Binnenland. Uit de ProfisiGie. Kerknieuws. Önderwp. Land- en ïiimlioaw. (Slot.) in Holland gemiddeld slechts vïer guldén, zoo dat bij de ook in Holland heeïlscEen- de duurte met Duitsch geld nauwelijks hel allernoodzakelijkste kan bestreden worden. Z. M. de keizer en koning is derhalve helaas niet in staat de gevraagde finan- ciëele hulp te verleenen. Volgt de onderteekening van den hof maarschalk. De Spanjaarden in Marokko. Soldaten, die ontsnapt zijn uit verschil lende stellingen, deelen verschrikkelijke bijzonderheden mede van de wreedheid der Rifstammen, die op wreede wijze ge kwetsten afmaken en de dooden op vree- selijke wijze verminken na Ijen beroofd te hebben. De Spaansclie gezant te Tandzjer heeft vernomen, dat mannen uit het Rif de stammen afloopen met het hoofd van generaal Sylvestre op een piek. Abd-el'- Krin, het hoofd van de troepenmacht der opstandelingen, draagt op zijn boernos de zijden sjerp met gouden eikels van gene raal Sylvestre. Deze feiten zouden dus ongelukkigerwijze het gerucht, volgens het welk generaal Sylvestre niet dood zon zijn, tegenspreken. De houten vloot. De Vereenigde Staten zitten nog steeds in hun maag met de houten schepen, die gedurende den oorlog zijn gebouwd voor meer dan zestig rnillioen pond sterling, die niemand wil hebben, zelfs niet als drijvend pension wanneer de regeering niet de kosten, die hiermede gepaard gaan, wil betalen en welker onderhoud de re geering per jaar komt te staan op 250.000 pond. Tasker, de voorzitter van het de partement van Scheepvaart, geeft thans in overweging de schepen weg te geven aan dengeen, die ze hebben wii, ze tot zinken te brengen, of ze te bestemmen voor doelwit voor de vloot. De hongersnood in Rusland. De bolsjewistische bladen irielden, dat pp de Russische spoorlijnen, die het verkeer met het Donelz-gcbied onderhouden 'en de Oekraïne tnjet Cen traal Rusland verbinden, einde Juli jnog slechts voor drie dagjen stook- Imlateriaal aanwezig was. Om een ca tastrofe tó vermijden, werd overal br,alndm|ateria.al in 'beslag genomien. Intusschen is het toch reeds zeer beperkt treinverkeer nog vetrder moe ten beperkt worden, waardoor natuur lijk de toestand in heit hongersnood- gebied no|5 hachelijker wordt. Die ko- lenindustriie in het Dongebied heeft ito de eerste plaats van deze verkeers- beperkingen te lijden en de mijnwer kers zitten Zonder voedsel. Korte Berichten. In de strafgevangenis van Stein aan de Donau zijn Zondagavond de gevange nen aan het muiten geslagen. De volks weerbaarheid moest ter hulp worden ge roepen om de muiterij te onderdrukken. De soldaten moesten van de wapens ge bruik maken. Vier gevangenen werden ge dood en talrijke ernstig of licht gewond. Den Duitschen Rijksdag is een onL werp betreffende de toelating van de vrouw als schepen en jurylid voorgelegd. De Rijksraad heeft zich tegen deze toe lating verklaard. Japan heeft bij een firma in Zwit serland Diesel-motoren besteld tot een be drag van 1.250.000 p.st. om te worden geïnstalleerd in reusachtige duikbooten. De bestelde motoren zijn dubbel zoo krachtig als die welke eenigen tijd geleden door de Vereen. Staten besteld waren bij de zelfde firma. Dat is wat anders als ont wapening! Maxim Gorki is te Berlijn aan gekomen om te confereeren inzake de hulpactie aan Rusland. Hij is voornemens in een aantal Duitsche gnoote steden per soonlijk de onderhandelingen te voeren. Een ernstige ontploffing heeft plaats gehad in het munitiedepot van Hiroshima in Japan. Het aantal dooden en gewonden zou meer dan 200 bedragen. Uit Koningsbergen wordt gemeld: Met lucifers spelende kinderen hebben in 't dorp Fürstenwalde bij Oriels-burg een ontzettenden brand veroorzaakt. Tien woonhuizen en 24 winkels of kantoren, dat is ongeveer het halve dorp, eijn in vlammen opgegaan. Tal van gezinnen zijn dakloos. Uit Frankfort wordt gemeld, dat het in die streek van Trier bij een transport van een Maïokkaansche divisie aan den Rijn tot ernstige muiterij is gekomen, j waarbij eenige regimenten wiaren betrok ken. Een Fransch kapitein ,zou gedood zijn, Naar de Zweedsche bladen verne men, zijn in de olie-districten van Bakoe geweldige branden uitgebroken. Er eijn geen middelen, om het Vuur te blus- schen. Reeds zouden 18 bronnen in brand staan. De arbeiders en bewoners vluch ten. Het te Reval verschijnende commu nistische orgaan „Trad" bericht, dat voor eenige dagen een groot aantal oorkonden en acten, die zich in het Moskousche Kremlin bevonden, door nog onbekende daders is ontvreemd. De sovjet-regeering heeft voor het arresteeren der daders een groote belooning, gedeeltelijk uit le vensmiddelen bestaande, uitgeloofd. Uit Oonstantinopel wordt gemeld, dat er een buitengewone bedrijvigheid heerscht aan het Turksche front. Khe- mal Paeha zou voornemens zijn, bij An- j gora een beslissenden slag te leveren. De passen-quaestie. Het Handelsblad is den strijd begonnen tegen de passen. Het blad geeft dagelijks berichten van menschen, die zonder pas over de grenzen komen; on der anderen mevr. Roland Holst is op slinksche wijs uit ons land in Duitse h- land gekomen, omdat haai' pas niet voor zien was van de voorgeschreven visa, die zoo moeilijk te krijgen zijn. Nu schrijft m datzelfde blad een grap penmaker den volgenden open brief aan den minister van justitie Excellentie, Bent u nog niet onpasselijk van hel krantengeschrijf over passenellende? Komt zoo iets te pas! Past het een blad als het Handelsblad dagelijks zulke on gepaste passages over de door u toe gepaste, zoo passende passenmaatregelen te plaatsen? Is het geen paskwil, dat, terwijl Uwe Exc. oppast, dat niemand zonder pas de grens passeert, dat blad, gelijk nog pas, bij het gepeupel in de pas tracht te komen, door geheel te on pas een pas gepasseerd pias-incident te pas te brengen in den gepassionearden strijd voor passenlooze grenspassanten? Ik zou er voor passen, Excellentie. Pas op, igij komt in een impasse, als gij dit alles langer passieloos laat passeeren. Snijd dien courantiers den pas af of gij komt in de pastei. Leer hun zich aan te passen aan uw paspioortenp'oespas 'en bij hun eeïlsten mauvais pas, zou ik ze trampassen. Geloof mij, .Excellentie, zeil op mijn kompas; du sublime au ridicule il n'y a qu'un pas, n'est-ce pas? Dien éénen pas verwacht van u met gepasten eerbied, UEd. dw., Mr. PASSEPARTOUT. j1) Van't verhevene tot het belachelijke is maar één schrede, niet waar? Loonsverlaging. Aan de aardappelmeelfabriek te Cioie>- voirden is een nieuw looncontract geldig geworden. De loonen zijn die van 1920, echter verlaagd met 10 pet. voor het vaste personeel en voor het overige per soneel eveneens, die van het vorige jaar verlaagd met f 3VI' per week. Met ingang van deze week heeft de directie van de Heemaf de weekloonen harer werklieden met 10 pCt. en van het stukgeld met 50 pCt. verlaagd. C. K. Elout. Heden 1,1 Augustus, is hiet 30 jaar ge leden, dat dhr. C. IC. Elout zijn loopbaan in de journalistiek aanving. Hij is al dien tijd verbonden geweest aan het Handels blad. De heer Elout vertoeft met vacantie te Domburg, huize Hoog.Duinoord. Daar ontving hij vandaag van het dageüjksch bestuur van den Nederlandschen Journa listenkring bericht, dat zich een comité heeft gevormd om hem een stoffelijk blijk van vriendschap en waardeering aan te bieden. Lord Reay. Men vroeg ons of de nu overleden lord Reay (baron D. J. Mackay) te Kloetinge, gewoond kan heb ben, dewijl men daar leen zekeren ba ron Mackay heeft weten te wonen. Wij konden de vraag niet beantwoorden. Thans zijn wij, dank zij de vriendelijke hulp ons ter secretarie van Ivloetinge gebo den, in staat te antwoorden, dat de door onze lezers bedoelde baron Mackay, van Kloetinge, niet is geweest de nu over leden Donald James, maar een ander, namelijk Willem Karei baron Mackay, ge boren 17 Augustus 1843 te Nijmegen, die zich later vestigde te Goes, en 1 Mei 1872 van Goes naar Kloetinge is verhuisd, uit welke laatstgenoemde gemeente hij 1' Mei 1880 naar Delft is vertrokken. Goes. Wij zagen hedenmorgen reeds en kele kermisgasten bezig met het op slaan hunner kramen en vragen daarom, hoe dit te rijmen valt met de officieele bekendmaking van B. en W., dat daarmee eerst mag worden aangevangen op a.s. Vrijdag. Ook ware het wel wenschelijk, dat de politie, die toch in de nabijheid 'surveilleerde, eens er voor waakte, dat de straten vrij1 bleven voor 't verkeer. Wij zagen reeds, dat rijtuigen, auto's en wiel rijders moesten stoppen voor kermisgas ten, die de toch al niet breede straatruimte hier en daar geheel in beslag nemen. Vanaf 11 Augustus zijn ter secreta rie tegen betaling van f 1.50 vergunningen verkrijgbaar tot het visschen in het ge meentelijk vischwater. Deze vergunningen loopen tot en met 30 Juni 1922 en wor den, gelijk men weet, afgegeven over eenkomstig liet in dezen genomen Raads besluit. Middelburg. Toen gisterenavond de 56- jarige sleeper C. Wanjon- met een voeb klavers naar de stad kwam rijden, ter wijl de 9-jarige Jan Helleman mede op den wagen zat, wilde het paard bij de Noordbrug niet meer loopen. W. gaf het paaïd een tik, Waarop het dier schrikte en het op een loopen zette. De wagen vloog eerst tegen de stoep van het gast huis op en helde toen zoo over dat W. van den wagen viel en terecht kwam op de stoep van het kantoor van het gasthuis, terwijl de wagen vermoedelijk over een zijner beenen Is gegaan. W., die bewuste loos was, werd met een bloedende hoofd wonde en een gebroken been in het Gast huis opgenomen, zijn toestand was gister avond ernstig. Het paard was intusschen doorgehold en reed de wagen tegen liet hek van den watertoren, dat beschadigd werd. De wa gen helde toen weer erg over en nu viel ook de jongen van den wagen, echter zonder zich te verwonden. De dissel van den wagen vernielde het onderpaneel van de deur van de woning van deh heer van Eenennaam op den Zuidsingel en toen was het paard vrij, het holde" langs den Zuidsingel, door die Ververij straat naar de Breestraat, waar in de buurt zijn stal is. Hier werd hiet dier door een agent van politie gegrepen. Het derdie abonnementsconcert was gisterenavond goed bezocht en het Mid- delburgsch muziekkorps behaalde veel suc ces met de uitvoering der verschillende mummers. Den zacht regenbuitje deed enkele aanwezigen een drooger plaatsje opzoeken. Krabbendijke. Gisteren was de oudste zoon van den timmerman L. van Doorn bezig machinaal planken te zagen, toen zijn linkerhand met de zaag in aanraking kwam. De hand werd deerlijk gehavend en bloedde erg. Nadat dhr. Hondelink, arts alhier, een eerste verband had aangelegd, werd de verwonde ter verdere behandeling per auto naar het ziekenhuis te Middel burg overgebracht. Arnemuiden. Dinsdag overleed alhier de heer H. van Eenennaam, shgls 29 Aug. 1882 wethouder en lid van den gemeen teraad alhier. Dhr .v. Eenennaam die in dien tijd ruim 1 jaar 'geen zitting in den raad had, heeft veel in het belang dezer gemeente verricht. Hij was een trouw bezoeker der raadsvergaderingen. Met hem gaat no. 2 op de lijst van eenige kiezers heen, zoodat nu in aanmerking komt no. 3 van die lijst, dhr. J. J. Boone. Brouwershaven. Maandagmiddag brak alhier brand uit op de hofstede „Mon Genie" onder deze gemeente, vermoedelijk ontstaan door vonken uit de locomo biel, waarmede men aan "hot dorschen was. In een minimum Van tijd stonden 6 groote graanschelven in brand, den op brengst omvattend van 50 gemeten land. Ook Werden een kapschuur, hooiberg, vet- stal en eenige landbouwmachines een pMo-oi der vlammen. Aan de gunstige wind richting Was het te danken, dat woon huis, stallen en wagenhuis behouden bleven. De brandweer was spoedig ter plaatse. (M. Ct.) Terneuzen. Na 's morgens een officiéél bezoek aan Sas Van Gent te hebben ge bracht, keerde Woensdagmiddag de Com missaris der Koningin in onze provin cie, Jh'r. ,Mr. Quarles van Ufford, naar onze gemeente teïug, om ook hier zijn eeïlste bezoek te brengen. Nadat van de gelegenheid tot audiëntie door vertegen woordigers Van verschillende lichamen ge bruik was gemaakt, bezocht de commis saris daarna, vergezeld van den burga meester, het Diaconiehuis, het Ziekenhuis, de Geref., Ned. Herv. en R.-Kath. Kerk en de Zeeuwfsch-Vlaamsche Rolluikenfa- briek van dhr. O. C. Nobels, alhier. Met de Prov. boot werd gisteravond de terugreis aanvaard. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te VGrevelduin Capelle jB. v. 'd. Wal te JSarneveldte Wyckel D. Louwerse, cand. te .Arnhem; te Asperen dr. C, Veltenaar te Veenendaal. Geref. Kerken. Tweetal te .Veenendaal J. J. Berends te Maasland en N. II. Koers te Noordwijfc. Bedankt voor Leimuïden A. G. Wolf te Loenen-Vreeland. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Boskoop J. B. G. Croes te Vlissingen. Alg SynoidederJVed Herv. Kerk. (18dè zitting.) In de vacature-B1 court word! tot seciunduslid der Synodale Commissie benoemd dhr P. Landsman te Vlis singen. Afgewezen wordt, een voorstel, oiml een wijziging in art. 163c van het reglémjent voor de kerkeraden aan te brengen, waardoor er eenstemmig heid verkregen wordt over wat de de legger van het predilk'antsltracitement mo'et bevatten. Eveneens een voor stel, om! hiet m iriirnum-lrakleme n t ook te doen gelden voor gemeenten met minder dan 100 zielen. Eveneens een voorstel, om de gemeenten de vrij heid te geven, zich al of niet aan te sluiten bij den raad van beheer. Over bodig, ongewenscht. en onbehoorlijk wordt geacht een voorstel-De Roode ö.s., olm art. 9 van hiet reglement op de vacaturen te wijzigen in dien zin, dat de ringen ontslagen worden van de verplichtingen olm den vacaturedienst te vervullen in vacante gemeenten, die met andere behooren gecombineerd te worden. Rapport wordt uitgebracht over een voorstel van het hoofdbe stuur van den bond van predikanten, om wijzigingen aan te brengen in het reglement op de vacaturen, zoodat een predikant viier jaren op zijn eerste standplaats m'oet blijven en om be roepbaar in gemeenten met drie of meer predikanten te zijn een diensttijd van tien jaren; in art. 73 de eiseh van terugbetaling niet te doen verval len na twieie jaar, najaar na vier jaar. Die meerderheid van de commissie wil het voorstel afwijzen, de minderheid wil meegaan als tien veranderd wordt in zes. De cjonolusie der meerderheid wordt aangenomen. De heer Flieringa dient een motie in ran den yolgenden inihjoud De AlgOmeene Synode is van oor deel, dat de nieuwe liggers, die vol gens art.. 1 van het Reglement op de predikantstrakiiemenien, ter goedkeu ring aan de Provinciale Kerkbesturen worden aangeboden, moeten bevatten het minimum-traktement zonder eenige bijbepafng daaromtrent me! betrek king tot den dienstdoenden pre.'ikant. Deze motie wordt aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. Wijlen Prof. Dr. II. Ravi nek geëerd van vrijzinnigen kant. Zooals in alle kerkelijke bladen, wordt de nagedachtenis van Professor 'Bavinck ook geëerd in het „Kelkblaadje" der Geref. Kerk van Meppel. Ds. D. J. Co-u- vée schrijft daarin een schoon „In me- moriam". Eerst vergelijkt hij de emi nente figuren van Kuyper en Bavinck, en dan zegt hij, dat aan Bavinck geschon ken schijnt méér dan aan anderen de genadige verhooring van 't gebed: „dat Uw Naam om onzentwille niet gelasterd, maar geëerd en geprezen worde". Elk op zijn wijze, zoo herinnert lis. Couvée in zijn „Kelkblaadje", heeft van dit feit getuigenis gegeven. Van moderne zijde bij monde van den KerknieuWsredacteur der liberale N. Rolt. C'rt.". Van ethische zijde, schooner nog, bij monde van den Minister van Onderwijs. En „van gereformeerde zijl de?".... Helaas, dat het mogelijk bleek om van „gereformeerde zijde" (den ge- maske'rden scribent in de „N. Rott. Cit."), ten overstaan van gansch liberaal Neder land, den beminnelijken doode te ont- eoren. En dat onder den .schijn yan den ho-ogsten lof! Dezen mensch' van het hel den-type, zoo afstekend bij den ontsla pene, die met opgeslagen vizier streed voor particuliere meeningen, deze slui pende spion, wil den bestrijder van de theologie van Cih. d. 1. Saussaye voor stellen als schoolmiaker van mannen, die „in hun uiterlijke openbaring ïeel over eenkomst vertoonen met de ethischien" en speelt hem voorts uit tegen „kerker,a- den, classis en zelfs de synodes". Z,o-u Bavinck, indien hij dit nóg kon, niet danken voor zóóveel eer en voor zulk een hulp? Tegenover dezen laster herinner ik mij- met Vreugde het getuigenis van een vrij zinnig man thans ook ontslapen die tegelijk met den overledene aan de Leidsche Academie Was geweest. In een tijd toen ik, zelf nog student, vaak geslingerd werd door de z.g. resul taten de'r historische Schriftcritiek, ont moette ik eens een predikant, 'die- mij allerlei onaangename dingen z-edde aan het adres der Gereformeerden. Ik bestreed hem, -z-ooveel ik kon. En als een laatste, do-odelijke -slag, verhaalde 'hij mij, hoe Bavinck oorspronkelijk het plan gekoes terd zou hebben om Oud-Testamenticus te worden en daartoe ook 't candidaats- exa-men Semieüsche letteren had afgelegd. Maar, zoo ging .hij voort, Toen bijl zag, dat hij het O. T. niet kon redden, heeft hij het -opgegeven en thans doceert hij1 den locus de Sacra Scriptura Niets is gevaarlijker vo-or een jong- mensch dan twijfel aan een man, met wien hij eerst heeft gedweept. En, ik dweepte met Bavinck! Zelfs was ik eens naar Amsterdam gereisd om don V. U. hoogleeraar in de Dogmatiek te verzoeken ook in Utrecht te komen college geven, gelijk Bolland uit Leiden dat deed. Terneergeslagen slenterde ik over Utrecht's straten. Er was iets schoons in mij aan het stervenhét geloof aan de oprechtheid van een vereerd leidsman. Het was -of er iets van binnen plots de hersenen was ingeslagen. Tot ik o-pi den hoek van de Plompe- törengracht -opeens werd staande gehou den doo'r Professor Rilter, destijds hoog leeraar in de Wijsbegeerte. Het iiis minstens gewaagd twijfel over eigen geloof "te bekennen aan iemand, die dat geloof verworpen heeft. Maar, ik had het nu eenmaal vóór op de tong. En argeloos vertelde ik van mijn bezoek daareven en liet merken hoe ik zelf onder den indruk was ,van het feit: candidaat in de Semietische letterenTóen opgehouden! Natuurlijk omdat hiji zag, dat het O. T. niet te redden was! En dan dat sarcastischethans doceert hij- den locus de Sacra Scriptural... En toen gebeurde het merkwaardige, dat een modern -man zijn orthodoxen leerling verloste van twijfel: want twijfel aan Bavinck beduidde voor mij op dat .•oogenblik twijfel aan de Gereformeerde belijdenis! Wat had hij!, die mij1 gaarne modern had gezien, een misbruik van dit moment kunnen maken! D-o-or te zwij gen Een enkel schouderophalen fDoch] deze -edele vrijzinnige, édeler dan de man, die mij -om zijh richting zooveel nader stond, stootte niet dóór op- de zwakke plek, die ik zoo duidelijk bloot gaf. Integendeel, hij begon te verhalen hoe hij Bavinck in zij|n particuliere leven had gadegeslagen. Hoe hij den jongen Bavinck eens had -zien -opstaan na een lezing van een godloochenaar en met tranen in de oogen had hóoren getuigen van wat hij Held voor waarheid. En, met terugslag op- jwiat ik verteld had van het niet meer kunnen redden van het O.-T.„Neen, Bavinck! die gelooft het! Wees daar maar gerust op. Weet je, Bavinck is iemand, die je aan je sterf bed zou willen hebben Wéér Sis het avond en stil op! de gracht en is zijn hand op1 mijfa schouder en weer hoor ik ze Ritter zeggen, die woor den, zóó als hij ze zei! En het is mij als geeft hij weerom mij! te drinken eenen beker koud water in den naam eens; dis cipels. En met dankbare blijdschap her inner ik mij het vervolg„Voorwaar zegge ik u, hij zal zijhen loon geenszins liezen". v?f- En ik denk aan dien ander, ,jj„ bekende, dien van het neergeslagen v' ilio telkens zijn levende broeders e'2IW' ook den doode, onwetend bekladt" ik sidder bij de gedachte- aan het u dat hij sticht onder „de wereld". 7 wereld, die, onder een pot bier ,r in een café leest hoe „van gerefertn/!^ zijde" zélf wordt gezegd hoe beW pen en hoe Farizeesch die Ger-.f den zijn en de bes-ten onder hen half-eerlijk! En ik (hóór het gelal ?aat die „fijnen". En ik zie den spotlach v" een „vrijdenker", die met een „ajakk^ het artikel van „gereformeerde Z;;A neerlegt, 'blij, dat hij niet hoeft te ad™l in zoo'n bekrompen kring. En ia m- hart gaat v-oo-r den naamloozen geref'" meerde èn v-oor den predikant die zijn laster miji bijna een d-oodelijken S|0I toebracht het gebed op: „Vader, veri,J het hun, want ze wéten niet wil do-en!" 1 (19e zitting.) Ter tafel komt een rapport van de commissie ter behandeling van de ingekomen stukken over verzoeken om een dag van verootmoedigt™, uit te schrijven en aan te dringen op de viering van den Hervormingsdag. Het rapp01t luidt gunstig; de conclusie wordt aangenomen Vervolgens wordt besproken het belang v.«, een nieuwe uitgaaf van Het Kerkelijk Wetboek Beslaten wordt de samenstelling over te latei, aan den president met den secretaris. Goed keuring wordt verleend voor de vestiging VUn oen tweede predikantsplaats in de gesticht?, gemeente genaamd de Weezenkapcl te Jiuor- bosek. Tertafel komt een verzoek van den Bo„d van Godsdienstonderwijzers in Nederland, dat de Synode een wettelijk minimum.salaris zal bepaien. De conclusie van het rapport strekt tot afwijzing. Hetzelfde geldt ten aanzien van een verzoek van denzelfden Bond, dat de Synode niet zal bevorderen het combineeren van gemeenten. De conclusies van tiet rap. port worden aangenomen. Er zal een circulaire gericht wmrden aan de kerkeraden om bun de belangen der godsdienstonderwijzers aan te hevelen, omdat hun bezoldiging te laag moet worden geacht. In de pauze kreeg de vergadering een bezoek van prof. Von Antal als gedelegeerde van de Synode der Hongaarsche Protestantsche Kerk. Genoemde professor schetste den uiterst moei. lijken toestand, waarin zijn Kerk thans verkeert Ter tafel komt nu het rapport over het verzoek van mej. dr Gerlings en andere vrou welijke doctoren in de theologie om toegelaten te worden tot het hulppredikerschap. Ds De Haan stelt voor. dat de kerkelijke hoogleer- aren aan de volgende Synode advies zullen uithreng-en over de vraag of aan in de theo logie gestudeerd hebbende vrouwen een deel van de werkzaamheden der predikanten kan worden opgedragen. De conclusie van het rapport wordt .aangenomen. Het voorstel van Ds de Haan wordt aangenomen niet 12 tegen 7 stemmen. Benoemd tot Ieeraar in do lichamelijke oefening te Kampen aan het Geref. Gymnasium aldaar de heer J. F. van Noppen, aldaar. (Rotterdammer.) Tot hoofd der Cln- school te Spui bij Terneuzen is tegen 1 Oct- benoemd dhr A. P. van Esch, onderwijzer te Rotterdam. Mede op de voordracht stonden J. J. de Ridder te Axel en C- F. van Dijke te Vlaai-dingen. Algemeene vergadering der Z. L. M. Als -nu alle imJenschen onder den nieuwen t oestand hel ego-ïsm zouden hl-ebben uitgebannen, en louter zouden werken ton bate van de gemeenschap, dan beKoefde spr. niet meer te spréken over de mogelijkbei d van socialisatie, dan stond deze al voldoende vast. Spr. wil de oio-gelijkheid van socia lisatie dain o-oik niet in absolulen zin betwisten en men zou bijv. de so cialisatie gedwoin-g-en kunnen invoeren, ten eerste door een plotselinge om keering der maatschappelijke orde en ten tweede doordat de landbouwers onbewust zichzelf in die richting drij ven. In beide gevallen Zon echter een maatschappelijke zegen, absoluut uil- gebannen zijn. In het eerste geval is dit zoo duidelijk bewezen in net bui tenland, dat spr. daarover niet verder behoeft te spreken. In betrekking tot het tweede geval wijst .spr. er op. dat o-olk tegenstanders van socialisatie in de richting daarvan sturen. Er is concentratie o-p elk gebied van nij- verheid; Zelfs de handel rbet zijn sterk individualistisch karakter con centreert en combineert zich. om aan de maatschappij te kunnen bepaleri wat zie voor de handelsartikelen n-'ei te betalen. Bedrijfsorganisatie en vei coöperaties gaan in de richting va zelfbevoordeeling. Zoo doorgaand z'ouden de trust-en de prijzen zoo hoog kunnen opvoeren, dat er verzet kwan van de consumienten en de over)u verplicht Z-ou Zijn in te grijpen zelf de verdeeling teT hand te nem Het eigen belang en egoïsme kan dit opzicht verblindheid schepp®11 maken, dat mlen door de hoornen bo-sch niet ziet. Zoo 'zlou de mogelijkheid van so lisatïe bewiez'en worden, en spr. wu dan ook niet ontkennen. Maar hy kent de mlogelijkbeid eener social's.!» die een zegen voor b,?t inlaatschaPl lijk leven Zou zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2