zon dit Waarschijnlijk zelfs moeten ge beuren, .omdat de Grondwet het aantal leden vaststelt op 100. Voor den Gemeen teraad geldt deze overweging niet en het is dan ook niet de bedoeling van den wetgever geweest. Wij lezen n.l. in de Memorie van Toelichting op liet ont werp van de Kieswet (pag. 23) onder het hoofd „Gevallen, waarin de vacature lonvervuld blijft": „Indien de lijst, waarop het uitvallende lid is gekozen, uitgeput is, behoort, in de lijn van het bepaalde in art. 101, de opengevallen plaats zoo mogelijk te komen aan een candidaait van een ver bonden lijst. Daardoor blijft de plaats aan dezelfde, althans alan een verwante partij. Is de lijst niet verbonden met an dere lijsten, of zijn ook deze uitgeput, dan moet de plaats openblijven tot een volgende algemeene verkiezing. Haar te doen vervullen door een candidaat Van een andere partij, zou de inbreuk, die door de vacature wordt gemaakt op1 de evenredige verdeeling der plaatsen, nog verg)rooten." (Hand.) De subsidiëerin g van den wo ningbouw voorlo o pig gestaak t. De Minister van Arbeid heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin de regeering liaar standpunt met opzicht tot de voorziening in den woning nood nader bepaalt. De Minister berekent, dat blijkens de verleende subsidies en premiën thans een productie van ten minste 90.000 woningen tn gang is. In verband met materialen, geldmiddelen en arbeidskrachten is 'het wenschelijk dit getal voorloopig niet te vermeerderen. Bovendien becijfert de Mi nister, dat er momenteel nog een woning tekort is van 52.516 stuks, zoodat, wan neer de 90.000 woningen werkelijk zijn gebouwd, de nijpende woningnood zal zijn gelenigd. Daarom zullen nog niet bij het Departement van Arbeid ingekomen ver zoeken om premie of bijdrage voorloopig niet meer in behandeling worden genomen. D(e verzoeken, die op 1 Juni bij den Minister of bij den hoofdinspecteur waren ingekomen, zullen geleidelijk worden afge handeld. Verder wordt bepaald: Moet worden aangenomen, dat er in eenige gemeente nóg woningnood zal be staan, ook wanneer de plannen waarvoor premie of steun krachtens de Woningwet reeds is toegezegd, zullen zijn uitgevoerd, dan zal steun voor nieuwe plannen voor den bouw van arbeidérswoningen in over weging worden genomen, indien kan wor den aangetoond, dat er voldoende arbeids-' krachten zijn om die nieuwe plannen vlot uit te voeren. Voordat er steun krachtens de Woningwet wordt toegezegd, moet aan nemelijk .zijn gemaakt, dat het particulier bouwbedrijf niet in de behoefte kan voor- Zien. Bij de indiening van verzoeken om| premie of steun krachtens de Woningwet zullen de gemeentebesturen gegevens moe ten overleggen, zoowel betreffende de wo< ningbehoefte als omtrent de beschikbare arbeidskrachten voor het bouwbedrijf. De termijn van 3 maanden binnen wel ken tot dusver de plannen, waarvoor pre mie werd toegekend, tot een begin van Uitvoering moeten zijn gebracht, wordt Verlengd tot 6 maanden. Tot welk bedrag per vierk. M. bebouwd oppervlak voor latere plannen premie zal worden toege kend, zal nader bekend worden gemaakt. Binnenkort zal de Minister hierover nadere mededeelingen aan de gemeentebe sturen doen toekomen. Allerlei. Clemenceau zal met Claude Monet, den 80-jarigen schilder, een bezoek aan Ne derland brengen om er doeken van Rem brandt en Frans Hals te zien. Zij zullen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Haarlem bezoeken. De reis zal per auto geschieden. B. en W. van Amsterdam hebben den gemeenteraad voorgesteld den gewezen wethouder Wibaut voor zijn diensttijd als wethouder gedurende 84 volle maan den een pensioen van f4000 's jaars, den èud-wethoüder Miranda wegens 19 volle maanden een van f 1035.56 toe te kennen. De ex-keizer gaat naar de „Tel." meldt, zijn personeel belangrijk verminderen. Verschillende Hollanders zijn reeds weg gezonden en het plan is binnenkort alle Hollandsche leden van het lagere perso neel, slechts weinige uitgezonderd, uit de Keizerlijke omgeving te verwijderen. Ook het Duitsche koetsiertje, dat speciaal in dienst stond van wijlen de ex-keizerin, zal de volgende week naar Duitsehland vertrekken. Uit d® Provinssis. Benoemd tot opziener der vissche- j rijen op de Zeeuwsche Stroomen, R. de Raat, thans schipper der visscherijpolitie. Met ingang van 1 Juni 1921 worden tot nader bericht voor houders van werk man skaarten toegankelijk gesteld: de trei- pen, genummerd 1 tot en met 499, doch •slechts vóór 8 uur 's ochtends en na 6 uur 's avonds, en verder o.a. trein no. 11 VdakeGoes (aankomst te Goes 's av. 6 u. 13). Vlissingen. Zooals men zich zal herin neren, had op 31 Augustus 1919 in de Scheldestraat te Vlissingen een aanran ding plaats van een meisje, die aan de gevolgen van messteken overleed. Ook j andere meisjes werden vermoedelijk door denzelfden man aangerand. Een dezer meisjes is thans in betrekking te Rotter dam en ontmoette daar een man, in wien zij beslist haar aanrander meende te her kennen. Zij wees hem een politieagent aan, die den man arresteerde. De aangehoudene werd naar Vlissingen overgebracht; hij is Vlissinger van geboorte. De man onlkende zich aan het mis drijf te hebben schuldig gemaakt, en zegt op den bewusten datum niet in Vlissingen te zijn geweest. Het onderzoek wordt voortgezet. VI. Ct. Dinsdag kwam een jongen, die bij het standbeeld van De Ruijter te Vlissingen aan het spelen was, te vallen op de pun ten van een hek. Met uitpuilende inge-< wanden werd de jongen naar het St. Joseph Ziekenhuis vervoerd. Goes. Bij Kon. besluit is ingevolge de bepalingen der Woningwet tegen een rente van 5 pet. een voorschot uit 's rijks kas verleend aan de gemeente Goes van ten hoogste f25.400 (annuïteit 5.132 pet,, ge durende 75 jaar te voldoen) en van temt hoogste f220.000 (annuïteit 5.478 pet., ge durende 50 jaar te voldoen), ten behoeve van de Goesche Woningbouwvereenigimg „Algemeen Belang", aldaar, voor het ver krijgen van bouwterrein en den bouw van 35 arbeiderswoningen; jaarlijksche bij drage in de betaling van de annuïteit van het bouwvoorschot van ten hoogste f5842.60. Vanwege het gemeentebestuur is Dinsdag het navolgend vriendelijk verzoek gericht aan de marktbezoekers: „Door verschillende winkeliers, woon achtig aan de Groote Markt, westzijde, wordt geklaagd dat des Dinsdag hun win kels niet door het publiek worden bezocht, aangezien zooveel personen op hun stoep hebben post gevat ,dat het onmogelijk is, er doorheen te komen. Aangezien deze winkeliers hiervan schade ondervonden, richten wij hierbij tot alle marktbezoe kers het vriendelijk verzoek, het beloopen; der stoepen zooveel mogelijk te vermijden. Teneinde de beschikbare ruimte te ver» grootcn, zijn de kramen door ons achter uit geplaatst, zoodat thans aan de over zijde der straat gelegenheid is om zaken te behandelen." Naar de N. Z. Crt. vernam, werd het verzoek gunstig opgenomen, zeer ten ge- noege der respectieve winkeliers. Men betuigt ons van sommige zijden instemming met ons bericht over het voorkomen auto-ongeluk. Maar men merkt ons op, dat wij verzuimden te melden dat de fietser niet alleen door zijn wild aan komen rijden, oorzaak zou hebben kunnen zijn van een ongeluk, maar ook door /zijn dwazen durf om nog te willen doorrijden voor de auto uit, terwijl deze al zoo gevaarlijk dicht in zijn nabijheid was. Dit laatste vooral was een hoogst berispelijke roekeloosheid. Was de jongen overreden, dan zou er weer wel gepraat zijn geworden over den „lompen chaufï feUr", en toch zou de fietser zelve de eenige schuldige zijn geweest aan het on geval. Wij herhalen derhalve onze waarschu wing. Rilland-Bath. In de Dinsdagavond ge houden vergadering van de koienver- eeniigiing „De Vrijheid", gepresideerd door dein heer W. Griep, werd tnede- deeling gedaan, dat de voorzitter de heer G. Windhorst wegens hoogten leeftijd als zioodainig had bedankt. Die voorzitter memoreerde Wat de heer Windhorst, die vanaf de oprich ting der vereenilging lid was, voor deze heeft gedaan en stelde voor hem als eerelid der vereenïging te benoe men, wat met applaus begroet wierd. Wat den stand der kas aangaat, deel de de voorzitter mede, dat er een oed slot was van f1116.50; in ver and hiermede prees hij' den ijver en de accuratesse van deri kassier, dhr. P. de Hamer en stelde namens het bestuur voor hem een gratifidatie toe te kennen van f50, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangeno men. Het goed slot zial als reserve in kas blijven. De aftredende leden van het bestuur, de 'heeren A. A. Mol, N. Nieuwdorp en W. Griep worden met groote meerderheid herkozen, ter wijl in de plaats van den heer Wind- horst als bestuurslid werd gekozen de heer "J. C. P. M. Weststrate, na herstemming met den heer J. van Houte. De benoemde, die niet op de vergadering aanwezig was, zal met zijn benoeming in kennis worden ge steld. Het salaris van den kassier werd met alg. stemmen op f 150 bepaald. Pogingen zullen aangewend worden om kolen per scheepsgelegenheid te krijgen. De inleg voor nieuwe leden werd bepaald op fl.50. De vereenï ging telt ongeveer 110 leden. Na af loop der agenda werden door het be- j stuur de verschillende functies onder- ling verdeeld en werd tot voorzitter benoemd de heer W. Griep en in diens plaats tot vice-voorzitter de heer A. A. Mol; kassier is de heer P. de Hamer en commissarissen zijn de hee- ren J. van de Sande, L. van Weeie en J. C. P. M. Weststrate. Gisteravond waren in de zaal f van dhr. Koeman alhier vele landar- beiders bijteen, olm te hooren naar den heer Simons, bestuurder van den Ned. bond van Christelijke landarbei ders, gevestigd te Utrecht. Door ge noemden heer werd op1 duidelijke wijze het nut van een Chr. vakorganisatie voor landarbeiders uiteengezet. De spreker zette de zaak zoo Maar en helder uiteen, dat een afdeeling van i genoemden hond met 107 leden werd j opgericht. Volgende week z'al worden overgegaan tot het verkiezen van een plaatselijk bestuur. St-LaoreM. De olp 31 Men gehouden Geitenkeuring kan als goed geslaagd worden beschouwd. Aanwezig: waren de h.b. keurmeesters Zwagerman, Sie- j temia en Versluij's. 53 Geiten werden voorgebracht; de jonge dieren toon den een merkbare vooruitgang in den bouw en van de oude werden er 13 goedgekeurd, waaronder 4 voor het Prov. stamboek. De keuring is een succes voor deze vereeniging geweest, zoowel de resultaten met de geiten als de belangstelling der leden, omdat de beoordeeiing van elk dier werd toegelicht. Toetreding van niet aan- Sesloten geiitenhouders is er allicht et gevolg ^van. Kerkniaaws Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's Gravenmoer, IJ. Doom- veld te IJsselstein. Aangenomen naar Benthuizen, door W. L. Mulder te Garderen. (Ds. Mulder werd 13 Febr. 1916 in zijn eerste gemeente bevestigd, stond achtereenvolgens te Ar- nemUiden, Gouderak en Garderen en gaat derhalve binnenkort in ruim vijf jaar tijds naar zijn vierde gemeente.) Bedankt voor Kimswerd, door J. Eike- ma, cand. te Smilde. Geref. Kerken. Beroepen te Schipluiden, E. D. Kraan, cand. te 's Gravenhage. Mi (Malburg. In de jongste vergadering van het kiescollege van de Ned. Herv. Gem. alhier werden gekozen tot ouder ling de heeren J. van Burg, candidaat der Vrijz. Herv. en J. Baljeü, candidaat der Orthodoxen. Goes. Gelijk wij reeds vroeger mee deelden, hoopt ds. J. J. Homburg, predi kant bij de Ned. Herv. Gem. alhier op 23 A'ug. a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum te vieren. Waar deze dattim echter juist in den vacantietijd valt, is, naar wij vernemen, de viering van dit jubileum een maand verschoven en zat alzo-o plaats hebben op Vrijdag 23 Sep tember. Te Appinge-dam is Maandag over leden ds. W. A. Vermeer, Ned. Herv. predikant en tevens igodsdienstleeraar aan de strafgevangenis voor vrouwen aldaar. Geboren te Zwolle was hij de tweede zoon van nu wijlen ds. J. Vermeer, die van 1865 lot 1868 predikant was te Vlis singen en daarna, tot 1904, te Zwolle stond. Een drietal zonen werden tot pre dikant opgeleid; de jongste, A. A. Ver meer, geboren 1876, predikant te Vlis singen van 1908 tot 1915, overleed aldaar, slechts 39 jaren oud; de middelste, ge noemde Willem Alexander, geboren 13 Juli 1871, bereikte den leeftijd van slechts 49 jaren. De oudste, ds. A. J. A. Ver meer, geboren 1860 te kinschoten, is pred. te 's Gravenhage. Gerefoirmeerd en Verdeeld. Te Rijssen (0.) is de Herv. Kerk van de richting Gereformeerde Bond (vroegere predikanten Gunning, Remme, De Bruin, J. C. Klomp); ook is er nog' een geref. kerk (voorheen een geref. kerk onder het Kruis, sinds 1888 vacant, laatst be diend door ds. Haazievoet); een geref. gemeente (voorganger M. Hofman); en een zich noemende „Zelfstandige Chr. Gereformeerde Kerk" (voorganger Wijting; een oud-Goesenaar). Rijssen telt 6100 zielen. Verschenen is het Zevende Verslag (10e en 11e jaar) 19181920 van den Zendings-studieraad. Het getuigt van veel zegen en groei, maar ook van groot en financieelen nood, die den voortgang van het werk bedreigt. Wij vestigen daarom de bijzondere aandacht op deze uitgave, en op het werk der Zendingsopvoeding, in dezen tijd vooral .zoo noodzakelijk. De belangrijke inhoud maakt kennisneming hoogst gewen'scht. Voorts bevat dit verslag statuten en reglement van den Z.S.R. en een naam- en adreslijst. ïn 't dage- lijksch bestuur hebben oi.a. zittinig ds. v. Wijk en ds. Kruger, in 't Bestuur o.a. dr. Kaajan en ds. Scharten; in 't raad gevend college ds. H. Dijkstra en ds. Rauws. De algemeene kas heeft een tekort van rifim 'f4000. Men lette daarop! Centrale Diaconale Conferentie. (Slot.) Naar aanleiding van het referaat van den heer Bedet ontstaat een breede discus» sie. De door Vlissingen en Zierikzee inge diende punten dringen zich hierbij in. Vlissingen zond in: „De practijk van Diaconaal hulpbetoon in verband met de in vele opzichten gewijzigde levensomstan digheden onzer verzorgden, b.v. door de Invaliditeits- en Ouderdomsrente, Werk- loozenlcassen, enz." Zierikzee zond in: „Bestaat er voor de Kerk des Heeren gevaar, haar roeping te verzaken, door gebruik te maken deg vrijwillige verzekering, enz. in de hand te werken voor haar behoeftigen." Zierikzee acht al die regeeringsmaatre- gelen gevaarlijk voor den diaconalen ar beid; de diaconieën zullen er door komen tot verzaking hunner roeping; de armen verzorging; waartegenover echter wordt opgemerkt dat de roeping dezelfde blijft met inachtneming der veranderde tijdsom standigheden, zoodat. nu verschillende an dere vragen, die zich op hun weg stellen te eerder en te beter kunnen worden opgelost, en zij het terrein hunner zorg te gemakkelijker kunnen uitbreiden, juist overeenkomstig hunne roeping. Daarom vinden dan ook de adviseurs de forinuleering van Stelling 1 van den referent niet heelemaal juist, althans on volledig. De verzekeringswetten verlich ten onzen arbeid niet; dat mag ook niet, doch waar zij dit doen, behoort er uit te volgen, dat nu voor de vervulling van weer andere behoeften de handen vrij' komen. Wat de overige stellingen aangaat, acht de vergadering beter, daarover zich niet uit te spreken dewijl ,/Jj niet voldoende; gele^biiheid had zich dieiti te denken, wel kan zij zich vinden in gewijzigde stel ling 1. Het slot der discussie, die den ganschen morgen in beslag nam is de volgende con clusie, die met overgroote meerderheid van stemmen wordt aangenomen: „De verzekeringswetten, in het bijzon der de Invaliditeitswet en de Wet op de Vrijwillige Ouderdomsverzekering, zullen eenerzijds in vete gevallen de taak der Diaconie verlichten, waardoor de Diaconie anderzijds in de gelegenheid wordt gesteld in andera richting liaar taak te meer te vervullen." Na de pauze komt aan de orde de vraag van Heinkenszand e.a., naar de wensche- lijkheid en mogelijkheid der oprichting van een Prov. Gereformeerd rusthuis voor ouden van dagen. De heeren ds. v. Dijk, F. D. G. Prins uit Vlissingen en Bedet uit Terneuzen beantwoorden de vraag in den breede bevestigend. Immers wat „lan delijk" kan, is ook provinciaal mogelijk. De zaak wordt met algemeene stemmen commissoriaal gemaakt. Een commissie zal onderzoeken, welke vragen er bij de quues- tie van zoodanig een Rusthuis te pas komen, die vragen onder de ooigen te zien en in 'n uitgewerkt rapiport te beantwoor den, welk rapport in een der volgende conferenties zal worden behandeld. In be doelde commissie worden benoemd de voorzitter (de heer Ph. Wessels) en de heeren ds. v. Dijk, Prins, de Kraker en Sietsema. De vraag van Bergen op Zoom: „Ligt het op den weg der Diaconie te zorgen voor hulpbehoevende Idioten, of is daar voor in de eerste plaats aansprakelijk de kas voor hulpbehoevende Idioten?" wordt beantwoord met een verwijzing naar de artikelen in de desbetreffende regeling. Als plaats der volgende Conferentie wordt Goes aangewezen. Een breede discussie ontspint zich om trent het punt: Regeling tot ondersteuning van hulpbehoevende diaconieën. Hierbij krijgt het „Reglement der Provinciale Kas tot ondersteuning van diaconieën der Ge reformeerde Kerken in Zeeland, om be hoeftige idioten, doofstommen, enz. te ver plegen", een beurt. De Voorzitter maakte duidelijk, dat dat Reglement ^principieel niet deugt, wat art. 2 in verband met art. 3 aangaat. Hij toont aan dat het ka rakter dezer regeling in strijd is met ons gereformeerd kerkrecht, niet in overeen stemming is met de beginselen voor het werk der Barmhartigheid, en niet is prac- tisch en niet doeltreffend. Artikel 3: „Aanspraak op ondersteuning uit de kas hebben alleen die kerken, welke minstens één rustdag in het jaar tweemaal voor de kas collecteeren", laat de quaestie mee doen aan het goedvinden der diaconieën zeiven over; het geeft aan de zaak het karakter van een gewone jaar premie, die aanspraak geeft op uitkeering, dus een miniatuur verzekeringsmaatschappij. Plet slot der bespreking j,s dat diake nen op zich nemen, een ieder in de eigen plaatselijke kerk, de regeling, zooals die door de Centrale Diaconale Conferentie i,s voorgesteld, te- behandelen en in den gewonen kerkelijken weg aanhangig te maken, dat wil zeglgen overeenkomstig ar tikel 41 der Kerkorde door middel van de kerkeraden bij de eerstvolgende meerdere vergaderingen. De vraag van het Comité omtrent het oprichten van een Provinciaal Diaconaal inlichtingsbureau wordt afgewezen dewijl geacht wordt dat het Diaconaal Correspon dentieblad hierin voldoende voorziet. De Rondvraag levert niets bijzonders voor de Pers op. De Voorzitter zegt dank aan de Ad viseurs, aan den Referent den heer J. S. Bedet, en aan allen die tot het wélsla gen dezer conferentie hebben meegewerkt, en sluit, nadat ds. v. d. Veen in dankzeg ging is voorgegaan, deze zoo uitnemend geslaagde vergadering. IA"—.. 0r§d®rwijs. Pr o f. D r H. Bavincik. Naar de Rott verneemt, is de toestand vajn Prof. Dr H. Bavinck sedert enkele dagen minder gunstig. Tot onderwijzeres aan de Chr. School te Rijsoord is benoemd Mei. J. C. Ie Coihtre te Middelburg, oud- leerliinge der Chr. Kweekschool aldaar. Handelsavondschool te Goes. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: J.a J.a Geluk, G. M. den Herder, J.a Joosse, J. Kentïn, M. A. van Liere, B.a T. van Melle, C. Melse, M. Meulenberg, L. M. Oele, S a Dia Overbeeke, J.a Smolders, M.a Verburg en J. de Waarde. Herexamen 3 leer lingen. Niet bevorderd 6 leerlingen. Van de tweede naar de derde klas se: L. A. BaremanJ. D. de Jonge, M. J. Kaboord, R. A. Lansen, P. Quist, J.a A. M.a Schneider, J. A. van Willigen en J. P. van Sabben. Herexamen 2 leerlingen. Niet bevor derd 4 leerlingen. Van de derde naar de vierde klas se: W. Bareman, B. Dagevos, A.a M.a A.a Dirkse, E. M.a A.a Dirkse, J. C. van Dullem'en, J. Karnon, P. S. Kodde, C. Krijger, J. Langeveld, D. Over beeke, W. Staal, S. Verbage, J. ÏJ. Valkier, M. Zwartepioorte en C. van Zweeden. Herexamen 1 leerling. Niet bevorderd 2 leerlingen. Het einddiploma is, na gehouden examen, toegekend aan: K. Bareman,' W. van Dullemen, C. G. de Jonge, J. van de Kreeke, B. Magielse en J. van Wel. i%!SUi irii.-.-:. l land aw Chr. Boeren- en Tuindersbond (Slot.) Daarna sprak dhr. J. Bakker, lid i Tweede Kamer over „Socialisatie'en pi? bouw". Het volgende drietal punten komt onde de aandacht der vergadering: le. het h grip der socialisatie; 2e. de toepassiy der socialisatie en 3e. de mogelijkheid der socialisatie. Socialisatie bedoelt e doelbewuste vennootschappelijking 1!' voortbrenging. Daartoe zullen grond- 2 productiemiddelen moeten komen in |nn den van de gemeenschap. Socialisatie' U niet hetzelfde als socialisme en is ooi geen staatsexploitatie zonder meer. H,.t beteekent ook geen gelijkmatigheid van be.zit. Het is een proces van geleidelijk beid, dat onteigening noodzakelijk maakt Voor de toepassing komen tweeërlei soor- ten van bedrijven in aanmerking. Bedril ven met een sociaal karakter zouden eerst daarvoor in aanmerking kunnen konien Bedrijven met een individualistisch karak ter, waartoe de landbouw behoort, zullen slechts zeer geleidelijk kunnen volgen Schijnbaar groeit de landbouw niet in de richting van socialisatie. Het klein be- drijf neemt daar toe. Het tegendeel kan ook worden beweerd. De concentratie in den landbouw neemt toe. Bedrijf «coöpera tie neemt toe, vereenigingen voor aftrek der productie vermenigvuldigen zich. Ge hechtheid aan den grond is er minder dan voorheen. Eigen exploitatie neemt a! en de pachtbedrijven nemen toe. Zoo doende zou onteigening op minder verzet stuiten bij de agrarische bevolking. R de practijk zou echter de socialisatie te genvallen. Het individualistische karakter bij den landbouw verloochent zich nooit. De persoonlijke energie zou worden ver moord tot schade van de opbrengst. De mogelijkheid kan niet worden ont kend. Alles is mogelijk; wanneer het een maal is opgelegd. De socialisatie als ze gen van de maatschappij wordt door spr. ontkend. Eigenbelang wijkt niet voor het gemeenschapsbelang. Eigenbelang is ook een prikkel tot energie. Dit komt ten goede aan de voortbrenging. De landbou- wer kan die energie niet missen. Het is daarom in het belatng der gemeenschap dat men van den landbouw afblijft. Prof. Slotemaker was de laatste spre ker. Aangekondigd was dat hij een op wekkend slotwoord zou spreken. De hoog leeraar gaf meer dan dat; n.l. een samen* vatting van de beide zaken, die in den loop van den dag behandeld waren om de hoorders te laten zien den geestelijken achtergrond van de genoemde practische vragen. De sprekers werden zeer toege juicht. De leden maakten na den gemeenschap- pelijken maaltijd een tramtocht naar Pa- terswolde en gisteren een excursie naar de veenkoloniën. Van de excursie naar de Veenkoloniën en de veenderijen willen we ook nog iets opnemen, te meer waar reeds het vermoe den werd uitgesproken dat D.V. volgend jaar Zeeland wel eens de eer zou kunnen te beurt vallen om de provincie te zijn Waar de algemeene vergadering zal worden gehouden. De leden van de Zeeuwsche afdeeling doen dus nu reeds goed te be denken op welke wijze eventueel- de col lega's uit de verschillende deelen des lands het beste in deze provincie zouden kunnen worden ontvangen, en te trachten ondertusschen het ledental nog zooveel mogelijk uit te breiden. Groningen had voor een keurig uitge werkt plan gezorgd. De deelnemers van elders vertrokken 's morgens reeds vroeg uit Groningen naar Veendam die uit de provincie hadden zich ook derwaarts begeven zoodat daar ongeveer half negen de stoet kon worden opgesteld. Er waren 17 auto's. Eerst werd een be- izoek gebracht aan de stroocarto-nfabriek „de Vrijheid" te Veendam, waar onder leiding van den Directeur een kijkje werd genomen hoe het stroo dat op het eene einde in geperste pakken de fabriek bin nen komt, deze, na velerhande bewerking als keurig afgewerkt carton weer ver- Laat. Vervolgens ging de tocht naar Boe gercompascum waar een proef-boerdenj in de Veenkoloniën zou worden bezocht. Onder leiding van den heer Meijbooni, voorzitter, en van den cultuurchef werd deze, door rijkssteun keurig in orde ge' houden, boerderij bezocht, en stonden ze ker vellen verbaasd op deze lichte gron den zulke goede oogsten te vinden. Vervolgens werd vandaar gereden langs Stadskanaal en Musselkanaal, waar een lunch werd gebruikt, om vervolgens de veenstreken in te rijden tot in do buurt van de veenbranden. In Valthermond werd het opbaggeren van het veen -- de bereiding van de turf op machinale wijze of ook nog met handkracht, door velen, die dit nog nooit hadden gezien met belangstelling bewonderd en vandaar werd weer teruggekeerd naar Stadskanaal waar de stoet werd ontbonden, onder dankzegging aan de Noordelijke vrienden voor hunne uitstekende leiding. Jammer, dat niet meerdere leden uit Zeeland aanwezig waren. Slechts' zeven Zeeuwen maakten dezen tocht mede- De Landbouwtentoonstelling- De termijnen, waar binnen de inschrij vingen voor de verschillende afdeelinge" der Provinciale Landbouwtentoonstellm6 moeten zijn ingezonden beginnen op hun einde te loopen en daarom voldoen wj gaarne aan het verzoek nog eens e aandacht te vestigen op de afdeeling Pluimvee en Konijnen, waarvan de con missie bestaat uit de heeren J- kr' mer te Domburg; W. K. Bering te 1 delburg, K. Meertens Jr. to Middelbni g. A. v. d. Mijle te Middelburg; M. J-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2