ft© 49 Vrijdag SO November 1920 :ir» Jaargang ünnenSM. Uit dte Frovjftcte. Raclames. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: ^ANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L- BURG. Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post f3, Losse nummers fO,Ofl Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Bewijsnummers 5 cent. Broodprijzen. Wij hebben een artikel gereed, dat we- ffens plaatsgebrek niet kan geplaatst wor den; zulks naar aanleiding van het ver ontrustende feit dat, niettegenstaande de prijzen van bloem en meel blijvend dalen, de Goesche (en anderle?) bakkers toch maar voortgaan Ret brood op prijs te houden. Wij vernemen intusschen, dat de Goe sche bakkers juist besloten hebben te beginnnen Maandag 29 dezer het brood biet 3 ceint per 8 ons af te slaan. Misschien wijzigt dit wel een en ander in ons artikel dat morgein geplaatst wordt; doch onize klacht handhaven wijt dat en kele Goesche bakkers .reeds drie dagen geprofiteerd hebben van het goedkoopere bloem. Het rnogie waar izijn dat velen nog met 't dure regeeringsbloem zitten^ of 't nog wachtende tzijn, dit had de an deren niet mogen beletten terstond maiat- regieèea tot prijsverlaging te treffen. Crisis in het kleeicling- beldjrijif? In Iden laats ben tijd. d oen allerlei geruchten de ronde, omtrent leen drei gende crisis in het kleedinghedrijf. Zelfs wordt gesproken van een eer lang te verwachtten sluiting; der con fectiefabrieken, van een© aanzienlijke daling der dames- en heerenkleedmg en vaji een spoedige algeheel© werke loosheid in dit bedrijf. Wollen stoffen worden uit het bui tenland thans voor een aanmerkelijk lageren prijs hiier te lande gepresen teerd dan eenige maanden te voren. De. oorzaak hiervan is gelegen in over productie. De daling in prijs is niet gering; voor sommige stoffen bedraagt zij' zelfs 37V2 pet. Het publiek, dat blijkbaar deze da ling wel voelde aankomen, toonde zich dan ook in den laatsten tijd niet al tö kooplustig. Een en ander bracht hiede, dat vooral in het damesklee- dingheidrijf een vroegtijdige slapte is ingetreden. In den Haag denkt mten over een inkrimping van den arbeidstijd van 45 uren tot 30 uren per week. Het heerenklePdinghedrijf ondervond tot dusverre nog niet zulk een nadee- hgen invloed van de prijsdaling;, of schoon ook thans de vooruitzichten allesbehalve gunstig blijken te z-ijn. Voor het confectiebedrijf ziet de toe komst er somber uit. De lage valuta is oorzaak, dat Duitschland aanbie dingen doet, lagfer in prijs dan waar voor de confectie in ons land gemaakt kan worden. Er zal nu aan de regeering verzocht worden een invoerverbod van buiten lands che confectie uit te vaardigen. Inmiddels bereiden de werkgevers zich reeds voor, om bij eventueele werkeloosheid den arbeiders en arbeid sters grootendeels schadeloos te si el len. De ontslagen postambtenaren. De minister van Waterstaat heeft be slist, drie der acht ontslagen onderbaeke- naren van het dusgenoemde sabotagema- ritest tijdens de poststaking, weder tot den dienst toe te laten, nadat hem geble ken was ,dat zij zich voortaan zouden,' onthouden van daden, die de goede uit oefening van den post- ien telegraafdienst 111 gevaar kunnen brengen. Tem aanzien van een der oindertaekenaren, die wegens ziekte niet had kunnen deelnemen aan net onderhoud, dat de minister hen on langs had toegestaan, heeft de minister zl)n beslissing vooralsnog aangehouden. Voor de vier overigen blijft de dienst opzegging gehandhaafd. Apotheken. ^omjdag a.'s. zullen tie volgende apo theken geopienld, zijn: te iGoes 'die vafi L. la Porfcei, te Midideilburg Idle van i;b Wied. 'A. A. Nonhebel en te Vlis- smgen die van S. J. Engerihg. Middelburg. Gisteren was het meer malen vrij rumoerig in de straten, ver oorzaakt door soldaten, die heden met groot verlof gaan. In de Noordstraat moest de politie hulp verleenen om soldaten, dm tegen het desbetreffend bevel in de kazerne verlieten, weder terug; te brengen en later oip d*n dag; ontstond in de Lange- delft oen «eer groote volksoploop, toen een tweetal soldaten, die in staat van dronkenschap de orde verstoorden, door de militaire politie werden, ingerekend, (let publiek nam ten deele een dreigende tegen de militairen aan. Gisteravond werd in de zaal van den heer de Boer de jaarvergadering ge houden van den Christ. Bestuurdersbomi Na een kernachtig openingswoord door den voorzitter, den heer D. Stenliuis, werd het jaarverslag uitgebracht door den secre taris, den heer C. Ingelse, waaruit het werk bleek, dat is verricht o.m. tegen de transportstaking en de uitsluiting in de bouwvakken, terwijl gewag gemaakt werd van de Plaatselijke Commissie van het Tub ere u 1 o s el om ds „Draagt elkanders las ten". Een nieuwe organisatie, die der Voe- dings- ©n genotmiddelen, heeft zich aan gesloten en het ledental is met circa 100 vooruitgegaan. Uit het verslag van den Penningmeester, den heer C. W. van der Kuip kwam naar voren, dat de kas van den Bond sluit met een batig saldo van ruim £76 en die vap het Rechtskundig Bureau met een goed slot van f37. Er waren meer adviezen gegeven aan leden en particulieren dan het vorig boekjaar. Door verschillende personen werden nog opwekkende toespraken gehouden tot de in grooten getale opgekomen lieden der aangesloten organisaties, waarna om 10 uur door den voorzitter met dankgebed werd gesloten. Soes. Gisteravond vergaderde de Raad. Voorz-. de Burgemeester. Afwezig de hee ren Goedbloed en Constandse, de laatste wegens ongesteldheid. Na opening met gebed volgen ingekomen stukken. Behalve de reeds vermelde zijn nog ingekomen enkele goedkeuringen van raadsbesluiten door Ged. Staten en een yerzoelc van de firma W. J. van de Weert ^onen en A. de Bruijne omeen onderzoek in te stellen, of de mogelijkheid bestaat, finan- ciëelen steun van Rijk en gemeente te verkrijgen voor het bouwen van wonin gen voor hen, die een eigen woning wen- sc.h'en te bezitten. De meeste stukken worden voor kennis geving aangenomen. Het schrijven inzake de sociëteit V. 0. V. en het verzoek van de Woningbauwvereeniging „Ons Streven" worden in handen van B. en W. om praeadvies gesteld. Hel verzoek der fa. v. d. Weert komit bij1 punt 7 der agenda aan de orde, terwijl nog wordt medege deeld, dat de heeren Brants en Fransen v. d. Putte lid van den Raad blijven totdat de geloofsbrieven der opvolger^ in orde zijl) bevonden. Bij' punt 2 (bestrating der MatLbeus Smallegangesbuurt) vraagt dhr. Flink of deze uitgave wel gemotiveerd is, aangezien B. on W. zelf erkennen, dat Ihiierbij de gemeente geen belang heeft. Dhr. Vienings meent, dat bij deze bestra ting behalve het belang der eigenaren ook dat der huurders, nict-eigenaars, ge diend is. De voorz. en dhr. Plazier zijn van gelijke meening en wijizen op den en- booiiijken toestand daar ter plaatse. Dhr. de Die wil, da,t niet tot een gedeeltelijke maar tot een gehieele bestrating worde overgegaan en dat alles uit de gemeente kas wordt betaald. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen (tegen de heeren Flink, Blaas en de Die). De begrooiting van het Burgerlijk Armu .bestuur wordt vastgesteld met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 186114.61. Kohier schoolgeld M. U. L. 0.- sebool en 2e suppletoir kohier Honden belasting (1920) worden goedgekeurd. Punt 6 (voorschot aan de bouwvereni ging „St.-Willebrordus" voor aankoop grond en bouw van 33 arbeiderswonin gen, resp. ad f 25650 en f 196000, bene vens bijdrage in het geraamd tekort op de exploitatierekening) ontlokt een uitvoe rige discussie. Die voorz. merkt allereerst naar aanleiding van de aanteekeningen der heeren Fransen v. d. Putte en Duve kot, als zou deze kwestie financieel niet goed zijn voorbereid, op; dat zulks wel ter dege het geval is. Het verzoek is langen tijd hangende geweest en het rapport der bekende commissie is duidelijk genoeg. Tevens leest de voorz- een Ministeriëele beschikking uit de St.-ct. van 20 Nov. voor, volgens welke de rente der voor schotten aan gemeenten voor den woning bouw verleend, met 1 Dec. van 5 op 6 pet. wordt gebracht. B. en W. zullen daarom zorgen vóór 1 Dec. een voorstel inzake het verzoek van „Ons Streven" bij den Raad in te dienen, opdat deze ver- eoliiging èn in Ihiaar belang èn in dat der gemeente nog gelden a 5 pet. kan opnemen. Dhr. Brants betoogt, dat, al worden de verzoeken van „St.-Willebrordus" cn „Ons Streven" toegestaan, we nog niet op de helft van 't aantal benoodigde wo ningen zijn. Spr. ziet niet in, waarom deze zaak uit financieel oogpnnt uitstel behoeft. Uitstel kan in 't nadeel der ge meente zijn. Immers iedere volgende aan besteding is weer hóoger geweest dan de vorige. Spr. is daarom vóór inwilliging. Dhr. Fransen v. d. Putte uit zijn bevreem ding, dat B. en W. met dit voorstel komen. In' een vorige vergadering stelden B. en W. hun definitieve voorstellen uit en nu zijn ze in eens klaar'. Spr. acht dit voorstel ontijdig en daarom nadeelig. Uit welke middelen moeten de uitgaven worden be streden? Spr. kan zonder de nieuwe be groeting voor z'.ohi te hebben den iinan- cicelen toestand der gemeente niet over zien, en wil ook, gelijk in een vorige vergadering Mr. Goedbloed voorstelde, af wachten, wat de particuliere bouwerij1 dool' de nieuwe regeling uitwerkt. Spr. stelt uaarom voor om in deze vergadering no,g geen beslissing te nemen. De vooirz. herinnert ei" aan, dat B. en W. reeds eefi vorig maal meedeelden met vele conclusies der bekende commissie acooord te kunnen gaan. Van den parti culieren woningbouw koestert spr. weinig illusies. Bovendien zou deze subsidiëering duurder uitkomen voor de gemeente. Hoe lang zou dhr. Fransen v. d. Putte willen uitstellen? Die raad zou volgens spr. een slecht ding doen, met deze aanvraag uit te stellen. De woningnood is zóó ernstig, dat naar zijn meening nu beslist moet Worden. Dhr. Fransen v. d. Putte zou willen wachten tot de Raad weet, hoe de uit gaven moeten worden bestreden. Spr. wil ook de begrooting en het nieuwe regae- riiigssysteem afwachten. De huidige me thode deugt volgens spi*. allerminst en bezorgt aan de gemeentekas ongekende lasten. Dhr. Flink is ook van meening, dat we up het moment zijn gekomen, dat de Raad bij iedere uitgaaf moet gaan vragen hoe ze te bestrijden. De financieels toe stand der gemeente wordt wanhopig. Spr. weet niet hoe otp den duur de hooge belastingen moeten worden opgebracht. Ook hij is y,Gor uitstel. De voorz. meent, dat bij behoorlijke con trole in Goes nog aardig wat belasting kan worden opgebracht. Dhr. Vienings meent, dat de bezwaren, die nu rijzen, bij' vroegere aanvragen ook w.aïen. Nu de woningnood zoo ontzettend gestegen is; moet niet voor omvangrijke maatregelen worden teruggedeinsd. Spr. wijst op het nog zwevende van het stelsel van den particulieren woningbouw. En bovendien de 'Minister wil met de in schakeling van den particulieren woning bouw allerminst de bestaande regelingen om'ver werpen. Wij moeten zorgen ook voor de toekomst van Goes en ons niet enghartig opsluiten. Dhr. de Die is van meening, dat de bouw van arbeiderswo ningen door particulieren onmogelijk is. Ook schildert spr. in schrille kleuren den woningnood. Dhr. Duvekot voert weier het pleit voor den. particulieren woningbouw en wil daarmee eerst een proef nemen. Dhr. Rothuizen, Directeur van Gemeen tewerken, die juist een bespreking van deze kwestie met den Inspecteur der Volksgezondheid heeft gevoerd, stelt op den voorgrond, dat het de bedoeling der regeering is binnen een zeker aantal jaren tot den natuurlijken, gezonden toestand van eigen bouw terug te keeren. Van daar de subsidiëering van den particulie ren woningbouw, welke subsidie echter no.g laag moet worden genoemd. Voor den bouw van een arbeiderswoning, vair pl.rn. 45 vierk. M. grondoppervlakte, die pl.m. f6400 kost, bedraagt volgens de bestaande regeling de subsidie £3200 en bedraagt de huur reeds f4.50 per week. Waar nu, voor dezelfde woning de premie voor den particulieren boiuw slechts pl.m. f 1350 bedraagt, zal de huur aanmerkelijk stijgen. Nu vrajtgt de fa. v. d. Weert in haar adres boven die Rijkspremie van de gemeente 'n gelijke subsidie als aan een bouwvoreeniging, maar spr. heeft reden om aan te nemen, 'dat dit de bedoeling der regeering niet is. Deze is juist de subsidie geregeld te verminderen en ze ten slotte ..geheel af te schaften. Bij' een iMiddenstandsWoning van .pl.m. 60 vierk. iM. (oppervlakte is 't ongeveer dezelfde ver houding. Voor zulk een woning van. pl.m'. £10.000 bedraagt de tegenwoordige sub sidie pl.m. f4500 en zal de Rijkspremie pl.m. f1800 bedragen. Ook dient opge makt, dat die premies alleen worden toegekend aan mensc-hen, die van het bou wen hun beroep maken. Dé premie wordt via het Gemeentebestuur .uitgekeerd. De eigenbouwer heeft het recht de te bou wen woningen te verkoopen. Dhr. Fransen v. d. Putte drukt zijn spijt ©rover hit, dat hij .zoo weinig steun heeft ondervonden bij zijn zorg; voor de gemeentekas. Hij is nog voorstander van uitstel. D'e voorz. en dhr. Stiegier leggen er moig den nadruk op, dat ook B. en W. wel terdege rekening houden met de fi nancieel© gevolgen vian deze voorstellen. Dhr. Stieger 'deelt nog mede, dat voor de 95 in aanbouw zijnde woningen van „Nieuw Goes" nu reeds de 170ste ge gadigde- iis ingeschreven. Dhr. v. d. Leeuw vraaigt hoeveel jaren de gemeente moet bijdragen in de tekorten der exploitatie-rekening. De voorz.: 50 of 75 jaar. i Het voorstel van den heer Fransen v. d. Putte tot uitstel wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen (voor de heeren Fran sen v. d. Putte, v. d. Leeuw, Flink en Du vekot). Het voorstel va* B. en W. wordt aangenomen met dezelfde stemmenver houding. Punt 7. Venizoiek van de bouwvereeniging „de Middenstands woning;'om een voor schot ad f 106880, .benevens een bijdrage ineens ad f24444.30 en verkoop van 4055 c.A. groind in bouwplan I voor den bouw van 18 middenstands woningen. Dhr. Brants toont het noodzakelijke van gesubsidieerden woningbouw voor den middenstand 'aan. Er is voor een niet- fcapitaalkrachtig: middenstander geen wo ning te huur of te koop, die binnen z.ijin bereik ligt. Waar B. en Wi. hier hebben aangegeven (de uitkeering Uit de O.W.- belasting) hoe de uitgaaf kan worden be streden, zijn er, nog minder bezwaren. Dhr. Duvekot wil het aantal woningen wat verminderen b.v. tot 4, ten dan het eerst aan de eigen (gemeente)ambtenaren denken. Die onuitvoerbaarheid hiervan wordt echter aangetoond. Dhr. Vienings neemt het op voor de.niel- kapitalalkrachtig© middenstanders en acht het plicht van den Raad om deze aan woningen te helpen. Dhr. Fransen v. d. Putte blijft van meening, dat het huidige systeem niet deugt en verklaart .zich tegen dit voorstel nog sterker dan tegen het vorige. Spr. zag liever de uitkeering uit de O.W.- belasting besteed aan den aanleg van den hoofdverkeersweg. D'e vooriz. deelt nog mede, dat er nu reeds vopr de 18 woningen 23 gegadigden zijn. Het voorstel van B. en W. wordt evenals 't vorig© met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Het bovenbedoelde verzoek van de firma W. J. v. d. Weert en Zonen en A. d© Bruijne wordt voor kennisgeving aangenomen. Dhr. Brants wil ook de aan vrage van „Ons Streven" in deze vergade ring behandelen. Gewezen wordt echter op de bezwaren van ladministratieven aard hieraan verbondon, zoodat B. en W. hier over eerst met een voorstel zullen komen. Het reeds vermelde voorstel van 13. en W. inzake de subsidiëering, der vereeni- ging „de Ambachtsschool" komt in be spreking. Dhr. Fransen v. d. Putte vraagt of het niet mogelijk zou zijn de regeering te bewegen de 70 pet. subsidie te verhoogen. Dhr. v. d. Bout laakt sterk de gezindheid der buitengemeenten, maar is van .oordeel, dat, waar de nieuwe regeling alom in den lande veel tegenwerking ondervindt, een nieuwe regeling zal moeten komen. De nu uit te voeren regeling is veel bezwaar lijker dan de oude. Het voorstel van B. en W. wordt daar op met algemeene stemmen aangenomen (in principe geneigd tot steunen, onder voorwaarde echter, dat ieder© belangheb bende gemeente naar evenredigheid bij draagt). Betreffende devoorgestelde wijziging op de heffing eener belasting op de open bare vermakelijkheden, zlegt dhr. Brants zich wel met bet eerste deel van het voorstel van B. en W. te kunnen verieeni- gem, maar wil verder alleen bepaald zien, dat vrijgesteld zijn voordrachten, wielke uitsluitend een godsdienstig wetenschap pelijk, sociaal of politiek karakter dragen. Dhr. Fransen v. d. Putte neemt het op voor de goede kunst, die toch in Goes niet zoo hoog opbloeit en gevoelt nog meer voor een algeheele intrekking der verordening, wat hij dan ook voorstelt. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 -tegen 4 stemmen (tegien de heeren Vie nings, Plazier, Brants en Duvekot). Het voorstel inzake den nieuwen hoofd verkeersweg door de gemeente wordt zon der discussie aangenomen. Bij de behandeling van het verzolek om die betaling van overuren voor de agenten van politie te verhoogien, ver klaart dhr. dé Die zich tegen het voorstel van B. en W., die afwijzend voorstellen. Hij wil overleg met de desbetreffende or ganisatie van politiepersoneel. Dit voorstel wordt met 9 tegen 2 stemmen verworpen, zoodat het voorstel van B. en W. is aangenomen. De jaarwedde van den te benoemen directeur van den Keuringsdienst van Waren wordt vastgesteld op f 6000 met 4 tweejaarlijksche verhoogingea van f 250. De gemeente Goes zal hier ruim f 200 aan hebben mee te betalen, terwijl een en ander nog door den Minister moet worden goedgekeurd. Met algemeene stem men wordt daarna voor deze betrekking benoemd de heer Dr. J. W. de Waal, di recteur van den Gemeentelijken keurings dienst te Culemboi'g. Omtrent den datum van indiensttreding kan nog niets worden beslist. Bij de rondvraag deelt de voorz. op een vraag van den heer Vienings mede, dat hij bezoek heeft, gehad van den secreta- Waterzucht en de Nieren. Waterzucht is ophooping van water in het lichaam, doordat de nieren niet in Staat waren om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maai' een verschijnsel van ©en organisch© ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen de oorzaak zijn, doch daar nier kwalen zoo vaak het hart aantasten,.zijn gewoonlijk de nieren schuldig. rf 's Morgens optredende verschijnsdl.cn van waterzucht (pafferigheid ondier de oogen en in het gezicht) wijzen op teen nieraandoening. Zwellingen van de voieben en handen na inspanning, vooral 's avonds, kunnen aantoonen, dat het hart is aange daan. Dikwijls treedt waterzucht door nier zwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt verklaard door het feit, dat die nieren dan meer bloed te filtreeren heb ben. Deze overspanning kan de nieren ver zwakken. Andere indirekte oorzaken van water zucht zijn bloedarmoede, overwerking ten zorgen. In verwaarloosde gevallen kun nen de beenen len het lichaam enorm opzwellen, en de buik, de borst en de hersenen worden aangedaan. Heete luchtbaden zijn nuttig .doordat zij de huidporiën openen en reinigen, len geregelde stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten hlet werk van de nieren. Maai' gebruik om dezie or ganen te helpen ien te versterken Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Duizenden zijn blij vend gebeterd door dit speciale nierge- neesmiddel. Te Goes verkrijgbaar bij de Paauw Co. en te Middelburg bij fa. C. Sehulte Co. a f 1.75 per doos. (41) ris der Z. L. M„ die hem meedeelde, dat dhr. Ifanken gratis zijn terrein had be schikbaar gesteld, indien de tentoonstelling niet te Middelburg kon worden gehouden en dat B. en W. niet anders hebben ver klaard, dan d,at zij gaarne bereid waren de meest mogelijke medewerking te ver leenen. Dhr. Vienings informeert ook naar de bestemming van het terrein tusschen de Groote en R. K. Kerk. De voorz. ant woordt, dat gewacht wordt op een schrij ven van de Ned. Herv. Kerkvoogdij ten dat, zoodra dit antwoord is ontvangen, B. en W. met voorstellen zullen komen. Zij heb ben ook reeds adviezen van deskundigen ingewonnen. De voor de wandelaars gie- vaarlijk© paaltjes zijn inmiddels wat dieper den grond ingeslagen. Op een vraag van dhr. Plazier deelt de voorz. ten slotte, mede, dat het de bedoeling van B. en W. is met 1 Januari het Distributiekaatoor op te heffen en één der Ambtenaren -met de liquidatie te belasten. Daarna te ongeveer 11 uur sluiting. Het Bestuur der Z.-Bev. Naaiver. Dor cas hield heden hare jaariijksche bedeeling van 63 lakens; 12 dekens, 14 baaien rok ken, .76 vrouwenhemden en 15 manahem- den. Gaarne bevelen wij de,z,e nuttige in stelling: aian. Mej. Goemans, pres., Mej. Van Heel, seer.-pennmgm. Donderdagavond hield de Ring „Goes' 'van jbiet Ned. Jong. Verbond een buitengewone! Ringvergadering, in hét to- kaal der J. V., alhier'. Dhr. Von Megyercsy; algemeen secretaris van het Hongaarsch- Jongel. Verbond, die een maand inmolland vertoeft, en verschil lende plaatsen van ons land bezoekt, trad voor den Ring als spreker op. Voordat de spr. aan het woord kwam, sprak eerst ds. Adriani,- algemeen secretaris Van liet Ned. Jong. Verband, een inleidend woord. Deze zou biet gesprokene vertalen. De H.on- gaarsche broeder begint met zijn blijd schap uit te spreken, dat hij' hier zooveel jonge mannen ziet en onder hen voelt hij zich thuis. Hij' brengt de hartelijkste groe ten over van de Hongaarsche broeders. Hongarije voelt zich verplicht aan Holland, omdat het zijn kinderen liefderijk ver zorgd ;heeft. De hulp, die het N- J- V. aan Hongarije biedt is voor ons een gehedsverhooring, aldus spr. Hij doet nu eenige mededeelingen over het werk al daar voor dgn oorlog- Er waren toen 32 vereen, en 50 vereen.-bewegingen. 180 predikanten en leeraren stonden in con tact met vereen. Het werk had een goede toekomst. Toen brak de oorlog uitver lies van veel leden was het gevolg. De jeugdarbeid moest door de leiders gestaakt worden. Spr. geeft verder een beschrijving van de revolutie, de z.g. bloemenrevoluiie. leder .droeg een bloem in het knoopsgat of werd er toe gedwongen. Het was een tragedie voor de natie. De S. D. A. P.- regeerders duldden hét verschijnen van het Maandblad niet meer. Slechts 2 ver een. konden nog aan den arbeid blijven. Deze revolutie was een voorbereiding voor de revolutie der communisten, die de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 1