Allerlei. Onderwijs Boetor in de Heilige Godgeleerdheid f Hij hei naar wij van een bezoeker vernamen, rustte. Die bezoeker vroeg: „als het volk no eens vraagt, hoe ge voor de poorten van de eeuwigheid ligt, wat mag ik dan zoggen?" 't Antwoord was: „ik zou nog gaarne blijven leven, maar zooals de Ileeffe het maakt, is het goed." Eln toen de broeder hem vroeg, of hij niet opzag tegen het sterven, was zijn kalme ant woord: „Mijn dogmatiek geeft mij niet, mën wetenschap niets f Maar 'k heb mijn geloof. En daarmede heb ik alles f" Dank u, doctor in de Heilige Godge leerdheid! Wij danken den Heere voor dit uw" getuigenis f En daardoor zal u voort.3 weggelegd zijn de krone der rechtvaardig- ;ia;jGaat ,i n in de vreugde uws Heeren! Paar kennen wij niet meer ten deele, !naaï zullen wij kennen van aangezicht tot aangezicht fv G»es. Donderdag 17 dezer behaalden het diploma machineschrijven (Folmer's tienvingersysteem), hetwelk werd uitge pakt door de Fed. van Ned. S teno-Leeraren 1. pitman te Arnhem, de heeren H. G. Feranin te Kloetinge, A. Hendrikx te Oude- iandie, Th. de Cfcrcl^. te Kapelle, D. Overbeeke en C. Dam te Goes, J. M. Nietiwdorp te Middelburg en Mej. Y. de 'Vogelaere te Vlissingen. Zaterdag 19 dezer slaagden voor di ploma A, Stenografie I. Pitman, eveneens uitgereikt door bovengenoemde Federatie, de dames H. de Groen en Y. de Voge- laere te Vlissingen en Mej. J. Tilroe te Goes, allen leerlingen van de Koninklijk erkende Pitnmnschool te Goes en te Mid delburg, Directrice Mej. N. Crucq, Oost- singel 20—22. Middelburg. Benoemd tot onderwijzer aap de Chr. school Gravens'tlriaait dhr. A. Kasse te Vlissingen. N. «i St. Joosland. Benoemd to|t onder wijzer aan de O. L. school alhier, dhr. P. llinet te Hillegersberg. De examens ter verkrijging eener akte van bekwaamheid in de gemeente administratie en de controle gemeente- financiën worden, voor zooveel het schrif telft gedeelte betreft, dit jaar gehouden op 8 en 9 April a.s. te Groningen, De venter, Venlo, Zeist, Haarlem en Dor drecht. liet mondeling gedeelte wordt te Zeist afgenomen en vangt23 Mei aan. - -- Bellijn sc.he s c ho ol-i dy 11© n. Onder dit opschrift verbelt een artikel in de „Berliner Morgenpost", „wat een uur gaans van Berlijn mogelijk is", daar wonten 60 a 70 kinderen in een school lokaal (niet in klassen verdeeld) opeen gehoopt, onder toezicht van een slechtbe- toaklen onderwijzer. Daar deze evenwel ■ook nog huiselijke bezigheden heeft, of an de kerk den dorpsgeestelijke moet helpen, „onderwijzen" de oudere kinderen de jon- Er zijn zelfs gemeenten bij Berlijn, waar de onderwijzer de lesrooster inricht in verband met zijn huiselijke bezigheden. De kinderen, die meester meehelpen bij zijn akkerwerk, of die meester's vrouw een handje helpen in de huishouding, staan natuurlijk in Tde gunst. Een der „oudércommissie's" bericht, dat de eenige onderwijzer van een dorpje, een 60-jarig man, weigert pensioen aan te -vlagen, ofschoon hij weet, dat de ouder- •commissie in een adres aan den Minister van Onderwijs verzocht, de noodige pres sie op den onderwijzer uit te oefenen, om hem tot heengaan te noodzaken. De onder wijzer laat de kinderen op het land wer ken en zelfs geeft hij enkelen vrij. van school, om bij zijn familieleden in de huishouding te helpen. De onderwijsresul taten. zijn natuurlijk verbazingwekkend. De kinderen ,die thuis niet een beetje door 'hun ouders bijgewerkt worden, leeren niet e®9 behoorlijk lezen, rekenen en schrijven. sommige kinderen behooren bij hun „lolfelijk ontslag" ongeveer tot de anal fabeten. De heste leerlingen kunnen niet eens tot 100 rekenen, en geen enkele leerling kent de tafels van vermenigvuldiging. In die school nu, waar den grootsben leer- hngon de meest elementaire kennis ont breekt, onderwijzen de oudere leerlingen ne kleinere. Slaag wegens onvoldoende onderwijsprangtaties is aan de orde van den dag, vooral als de onderwijzer niet al nuchter is. Die „ontnuchterdheid" komt Het zelden, voor. schrijver hoopt, dat de minister spoedig een commissie naar het dorp zal s uren, om een onderzoek in te stellen aantal analphabeten. gelooven niet, dat dergelijke toe- s^nden een jaar of zes, zeven geleden bestaanbaar zijn geweest. Het zullen, naar hopen is, wel uitzonderingsgevallen zijn, tmwÜ *0cb bliift het geenszins bij een geval. De schrijver zegt: iiHelaas is het aantal aan de grens wrf00'^erl®n Eggende gemeenten,'waar Jfohlit °°k voor zoov©r tet de school welt „vorpommerische" toestanden heer sten, niet gering." NlUUWS. V-fv ^^Sclukken. Ejen juffrouw te bad avfel, a§(' lijdende aan zenuwziekte, bwi m een onbewaakt oogenblik de h^0 met Pekroleum gedrenkt en iiofiicn °n ln hTand gestoken. De liuisge- bhï«ir.v, w:is^en de vlammen spoedig te £ÏÏei\ maar ni.et dan de pa- eiy)(,, eeds gevaarlijke brandwonden had aar toestand is zeer ernstig, is <Wa10enmaker A. v. H. uit Made hris/.p den trein Lage Zwaluwe—Den verreden en gedood. Zijn lijk werd geheel verminkt langs de spoorbaan ge vonden. Walgelijke drankellende. Te Utrecht heeft zich op de Oude Gracht nabij de Zakkendragerssteeg een walge lijk tooneel afgespeeld, meldt het „U. D." Een jonge vrouw, omstreeks 25 jaar, smoordronken zwaaiende over de straat. De scholen waren juist uit. Er daagde een politieagent op, die pro- beeren wilde het beklagenswaardige schepsel mee te nemen, maar de vrouw- liet zich vallen en weigerde op te staan. Toen er een brigadier van politie bij kwam om z'n collega te helpen, bleek het rvel, dat men zelfs met z'n tweeën voor overbrenging naar het hoofdbureau geen kans zag; het eenige middel zou zijn geweest haar te sleepen, maar dat doet men een vrouw1 liever niet en aan gezien dragen óók niet ging, wijl de ar restante krachtig verzet pleegde, bleef er niets anders over dan een handwagen te requireeren en de buiten zich zelf van woede verkeerende vrouw daarop te la den. Zoo ging ze naar de Ganzenmarkt. De beschonkene gilde de heele Oude Gracht bij elkaar en was zóó totaal buiten bezinning geraakt, dat zij in bet hoofd bureau aangekomen, dadelijk moest wor- d(^i opgesloten om zoo mogelijk in den slaap haar kalmte te herkrijgen. Een aardschok. Te Maastricht is Zondagmiddag 10 minuten over half vijf een aardschok gevoeld, die 4 of 5 seconden duurde. Het koniklijk rij tuig in het gedrang. Naar „Het Vaderland" schrijft, reden Donderdagmiddag de Koningin en de Prins in een brik. De Prins mende. Ter hoogte van minister Van Karnebeek's ambtswoning wilde de^brik de Heulstraat in, naar het paleis. Een groote vracht wagen, hoewel niet met dezelfde bestem ming, wilde ook dezelfde straat in. En dat ging natuurlijk niet, want het Ko ninklijke rijtuig moest vóór gaan, maar de vrachtwagen zat al in de bocht. De schimmels stoven door, de vrachtwagen sukkelde verder. Elk oogenblik kon de smak gebeuren. Een man, die achter den vrachtwagen zat, keek ten minste met een verbouwereerd gezicht naar de aan stormende witte paarden. Maar toen greep een van de lakeien in. Hij ging in hot bakje staan en 'ge baarde met hevige bevelende armzwaaien tegen den man op de vrachtkar. Hoe deze zoo gauw de boodschap naar den ram melenden bok overbracht is een raadsel, maar een feit is, dat de vrachtkar een geweldigen bocht naar den anderen kant nam ien met paard en al recht op minis ter van Karnc-boek's stoep koers zette. Om hel moeilijker te maken kwam lijn A op haar beurt op den vrachtwagen af. Maar de bestuurder remde electrisch en met zand, zoodat de rookwolken onder de wielen opsloegen en het op die plek sterk naar asphalt rook. De reizigers in de tram, die dooi' den schok met de koppen tegen elkaar sloegen, hebben geen van allen gemerkt, dat het remmen voor den vrachtwagen indirect het Koninklijk rijtuig gold. Of de bestuurder den voor geschreven strammen militairen groet mid den tusschen al deze schokkende bedrij ven heeft kunnen waarnemen, is min of meer twijfelachtig. Spoorwegongeluk. Donder dagavond reed de uit de richting Almelo komende goederentrein, bestaande uit lo comotief en 44 wagens, te Haai'le op het rangeerterrein tegen een stootblok. De machinist, die te laat bemerkte, dat hij het einde van het z.g. doode spoor zoo dicht genaderd was, remde nog met alle kracht. Hij kon echter niet meer ver hinderen, dat de locomotief als 't ware door 't stootblok heen reed, tengevolge waarvan zij ontspoorde. Persoonlijke on gelukken kwamen gelukkig niet voor. Het onderzoek in het geheimzinnig drama op het kasteel Klappelsdorf wordt nog steeds voortgezet. Nu herinneren de bladen eraan, dat de vader van het jongste slachtoffer, Schade geheeten, wier stiefvader als verdacht van den moord gearresteerd werd, 8 jaar geleden eveneens op tragische wijze om het leven is gekomen. Hij was op jacht en zou zich toen per ongeluk zelf hebben doodgeschoten. Destijds deden allerlei geruchten over zijn dood do ronde. Zijn weduwe huwde enkele jaren later dan 41-jarigen architect, die thans gearresteerd is. Zij verdween echter in den herfst van verleden jaar plotseling. Haar man vertelde toen, dat zij hem in dén steek had gelaten, om een minnaar naar Amerika te volgen. Het gerechtelijk onderzoek zal moeten uit maken, wat hier van waar is. N.R.C. Een ko ffiedrimkers staking. Het. Eirudh. Dgbl. vertelt: 's Morgens zoo tusschen tien en half elf als de reizigers uit de richting Rot terdam in Eindhoven een half uurtje moe ten wachten op hunne aansluiting naar het Zuiden, dan wordt er menig kopje geslurpt, omdat bet uur- er zich zoo goed voor leent en 't een zalig „opknappertje" geeft >na de uren van lichte verkleuming in den trein. Zoo'n honderd „bakjes" bijna gaan er in dat morgenuur weg. Maar de reizigers waren den laat sten tijd niet meer tevreden. Ze moesten, als in den duursten oorlogstijd nog steeds 20 cent per kopje inderdaad kopje plus 5 cent fooi, is te zamen 25 cent- betalen. Bovendien wisten reizigers, die in de boonen waren, d.w.z. die in koffieboonen handelden met groote beslistheid te ver tellen, dat de koffieprijzen mede met vele andere artikelen beduidend in prijs gedaald' waxen en in den winkel niet meer dan 80 cent per pond kosten. Zaterdagmorgen steeg de ontevredenheid ten .top, besloten alle reizigers om on middellijk een staking af te kondigen en j deze niet te beëindigen, vóór de „eischen" waren ingewilligd. Getracht zal worden deze staking uit te breiden en te doen proclameeren over alle buffetten, welke door van Goethem en Neuteboom ge pacht zijn. Gelukkig behoeven voor deze staking geen „steunlijsten" te circuleeren. De stad der moordenaars. Dat is Chicago. Van 1914 tot 1918 zijn in deze stad meer moorden gepleegd dan in heel Engeland, nl. 455 tegen 420. In. Londen zijn in dat tijdperk 88 moorden gepleegd, dus in een stad die driemaal zoo groot is als Chicago bedroeg de cri minaliteit vijfmaal minder. Trouwens alle Amerikaansche steden toornen een hoog cijfer voor moorden en pogingen tot dood slag. In 1917 bijv. had Clevelandmet een bevolking van één-tiende van Londen) driemaal zooveel moorden en aanslagen als Londen. In 1920 zijn in de Ver. Sta ten alleen 50 personen gelyncht. Een ratals toegangsbewijs. In verscheidene Amerikaansche steden voert men een verwoeden verdelgingsoor log tegen de ratten en er zijn gemeenten, die het zoo ver hebben gebracht, dat mij len in hun omtrek zich geen rat meer durft te vertoonen. Op alle mogelijke ma nieren heeft men de rattenjacht practisch aangepakt en ook de liefhebberij er in hij de bevolking aangewakkerd. Hoe ook particulieren daarbij hun best doen blijkt uit het feit, dat in Marion (Ohio) een bioscoop aan iedereen, die een doode rat aan "het loket afgeeft, een vrijkaart geeft. Het is een probaat middel gebleken. Wat Rusland onmogelijk kan leveren. Een reiziger zoo juist uit Riga teruggekeerd, vertelt het volgende: Te Petrogrado treedt een humorist op, Doye- rof, die zich niet ontziet, de sovjet-regeering af en toe kras de waarheid te zeggen. Hij 'heeft zijn, stoutheid reeds herhaaldelijk met gevangenisstraf moeten boeten. Een van deze nieuwste glossen is de vol gende. Tusschen een reeks voordrachten door geeft hij het publiek het volgend raadsel op. „Wie der aanwezigen kan mij zeggen, hoe 't komt, dat 't met Poten nog steeds niet in orde is? Wat willen de Polen eigenlijk vaal ons?" Uit het publiek komen verschillende ant woorden. Een zegt: ze' willen graan'", „Onmogelijk, antwoordt Doyerof, want dat staat hier op vele punten te rotten. Dat mogen ze gerust nemen." „Spoorwegmaterieel", waagt een tweede. „Ook geen gebrek aan, We hebben zooveel materieel, dat toch niet gebruikt wordt, dat we best wat kunnen misse,n." „Geld dan!" roept nummer drie. „Dat as heelemaal onmogelijk, dat hebben we papier althans bij wagonladingen." Maar laat ik 't u maar zeggen. De Polen hebben drie eischen, n,l. le. drie eerlijke volkscommissarissen; 2e. drie arme Joden; 3e. drie tevreden arbeiders; en die zijn in geheel sovjet-Rusland niet te vinden." Groote vreugde onder het publiek. Humo rist voor de zooveelsle maal „eingesperrt". Klein gerei.- Het tooneel stelt voor een café in een onzer zuidelijke provincie steden waarin een z.g. markenbeurs, De handel is in vollen gajig. Schuchter komt een buitenman binnen, aan de hand een city bag. Bedeesd neemt hij plaats aan een ledig' tafeltje en plaatst de city-bag voor zieh. Een der beursmannen vraagt hom spottend ofi hij ook marken moet koopeti, waarop als antwoord een hoofdschudden. „Koupe, neet, maar wal verkoupe", ant woordt Piet. Zoo, verkoopen vraagt de beursman en hoe veel hebt ge er dan wel? Ich hub dit gansche handkufferke vol, maar ut is allemaol klein gerei, zegt Piet langzaam en zeker. Na lang loven-en bieden wordt de koop ge sloten tegen den koers vain 508. Eenige der- aanwezige beursmannen naderbij gekomen, wenschen van dit koopje ook te profiteerein en bieden Piet èen drupke aan, dat hij met smaak verorbert. Een ander offreert hem. een sigaar en zelfs een broodje met schink, hetwelk Piet zeer gracieus aanneemt, zeggend dat hij aan dien koers er nog veul meer marken kan bezorgen, hij heet ze thuus nog maar zat, nog wel een heele kist vol. Reurslui openen portefeuilles met Hollandsch geld en Piet opent zijn handkufferke en strooit het klein gerei over de tafel, zich lachend verwijderend en de verblufte beursmannen la tend zitten met een grooten hoop haksel van haverstroo, uitroepend: ,,'t Is toch klein gerei, dag saomen". (Msb.) Historisch. Auto-diefstal in het groot. Men meldt aan het „Centr.": Ten nadeele van het Englebert House zijn twaalf V-fï tons Ford-vracht-auto's ontvreemd. De wagens waren van het station in plaats van naar de opslagplaat sen te Scheveningen onmiddellijk naar de diverse koopers gereden. Enkele der da ders zijn eenige dagen geleden gearres-t teerd. Onder hen is personeel van de zaak. Nader wordt gemeld Tiet aantal ontvreemde automobielen, alle Ford-wagens, en motorrijwielen, loopt in de dertig. Talrijke personen zijn bij dezen diefstal betrokken en verschillende arrestaties heb ben plaats gehad te Utrecht, Rotterdam en 's-Gravenhage. Do pplitie zet haar onderzoek nog voort, daar de bende, die den diefstal op touw heeft gezet, wijd vertakt is en voor pen groot deel bestaat uit personen bij het autobedrijf betrokken. Eenkoninklijk koopma n. Het is in Engeland wel eens voorgekomen, dat loden van den hoogon adel zich in den handel begaven, maar nu is er iets ge beurd, dat veel opzien heeft gebaard: een neef van den koning is. in Amerika op eon reederskantoor gaan werken. Markies van Carisbrooke, zoon van prin ses Beatrijs, de dochter van koningin Vic toria, en dus een neef van koning George V, heeft reeds in zijn jonge jaren blijk gegeven geen begrip van „stand" te heb ben. Hij weigerde de militaire of diploma tieke loopbaan op te gaan en bet scheelde weinig of hij was als gewoon soldaat in den oorlog getrokken, want hij stond er op geen voorrechten door zijn geboorte te genieten. Met veel moeite is men er in geslaagd hem als officier naar Frankrijk te laten gaan, waar hij echter nooit in het hoofdkwartier, noch bij den staf te vindon was. Hij stond in de voorste loop graaf; werd tweemaal gewond en liet zich er niet van af houden telkens weer naar het front terug te keeren. Toen de oorlog uit was, verklaarde de markies koopman te willen worden. Hij bracht den koning een bezoek en na veel over en weer gepraat kreeg hij verlof om het koopmansvak te kiezen. Al maan den voor dien was de markies, zonder dat men er iets van wist, als directeur werk zaam geweest in de reederij van Lamport en Holt to New-York. Hij had zijn taak er goed vervuld- Nu is hij er weer terug en eiken ochtend om. negen uur zit de neef van den koning van Engeland in zijn kantoor, dicteert brieven, neemt be schikkingen, ontvangt bezoeken, gaat te keer in die telefoon en doet verder wat des Amerikaanschen zakeninaus is. Tot Slechts een paar jaar geleden was het konijn een plaag in Nieuw-Zee- land, zich vermenigvuldigende met de bekende snelheid, de streek met verwoes ting bedreigende en bijgevolg ook het tokken van het schaap, dat een vain de voornaamste bedrijven van deze eilanden uitmaakt. Om nu aldus de N. R. C- aan dat gevaar te ontkomen lj,ad de Nieuw-Zéelandsche regeering .den fokkers de verplichting opgelegd om ieder jaar een zeker aantal konijnen in evenredigheid met de grootte hunner terreinen te doo- den op straffe van zeer zware hoeten. iE,n wat bleek? De huid van dit -kleine knaagdier, met zooveel kunst door de moderne industrie bewerkt, steeg zoo in waarde, dat de toestand plotseling geheel en al veranderde, waardoor de ramp, die N.-Zeeland bedreigde veranderd is in een bron van zeer groote inkomsten voor deze eilanden. Zoo leverde het afgeloopen jaar 1919 het konijn aan de Nieuw- Zeelanders Jiet aanmerkelijke bedrag op van 22 millioe ngulden, vertegenwoordi gende bij den verkoop in Europa en de Vereenigde Staten 14 millioan huiden met van 22 millioen gulden, vertegenwoordi- 1.400.000 stuks bevroren vleesch. Ook het afgeloopen jaar waren de inkomsten merkwaardig: lal van schapenfokkerij heb ben hun teelt opgegeven, hun terreinen opengesteld voor de konijnen om zich groote verdiensten te verwerven van dit vroeger zoo verwenschte knaagdier. Opgravingen in Tiberials, Professor B. Slousch van de „Jewish Exploration Society" heeft in Jerusalem in tegenwoordigheid van den hoogen com- massaris en vertegenwoordigers van ver scheidene- onderzoekings-instellingen een rede gehouden over d-e opgravingen in Tiberias. Twee muren, waarschijnlijk 'uit den tijd van Herodes, werden blootgelegd. Verder werden marmeren terrassen, zui lengangen en moizaiek-vloeren blootgelegd, benevens een ,zich in goeden staat bevin dende drainagle-inrichting;, een1 kerkhof met vele grafs te-enen met Grieksche opschrif ten en openbare graven van leden van het Sanhedrin. Verschillende voorwerpen .zijn maar het museum in Jerusalem, over gebracht. mmma—iumwiri cwauwi mim t ■nnaaMWOTiMmi Aanhsstsclmpië Maairt. 4 Vlissingen, bouw 113 -eenmanswonin- gen en 4 winkelhuizen, Dijkstra. 9 Middelburg, maken van keibestrating op den Oostelijken dijk van het ka naal naar Terneuzen (zie Staatsbl. 28 Jan. 1921); aanbrengen en inwalsen deklaag van steenslag op Noordelij ken dijk aan zijkanaal naar Hulst en op Westelijken dijk kanaal van Terneuzen enz. Prov. Bestuur. 16 Middelburg, gebouw Prov. bestuur, uitnemen, schoonmaken, herstellen en in hangen van deuren, schuiven en kroos hakken van Ooetschutsluis te Sas van Gent, met bijkomende wer ken, enz. (Zie Staatsert. van 27 Jan. 1921); onderhoud havenwerken Bres- kens 1 April 1921 tot en met 31 December 1922; gedeeltelijk vernieu wen van dek van d-e draaibrug over den Oostarm van kanaal van Ter neuzen en leveren materialen voor herstelling van dek van de draaibrug over Westarm van kanaal Terneuzen; en onderhoud van kanaal door Wal cheren 1 April 1921 tot en met 28 Februari 1923. Zie Staatsert. van 11 Febr 23 Middelburg, gebouw Prov. bestuur, voorziening van de boorden der Rijks, waterleiding bewesten het kanaal van Terneuzen; voortzetting van de ver betering van de oeververdediging in de Oostbuitenhaven te Terneuzen. 's middags 11 uur, gebouw Prov. be stuur onderhouden van teer-carboli- neerw-erk van kunstwerken, aanleg plaatsen enz., be hoerende tot kanaal van Terneuzen en Rijkswaterleidingen enz.; vernieuwen en onderhouden van verf-, behang- en glaswerk voor kunst werken, gebouwen enz., behoorende kanaal van Terneuzen enz.; voorzie ning van de boorden der Rijkswater- leiding? bewesten het kanaal van Ter neuzen; voortzetting van de verbete- ring van de oeververdediging in dp Oostbuitenhaven te Terneuzen- Zie Staatsert. van 3 en 11 Febr. Onderstaande berichten zijn reeds in een gedeelte onzer vorige oplaag opge nomen. i1 r ti ijiffi De teekenaar van het kadaster H. Wolthuis is met ingang van 1 Maart a.s. ontheven van zijne tijdelijke werkzaam- stelling te Zierikzee. Stamboek voor het Ned. Trekpaard(B. TA afd. Zeeland. (Slot.) Tot plaatsvervangend afgevaardigde werd herkozen dra". P. Scheele, en tot jurylid! dhr. C. J. Vael te Hon- tenisse. De vergadering ging ermede ac- coord, dat voor de Haagsche tentoon stelling eenige speciale prijzen voor" Nederlandsche paarden zullen worden uitgetrokken. Èegrooting 1921 werd! goedgekeurd. Op voorstel van, den voorzitter weid besloten om zoo mogelijk ÖJe paarden der afideeling gezamenlijk: naar Den Haag te zendem. Nadat nog enkele punten ter sprakla waren gebracht, werd] de vergadering gesloten. Zoo'n instrument moest hij ook' hebben. Een man ging met z'n zeer nerveuse vrouw naai" den dokter om haar te laten onderzoeken. De dojkter plaatste een thermome ter in den mond van jde vrouw eln liet haar zoo een poosje zitten. De man, verbaasd! over het minu tenlange zwijgen van z'n vrouw, dat hij niet gewoon was, vroeg den dok ter: _,,Wat kost zoo'n instrumentje?" IKlornÜ overeen uit. Uit d© Evening StandardGebeurd in het Maylebon© politiegerecht. Rechter: „Agent, is' de gevangene een kleurling?" Agent: „Neen mijnheer, alleen maar smerig De zuster. Piot van Roebelen- borg ging wandelen met zijn lief. Hij' ziag verre zijln sergeant aankomen, e!n werd 'een beetjie verlegen, toen de man met de gouden strepien hem aansprak'. „Dadadat is m'ijh zuster, sergeant! zei hij!. „Dat weet ik wel, zei die sergeant. Over een jaar o-f twiee was: d!e hiijn, niet' ,waar Karlienlje fnpzonden Stukken, (Buiten verantwis«r4oLükheii der ReiacSeï Tegen dón 8-Urigen. Redactie Het voorstuk in Uw blad getiteld „Scha pen" .zal bij de meeste lezers ingeslagen zijn. Lijdelijk verzet zal in ons hart zijn. Die wet is van een Christelijke reqee- ring. Wordt het geen tijd da-t het Nederl. volk zich bewust wordt het machtige be ginsel van onzen Knyper Van weleer, als hij 't opnam voor de Soüvere-init*eit in eigen kring? Men klaagt allerwegen over verflAu- win-c der grenzen; maar aan wie is de schuld? Waar ziet men onze mannen' op komen tegen de SLaalsalmacht, die zich al meer aan ons opdringt, en alles onder zijn klauwen tracht te brengen? Er is geen geestdrift, geen bezieling meer; de kaars staat onder de korenmaat. Onze zich noemende Christelijke re geering heeft een knieval gedaan voor rood, in plaats van positie te neimen te gen het roode gevaar en daardoor heeft ze aangetast liet gezag dat God heeft gelegd op de onderscheiden kringen van het maatschappelijk leven, en aangetast ook de burger vrijheden, waarbij de antirevo- lutoinair steeds de wacht hield. Souvereiniteit in eigen kring, dat groote beginsel, hetwelk onze partij in de prak tijk heeft laten varen, moet weer gaan le ven in ons bewustzijn en het zal blijken het beste wapen te zijn tegen de Staats- almocht van onzen tijd. Het is de oude strijd tusschen gezag en vrijheid. Het geziag is een zegen Gods; doch wij moeten ook waken tegen de Staats macht. Onze partij1 laat de groote oomes in Den Haag hun gang gaan tegen de meerderheid des volks in. Laten wij daar om zorgen bij" de eerstvolgende verkiezin gen als Christelijke partijen dat wij ken nis 'hebben van Wat de partij wil, en hoedanig onze wetgeving zal zijn. De Chr. democratische richting eischt (vóór zich op dat de Staat zich terugtrekke, niet alleen van de Kerk, maar ook zich onthoude van in te grijpen in de zelf standigheid van gezin, school, niet 't minst, arbeid, landbouw, handel, industrie, enz. Met dat beginsel staat of valt ook ons bestaan, niet alleen voor den werkgever gnaar ook voor den werknemer. En daarom, heeft 'tvolk zich uit te spreken; de re- gieering mist het recht een wet in 't le ven te roepen, die ons bestaan en daarbij* on.ze gezinnen dreigt met den ondergang. Wij1 danken God voor on,z,e overheid, maar wiji s'telleni ons enkel tevreden met bescherming en steun. Tast zij onze bur- gervrijheden aan,, dan is het onze heilige roeping niette rusten voor de Staat zijn Staatsalmacht inboet, ook al komt ze van een regeering, die zich Christelijk noemt. Zulk een regeering kan en mag onlzen steun niet hebben,, omdat ze regeert bui ten onzen Christelijlcen volkswil. Maar hoe kan het ook anders, als men ziet dat men bezig is op alle terrein des levens in elkanders ingewand te wroeten. Hoe twisten de voormannen, en redeka-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 3