De opkomst der nieuwe militie. Het is ons gebleken, dat er bij velen misverstand bestaat omtrent den stand yan zaken met betrekking tot de Militiewet, de opkomst der lichtingen en het thans aanhangige ontwerp-Dienstplichtwet. Daar om is het niet overbodig de situatie even uiteen te zetten. Volgens de bestaande Militiewet is elke lichting 23.000 man groot (art. 4), en be draagt de duur der eerste oefening voor de infanterie Si/2 maand en voor hen die het bewijs van voor-oefening bezitten 61/2 maand (art. 78). In den aanvang van dit jaar is echter door de Staten-Generaal aangenomen het wetje, houdende tijdelijke afwijking van de Militiewet. Het contingent werd hierin bepaald op 10.000 man en de eerste oefe ning op 6 maanden. Dit wetje gold ech ter enkel en alleen voor de lichting 1921. Het bevatte bovendien de bepaling, dat wanneer niet voor September de Militiewet definitief zou zijn herzien de 10.000 man, waarmede de lichting 1921 werd vermin derd, alsnog zouden moeten opkomen. Daarop heeft minister Pop zijn defi nitief ontwerp ingediend. •Wanneer dit wordt aangenomen, is het gevolg le. dat de resteerende 10.000 man van de lichting 1921 niet behoeven op te komen. 2e. dat te beginnen met de lichting 1922 het contingent wordt bepaald op 14.000 man, die 6 maanden en 8000 man, jdie 4 maanden moeten dienen. 3e. dat de korting bij voor-oefening wordt bepaald op 4 maanden. Wordt het ontwerp echter in de Twee de of Eerste Kamer verworpen, dan is daarvan het gevolg: le. dat de 10.000 man waarmede de lichting 1921 door hef noodwetje is ver minderd, alsnog spoedig zullen worden opgeroepen. 2e. dat de bestaande militiewet van kracht blijft, dus een contingent van 23.000 man met een eerste oefentijd van 8V2 maand. 3e. dat de korting hij voor-oefening blijft gehandhaafd op twee maanden. Het eigenaardige geval doet zich voor, dat zij, die tegen het ontwerp-Pop stem!- men, omdat hun dit niet ver genoeg gaat, of opdat zij voor finale ontwapening zijn, daardoor bij verwerping veroorzaken, dat 10.000 jongelieden direct zullen worden opgeroepen Dat de lichting van 23.000 man en de oefentijd van 81/2 maand gehandhaafd blijven, en dat bij voor-oefening slechts twee maanden korting wordt gegeven. Tel. Wagons voor r ij wielen. Naar Vaz Dias verneemt, zullen gedu rende het tijdperk van 1 Juli tot 15 Sep tember door de Nederlandsche Spoorwe gen 100 gesloten goederenwagens wor den ingericht voor het vervoer van rijwie len. Deze wagens zullen dienst doen in de extra-rijwiel- en gewone treinen. Voor be geleiding der rijwiel treinen zullen speciale treonbeambten worden aangewezen. Uit m Prora». Bij Kon. besluit is een nadere wij ziging vastgesteld van de voorwaarden, Waarop aan de vereeniging1 tot Christel, verzorging van krankzinnigen in Zeeland, (gevestigd te Middelburg, vergunning is verleend op 'n terrein In de gemeenten Bergen op Zoom en Halsteren een ge sticht voo? krankzinnigen op te richten. Zeeuwscheoesters. Opvallend veel oesterschelpen zijn dit voorjaar van uit Ierseke verzonden naar Engeland. Vroeger werden die schelpen hier op de banken ook wel opgevischt, maar dan gratis afgestaan aan landbouwers, enz. Idie er tuinpaden, dreven naar hun hoeven, enz. mede verhardden. Eenige jaren ge leden kwam daarin verandering en werden zij tegen een lagen prijs verkocht naai; Engeland, waar ze omgezet werden in poetsmiddelen, tandpasta, hondenvoer, enz. Dat xzulke -groote hoeveelheden dit jaar werden vervoerd, daarvoor geldt de volgende verklaring: De oestercultuur verkeert nu eenmaal in geen gunstig stadium, waartoe allerlei invloeden medewerken. Tot die invloeden Iwordt ook gerekendoverproductie en een vorig seizoen werd van deskundige zijde gezegd, dat het vraagstuk dier overpro ductie zijn oplossing nabij scheen. De na tuur werkte aan die oplossing mee. Reeds ©en aantal jaren achtereen' was er een soort ziekte onder de oesters opgemerkt, die niet alleen van invloed was op de qualiteit der oesters, maar ook sterfte veroorzaakte. In de Grevelingen, waar in bet voorjaar ruime hoeveelheden zaai- oesters worden uitgezaaid om te „vetten", d.i. geschikt te maken voor consumptie oesters, was die ziekte niet zoo ernstig, en kon men in dat opzicht tevreden zijn. Bij een vorige campagne kwam zeer veel zoetwater op de benedenrivieren en dit veroorzaakte méér sterfte, maar in 1920 was dat niet het geval. In den loop van 1920 trad evenwel op de zoogenaamde na- tuurperceelen de ziekte in erge mate op en vooral op de Ierseksche banken was die bijzonder erg, te meer nog, daar een •soort dierlijk organismen, bij de vis- schers bekend als zakpijpers, in de we tenschappelijke kringen als ascidieën, zich deed gelden. Deze zijn niet alleen concur renten der oesters, wat het voedselvraag- stuk betreft, maar bovendien hechten ze zich aan de oesters, waardoor ze deze verstikken. Een zeer groote sterfte was bet gevolg, op wel 60 a 70 pet. gesteld, [waardoor het dit jaar mogelijk werd zoo'n massa oesterschelpen te krijgen. Voor de banken is het in de eerste plaats ver-. eischte, dat de perceelen goed gezuiverd worden van alle vuil en dat bestaat in j hoofdzaak uit die schelpen. Waar men i bovendien nu een goeden prijs kan ma ken van die schelpen, werd het zuive ren door de belanghebbenden nog ernsti ger opgevat. Werd voorheen wel eens gebruik ge maakt van de gelegenheid om zaaioesters uit Frankrijk te halen, om de Zeeuwsche banken te bevolken, thans heeft het om gekeerde plaats gehad. Dat afnemen van Fransche zaaioesters uit Arcachon werd spoedig belet, omdat deze oesters besmet waren met de zoogenaamde perceur (Mu- rex tarentinus); deze stekelhoornslak zet zich boven op de oester, boort in korten tijd een zuiver rond gaat-je door de schaal heen, en zuigt zoo de oester met den langen slurp uit; de oester verzwakt spoe dig en is in korten tijd door de krab ben enz. verslonden, terwijl de slak in dien tijd reeds weder met een andere oester bezig is.. Geen wonder, dat men angstvallig in de goede oester jaren pogingen aanwendde om den invoer van Fransche oesters te beperken, of geheel te verbieden. Nu zijn er in dit voorjaar zeer groote hoeveel heden zaaioesters naar Frankrijk gegaan, omdat daar gebrek aan dit goedje heerscht en hier overvloed was. De tijd voor vervoer van zaaioesters is nu ge ëindigd. Het heeft dit seizoen eenige leven digheid in het bedrijf gebracht. (Hbld.) Middelburg. D e N. IJ. T. E. M. Bij het bureau voor de N. IJ. T. E. M. blijven de.aanvragen om plaatsruimte nog1 maar steeds binnenkomen, zoo sedert onze op gave nog weer van den heer J. J. van der Peijl uit Souburg en G. M. Feij uit Middelburg, terwijl reeds bewezen is, dat de idee om ook huisvlijtartikelen toe te laten, in goede aarde is gevallen, er zijn in twee dagen tijd reeds verschillende toe zeggingen voor deze afdeeling en vragen om inlichtingen 'ingekomen. Intusschen kan het comité niet stil zitten, en Zater dag is dan ook door de commissie, welke zich daarmede speciaal belast heeft, be gonnen met het definitief aanwijzen der plaatsen voor iedere inzending. Het bleek daarbij, dat het aantal noig te vergeven ruimten in de zalen al zeer klein meer is en zij, die nu nog niet beslist hebben, toch goed zullen doen, daarmede geen dag meer te wachten. De tijd dringt, daar ook de catalogi gedrukt moeten worden. Het programma van het concert, morgenavond in den Buitentuin te geven door het Middelburgsche Muziekkorps, luidt als volgt1. Amiens, Marsch, F. Andrieu; 2. Ouverture vau de Operette Nakiris Hochzeit, P. Lincke; 3. Arm in Arm, Mazurka, J. Strauss4. Wiener Mad'ln, Wals, 'C. M. Ziehrer; 5. Fantasie uit de Operette „Les Cloches de Corne- ville", R. Planquette; 6. King Radium, Marsch, Paris Chambers 7. Frauen Liebe und Leben, Wals, F. vanBlon; 8. Hobo- moko, Indische Romance, El Reeves; 9. The Deep Blue Sea (solo voor Piccolo), M. Brewer; 10. Caprice Militaire, J. Ascher. Vrijdagavond te 8 uur geeft het Middelburgsch Muziekkorps weder een uitvoering op- het Molenwater. Zaterdagmiddag is de afdeeling Zee land van den Vrijheidsbond geconstitu eerd met redevoeringen van de heeren Dresselhuijs, Siemelink en M. Laernoes. Een en ander werd door zang en muziek afgewisseld. Gaes. Zangersfeest. Het Provinci aal Zangconcours van den Zeeuwschen Zangersbond „Zang Veredelt", dat, zooals bekend is ©p 20 Juli alhier zal worden gehouden, zal plaats vinden op „Klein Frankrijk". Reeds heeft de Regelings commissie van H. M. de Koningin een bijzonder fraaie en groote zilveren me daille ontvangen, terwijl eveneens door Z. K. PI. Prins Hendrik en H. M. de Koningin-Moeder zilveren medailles wer den geschonken. Ongetwijfeld zullen de yereenigingen hun uiterste best doen om een dezer begeerde trofeëen te bemachtigen. Voor den volkszang 5n Zeeland belooft het een schoon© dag te zullen worden. Vlissingen, R o e i w e d s tr ij d van d e „De Ruijterschoo'l". Zaterdagmid dag heeft in het kanaal door Walcheren nabij de Keersluis de vierde jaarlijksche roeiwedstrijd plaats gehad voor de leer lingen van de' Zeevaartschool alhier, wel ke wedstrijd door veel belangstellenden onder wie de burgemeester van Vlissin- gen, werd bijgewoond, terwijl het mu ziekgezelschap1 „Ons Genoegen" zich deed hoor en. Er werd geroeid over een afstand van 600 Meter 'tegen den wind in. De deel nemende ploegen waren verdeeld in twee afdeelingen. Afdeeling A omvatte de min- dergeoefenden, afdeeling B de beter-ge- oefenden. In afdeeling C moesten de vier beste ploegen roeien om de gouden medailles. De uitslag van afdeeling A was, dat de eerste prijs Vcrg.-zilv. medailles werd behaald in 3 m. 43.1 sec. door stuur man W. Schipper en de roeiers- J. P. G. Nouwens, Dl Starink, J. de Wolf, H. Kampherbeek, H. A. Phillipison en H. Elsman. De tweede prijs zilv. medailles, be- j haalden in 3 m. 45.4 sec. stuurman P. j J. Rijkhuizen en de roeiers L. de Roos, i A. A. Kroon berg, H. B. Boekhout, P. j Houwing, H. van Veen en H. A. Land- j man. De derde prijs, bronzen medailles, werd in 3 !m. 48.8 sec. behaald door j stuurman G. J. Contant en de roeiers H. Voigt, W. A. Hamel, L. T. Weerpas, H. F. te Pas, P. Vader en J. Koelma. i In deze afdeeling werden verder de volgende tijden gemaakt: 3 m. 50.2 sec.; 3 m. 54.7 sec.; 3 m. 57.2 sec.; 3 m. j 59.9 sec.; 4 m. 32.4 sec. 'en 4 m. 53 sec. Bij de afdeeling B waren de gélukkige 1 winners van den eersten prijs in 3 m. 23 sec. stuurman P. Jager Braining en roeiers J. Gelderman, J. G. Liestert, F. W. M. P. Engelenburg; G. S. A. Jacobze, A. Blok en II. L. Jonker Roelants. Tweede aankomenden in 3 m. 23.4 sec. waren stuurman J. P. Nonhebei en- de roeiers K. R. Heeres, A. Dioiuw, A. van Duijn, C. L. A. den Hamer, J. C. Renije en S. Auer. Derde aankomenden in 3 m. 37.9 sec. waren stuurman R. F. Haarsma en roei ers F. van der Weijde, 3. C. de Baai', J. Vinke, J. van der Hooft, C. W. J. Bom en J. Raamsdonk. Vierde aankomenden in 3 m. 42.5 sec. waren stuurman P. W. G. Fekman en roeiers E. Heinsius, J. C. F. Huijs- man, C. A. Jonkmans, "J. Visser, J. G. Zwartepoorte en P. de Groot. Bij het roeien voor den hoofdprijs be haalden deze ploegen resp. de volgende tijden: 3 m. 25.2 sec..; 3 m. 26.4 sec.; 3 m. 45.2 sec. en 3 m. 53.3 sec. De ploeg van stuurman Jager Brui ning had dus de gouden medailles ver diend en mocht volgens het reglement geen anderen prijs hebben. Waar nu de ploeg van stuurman Nonhebei slechts 4/10 sec. langer er over had gedaan werd besloten, in afwijking met de gewoonte, aan die ploeg de verguld-zilveren me dailles te geven, de tweede prijs, zilveren medailles, kwam daardoor aan de ploeg van stuurman Haarsma en de derde prijs bronzen medailles, aan die van stuur man Eekman. Verder werden in deze afdeeling nog de volgende tijden gemaakt: 3 m. 43.8 sec.; 3 m. 44.5 sec.; 3 öi1. 46.8 sec.; 3 m. 48.4 sec. en 3 m. 50.6 sec. Des avonds had in de groiote zaal van de „Oude Vriendschap", onder zeer groo te belangstelling de prijsuitdeeling plaats, waarbij de directeur der school, de heer S. Visser, er op wees, dat de deelname steeds grooter wordt, terwijl hij dank bracht aan-ih'et bestuur der school voor het schenken der medailles, aan de direc ties van de Java-China-Japan lijn en de Kon. Paketvaart-Mij., die andere kos ten dekten; a,an den heer Joosse voor de training, aan de jury en verdere leeraren voor hun moeite, terwijl hij de jongens -opwekte ook bij hun examens en en in hun later leven den naam van de school hoog te- houden. De heer K. Jasperse, secretaris der commissie voor den wedstrijd, reikte de prijzen weer uit, daarbij zorg dragende, dat dit meermalen een gullen lach ont lokte aan ide aanwezigen. 'Stuurman Nonhebei bracht een drie werf hoera uit op1 de winners van den hoofdprijs. Stuurman Jager Bruining dank te directeur en leeraren voor de moeite en zorg aand dezen wedstrijd besteed. Zaterdagavond heeft de op het Kleine Marktje ontstane straatverkoop te Vlissingen voor het eerst plaats gehad op het Bellamypark, wat o-.i. een goede verbetering is. Er is hier meer ruimte voor het plaatsen der kramen, voo-r het zich rond de roepend© kooplieden ver zamelende menigte en het verkeer w-ordt niet belemmerd, terwijl de marktventers ver van Ide winkels: verwijderd staan, zoodat deze den toegang tot Run zaken niet gebarricadeerd vinden. Wemeldinge In de Raadsvergadering van j.l. Zaterdag waren tegenwoordig alle alle leden. Ingekomen: het goedgekeurde raadsbesluit d.d. 4 April 1921, tot ver koop van een perceeltje grond aan Matth. Schouwenaar. Een dankbetuiging van het bestuur der brandweer voor de toeken ning van een presentiegeld. Het door Ged. Staten goedgekeurde primitief ko hier van den H. O. en dat van school geld over het jaar 1921. Een uittreksel uit het besluit van Ged. Staten d.d. 7 Januari 1921, waarbij de jaarwedde van den Burgemeester is bepaald met ingang van 1 Januari 1921 op: £3000 en van den secretaris op f2850. Een uittreksel uit het besluit van Ged. Staten d.d. 27 Mei j.l., Waarbij de jaarwedde van de wethouders -dezer gemeente met ingang van 1 Januari '1921 v-oor ieder is be paald op f160. Werd besloten Ged. Sta ten alsnog te Verzoeken te willen bepalen, dat overeenkomstig de wensch van den raad de aanvangsjaarwedde van den bur gemeester ad Ï2250 alleen zal gelden v-oor den tegenwoordigen titularis, en dat de ja-arwedde van ieder der wethouders overeenkomstig het advies van den raad zal bedragen £250. Op voorstel van B. en W. wordt besloten den borgtocht van den gemeenteontvanger in afwijking van het bepaalde in artikel 110 eerste lid, def gemeentewet te bepalen op' f2000. In zake verhooging der subsidie voor den omnibusdienst WemeldingeVlake v.v. stellen B. en W. voor met ingang Van 1 Januari de .(subsidie te bepalen op f400 en de vrachtprijzen te verhoogen tot f 0.75 met den pmnibus ,en f 1 met de auto- per i persoon. A. Dominicus vraagt of er geen betrouwbare gegevens zijn te verkrijgen, hoeveel en welke personen gebruik mar ken van die reisgelegenheid. Hij meent wanneer mocht blijken, dat in hoofdzaak door personen gebruik wordt gemaakt, die hun reiskosten gemakkelijk kunnen betalen, verhooging; der subsidie niet ge- wenscht is. D'e voorzitter zegt, dat B. en W. het vervoermiddel in het algemeen belang j a-chten en personen van alle rang en stand hiervan profiteeren. In stemming gebracht, wordt het voorstel om de sub sidie ïe verhoogen, aangenomen met 0 tegen 1 Stem, die van A. Do-minicus. Van de vereeniging voor Chr. Volkson- derwijs alhier ïs lingeko-men een ver- j zoek grond en geld beschikbaar te stel- i len voor de uitbreiding der bijzondere I school met 2 localen. M. Hoogesteger vraagt of de vereeniging bereid is den niet voor den bouw benoodigden grond, die toch door de gemeente moet worden gekocht, over te nemen? De voorzitter be antwoordt deze vraag toestemmend, ech ter niet tegen een prijs van £40 per roede. Wanneer de vereeniging den grond overneemt tegen den kostenden prijs, wenscht Hoogesteger het verzoek aan te houden en de vraag te stellen aan het bestuur of' ihet niet mogelijk is een ver dieping op <de school to bouwen. Na "verschillende discussies komt het voor- fetel van Hoogesteger in stemming en wordt aangenomen met 4 tegen 3 stem men, die van A. Dominicus, J. A. Do minicus en F. Wabeke. De begrooting voor het dienstjaar 1921 wordt gewijzigd door verhooging van den post jaarwedde van den secretaris, jaar wedde der Wethouders, en verhooging der subsidie omnibusdienst te dekken door verhooging Prelevement op het vermoede lijk goed (slot rekening 1920. Op een ver zoek van H. Mooij; hoofd der Bewaar school pm [verhooging van haar 'jaar wedde wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt, bij, de begrooting voor 1922 zal het in nadere overweging wor den genomen. Tot leden der commissie, belast 'met het onderzoek der gemeente rekening 1.920 en de begrooting 1922, worden door den voorzitter aangewezen de heeren Raadsleden buiten hét college van B. en W. en tot leden der com missie belast met het onderzoek der reke ning en begroeting van het Burgerlijk Armbestuur de heeren A. Do-minicus, P. A. Ldndenbergh en M. Hoogestegier. Tot leder der commissie, belast met het on derzoek der reclames tegen den aanslag in den H. O. worden benoemd de heeren M. Hoogesteger, *P. A. Lindenbergh en F. Wabeke. Onder voorkomende zaken deelt de voorzitter mede, dat tot schatters voor de schoollokalen zijn aangewezen door den (Onderwijsraad, de heer de Groot te Middelburg, door "het Schoolbestuur de heer Th. B-oddingius1 en door ,B. en W. de heer de Weert te Goes. Na eenige mededeelingen omtrent het aanleggen van gasaansluitingen wordt de- vergadering gesloten. Zaterdagavond ha,d een dochtertje van dhr. S„ wonende aan den Bergpad te Goes, hij het afrijden van den oprit aan den kanaaldijk alhier, het ongeluk, terwijl zij uit wilde wijken voor een p-aar spelende kinderen, het stuur van haar rijwiel kwijt te ra-ken, met het gevolg, dat zij Sn een winkelraam vau den win kelier Poelman terecht kwam en vrij: ernstig aan haar aangezicht verwond werd. Dr. Gnirrep verleende heelkundig© hulp. Per auto- is genoemd meisje naar haar woning gebracht. Heer Abtskerke. Raadsvergadering op Zaterdagnamiddag. Afwezig de heer Vermue wegens ziekte, een vacature. De burgemeester voorzitter. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen gelezen en goedgekeurd worden. Hij deelt verder mede, dat door Ged. taten ïs goedgekeurd het Kohier H. 0. 1921, en dat do-o-r dat college de jaarwedden van den Burgemeester en tien ecretaris zijn gebracht op ff 900 en f 1400, ingaande 1 Januari 1921, w'elke bedragen reeds op de begroeting zijn vermeld. De jaarwedden van de wethouders zijn door dat college gebracht op f45 voor ieder in November j.l. is op verzoek van Ged. Staten de jaarwedde gebracht op f 60, nu stelt dit college weer een terug gang voor tot op- f45. Hij stelt voor de bedragen op f60 te behouden. Bij stem ming, waarhij de wethouders zich onthou den, wordt dit voorstel met algemeene stemmen (3) verworpen. Nog deelt de voorzitter mede, dat door Ged. Staten is goedgekeurd de wijziging in het reglement van het Algemeen Arm bestuur, beoogende de splitsing van het secretaris-penningmeesterschap1. Dit is dus hier mede -een feit geworden en kunnen nu sollicitanten wo-rden opgeroepen. Goed gekeurd worden wijzigingen in de begroe tingen voor 1920 en 1921, na toelich ting -door den Secretaris. Herbenoemd wordt met algemeene stemmen het af tredend. lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim G. Eckhardt. Na herhaalde stemmingen worden benoemd tot leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs de heeren G. Goossen, P. A. de Gra-ag, J. de Jonge, C. van Liere en M. van Weele. Nadat nog een ar chiefverordening is vastgesteld, wordt de vergadering na rondvraag gesloten. Rilland-Bath. In de Vrijdag gehouden, raadsvergadering was afwezig dhr. Blok. Na opening der vergadering met gebed, de-elde de voorzitter mede: a. de bekende circulaire van Ged. Staten van Zeeland, betrekking hebbende op de politieschool te Ililv-ersum -en politiecursuss-en. b. die van hetzelfde college over het instellen van een markt van fruit, groenten en bloemen te Bergen op Zoom; c. dat van hetzelfde college bericht was ingekomen, dat de reclame van den heer F. C. O. M. Hombach te-gen zijn aanslag in den ho-ofde- lijken omslag ongegrond was verklaard en dus den aanslag gehandhaafd blijft; d. de bekende curculaire van den heer H. A. Bultman te Heemstede over te sluiten leeningen; e. dat Ged. Staten hadden be richt dat de verordening op de dividend en tantiè'mebeLasting dd. 11 Febr. 1921 door de Kroon was goedgekeurd; f. dat door Ged. Staten van Zeeland was goedgekeurd de onderhandsche verkoop van een per ceel grond op het nieuwe bouwterrein aan de wed. J. Moerman en W. J. Taillie voor volkshuisvesting om daarop een woning Ged. Staten was medegedeeld dat de wedde van den Burgemeester en Secretaris respectievelijk waren vast»es(e,d ]K)u)vf11 inet Rijkspremie; g. jat doo jaar- den op f2100 en "f2850 en dat nmkhjke goedkeuring was verkiUI l' dat van hetzelfde college bericht was i™ komen, dat de jaarwedde voor de w. houders bepaald was op figo etl f daarop eveneens de Koninklijke goe,iv„ 1 ring was bekomen. eu' Op een ver,zoek van C. Koeman het oog op den zomertijd het sluiting uur- van zijn herberg te verlengen w één uur en die te bepalen op middernacht 12 uur 111 plaats van des avonds 11 uur werd [afwijzend beschikt, daar de Raai eenparig van oordeel was, dat om 11 uur nieuwe tijd alle vergaderingen best afgelo-open konden zijn en de wenscfo lijkheid van verlenging niet inzagen Waar de rekening der gemeente vermoedelijk een batig saldo zal opleveren van ruim f8000 zal verlof gevraagd worden om een paar der duurst loopende celdleei inngen af te lossen. In verhand niet dit voorstel dat met algemeene stemmen werd aangenomen, vroeg dhr. v. d. Werff 0{ nog niet meer zorg aan de wegen zou besteed kunnen worden, of er geen fiets, pad .zou kunnen worden aangelegd en of het niet mogelijk was de weg open te scheuren, flink van macadam en teer te "voionzien en dan weder dicht, fe walsen met een stoomwals. De voorzitter antwoordde dat dit plan onuitvoerbaar was en dat de bewering van den heer v. d. Werff dat er niet genoeg aan de wegen wordt gedaan, onwaar is. Als straks de wij. ziging der begroeting vo-or 1920 aan de beurt van behandeling komt, zal de heer van der Werff zien, dat op de wegen te kort komt een bedrag van bijna f3000. Dat er nog niet met teeren begonnen is vindt zijn oorzaak in het feit, dat steeds met het bestuur der Reijgersbergsche pol der, wat aanschaffing van teer betreft, wordt samengewerkt, en dat die polder vanmorgen met het teeren is begonnen, zoodat de gemeente weldra zal volgen. Een zesde gedeelte van de opbrengst van den hoofdelijken omslag wordt voor de wegen gebruikt, zoodat niet gezegd mag worden, dat de wegen niet goed verzorgd worden. Goedgevonden iverd nu een *5 pet. leening van f 3550 en een dito nog groot f4500 af te lossen Aangenomen werd ook met algemeene stemmen een voorstel van B. en W. om de bouwver ordening te wijzige-n en mildere bepalingen in het leven te roepen omtrent het bouwen van steenen schuurtjes van niet al te grooten omvang, daar de ondervinding leerde, dat in andere gemeenten veel min» der straffe bepalingen bestaan. In verband met het feit dat het heffen en invorderen van de gemeentelijke belastingen met Mei 1922 door de Rijksambtenaren zal geschie den, werd nog een besluit genomen tot heffing van hoofdelijken omslag van 1 Januari 1922 tot en met 30 April d.a.v. Voor het jaar 1922 werd ook weder een verordening in het leven geroepen voor het heffen eener dividend en tantième-bdasr ting. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Bath werd met algemeene stemmen benoemd mej. W A van Maris te Vlissingen; mede stond op de voor bracht mej. J. J. wan Eenen-naam te Mid delburg. Opgemaakt werd vervolgens een eerste suppletoir kohier van den hoofde lijken omslag, terwijl met het oog op het steeds uitbreidend getal honden de verordening op de heffing der hondenbe lasting werd gewijzigd en voortaan voor een luxe hond zal moeten betaald worden f5 en voor een waakhond f2.50. Met het -oog op het snel rijden van mo torrijtuigen en automobielen werd op voor stel van B. en W. 'besloten tot het aan schaffen van twee chronometers, die het eigendom der gemeente blijven en wel een voor den gemeenteveldwachter E. Tange en eeU tweede ten dienste van den Rijksveldwachter Van Baal. Het vo rig jaar was aangenomen om aan de „.Mabeg" een toeslag uit de gemeentekas "te geven groot 4 cent voor eiken kub. M. aan der-den geleverd, doch dit voorstel was tot heden nog niet door Gedep- Staten goedgekeurd, daar dit ooilege meende dat daarmede veranderingen in het pachtcon- tr-act werden gebracht en de gemeenten dan ook wijziging zoude-n kunnen brengen omtrent de bepalingen daarin voorkomende omtrent levering van eleclriciteit en het aanleggen van netten enz, B. en W. stel den nu voor omdat de toestand zich sinds dien veel gewijzigd had, dit besluit weder in te trekken wat met algemeene stemmen geschiedde. Bij behandeling van dit punt deed de voorzitter nog mededeeling van het feit, dat weldra zal worden overgegaan tot het aanschaffen van een watergasin stallatie voor de gasfabriek „Oosteinde te Krabbendijke en dat om het gasverbruik Sneer en meer te doen toenemen de pr|S- van het gas met ingang van 1 Juli 1921 gebracht zal worden op 18 cent per kub. Meter. Aan de heeren J. Els-t, Chr. Blok, C. M. Leemans, J. J. van Overbeeke en A. P. Lobbezoo werd wegens vertrek U1 de gemeente ontheffing van hoofdelijken omslag verleend respectievelijk voor 8, 0, 8, 8 en 7 maanden en aan mej. C- Ai de Klerck voor een half jaar. Tot slot had wijziging plaats van de begrooting voor het dienstjaar 1920. Daarna dankgebed en sluiting. In tegenstelling van ander werden nu alle voorstellen van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen- Ritthem. In de genieantyraadsvergade ring van Vrijdag was ingekomen een be richt van Ged. Staten, dat de pensioens grondslag van den Burgemeester is be paald op if 1400 en die van den Secreta ris op if 1000. Volgens de regeling de Ged. Staten was een salaris van f4 vo-or de wethouders voldoende. De ge meenteraad had vroeger d.t bedrag op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2