fto 66 Donderdag 16 December 1920 35e Jaar^au^ feuilleton. GI T H A. Buitenland. Uitgave van Ae Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIR M A F. P. D H U IJ L- BURG. Drukkers Oosterbaan Le Cointre, G#es. Zij, die zich met I Januari a. s. op ons Wad abonneenen, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. be rede^VAN MINISTER DE VISSER. I. Wegens de groote belangrijkheid geven wjj onderstaande magistrale rede van den Minister van Onderwijs, dr. de Visser, behouden in de Tweede Kamerzitting van Woensdag 1 Dec. gedeeltelijk weer. Mijnheer de Voorzifter! Met betrekking tot één punt en wel hiet hoofdpunt in dit debat kan ik tevreden zijn. Dat betreft die instemming bij dte meerderheid van de Kamer met mijn voorstel van salarieering en den tegenzin bij de meerderheid tegen het voorstel van deCommissie van Geor ganiseerd Overleg. Niet alleen toch is een jarig door die sprekers van de rechterzijde het stelsel van de Commissie van Georga niseerd Overleg afgekeurd, maar ook de hoeren Otto en Dresselhuys hebben daar tegen diezelfde bezwaren geopperd als ik in eerstien termijn had aangevoerd. De heer Otto toeft met nadruk dit gezegd: „Ik begin met te verklaren, dat de cri- tiek, die de Minister heeft uitgeoefend op hetstelsel van de Commissie voor Ge organiseerd Overleg mij niet geheel onjuist voorkomt. Ik beu ook niet voorstander van het systeiem van nivtelleeren, dat door de Commissie voor georganiseerd Overleg is geaccepteerd en dat hier in de Kamer verdedigd is. Ik meien dat die salai'ieiering de beste is, waarin voor eiken onderwijzer, die met ijver en beroepslief de zich toe legt op zijn taak, in de toekomst een goede positie is te verkrijgen. Wanneer ■een gotede perspectief in die regeling zit, is tiaar mijn meening een van de belang rijkste voorwaarden voor ieten goede sa- larisregeling vervuld." Hetzelfde zeide met andere woorden de heer Dresselhuys in deze bewoordingen: „Ik zou dan allereerst willen zeggen dat uit de rede van vanmorgen dat deel van 's Minister's betoog ,dat ging tegen het systeiem van de Commissie voor Geor ganiseerd Overleg, m. i. het gelukkigst was. Ook "mij wil het voorkomen dat de Minister gelijk had toiem hij zeide het systeem van die Commissie, zooals het is uitgewerkt, niet te willen, omdat dit systeem tot een veel te sterke nivellee ring leiden zou." De geachte spreker voegde daaraan een reden toe, .die ook mij hoofdzakelijk tot dit stelsel hieeft gebracht, n.l. dat ten slotte de bteoordieeling van de deugdelijk heid van den onderwijzer naar geen ande ren maatstaf kan plaats hebben dan naar objectieve kenteekenien, zooals die voor al in de akten zijn gelegen. Ik constateer dus, dat gedurende dit debat bij mij de indruk is gevestigd, dat de meerderheid van de Kamer op de gron den, aan het belang van het onderwijs ontleend, welke ik de eer had te ontwik- Men, principieel aan mijn zijde en prin cipieel tegenover het stelsel van de Com missie voor Georganiseerd Overleg staat. Dat is voor mij, gehoord de sprekers van rechts en de twee genoemde heerea van links, uitgemaakt. Nu kom ik tqt de bedenkingen, die ge opperd zijn tegen het door mij gekozen stelsel, ten dan ontmoet ik, w,at de opname in tabel B betreft, in tegenstelling met opname in tabel A, eigenlijk alleen den neer Treub. Tegenover hetgeen de geachte afgevaar digde gezegd heeft, die eigenlijk de ©enige AGNES GIBERNR. 15) _0- De elfdie September kwam en ging, en i Jphn had geen gehoor gegeven aan ne bisschoppelijke oproeping. Sir Roger Acton en Sir John Beverley waren om uezen tijd veel op het kasteel, en tus- schen de leiders dei' Lollards werden vele gesprekken gevoerd. Alfgar woonde deze bijeenkomsten zoo min mogelijk bij, hoe wel hij dikwijls werd uitgtenoodigd er bij tegenwoordig te zijn. „Gij zijt als mijn eigen zoon, en ik wensch niets voor n e verbergen", zeide Lord Cobham meer T.1 e®ns- Maai" Alfgar antwoordde slechts •i°5n, ik zal gaarne uwe bievelen op- o gen, welke zij ook zijn, maar indien net met bepaald verlangt, woon ik deze Strekken liever niet bij; het is beter Biet weet Wat daar verhandeld En.Sir John drong er, half glim- y miet wrder op aan. Op één punt fsal' ppu vast besluit genomen, en w,as: Mjin gebieder met zijn eigen dwi™ alle mogelijke gevaren te ver- ,i,,TJen' Hfl twijfelde er aan of het ver ruigi was, dat de Lollards zich openlijk o Ge Katholieken wilden gaan verde- was, die argumenten lieeft aangevoerd tegen de. opname in schaal B en vóór het opnemen in tabel A, staan er enkelen, die ook wel de opneming in tabel B heb ben afgekeurd, maar die voor hun stelsel geen argumenten aanvoerden en ook geen middel aan de hand deden, waardoor het zou kunnen. Het komt mij voor, dat de argumenten van mr. Treub niet van veel beteekienis kunnen wonden geacht. De geachte afge vaardigde heeft in de eerste plaats gezegd, dat in tabel B alletein zijn ondergebracht de raenscbein van het middelbaar onder, wijs, die desnoods in tabieil A een plaats zouden kunnen hebben. Dat uitgangspunt was al niet juist, omdat in tabel B niet alleen de directeuren en leeraren aan de Rijks- hoog.ere burgerscholen en daarmede overeenkomende inrichtingen van onder wijs een plaats hebben gevonden, maar ook burgerleeraren aan inrichtingen van militair onderwijs, hoofden en onderwij zers. aan alle Rijksinrichtingen van lager onderwijs, zooals leeraren aan Rijks kweekscholen, Rijksleerscholen, gevange nissen en tuchtscholen en opvoedingsge stichten. Dat aantal is dus niet zoo onbe duidend en het zou niet gaan om deze miensehem in schaal A op te nemen, om de eenvoudige reden waarom de Salaris- commissie destijds zich ook genoopt ge zien heeft ze in een aparte tabel op te niemein. D.e geachte afgevaardigde heeft ten twee de het argument aangevoerd, dat er nu al in die tabel A leienige differentieering ligt opgesloten, zooals b.v. voor directeuren van postkantoren en enkele andere cate gorieën. Maar dit heeft een geheel andere reden dan waarom d'e Salariscommissie zich genoopt heleft gezien de onderwijzers onder tabel B op te nemen. Daar gold het niet leien onderscheid in salaris op grond van bekwaamheid of om berekening naai" uren, maar een onderscheid in sala ris op grond van de meier of mindere belangrijkheid van hiet kantoor, waar men werkzaam is. Het kan toch voorkomen, dat op kleine plaatsen, waar de kantoren soms omvangrijk zijn, meer arbeid geschiedt dan op sommige groote kantoren, en voor die meier of mindere omvangrijkheid is dan een ziekere differentieering noodig. Hier geldt 't dus geheel iets anders. De reiden van de onderbrenging in eten afzonderlijke tabel ligt hierin, dat men bij de leeraren van die burgerscholen aparte lesuren in rekening moet brengen en daarom van elen algemeen jaarlijksch traktement voor deze menschen geen sprake kon zijn. Die zielfde moeilijkheid nu doet zich, al is het in anderen vorm, voor bij het 1. o. als bij het m. o. Het is om die reden, dat ik nóg van oordeel ben, dat alle onderwijzend personeel in de af zonderlijk© tabel A zijn plaats moet blij ven vinden. En ik herhaal, dat de Com missie voor Georganiseerd Overleg geen lenkei middel aan de hand heeft gedaan, zielfs geen poging heeft beproefd om dat gene wat de Salariscommissie niet heeft kunnen doen, wal te doen. Zoo blijf ik dan bij mijn conclusie, dat er gieen kans bestaat om die verschillende salarissen onder tabel A ©e|n plaats te geven, en handhaaf ik mijn aanvankelijk ingenomen standpunt. Thans kom ik tot de verdediging van mijn stelsel tegenover dat van de Com missie voor Georganiseerd Overleg. De heer Treub, die met beslistheid liet standpunt der Commissie heeft verdedigd, hieeft 'geien woord' gewijd aan datgene, digen, daarom hield hij zich onzijdig. Ook scheen het hem toe, dat Lord Cobham in dit opzicht dezelfde meening was toege daan; hij luisterde naar allies wat gezegd werd, maar sprak voorloopig zijn eigen oordeel niiet uit. Op zekeren middag, in het midden van September, begaf Githa zich van Lady Cob hams vertrek naar de ronde toren kamer, waar Sir John gewoonlijk zat tie lezen en te schrijven. Alfgar stond, voor de deur de. wacht te houden, onbeweeglijk als een stleenen beeld. „Mag ik binnengaan, Alfgar?" vroeg zij zacht. „Sir John heeft bevolen, dat niemand hem vandaag onnoodig in zijn werk mag storen." 1 „Ik heb eten boodschap aan hem van Lady Joan." Alfgar schudde het hoofd. „Ik betwijfel heit, of hij u vooreerst te woord zal staan. Hij heeft een brief ont vangen, die hem, zoo dunkt mij, geen goiede tijding heeft gebracht. Zeg het aan niemand anders, Githa. Maar hij wil een tijdlang® alleen zijn." Broeder ten zuster stonden elkaar aan te zien, niet wetende wat te doen. Eer zij eenig besluit konden nemen, wierd Sir Johns diepe stem vernomen. „Alfgar!" „Lord Cobham!" en Alfgar opende de IJ! - v r j~7rfT wat voor mij het hoofdargument bij mijn bestrijding was, n.l. dat, wanneer een jon geman van 18 jaar begint inlet f 1900 en wteet zonder eeoige akte te kunnen komen tot f4200 en mte't 3 kinderen tot f 4500, hem elke prikkel is ontnomen om eenigte' verdere wetenschappelijke studie te doen. Wanneer men vooruit weet automa tisch tot f4500 te zullen stijgen, waarom zou men zich dan op verdere studie toe leggen D(el heer KETELAAR: Een uiterlijke prikkel De heier DE VISSER, Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen: Ja, omdat er geen andere bestaat. De heer KRUYT: Geldt dat voor theolo gen ook? Hebben .die ook een prikkel noodig? 1 De heer DE VISSER, Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen: Ik begrijp niet, wat die interruptie hiermee te maken hleieft. D.e heer Kruyt verliest één ding uit het oog, dat alles beslist, n.l. dat de Kamer, uitgezonderd hij en de zijnen, bij de behandeling van d© wet op het lager onderwij s zich op het stand punt heeft geplaatst, dat de normale ont wikkeling van den onderwijzer eindigd, niet met het behalen van de hulpakte, maai" van de z.g. algemieene hoofdakte. En om die ontwikkeling te bereiken is het traktement, in dien aanvang en in eind punt, voldoende verhoogd. En wanneer men dan teens bet door mij geconcipieerde eindpunt van salaris voor iemand, die; de toekomstige hoofdakte zal bezitten, verge lijkt met het (eindpunt van bet traktement, dat de theoloog bereikt, valt de vergelij king zeker niet uit ten nadeel© van den onderwijzer. Ik herhaal dus, dat wanneer men aan een onderwijzer met hulpakte in de toekomst teen eiindsalaris verzekert van f 4200, dat als hij gehuwd is en drie kinderen heeft kan stijgen tot f4500, elke prikkel om zich verder te ontwikkelen voor den mensch in dooi*sn!e<e is wegge nomen. Bovendien verlaten wij dan het standpunt, waarop wij ons bij het aan nemen van de. wet op het lager onderwijs hebben geplaatst. Het is mij zelfs eien raadsel, hoe dezelfde menschen, die zoo geijverd hebben voor den betere opleiding v.an den onderwijzer, die den onderwijzer met allelen de hulpakte onvoldoende vin den, ei' thans toie kunnen komen dien on der wijziel" lelken prikkel tot het behalen van de hoofdakte te ontnemen. Ik herbaal dus wat ik in eersten termijn gezegd heb, dat het niet is in de. eerste plaats op grond van financieel© overwegingen, maar in aansluiting aan hetgeen .gezegd is door den heer Otto, den heer Dresselhuys en door verschillende leden van de rechter zijde, dat dezie prikkel in het belang van het onderwijs in de regeling moest blijven. (Wordt vervolgd.) Sneeuwbalpret. Dat wordt een politieke sneeuw bal! 'n Echt vaderlandsch© wintersport Er ,zit „fusie" in de l'ueht. Hereeni- ging, latsi men wil! Treüb is er mee begonnen, toen hij inzag, dat zijn Eco>- niomisehe Bond te allen dage een kind met 'n1 waterhoofd, 'nlarn bandje,, en 'm mank voetje, blijven zou. Hij polste de „Vrijen" en de „Unie". En werkelijk, dat ging aan. Er miag; in 't publiek hioig wél niet •over die politieke vrijage gesproken wor den, maar achter de- schermen, was het mariage a trois, het driehoeks!)uwelijk zware deur, die toegang gaf tot het kleine, kale vertrek, waarin zich niets anders dan een kist, leen bank en een .tafel, die met geschriften beladen was. „Uwe zuster mag binnenkomen.' Zij waren verbaasd, dat hij, verdiept in zijn werk als hij scheen, hare zachte stem' had gehoord. Zij trad kalm naar hem toie, terwijl hij hoffelijk opstond. „Hebt gij elen boodschap aan mij, lieve?" „Lady Joan wenscht zeer n te spre ken. Zij klaagt er ovler, dat zij u den ganschen dag bijna niet hieeft gezien." „Ik heb het zeer druk, Githa kind lief;" en.met vaderlijke teederheid legde hij' een hand op haar hoofd, en hief haar gelaat tot het zijne op; „ik heb tijdingen ontvangen, waarnaar ik reeds eenige dagen had uitgezien." „Tijdingen?' 'herhaalde zij angstig. „Over Bisschop Arundels handelingen." Githa sloeg onwillekeurig hare handen ineen. „O Sir John, wat doet hij nu?" „Hij heeft mij opnieuw gedagvaard om voor hem te verschijnen op den Zaterdag na het feest van St. Mattheiis. Inmiddels heeft hij mij uitet vele bittere woorden ver vloekt; mij een bedrieger, een ketter, een rustverstoorder, leen vijand van de Kerk, en ik welet niet wat meer, genoemd." „Sir John, is u bedroefd over de eer, die u op deze wijze is wedervaren?" vroeg izioo goed als beklonken, dat werd een publiek geheim. 'Doch nü wordt het pas mooi! Men krijgt smaak in den fusiedrank. Dat wijntje komt in trek: (Nil is e'r in 't laatst der vorige week al een vergadering gehouden om te komen tot een nieuwen, staatkundigen Bond en waar vertegenwoordigd wiafen de volgen de groepen en partijen: i le. De Economische Bond; 2e. de Li berale Unie; 3e. de Bond van Vrije Li beralen; 4e. de Neutrale Partij; 5e. de Middenstandspartij; Ge, de Prov. Bond van Vrijzinnigen in1 Friesland; 7e. de groep voor ethische en wetenschappelijke be langen; 8e. de Algemeene Staatspartij; 9e, de Bond van vrijz, prop.-vereenigin- gen. Dü.i is dus 'al driemaal drie! Midden Januari vergadert men wéér, om dan spijkers met koppen te slaan, hoeveel liefhebbers er dan' wel kunnenl zijn, wagen we roaiar niet te raden', De sneeuwbal rolt! En al wat van huis. uit „liberaal" .|wiais|, rolt méé en de héél enkele,, óólijke „Rechtschen", die zich in.' 1918 lieten begoochelen door de voorgewende „neutraliteit" van den „Economisehen1 Bond", van de „Middenstandspartij" en andere dergelijke groepen, well die kunnen nu es. riem, hoe fijn ze toen bij den neus genomen1 zijn. 't Begint altijd met „neutraal". En 't kiolmt istrijk en zet bij „Links" trecht, gelijk ook deze sneeuwbal- historie weer toont, (Friesch Da.gbl.) De verwoesting te Cork. D'e correspondent van de „Daily Mail" te Dublin méldt, dat te Cork, tengevolge van den grooten brand, duizend menschen onbehuisd zijn. Een l'ixma, wier gebouw verwoest werd, 'had zich juist den vo- rigtemi dag verzekerd voor een premie van 3 pd.'st. 10 sh. per 100 pd.st. voor drie ma'anden, terwijl de gewone premie 11/2 'sh, tot 2 sh. per jaar bedraagt. Dei ver woesting is niet alleen door de vlammen, tniaiar ook door ontplofbare stoffen aange richt. Vele muren, die' gevaarlijk stonden, zijn door gemeentewerklieden omverge haald. D'e plunderaars hebben vooral hun aandacht besteed aan de voorraden van. wijnkoopers en juweliers. Velen namen heele kisten mee, en whsky en cham pagne waren alras voor zes stuiversi de flesch te koop. In het geheel zijn veertig winkels verwoest, waaronder de grootste van de „stad. De commissie uit de arbeiderspartij, die in Ierland een onderzoek instelt, verklaart dat dei strijdkrachten van de Kroon de branden hebben gesticht en biedt aan' om de bewijzen daarvoor te leveren, indien! de veiligheid der getuigen gewaarborgd wordt. Armenië. Voor Armenië, dat van de geallieerden niet de minste hulp te verwachten heeft, belooft op het laatste oogenblik toch een wreker op te staan, in de gedaante van de Sovjet-riegietering. In het uur van zijn uiterste gevaar, toen de Turksche nationa listen het land uit het Zuiden en de holsjewiki het uit het Oosten bespron gen, heeft Armenië kleur bekend en is het vuurrood geworden. Het verhol s je wiek te zich en richtte ©en Sovjet-regieering op, Githa, want zij'n stem klonk zeer treurig. „Denkt gij, dat gij in mijn geval niet bedroefd zoudt zijin?" „Ik weet hiet niet; maar daar het om Christus' wil is, geloof ik dat ik mij eerder verblijden dan bedroeven zou." „Zoo moet het ook zijn, lieve Githa. Niettemin wil ik toch alias, doen wat in mijn macht is, om dit dreigend gevaar af te wenden." Alfgar keek angstig op. Wilde Lord Cob ham zich openlijk gaan verzetten? Zijne volgende woorden stelden hem echter ge rust. r „Daarom heb ik heden dit gleschrift opgesteld, om hiet den Koning aan te bie den. Ik heb getracht hem duidelijk uit te leggen wat ik geloof. De menschen be schuldigen mij valschelijk van vele zaken, 'die ik noch zeg, noch toesta. Ik zou gaarne zien, dat die Koning de zaak dui delijk voor oogen had, an ik geloof dat zijn toom jegens zijn getrouwen dienst knecht dan wel bekoelen zal." „En zult u hem het geschrift door een bode zendien, Sir John?" vroeg Alfgar, wederom aen antwoord vreezende, en dezen kieer met reden. „Neen, ik zal hat hem liever zelf aan bieden, ©n mijpi uiterste best doen zijn vertrouwen wieder te winnen; meen niet dat ik al te veel vertrouwen stel in de liefde an vriendschap van een aardsch VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post f3, Losse nummers f0,08 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Bewijsnummers 5 cent. welke zich natuurlijk niet gehouden acht, om de voorwaarden die de gedelegeerden van de vroegere Armenische regieering on- derteiekend hebben, te erkennen. KernaJ krijgt te maken mat een Armenië, dat Moskou achter zich heeft, en het vredes- tractaat van Alexandropel heeft alleen nog maar historische waarde. Er is alle redlen voor de geallieerden: (en voor Engeland in het bijzonder) om er zich over te verheugen, dat de natio nalisten en de Sovjet-regeering erom over- hoop komen te liggen. Korte Berichten. In Parij's wonen vier honderd jarigen; negentien mannen en zeven en zeventig vrouwen van negen en negentig jaarvijfhonderd (drie en vijf tig menschen van hoven de vijf en negentig jaar; zevenduizend tweehon derd en vie® menschen van negentig; jaar. Gezwegen van de menschen van tachtig. Aan dei Duitsche universiteiten studeeren thans achtduizend vrouwen tegen tweeduizend tien jaar geleden. Zij' studeeren in hoofdzaak nationaal- ekonomie, rechts we tens ohap,pen en pharmacie. De sluiting van de keukens in. de hotels en groote Berlijnsche wijn en bierrestaurants, waartoe de Bond van hotel- en restauranthouders heeft besloten, is doorgezet. Heden heeft men in geen van die inrichtingen mee® wat te eten, wèl te drinken, kunnen krijgen. Als men eten meenam, kreeg; men zelfs geen hord' of mes' onf het .tJ© verorberen. De autoriteiten zullen Erzberger vervolgen, omdat hi| in niet minde® dan '5 gevallen een valsche verklaring heeft afgelegd'. Dit geldt vermoedelijk zijn belastingen. Hofraad: Rosenthal, een der voor naamste beklaagden in de graanknoei- erijen in Saksen is' Maandag j.I. pie® auto gevlucht. Hij1 zal worden ge zocht en zijn vermogen zal in beslag' worden genomen. De Roemeens che minister van justitie, 'die hij' den bomaanslag in den Roemeenscthen Senaat zwaar ge wond werd', is aan zij'n wonden ove®- leden. Einde December verlaat Descha- nel het sanatorium' bij 'htet kasteel Malmaison om' zich voor goed te Pa- rijis te vestigen. Deze laatste dagen is het te> Praag kalm geweest, evenals' ook in het verdere gedeelte van het land. De stakingsbewegingten en de pogingen' der communis ten om! gien rood leger te vormen, hebben zeer weinig; succes en men rekent er) op) dat ze geheel' zullen mislukken. Aan de Munt te "Wieenen js een staking uitgebroken vanwege een con flict tusschen de socialistische en de christelijke arbeiders, De buitenlandsche journalisten te Wieenen zijh door den bondskan selier Ma,gr ontvangen, die den nood toestand' van 'Oostenrijk uiteenzette en 'da journalisten verzocht, in de bui tenlandsche pters' op snelle hulp voo® Oostenrijk aan te dringen. beerscbër, Alfgar, Ik heb waarlijk niet veel reden om geheel op hem te vertrou wen. Maai" ik zie niet in dat ier een andere wieg tot veiligheid voor mij open ligt. Ik moet doen wat in mijn vermogen is, daarna kan ik gerust afwachten, wat God over mij beschikt.' Toen deieid hij Githa neder zitten op de kist, en begon hij haai' en Alfgar zijne „geloofsbelijdenis' 'voor te lezen. Zij be gon met de hlen zoo goed bekende „twaalf artikelen des geloofs"; daarna had Sir John zijn meening omtrent de biecht, het avondmaal 'en de macht van den Paus uiteengezet, om te eindigen miet een be schrijving van wat in zijne oogen leen „waar ridder" was. Het gehieete geschrift ademde een geest van eenvoud, kalmte, oprechtheid en open hartigheid. Het was 'die belijdenis van- iemand, die rijn weg zoekt van de duister nis naar het licht, maar rich nog niet ge heel vrij heeft weten te maken van "de ketenten, die hij zijn gansche Leven getorst heeft. „Maar 0, Sir John," zeide Githa treu rig toen hij zweeg, „ik vrees, dat er weinig hoop is, dat de Koning vriendelijker je gens u gestemd zal wezen, als hij uwe belijdenis hieeft gelezen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 1