Staten-Gennraal, voor Nederland weinig góeds, ze zijn be rucht geworden, in de annexatie-affaire. Meermalen heeft Carton de Wiart ver klaard,, dat hij' de Nederlandsch-Belgische overeenkomst, aangenomen door de vier socialistische ministers, niet zal goed keuren. Dat de. Vlainingen vijandig tegenover dit ministerie .staan, behoeft geen vermel ding. Het verleden van den kabinets-for- mateur is daar om te bewijzen, dat zij niets, van hem te verwachten hebben, üii tegendeel! De bezetting van het Ruhrgebied. 'De- heer Edo Fimmen, secretaris: van heet Intern. Verbond van Vakvereenigin- gen heelt aan eenige persvertegenwoor digers mededeeling gedaan met betrek king tot een a.s. bezetting va,n het Ruhr gebied en den wederopbouw- van Noord- Frankrijk. De heer Fimmen legde er den nadruk op, dat nog steeds rekening moet gehou den met een bezetting van het Ruhr-ge- bied door de geallieerden. Ofschoon' Duitschland'gedurende Augustus, Septem ber en ook October zijn verplichtingen is nagekomen, wezen en wijzen de mili taire maatregelen der geallieerden in het bezette gebied erop, dat de entente-re geeringen zich voortdurend bereid hou den voor een bezetting van het Ruhlr- gebied. Dte heer Fimmen'zette dan uiteen, dat, een_ geallieerde bezetting van het Ruhlr- gebietfniet alleen voor Duitschland, maar voor geheel Europa een catastrophe zou beteekenen. Nu reeds is de kolenproduc- tie aanmerkelijk minder dain vóór den oorlog en een bezetting van liet Ruhr gebied zou ip liet gunstigste geval, die productie nog belangrijk doen verminde ren, wijl het niet is aan te nemen, dat de Duitsche arbeiders onder entente-con trole gedwongen zouden willen werken. De commissie uit het I.V.V. bezocht Essen, Bochuin en Dortmund en Eet bleek dat Duitschland tot. nu toe zijn verplich tingen volkomen is nagekomen. Iedere maand heeft Duitschland zijn tw;ee mil lioen ton kolen geleverd. Als Duitschland zijn verplichtingen nakomt, gaat dit ten koste van eigen land en eigen industrie, zoodat de totale behoefte van Duitsch land. slechts met 70.6 pet. gedekt zou 'kunnen worden. Omtrent de militaire maatregelen der entente in het bezette gebied, deelde de heer Fimmen mede, dat der commissie medegedeeld was,- dat verschillende ter reinen van grooten omvang beschikbaar gesteld moeten worden voor vliegvelden, militaire bakkerijen, enz., en dat bij af lossing van troepen voor elke 100 man er soms 200 terugkomen. Aan de com missie zijn voorts tal van mededeelingen gedaan, welke althans voor de Duitsche bevolking zóóvele aanwijzingen w.aren, dat bezetting van liet Ruhrgebied aanstaan de is. Ais gevolg hiervan is de stemming in het Ruhrgebied hoogst Zenuwachtig. De heer Fimmen kreeg den indruk, dat de mijnwerkers van het Rnhirgebied en de arbeiders in het algemeen een bezet ting niet zonder daadwerkelijk protest zul len toelaten. De leiders laten niet af, den arbeiders voor te houden, dat ver nieling der mijnen onder alle omstan digheden misdadig zou zijn. doch achten deze vernieling als daad vaw vertwijfeling bij' een bezetting niet buitengesloten. Lloyd George spreekt weer. Het is bekend, dat Lloyd George, de Engelsche premier, in de kunst van het' uitspreken van redevoeringen, het zeer ver gebracht heeft, hoewel men om den goeden indruk niet te verzwakken, niet altijd vorm en inhoud met elkander moet vergelijken. Zoo heeft h'ij' Dinsdag, ter gelegenheid vail den Lord Mayor's dag weer zulk een rede gehouden. Hij begon met er op te wijzen, dat er nog gevaren waren op den weg van den vrede, maar de wereld kwam geleidelijk tot Tust. De zaken kómen in orde. De wereld had moer goeden wil noodig. E|i" hing nog te veel haat en vijandschap in de lucht. De vooroordeelen en de afkeer moesten overwonnen' worden en de misverstanden tusschen westelijk en centraal Europa moesten verdwijnen. Llod George noemde drie redenen op voor de bestaande onrust: le. de nog han gende kwesties tusschen Duitschland en de geallieerden, waaronder de kwestie var. Diuitschlands ontwapening, die juist de proef was tot vaststelling der op rechtheid van zijn bewering, dat het be reid is, het vredesverdrag uit te voeren. Spreker had iri de afgeloopen uren een zeer bevredigend rapport ontvangen, volgens hetwelk het Duitsche leger reeds beneden de 150.000 was teruggebracht en op weg was om tot 100.000 man te worden gereduceerd. Er zijn echter nog te veel geweren in het bezit der bevolking, maar over het geheel genomen zijn de stappen, door Duitschland onder nomen, kennelijk oprecht. Wat de „ontwapening betreft, zijn er waarborgen, dat de tegenwoordige regee- ringsmannen in Duitschland volkomen eerlijk zijn in hun besluit om het ver drag, zoo goed zij kunnen, uit te voeren. Het tweedepunt was bet horstel. Duitschland Was bëreid, zekere voorstel len in té dienen voor de liquidatie van zijn verplichtingen. Persoonlijk ging spre ker daarmtede 'apcoord. Deze voorstellen zouden worden onderzocht op de a.s. confefentiës. Hef'was reeds bevredigend, dat Duitschland gedaan had, wat zijn eerste plicht was, n.l. de verwoestingen te herstellen.' door zijn legers aangericht. Spreker 'had goede hoop, dat de aan staande besprekingen werkelijk 'tastbare resultaten zouden opleveren. Lloyd George,zeide verder, dat hij wensohte even .hoopvol over Rusland te kunnen spreken. E,r was één ding, 2oc> zeide hij, dat nog slechter was dan een slechte regeering, n.l. geen regeering. Do onmogelijk dwaze leer van het bolsjewis me kon niet blijven bestaan, maar wat wel kon blijven bestaan was de anar chie, welke een gevaar is voor de wereld. Daarom moeten wij, aldus spreker, vol harden in onze pogingen om den vrede ook daar te verzekeren. Vervolgens besprak Lloyd George de binnenlandsche aangelegenheden en wees op de noodzakelijkheid om1 de atmos feer van wantrouwen onder de arbeiders, zelfs jegens hun eigen leiders, weg te nemen. Over de moordcampagne in Ierland zeide spreker, dat deze tenzij hij; zich vergiste -wdoör de maatregelen, welke de regeering had genomen, door de re geering was bedwongen. Er zou van,geen verzoening sprake kunnen zijn, tenzij aan de samenzwering der moordenaars een einde is gemaakt. Wij bieden Ierland geen onderwerping maar gelijkheid, geen sla vernij, maar eervol deelgenootschap In hel gróótste keizerrijk der Wereld aan. De plechtigheid in de Westminster Abdy. In de Westminster' Abdy zal de koningin vermoedelijk naast den koning staan aan 't graf van den onbekenden soldaat. De koning zal zijin oorlog smakkers vertegen woordigen, de koningin in zekeren zin de treurende vrouwen van de gevallen sol daten voorstellen. In het koor zullen twin tig prinsen en prinsessen «1 tweehon derd parlementsleden zitten. Op de plaats, 'die voor het graf is gekozen, is de aarde van de abdy nooit, omgewoeld, sedert de kerk gebouwd is. De Fransche aarde, waarin de kist ten slotte zal gezet worden, is nog niet aan gekomen. Óm het graf komt alleen een lauwerkrans te liggen. Duizenden kransen, die uit alle doelen van bet koninkrijk ;en de overzeescbe gewesten aankomen, zul len aan dien voet van de cenotaaf gelegd worden. Een in dein oorlog gehavende Engielsche vlag van Yperen zal de kist bedekken van bet oogeriblik, dat zij! Frankrijk ver laat tot aan het oogonb-lik, waarop zij be graven wordt. Die vlag zal daarna in de- Abdy bewaard worden. Ook zoo'n heer. Een der „groote" mannen, «tx> schrijft het „Ceut.r." van de Sovjetrepubliek is Sinofjeff, die een beetje anders- heet, maai" izijni Duitsch-Joodscben naam gelijk zoo vele anderen heeft verborgen onder een Russisch pseudoniem. Hij speelt te St. Petersburg dezelfde- rol als Lenin te Moskou en over hem worden thans door den naar Parijs uit geweken sociaal-revolutionair Berejansky bijizondeFheden verteld. Sinofjeff is dik eni vet met rood ge- izi-cht, houdt vani goed eten en een flesc.h wijn en izorgt diat hij die krijgt, al verhon gert ook do geheele- bevolking .zijner stad. Toen een groote stoet van magere ar beiders met^fgetobde vrouwen voor .zijn paleis een demonstratie hield, waarbij vaandels werden gedragen met het op schrift: „wij sterven van honger", liet Si nofjeff hen eenige uren wachten. Einde lijk verscheen hij en verklaarde: Gij liegt. De duurte bestaat slechts in je verbeel ding. Ze is je wijsgemaakt door agenten van de contrarevolutie. Wanneer je de lijken van je kinderen moet eten; dan is er nood en zullen wij zorgen voor brood. Er was een staking uitgebroken in een munitiefabriek. Sinofjeff gaf eenige tor pedobooten bevel de fabriek te bombar deeren. Vier en dertig arbeiders werden gedood, de overigen verbannen. Bekend is .zijn uitspraak: Wanneer ik alle inwoners van Petersburg beveel, bij een te komen om knoetslagen te ontvan gen, zal niemand het wagen, om weg te blijven. Maan' Sinofjeff eet en drinkt en is vet. Korte Berichten. Een Zuid-Duitsche' kolenfirma biedt belangrijke hoeveelheden kolen ten ver koop a.an, 'die door Duitschland aan Frankrijk geleverd zijn ieu vandaar ver der verkocht worden. Bewijs van de ver derfelijke -werking van het verdrag van Versailles. Het Britscbe oorlogsschip „Vindic tive", dat in de haven van Ostende tot zinken werd gebracht, ten einde deze voor de Duitsche duikbooten te versperren, en dat in ondiep water ligt ,is door de Bel gische regeering aanvaard als een hulde van de Britscbe regeering. Het zal offi cieel op heden, den wapenstilstandsdag, worden overgedragen. Men wil een expeditie ondernemen naar den top van den Mount Everest, den hoogsten berg van de wereld. De Mount Everest ligt tusschen vele andere berg toppen in het Himalaya-gebergte, 29.002 Eng. voet boven den zeespiegel. Van de vele expedities, uitgezonden om den top te bereiken, is geen enkele hooger geko men dan 24.000 Eng, voet. De toestaind in Berlijn wordt door Ide communistische agitatie steeds dreigender. Die arbeiders hebben in vallen in verschillende fabrieken ge daan. De stakingen hebben eeri revo- lutionnair 'karakter aangenomen. De Duitsche regeering heeft het besluit .genomen door een krachtig in grijpen een einde te maken aan den te' Berlijn door de staking van de ele c tri citeits arbeiders veroorzaakten onhoudbaren 'toestand. Te Parijs is jbericlit pntvangen, dat ten Noorden van Perekop de troe pen van generaal Wrangel bij opera ties ter. bevestiging van hun verdedi gingslinie ernstige verliezen aan de holsjewiki hebben toegebracht. De Belgische socialistische Kimer- groep hoeft een ontwerp van wet Inge diend betreffende den duur van den mili tairen diensttijd. Volgens dit ontwerp zal de duur zes maanden zijn, n.l. drie maan den soldatenschool en drie maanden ge- v-echtsschool, en één maand herhaling het volgend jaar. De Belgi&chië' mijnwerkers hebben besloten ,de staking op te heffen. In het Engelsche lagerhuis is mede gedeeld ,dat de verliezen tengevolge van de kolenstaking geschat worden op 14 tot 15 milÜ-oen pond sterling voor de mijn werkers aan loonen, terwijl de verliezen in de productie geraamd worden op 14 millioen ton. De Sin-n Feioers hebben officieele cijfers gepubliceerd waaruit blijkt, dat. in drie maanden 171 dooden in Ierland ge vallen zijn. De Sinn Fein-ers verloren 25 dooden, de politie en militairen 81; het aantal burgers dat gedood werd, wordt geschat op 65. De algemeene verwachting, dat de eleetriciensstakïng te Berlijn gisternacht zou bijgelegd kunnen worden, is niet ver wezenlijkt. De staking duurt nog steeds voort ,daar de onderhandelingen tot nog toe geen su-cce-s hebben gehad. ftiüiiet'afnd. ,D:r. A. JSuyperf H. M. 'de Koningin, H. M. de Konin gin-Moeder en 7. li. H. de Prins heb ben brieven van rouwbeklag gezon den -aan 'die betrekkingen van wijlen Dr. Kuyper. Het overlijden van Dr: Kuyper heeft, ook in Hongarije oprechte deelneming verwekt, daar dr. Kuyper als een bij- zonldeir hartelijk vriend van Hongarije bekend stoinid.' De Pester Lloyd" én de „Magayrorszag" wijden den over ledene eien bijzondere necrologie en brengen daarbij in herinnering het charitatieve werk, door zijsn'beideaodh- tetrs gedurende den oorlog in Boeda pest verricht. W a-1 g e l ij k.. Blijkens 'een Reuter-telegram heeft het bestuur der 2e Internationale" een manifest uitgevaardigd waarin het o. a. heet, dat het bolschewisme „geweld lein oorlog" be- teekent -en bat socialisme „vrede". De beeren zijn wel „doom die wol' heen" om zooiets te durven beweren, schrijft de Msb. Inderdaad een ongelooflijk staaltje van speculatie op de domheid der massa. Wat zijn die zelfbewuste arbeiders toch te beklagen, die dergelijke tastbare leugens voor goede munt moeten .aanne men omdat de leiding het zegt. 't Moeten wel slaven zijn, die zoo iéts ge willig aanvaarden en dan nog van poli tieke avonturiers: Arme verblin den! Doch ook schandelijke misleiders. Want dat iemand als de- heer Troelstra, welbekend revolutionair in merg en been, die 't manifest mede ondërteekend' heeft, te goeder trouw zou zijn, is toch. heusch een al te naïeve veronderstelling, 't Is. in een woord walgelijk. Financieel wanbeleid. Het „Weekblad voor. de Burgerlijke Ad ministratie' "vestigt er de aandacht o,p, datde begrooting van Leeuwarden een gemeente van 12.000 inwoners voor 1920 aan uitgaven ©en som aanw-ees van ongeveer 2 en een viierdfe- millioen. Van deze som was 4.5 ton noodig voor rente en aflossing, een millioen voor sala rissen en loonen en 8 ton voor alle overige uitgaven. (Wat 'n verhouding!) Toen de hoofdelijke omslag o-ngeveer 2 ton meer opbracht dan waarop hij bij de begrooting geraamd was, werd die 2 ton,, zonder te vragen of deze vermeer dering van inkomsten een blijvend karak ter zou dragen, omgezet in een blijvende verhooging van salarissen en loonen aan ambtenaren en werklieden. Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben aan dit besluit hun goedkeuring ont houden, wat niet te verwonderen is en wat ook verklaart, waarom op de geld markt zoo'n gemeente van de bank wordt weggestuurd met leege handen. Premies voor woningbouw: Van bevoegde zijde meldt men aan de Msb. 'De regeering wiil trachten door de vol gende steunregeling den bouw' van wo ningen te bevorderen Voor den bouw van woningen, zullen premies worden toegekend, die per woi- ning een zeker bedrag per vierk, Meter bebouwd oppervlak bedragen. Het bedrag zal voor iedere gemeente, waar men op dezen voet wil bouwen, voor een be trekkelijk korte periode, worden vastge steld. De bedoeling is, dat de premies' in opeenvolgende periodes geleidelijk zul len dalen. De premies zullen in de eerste plaats worden gegeven aan de particu liere bouwnijverheid, maar ook aan ver- eenigingen,' die niet duurder dan deze bouwen. Die premies zullen, als regel, zonder nadere voorwaarden worden ver strekt, men zal dus in verkoopen en ver huren' van de wo'tfingen vrij zijn. Des noods zal, door een^ enkele voorwaarde evenwel, eenige beperking worden ge maakt. Aangezien :ide ervaring getoond heeft, dat de bouw van de particuliere nijverheid economischer is dan 4$ bestede bouw, worden de premips be duidend lager dan de subsidies,: die krach tens het Koninklijk besluit van November 1912, tot dusver werden gegeven. Deze premies worden geheel voo» rijks-rekening genomen. De regeering, zal bevorderen, dat door dezen bouw met premie,- zoo noodig "hot rijk hypothecair crediet ver leent, in dien zin, dat de gemeente"met het Rijksvoorschot hypoth'eekhoudster wordt. Het rijk zal het crediet geven tegen een rente; -welke, aan de hand van den geldenden rentestandaard, zal worden bepaald; voorshands bedraagt Zij 7 pet. De aflossing moet geschieden in 5 jaar. De faciliteiten zullen alleen worden ver leend voor deugdelijke, eenvoudige wo ningen, zoowel voor den kleinen midden stand, als voor arbeiders, en in gemeen ten. waar een goede bouwpolitie deugde lijk toezicht houdt. De gevels van de woningen moeten voldoen aan redelijke eischen van welstand. Aangezien de re geering alleen steun verleent ter wer- ruiming van de woningmarkt en zij door een aanvulling van de Woningnoodwef tracht tegen te gaan, dat woningen aan haai bestemming worden onttrokken; zul len in het vervolg premies of subsidies alleen Worden gegeven voor woningbouw in gemeenten, welker besturen aan de toestemming tot onttrekking van wonin gen aan haar bestemming de voorwaarde verbinden, dat de wo-niugen, welker be stemming veranderd wordt, op kosten van den belanghebbende worden vervan gen door andere. 'Departement van Defensie. Het hoofdbestuur van het Algemeen Nedeilandsch Verbond heeft bij de Twee de Kamer een adres ingezonden, waar in verzocht wordt den naam van het Departement van Defensie te veranderen dn „Departement van. Landsverdediging". Kosten Staatseommis si e. In verband met de critiek, welke in den laatslen tijd door de Staten-Gennraal is uitgeoefend op- de hooge kosten, welke de diverse Staatscommissies medebren gen, heeft de minister v. Financiën aan zijn ambtgen-ooten medegedeeld, dat zijn inziens reeds belangrijke bezuinigingen zuilen zijn te verkrijgen), door het, leden tal van de in te stellen commissies zeer in te krimpen. Allerlei. De Minister va.n Landbouw heeft besloten met ingang van 1'2 November tot nadere aankondiging dispensatie te verleenm van het verbod van uitvoer van oud' papier en papi-erafval, zoodat zoolang de-ze dispensatie niet zal zijn ingetrolvken, de uitvoer van oud pa pier en papierafval aan geen enkel voorschrift of 'beperkende bepaling zal zijn onderworpen. B e is p o 0 r we gel lende. „Het Vaderland" 'beeft zich tot den Raad van Toezicht op de spoorweg diensten gewend pm de oorzaak der ontreddering van onze spoorwiegdien- stem te vie'rnemten. .Wij lezen er van: „De president van dein raad, d-e beer van' ider Vegt, heeft ons m-et -even groote vriendelijkheid als kalmte ont vangen.. Hij; pooigdé geen oogenblik den zeer oinbevnéidlg-eniclen, toestand t-e ver goelijken, noch te verzwakken. Het pu bliek heeft alle redenen tot klagen en het heeft er r-echit op, 'dat de toch al niet overvloedige dienstregeling istipt wordt uitgevoerd. Er zijn' vier hoofdoorzaken voorden ellenidigen toestand; le. de slechte ko len; 2e. gebrek aan geschoold perso neel ten gevolge van den verkorten diensttijd'; 3e. overbelasting van het materiaal; 4e. zekere onverschilligheid bij het personeel. Wat .net 1ste' punt aangaat, Duitsch land heeft ons een bezending minder waard iig-e kolen gezonden; ze zijn,te fijn en brengen, te weinig stoom voort. Öe treinen moeten daardoor langza mer rijden, hellingen geven gedurig vertraging, van inrijden kan geen sprake meer zijn, mede in het belang van de veiligheid. Sneller dan 70 K.M. m;ag niet, gereden worden. Die oorlog heeft veel van het ma teriaal gevergd, en Ide mogelijkheid van reparatie beperkt. Die machine heeft: even goied als de mensch. rust noodig, 't Is ook met de vertragingen de nood lottige cirkel. Als b.v. een machine een traject heen en terug moet en ze komt té Iaat aan, dam, kan voor de terugreis niets aan dë machine wor den gedaan. Zei is niet op kracht en nieuwe vertraging, is het onvermijdelijk gevolg. Daarbij komt dat. de fusie, waarvan de president op dein -duur vooridieel voor publiek en verkeer ver wacht, nog niet volkomen tot uitwer king kan komen. De machine past niet altijd bij' dien machinist en de machi nist iniiieit bij' '|de machine. Dit voor jaar gaf het dikwijls last als een ma chinist van de H. S. M. een machine van den Staatsspoor' bereed en om- tekeerd. Ook bestond niet altijd hij e machinisten de mondige geneigd heid, om den collega zijn ervaring mee te doelen. Die oude riv'ialiteit hield bij de fusie niet dadelijk op. Men is druk bezig, de machines izooveel mogelijk van één type te maken, maar ook in id.it opzicht was de goede wil niet evenredig aan het vermogen van uit voering. Wïat heit personeel aangaat, van sa botage kan men gelukki-g in do verte niet sprek-etp., maar het bijna overal feconstateerd verschijnsel, dat de ar- eider, door den verkorten werktijd niet werklpstiiger en pan zijn werk verknocht is geworden, js ook onder het spoorwegpersoneel zichtbaar, Sqheén het er vroeger dikwijls een e*r in t.e stellen, om door vlugger werken achterstand en vertraging in te halen, was ide zaak der directie ook hun zaak, van dat meeleven inet het bedrijf mlerkt men niet veel meer. .De meesten kan het niet schelen en zij: "denken er miieit over om vrijwillig zich extra in te spannen, ten einde een fout goed tei maken, waaraan ze niet direct schuld hebben. Het pu bliek merkt, dit ook op en klaagt daar over. Lntusschen kan ,Lk u verzekeren, ging de jie-er v. d. Vegt voort, dat raad -en directie feitelijk nacht en dag bezig zijn, om middelen te beramen tot verbetering van den toestand. Wij geven de hoop niet op-,,daarin te zul len slagen. Men verge te niet, dat' alle tijd van overgang moeilijk is en dat de omstandigheden daarbij zeer belem- mierend werken. Een troost is het, al erkennen we de schraalheid daarvan, dat onze inlichtingen over het spoon wegwezen in het buitenland werkelijk niet gunstiger zijn. In Duitschland schijnt, 'tnog heit beste gesteld, maar deze lof. gaat niet verder dan voor de internationale verbindingen. Het binnenlands oh verkeer Iaat ook daar veel te wenschen." Ook acht uur werken! Naar de Telegr. verneemt, hebben B. -en W. van Amsterdam aan ambte naren te kennen gegeven, dat er op verschillende gern-eentehure; 1 ux te wei nig gewerkt wordt, en idat het best kan gebeuren, dat, zal er werkelijk van den acht-urigem werkdag iets te recht komen, velen, die thans slechts 7 uren dienst hebben, ©en uur langer zullen moeten werken. D e s p ooi-weg verb ind i 11 gen. De heer De Muralt heeft aan den minister van waterstaat gevraagd Is het den minister bekend, dat .de reizigers, die mlet den sneltrein van 7 uur 2 miiin. v.rn. uit Vlissingeii ver trekken 'en te 8 uur 36 min. v.m. te Roozeddaal aankomen, circa 3 uur aldaar moeten wachten, alvorens zij in de richting Breda kunnen doorrei zen ein dat dit oponthoud een groot ongerief is voor de reizigers uit .Zee land en die van de mailbooten van de Maatschappij: Zeeland I'S deminister bereid te bevorde ren, dat daarin ten spoedigst© een gun stige verandering wordt aangebracht? Tweede Kamer. Wij leven, in een annexatie-tijd en de regeering hoeft laten weten, dat er in de toekomst nog meer voorstetien tot grenswijziging van enkele gemeenten zul Ion komen. Ook hebben Gedeputeerde Sla- ten een wenk in deze richting gekregen. Gisteren- is men dan eindelijk er in geslaagd de vergrooting van Amsterdam haar beslag te doen krijgen. Eerst wer den nog verworpen respi met 42 tegen 25 en 35 tegen 32 stemmen, amende menten van de heeren Snoeck Henkemans en Colijn om de annexatie wat minder belangrijk te doen zijn. En ten slotte werd liet wetsontwerp, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het eerstvolgend annexatiewetsontwerp zal betrekking hebben op Haarlem; zoo werd nog van- de Ministerstafel medege deeld. 'Of wij ons over dezen, hoinger der groote steden verheugen? Geenszins. Na- tuuriijk zijn, er hier en daar wel wat onbillijkheden, vooral v|at de loi'ensen- en belasting-kwestie aangaat, weg te nemen, maa,r daar staat tegenover, dat vele groote steden door eigen schuld in precaire omstandigheden gekomen zijn en nu pogen door annexatie van lokkende gedeelten van naburige gemeenten uit redding te krijgen. Ook gaan daardoor weer flinke stukken van het platteland verloren om in „de groote massa" op genomen te worden. En een faclor van beslissende beteekersis is toch, ook, of cte ingezetenen over wier lot beslist wordt, van de verandering gediend zijn. Wat zal de 'Eerste Kamer nu doen? Haar houding is gezien de stemming bij de jongste uitbreiding van D'eltf, niet geneel en al zeker. Een ander phapitre. Hoewel 1920 bijna verstreken is moest nog altijd de marine- begrooting voor dit. jaar worden aanf- nom'en. 1 Die vertraging was deels het gevolg van het aftreden van minister Bijlevert en werd voor een ander deel veroorzaakt door de beslissing der- Kamer zelve, die in een crediet bewilligde. Hoe onzinnig het in de gegeven om standigheden ook was, toch stemden de roode heeren (sociaal-democraten en revo lutionairen) en hun naaste familie (vrij zinnig-democraten) met de heeren A. P- Staalman (Chr. dem.) en de Muralt (U-LA tegen. Een weinig verheffende houding. Uitvoerig werid vervolgens gediscus sieerd over h-et ontwerp tot verhooging der loodsgelden, dat van de zijde der heeren van Dijk en Dressielhuys zaakkun dige bestrijding vond. Beider betoog was gebaseerd op dc stelling, dat door de voorgestelde ver hooging het evenwicht tusschen de ha vens van Rotterdam en Antwerpen nog meer zal worden verbroken dan thans, reeds., h-et geval is. Met sprekende cijfers werd'4e voorsprong van de Belgische .bo venstad geïllustreerd,, welker netto tonnen- maat over de eerste 9 maanden van dit jaar bijna 8 millioen behaagt tegenovrt de ruim 5 millioen vande Rotterdam se he haven. Daarneven staaf, dat ten ge volge van den lagen franc-koers 'denschip van 5000 ton plm. f 2000 goedkooper te recht kan in Antwerpen dan in Rotter dam, welke verhouding bij aanneming van het ontwerp nog aanzienlijk in het nadeel van de Nederlandsche havens zal ver anderen. Dies stelde dhr. Dr-essdhuys on-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2