Uit de Provincie liwdarwija land w Uinta-**. Aan de reserve kapiteins Snijders, v. Kalmthout en Faas is eervol ontslag uil den dienst verleend; alsm'ede aan den reserve kapitein E. M. F. v. Kalmthout van het 46e bat. landweer. V oo r Weenen. Het Comité, dat zich thans heeft voorgenomen door het inzamelen van goederen en gelden voor een Kerstgave evenals verleden jaar, voor de Weenscbe bevolking en wel een Kerst- gave uit Zeeland alleen, bestaat uit de zelfde dames en heeren als verleden jaar, behalve dat de heer li. de Blouw, die verleden jaar secretaris-penningmeester was en die om bijzondere redenen dit maal niet aan de actie kon deelnemen, vervangen ds .door den heer H. Bronkers, Langedelft H 16/17 te Middelburg en ook do heer I). L. H. van Raalte uit Vlis- singen, lid van het comité is geworden. De bedoeling is, dat voor 6 December levensmiddelen en gelden in het bezit zijn van het comité en wel levensmidde len bi] do firma K. Meer tens Jr. te Mid delburg, Kortedelft, kleedingstukken bij den heer j. M. Urebard, Stadsmian age, Zuidsingel, Middelburg en gelden bij' den heer D'ronkers, bovengenoemd. Bij Kon. besluit van 22 October is aan 1. I. Vliesendorp van Ben esse, te Re nes se, verlof verleend tot het aannemen van het onderscheidingsteekien van ridder in de Kroon-Orde van Italië. De M. C. meldt, dat het Nederl. Trek paarden Stamboek niet meer als kooper van den fokpaardendagfilm kun worden beschouwd, daar de Zeeuwsch-Vlaamscbe fokkers de voor den koop gestelden ter mijn (le week van October) hebben laten voorbijgaan. Middelburg. Ter aanvulling van ons be richt over de Kuy per - herdankin g door de Antirevolutionaire Kiesveraaniging alhier, zij nog vermeld, dat na gemeenschappelijk gezang de voorzitter Mr. P. Dielaman een meditatie voorlas van Dr. Kuyper, han delend over den aankoop van een graf door den aartsvader Abraham van de zonen Hetbs. Na het gebed sprak Mr. Dieleman ieen rede uit, waarin hij be knopt releveerde het werk van Bilderdijk, Da Costa en Groen van Prinsterer. Kuy per was het, die broeder en 'dieper de Calvinistische beginselen loerde. Kuyper predikte op ale terrein des levens de autoriteit van Gods Woord, Ten slotte herinnerde Spr. aan Kuypers gezegde: Of ik er ben of niet ben, God blijft. Na het zingen van Da Costa's strijdlied, sprak de districtsschoolopziener, dhr. F. S. Eringa. Spr. deelde mede, dat hij Dr. Kuyper reeds jaren lang loerde kennen in 't Noorden van ons land. Hij herinnerde aan diens organisatorisch talent; hij liet duidelijk uitkomen, hoe de overledene zijn menschen aan den arbeid wist te zetten. Ten slotte sfond spr. stil bij oen rede voering, door Dr. Kuyper in 1904 op een o nder wij z er s vergadering gehouden, waarvan het slot zoo ontroerend klonk: Gij hebt de wacht betrokken met het kind in. de armen bij het Ivrnis, laat dat kind niet los en laat dat kruis niet los. Hierna sprak nog dhr. R. v. d. Welle, die medadeelingen deed uit het intiemere leven van Dr. Kuyper. Na het zingen van Ps. 68:17 werd de vergadering ge sloten en ging dhr. W. A. de Rijcke voor in dankgebed. Goes. Gisteravond sprak voor den Goes- schen Chr. Besturenbond in 't lokaal Sa- muël de heer W. 't Hooft, Hoofd eener Chr. School alhier, over het onderwerp: „Arbeidsleed en arbeidsvreugd". Nadat ge zongen is Ps. 123:1, en de voorz. is voor gegaan in gebed, verkrijgt dhr. 't Hooft het woord. Wij zwemmen tegenwoordig, aldus Spr., ih de sociale kwestie en daarvan is het aangekondigde onderwerp de kern. Hier moet echter zeer wel onderscheiden wor den. Spr. vleit zich niet met de hoop, dat hetgeen hij zeggen gaat, alter instem ming zal hebben. Evenals er bestaat op godsdienstig gebied de valsche mystiek, zoo is er ook een soort arbeitjersmystiek, waarbij het gevoel zoo wat alles zegt en het gezond verstand niet of zeer weinig meespreekt. Twee leidslieden wil Spr. gaarne vol gen, nl. het gezond, verstand en de ge openbaarde waarheid, neergelegd in de Schrift. Spr. ziet in zijn onderwerp een mach tig perspectief: eerst dient men te weten, wat arbeid is, daarna komt de vraag hoe werkt die arbeid in op de menschen, die hem verrichten en tan slotte wat ïs de verhouding tusschen die menschen onderling. In drie richtingen heeft zich bet dienken over den arbeid bewogen. Daar is een richting, die den arbeid vervloekt en ver foeit, die hem haat toedraagt en hem mensch-onwaardig acht. Daartegenover staat een richting, volgens welke de arbeid een Evangelie is, die een Lied over den arbeid zingt. Deze twee richtingen voelt Spr. in uitkomst één, want als bij den man der laatste richting bet leed komt, werkt hij dat er onder en leeft hij als in een roes en zijn eind is precies het zelfde als het begin, waarvan de pessi mist uitgaat. Ontgoocheling, bittere ont goocheling is bij beide de droeve uit komst. Wanneer echter de arbeid wordt be straald door de Zon der Gerechtigbefd, komt de rechte harmonie tot stand. De arbeid is niet iets minderwaardigs en is allerminst een vloek, is ook geen straf op de zonde. Arbeid is een 'stuk van het Paradijs (Slotemaker de Bruine). Dat zegt ook 's menschen gezond verstand. De zwarte schaduw, die op den arbeid i is gevallen, is alleen een gevolg van de zonde. Het aardrijk is om onzent wil vervloekt. Hoe werkt nu de arbeid op den inensch in? Spr. wijst op het werk Arbeit erf reude van v. Levenstein, een boek, waaruit het leed van den arbeid op een ontzettende wijze spreekt, en deelt daaruit enkele aan grijpende staaltjes mede, waarbij Spr. ge legenheid vindt het pleit he voeren voor goede arbeidsvoor waaiden in do bedrij ven, die veel van het physieke gestel vergen en op te kom® tegen het een tonige, dat in zooveel arbeid ligt. Voor dat arbeidsleed mogen de oogen niet worden gesloten. Er moet komen een sfeer van wederzijdsch begrijpen. De arbeider moet zich o. a. wachten voor overdreven klach ten, voor de vereltendigingstheorie, voor uitsluitend gevoelsargumenten. Arbeidsleed is er. Dit moet zooveel mogelijk worden verzacht, maai' de „arbeddersmystiek" worde gemeden. Er zit echter onder al die klachten een ondergrond, een levensbeschouwing. De levens- en arbeidsvreugd is alleen daar aan te treffen, waai' de arbeid nog niet geheel en al ontaard is. Gelukkig de ziel, waarin die arbeidsvreugde woont. Het standpunt moet worden vastgehouden, dat het een zegen Gods is, dat men arbeiden mag en kan; want geeft men dit prijs, dan ontneemt men zichzelf alle levens vreugde. Op deze rede volgde ieen bespreking, waaraan door 3 personen werd deelge nomen en waarbij Spr. gelegenheid vond o. a. te wijzen op den plicht der Chr. arbeiders om de arbeidsvreugde te laten blijken door woord en daad an op de in consequentie der S. D. A. P., die da eenvormigheid dn den arbeid, vroeger al tijd door haar een vloek genoemd, in de gesocialiseerde maatschappij wil toe passen. De goed bezochte vergadering werd door Spr. met dankzegging gesloten. Naar we vernemen komt de Raad dezer gemeente Donderdag 25 Nov. a. s. waarschijnlijk in openbare vergadering bij een. (N. Z.) Onder vele blijken van belangstelling heeft de heer J. Mieras, besteller ten ■.postkantore alhier, Dinsdag den dag her dacht waarop hij 25 jaar in dienst was der posterijen. Door bet personeel werd den jubilaris een theetafel met toebehoo- ren aangeboden. Zooals bekend is, schenkt bet Rijk een week extra-salaris. Het feest werd in huiselijken kring gevierd en velen kwamen daal' den .beer Mieras ge luk wenschen. (G.*C.) Dinsdagmorgen dronk het ongeveer tweejarig dochtertje van den heer Sclimid, Voorstad alhier, in een onbewaakt oogen- blik uit een kan met kokende koffie. Het kind is onder het lijden van hevige pij nen bezweken aan de gevolgen. De vader, een Duitscber, die ©enigen tijd aan het front is geweest, is door dit verlies zwaai' getroffen. (G. C.) Vlissingen. Hedennacht omstreeks 12 uur is brand uitgebroken in een perceel in de Molenstraat,, bewoond door den sigarenmaker Bos. De vlammen grepen snel om zich heen en het aangetaste perceel is cfan ook geheel uitgebrand. De brandweer wist de belendende gebouwen te behouden, hoewel dieae veel water schade bekwamen. De huizien aan de overzijde kregen eveneens veel schade door het. bladderen van de verf en het springen der ruiten. Er waren meerdere autoriteiten ter .plaatse. Een klein uur na het uitbreken van den brand was alle gevaar voor uitbreiding geweken. De oorzaak van den brand is onbekend. Kloetinge. De wijkzuster vermeldt met hartelijken dank een gift van f 10 voor de wijkverpleging. Nisse. In de Woensdag gehouden raads vergadering was afwezig het lid J. Kloos terman. De notulen der vorige vergade ring werden goedgekeurd. Een af- en over schrijving inzake burgerlijken stand en distribuliekosten in de begrootiing 1920 tot een bedrag van f35 en f69.51, werd. goedgevonden. Voorts was ieen wijziging in dezelfde begrooting in verband met de behaalde acte Fransche taal door on derwijzer Bommeljé noodig ad f 20.84. Be grooting 1921 werd gewijzigd wegens f 144.83 meerdere ontvangst en f 95.50 minder uitgaaf, waarmede de post onvoor zien werd verhoogd. Een circulaire in zake de Ambachtsschool te Goes werd voor notificatie aangenomen, evenieems een schrijven van de afd. N.- en Z.-Beveland van den hond van gemeente-ambtenaren. Woensdagavond werd op uitnoodi- ging van ©enige burgers een vergadering belegd om te spreken over feestviering bij de installatie van den nieuwbenoemden burgemeester A. v. d. Poest Clement. Het algemeen gevoelen was op dien dag feest te vieren, maar daartoe was dan ook een feestcommissie noodig. Bij acclamatie werd als voorzitter aangewezen M. van Liere, als verdere commissieleden werden geko zen A- J. v. Dijke, A. Vette, J. Bommeljé, M. Zonnevijlle, Joh. Jansen, L. Bosman, G. Zonnevijlle, C. J. Bos, L. Huissoon en A. Jansen, die allen hun benoeming aannamen. Als leden van bet eere-comité werden gekozen Ds. Pont, W. H. Klos, P. Meijers (H. der S.), J. Vermue en P. Elenbaas. Een feestprograin zal opgemaakt worden naar gelang van bet bedrag dat bijeen gezameld zal worden. Driewegen. lAhier is door den auto ondernemer van OvezandDriewegen, uit deze gemeente alleen des Dinsdags een autodienst geopend op Goes, deze ver trekt des morgens om kwart voor tien uur vanaf het Café bewoond door J. van de Guchte. (G. C.) Ellewoutsdijk. Dinsdagavond hield de afd. Ellewoutsdijk van het Groene Kruis haar jaarlijksche vergadering in liet ge bouw van het Van Hattum Prumers-fonds. Na een welkomstwoord werd door den voorz. M. Meulenberg Cz. de vergadering geopend en door den secretaris de notu len en een paar ingekomen stukken ge lezen, .waaronder één van den magazijn meester-bode, dat hij wegens vermeerder de werkzaamheden aan zijn telefoonkan toor verbonden, genoodzaakt is te be danken als magazijnmeester-bode. Besloten werd een nieuwe oproeping hiervoor te doen op een salaris van f 40 per jaar. De heeren E. Bakker en J. de Jonge wer den als bestuursleden herkozen. Een der commissieleden benoemd tot nazien der rekening 1919, bracht hiervan gunstig verslag uit. De begrooting over 1921 werd goedgekeurd en een voorstel van het Be stuur aangenomen, om een vaste jaarlijk sche bijdrage te geven voor een eventueel aan te schaffen zieken-auto voor N.- en Z.. Beveland. Dit voorstel werd met alg. stem men aangenomen, nadat door den afge vaardigde, Ds. van Leeuwen, een zeer duidelijk verslag was uitgebracht over het verhandelde ter Provinciale Vergadering en inzonderheid over het voorstel om een eigen zieken-auto te verkrijgen, waarvan een voorname stoot is uitgegaan van deae afdeeling. Gewezen werd vooral op de gunstige zijde, dat zulk een auto niet alleen patiënten zou vervoeren voor bet gasthuis te Middelburg, maar voor alle ziekenhuizen, o. a. ook het R. K. zieken huis te Vlissingen. De begrooting voor de Wijkverpleging over 1921 werd behan deld en na rondvraag de vergadering door den voorzitter gesloten. Kapalle. Naai' men ons mededeelt, be staat het plan bij den raad der gemeente alhier om het getal vergunningen te be perken. Bij de Kroon zal worden aange vraagd om dit te brengen op vijf, waar het inu nog negen is. Terneuzen. Reeds gedurende enkele we ken hebben hier vergaderingen plaats ge had van een commissie, om zoo moge lijk te komen tot het stichten van een Jeugdgebouw, waar de verschillende ver- ecnigingen op dit gebied hun vergade ringen zullen kunnen houden en men zoodoende ook op andere wijze meer in het belang onzer jeugd werkzaam zal kunnen zijn. Vv'el zijn thans verschillende dier ver- ecnigingen ondergebracht in de consis torie der Gei'ef. kerk doch dit is een toestand, die niet bestendigd kan blijven. In 'de Commissie zijn vertegenwoor digd de A.-R. Kiesvereeniging, de Chr. Werkliedenvereeniging, de Jongelingsver- eeniging, de Jeugdorganisatie én de Zon- dags'schoolvereeniging. Ze is zoo ver met haar werkzaamheden gevorderd, dat thans circulaires verzonden worden, waarin in den breede het plan zal worden uiteen gezet en waarbij men tevens wordt op gewekt tot steun, hetzij in den vorm van giften en jaarlijksche contributie ot aan doe ten. Ook de Kerkeraad der Geref. kerk te dezer £tede beeft zijn steun voor liet plan gaarne toegezegd. Stukken Prov. Staten. (Slot). Autodienst Kortg-eneKamperland. I&eidi. Staten stellen voor f2000 sub sidie over 1921 te geven voor boven- genoemlden dienst, als lie gemeenten 750 gevein en niet, Wissekerke en Kiortgene reisp. f500 en f62.50, zooals 'door die gemeenten is besloten. (Praiml Breskens—Nederl. grens. Voorgesteld wordt de termijn waar binnen de lijn BreskensNeiderland'- sche grens in dei richting Khocke moet zijn aangelegd, weder te verlengen en wel van 25 Juni 1921 tot 25 Juni 1923. Jaarwedde regeling. Ged. Staten stellen de volgende wij zigingen voor in de verordening tot regeling der bezoldiging van de ambte naren in dienst der provincie. In plaats van op 18-jarigen leeftijd zal het volle minimum verkregen wor- 'den op 21 jarigen leeftijd en zal voor leider jaar dat de betrokkene jonger is f100 worden afgetrokken, terwijl diensttijd, welke voor den daig; waarop hij '21 wordt is vervuld, niet mede- telt voor periodieke verliooginigen. Voor de klerken en bode, schrijvers ter griffie1, wordt voorgesteld f 1300 f 1800, (plus premievrij pensioen). Voor de op'zichters enz. hij waterstaat f2200f3800; voor de hureelainbte- narem tweede klasse f1300f1800; bureaukosten der ingenieurs f 500, de arbeiders bij de Prov. wegen f 1300- f 1550, de assistent ter Prov. biblio theek en de amanuensis resp. f 1300 —f1800 en f 1300--f 1600. Voor het personeel der Prov. Stoom- bootdielnsten en tramwegenhoofdma chinist f 2500f 3000walkapitein f 2300f2800, eerste klerk op het kantoor van den directeur f 1900- f 2300. tweede klerk f1200—f1800; kapiteins f2100f2500; stuurlieden f1700—f1900; dekknechts f1300— f1600; machinisten f2100f2500; stokers f1350f1650; conducteurs f1700f2000; stuurman die aange wezen is als dienstdoend gezagvoer der op de reserveboot f 200aan eiken dekknecht, die bekwaam is als stuur man op te treden f 100. Voor de agen ten te Vlissingen en Neuzen f2500 f3000; te Breskens 'en Haasweert f2100f2500; te Walzoorden f1900 f2300; te Borssele of Hoedekens-' kerke f 1200f 1500Middelburg f 1200, Zierikzee f 1600, goederenkler- ken f1200f1800; ponton- of stei- gersknechts, tevens bestellers te Vlis- I singen, Neuzen en Breskens f1300 f1450; te Bo-rssele f1000f1200; te Ha'nsweeirt f1300—f1450, (deze zijn tevens feteenkolenwerkers), steenkolen werkers te Vlissingen f1350f1500; voor de anderen f1300f1450; vaste werklieden te Vlissingen, bankwerker f 1600—f 1900 werkman f 1350-f 1650. 'Bij den treindienst: chef machinist f 2100-f 2500machinist f 1600-f 1900 conducteur f 1300f 1600haanwer- ker gelijk met conducteur. Verder stellen Ged. Stalen voor adressanten te berichten, dal aan alle verdere verzoeken, als een toeslag over 1920, kindertoeslag, enz. niet kan wor den voldaan. Spoorweg op Tholen en overbrug ging „Eendracht." Ged. Staten stellen na ampele over wegingen voor deel te nemen in een vennootschap, welke 'n spoorweg van Tholen naar Stavenisse zal aanleggen met overbrugging van de Eendracht, ep 'zulkls met een kapitaal van ten hoogste f 1.209,000 en voor denhouw van een brug over de Eendracht bij Tholen, een renteloos .voorschot uit de Prov. fondsen te verleenen van een zesde der op f 1.740.000 geraam de 'kosten yan den bouw lot een be drag van tien hoogste f290.000, o.a. onlder voorwaarde dat die laatste som in 50 jaar wordt terugbetaald, telken jare eien vijftigste deel. Krankzinnigen verpleging. 'Geld. Stalen stellen voor in afwach ting van nadere regeling met ingang va(n 1 Juli 1920 het. verpleeggeld voor de .stichting „Vrederust" te Bergen op Zoota te bepalen op f800 en het kleedgeld' te handhaven op f 50 p. jaar. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oostenrijk bijl Leerdam H. van Essen te Hoedekenskerke; te Gel- seiaar H. W. Lovink, cand- te 's-Graven- hage; te Hoorn op Texel (toez.) E. L. [Smit'te Boxmeer; te De Krim (toez J. S. Salverda te Lernele; te Utrecht (Protestantenbond) J. E,. v. d. Pot te Ro- zendaal; te Êhgelberl. O. Tiddems te Middelbert. Aangenomen naar Hoogland (toez.) en bedankt voor Rijsoord door E. Reaser, cand. te Den Haag. Dr. 'J. C. de Moor te Utrecht zat ook in den nu versplinterden wagen van het treintje waarop de 'trein uit Rotterdam Maandagavond bij' Brcukelen is ingere den. Hij heeft zich kunnen redden en was slechts een weinig aan borstbeen en linkerarm gewond. Ook een uitlegging! Op de vraag, hem gedaan in Nieuwe Banen (Oct.- aflevering) of Tag ore een heiden mag wor den genoemd, antwoordt dr. de Hartog in dit tijdschrift „Deze uitspraak lijkt ons onvoorzich tig. Allereerst omdat Tagore zeker van den Christus heeft gehoord en gesproken en het dus eerst zou 'moeten worden uitgemaakt in hoeverre hij \yezealijk deel heeft aan Christus' Geest aleer men (zoo al!) een dergelijk oordeel zoude mogen vellen. In de tweede plaats, at had Tagore van Christus nooit gehoord, zoo zonde volgens Ef. 3:6 hij mogelijk verborgen (het ligt ten slotte toch niet aan ons menschelijk bewustzijn maar aan Gods heimelijke werking) een medeërfgenaam van Christus kunnen zijn, gelijk ook Art. XXVII van de Geref. Confessie betuigt, dat de Christus, als een eeuwig Koning, niet gebonden is aan tijd en plaats, maar aan allen tijd en alle plaats van het begin der wereldgeschiedenis de Zijnen verzamelt. En eindelijk Joh. 10:16 en Joh. 11:52 zegt, dat de kinderen Gods onder de volkeren onbewust zijn ver strooid en door Jezus Christus bewust bij elkander worden gebracht. De kinderen Gods (de schapen van anderen stal) zijn dus volgens de Schrift reeds daar waai' zij nog niet bijeen werden gebracht naar het bewustzijn." De nieuwe o n d e r wij;z e r s sa- larissen. Hetgeen wij! gisteren hierom trent in beknopten vorm mededeelden, eischt eenige verduidelijking, teneinde on juiste en te optimistische voorstellingen in de onderwijzerskringen te voorkomen of weg te nemen. jMct ingang van den eersten dag der m'aaini, waarin de 21-jarige leeftijd wordt Bineikt, treedt de onderwijzer in het ge not van de aanvangsjaarwedde. Diensttijd vóór dien dag vervuld, telt niet mede voor de periodieke verhoogingen. Vooi' elk jaar dienst beneden den 21-jarigen leeftijd wordt de jaarwedde met f50 verminderd. De jaarwedde van den volgens de nieu we L. O.-wet volledig bevoegden onder wijzer (Art. 134 nieuwe wet) bedraagt f 2200, na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 15, 17 en 19 dienstjaren je ver hoogen telkens met f100. De jaarwedde van de onderwijzeres, bedoeld in art. 135 der nieuwe wet. be draagt fl60Ó, na 1, 2. 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 31, 13, 15, 17 en 19 dienstjaren te verhoogen telkens met f 100. De jaarwedde van den onderwijzer met de huidige bevoegdheid zonder hoofd akte bedraagt f 1600, na 1, 3, 5, 7, 9,11,13, 15, 17 en 19 dienstjaren te verhoogen telkens met f100. De jaarwedde van den onderwijzer met de huidige bevoegdheid met de hoofd akte bedraagt £1900, na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 15, 17 en 19 dienst jaren telkens ,ie verhoogen met ff 100. In alle bovengenoemde gevallen worden echter de verhoogingen na 13, 15, 17 en 19 dienstjaren slechts toegekend aan de mannelijke onderwijzers, die gehuwd zijn of gehuwd zijn geweest, zoomede aan de onderwijzeressen, die gehuwd zijn ge weest, zoolang zij niet zijin hertrouwd. Do verhoogingen voor bij-akten worden voor niet meer dan drie vakken toege kend. De marge voor het hoofdschap bedraagt f700 voor schoilen beneden en f 800 voor die boven 180 leerlingen. De onderwijzer aan een cursus voor vervolgonderwijs als bedoeld in artikel 2L der Lager-onderwijswet 1920, geniet, als zoodanig een belooniug, welke, op den grondslag van. 1104 per kalenderjaar voor elk door hem te geven wekelijksch lesuur, berekend wordt naar het aantal weken, dat die cursus duurt en naar het aantal daarin door hem te geven weke- ljj'ksche lesuren. Gisteravond vc-rgadcrden reeds de open bare onderwijzers te Amsterdam om te gen deze regeling te protesteeren. En kele heethoofden wilden tot staking over gaan De voorzitter en het Kamerlid Os- sendorp waarschuwden echter daartegen en wilden eerst het resultaat der inter pellatie in de Tweede Kamer afwachten. Geslaagd voor examen vrije- en ordeoefeningen t.e Rotterdam de heeren 11. .de Jager, J. van Nieuwonihuize en P. C. M. Verstraate te Middelburg. Os examens zijn geëindigd. Ingetrokken het "Kon. besluit, waarbij aan K. E. van Griethuysen, op zijn verzoek, eervol ontslag werd ver leend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Vlissingen. - Geslaagd te 's-Gravenhage voor het, VQOi'lcopig machinistendiploma de hee ren G. W. van Haatten, C. v. Oversteeg, B. A. Kerkmeijer en P. G. dc Munk, allen te Middelburg. Te Rotterdam voor de vrije- en ordeoefeniïigen de heeren .1. Sionneveld, A. de Jong, J. van Gent, J. van Jloff, J. Verkei', F. A. Pen, E. Lui ken, J. 1. Dees, Li. W. Boogert, Dl. J. Hag©, !M. I. Maas, allen Middelburg. Algemeene Vergadering van de Z. L. M. Naidat gisteren iin 'die biosciop'e op de Markt de film! van den Axelsciien fok paardendag was vertoonld, welke ver- toioning' o.a. dooir 'den commissaris der Woning in in Zeeland, den heer mr. H. J. Dijckmieestier, met belangstelling werd gevolgd, werd des middags onder voorzitterschap' van den heer mr. P. Dieleman op de bovenvoorzaal der sociëteit St. Joris een drek bezochte algemeene vergadering der Z. L. M. gehouden. i De voorz. begon met een woord van dank aan hm, die de film voor de leden van de maatschappij' hebben af gestaan en aan den heer dte Feijter, die een toelichting bij die beelden gaf. Spr. roept verd-er ieder op in'de openbare colleges, vooral in tic Prov. Staten voor steun aan de paardenfok kerij te ijveren. Het mag juist zijln dat enkele kapitaalkrachtige' fokkers geen steun mieer noodig hebben, maar de Zeeuwsche landbouw in het alge meen heeft wel steun noodig. Bij 1de behandeling van de uitgaven van idei begroeting1 voor 1921, en wel bij 'den post Jremkïb'Ouwblad, vraagt de heer Idle Feijter of 'het hlald niet mieeï de hedendaagsche toestanden kan be spreken ein. ook berichten over.de hui tenlanidsche landbouwtoestaniden kan opnemen, doch niet te veel wil over- lieimen uit andere Nederlandsche land bouwbladen. die velen reeds gelezen hiebben. De voorzitter zegt, dat |dë redactie met deze wenschen zeker te kerning zal honden1 'Thans was aan die orde de sluit post Ider begrooting, nalmielijk 1de oon tributieheffing. Op het voorstel ter de zer zake van Tiet hoofdbestuur waS' een amienidement van de afdeeling 'Kkuiningen ingekoimen. Volgens de be tekening van 'het hoofdbestuur zlou ontvangen worden, f30327.50 en vol gens Kjruiningen f 30536.30. Het hoof) bestuur stelde voor da;t de leden mei mjinder dan 5 H.A. grond kunnen ver zoeken het blad' niet te ontvangen, waarvoor 1de kostenidje prijs van f2 wordt afgetrokken. Die afd. Kruini:ngeu had hij haar voorstel aangeteekend, dat zij het voorstel van hiel hoofdbe stuur inog te bezwarend vindt voor de kleinere grondgebruikers en daarom nog meer progressief wil werken. De voorzitter heet den intusschejo ter vergadering gekomen commissaris der Koningin welkom. De heer Liinidenibergh meent dat hef Voorstel van het hoofdbestuur niet aan den eisch des tijids voldoet, men ver- gete niet dat in verschillend opziet', de kleine 'landbouwers veel minder vain idle Z. L. M. profiteer-en dan de grootc. Wenieldinge weet niet of zij nog een voorstel kan idoen, maar zou anders 40 ot. per H.A. willen heffen. De heer Lako komt er tegen op d3* afdeelittgen als Kruiningen en Wemel- d'imge zoo la,at met amendementen kö- mie|n. Laat men er verder aan denken, Idat bijv. 100 kleine landbouwers even veel afgevaardigden kunnen zenden als 100 grootelandbouwers. Dhr. Kook verdedigt het amendement van Rrui- ningen. De voorzitter zegt ten slotte, dat het hoofdbestuur jhiet voorstel gore overwogen heeft, men moet ide miiadel- matige landbouwers niet te hoog ba lasten, vooral omdat men niet in alk deelen der provincie voldoende het be lang der organisatie inziet. Het is een t uss ehen voorstelHet mioel geen be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2