Predikbeui Laatste Berichten Kerknieuws. posten, waarop hij verhooging voorstelt, geen stemming te zullen vragen. Het be treft loonen en salarissen. Bij punt 94 vraagt de heer Vienings het monopolie voor levering drukwerk op ie heken; dit bevordert allicht de mededinging ter goede bediening. De recht- vaafctigheid eischt bovendien, dat alle patfoons kunnen mededingen. 'De heer v. d. Bout zegt, dat vroeger is aanbesteeddat is moeilijk, men heeft geeh zicht op de toekomst en op 't karak ter vè.n verschillende drukwerken. Sinds den1 oorlog durfde niemand iets zeggen; en Werd alles voor een jaar besteed. Hier in kwam nog geen verandering. De heer Goedbloed weet bij ervaring, dal inschrijving kan en voordeclig is. De Voorz. spreekt u,it. ervaring, dat de leveranties altijd geregeld verdeeld zijn geworden; B. en W. willen zoo ook met 't drukwerk doen. Post .104 wordt verhoogd met 't liier- boven genoemde bedrag van f1169. De heer de Die vraagt stemming over den post burgerwacht, die met 8 tegen 3 (Constandse, Blaas, de Die) wordt goed gekeurd. Bij post 130 vraagt de heer de Die meer afdoende middelen om de melkverval- scüng logen te gaan. De Voorz. wijst op de Warenwet. Bij post 134 Reinigingsdienst vindt dhr. Brants, dat meer gebruik moest gemaakt worden van sproei- en bezemwagens. De 'heer de Die .steunt dit. De heer Vle- mings pleit vlugger ophalen van het vuil. De Voorz. zegt, dat er geen personeel voor was volgens den directeur. Thans is 't personeel vermeerderd, en is er een Wagentje, door één man te besturen, aan geschaft voor het vegen, zoodat verbe tering mogelijk is. Bij post 138 vraagt de heer Brants oi' het salaris van den klokkenist wel voldoende is. De Voorz. zegt, dat tien jaar geleden de heer Vissers voor tijdelijk is benoemd, doch nu voor vast is aangesteld rnet verhoogd salaris. Bij den post Zwemplaats pleiten de beuren de Die en Brants voor een pas sende inrichting voor 't zwemmen. Bij post 146 wijst de heer Brants op de brugleuning aan de Steeneu Brug. Hij vraagt vernieuwing;. Bij post 147 onderhoud haven- en Ica- naalwerken legt de Voorz. uit, dat de loonsverhooging grooten invloed heeft op de verhooging van dezen post. Bij punt 149 vraagt de heer Vienings om bij de banken de putten te verwijde ren en 't aantal banken te vermeerderen. De heer rants wijst op de kanten van de Singels, 't riet wordt gesneden in den broedtijd, dat moet vroeger of later. Splr. vraagt waartoe de fontein op de Beestenmarkt dient. Al^ piomp, clan is 't gewcnscht, dat beesten er een werkelijke drinkgelegenheid hebben. De Vooiz. zegt, dat B. en W. de mode werking gevraagd hebben van de vee houders, B. en W. zullen er met de Ver. tot Besch. v. Vee over spreken. De heer Stieger pleit verplaatsing van het „ding" in naam van de paardenhan delaars, het staat 't vee in den weg. De Voorz. zegt bij post 153 „aanleg of vernieuwing", dat de boomenverkoop f 17353.02 heelt opgebracht. De Singel straat moet verbreed worden; de Kerk voogdij weikt mede; de Schoonheidscom missie adviseert 't overig gedeelte van het Kerkplein te beplanten. De vracht- tenaars krijgen dan wat meer luiinte. Nu is er f 7000 over van de boomen, daarom stellen B. en W. voor f5500 te besteden bij de f2500, die noodig zijn voor de verb reeding der Singelstraat; dan gaan de paaltjes weg bij mr. Stieger; en krijgt men een aigeroncl plan. Men houdt dan f 1500 over voor liet plantsoen in Nieuw-Góes; f10353 62 wordt dan be steed voor beplanting van den Oostwat. De heer Brants juicht dit plan toe, dan worden de ruitjes in de Magdalena- kerk niet meer beschadigd. De Voorz. wijst op gevaarlijke hoeken als Opril, Lange Kerk- en Klokstraat, waar 't verkeer moet verbeterd worden, zoodra er geld voor los komt, blijft B. en W. actief om daarin te voorzien. De heer Fransen v. d. Putte .vraagt of er voldoende plaats voor de vracht rijders overblijft. De Vootz en de heer Brants zeggen, dat er 4 M. overblijft voor de vracht rijders. De heer cje Die herhaalt de klachten over cle slechte bestrating op verschil lende plaatsen De Voorz zegt, dat B en W. over deze kwestie hebben gespro ken; zij zeggen nadere overweging toe of van 't geen over is van den arbeid in Nieuw-Goes een deel voor de bestra ting 'te bestemmen is. De heer Ruvekot wil voor die bestra ting een gedeelte van de nu aangenomen verbreeding voor 't Kerkplein, bestraling Boudewijn de Wittestraat, tot aan de firma Massee, en beplanting Kerkplein totaal f 8000 bestemmen. De Voorz. stemt de mogelijkheid toe. De heer Brants breekt een lans bij post 154 voor betere rioleering een open rioolstelsel met water-closets. Hij beveelt meerdere studie aan over deze quaestie, dat is een vitaal belang voor Goes. De Voorz. wijst op de bezwaren van polderbesturen, enz. Do 'heer v. d. Bout herinnert aan het bestaan van fien ontwerp-riolen wet, in Dien Haag gaat 't niet altijd vlug. De heer de Die klaagt over den stank der vesten op den Stationsweg. De Voórz. zegt, dat daar de last van de stank der Vesten niet groot is; hij kon al een paar,.malen bij een wandeling naar den laatsten ifein van 's nachts 3 uur dit constaieefen. Bij post 164 dekking nadeelig saldo op den gewonen dienst van 't grondbe drijf brengt de Voorz. een rapport uit, waarop wij later terugkomen. Voorloopig 't volgende: Uitgegeven is f340000. Ont vangen f262851.60. Beschikbare bouwgr. f 127593. Totaal f390444.60. Het meer dere bedrag van f 50444.60 is geen winst daarvan is f20.000 bestemd voor ega- li set ren van grond, doortrekken van de Piccardtstraat en aanleg riolenen f30000 voor rente. Bij de afd. Onderwijs stelt de heer de Die f200 verhooging voor den concierge aan school B, die minder beeft dan de andere. 1 De beer Brants zegt, dat die andere meer werk beeft. Het voorstel wordt, met 9 tegen 2 st. verworpen. Bij den post 176 Plaatselijk Schooltoe zicht zegt de Voorz. dank aan de heeren die wegens de nieuwe Onderwijswet voor 't laatst hierin zitting hadden, voor al het geen zij in die betrekking hebben 'gepres teerd. Bij post 177 Schoolbibliotheken merkt de heer de Die op ,dat de toestand daar niet in orde is. De Voorz. zegt onderzoek toe. De heer de Die stelt voor een nieuw no. in te lasschen: Sclioolkleeding en schoolvoeding, omdat de toestand zeer treurig is, die 't schoolverzuim in de hand werkt. De hoer Brants erkent dat er gevallen zijn van slechte kleeding, doch dat liet schoolverzuim gevolg hiervan zal zijn, be twijfelt Spr. op grond van ervaring. Voor ziening is zeer noodig. Maar als de ge meente 't doen moet, dan vindt Spr. dit niet zoo doeltreffend als wanneer 't ge schiedt door commissies. Het verantwoor delijkheidsgevoel der ouders zal verslapt worden bij geiieraliseeren; maar voorarme verwaarloosden is ingrijpen noodzakelijk; inéén klasse vond Spr. op school B 13 zwakzinnigen; zoodat'Spr. adviseerde die kinderen er uit te nemen en naar een afzonderlijke methode te doen onderwij zen ,door wie, dat is aan B. len W. De gemeente Goes zal zonder kosten in de toekomst een dergelijke inrichting kun nen daarstellen. Bedoelt de voorsteller sub- sidie aan bepaalde commissies, dan steunt Spr. dit. De heier de Die handhaaft zijn voor stel en is tegen 't denkbeeld Brants. De heer v. d. Bout steunt 't voorstel wanneer 't in den geest van 't denkbeeld Brants gewijzigd wordt. De heer Vienings legt uit wat hem prin cipieel tegen 't voorstel doet zijn. Niet de overheid maar de ouders zijn de na tuurlijke verzorgers der kinderen. Hen heeft men te steunen, en dat geschiedt, en moet nog meer geschieden, door Kerk en particulieren. Hij doet een voorstel in dien geest. Het voorstel wordt verworpen mei 9 tegen 2 (Blaas en De Die). Diat van den heer Vienings steun ten behoeve van schoolvoeding en kleeding met 9 tegen 2 (Goedbloed en Flink) aan genomen. Bij post 140. Toelage bewaarscholen «egt de heer Brants dat f 1150 is gevo teerd voor bijzondere bewaarplaatsen. Langzamerhand moet 't worden volkomen gelijkstelling. In Utrecht komen de kosten voor de bijz. bewaarscholen geheel voor rekening der gemeente. De heer Stieger heeft berekend, dat een uitgaaf van f 6500 noodig zou .zijn wanneer dit gold voor Goes. Dit schrikt Spr. af. Niet 't beginsel, voor de gem, is 't hetzelfde op welke bewaarschool 't kind giaat. Spr. heeft ver nomen, dat 't ontwerp Bewaarscboolwet ongunstig is ontvangen. Als 't. Rijk 50 procent .geeft, moet de rest bijeen ge scharreld worden. Wij moeten dus voor loopig maar zoo blijven voortsukkelen. Maar de slecht bezoldigde onderwijzeres sen moeten, volgens Spr., al vast iets beter gesalarieerd worden. Spr. stelt voor 20 pet. van 't salaris dat zij zouden hebben, wanneer dit geschiedde door de gemeente. Wanneer de gem. een onderwijzeres moest bezoldigen zou deze moeten vei'dieng| f 1500, nu verdient die van de Chr. fff Bewaarschool f 850bij aanneming van Sprekers voorstel wordt f1160; dan blijft dit nog wel te laag; maar nog niet ge noeg. De voor,z. herinnert zich dat aan 't sub sidie aan de bijz. bewaarscholen verbon den zijn voorwaarden ook wat de loca- litei't betreft, en die is in de school der Chr. Er. Gemeente slecht. D'e gemeente, geneesheer klaagt; dat cle diphteritis- gevalleii een haard vinden in genoemde school. Dr. Folmer, lid der gezondheids- cioimmissie, bevestigt dit; en 't gevaar is groot dat tot sluiting dier school ,z:al moe ten worden overgegaan. De heer Brants, zegt, dat hij voorstelt subsidie voor leerkrachten en niet voor lokaliteiten. Daarom hebben wij de sub sidie voor de lokaliteiten losgelaten. De bewaarschool der Chr. Ev. Gem. lijkt naar niets. Maar 't schijnt voor hen op 't «ogen blik onmogelijk te verbeteren. Wanneer de gemeente een zoodanige inrichting heeft', kan .zij daaraan alle mogelijke fa ciliteiten verbinden, doch clit gaat, boven particuliere krachten. Maar Ij dat bijzon der bewaarschoolonderwijs I,neemt een groote vlucht. Op de openbare bewaar school gaan 113 kinderen; en! op de drie bijzondere 250. De zusters hebben een mooie school, maar geen geschikte speel- gelegenheid. Kan de gemeente die niet verschaffen? Die stakkerds van de Chr. Ev. schooi behoeven er niét onder te lijden, dat die lokaliteit niet deugt.. De onderwijzeressen werken zoo hard zii kun- nen om in die lokalen toch nog van de kinderen te maken wat zij kunnen. Spr. heeft daarom ook heelemaal niet óver de lokaliteiten gesproken. De Voorzitter leest de verschillende voorwaarden voor waarop het subsidie aan genoemde scholen indertijd is ver leend. De heer Brants zegt, dat men van die lokaliteiten "niets geweten heeft. B. en W. hébben met lankmoedigheid een en ander door de vangers gezien. De heer de Die' is geschrokken van den toestand op de school Chr. Ev. Be waarschool, en concludeert, dat een Schoolarts variwega d.e gemeente noodig is. De Voorzitter anlkv'oordt dat 't Bestuur dier school,, wat da .inrichting der' priva ten aangaat, aan de leischeu voldaan heeft. De' heier Duvekot legt uit dat 'I: Bestuur dier school de vereischte verbeteringen niet kan aanbrengen. Het aantal leerlingen is zoo groot geworden omdat er een uit nemende werkkracht aan verbonden is. Het bestuur wil zooveel mogelijk tegemoet komen. De heer de Die zegt, dat dit een reus achtige onkosten wordt voor die school. Het voorstel-Bvants wordt met alg. st. aangenomen. Bij punt 192 Toelage Ambachtsschool en Vakschool voor Meisjes f 10.000, merkt de heer Fransen v. d. Putte op ,dat de Raad uitspraak heeft gedaan dat f 10502,60 subsidie te veel was. De heer Brants zegt dat in verband met die uitspraak een Memoriepost was noodig geweest. De heer v. d. Bout zegt, dat deze post- noodig is, opdat andere gemeenten 'L voorbeeld vol gen. De Voorz. acht voorwaardelijke goed keuring van den post noodzakelijk. Aldus geschiedt. Bij post 196 stelt de beer de Die voor om de jaarwedde van don gemeente-ge neesheer van f2000 te brengen op f2400. Voor allen. Bij Hoofdstuk VIII stelt de heer de Die deze motie voor; De Raad, over wegende, dat Kraamvrou- wenverpleging en zuigelingenzorg een ge meenschapsbelang is, hetwelk ook door de Conferentie te Washington is erkend, draagt B. en W. op te onderzoeken in hoever de gemeente stappen zou kunnen doen om te komen tot dezen socialen maatregel, in afwachting van de Rijks regeling [en gaat over tot- de, orde van den dag. De beier Bi'ants zegt, dat de voorsteller moet laten uitkomen wat hij wil. In begin sel uitspreken dat alle kraamvrouwen ver pleging door da gemeente moet ter hand genomen worden, gaat niet. Ten slotte acht spreker zich oncapabiel zich over de motie uit te spreken. De motie wordt verworpen. Voor Blaas ien de Die; Brants blanco. Bij punt 206 zegt de Voorz., dat van de Arbeidsbemiddeling zeer weinig gebruik gemaakt wordt. De beier Brants vraagt hoe dit komt. De Voorz. zie,gt dat voor geregelde publiciteit gezorgd wordt en 't dus daaraan niet ligt. De beier Brants zegt, dat hem dit spijt, doch dat hij er dan, in, heeft te berusten. Bij post 285 Bijdrage in de bezoldiging van de leeraren R. H- B. S. f2250, zegt de Voorz. dat voor de zooveelsle maal door hem weer eens zal gepoogd wor den van die verplichting af te komen. Bij post 300: uitgaven distributiewei vermindert B. en W. de post met f3000, totaal der uitgaven f 525.834,571/g. On voorzien f 10174. Inkomsten. Door 't treffen van een gunstiger con tract in zake vuilnis, zegt de Voorz., zal deze inkomst f700 meer bedragen: dus 14000. De heer Brants wijst er op, dal de schoolgelden op de Muloscliool aanmer kelijk. kunnen verhoogd worden. Bedrag H. O. wordt verminderd met f 5600 in verband met de verhooging van opcenten op de grondbelasting; zoodat die in totaal bedraagt f 189.400. De begrooting in ontvangst en uitgaaf wordt met algemeene stemmen vastge steld op £525.834.571/2, met een post on voorzien van f 10174. De Voorz. zegt, dat deze zitting van beteekenis is, niet alleen omdat het de laatste is in dit jaar maar vooral omdat twee leden heengaan, de heeren Fransen v. d. Putte en Brants. De Voorz. zegt, dat 't hem en den Raad buitengewoon spijt, want hun heengaan is voor de gemeente en den Raad een groot .verlies. De ,heer Fransen v. d. Putte was vanaf 1904 raadslid en van 1915—1919 wet houder; de lieer Brants was sinds 1913 lid van den Raad. Dat de heer Brants weg zou gaan, lag voor ue'hand; te avond of morgen zou krachtens diens ambt zijn weg wel eens elders heen kunnen leiden, dat begreep men. Maar aan de mogelijkheid van ver trek van den heer Fransen v. d. Putte dacht niemand. Spr. richt zich eerst tot laatstgenoemde, die daar aanspraak op heeft ,,par droit de naissance" (als hier geboren) en wegens zijn langdurig lid maatschap van den Baad. Mijnheer Fran sen v. d. Putte, ik kan mij den Raad niet denken zonder uwe persoonlijkheid. Als secretaris, daarna als voorzitter van dezen Raad ondervond ik uw vriend schap en medewerking. In de raadsver gaderingen trokken aan uw correcte hou ding, uw degelijke adviezen, ook bij teleur stelling kon u z'ich met even groote blij moedigheid neerleggen bij de hesluiten; ook 'toen gij moest aftreden als wethoit- der, als gevolg van de veranderde par tijverhoudingen bleeft gij lid van den Raad én voorzitter der Fin. Commissie met éven gróóte toewijding. Ook in tal van andere colleges hebt gij met de meest groote opgewektheid u gegeven. Zij zul len u zeer missen. Veter dat alles har telijk dank. En u. mijnheer Brants, herinner ik aan onze eerste ontmoeting toen u 'zei u nog te zeer uitlander te voelen. Dank zii uw groot aanpassingsvermogen heeft dit echter slechts kort geduurd, en daardoor hebt gij u in den Raad en in meerdere colleges óen plaats verzekerd, die u recht matig toekwam. Ook in uw „zieltogen", gelijk gij 't zoo straks noemdet, hebt gij heden met groote; Blijmoedigheid aan de besprekingen deelgenomen en belangrijke adviezen gegeven. Uw beste krachten gaaft gij tot op hel laatste oogenblik. Ook het Gasthuis zal u noode missen. Ik riiig zeggen, dat het mij eiy den Raad hartgrondig spijt, dat gij heengaat. Mijne Ho érenMoge het u en den uwen goed gaan, in uv;c nieuwe woonplaats! Moogt gij "ook daar op, dezelfde wijze nuttig werkzaam zijn. Denkt daar nog eens af on roe aan den Raad en zijn ambtenaren, en als ik vragen mag ook aan zijn Voorzitter. (Applaus). Do heer Fransen v. d. Putte, geroerd, zegtIk ben zeer gevoelig voor uwe har telijke woorden. Ik heb om huiselijke re denen de beslissing genomen nog een. poosje van mijn leven elders te wonen. Zulk een stap is niet gemakkelijk waaV men in een gemeente jaren geleefd en gewerkt heeft. Ik heb gewerkt voor mij ,zelf, mijn gezin, mijn bedrijf en de be langen van mijn gemeente en mijn district. Ik verheug mij dat ik hot leven zoo heb 'aangevat, omdat ik daardoor mijn leven veraangenaamd heb. Ik wcnsch te blijven deelen in het wel en wee van de ge- kneente en 't district, moge het „wee" gering en hot „wel" groot, .zijn! Ik dank het dagplijksch bestuur cn de raadsleden voor den vriendelijken omgang in verschil lende betrekkingen. Moogt gij, mijne hee ren, nog lange jaren onder de voortref felijke leiding van uwen voorzitter de waarachtige belangen van Goes beharti gen. Do heer Brants zegt: Mijnheer de voor zitter, u heeft, zeer vriendelijke woorden gezegd. U hebt mij indertijd goed begre pen. Ik ben Zeeuw en Goesenaar gewor den met. de Zeeuwen en de Goesenaars. En zij hebben dit, gewaardeerd, zoodat mij de eer is te beurt gevallen hun ver tegenwoordiger te zijn. Dat lidmaatschap van den Raad heeft mij nooit verdroten. Het is mij steeds een eer geweest in dit college zitting te mogen nemen. U, Mijn heer de Voorzitter, hebt mij in mijn be wegelijkheid gedragen, ben ik 'iemand schoon ongewild, door een enkel woord onaangenaam geweest, dan bied ik mijn verontschuldiging aan. Als secretaris en als burgemeester heeft u mij altijd trouw geholpenook uw geachte opvolger de tegenwoordige secretaris en de ambte naren waren mij altijd zeer ter lrulpe. Ik moet Goes verlaten, dat verheugt mij, ook waar 't droef stemt, doch ik ga heen met het dankbare gevoel te hebben mo gen werken in 't belang der burgerij. Ik heb hier vrienden gevonden. Ik zal hm nooit vergeten. Do voorzitter sluit hierop de verga dering. Zij had geduurd van 3 lot 5 uur. en vain half 8 tot half 12. Bevolking gedurende de le helft der maand December 1920. Ingekomen: H. B. Wijtman, bak kerskn. uit O. en W. Souburg, St. Adriaanstraat A 68; W. J. Braamse1, bakkerskn. uit Heinkenszand, Korte Kerkstraat A 111; C. A. Snijder,schil der uit Heinkeuszand,* Waterstraat A 203; Jobs. Zwartepoorte, los arbeider, uit Kloetinge, Voorstad H 108; A. Crucq, bakkerskn. uit 's-H. A.rends- kerke, 's-H. H. kinderenstr. D. 44. Vertrokken: Adr. van Dalen, koetsier naar Amsterdam; Adr. Bran denburg, bakkerskn. naar Ktruininsein; M. de Pan, los werkman, naar Mid delburg; S. v. d. Vliet, fabrieksar beider, naar O. en W. Souburg; W. Francke1, arbeider naar Vlissingen; ,T. Sonke, arbeider naar Kloetinge; J. de Vries, harbiersbediende, naar Hil versum. De lan'dbouwleerling de V. zakte hedenmiddag nabij de Rijksgebouwen door bet ij's van de Westvesit,. Omstan ders 'redden hem, zoodat hij met ©enige benauwde oogemblikken en een nat pak ler af was,. Oppassen daar is der- nalve de boodschap. Waarde. Het centraal stembureau voor de gemeenteraadsverkiezingen al- bier, heeft benoemd tot lid van den, Raad dhr. P. Schrier Hz., tengevolge van het bedanken van dhr. M. de Looze. Schore. Donderdag was tegen 2 uur alhier een schreven agenda van 12 onderwerpen dat alleen B. en W. en het raadslid Verhaagen waren opgekomen. Verhan gen weigerde onder zulke omstandig heden de presentielijst te teekenen, waarop de voorz. te 2 u. 20 m. ver klaarde, dat de vergadering niet door ging- N. en Si Joosland. dinsdagavond werd door het leesgezelschap de 78e jaar vergadering gehouden. Het aantal le den bedraagt thans 22. Bij de opening werd door den voorz. nerdaciht het overleden lid dhr. D'. J. v. d. Horst Serlé te Middelburg, die steeds ge toond heeft een warm hart voor het gezelschap te bezitten. De. rekening over 1920 sloot met een nadeelig saldo van ruim J56. Om dat tekort wat te doen verminderen, werd be sloten voor één jaar de contrib utie mét f 1 te verhoógen en de boste voor afwezige leden, Zonder kennisgeving, op 25 cent te brengen. Besloten werd wederom 4, tijdschriften in de lees portefeuille te houden en een, 10-tal leesboeken van bekende schrijvers (sters) aan te koopen. Een voorstel van een der leden om het ledental te beperken en de rondzending der leesportefeuille te splitsen iu 2 groe pen, werd niet aangenomen. (Pas heden Vrijdagmorgen ontvan gen. Red.) Souburg. Het bestuur der Coopers tieve Boerenleenbank besloot in over. lég met 'den Raad van Toezicht vanaf 1 Jan. a.s. de/vergoeding voor spaar geld te stellen op 4' i pet. en voor voor schotten en loo pen de rekeningen 5V., pet. te vragen. Koudskerke. (W.) Wij vestigen dé aandacht op de" Lezing voor de Chr' I Landarbeiders Ver., aangekondigd Jij ons no. van héden. St. Maartensdijk. Verleden week Vrij. dag had de aanbesteding plaats dér 10 arbeiderswoningen voor de ge-, meen te. De laagste inschrijvers had den gebruik gemaakt van een zégel, hetwelk niet, voldeed aan de zegel' wet. Den volgenden da,g heeft de bur gemeester die fout laten verbeteren, zoodat de inschrijvingsbi 1 jetten voor zien waren van het vereischte Z'"geL Met deze handelwijze van den burge. meester konden de heide wethouders zich niet Tereenigen, zoodat. nu bur gemeester en wethouders zich t ot den Minister gewend hebben om 't zaakje op' te knappen. Ook enkele inschrijvers keurden de daad van het verwisselen der inschrijvingsbiljetten door den bur gemeester niet. goéd en hebben een advocaat .in den arm genomen. Kan nu hier nooit, eens1 iets goed gaan? TanMMZM. Donderdagavond had hier in de Ned. Herv. Kerk de eerste win terlezing plaats. Als spieker trad op Dr. O. Norel van Vlissingen met liet I onderwerp„Hedendaagsche Godzoe- kers". Hij bepaalde het talrijke ge hoor bij degenen, in verschillende kringen, die zoeken naar God. Aan de eeue zijde moeten we daarover klagen, omdat de kerk niet meer de zelfde plaats in 't leven inneemt, en men van het Evangelie niet meer wil weten. Aan de andere zijde kunnen we er over jubelen, omdat die zoekers weten, dat ze met bet tijdelijke niet toekunnen, en het lied zingen: „Hier beneden is het niet". Uit cle talrijke zoekers, die dus bij brood alleen ïiiet kunnen leven, deed spr. vervolgens enkele grepen. Zoo bepaalde hij de aanwezigen allereerst bij den Duit- schen dichter Rielcke, en daarna ach tereenvolgens bij de spiritisten, theosophen en de Christian Science. Hij' zou voorts nog kunnen wijzen op wetenschap en literatuur, op mannen als Van Eeden en Tagore, doch cle tijd er toe ontbrak hem. Tenslotte wees hij erjiog op, dat het onze roeping is. om het Evangelie onder die zoekers uit. te dragen. Wij moeten gidsen zijn om die menschen te leiden tol Jezus Christus, die gekomen is en weder komen zal. Hierna eindigde hij zijn rede mét dankgebed. lew zijn herbenoemd dim C. da Krijger en i A Bakker. Chr. Ger. K< Beroepen te Kampen 'sjGraivendeel. 0p Zuid- en Noord Herv. Kerk Zondag 19 E gaiariand, vm. en nm. q jjiczeling®, nm. ds. Jonker Borsselè,' vm. ds. Etenb; Colijnsplaat ,vm. ds. Feijki Groot. Driewegen, - 2 u. ds. Kloek Ellewoutsdijk, 9.30 u. ds. •s-Gravenpolder, vm. en nnj Duns weert, 9.30 u. geen ds. Waaidiemburg. Brinkenszand, vm. ds. Bu de Jonge van Breda. In coll. voor de Bijbelvers Brabant. 's.-Heer Anendskerke, vm. 's-Heercnhoek, 9.30 u. lee 's-Heer Abtskerke, vm. en| plassche. 's-Heer Hendrikskinderen, wierse van Kapelle, nn: Hoedekenskerke, ei. ds. geen dienst, ïoi-seke, vm. dhr. Sanctee ds. Klomp. Kamperland, nm. ds. Feijt plaat. Kapelle, 9.30 'u. dr. Sclur dienst. Kattendijke, vm. geen d., Kats, Kloetinge ,vm. geen dienst van VVemeldinge. Koitgene, vm. ds. Mol, nm. Krabbendijke, 9.30 u. ds. dhr. Visser, van fersiefc trimninsen, 9.39 en 2 'u. Nieuwdorp, 2 u. ds. Buini 6ik)6| y Nisse, vm. en nm. ds. Pq Oudelande, vm. ds. Kloek, Ovezand, 9.30 u. dhr. de Joi Schore, vm. ds. Klomp. Rilland, 9.30 en 2 u. ds Waarde, 9.30 u. ds. v. preek lezen. Wemeldinge, 9.30 u. ds. dhr. Sandee. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. c Wilhelminadorp, Wolfaartsdijk, nm. ds. Ma G. de Jager van Grijpsloa Vrederust". Nopens hel geval Rapiaport voru] men onlangs in de achtergelaten' archie ven der Dostenrijksch-Hongaarsoho monar chie stukken Van de hand van Rapaport waaruit zijn vijandigheid zoowel 'ten aan zien van het Servische koninkrijk, als van het Servische volk bleek. Tengevolge van die bewijzen gaf de Servische regee ring last om den gewezen Nederland- schen consul het land uit te zetten. De Servische regeering heeft de betrekkingen met Bulgarije afgebroken, wegens de stelselmatige .weigering van dit land oma zekere bepalingen van het verdrag van Neuilly uit te voeren, welke in het bijlzonder op Sei'vië betrekking hebben. E.en student aan de Fransche Uni versiteit te Gent, Herman de Vleeschau- wer, die in Januari, bij het voorbijko men van de regimentsvlag der eerste in fanteriedivisie had geroepen: "Weg met den Koning! Weg met het leger!, is door het Assisenhof van Oost-Vlaanderen vrij gesproken. Sehultbez, het hoofd van het depar tement van economische zaken, is geko zen tot bondspresident van Zwitserland voor 1921. In de vereenigde vergadering van nationalen en stedenraad kreeg lq 136 van de 186 stemmen. d 'Ongelukken. Te Rotterdam begaven zich een veertienjarig meisje en haar vijfjarig broertjei op1 het !)3 van id-e Rotte. Zij zakten er door werden gered, doch het knaapje bleek reeds verdronken. Per stoomschelpzuiger van Ter schelling en Vlieland zijn te Velz® aangebracht de lijken van 16 Engel- sclle matrozen, die gedurende1 dein oor log aldaar waren aangespoeld en voor loopig hegraven. Te V'elzen werden z'l overgeladen in een gereedstaand® va gon, waarmee de lijken werden ver voerd naar de gemeente Bloemendal om aldaar te worden begraven in O'-'j1 gemeenschappelijk graf voor En# sche lijken, aangespoeld langs ohz® kust van Terschelling tot Hoek van Holland. OIlZil groote droefheid, na een kortl 1 stondig dijden, oüze lievJ Vrouw, Moeder, Behuwd ei| H Grootmoeder CATHARINA BECKERS, in den ouderdom van 73 jaai A. VAN DIJK M. P. BOBKET-v. Dm W. J. F. BORKET en Kinderen A. P. VAN DIJK, Den Bosch A. J. VAN DIJK en Verloofde J. P. VAN DIJK. en Verloofde Middelburg, 16 Dec. 1920. Benige kennisgeving. telKt ^tuigen wij onzen 1 Wiijken dank voor de vele bewii ondervonden pet overlijden van onzen eeliefn fader WILLEM KASTELEIJN Uit aller naam, A. GOEDBLOEDKastulf Gapmge, 17 Dec. 1920. 'j f1 JfVoor de vele blijken van d( TSt'c"«0,! vrVO,nder' geurende onze v overigden i Sot ^n'O M°0der' 'tehuu 00t en Overgrootmoeder, r df, weduwe if: L' OKONKERS-Bkekek *ugen wij onzen hartelijken da Namens haar Kinderen Behuwd- en Kleinkinder «MU.' 16 Dec. 1920 dKÜder^teekende ^de °dnderl; Brandwaarbo U, directeur dhr. J. Óiee tetk^IlddelbiUrg' voor den lï?ering der assuran fee, ,i sten bran<i te Sero eveneens aan de V sïterb "Helpt E'kander" «kerke. A. DE STEUR' «ring Ned. Herv. Kerk. jBeroepen te Weerselo J. Koek te Valkenburg bij' Leiden. Waarde. Tot diaken is benoemd de heer J. Oranje Mz. Borssele. In de gp| 13 Dea U- houden vergadering van het Kr®01 ollecte TE GOES :0NDAG 19 DECEMBER. kalf 10: Leeskerk 6 «ur: DS.R.J.v d< Ve< voor Kerkelijk Verbar :tiescheKor?»een'[0'en' c"e Korte en lange Tui PIK en Zonen, G0,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2