Binnenland. Kerknieuws. Onderwijs. Uit do Provincie. troepen gezonden ,wijl de andere troe pen onbetrouwbaar gebleken zijn. In Moskou waren gisteren op de hoe ken der straten plakkaten aangeplakt met het opschrift: „Weg met Lenin en Trotz- ki, alleen een tsaar kan het wanhopige Ru sland redden Ook is reeds een samenzwering tegen de roode regeering ontdekt. Honderden personen zijn gearresteerdDe opstand zou in Petersburg begonnen zijn om zich over, het Noord-Westelijk deel van Rusland uit te breiden. De woede der bevolking tegen de ra- denregeering kent geen grenzen meer en in Saratoff werden twee commissarissen door de razende menigte gelyncht. De toestand verscherpt zich van dag tot dag. Men rekent er op, dat zelfs,, wanneer de aangekondigde buitenlandsche hulp komt, millioenen menschen van hon ger zullen sterven. De moord op majoor Montalègre. De moordenaar van den Franschen officier Montalègre is gearresteerd. De man, een 21-jarige arbeider, ge naamd Joschke', werd door de Fran- sch© anion teilen te Kreuzburg in hechtenis genomen. Hij is in Opper- Silezië uit Duiitsche ouders geboren en heeft beiken d den majoor te heb ben gedood om (im het 'bezit te komen van de hem beloofde premie. Wie deze premie had uitgeloofd, heeft hij tot nu toe geweigerd te zeggen. Leerstoel voor het Christendom. Dr Sak'uzo Yo<shino, professor aan de keizerlijke universiteit te Tokio, is met eenige andere universiteitspro<- fessoren en met steun van ruim 300 studenten een beweging begonnee voor de instelling van een leerstoel voor het christendom aan de keizer lijke universiteit. De universiteitsautoriteilen hebben dientengevolge besloten, een bijzon deren cursus voor de studenten der keizerlijke universiteit te openen in de zaal der christelijke vereenicing in Oliwake (Hoingo') ais voorbereiden den maatregel tot de instelling van een. officiiëelen leerstoel voor het chris tendom. Ongeveer dertig voorname theolo gen zal verzocht worden lezingen over het christendom te houden. Een aardbeving. In verschillende deelen van Italië heeft een aardbeving plaats gehad, waardoor groot© schade is aange richt. Vooral in het Luganodistrict waren de schokken hevig. Te Bari stortte gisteren tengevolge der aard beving het poistkalntoorin. Talrijke personen werden onder de puinen be graven. Een achttal lijken wierden reeds uitgegraven, waaronder dat van den Griékscben multi-millionair Za- voianni, die toevallig zich op het postkan! oor bevond, toen de ramp plaats had. Nieuwe treinoverval. Parijs is oipnieuvv opgeschrikt door een roofmoord in een trein. Dinsdag middag te half vijf is in een der boe- meltreinen, die in het station St. La- zaire aankomen, ©en rentenier uil de omgeving vermoord en beroofd gevon den, Van "de daders geen spoor. Met behulp van een signalement zijn nu de beste speurders aan 't zoeken. Men denkt, dat de moord heeft plaats ge had in een der tunnels bij Parijs. Het slachtoffer had 3000 francs hij zich. Tegelijkertijd wordt bericht, dat op nieuw booswichten hebben gewerkt op de lijn ParijsNiziza. Zij hebben in een coupé de slapende reizigers allen beroofd en zijn kunnen vertrek ken, zionder dat iemand er iets van bemerkt beeft, Korte Berichten. Tengevolge van de groote hitte heeft de Kamer In Tsjecho Slowa kije besloten nachtvergaderingen te honden, ten einde de plannen betref- lende het financiewezen en de voed selvoorziening tmiet den noodigen spoed te kunnen afhandelen. -Siberische vluchtelingen, welke te Riga zijn aangekomen, melden, dat pok in Siberië een vreeselijke hon gersnood dreigt. Door de aanhoudende aroogte is de graanoogst op' de ak kers vernield, terwijl geweldige bosch- hranden plaats vinden. Een poied meel, Idait in Maart 1.1. nofg voor 35.000 ïtoebel te krijgen was, kost nu reeds '400.000 roebel. Met het oog op de warmte zul len de groote manoeuvres in Frankrijk dit jaar niet plaats hebben. Officieel wordt, meegedeeld, dat de cholera in het gouvernement Sa mara (Rusland) vreeselijk woedt. Al leen in de stad Samara komen dage lijks 400 nieuwe gevallen voor. Een groot aantal gevluchte ouders heb ben hun kinderen achtergelaten. In het gouvernement Samara zijn reeds 4000 van derg. verlaten kinderen. Volgens een bericht uit War schau heeft, de politie aldaar bij alle groote banken een onderzoek inge steld. Er is vastgesteld, dal alle Plool- scbe groote banken een wijdvertakte smokkelarij met vreemde valuta be dreven. Verscheidene wisselkantoren bn banken zijn gesloten en de direc teuren in hechtenis genomen. De hittegolf, welke eerst West- Europa heeft geteisterd, heeft nu ook het Oosten bereikt. Het is de laatste dagen in Roemenië uiterst warm. Te [Arad hebben verscheidene gevallen van zonnesteek plaats gehad, waar- van verscheidene met doodelijken af loop. Men overweegt thans het plan, om van den onderzeeër U 20, die indertijd de Lusitania torpedeerde, en later óp de westkust van Judand, ten Noorden van. Borgbjerg aan den grond liep, een strandcafé te maken. Er loopt een gerucht volgens hetwelk er 'te Lissabon een omwen teling is uitgebroken. Het leger zou de strategische punten bezet hebben. Uit de prov. 'ziijn echter'troepen opge commandeerd en in het geheele land heerscht rust. H. M. de Koningin naar N O'or w eg e n. Gisteravond omstreeks half zes zijn H. M. de Koningin en Prinses Juliana met gevolg te Amsterdam aangeko men en aan boord gegaan van het stoomschip' „Meropevan de Kon. Ned. Stoomboot Mij., waarmede een drieweeksche tocht naar de Noor- sche wateren en fjorden zal worden gemaakt. De Merope is een gewone vracht boot, maar is voor de ontvangst der hoog© gasten wat Comfortabel inge richt en netjes in verf en lak' gezet. In overeenstemming met. den wensch van H. M. de Koningin is echter alle luxe geweerd. Het voorste gedeelte van het schip onder de commandobrug is voor de hooge bezoekster ingericht. Van het benedendek bereikt men de wit-ge- lakte vestibule, waarop trechts de pan- Try of dienstkaimër uitkomt.. De ves tibule leidt naar de eetkamer, welke uitzicht geeft op het voordek. Ook vroeger was dit vertrek bestemd voor de zes passagiers, welke de „Me rope" als vrachtvaarder kon meene men. Links daarvan ligt Harer Ma- jesteits slaapvertrek. Aanvankelijk was voor Prinses Juliana een apart slaap vertrek gedacht, maar daar de moe der ook des nachts liefst zoo dicht tnogelijk bij haar kind bleef, werden twee hutten tol één samengetrokken, zoodat een ledikantje voor Juliaan- tje kon worden bijgeplaatst. Slaap kamer en badkamer vormen een se rie ineenloopende vertrekken ten dien ste der Koningin. De Koningin neemt ook haar eigen kok mee, die in de flinke scheepskeu ken het eerste diner aan boord al bereidde.en op allersmakelijkste wijze kippetjes trancheerde, een paar la keien, twee kameniers, een dienst bode, een marinier, een seiner voor het 'onderhouden van de telegrafische verbinding, met de begeleidende tor- pedobooten, de Z 2 en de Z 7, die van I.Tmuiden af de Merope" zullen begeleiden. De equipage van de „Merope" be staat. uit drie-en-dertig man. Misschien is het ook interessant te melden, dal 550 ton zoet water, 500 ton zandbal- last en 400 vaten olie aan boord zijn! Wij wenschen onze Koningin een prettige vacanfiereis en een behouden thuiskomst toe! De bedoeling is drie weken weg te' blijven. Een N o o r s c h blad over O-nz,e Koningin. Moii'g'cnbladet vatn Kiistiania,- geeft, naar aanleiding van de reis van de Koningin naar de Noorsche Fjorden, een karakteristiek van H. M., waarvan onze lezers wel 'jvat vreemd zullen opkijken. Het blad schrijft: „De Europeesche vorstenhuizen kunnen niet veel zloioi sterksprekehde persoonlijkheden aanwijzen als Ko ningin Wilhelmina.. Haar familie, het huis van Oranje, is een van de oud ste regeerende vorstenhuizen in Eu ropa; en de trots op haar geslacht is bij Koningin Wilhelmina zeer groot., zoo groot, dat wij in een demokra- tisch land nauwelijks in staat zijn dien te begrijpen. Men zegt van Ko ningin Wilhelmina, dat zij het ver stand heeft van een man èn het hart van een Vrouw. En al (moge wellicht haar naaste hofhouding de Koningin van Nederland een lastige en veel- eisohende héersclheres vinden, zekér omvat zij het. heele Nederlandsche volk, zijn visschers, arbeiders e;n boe ren, in een ouderwetsche, patriarchale liefde. Tijdens den oorlog ontvouwde Koningin Wilhelmina de staatsmans- wijsheifl, waarmede zij reeds heel jong toonde begaafd te zijn en die het land iin zlijn hachelijke plositie bij1 denoorlog wel kon gebruiken. Het is niet overdreven te zeggen, dat Ko ningin Wilhelmina er in de eerste plaats de eer van draagt, dat Neder land er aan is ontkomen, in den groo- ten strijd mee Ie worden gesleurd, en daar dankt het heele Nederland sche volk haar voor". Dalingvan vle ©schiprijken. Volgens „De Vee- en Vleeschhandel" wordt in September een daling' van de vleeschprijizen verwacht. Vooral tenge volge Van den invoer van geslacht vee uit Denemarken 'gelooft men, dat. de prijzen tot 90 a 80 ets. per pond voor eerste kwaliteit vleesch zullen omlaag' gaan. De mijnwerkersstaking. Te Kerkrade is gistermorgen niemand in de Domaniale mijn afgedaald. De sta king is dus volkomen. Aan Duitschers, die probeeren op de Domaniale mijn werk te vinden worden geen passen gegeven. Alles is volkomen rustig, In een interview met een verslaggever j van „Het Volk" heeft de directeur der mijnen er op gewezen, dat als de sta king van langen duur is, de situatie on- clergrondsch izeer bedenkelijk wordt. „Dan zullen wij op tal van plaatsen, doordat nu niet gestut wordt, last van instortingen krijgen". Zuinigheid aan Oorlog! Men schrijft aan de Res.bode": Te Soest op den eersten stand koopt het departement grond voor een ma- rechausseekiazerne ii f23 de vierk. M. en degradeert hierdoor bovendien de omlig gende villa's en het Kosterziekenhuis vlak daartegenover. Overal elders kon het departement van oorlog grond voor f 3 krijgen in Soest En ,zoo is 't overal met de marechaus see-kwartieren. Oud-minister De Vri es. Naar „De Tijd" verneemt, zal oud minister De Vries niet zooals aanvan kelijk verluidde tot burgemeester van Arnhem, maar in plaats van mr. Ever- wijn benoemd worden tot Regeeringscoin- missaris in verband met het aan Duitech- land verleende crediet. Wat kellners soms verdienen kunnen. Voorop sta, dat we een uitzonderingsge val vertellen, maar niettemin heeft het zijn waarde. Men heeft ons verzocht, in verhand met de kellnerss'taking, eens in een van onze eerste restaurants, een seizoen zaak, met veel bezoek, te komen, waar de kellners onder elkanders controle alle fooien af dragen, om die in een pot te doen en de pot maandelijks te verdoelen. De regeling bestaat, zeide men ons, alleen in de be doelde inrichting. De kellners ontvangen van den patroon geen loon maar wel kost. Deze patroon schatte den kost op ongeveer f 2 per persoon. De kellners lihrijven zelf het bedrag der fooien in een boek; de patroon beheert den pot Merkwaardiger nog dam de groote ver diensten van deze kellners, is, dat gemid deld het bedrag aan fooi om en bij 10 pet. van den omzet bedraagt. De patroon gaf ons om dit vast te stellen een kijkje in zijn boeken. Tn de 3 laatste weken van MeJ dan bedroeg de omzet f 20.826. en werd aan fooi ontvangen f 1907in Juni was de omzet f 30.834 en de fooi f 2930, in Juli f35.358 en de fooi f3819. De dienst wordt verricht door 1 ober, 4 kellners en 4 commis. De oommis ont vangen elk f 100 per maand, de obier heeft een half kellner-aandeel meer. De rekening wordt dus zoo (de Juni-maand genomen): f2930f400 is f 2350:6 is f 425 voor gewone kellners en plm. f 650 den ober. In Juli heeft de ober f 1100 gemaakt, elke kellner f825, de commis f 100. Voor deze som wordt gemiddeld een zes uur per dag gewerkt. Vad. M ddelburg, Wij ontvingen het jaarver slag over 1920 van den Armenraad al hier. Evenals vorige jaren werden volle dige informaties ingewonnen en in dos siers bewaard, van alle gezinnen en perso nen naar wie navraag werd gedaan. Voorts werd in 1920 het kaartsysteem toegepast. Het aantal dossiers vermeerderde met 175, waardoor het klom tot 771. Het .aantal inlichtingen bedroeg 630 tegen 508 in 1919 en 569 in 1918. De hulp welke gevraagd werd, (zoo luidt het in 't verslag) was meestal van materieclen aard. Mem vroeg om 'werk, kleeding, voeding, huishuur, reisgeld, ver pleging, enz. De .gevaluen deden zich echter ook voor dat men vroeg naar de werking van de voogdijwet, de wet op het vader schap, ouderdoms verzekering, echtschei ding en dergelijke. In de meeste gevallen leidde de bemiddeling van den Armen raad tot het beoogde doel. In andere gevallen bleek het niet ge rechtvaardigd de gevraagde hulp te ver- leenen, omdat de gezinsinkomsten méér dan f 75 en f 100 per week bedroegen. Zij toonen de noodzakelijkheid aan van 'n nauwkeurig onderzoek, dat de belangen bevordert zoowel van de hulpbehoeven den als van de bulpbiedenden, van wier goedgeefschheid sommigen misbruik ple gen te maken. Dat sommigen moreel laag stonden werd o.a. ervaren toen een werk man, buiten de stacl werkzaam, aan zijn gezin alhier 25 pet. afdroeg van zijn loon en de rest ten eigen bate besteedde, en een inwonende zoon, wiens moeder ge brek leed, weigerde meer dan 24 pet. kostgeld te geven. Het kwam echter ook voor dat een weduwe voor de genoten ondersteuning bedankte, omdat haar zoon nu voldoende haar kon verzorgen. Meermalen verleende de Armenraad zijn tusschenkomst om de samenwerking te verzekeren tusschen de verschillende in stellingen van weldadigheid om door ge meenschappelijke samenwerking de hulp behoevenden beter te helpen en "te voor komen, dat onnoodig geld werd uitgege ven. Naar aanleiding van een rondschrijven van het Ministerie van Binnenl. Zakien d.d. 29 October 1920 betreffende de sa menwerking tusschen de verschillende in: stellingen bij de ondersteuning van be- hoeftigen werden uitvoerige besprekingen gehouden door het bestuur omtrent het samenstellen van een commissie van sa menwerking binnen den Armenraad. Be sloten werd in de vergadering van den Armenraad voor te stellen een zoodanige commissie te vormen uit vertegenwoordig gers van de Ned. Herv. diaconie, het Roomsch-Katholiek Armbestuur, het Bur- gerl. Armbestuur, de Vereen, tot het be zoeken van armen en den Voogdijraad. Toen Dinsdagmorgen de bewoner S. van het bovenhuis van het café „Rotter dam" op den Kinderdijk alhier tegen f twaalf uur thuis kwam, bevond hij, zoo schrijft de M. Ct„ dat onder leiding van een deurwaarder, zijn boedel op straat werd gezet, daar de woning ingevolge een vonnis, van den kantonrechter ont ruimd moest worden ten behoeve van den eigenaar den heer M. Aan den bewoner S. was de huur opge zegd. Daar hij veel builen de stad en bui tenslands is als varensgezel, kwam hij juist één dag te laat om zijn zaak rooi de huurcommissie te bepleiten. Toen die zaak 25 Juli voor den kantonrechter kwam, was hij even na 't aangegeven uur in 't gebouw, waar hij echter den weg niet wist, zoodat hij in den gang bleef rondloopen lotdat de deurwaarder uit de rechtzaal kwam en hem meedeelde dat zijn zaak was afgeloopen daar hij er niet op tijd geweest was. Slechts in 't alge meen had hij toen mondeling vernomen dat hij uit zijn huis moest. Eerst Dins dagmorgen, toen zijn boedel reeds op straat was gezet, kreeg hij per deurwaar der een afschrift van het vonnis. Hier moet iets niet in den haak zijn. Daal de man geen huis heeft, heeft hij ver lof gekregen voorloopig zijn boedel in de Stadsehuur op 'te hergen. Hedennacht tegen 3 uur bemerkte een agent, dat er ruzie was in de wo ning: van W. aan den Bottenbakkerssingel. Het bleek, dat de dochter van W aan het vechten was met een in de woning vertoevende vrouw uit Goes, terwijl een inwoner van Goes op de komst der po litie vluchtte. De agent scheidde de vech tenden, nam de vrouw en het haar kindje mede naar het- bureau, omdat zij nu geen onderdak hier had. Tegen het ge heele gezelschap werd proces-verbaal op gemaakt wegens buregerucht en tegen de dochter van W. bovendien wegens beleediging van den agent. Benoemd bij de te bouwen wonin gen voor de Vereeniiging tot verbetering der volkshuisvesting; te Doetinohem als opzichter dhr. I. C. NVondergem, N.-Vlis.- weg, alhier. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot gezworene van den Willempolder A. I. Janse te Wissenkerke; tot lid van het bestuur van het waterschap voor de Nol tusschen den Kouden en den Loven- polder, F. do Visser te Hoek. Goes. De muziekuitvoeringen volgen elkaar deze week wel druk op. Heden avond geeft Hosanna bij gunstig weet in de tent op d? Groote Markt .een con cert, terwijl het de vorige week uitge stelde concert van Euphonia nu mor genavond doorgaat. Het programma voor deze laatste uitvoering is hetzelfde, al.s de vorige week werd gepubliceerd. In gezet wordt met de „Vreemid"-marsch. Naar de N. Z. Ort. verneemt, heeft de Hoogeerwaarde heer J. M. J. Baede, deken van Middelburg en Pastoor te Goes, fian Z. D. Hoogwaardigheid den Bisschop van Haarlem tegen 1 September a.s. wegens gezondheidsredenon ontslag aangevraagd uit zijne dekenale en pasto-- roclo bediening, welk ontslag hem op de meest eer V o 11 e wijze is verleend, onder dankbetuiging voor de zeer vele en gewichtige diensten aan het dekenaat en de parochie bewezen. Vlissingen. Eind Augustus zal in de „Oude Vriendschap" alhier een ten toonstelling plaats hebben van Huis, Hoif, Kleedi.nig ©n Verkeer, uitgaande van de redactie van het Vrouwenblad „Eb en Vloed". Die tentoonstelling zal jdoor verschillende amusementen aan trekkelijk worden gemaakt. Op ver schillende ander© plaatsen is zlij reeds met succes gehouden, Ovezand. Aan het R.-K. Kerkbestuur alhier, is eene bouwpfemie toegekend van f 1460 voor het bouwen eener kos- terswoning. Hoedekenskerke. Tegen Dondelrrlag- aJVond 8 ure waren de ouders.der school gaande kinderen alhier, door Burgemees ter en Wethouders in de school bijeen geroepen tot het vormen eener ouder commissie, enz. De belangstelling in dit kind der nieuwe Lager Onderwijswet bleek in deze gemeente fliet groot te zijn, er verscheen ten minste niemand. Colijnsplaat. Dezer dagen is alhier op gericht een öh'ri Kinderkoor, aanvanke lijk met 37 leden, knapen en meisjes van 12 tot 15 jaar. De repetities zullen voor loopig des Zondagsavonds worden ge houden. Zlerikzae. Woens'dag omstreeks 5 uur n.m. is alhier het militaire vliegtuig Ra dio-, bemand met luitenant-vlieger de Bruyne en een waarnemer, in den Zuid hoek naar beneden gestort. De bestuur der jjjekwam kwetsuren aan het hoofd, de waarnemer kwam met een klein schrammetje aan de bovenlip- en den schrik vrij. Er was een zeer groote toe loop 'van menschen. D-r. de Ruyter ver leende eerste hulp; de gewonde werd voorloopig bij de fam. Mulock Houwer ondergebracht, per auto. De heer de Bruyne is een zoon van den vertrek kend en directeur der R. H. B. S., welke zijn ouders bij hun vertrek naar Goes een laatsten groet kwam brengen. De machine is deerlijk gehavend en ligt voor loopig op den akker op' montage te wach ten, zij is herkomstig van Soesterberg. venhaee; te Emlichheim (graaL-w. Bontheim) R. J. Scjioemaker t<> n! Ham; te Gaast F. Wiersma te 0„U terbierum. Bedankt voor Oostburg door f; i Pontier te Heerlen. (N.R.pj Ghr. Ger. Kerk. Beroepen te Rozenburg C. van ik Zaal, cand. te Lisse; te 's-Graven deel W. Bijleveld, cand. te Leeuwar den. Evang. Luth. Kerk. Bedankt voor Monnikendam iW« W. M. Diiyker te Tiel. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Kimswerd en be dankt voor Nieuwveen door R. J. H. Brink, cand. te Oosterlitlens. Geref. kerken. Beroepen te Purmerend en te Schip luiden A. Ringnalda, ciand t.e 's-Gra- Te Zierikzee is de Israëliet', sche gemeente opgeheven. Ds F. M. Muller, gekomen van Ivrabbendijke, werd Zondagmorgen m de Ned. Herv. Gem. te Kerkdriel l»-. vestigd door Ds D. J. Lazonder van Tuil, die tot tekst had gekozen Col 4; 17. De nieuwe leeraar deed des middags intrede met een predikatie over Hand. 412, waarna hij namens de gemeente werd toegesproken door den consulent Ds J. C. Fontein van Hurwenen. Alg. Syno'de Ned. Hen- Kerk. 12de zitting. De President opende de zitting met een goluk- wenscih aan II. M. de Koningin-Moe. der. Daarna sprak hij ook woorden van groote waardeering over wijlen den hoogleeraar Dr H. Bavincik. Hij wees er op, dat deze Neo-Calvinist een ruimen blik Rad. Het sieraad van een man van invloed en wetenschap is, dat hij een open oog heeft voer de waarheid, die in de afwijkende meeningen van anderen schuilt, ook op het terrein des geloofs. Zulk een man was Br Bavinck, door wiens heengaan de theologische wetenschap' en heel het kerkelijk leven e?n groot verlies heeft geleden. De hoogleeraar Dr van Nes sloot z'ioh, ook namens zijn ambtgenoot ilr Aalders, aan hij deze woo-rdein. Aan de oirde' kwam het overzicht van den staat der Ned. Herv. Kerk. lil verschillende provinciën zijn ge meenten gecombineerd. Geen nieuwe Rijkstracternenten werden verleend. Voor den cursus 1920-21 waren in het Album der kerkelijke hoogleer- aren te Leiden ingeschreven 35 stu denten, te Utrecht 74, 'te Groningen 33. Te- Leiden 7 voor d© eerste maal, te Utrecht 11, te Groningen 4. Alg. Synode der Ned Herv. K e r k„ Aan 'de -oirde komt het rapport van mr. Phaff over het verzoek van de Classicale Vergadering, om eventueel maatregelen te nemen dat aan I)e Ligt en Kruijt bevoegdheid tot bediening des Woords r^o'rdt ontnomen. D'aar aan De Ligt door' liet P'fov. Kerkbestuur van Noord Brabant met Limburg de bevoegd heid van emeriti-predikanten niet was verleend is de conclusie van hel rapport, om Voor zooveel den heer Kruijt be treft het verzoek van de Classicale Ver gadering door te zenden aan het Pro vinciaal Kerkbestuur van Utrecht. .Na eenige discussie, waarbij er o; gewezen wordt, dat het verzoek voor kennisgeving moet worden aangenomen, wordt de con clusie van het rapport aangenomen. Prof. Aalders rapporteert over een voor stel van de Classicale Vergadering van Emmen tot wijziging van art. 2 Regle ment op' het hulppredikerschap, bedoe lende, dat godsdienstonderwijzers, die een zeker aantal jaren werkzaam geweest zijn in eene bepaalde streek, wanneer dam nieuwe gemeenten worden gesticht, daar als- hulppredikers kunnen Worden aan gesteld, mits deze godsdienstonderwijzers bezitten de acte van godsdienstonderwijzer van de Ned. Herv. Kerk. In de commissie van rapporl is ver deeldheid. De meerderheid wil het voor stel afwijzen op grond, dat we eene twee de categorie van predikanten krijgen. Jat de universitaire opleiding van predikan ten gowenscht isdat daardoor de nei ging tot secten en tot de Gereformeerde Kerk niet wo'rdt tegengegaan; dat het een eerste stap is In eene verkeerde richtinu- De minderheid wil het voorstel ge amendeerd aannemen mot het oog op het belang van de Kerk. Die godsdienst onderwijzers hebben daar dikwijls te'" ten persoonlijken invloed en kunnen daar door tegenhouden de stichting van nieu we gemeenten. De minderheid wil een termijn van 5 jaren dienst stellen, o® tot hulpprediker te kunnen worden be noemd. Zij zullen alleen in de nieuw gestichte gemeente kunnen worden be noemd en bij hun ontslagneming ot na» overlijden moeten de nieuwe gemeente» een predikant beroepen. De hulpprediker mogen geen Doop en Avonctmaal be dienen, ook geen predikanten bevestige® maar overigens doen zij het werk van predikanten. Met 10 tegen 9 stemmen vereenig de Synode .zich met de meening 'v minderheid. Geslaagd voor akte Engelscli L-0- J. Willemsen te Middelburg, vroeger te Prof. Dr C. v.an Gelderen »a'' Amerika. Naar de „Standaardvcr^et'l zal Frof. Dr C. van Gelderen, bood1 tr aan de Vrije Universiteit, heden per S'00™SCV1[1 „Noordam" voor eenigen tijd naar de V Amerika vertrekken. Doel dezer reis >s het bijwonen van het Generale Conci ie Presbyteriaansclie Alliantie te Pittsburg 1625 September. In de tweede October hoopt Prof. van Gelderen 1,1 vaderland terug te keeren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2