bloeding is ontstaan. De ongelukkige vrouw is naar het, ziekenhuis vervoerd. Er is geen onmiddellijk levensgevaar. Naar den ruwen echtgenoot wordt gezocht. Hel banditisme. De vindingreilc- heid der spoorwegbandicten neemt verbazing wekkende proporties aan. Nu het. werk in den trein zelf t.e riskant begint te worden, gaan zij dezen als observatieterrein gebruiken, om later, als de gelegenheid gunstiger is, hun slag te slaan. Zoo verscheen Zaterdagavond een jongeman bij een rentenierster te Limoges, om, naar hij zeide, eenige inlichtingen in te winnen over een persoon, met wien zij de reis Londen —Limoges, waarvan de vrouw juist terugge keerd was, zou gemaakt hebben. Ofschoon de rentenierster verklaarde, dat zij zich dien persoon niet herinneren kon, dwong de in dringer haar een rapport te onderteekenen. Toen zij zich daarvoor naar een andere kamer begaf, volgde do bandiet haar, en plotseling een revolver te voorschijn halend, vroeg hij haar al haar geld en ook den kostbaren arm band, dien zij ip( den Irein gedragen had. De overvallene, die op dal oogenblik alleen thuis was een omstandigheid, welke do man zeker kende, daar hij ruim een uur in de nabijheid van het huis gewandeld had moest aan den eisch van den bandiet gevolg geven en overhandigde hem een som van 2000 francs en een armband ter waarde van o'nge- veer 10.000 francs- Het slachtoffer is over tuigd, dat de misdadiger mei haar in de< trein gereisd heeft en haar gevolgd is. Zij heefi echter een nauwkeurig signalement van haar aanrander kunnen geveii. Europa's grootste klok. De grootste ktok van Europa's vasteland, waarvan liet maken 'met inbegrip van eenige maanden, dat 't werk tengevolge van den oorlog stil tag duurde van 1916 tot 1918, bevindt zich te Berlijn, in de z.g. Siemensstadt, de wijk, welke haar ontstaan dankt aan de wereldberoem de fabrieken van Siemens. Deze ktok is geplaatst in een 75 M. hoogen toren, die er opzettelijk voor werd gebouwd. Als de bezoeker met de 'lift de 18 verdiepingen van den toren jepasseerd is, komt bij in een verlichte ruimte, waar van de muren gevormd worden door de vier wijzerplaten, die een middellijn van 7 Meter hebben, zoodat de oppervlakte er van ongeveer 38.5 vierkant© Meter en de omtrek plus minus 22 M. bedraagt. De wijzers hebben een daarbij passende lengte: de minuutwijzer is 3 M. en d© uurwijzer l3/4 M. lang. Doch niet de langtemalen geven een juisten indruk van de grootte dezer klok; dit doen veeleer de getallen, die het gewicht uitdrukken. De wijzers hebben een gewicht van 700 K.G. Tevergeefst zal het oog zoeken naar eenig raderwerk, dat de wijzers in be: weging brengt. Ze worden electrisch in beweging gebracht, electrisch geregeld en belicht; hierdoor wordt ook de grootste nauwkeurigheid verkregen. Bij de geheele samenstelling trouwens, was nauwkeurig heid de eerste eisch dien men steJdfeii Verscheidene kabeMeidingen in den toren regelen het rader- en slagwerk; automa tisch wordt zoo er iets hapert aan het raderwerk, door verlichte letters aangege ven, waar het mankement schuilt. En' mocht het noodig zijn, dan is een reserve uurwerk aanwezig, om den dienst over te nemen Op 't platform van den toren hangt de klok, welke de heel© en halve uren laat hooren en waarnaar de 30.000 bewoners van Siemensstadt, luisteren en hun werk regelen. BERLIJN. V.D. De ouders van den vaan drig Hirschfeld worden verdacht van den moord op Erzberger en zijn in voorloopige hechtenis genomen. BEUTHEN. V.D. In den afgeloopen nacht- is de burgemeester van Lipine, door 3 on bekende mannen gevolgd en door drie schoten gedood. Hij was een der voor naamste leiders dér beweging in Opper- Silezië. APELDOORN. V.D. Doordat eenige hin deren met vuur speelden is gisteren een hooischelf van den molenaar M. G. en eeh dubbel woonhuis afgebrand. /O.j .1 e.:- to A Cetera desun t. Een schoolmeis je moest een opstel van 200 woorden schrijVen over een automobiel. Ze leverde het volgende in: „Mijn oom kocht een auto. Hij reed er mee buiten toen hij beneden aan een heuvel bleef stilstaan. De andere 182 woorden zijn wat m'n oom zei, toen hij naar de stad terug liep". (Vad.) Ais een man moet koken. Mevr. T. G.B. schrijft in liet. „Hbld." 't Gebeurt wel eens een enkele maal, dat een man voor het feit gesteld wordt om zelf te koken. In de groote steden heeft men in geval van nood altijd wel coöperatieve keukens en koks bij de hand- Maar in de provincie is men zoo gelukkig niet- Eu gegeten moet er worden. Men mag ziclr wel eens een enkele dag behelpen met brood, wie drukke bezig heden heeft, verlangt den tweeden dag alweer naar- wal beters. Nu is liet een feit, als een man kookt, hij altijd behoefte heeft, om iets anders klaar Ie maken dan anders. Zelden zet hij zicli gedwee tot het gebruikelijke aardappelen, vleeseh en groente. Merkwaardig is ook, hoe origineel een man vaak kookt. Dat is niet zoo iel.s heel bij zonders. 't is niet moeilijk, een of tweemaal in liet leven origineel te koken, als je het anders nooit doet. Geen sterveling kan van een huisvrouw verlangen, dat ze eiken dag rariteiten opdient. En dat is maar goed ook, want de maag is nog maar het. best met een voudig, maar goed toebereid voedsel gebaat. Een tweede eigenschap van den man, die kookt, is dat hij duur is en ingrediënten niet spaart. In zijn keuken vliegt de boterpot leeg, wemelt het van blikjes en fleschjes en sausen en zuren en kruiden. Wat hij aan bekwaamheid te kort 'schiet, wordt met allerlei dure en heerlijke dingen ruimschoots aangevuld. Zijn derde wetenschap is, dat hij liefst alles Iegelijk in één pan gaar en klaar maakt. Zoo zal hij bijvoorbeeld in oen groote koekepan vleesch en aardappelen en groente Iegelijk gaai- braden. Eens heb ik gesmuld van zoo'11 gerecht dat bestond uil plakjes lever, snipper tjes spek, kleine stronkjes bloemkool, gesnip perde uitjes en plakjes rauwe aardappelen, alles met rijkelijk boter in één pan tegelijk gaar gebraden. De man, die gekookt had, overgoot zijn maal verder nog rijkelijk met Engelsche saus, at er radijsjes en olijven bij en beschuitjes met kaas 11a. In de meeste gevallen is een groote dosis zelfoverwinning bij de vrouw om lijdzaam tOQ te zien en toe te laten, dat de man kookt. Want vaak .maakt hij er een onbeschrijfelijfcen rommel bij. Wie niet in staat is veel door de vingers te zien, moet dan maai' zelf koken, want aardappelen, waarvan de helft, is weg gehakt (dan heet dan schillen), en groente, waarvan, alleen liet allerbeste wordt gebruikt en het goede weggegooid zijn daarbij aan de orde. Ook moet men niet vies zijn van aard appelen, die in de werLemmer werden ge- wasschen, en vleesch dat zóó van den slager de pan ingaat. Maar wie dat alles als een groote en bittere pil, met één hap naai' binnen kan werken, wei, die bezorgt zichzelf een rustigen dag, als manlief (zoonlief) kookt. ik noemde al één gerecht, dat. een succes kan zijn en waaraan een man werkelijk 'niet veel werk heeft- Hij mag gerust vergeten vleescli cn bloemkool af te wassciien. I11 de heete boter gaan alle bacillen dood. En de slakken ook. Die afkeer van water uit, zich bijv. ook bij: het koken van rijst en liet zetten van koffie. Een halve pan rijst, met een scheutje water.'t is oen mop, maar een periodiek historische. E11 lekkerder koffie dan een man zet, bestaat er niet, want het duurt een uur, voordal. er een druppel uit den boordevollen filter komt, maar dan is het ook heuscli ex tract. Tenzij ze koffie maken op de manier, zooals ik liet bij een Schotsche familie zag doengemalen koffie met melk in een ge- emailleerdo pan, twee minuten doorkoken, fil- treeren door een doek en klaar is Kees. Ziehier nog eenige recepten van gerechten, zooals een man ze klaarmaakte, toen z'n vrouw op reis was. 't Was een Amerikaan, de huis houdschool kan zich dus moeite sparen, door hem een diploma uiL te reiken. Sausijsjeszet ze op een heel zacht vuur op, zonder boter of vet. Dan worden ze gaar en barsten niet,. Pannekoeken: Maak een beslag zoo dik als verf. Klop h(et dan met een eierklutser tot er luchtbelletjes in komen. Maak de pan vet met een vetten lap, die om een stuk hout is gewonden en de pamiekoeken rijzen tweemaal zoo sferk ais anders. Gekruide eieren: Besmeer een vuurvasten schotel met een goed stuk boter. Doe de eieren er in, alsof ze gebakken moeten worden. Bestrooi, ze met fijngeschaafde ui, paprikan zout, en peper en doe in 't midden een thee lepel chilisaus. Zet den schotel in den oven. Dit gerecht is te varieeren met geraspte kaas of dunne plakjes ham bovenop. De successchotel, waarvan zijn vrouw toe vallig meesmulde, was gekookte makreel. Den nacht te voren had hij deze zoute visch in water te weeken gezet, 's Morgens werd de makreel met versch water en eenige schijfjes ui opgezet en al het water liet hij langzaam verkoken. Toen het water zoo goed als ver dwenen was, ging er een stuk boter en zwarte peper bij, en toen de pan droog was, was het klaar. Jacob Martens, door G. C. Hooge- werff. Nijkerk, G. F. Callenbacti. Weer eens een mooie, oorspronkelijke, echt Nederlandische roman, en wel uit het worsteltijdperk onzer vaderlandsche geschiedenis. De held van 'tverhaal is 1 5 V :uTV:v.J UK - Jacob 'Marlens, de godvruchtige zoon van het lid van den Bloedraad, die met hart ep ziel de zaak der vrijheid voorstond, zich liet verstouten dóór ouders én bruid, ©Vi alles verliet voor Jezius. Het heeft eens altijd verbaasd dat niemand ooit be proefd heeft 0111 dezen uitnemendste on der de Geuzen tot hoofdpersoon voor een historischen roman te kiezen. De Liefde vereeuwigde Galama, Gerdes Van Batenburg, ,Van Lennep Jan v. Maruix, doch grooter dan die allen was Martens, die op zoo jeugdigen leeftijd sneuvelde bij een poging tot ontzet van Haarlem. Den schrijver is 'tfjelukt dezen held ten voeten uit te teekenen, in de conse- kwentie van ,zijn voorbeeldige leven, aan hetwelk geen enkele smet kleeft. Deze roman steekt verre uit boven* de ten- denz-romans van vroe,gieren tijd, die niets anders te fantaseeren wisten dan van zuipende en boeleerende geestelijken. Zulke praktijken acht Hoogerwerff bene den ,zich. Hij laat de geschiedenis spre ken; hij aanvaiardt de waarheid, ook waar zij den Roomsche zalig spreekt en den ketter verdoemthij prijst het. Christen dom van ,zoo menigen belijder der oude, en wraakt de goddeloosheid van aoo me nigen aanhanger der nieuwe leer. Hij on derscheidt t'usschen de waarlijk godvTucih- tigien Van Dorp en Martens), de onver schilligen de Rijk en Ruichaver; en de slechten LUimey eh Van Omial, den ge wezen kanunnik, die met den moord op d,e Gorklumsche martelaren de inlaat hun ner misdrijven volmaakten. Hij doet vele geschiedkundig© bijzonderheden, uitspra ken voorvallen, karakters, enz', tot hun recht komen. Zijn boek kan in alle ge zinnen gelezen worden, ook door hen die zich b.v. voor een examen voorbe reiden; want 't is als bezaaid met woor den en namen, waarmee men, indien men maar de moeite neemt de beteekenis er van op te sporen, zijne kennis ongemeen zal verrijken. Ook als letterkundig ,pro- dluct stellen wij 'tboog; de stijl is uit nemend verzorgd, menig spannend mo ment, mits goed ingedacht, zal den lezer blijven vasthouden; menige bladzijde ver dient Qgn plaats in onze Bloemlezingen. De Chr. Bibliotheek van firma G. F. Cal- lenbach is door deze uitgave inderdaad verrijkt. Correspondent te A me muiden. Van een serenade, die Zaterdagavond plaats had, kunnen wij Dinsdagavond gee'n bericht meer plaatsen. Uw briefkaart is afgestempeld te A. Maandagnam. 45 uur. Goes, 30 Aug. 1921. Nieuwe tai'we f 17f 17,60, nieuwe rogge f 17f 17.50, wintergerst f 15,50 f 16, haver f 14f 14,50, kookerwten f 24 f '26, kroonerwten f30—f31, bruine boo- nen f 30f 33. Aanvoer tamelijk. Boter. Per K.G. f3,10, midden prijs per 1/2 K-G. fl,55, aan particulieren 11.65. Eieren. Per 100 stuks f 12,50, per 25 stuks f 3,12i/(), aan particulieren 14 ct. per stok. Oiulera.fdeeling Zuid-Beveland V. P. N. Aanvoer 6650 eieren. Prijs f 12.80 per 100 stulcs. KAPELLE. Groote veiling van '29 Aug. 1921'. Jacques Lebel f8; Kleine veiling: Keizer Ale xander 13; Mank's Codlin 11; Ganzebout 7; Bismarck 8; Keswick 7—10; Ripstonpipping 9; Grofzuur 89; Zoete Ribbeling 8; Linnen- appel 8; Tuinzoet 10; Peren: Soldat, Laboreur 1221; Beurré de Merode 16; Beurré Lebrun 13; Beurré Hardy 2741; üucbcssc William's 1425; Jutten 38; Const, de Lacour 16' Callebou (speren 10; Bergamotte 1012; Di versen: Groene., boonen 513; Prinsesseboo- nen 32 gulden; alles per 100 K.G. Roode Kool 516; Savoye Kool 517 cent; beiden per stuk. VLISSINGEN. Veiling van 29 Augustus. Tomaten 1828, Bergamot 1620; W. Du- ehesse 21; Perzikperen 13; Jacques Lebel 710; Scharlakenpeer 1018; Beurré de Me rode 1219, Ciapp's 3640; Jutteperen 22 31Beurré d'Amanlis 1337Witte Drui ven 48; Blauwe Druiven 7896; Soldat La. boureur 15; Bramen 2028; Beurré v. Ham 16; Keswick 1719; Bon Chretien William's 1920; Beurré Hardy 2429; Beurré Du- randeau 1315; Foppeperen 14; Beurré Clair- geau 1315; Coulein de Sel 15; Cox Po mona 1'217Zomerbonkeltje 11Marsepein 15; Roode Calville 12; Seigneur d'Esperen 18Kanecipeer 21Manks Codlin 16Uien 1012; Wagenaars 4052; Princesse boonen 6683; Zilveruien 15; Aardappelen 89,5; Poters 3,54,5; Postelein 720; Snijboonen 3338; cent; ladles per K.G. Eieren 13,5; Boe re kool 12; Roode Kool 4-15Savoye Kooi 1430; Sla 1,58,5; Komkommers 7 15; Andijvie 46; Perziken 2,510; Me loenen 3387; Vijgen 5 cent; alles per stuk. Selderie 58; Uren 79; Rapen 7; Peeën 1520; Rhabarber 0,54; Kroten 79 cent alles per bos. Peterselie 15 cent per mand. Augurken 80124 cent per 100 stuks. Moer- bezieën 8—11 cent. MIDDELBURG, üp de veiling van 29 Aug. werden de volgende prijzen besteed: Ciapp's Favorite 30—31; Jutten 2743; Beurré Du- randeau 1117; Beurré üte Merode 811; Beurré d'Amanlis 1921Beurré Hardy 28 35; Vijgepeer 1519; Scharlakenpeer 10 —13; Bonne Louise 30; Bergamotten 911; Karbonkel 17Marsepein 1117Witte Broods ipeer 1318; B011 Chretien William's 18 |21''Soldat Laboureur 1216; Citroen A pp el s- j l nog

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 3