T elagrammen. Kerknieuws Onderwijs, Wete*s^hap en Kunst. Gsmenüd Nieuw*. Laatste Berichten. Lan^- sn Tu'whnigw. alhier De brandspuit ruktie spoedig uit, sjoodat men den brand om ongeveer 3 uur meester was. Een der beide gebou wen is geheel uitgebrand, alsmede het dak ,dat een prooi der vlammen is ge worden. Men .denkt aan kwaadwilligheid, daar de deur niet gesloten was en voet sporen aanduiden dat het peiceel bezocht - was. Verzekering, dekt de schade. N. en St. Joosland. Maandagmiddag hield de Raad alhier een openbare vergadering onder voorzitterschap van den Burgemees ter Alle leden waren tegenwoordig. Aller eerst kwam in behandeling het voorstel A-nn B. en W. om de opcenten op de tebouwde en ongebouwde eigendommen p. verdubbelen en alzoo te brengen resp. op 80 en 20. Bit voorstel werd met 4 te.ffen 3 Stemmen verworpen. De ongelijke draagkracht van die belasting was het hoofdmotief der tegenstemmers. Naar aan - leiding der circulaire van Ged. Staten be treffende de nieuwe regeling der jaarwed- de-verhooging voor de Wethouders werd, besloten aan huin te adviseeren die jaar wedde te houden op f 75 voor ieder, zoo- als reeds in die begrooting voor 1921 is geraamd. Volgens die regeling zou het f 60 ajn. Omtrent de door Gied. Staten voorge stelde jaarwedden van de ambtenaars van den Burg. Stand zal geadviseerd worden deze jaarwedden niet te verhoogen. De mede dealing dat voor onderstand aan W.a de Klerk is uitgegeven f 124.60, werd voor kennisgeving aangenomen. Op een request van A. Servaas, bieteincontrölieur, om te ruggave van naar zijne mieening te veel betaald leggleld voor suikerbieten, werd afwijzend beschikt. Later zal beslist wor den of men in het vervolg op een an tore wijze de ruimte zal opmeten dan tot heden altijd is gedaan. De Wed. J. de Klerk heeft ondersteuning gevraagd. Besloten werd deze vooralsnog niets te verieenen. Van de Vereleniging van Nederi. Gemeenten is be richt ontvangen dat deze gemeente als lid is ingeschreven. Op een circulaire van het gemeentebestuur, van Groningen om cocosmatten te koopen, werd besloten hier niet op in te gaan. Meidedeeling werd ge daan, dat go-edgekieurd is door de regee- rfag de Verordening op den H. Omslag en door Ged. Statiën het kohier van den H. 0. 1920, zoodat de voorioopig uit gereikte aanslagbiljetten behoudens enkele klassen blijven gehandhaafd. Ook is goed gekeurd de wijziging der begrooting 1920. Besloten wordt pogingen in 't werk te stelten dien pïijs van de melk van 20 ct. op 18 ct. -per liter te brengen. Vrouwepolder. Maandagmiddag hield de gemeenteraad een openbar© vergadering, waarin de heer W. Kesteloo zonder ken nisgeving afwezig was. Eien schrijven van den Ned. Bond van gemeente-ambtena.ren houdende verzoek om leen bijdrage ten be hoeve van de rust- en vacant.ieoorden, werd, evenals het schrijven van het be stuur dier Districts-Arbeidsbeurs om jaar lijks f5.20 bij te dragen, voor kennisgeving aangenomen. Aan W. v. d. Broiefce te Vrouwepolder werd naar aanleiding van zijn verzoek vergunning verleend tol ver koop van de zich op eien perceel ge meentegrond bevindenden opstal. Naar aanleiding van een verzoek van Ds. C. W. Bastiaanse en 55 anderen, om vanwege de gemeente over te gaan tot aansluiting op de duinwaterleiding aan „de Oranjezon" teneinde in de afd. Vrouwiepolder een wa terleiding skraan te krijgen, wierd met alge- meawe stemmen besloten aan dat verzoek met het oog op de bestaande plannen van een drinkwatervoorziening van ge heel Walcheren, vooreerst nog geen gevolg te geven. De voorzitter deelde mede, dat was ingekomen leien circulaire van Ged. Staten, waarin wordt vastgesteld de jaar wedden der Wethouders te verhoogen tot f 60. Na breedvoerige bespreking werd het voorstel van Ged. Staten aangenomen. B. em W. wilden in dezen geen voorstel doen. In stemming gebracht, welke tot resultaat hal, dat de stemmlen staakten. Vervolgens bracht de voorzitter ter tafel een voor del van B. en W. om het presentiegeld der raadsleden van f 70 te brengen op f 105, welk voorstel met vier van de zes stemmen wlerd verworpen. Bij de behan deling der circulaire van Ged. Staten in zake de verhooging der jaarwedden van den ambtenaar van dien Burgerl. Stand, O. en W. stelden voor decirculaire te volgen; staakten wederom de stemmen. Daarna deelde de voorzitter mede, dat de begrooting voor 1921 door Ged. Stated was teruggezonden, ten einde daarin nog wnijjp wijziging in te brengen, o. m. moest de jaarwedde van den veldwachter worden uitgetrokken tot hlet door Ged. Staten in net voorjaar van 1920 voorgestelde be drag van f 125. Na eemigle> besprekingen wend met algiamieene stemmen besloten die begrooting voor 1921, overeenkomstig den wensch van Ged. Staten te wijzigen. Ver volgens werd overgegaan tot vaststelling van het tweede suppletoir kohier van den O. voor 1920, hetwelk overeenkomstig voorstel van B. en W. werd vastge steld. Aan P. Goedbloied werd voor twee- waalfde gedeelten ontheffing van zijn aan lag in den H. O. over 1920 Verleend, en bezwaarschrift van Jac. Sturm tegen zijn „aanslag in diezelfde belasting werd iwr gd®gd' °P gr°nd dat het niet was ingekomen. Op die bezwaar schriften van A. Heijboer en P. Arendse tegen hunne aanslagen in den H. O. over f'u'.werd afwijzend beschikt, op grond nat f<m aanslagen volgens het inzicht van juist zijn. Naar aanleiding van en schrpven van den architect belast met de voorberadende werkzaamheden an de restauratie van jdenitoïen in de afd. ,werd besloten hem te machtigen Z «et plaatsen van een stelling en het afbikken van ;den cementlaas Op fahïïS? Van B' 'm W- werd besloten tot ekking van het raadsbesluit van 18 ber 1920 inzake h|et aangaan eenier geldjieening ten behoeve van den woning bouw in do afd. Gapinge, op grond dat die leening niet noodig is geweest. Naar aanleiding van de circulaire van den Cóm. der Koningin inzake verhooging der ge meentelijke opcenten op de hoofdsommen der grond- en personeel© belasting, werd op voorstel van B. en W. met algemeen© stemmen besloten de opcenten op de ge bouwde en ongebouwde eigendommen te verhoogen en van 40 en 10 te brengen op 80 en 20 pet. Voorts werd met algemeene stemmen besloten den huurprijs van de in de afd. Gapinge gebouwde arbeiders woningen vast te stellen op f 175 's jaars. Aan het einde der vergadering deelde de voorzitter mede, dat op Dinsdag 14 De cember, des voormiddags om half tien opnieuw vergaderd zal worden, ten einde tot afdoening te geraken van de onderwer pen waarover de stemmen, hebben ge staakt. Daarna werd de vergadering met dankzegging gesloten. In de Dinsdagochtend gehouden raads vergadering waren aile leden tegenwoor dig. De voorstellen van Ged. Staten in zake de verhooging der jaarwedden van de Wethouders en de ambtenaren van den Burgerl. Stand, waarover in de ver gadering van den 13 dezer de stemmen staakten, werden thans, na breedvoerige bespreking, nfet 6 eq 4 van de 7 stem men aangenomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Den Ham, F. v. Asch te EethenDrongelen; te Buiksloot. B; N. J. Roskott te Giessen Nieuwkerk. Bedankt voor 's Gra venmoer, door C. J. v. d. Graaf, cand. te Rotterdam.w- Voor Hengelo (Prot. Bond), door C. Fii. F'. Abbingi te Ruurloo. Geref. Kerken. Aangenomen naar Zwijndrecht, door A. Ralloos te Dolfsha.vnn. Dis. C. L. F. v. Schelven, Geref. pred. te Wapeningen hoopt 3 Jan. a.s. zijn 35- jariig: ambtsjubileum te vieren. Z.Eenv. werd 5 April 1858 te Gent in België ge boren; predikant, te O. en N. Wetering 3 Jan. 1886; en 1 Jan. 189,3 in zijn te genwoordige. gemeente. Volgens bericht aan de „N. R. Ct." is de vergadering der classis Utrecht der C'hr. Geref. Kerk van Maandag, waarbij: ds. Wisse tot 't ambt in die kerk toegelaten! werd „zder belangwekkend geweest en uit den aard der ,znak niet voor de pers toegankelijk". In het gebouw van de Chr. Geref. Kerk bevonden zich predikanten! en ambtsdragers, d/phalve de classis eden uit Haarlem, Amsterdam, Amersfoort, Zwolle, Bunschoten, Don Haag enz. Ook was docent Leuigkeek van de Theol. School te Apeldoorn aanwezig. De classis werd gepresideerd door ds. Tolsma van Zeist, die, nadat hij ds. Wisse de uitspraak der* classis medegedeeld ha'd, in treffende bewoordingen ds. Wisse toesprak, wjaiama dezen de bede Psalm 134 werd toege zongen. Goes. Dioor den heer J. A. van Har- tingsveldt t iis met ing;ang van 1 Januari a.s. eervol ontslag aangjevi"a,agd ajs Hoofd der O. L. school voor M. U. L. O. in deze gemeente, in verband met zijn be noeming tot Mfc'hioiolopiziener in de In spectie Zwolle. Te 's-Gra,venha.ge slaagden op hel stuurlieden-examen voor groote stoom vaart tweede stuurman: H. Karssies, J. F. Rigter en P. O. Vliek; derde stuurman: G. Pt Keers, J. C. Lindenbei'g, E'. Mey- boom en A. W. Molenbeek. Voor het maohinisiten-examen diploma B de hee- ren J. ten Hove, Vlissingen; G. Visscher, Middelburg en A. Fonkert, Vlissingen. Bij Kon. besluit is "voor het tijdvak vau 1 Januari31 Augustus 1921, be noemd tot leeraar aan de R. II. B. S. te Vlissingen E, de Metz te Almelo. En is met ingang, van 1 Maart aan P. C. van der Wolk, opi zijn, verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar aan die te Mid delburg. Aan de Universiteit te Leiden slaag de voor het candidaatsexamen Ned. Let teren mej'. W. Ei. Smelt; en voor het eindexamen ind. adm. dienst de heer Di. J. P. Oranje. Die minister van onderwijs brengt ter kennis, dat het mondeling examen mid delbaar Engelsche taal en letterkunde (M.'O. B.), zal worden afgenomen te Gro ningen in het Sterrenkundig laboratorium opi 21 December vau 9.45—11.45 en 1.45 —3.45; 22 en 23 December van 1.45 3.45; 24 December van 9.4511.45 en 1.45-3.45; 30 December van 911 v.m. en van 13 uur n.m. De salaïisïegeling der Belgische on derwijzers en onderwijzeressen volgens de wet van 1920 is als volgt: Aanvangsa- laris 4800 frs; allen een duurtecoeslag van 600 frsihuisihuur voor ongehuw- den 200500 frs.; voor gehuwden 400 —1000 frs. (naai* de classificatie der ge- gemeonten)8 jaarlijksche verhoogingen van. 200 frs., 4 tweejaarlijksche verhoo gingen van 200 frs. en 1. verhooging na het 25ste dienstjaar van 400 frs., totaal dei* verhoogingen 3200 frs.; hoofd der school voor yjjn administratie 600 frs.; kindertoeslag 182.50 frs. pier kind be neden 18 jaar en diploma's maximum 300 frs. N. R. C. Goes. Gisteravond trad, daartoe: uitge- noodigd door de Vereen, voor Chr. Winter- lezingen, in de sociëteit V. O. V. op ds. J. L. Pierson van Groningen met het onderwerp „Rembrandt en de Bijbel". De zaal. die voor dit doel wel wat te klein bleek, was eivol. Na opening en inleidend woord dooi den voorzitter, den heer Dr. J. van Brug gen, verkreeg de spreker het woord, die er allereerst op wees, dat wie Rembrandt wil leeren verstaan, zijn Bijbel moet ken nen en wie de fijne trekken en teekeningen in den Bijbel wil zien, van Rembraindts werk op (le hoogte moet zijn. In enkele honderden schilderijen, etsen en teekenin gen heeft deze kunstenaar op meesterlijke wijze vele bekende Bijbeltafereelen in beeld gebracht en toch, waar dus de keuze zoo ruim is, is het te behandelen) onderwerp uitermate moeilijk omdat èn de Bijbel èn Rem,brandt beide zoo groot ■zijn. Rembrandt begreep den Bijbel als weinigen. En dit is te verklaren. Immers in tijden van geloof bloeit niet alleen het geestelijk leven, maar ook de kunst. Het geloof doet altijd weer de kunst ont waken. En nu heeft Rembrandt de roeping van den kunstenaar begrepen en aanvaard. Hij is (fe schilder der ziel en geheel zijn werk wordt bcheerschl door zijn liefde tot den Bijbel. Hij laat, wat juist zoo moeilijk is, de dingen zien in hun inner lijke waarheid. Wij menschen verkiezen Zioo vaak den schijn boven het wezen, wij willen er niet aan, dat hoog© een voud het kenmerk van het ware is. Rembrandt stond tegenover den Bijbel met een open hart en een open ziel. Hij kende de Bijbeltragedie zoo goed, omdat hij ze zelf had doorgemaakt en vandaar, dat hij de Bijbelsche kunst zoo hoog stelde. Na ©enige jaren van stil huwelijks geluk en van roem vanwege zijn kunst werken kwamen n.l. de rampen des levens hem treffen. Zijn vrouw stierf en hij ver- 3oor zijn roem door het schilderen van de Nachtwacht. Zoo leefde hij 27 jaar lang eenzaam en zoo goed als verlaten. Ein toen hij stierf (1669) wist haast nie mand, dat Hollands grootste kunstenaar was heengegaan. In zijn schilderstukken beweegt Rem brandt zich bij voorkeur op de grens van het zienlijke en onzienlijke leven. Hij verg'eet bij dat alles echter nooit den heiligen schroom. Hij is in hoog© mate ■suggestief, grijpt ons een moment gewel dig aan, doch laat ons dan weer los, h-et aan ons overlatende do gedachte verder uit te werken. Zoo was Rembrandt de jrian, groot genoeg om nederig te zijn en nederig genoeg om groot te zijn. Na dit inleidend woord, dat in stille aandacht was aangehoord en door een krachtig applaus werd gevolgd, werd een uitgebreide serie werken van Rembrandt ■op liet doek gebracht, die uitmuntte door duidelijkheid. Bij ieder tafereel gaf de spre ker in aangenainen trant de ruoodige toe lichtingen en vestigde hij telkens hef oog op de hoofdgedachte; die uit ieder werk spreekt. Na de pauze vertoonde ds. Pierson) een reeks platen met voorstellingen, ont leend aan het Nieuwe Testament en vond hij gelegenheid verschillende aangrijpende beelden van den grooten meester met het pensieiel toe te lichten. Een bewijs van de grootheid en ernst van Rembrandt noemde spr, het feit, dat de kunstenaar verschillende motieven her haald heeft en met een enkel woord werd dan aangeduid in welk. opzicht de latere doeken of etsen door uitdrukking, kracht of meer waarheid boven vroeger werk staan. Een treffend voorbeeld hiervan is de ontmoeting: van den Heiland met de Em maüsgangers, waarvan ds. Pierson niet fninder dan vijf heelden vertoonde, het een a,l ontroerender dan het ander. De gesproken woorden en de beelden, wederkeerig elkaar toelichtende, waren één prediking, één dankzegging. Terecht vond men hierin aanleiding: de verga dering niet „op da gebruikelijke wijze" te sluiten. Tot 't laatste oogenblik toe en dat Was niet heel vroeg meer had het overtalrijke publiek met, stille aandacht de voordracht gevolgd. «r Gevaarlijke positie. Te Heermveen geleidde een jonge majn een plaard, dat bij] het naderen van. de stoomtram, begon te steigeren. Dioor 'da gladheid van dei sneeuw viel de geelider met het hoofd! ppl de rails, vlak voor de locomotief. Remmen was niet mogelijk. De machine reed een randje van de pet, maar gelukkig bleef de jonge man ongedeerd. Pacht wo ede. Mem schrijft aan de Stand.Ofschoon men ruim een jaar geileden, een waarschuwing van den Minister van Landbouw in de -bladen kon lezen, om toch vooral voorzichtig te zijn, met het opdrijven der pacht en koopprijzen van lande rijen, hebben vele huurders daar geen ehoor aan verleend. Zoo had dezer agen de publieke verhuring van het kroondomein het „Spuikom" plaats, gelegen tussohen Ouddorp en Goede reede. Met moed trokken velen er op: uit om hoogste bieder te zijn, tegen den buitengewonen hoogen prijs van f 1200. Bij een vorige inschrijving bracht dit zelfde Spuikom" nauwe lijks f500 op, zoodat van daling der pachtprijzen, nu. alle producten da lende zijn, niets te bespeuren is, het geen zeer onvoorzichtig is. Weduwe Hoekstra te Sint Anma- parochie vierde gisteren haar hon derdsten verjaardag. Zij is nog hijzon der kras. Bij het rangeeren bij het station te Kropswplde is eeu arbeider-rem mer door een trein gedood. Een van de passagiers die gis teren bij het ongeluk met het vlieg tuig van de luchtpost. LondenParijs kort na het vertrek gedood zijn, draagt den Hollandschen naam van Van der Eist, en was van beroep importeur in de City. Het vliegtuig wa.s van het luxe-type en had behalve de post ook vele Kerstpakketten geladen. Een Duitsche .machinefabriek heeft een contract gesloten voor de levering van veertig machines voor een Britsch dominion. Enkele van de beste Britsche firma's waren uitge- noodigd om mee in te schrijven, maar hun laagste inschrijving was 680.000 pd. st. De Duitschèrs nemen aan ze te leveren voor 400.000 pd. st. en dan nog spoedig, terwijl de Engelsche firma's dat niet konden waarborgen wegens de arbeidstoestanden. Hel. is hot eerste gr.oote contract voor ma chines dat de Duitschèrs sedert den wapenstilstand van Engeland- afhan dig gemaakt hebben. Sir Arthur Dorman, een Lon- densch zakenman, heeft in ,een ver gadering van aandeelhouders in zijtn vennootschap gezegd dat men een tijd perk van malaise ingetreden was, dat ernstig dreigde te zijn. maar niet lang zou duren, daar het. dalen van fle prij zen in den groothandel, den kooplust' zou verlevendigen. De behoeften van dè wereld waren nog groot .en er was nog geenszins aan voldaan. De eerste verkenningskruiser van (le Amerikaansche vloot is Maandag te Tacoma, in den staat Washington, van stapel geloopen. Het schip is Oma ha gedoopt. Tiet. nieuwe schip is 555 vt. lang, heeft 7500 t.on waterverplaat sing en is bewapend met twaalf zes- duimsstukken en twee torpedo lanceer- buizen. De Tacoma heeft machines van tezamen pO.OOO P.K. en kan een snelheid ontwikkelen van 34 knoopen. De Ier De Valera in New-York, de „president der lersche republiek", beeft de laatste dagen in de Unie zeer aan aanhang gewonnen. 25.000 pro- Ieren hebben zich! bij de organisatie van De Valera aangesloten als protest, tegen rechter Cohalan, die evenals zijn broer, de bisschop va,n Cork zich had! verklaard! te"en de moord- campiagne der Sinn Feiners. Nieuwe opzienbarende bijzonder heden worden hek end gemaakt inzake de knoeierijen met graan 'in Duitsch- land. De gevangen genomen commis saris Freiberg heeft door middel ..van vervalschte berekeningen driehonderd duizend mark verdiend,. Door een Bei- ersche firma jn levensmiddelen wer den hem 170.000 mark als provisie uitbetaald. Ook helpers van de knoei ers hebben fabelachtige bedragen ver diend, waaronder de hofraad Roosen- thal, die op1 de vlucht is. In het Saarbekken bij KreizwaTd is een trein met mijnwerkers op, een goederentrein geloopen, waarbij 17 lieden gedood en 25 gewond zijh. BERLIJN. (V. D.) 15 Dec- De sta king der spoorwegarbeiders in Noor wegen kan als geëindigd worden be schoiVwd. De resultaten der staking wijzen uit dat de arbeiders de sta king totaal hebben verloren. Het blad Sozial Democraten geeft dit toe. Aan de spoorwegdirectie heeft, de staking gekost anderhalf miljoen kronen pn aan de stakers een en een kwart mil joen. BERLIJN. V. D. 15 Dec. Van de Russische grens wordt, gemeld, dat een massa arrestaties hebben plaats gehad van sociaal 'revolutionairen, daar er de laatste dagen een groote samenzwering 'tegen de sovjet-regee ring ontdekt was. Met behulp van Let- tiscne troepen zouden dei opstanden onderdrukt zijn. Er zijn 80 duizend niet-communisten in verschillende concentratiekampen geïnterneerd. BAZEL. 15 Dec- (V. D.) De Zwitser*- sche pere seint een bericht pit Com- stantinopel, dat volgens ingekomen mededeelingen uit goede bron dooi de bolsjewisten gedurende 'dte' twee weken dat zij de Krim bezetten een groot aantal militaire en civiele per sonen zijln doodgeschoten. De meeste terechtstellingen hadden plaats in Se vastopol, waar de bolsjewisten meer dan 500 havenarbeiders, welke de troepen van Wrange! bij' het inschepen behulpzaam geweest-zijln, held en dood geschoten. BERLIJN. 15 Dec (V. D. Van de Russische grens wordt gemeld uit Con- stanlinopel, dal. van 25 lo! 30 Nov. op 'bevel van het reVblu ionair com mando te Sebastopol 2830 personen, waaronder 366 vrouwen werden ver moord. BERLIJN. Volgens een telegram uit Warschau zijn in het aangrenzend Russische district ernstige boerenop- standen uitgebroken. luk alhier heeft een pari icu li ere nacht- veiligheidsdienst opgericht, ter bewa king van Villa's, Heerenhuizen, Bene den- en Bovenhuizen, Winkelhuizen, Kantoren, Magazijnen; Bergplaatsen, Fabrieken, Bankinstellingen, enz. ge durende den nacht. Colijnsplaat. Geslaagd voor het voorbe reidend examen gemeente-administratie dhr. G.A. Haringman alhier. Seroo8kerke (W.) Woensdag vergaderde de raad opnieuw om in behandeling1 te nemen het voorstel-De Buck aangaande bet traktement van den ambtenaar bur gerlijken stand (voorstel op f 257.50) waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Na breedvoerige be sprekingen dit voorstel opnieuw in stem ming gebracht zijnde staakten de stem men wederom en werd dit voorstel alzoo verworpen. (Beide weth. en bet raads lid Clariss'0 stemden tegen; de Visser bleef buifen stemming). Een voorstel van dhr. Cornell'sse om het traktement van voornoemden ambtenaar op f 415 te bren gen werd -na gesteund te zijn door dhr. Wondergein, door den voorzitter in stem ming gebracht en aangenomen met 4 tegen 2 (beide weth,ouders) stemmen. Dhr. Clarissa had zijn stem gewijzigd om al zoo een enid aan deze zaak te maken. Noig werd een schrijven van dhr. A. Seijs int behandeling genomen. Adressant wil 160 per jaar vergoeding voor zijn rijwiel. Na, langdurige besprekingen werd .zonder stemming besloten het te laten zoo'als het is, n.l. f25 per jaar. Door B. an W. zal 'met ingang van 1 Jan. het traktement van den distributie-ambtenaar naar ge lang der werkzaamheden worden gere geld. MIDDELBURG. De heer J. J. Ge Middelburg. Bij de D'insdag door dsze gemeente gehouden aanbesteding voor het. bouwen va,n een houten sporlge- bouwtje met daarbij behoorende berg plaats op hel; in aanleg zijnde sportter rein aan den Nadorstweg alhier, werd ingeschreven voor: perc. 1. timmerwerk, raming Ï6500; La Motte f 6788Beckers en Schijf 16609; K. J. v. Loo, f6542; M. Walrave f6490; H. J. Keuicmans 1'6400; P. de Voogd, Veere, f6390; C. Joziasso, f6194; A. j. Stopip'els, Koudekerke, f5740; J- A. Maree f5660; C. Hollem, f5374; P. Verheul, O. en W. Souburg, f4840. Zij, bij 'wier naam geen plaats genoemd is, wonen te Middelburg. Perc. 2. Loodgieterswerk, raming f1600; G. v. Nederveen f 1568.30, wed. Kooman f 1585, beiden te Middelburg. Perc. 3. Verf werk, raming f 1250. IJsel en Gel jon f1800; Capon en Clement f1665; J. Ortelée, f1560; II. Sukkel, f 1485.75; A. J. v. Miert f1440; J. A. v. Puf telen f1305; J. C. v. Laere f1086; J. J. Worell f1071; M. Pie terse f 1038; P. P. Barto f 999; A. F. Noest, £994; Wed. Heijboer f980. Allen te Middelburg. M. C- Ver. van Ned. Akkerbouwers. In de gehouden vergadering van de vor- eeniging van Ned. Akkerbouwers hield de voorzitter de heer A. Colijn een causerie over de arbeidswetgeving in het landbouw bedrijf. Hoewel spr. zich geen voorstander verklaarde van ©en ingrijpen van regee- ringswegë in den arbeidsduur der land arbeiders, omdat over het algemeen de duur van den werktijd normaal is, dan zouden, mocht de arbeidsduur wettelijk bepaald worden, de bezwaren voor het be drijf ondervangen kunnen worden door niet den arbeidsduur per dag vast te stel len, doch ©en zeker aantal arbeidsuren in .en bepaalde periode. Naar spr. gebleken is, vragen de arbei ders, de jongeren misschien daargelaten, geen verkorting van den werktijd. En de vrouwen zijn er over het algemeen in het geheel niet voor, vooral de vrije Zaterdag middag is haar niet naar den zin. De slotconclusie, waartoe spr. kwam, was deze, dat een ingrijpen in het land bouwbedrijf in deze richting niet noodig is en groote schade kan beteekenen voor den landbouw in het algemeen. Het bestuur werd opgedragen actie te gen deze bedreiging te voeren. De heer Colijn, deelde nnede, te weten, dat het voorontwerp épr wet vooi' de landbouw©/s ongevaarlijk moet heeten, maar, al'dus spr., geeft men een vinger, dan neemt men de geheéle hand en daarom was actie aange raden© en spr. zou in deze diligent zijn. Wat in den landbouw noodig is. Voor de Amsterdamische Studenten-Ver- ecniging voor Sociale Lezingen en So ciale Studie hield prof. S. Koenen le bennekom, hoogleeraar aan de Landbouw hogeschool te Wageningen, een yoor- diacht over den invloed van de crisis in en op den landbouw. Aan het verslag van de „N Ct." ont leent men: Spr. venvacht sterke prijsdaling op ve lerlei gebied: tegenover het goederente kort staat een zoodanig tekort aan koop kracht bij millioenen menschen, dat vraag en aanbod evenwicht zullen moeten ma ken op een betrekkelijk laag niveau. Voor al is dit te verwachten ten opzichte van do producten, welke doer onzen land en tuinbouw worden voortgebracht. En nu moge prijsdaling voor de com suinenten aangenaam zijn, te vreezen is, dal zij voor vele ondernemers fnuikend zal worden, in verband met de hooge productiekosten, waarmledie voorioopig nog

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 3