GITHA. Vo 103 Maandag 31 Januari 1981 35e Jaargang w- i£fsTSiT Ö,ERG0' feuilleton. Buitenland. agnes GIBERNE. Korte Berichten. Reclames, Matigheid, Uitgave van de LANGE evestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: yORSTSTRAAT 70. FIRMA Oosie (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers rbaan Le Cointre, Goes. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG- AbonnementsprfS: Prijs per 3 maanden £r. ,p. post f3, Losse nummeEs 10,05 Pr ijs der Advertentie n: 1i regels f 1.20, elke regel meer 30 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Bewijsnummers 5 cent. Eefi offer. Een save zullen allicht onze vrienden hunne vrouwen en kinderen wel voor het Miljoenplan over hebben. Van zijn vervloed geeft men allicht een dubbel- Z een kwartje, een gulden, een riks, L tientje. zij per week, per maand, per kwartaal of por semester. Maar een offer! Een offer staat booger dan een gave. Wie een gave geeft houdt nog genoeg „vat om zich te kunnen blijven behelpen- Maar wie een offer brengt, die ontzegt 'zich een bepaald genot, geeft een te ont vangen geschenk prijs, of legt een genoten verrassing voor het aangezicht des Heeren. Om een gave te geven, dat is geen kunst- maar om een offer te brengen, daar i's zedelijke moed voor noodig. Zede lijke moed altijd; somwijlen ook zelfver loochening. Mogen er in onze provincie van deze laatste soort velen gevonden worden! „Gods medearbeiders". In zijn „Blikken in de Openbaring" ver haalt prof. Gunning van een Perzische Sjah. Deze hoorde Grieken en Chinee zen met elkaar redetwisten .,daar beiden beweerden de Schoonste kleuren te kun nen schilderen. Nu schreef hij tusschen lien een wed strijd uit. Twee paleizen tegenover elkan der moes-ten van buiten beschilderd wor den. Achter hooge schuttingen aan 'toog onttrokken, beginnen Grieken en Chinee - zen hun arbeid. Met duizenden kleuren gaan de Chineezen aan 't werk. Die Grie ken daarentegen polijsten al maar door den muur, tot deze schittert in weerga- loozen metaalglans. Eindelijk is beider arbeid gereed. De schutting rondom het Chinieesche palas wordt weggenomen, en in ver rukking staart de Sjah naar de heerlijke kleurschakeering, die der Chineezen kunst wist .te toovenen. Maar ook de schutting van het door de Grieken bewerkte paleis wordt weggeno men, en zie teen zonnestraal breekt door 'de wolken, en de gehiaele Chiniee sche kleurenpracht weerkaatst op dien spiegelgladden wand Zoo moet ook het werk van den mede arbeider Gods een weerkaatsing zijn van het werk Gods. Moet hij al maar zichzelf polijsten, zich zelf èn zijn arbeid. Dan gaat het goed. Dan wordt God verheerlijkt in het werk van zijn dienstknecht, en geniet deze de volle vreugde van het mede-arbeider Gods ^jn- (Friesch Cagblad.) De toestand. De geallieerden zijn bet ter elfder ure Parijs nog eens geworden. Althans zoo pt het. Urenlang beeft de commissie Me Moor Duitschland te betalen ^tiwloosstelling vergaderd en zeer lang «ronde het, vóór een gemeenschappelijke resis was gevonden. De cijfers van Dou- ®er en diens eischen waren voor Lloyd «eorge niet de moeite waard om over te Raten, hij achtte ze ten eenenmale waar eloos. Wat dan nu is bereikt, is eigen- n j^11 verbeterde regeling van die van oulognc. Gelijk men weet was deze laat- de volgende: Duitschland betaalt 5 jaar «7) O vw>r smart of tranen. Githa tekldft lantaarn op den grond en yV„i.er 1)a,ast> in^et bemerkende, dat ieirïp zyfre k'eed van hiaar afviel. Zacht Tw!f^&S miin eigen Margaret." tereruil j °°!§en> grooter en schit- gingen ,1^,^ 26 «»t had gekend, aam. éJ open en staarden haar felppd „n S 'mlach van zalige vreugde slhapsteirVer ®eIaat Mor ontwaakte «en ^'aar beide handen uit met "3getogen: hecin nu-'' S^emen? ik ben geteed! O ""J mede?" Gilj|aarf|Iet' eigen liefste", zeide „fcifr-i16 in- staat te Smeken. don vinlar, j 011 uitgestoken han- van ,n.®Mer> met een (EtdruktcLng iet een on mg' ik dacht, dat ..En it, ft.?? Was> Mie mij kwam hal en. t u onverschillig mij te zien 3 milliard, dan 5 jaar lang 6 milliard en ten slotte nog 32 jaar 7 milliard, totaal in 42 jaar 269 milliard. De te Parijs door da conferentie Zater dag aangenomen regeling komt nu hierop neer, dat Duitschland twee jaar lang 2 milliard ,idan gedurende drie jaar 3 mil liard, vervolgens gedurende drie jaar 4 milliard, dan gedurende drie jaar 5 mil liard en eindelijk gedurende 31 jaar 6 milliard goudmarken te betalen zal hebben. Een rekensommetje leertdat dit bij elkaar maar 226 milliard is. Dat zou dus minder zijn dan te Boulogne is afgesproken. Maar bovendien zal men 12,5 procent van den Duitschen uitvoer heffen. De Franschen krijgen dus door dezen uitslag hun zin om de grootte van de oorlogsschade en de wijze van betaling te doen toenemen met 'den groei van de economische capaciteit van Duitschland. Hoeveel men met deze belasting op den uitvoer zal -binnen krijgen is natuurlijk nog niet te zeggen, 't Kan mee- en tegen vallen. Naarmate Duitschland zich vlug ger herstelt, zal dit stelsel meer opleveren. Betaalt Duitschland niet of niet vol doende, dan wordt het, volgens het oude recept, met allerlei dwangmaatregelen be dreigd .en komt het zoo ongeveer financiëel onder curateele te staan van de groote Oornes. Bovendien wordt het, indien het in de betaling of in de ontwapening te kort schiet met het volgende bedreigd: bezetting van nieuw Duitsch gebied, ver lenging van den duur der bezetting van het Rijnland en instelling van douane rechten in het Rijnland. Natuurlijk is de wijze van uitvoering der financiëele overeenkomst( 1) nog niet vastgesteld. Daarover zal een conferentie van deskundigen binnenkort" te Brussel beraadslagen, terwijl op 28 Februari de Duitscbe gedelegeerden naar Londen zul len m-ogen komen, om.daar de eischen, als waren zij boodschapsjongens, in ont vangst te komen nemen. Van overleg zal 'dan natuurlijk geen sprake meer kunnen zijn. De groote vraag is echter: is de nu te Parijs getroffen overeenkomst ook prac- tisch uitvoerbaar? Nsen ,z-egt de bekende Engelsckman Keynes in zijn bekend boek: Duitschland kan zelfs geen 2 milliard per jaar betalen. Neen, zegt unaniem de ge- heele Duitsche pers, van rechts tot links toe. Neen, zeggen de Duitsche financiëele kringen. Allen zijn bet 'er over eens, dat het een onmogelijkheid is, dat Duitschland de geëischte 226 milliard Mark goud zou kunnen opbrengen. Men wijst erop, dat dit bedrag, in de tegenwoordige valuta omgezet ,meer dan het tienvoudige van vroeger is en dat Duitschland nog niet .eens in staat is, op zijn gewone begroo ting het evenwicht tusscben uitgaven en inkomsten te handhaven. Daar Duitschland over geen goudvoor raad beschikt, noch over fondsen of andere papieren, die de volle goudswaarde heb ben, zoo kan de betaling slechts geschie den in goederen, of door ©en leening in het buitenland, welke Duitschland zou moeten worden toegestaan. Er is in den laatsten tijd dikwijls ge sproken van een zoodanige leening, maar in verband met het ontzaglijkhooge be drag van de geëischte schadeloosstelling, twijfelt men zeer aan de mogelijkheid, of men een leening zou kunnen sluiten, die slechts ©enigszins dit bedrag nabij komt. Men behoeft dan ook geen profeet te zijn om te voorspellen, dat het meenings- vroeg Githa, terwijl een gevoel van dub bele verlatenheid zidhl van haar mees ter maakte. „Neen Githa, boe kunt ge daaraan twij felen? Ik heb dikwijls zoo vurig verlangd om u nog ééns weer te zien.'" Githa's hand streelde zacht de hare. Woorden wilden niet komen. „Het was misschien uw zilveren kleed, dat mijn oogen verblindde. Het is prach tig, mijn Githa maar toch" Mar garet aarzelde een oogenblik en vroeg toen „Hoe gaat het tegenwoordig met.u?" „Hoe met u, Margaret?" Een glimlach speelde om hiaar lippen. Hij geeft dag op dag de kracht, die ik noodig heb. Die strijd is zwaar geweest, maar ik geloof, dat het ergste bijna ge leden is. Zie eens hier Githla", en zij hield hiaar hand op, waar iedere blauwe ader duidelijk door de huid hleen scheen. ,,'t Zal niet lang meer duren denkt 'gij wel?" „Verlangt gij te sterven, Margaret?" Margaret zag de donkere gevangenis rond, en vestigde toen haar oogen op haar vriendin. „Ik verlang waarlijk geduldig den hei ligen wil mijns Heeren af te wachten; toch geloot ik, dat de woningen in het Huis mijns Vaders daarboven schooner zullen zijn dan deze mijn aardsche wo ning, lieveling." verschil tusschen de Engelsche en Fran sche staatslieden na niet al te langen tijd weer opnieuw openbaar zal worden. Im mers, zoodra de onuitvoerbaarheid van het nu te Parijs voorgestelde blijkt, begint het spel weer van voren af aan. Hoe bet zij, de Opperste Raad is uit eengegaan en de heeren hopen elkaar 28 Februari te Londen weer te zien. Een plundertocht. Ben bende van 300 opstandelingen uit de provincie Chilan, aan de Zuid-Westkust van de Kaspische Zee, beeft de Perzi sche stad Toenakaban onder de bescher ming der kanonnen van bolsjewistische schepen, aangevallen. Nadat zij verschei den notabelen hadden gevangen genomen en zich meester gemaakt hadden van een hoeveelheid rijst en vee trokken de plun deraars terug. De Perzische regeering heeft hij de sovjet-regeering geprotesteerd. Ook daar neutraliteit. De Katholieke gemeenteraad van Suten- daal (Vkamsch-Limburg) had eene sub- 'sidie van 500p francs bestemd voor de oprichting van 'een gedenkteeken voor de in den oorlog gesneuvelde soldaten van deze gemeente. Op voordracht van den mi nister van binnenlandsche zaken, Carton de Waart, heeft Koning Albert dit be sluit vernietigd, omdat in het gedenkteeken de leuze ider Katholieke Vlaamsche sol daten A. V. V.V. V. C. (alles voor Vlaan - deren Vlaanderen voor Christus) voor komt.- Volgens ide motiveering van het Koninklijk Besluit doet ideze leuze afbreuk aan de Belgische nationale eenheid. De plannen van Moskou. Volgens leien correspondent van de Chi cago Tribune heeft de Sovjet-regeering, haar plan om Roemenië aan te vallen opgegeven, omdat de Dnjester, die ge woonlijk 'in den winter dichtgevroren is, dit jaar open js gebleven, zooidat het on mogelijk wérd ideze rivier bij 'een goed geleide verdediging over te steken. Daar aan zou dan ook de vriendelijker houding van de sovjet-regeering tegenover Roeme nië te danken zijn. De correspondent ver moedt echter, dat Rusland plannen heeft voor een opmarsch door Roemenië en Tsjecho-Slovakije, in welk laatste land het daartoe een binnenlandsche revolutie zou willen ondersteunen. Een bevestiging van deze opvatting ziet de correspondent in het draadlooze protest van Moskou tegen de bezetting van Wilna en andere schen dingen van Russisch grondgebied door Polen. Het Plebisciet 4n Wilna. De geneesheer die ter beschikking is gesteld van kolonel Chaudigny, den leider van de Volkenbondsmissie te Wilna, om den gezondheidstoestand in de streken, welke aan het plebisciet zullen worden onderworpen, te onderzoeken en de in stallatie van het internationale contingent voor te bereiden, heeft rapport uitgebracht. Op het oogenblik is de gezondheids toestand van de troepen van generaal Se- ligowski bevredigend. Einde December wa ren er 300 typhusgevallen op een effec tief van 30.000 man. Er zijn geen epide- miehaarden. Ondier de bevolking is de toestand min der gunstig, vooral in Lid a en Molodetsch- no. Te Wilna zijn twee goed-ingerichte ka zernes, welke door het internationale con tingent gebruikt kunnen worden, en twee uitstekend ingerichte hospitalen. Verschil- Giina bracht de hand voor de oogen, maar stamelde „Zijl gij bang, Margaret?" „Neen, volstrekt niet. Zeer bang ben ik geweest voor hen, die gezocht hebben mij, van mijn geloof af te brengen J Maar ik ben volstrekt niet bang voor Hem, die mij lief heeft die voor mij gestor ven is die mij tot den einde toe bij de hand zal leiden." En toen na eenige stilte, waarin Githa den Jast, die haar drukte, in al zijn zwaarte voelde, en zij niet vermocht te spreken, vroeg Margaret: „O Githa, ik snak naar woorden uit het Evangelie. Het is lang geleden, sinds ik iets uit het Heilige Boek geboord of gelezen heb. Neen, spreek over niets an ders, wij kunnen ieder oogenblik gestoord word on, maar geef mij iets van 's He mels troost. Ik smeek het u, lieve Githa." Githa bedekte het gelaat met' beide handen, zich' diep onwaardig voelend tot het lijdende kind te spreken over den Meester, dien zij had onteerd. Maar zij kon dat smeekend gelaat niet wederstaan en met bevende stem vroeg zij „Wat wilt gij hebben?" „Wal gij het liefste opzegt. Het zijn alle de woorden van mijn Heiland." Het laatste hoofdstuk van Johannes kwam haar het eerst in de gedachten, en na een vergeefsche poging om aan lende artikelen kunnen door het Roode Kruis verkregen worden. De soldaten van bet contingent moeten voor hun vertrek ingeënt worden tegen typhus, cholera en pokken. Zoo vergaat aardsche glorie. De correspondent van de Westminster Gazette te Genève maakt in zijn blad melding van het overlijden van prins Loe- banof, oud Russische Senator, die met de bolsjewistische omwenteling naar Zwit serland gevlucht was. De prins woonde, wegens gebrek aan geld, in een onge zellige dorpsherberg in de buurt van Ge nève en trachtte aan den kost te komen door huis aan huis te leuren om inteeke- naren 'voor een nieuw tijdschrift te win nen. Een beroert© maakte een eind aan zijn ellendig bestaan. Wordt Europa Mohammedaansch? Het Fransche parlement heeft onlangs een eerste krediet van 500,000 frank goed gekeurd om te Parijs een Mohamedaansche moskee op te richten. Volgens de Fransche bladen heeft dit besluit in de Islamitische wereld groote instemming gevonden. Rijke muzelmannen uit Algerië, Tunis, Marokko en zelfs Egypte hebben inschrijvingen voor hetzelfde doel geopend en daarmede reeds aanzienlijke tonnen bijeengebracht. De 'eer ste resultaten zijn dan ook zooveel belo vend, dat men het aanvankelijke plan, om te Parijs ©en groote moskee te bou wen, heleft laten varen en er rftu een „huis van den Islam" zal oprichten, d.w.z. een moskee en verder een reeks inrich tingen, die voor te Parijs vertoevende mu zelmannen een intellectueel centrum zul len vormen: een zaal voor lezingen, een bibliotheek, een vereenigingslokaal. Ben Gabrit, de Marokkaanse he staats man, do-et thans moieitie om van den ge meenteraad van Parijs het voor den bouw van het Huis van den Islam benoodigde terrein ten geschenke te ontvangen. Hij heeft tegen ©en vertegenwoordiger van het Journal gezegd, dat er op het tijstip van het uitbreken van den oorlog te Berlijn plannen bestonden om er een moskee te bouwen. Van de Donderdagmiddag in de mijn Westende te Oppeln bij Duisburg bedol ven elf mijnwerkers is er tot dusver nog geen gered. Men heeft echter met vier der verongelukten een klopverbanding tot stand gebracht. Of de andere nog leven, is twijfelachtig. Denzelfden dag zijn in de mijn Mont- Cenis bij Hern© vier werklieden door de ontijdige ontploffing van een dynamiet- patroon gekwetst, twee zwaar. De groote lijst met de namen van alle Britsche soldaten, die in den oorlog het leven gelaten hebben, is dooi' bet ministerie van oorlog uitgegeven. Zij be staat uit 89 deelen. Hiet is de eenige lijst die voor het publiek beschikbaar is, en zij geeft in de meeste gevallen be halve den naam de geboorteplaats, de plaats van dienstneming, de plaats waar de man .gesneuveld of gestorven is en de oorzaak van den dood. Volgens bet jongste legerbericht uit Klein-Azië heeft de bevelhebber van het Turksche leger, Eder Pacha, zich aan het Giieksche commando overgegeven. De ont wapende officieren en manschappen wer den gevangen weggevoerd. Groote hoe veelheden artillerie en munitie zijn in han den der Grieken gevallen. iets anders te denken, begon zij daar mede. Het was een hoofdstuk, dat zij goed van buiten kende. „Na dezen openbaarde Jezus Zichzelven wederom den discipelen aan de zee van Tiberias; en Hij openbaarde Zich aldus: Daar waren te zamen Simon Petrus, en Thomas, gezegd Dlidymus, en Na.thla- naël, die van Kana in Galilea was, en de zonen van Zebedeüs en twee andere van Zijn discipelen. Simon Petrus /eide tot hen: Ik ga visschen. Zij zeiden tot hem: Wij gaan ook met u Zij gingen uit, en tradon' terstond in 'het schip, en in dien nacht ving ai: zij niets. En als 'het nu morgenstond geworden was, stond Jezus op den oever; doch de discipelen wisten niet, dat het Jezus' v/as. Jezus dan zeide tot hen: Kinderkens, hebt gij niet eenige toespijze Zij ant woordden Hem: Neen. En tjjj zeide tot hen: "Werpt hét net aan dó rechterzijde van hiet schip, en gij zult vinden. Zij wierpen het dan, en konden het niet meer trekken vanwege de menigte der visschen. De discipel dan dien Jezus lief had, zeide tot Petrus: Het is de Heer. Simon Petrus dan hoorende, dat hiet de Heer was, omgordde het opperkleed, (Want hij was naakt\. en wierp zich in de zee. opgewektheid ,frisscbe lucht, geregelde gewoonten, de noodige rust en slaap, lichaamsbeweging en een zorgzame leef wijze is wat de natuur vraagt om uw lichaam in goede conditie, uw nieren ge zond ,©n uw gestel vrij van urinezuur te houden. Hebt gij er ooit aan gedacht, dat uw pijn in den rug, hoofdpijn, urinekwalen en waterzuchtige zwellingen een gevolg kunnen zijn van uw leefwijze? Te zwaar eten, het voortdurend gebruik van alcohol, te veel rooken ,bet zich te weinig beschermen tegen bet klimaat, on matigheid, en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning len rust, zullen on getwijfeld de nieren mettertijd verzwak ken. En dan komt de 'last. Rugpijn, hoofdpijn, urinestoornissen, waterzuchtige zwellingen, niergruis, en duizeligheid zijn verschijnselen van te veel urinezuur in het bloed en er bestaat ge vaar voor nier- en blaasontsteking en on geneeslijke nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten! -en sta dan de verzwakte nieren, bij door een degelijke kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken niet op de ingewanden, doch zijn een betrouwbaar en veilig niergeneesmiddel onder alle om standigheden. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van. James- Foster op het etiket, zijn te Goes ver krijgbaar bij de Paauw Co. en te Mid delburg bij fa. C. Schulte Co. A f 1.75 per doos. (38) De stad Eschweiler heeft noodgeld uitgegeven. Op de rugzijde van de pa pieren halve marken staat gedrukt: Ge- idenk, dat gij een Duitseher zijt." Albert Claeijs, beschuldigd van acti visme, die zich, na in Nederland gevlucht te zijn, bij het Belgische gerecht is komen gevangen geven, werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf Bij de jongste verkiezingen voor de ■sovjets te Kieff is geen enkele communist gekozen. De verkiezingscommissaris ver klaarde daarop de verkiezingen ongeldig en liet op groote schaal werklieden ge vangen zetten. De bekende ijzerertsmijnen van Hod- barrow te Millow (Engeland), naar men zegt de grootste ter wereld, zijn voor onbepaalden tijd stilgelegd. Tweeduizend arbeiders woTden hierdoor getroffen. In het kamp van Wrangei's troepten op Gallipoli, die daar de grootste ellende lijden, is het tot een gevecht gekomen met de Fransche bewakers. Aan beide zijden vielen dooden, doch ten slotte wier den de Franschen uit het kamp verdreven. Omtrent den uitslag der volkstelling wordt uit Kristi^nia gemeld ,dat de be volking van Noorwegen 2.646.000 zielen telt hetgeen een vermeerdering sedert 1910 van 10,5 percent beteekent. Tengevolge van de krachtige maat regelen der geallieerden is de toestand in Oppier-Silezië de laatste weken ietwat ver beterd. i De Entente en de neutralen hebben tot dusver aan Duitschland en Oostenrijk 120 mallioen dollar crediet verleend. En de andere discipelen kwamen met het scheepje (want zij waren niet ver van. het land, maar omtrent twee honderd ellen), sleepende het net met de vis schen. Als zij dan aan het land gegaan waren, zagen zij een kolenvuur liggen, en visch daarop liggen en brood. Jezus zeide tot hen: Brengt van de visschen, diegij nu gevangen liebt. Si mom Petrus ging op, en trok het net ..op het land, vol groote visschen, tot honderd drie en vijftig; en hoewel er zoo vele waren, zoo- scheurde het net niet. Jezus zéide tot hen: Komt herwaarts, houdt het middagmaal. En niemand van de discipelen durfde hem vragen: Wie. zijt gij? wetende,- dat het de Heer was. Jezus dan kwam, en nam het brood, en gaf uet hün, en de visch desgelijks. Dit nu was de derde maal, dat Jezus Zijne discipelen geopenbaard is, nadat Hij van de dooden opgewekt was." Vers ina vers zeide Githa op met zachte eentonige stem, totdat zij het vijftiende tvelte van het hoofdstuk bereikte. „Toen zij dan het middagmaal gehou den hadden, zeide Jezus tot Simon Pe trus: Simon, Jona's zoon! hebt gij mijj liever dan deze? Hij zeide tol Ilem: Ja Heer! gij weet, dat ik u liefheb.?' (Wordt vervolgd), f

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 1