een(e) OnderwyzBi Onderwijs. Briefwisseling. State«Ö8n«raal 7V rQ laagte Benefits Kerknieuwe. P r rt ff f k li (I r t Nieuws. Donderdag 25 Novennbe publiek te verkoop* Bouwland, Weiland, Bouwland, Bouwlandg| Bouwland Weiland en Spri Weiland, Bouwland. Jen van B. en W. aangenomen, ml.: Ver doeken om afschrijving van belasting en schoolgeld. Venzoek vain dhr. B. Slim- tnens om straatverlichting aan te bren gen in de M H. Trompstraat. Verzoek van. dhr. W. J. M. Bitter om vijf uitwegen naar de Scheldestraat. Verzoek van dhr. J. M. Verwijs om te mogen plaatsen een steenen stoep op gemeentegrond en te mogen leggen een septic-tank in gemeente grond, beide aan de Groote Kade. Bij punt 6 n.l.: Voorstel tot onderhandsche verhuring van een huisje met grond aan de Jacob Valckestraat aan dhr. A. Heijns- dijk. Dhr. Plazier stelt voor den termijn van huuropzegging vair 2 op 3 maanden te brengen. Weth. v. d. Bout deelt echter mede, dat deze termijn kort moet zijn, omdat bedoelde grond wellicht voor bouwterrein in gebruik zal moeten worden genomen. De termijn wordt echter met algi. stemmen op 3 maanden gesteld. Betreffende punt 7 (voorstel tot onder handsche verhuring van een huisje aan den Begraafplaatsweg aan dhr. J. Poort vliet) merkt dhr. Plazier op, dat hier aan iemand van buiten een woning verhuurd wordt, terwijl zoovele stadgenooten reeds zoo lamig naar een woning zoeken. De vooriz. licht echter in, dat hier de bedoe ling van B. en W. was genoemd persoon voorioopig onder dak te brengen. Hij' huis de n.l. tot heden in een stal op Klein- Frankrijk. Dhr. De Die wil de huurbepa- ling aan de huurcommissie overlaten. Het voorstel van B. en W. wordt echter aan genomen. De wijziging der verordening op de hef fing van begiafenisrechten komt overeen komstig den wensch van Ged. Staten tot stand. De begrooting van het Gasthuis voor 1921 wordt zonder disoüssie in ont vangst en uitgaaf op f 37457.79)/2 vastge steld. Een wijziging in de gemeentebegroo- ting voor 1920 wordt daarna aangebracht. De vooriz,. licht noig de noodzakelijkheid der verhooging van de bedoelde posten der begrooting toe. De duurte van gas en brandstoffen, banoodigd voor verlichting en verwarming, der scholen en eenige exti afwerk,zaamheden aan de centrale ver- iwarming in een der scholen, zijn daar de voornlaainsbe oorzaak van. Alleen aan brandstof is over het le kwartaal van dit jaar voor de beide scholen uitgegeven f1150. Bij de behandeling van het voorstel tot het sluiten van een vrijwillige ver zekering ten behoeve vain de voor ge meente-rekening verpleegd wordende krankzinnigen, vraagt dhr. Fransen v. d. Putte of een krankzinnige niet als invalide kan worden beschouwd, waardoor de,zaak een ander aspect zou krijig'en. Dhr. Goedbloed licht toe, dat er geen voorwaarde wordt gesteld om te komen in de vrijwillige ouderdomsverzekering. Al was iemand invaliede in den eigenlijken' zin des woords, dan kan hij toch deel nemen aan deze verzekering. Maar wan neer na 3 jaar premiebetaling blijvende invaliditeit wordt geconstateerd, dan kan met de premiebetaling, gestaakt worden. Dhr. Brants vraagt op welke gronden idiotisme en krankzinnigheid door B. en W. zijn vereenzelvigd. D'e voorz.: op grond van de betreffende circulaire. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. De punten 12, 13 en 14 der agenda,, n.l. het verzoek van het Bestuur van den. Kring Walcheren, Zuid- en Noord- Beveland" van den Bond van Zeeuwsche Veehandelaren om wijziging der Verorde ning .tot regeling der openbare veemark ten (in de maanden Sept, Oct. en Nov wekelijks veemarkt), een verzoek van de Vereeniging tot bevordering van Chr. Schoolonderwijs en het Roomsch-Ivatho- liek kerkbestuur om uitkeering der ge meentelijke vergoeding, bedoeld bij art. 59 decies der Wet op het Lager Onder wijs en een voorstel tot wijziging der Motor- en Rijwielveirordening .(verbod om sommige straten in zekere richting te be rijden), een en ander bij de stukken reeds nader omschreven, worden overeenkom stig het door B. en W. voorgestelde aart- genomen. Dhr. Plazier vestigt nog de aandacht op hpt rijden van vrachtauto's met aan hangwagens. Op zulke voertuigen zijn onze straten volgens hem niet ingericht. De voorz. is het hiermede eens en zegt toe dit te zullen doen tegengaan. Bij de behandeling \-ari het voorstel om het westelijk van den Stationsweg; gelegen voetpad aan te wijzen als rijwielpad, deelt |de vooriz!. op oein vraag, van dhr. Goedbloed mede, dat bedoeld pad als rijwielpad ge schikt zal worden gemaakt. De pensioengrondslagen van de verschil lende gemeente-ambtenaren worden daar na vastgesteld, Be Raad vereenigt ,z.ich zonder discussie met de zienswijze van B. en W. betref fende de circulaire van Ged. Staten' han delende over de jaarwedden van burge meester en secretaris, zoodat wordt voor gesteld nog de bepaling op te nemen: I Met dienstjaren in dezelfde gemeente wor- den gelijk gesteld dienstjaren als burge meester of secretaris vervuld in een an dere gemeente, ook buiten Zeeland. Alsnu komt in behandeling bet rapport der Raadscommissie tot onderzoek naar de woningtoestanden. De voorz. brengt eerst nog hulde en dank aan de leden der commissie, den directeur van Gemeentewerken en den heer Lodder voor dit belangrijke door hen geleverde werk. Dhr. v. d. Leeuw acht de samenstelling der commissie niet overeenkomstig dien eisch der billijkheid. In de commissie had den zitting moeten hebben drie huurders en drie verhuurders met een zevende, onpartijdig lid. Deze commissie is be zield geweest met een geest als die van Nero. Spr. noemt enkele woningen, die volgens de commissie niet goed om te bewonen zijn. Maar de huisbaas is in dezen niet gehoord. Want in de door Spr .bedoelde gevallen zijn de bewoners zelve de schuld, die de ruiten stuk slaan en den vloer opbreken om bet hout te verstoken. Anderen, die vochtige huizen bewonen, luchten niet voldoende. En de overbevolking is ook dikwijls naar den vrijen wil van de bewoners. Zoo zijn de huisbazen onverhoord veroordeeld. De voorz. vestigt er echter de aandacht op„ dat er zijn en blijven zullen goede huisbazen en goede huurders naast slechte huisbazen en slechte huurders. Dhr. Fransen v. d. Putte oordeelt, dat het rapport der commissie wat te uit voerig is. Was het noodig om ook goede huizen te vermelden? Ook lijken hem en kele gevallen van overbevolking overdre ven. Verder heeft Spr. veel lof voor het werk der commissie. Wat betreft de con clusies, deze acht Spr. te ver voerend. De uitgaven hiervan kunnen nog niet wor den overzien. B. en W. dienen deze con clusies nader te overwegen. De voorz. deelt mede aan den Raad nu nog geen besluit te willen ontlokken. Het rapport is nu enkel in algemeene bespre king. In de eerstvolgende vergadering zal de Raad inzake het verzoek van St. Wille- broi'dus een beslissing hebben te nemen. Weth. Stieger verdedigt de manier van onderzoek door de commissie gevolgd. Daarbij is zoo onpartijdig en nauwkeurig mogelijk te werk gegaan. In de onbewoon baarverklaring was zij geheel eenstemmig. Een huis, dat alleen vochtig was, is niet onbewoonbaar verklaard. De opdracht aan de commissie verstrekt was: den toestand weergeven. En daaraan heeft zij voldaan. Dhr. de Die meent, dat de huisbazen de huurders en vooral de arbeiders ex- ploiteeren. Wil dhr. v. d. Leeuw een cur sus in opvoedkunde om krotten te be wonen organiseeren? Dhr. v. d. Leeuw verdedigt nogmaals de huisbazen, en wil de schuld niet alleen bij hen zoeken. Dhr. Vienings zegt, dat de commissie be zield is geweest met den geest van recht vaardigheid en niet met dien van Niero. Er is tegenover de eigenaars een onpar tijdige houding aangenomen. Spr. erkent de betrekkelijke waarde van de opgesomde gevallen van overbevolking en legt den nadruk op den nog steeds heerschenden woningnood, zoodat de woningbouwver- eenigingen in de naaste toekomst nog zullen moeten worden gesteund. Dhr. Goedbloed zag nog gaarne aan dacht geschonken aan de mogelijkheid, dat door woningbouw op ©enigszins groote schaal ingezetenen van naburige gemeen ten zich hier zullen gaan vestigen. Dan bouwen wij feitelijk voor anders gemeen ten. Ook kan Spr. nog niet met alle conclusies accoord gaan, gezien het jong ste debat in de Tweede Kamer en het zich voorgedaan hebbende feit in Amsterdam, dat het Rijk den, steun aan den midden - standswoninghouw geheel voor eigen re kening mam. Zou het ook niet beter zijn eerst eens af te wachten of de steun van regeering swege aan de particuliere bouwnijverheid den woningnood aanmer kelijk doet verminderen? Dhr. Brants breekt nog een. lans voor bet steun verleenen aan woningbouwver- eenigingem, ook voor middenstiandswoning- bouw. Dei' commissie wordt nogmaals dank gebracht en toegezegd wordt, dat nadere voorstellen van B. en W. zullen volgen. Bij de rondvraag vestigt dhr. Vienings de aandacht op den voor de bewoners van het Bergpad hinderlijken stank, die veroorzaakt wordt, doordat dhr. de Groot zijn. land met faecaliën bemest. B. en W. zullen een onderzoek hiernaar doen instellen. Dezelfde spreker vraagt B. en W. de directie van v. Gend en Loos te verzoeken zorg te dragen voor teen be hoorlijke opruiming van den in de Brou wersgang dagelijks neergeworpen paarden- mest. Ook hierin zullen B. en W. trach ten te voorzien. Daarna ging de Raad over ter behan deling van reclames tegen den Hoofde- lijken Omslag, zulks in besloten zitting. Gisterenavond hield de A.-R. Ivies- vcreeniging alhier in „De Prins van Oranje" een vergadering van leden en geestverwanten, Ms een „ln Memoriam" van Dr. A. Kuyper. De vergadering, wel ke een flinke opkomst had, waaronder een groot aantal dames, werd met gebed ge opend door den voorzitter, dhr. N. J. Bast- meijer, welke dadelijk daarop het woord nam om een kort, maar duidelijk his torisch overzicht te geven var. den per soon en het werk van Br. Kuyper. Spr. legde er den nadruk op', dat wij met deze vergadering niet bedoelen verheerlijking, omdat het God is, die ons Dir. Kuyper heeft geschonken. We zullen spreker over Dr. Kuyper als man Gods; het zal zijn een woord uit het hart tot het hart. Om een recht gezicht te heb ben op Dr. Kuyper, moeten wij hem zien in het raam van den tijd, waarin hij leefde. Kuyper leefde meer dan een halve eeuw in den dienst des Ileeren, en het was in een eeuw, welke zich ken merkte door een revolutiestroom, welke over alles ging, en waardoor ons Cal vinistische volk werd aangetast. Spx. ging na vanaf 1789 den voort gang van den revolutiestroom in ons land en volk, waardoor zedelijk en kerkelijk ons land inzonk. Besprak de öpwa- king, welke kwam in het Reveil om ten slotte door Kuyper 'te worden geleid in de goede banen. Een korte biologie over Dr. Kuyper gaf spTeker voorts, waarin ICuyper's levensloop werd geschetst en de cardi- nale punten in zijn leven werden aange geven. En voorts deed spr. zién dien strijd, welke door K. op alle terrein werd ge voerd voor de beginselen van Gods Woord en voor Gods eere. Met een gevoelvol, warm, dankbaar gestemd en bezielend woord eindigde dhr. Bastmeijer zijn met aandacht gevolgde rede. Daarop kreeg de heer L. Smit het woord. Spreker zegt, dat hij zich hedenavond in een begrafenis-stemming gevoelt. Zijn hart is treurig omdat het een geliefden aoode beweent. Wel niet alsof er "geen dankbaarheid zou zijn over hiel vele wat ons, in Dr. Kuyper geschonken werd, maar iet verlies treedt nu meer tot ons bewustzijn in. Hij wil daarom een kort persoonlijk woord spreken. Die geschiede nis van dit rijke leven kannen wo toch niet meten. Spr. citeert hetgeen de bioefijzercorres pondent van het „Handelsblad" schreef over de klokken;, die luiden al maar door, in de harten van 'hen, voor wie Dr. Kuyper was de van God gezondene, die hen uit nederigheid ophief tot een zelfbewust leven, doordien hij nieuwe GoUskracht in htm zielen goot. Maar waar om zullen die klokken bij hen zoo lang blijven luiden? En dan denkt spr. terug a.an het Standaard-jubileum in 1897, waar dr Kuyper het zoo juist zeide: „Omdat ik vertolk, wat in uw hart leeft. Ik breng u niets nieuws". Dr. Kuyper was de profeet, die be roering onder ons bracht, waar het. zot* koucl en doodsch onder ons was. Wij hadden hem lief. Door zijn arbeid werd onder Gods zegen in zoo menig gezin een ommekeer ten goede teweeggebracht. En wiezal de waarde van zijn refor- matorischen geest op kerkelijk, staatkun dig en maatschappelijk gebied nu reeds kunnen schetsen? We zijn grooter ïn ar beid geworden en tot een schare aange groeid. En de klokken, die zoo lang zul len blijven luiden, roepen ons toe: Pro Rege. Daarom mogen wij ook niet ver sagen, nu "dr. Kuyper van ons is heen gegaan. Wij moeten op den door hem aangewezen weg blijven voortgaan. Op verzoek van Spr. hieven de aan wezigen aan het lied van den geloofs- juhelPs. 898, waarna ds. v. d. Veen met een innig dank- en smeekgebed deze gedachtenisure eindigde. Tot lid en plaatsvervangend lid van het scheidsgerecht voor de ambtenaren dezer gemeente zijn gekozen resp. de hee- 'ren J. M. Slegt en P. C. Labrijn alhier. lerseke. De vergadering der anti-rev. kiesvereeniging „Ora et Labora" werd na lezing van Psalm 90 door dan voorzitter met gebed geopend. Dhr. Willemsen, gaf als voorzitter een boeiende schets varn Dr. A. Kuyper, onzen overladen leider, als Christen-Staatsman. Verschillende oude en nieuwe dingen aangaande zijn persoon en arbeid werden ons geschetst. Speciaal zijn arbeid niet alleen als minister, maar ook zijn ministerievorming werden uit voerig besproken. Dhr. Jansen besprak Dr. A. Kuyper als man van internationale bekendheid, wiens kennis op theologisch gebied vooral, geheel de gereformeerde wereld is doorgedron gen. Op voorstel van den voorzitter" werd met algemeens stemmen besloten een te legram van rouwbeklag aan de familie van Dr. A. Kuyper te zianden, waarna de vergadering na dankgebed werd ge sloten. De leening a f 55.000 gulden, die dje gemeente heeft uitgeschreven, om hypo theek te geven aan den bouwondernemer C. M. Laban, voor 18 middenstands wonin gen, tegen ean rente van 6 pel. is geheel geplaatst. '8 Heer Hendrikskinderen. Op voorstel van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gem. hebben de pachters der ker kelijke gronden besloten den huurprijs der landerijen met 15 pet. te verhoogen over den nog loopenden p'achttettnijn. Wolf aartsdijk. Toen Donderdag j 1. eeni ge paartjes zich ten huwelijk zouden be geven, deed zich het geval voor, dat het huwelijk van een der paartjes niet kon worden voltrokken, omdat de toe stemming van de ouders van den Brui degom tot 'het huwelijk, niet bij' volmacht kon worden getoond en genoemde ouders, die te Leeuwarden woonachtig zijn, niet waren verschenen, zoodat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand weigerde het huwelijk te voltrekken, alzoo' moesten Bruidegom en Bruid en verdere feest- genooten, zoomede de predikant, die het huwelijk kerkelijk zou inzegenen, ouver- richierzake terugkeeren. - Woensdag ging een span paarden gespannen voor een volgeladen wagen met suikerbieten, op hol bij het begin van de Lepelstraat, en 'holde de dorpstraat door langs den Pape- en Molenweg, toen P. van de Linde de paarden tot staan bracht. Wonder boven wonder liep dit alles zonder ongelukken of materiëele schade af, alleen waren veel bieten ver loren. Arnemuiden. De heer J. Bouwer (a.r.) heeft bedankt als wethouder dezer ge meente. Nieuwe Wetering:, door W. W. Siddré te Nederhorst den Berg,; naar Gouda, door F. G. Hospers te Feijenoord; naar Zuidwolde, door L. Plette te Culemborg. Bedankt voor Geertruidenberg. door J. C. Wissing te Vught. Geref. Kerken. Beroepen te Beilen. J v. d. Meulen te Schoonoord. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Tholen, door Ds. .T. F raanje van Barneveld Middelburg. Naar wij vernemen zai ds. J. B. Netelenbos overgaan naar de Ned. Herv. Kerk. In de- tweede zitting der Alg. Sy nodale Commissie der N. H. Kerk, onder voorzitterschap van dr. Weyland kwam o.m. aan de orde een schrijven van den kerkeraad der N. H. Gem. te Goes, waar in deize inlichtingen vraagt over het toe zicht dat de Bijzondere Kerkeraad van een gemeente heeft over- het diaconie- beheer. De kerkeraad zal .zich om inlich tingen mooten wenden tot het Classicaal Bestuur van Goes. Ds. D. van Luttervelt, gekomen van Tholen, deed Zondagavond intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Blauwkapel, spre kende over Gal. 1:11: „Het Evangelie niet naai' den menseh". Des morgens trad Dis. J. C. Klomp, van Rijs sen. als zijn bevestiger op. sprekende uit Col. 11: „Christus is allesi en in allen". Den be vestigde werd toegezongen Ps, 20 vs. 1 en op verzoek van den consulent Ds. Rappiard, van Maartensdijk, werd aange heven Ps. 118:14. 's Avonds verzocht Ds. Klomp na de intrede te zingen Ps. 134:3 en Ps. 72:11. GOES. Naar wij vernemen, heeft dr. J. van Bruggen zijn benoeming tot bestuurs lid der Vereeniging voor Alg. Wetenschap pelijke Belangen niet aangenomen. Er moet ditmaal veiel overstaan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rijsoord (toez.), E. Reeser, cand. Je 's-Gravenhage. Aangenomen naar Zeerijp, door A. de Vries te Appelscha; naar Oude en De/ heer J. M. Smit uit 's-Heel' Arendskerke, oud-leerling, van de Han delsschool te Middelburg, verwierf op' de Pitlmanschool te Londen het diploma, le klasse met onderscheiding. M. C. Op Zuid- en Noord-Beveland. Herv. Kerk. Zondag 14 Nov. Baarland, vm. en nm. ds. Meloen. Biezelinge, 9.30 en 2 u. ds. Jonker. Borssele, vm. en nm. ds. Elenbaas. Colijhsplaat, vm. dhr. de Groot, nm. ds. Feykes (Dankstond voor den oogst.) Driewegen, Ellewoutsdijk, 9.30 u. ds. v. Leeuwen, (Dankstond voor den oogst), Collecte opleiding predikanten te Doetinchem. 's-Gravenpol'der, vm. en nm. ds. Gerretsen. Hansweert, 9.30 u. ds. Waardenburg, 2.30 u. geen dienst. Heinkenszand, vm. en nm. ds. Warners (Bed. H. Av. en Dankz.) 's-Heer Areudskerke, vm. en nm. ds. de Voogd. 's-Heerenhoek, 9.30 u. ds. Buinink. 'sBeer Abtskerke, vm. geen dienst, nm. ds. Pont. 's-Heer Hendrikskindersn, vm. ds. Feijkes van ColijnS'p'laat. ÏÏoedekenskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. Essten. lerseke, 9.30 u. leeskerk, 2 u. ds. Waar denburg. - Kamperland, Kapiel'le, 9.30 en 2 u. dr. Schmidt. Kats, vm. en nm. ds. Mol. Kattendijke, vm. ds. Mantz. Kloetinge, vm. ds. Klomp /nm. geen d. Kortgene, 9.30' u. ds. v. d. Plassche, 2 u. leeskerk. Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, 9.30 en 2 u. ds. Steenbeek, Nieuwdorp, 2 u. ds, Buinink. Nisse, vm. ds. Pont, nm. geen dienst. Oudelande-, vm. en nm. ds. Kloek. Ovezande Schore, vm. geen dienst, nm. ds. Klomp. Rilland, 9.30 en 2 u. ds. Visser. Waarde 9.30 en 2 u. ds. V. Maanen. (19 Nov. a.s. 7 u. Zend. v. d. Roest (coll. Zending). Wemeldinge, 9.30 u. dhr. Sandee, 1.30 u. ds. Homburg. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linde. Wilhehninadorp, vm. ds. de Vries, nm. geen dienst, Wolfaartsdijk, 9.30 u. ds. v. Selms (em. pred.), 2 u. ds. Mantz. Op Walcheren. Aagbekerke, vm. ds. Seulijn. Arnemuiden, Biggekerke, vm. en nm. ds. Koonekoop. Domburg, nm. ds. Bastiaanse. Gapinge, vm. en nm. ds. Maas. Grijpskerke, vm. ds. Vaandrager, nm. ds. Postma (Voor de arme Friesche hei. In beide beurten collecte' hiervoor). Kleverskerke, vm. ds. Wauters. Koudekerke, 9.30 u. ds. Postma, 2 u. geeh dienst. Meliskerke, 9.30 en 2 u. ds. Spijkerboer. N.- en St.-Joosland, Oostkapelle, nm. ds. Vaandrager. Ritthem, 9.30 en 2 u. ds. C. Sundermeijer. Serooskerke (W.), 9.30 en 2 u. dr. Gun ning (Doopsbed.) St.-Laurens, vm. en nm. ds. v. 't Hoff. 0.- en W.-Souburg, vm. en nm. ds. v. Willenswaard. Vrouwepolder ,ym. ds. Bastiaanse. Veere, vm. ds. Weyland. Westkapeüe, vm. ©n nm. ds. Reus. Zoutelande, vm. en nm. ds. de Wijk. 'tZand, 10 u. ds. Jonker, nm. geen dienst. Geref. Kerken. Baarland, 9 30 en 2 U- ds. R. Brouwer. (Bed. H. Av. en Dankz.) Borssele. 9.30 en 2 u. leeskerk. Domburg, vm. ds. v. d. Ende, nm. leesk. Driewegen, 9.30 en 2 u- leesdienst. Gapinge, vm. en nm- leesdienst. Geersdijk, vm. en nm. leeskerk. 's-Gravenpolder, 9.30 en 2 u. leeskerk. Heinkenszand, vm. ien nm. leeskerk. lerseke, vm. ds. Meijer, nm. leeskerk. Kapelle, 9.30 en 2 u. leeskerk. Kamperland, Krabbendijke, 9.30 en 2 u. ds. Nieboa-, Kruiningen, 9.30 en 2 u. ds. Scheele. (Voorber. H. Av.) Nieuwdorp ,vm. en nm. ds. Doekes. Rilland, 9.30 en 2 u. dhr. v. d. Graaf. Schoondijke, 9.30 u. geen dienst, 2 u. (in de Herv. Kerk) ds. Goris. Veere, vm. en nm. ds.. Wessels. Wemeldinge, 9.30 u. leaskei'k ,2 u. ds. B. Meijer. Westkapelle, vm. leeskerk, nm. ds. v. d. Ende. Wissenkerke ,vm. en nm. leeskerk. Wolfertsdijk, 9.30 en 2 tt. ds. Lanting Geref. Gemeenten. Middelburg, 9.30, 2 en B u. leeskerk. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskerk. Chr. Geref. Kerk. Biezelinge, 9.30 en 2 u. leeskerk. Vrije Evangel. Gemeenten. Wemeldinge, 9.30 en 1.30 u. dhr. J. Ver boom van Goes. Tweede Kamer. Gistellen was het dan die dag, die in de parlementaire kringen 'geacht wordt een belangrijk© periodein te luiden, waarop n.l. de algemeene be schouwingen over hoofdstuk T der Staatsbegrooting een aanvang na men. Het pqtftaek debat is begon nen. De beer schaper (S. D. A. P.j opende hij' afwezigheid van clen heer Troelstra, de rij met ©en rede, die de heer Braat met de hem eigen, niet zeer hoogstaand© termionoïoeie beti telde als een „lange taaie." Ze vorm de natuurlijk één stuk propaganda, voor eigen partij en van de rechterzijde en dè overig© fracties ter linkerzijde deug de zoowat geen steek. Van veel fat soen getuigde deze speech ook niet.' In hoog© mate moesten de Christe lijk© en R. R. arbeiders het natuur lijk ontgelden. Voor minister de Vries heeft Schaper natuurlijk geen greintje vertrouwen. Hij drijft ambtenaren en onderwijzers tot wanhoop. De plattelander Braat, dip daarna het wo-ord voerde, bestreed den acht urendag en meende, 'dat de sociale wetgeving vadsigheid en luiheid bevor derde. Deze spreker werd nu en dan onder groote hilariteit aangehoord, waaraan frir zelf ook wel eienige schuld had. De heer Treub, die weer hersteld is, dweepte ook niet. met den 8-uren- dag in dit stadium en waarschuwde tegen d© rijksvoorschotfen aan den woningbouw. Er wordt volgens hem veel te weelderig geleefd, ook in de staathuishouding. De minister van Fi manciën verdient volgens den heer Treub, 'niet al de critièk, die op hem uitgebracht wordt. ■Dlir. Marchant tapte hier echieir uit een ander vaatje. Er deugde aan mi nister de Vries zoo goed als niets Eln 't kabinet is allesbehalve Chris'le lijk. 'tEenig goede in zijn rede was de uitgesproken drang om op de amb tenarij' te gaan bezuinigen. Gisteravond werd de behandeling der huurwetten voortgezet, waarvoor zeer weinig belangstelling was. Po gingen om de werkingssfeer der huur commissies uit te breiden, vonden geen genade in 's Ministers oogen. Wel ontving Minister Heemskerk zeer wel willend een amendement Snoeck Hen- kemans dat de Huurcommissiewet niet toepasselijk zal worden verklaard op woningen, waarvoor de bouwvergun aiing is verleend na 31 Dec. 1919. Ook heeft nog wel eenige kans een amendement Van Bappa.rd, luidende: „De huurcomtmissie staat geleidelijke hunrverhoogingten toe, totdat een bil lijke opbrengst van de woning wordt verkregen, met dien verstande, dat geen huurprijs wordt goedgekeurd ol vastgesteld, welke meer bedraagt 'd® 50 pet. boven de normale huurwaarde op 1 Januari 1916, tenzij de hoogere uitgaven ter zake van de woning aan gebracht, eene grootere verhooging wettigen. Bij hare beslissing houdt de huurcommissie rekening met den 'staat van onderhoud der woning." Die andere amendementen zullen wel kelderen. Aan de woningnoodwet werd ook nog begonnen. De regeering wil de onteigening mogelijk maken van groote woningen, die 'door verbouwing ge schikt kunnen worden gemaakt voor huisvesting van meer gezinnen. De heer Kuiper (R. K.) 'diénde een amen dement in, bedoelende den luxe-bouw tegen te gaan, zoolang de woningnood duurt. (De interpellatie Deckers is tent Dine dagavomid verschoven. Ml—WIIIMIII— HIMIIHU— HIIHWII UilI II8PW" Ongelukken. Te V oorst is het ruim één-jarig kind van den bak ker S. in een onbewaakt oogenblik in een po't met kokend water gevallen- Met zeer ernstige brandwonden is de kleine in 't ziekenhuis opgenomen, -y Te Schandelo (L.) kreeg een klein kind van zekeren B. een revolver in handen, dat blijkbaar niet goed was weggeborgen. Het kind ging er mee spelen, en bet wapen ging af en de kleine trof zichzelf in de borst. De kogel kwam er aan die rugzijde uit. Het meisje werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar b leea; Drie jongen iaax oud, zochten in Zwijhdrecht brandhc ouders. Zij zagen df loops jachtgeweer lig! hulnner, de 10-jarige wilde schieten, trot h je den 12-jarigen K den loop bevond, to ding hagel in het hoo lottig gevolg, dat het dellrjk overleed'. Spoorwego komen. Toen sister derentrein van Dord terd am-Feijen oord te ulir het station Yseln bemerkte men op lie iets in het midden ve in otde was. Het g< tot stilstand te breng Mallegatbrug. Het ble van èen der vvagens uit lange staven ijzer men te liggen, waal aantal telegraaf- en te lijk gehavend waren, met 'dezen wagen de den, dan was zeker sporing niet te ver Door het snelle opt re tionspersoneel te IJse i ongeval voorkomen. ïn plaats van kaartel Vertoefd! JGSIHA L FLORUSj en JACOBUS J. TIMMER! u Nov.n.te; Middelburg Voor de vele hartelijke I van deelneming, ontvanger overlijden van onzen geliefde Broeder en Behuwdbroede JOHANNES GILLE3 betuigen wij onzen hartelijk: Dit aller na| yyiX M. WALKAVEI M. J. WALRA\| OvE Middelburg, 12 November TE GOES. ZONDAG 12 NOVEMI Voorna, half 10Ds. R. J. v. Avond 6 uur: Idem. t Collecte voor de Inw. Gevraagd z s. m. aan School te Meliskerlke, Brieven aan het H. d A. Notaris H. R. STRUVE ■eiaens op des namiddags 1 uur, op d' saai der Sociëteit „De fing", aan de Groote Middelburg, ri aan den Gapingschen grin I Serooskerke, in 4 perceeler groot 1,1040 H.A. (2 g. 24^ «elijk te aanvaarden. aan den Kruisweg nabij dd ^veg te Koudekerke, greot 80 c.A. (2 g. 33 r.) in pact ;(Lorier voor f75 per jaar tot 1922 1 aan den Breeweg te Kom i froot 41 Aren 50 c.A. (1 na pacht (bij H. Dekker per jaar t®t rooven oagst aan den Hoogenweg te pelle, groot 27 Aren 20 c A. m pacht bij A. Westerbe f25 per jaar tot 1 Octob den Donkeren weg tJ W.-Souburg, groot 35 Arei (269 r.) dadelijk te aanvaa *an den Noordweg achter stede,, Ter Linde" te Ritthe 1,05.80 H.A. (2 g. 205 r.) te aanvaarden. ibij den Thorenweg te) irg. groot 78 Aren 20 o. '8 r.) dadelijk te aanvaai •abij den Singel te Arne 2 perceelen, samen groot c.A. (1 g. 225 r) aanvt (se. 1920. Nadere inlichtingen woi tekt ten kantore van vc Notaris STRUVE, Mie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2