Stater-Generaal Slagne^and, Uit de Provincie. Versailles te niet doen en de heef schappij der entente-mogendheden vervangen door de heerschappij van het proletariaat over de geheele wereld. Een onafhankelijk Polen noemde Lenin voorts een groot gevaar voor Rusland. Het Poolsche regime staat zeer scherp te genover de sovjet-organisatie. Even ge vaarlijk zou echter de oprichiting van een permanent bougeois-regime in Zuid- Rusland zijn. Daarom moeten wij thans alles in het werk stellen om Wrangel ten onder te brengen. Polen's beurt zal later komen. Voor het oogenblik is Polen geen groot kwaad, daar wij, zoolang als het bestaat, er op kunnen rekenen, dat wij Duitsch- land aan onze zijde hebben. Duitschland haat Polen en Polen's vernietiging zou beteekenen Duitschland met ons veree nigen. Ik houd niet van de Duitschers, rnaar het is beter hen te gebruiken, dan misbruik van hen te maken. Ofschoon zij verslagen zijn, kunnen zij ons toch nog van dienst zijn. Zij zijin onze natuurlijke boudgenooten, want door hun passieven tegenstand tegen de uitvoering van het verdrag van Versailles en hun geheime agitatie daartegen, verwekken én besten digen z^ij in Europa een toestand van on zekerheid en rusteloosheid, welke de bes te atmosfeer is, om onze arbeidersrevo lutie te propageeren. Frankrijk daarentegen, zoo verklaarde Lenin, is onze grootste vijand, want al zijn kracht wendt biet aan orn den toe stand in Europa te stabiliseeren. In Italië, zoo meende de roode leider, kunnen wij een revolutie maken, wanneer wij1 maar willen, doch ook daar moeten wij met de Duitschers samenwerken, die hun eigen organisaties en middelen van invloed hebben; vooiral in bank- en han delszaken. Hun plan is' gebaseerd op de noodzakelijkheid om de Italiaansche in dustrie zooveel mogelijk onder Duitsche controle en voogdij' te houden. De Duitschers vooral, zoo besloot Le nin, zijn onze helpers, omdat, hun hoop om te ontkomen aan de straf-clausuleö van het .verdrag van Versailles, -berust op het veroorzaken van wanorde en agi tatie, waardoor zij kunnen profiteer en van de algemeene verwarring1, welke dan ont staat. Zij" zoeken revanche wij' revo lutie. Voor 'het oogenblik zijn onze be langen identiek. Die belangen zullen weer uiteen gaan loopen en de Duitschers zul len onze vijanden w'orden; doch alleen wanneer de kwestie rijst, of op de puin- hoopen van het oude Europa een nieuwe Duitsche hegemonie zal Worden gegrond vest of een communistische federatie. Een Engelsche revolutionaire Zondagsschool. Een medewerker van de Times deelt bij zonderheden mede over een revolutionaire Zondagsschool te Glasgow, waarvan er in de industrieele districten aan de Clyde verscheidene, naar hetzelfde model, moe ten bestaan, om de jeugd tot revolutie op te voeden. De les wordt geopend met een gezang ui't het „proletarische gezangboek". De kinderen zeggen dan ©en „tekst' 'op (ver moedelijk ieen van de „proletarische'tien geboden", die achterop in het gezangboek gedrukt staan). Dan neemt de leider het woord, wordt er gelezen, gecollecteerd en ten slotte- nog eens gezongen. Eenige van de proletarische tien gebo den luiden: „Gij zult geen patriot zijn, want een patriot is een internationale onderkrui per. Uw plicht jegens u zeiven en uwe klasse eischt, dat gij een burger van de wereld zijt. „Gij zult revolutie prediken, want revo lutie beteekent de afschaffing van den tegenwoordigen politieken staat en het einde van het kapitalisme en die oprich ting in hun plaats van een industrieele republiek. „Gij zult, uit naam van. uwe klasse, de volledige overgave eiscben van de kapita listische klasse en al de middelen van productie, distributie ©n ruil met het land en al wat bet bevat en aldus zult gij de klasse-heerschappij afschaffen." Korte Berichten. Het vieren van den gedenkdag der Russische revolutie in Duitschland is overal kalm verloope'n. De aansporing tot algemeene staking bleef zonder uitwer king. 1 i In verband met een financiëel schan daal aan het Engelsche ministerie voor de luchtvaart verwacht men sensation- ïieele onthullingen. Het gaat om ©en be drag van verscheidene duizenden ponden sterling. Naar men verneemt, zijn toen of twee ambtenaren van het departement door de politie gearresteerd. Naar uit Athene wordt gemeld, heb ben aldaar groote royalistische manifesta ties plaats, zooals in de geschiedenis van het land nog niet zijn voortgekomen. Zes tigduizend personen, voornamelijk kiezers, namen aan deze betooging deel. In de Fransche Kamer hebben, in verband met het regeering s voor stel tot bijzetting van den „Franschen soldaat" onder den „Are de Triomphe", heftige tooneelen zich afgespeeld. De zitting moest worden geschorst. Na heropening werd het voorstel unaniem aangenomen. Naar verluidt zal de bijeenkomst van de geallieerde en Duitsche deskun digen nopens de schadeloosstellingen 20 dezer te Brussel plaats vinden. Naar de Times uit Peking verneemt, zijn de gebieden in China, waar de hon gersnood woedt, uitgestrekter dan aan vankelijk was gedacht. Er zijn 58 millioen menschen, die van den hongersnood te lijden hebben, en onder dezen zijn 14 mil lioen den hongerdood nabij. De postcensuui' in Duitschland zal bij het begin van het volgende jaar wor den opgeheven. De Belgische kabinetscrisis is nog steeds niet opgelost. Niettegenstaande de aankondiging van een oppositie door de Vlaamsche katholieken, zet Carton de Wiart zijn pogingen, om een kabinet te vormen, voort. Men acht het niet waar schijnlijk, dat hij slagen zal. Naar de Moskousche „Isvestia" meldt hebben de Moskousche revolutio naire rechtbanken in verband met de laat ste onlusten 1150 personen laten fusil- leeren. Tweede Kamer. Bij den aanvang der fitting van gis teren hield de voorzitter, Mr. Kooien, een door alle leden en de aanwezige Minis ters, staande 'aangehoorde redevoering van ongeveer den volgenden inhoud: Hedenmorgen bereikte ons de droeve mare; dat dr. Abraham K'uypei* uit dit leven is gescheiden. Het gewezen lid van beide takken dei' volksvertegenwoordiging, de oud-raadsman der Kroon, hier te her denken is eereplicht. Hetzij herdacht als schrijver van theologische werken, of als hoofdredacteur wan „Standaard" en „Heraut", of 'als redenaar in en buiten het parlement, steeds zien wij perioden, in. zijn leven waarin hij door niemapd wordt geëvenaard, door allen erkend als de eerste onder .zijns gelijken. Op zijn Igiroote mannen te roemen strekt een volk tot eer. Dat hij scheiding bracht onder de geesten, dat hij voor velen de van God ons, gegeven leader was, en voor andere een.steen des aanstoots, was ge volg van de- groote gaven aan dit geniale menschenkind toebedeeld. Steeds heeft hij gestaan in de volle hitte van den strijd; teleurstellingen en tegenslagen izijn ook op zijn levenspad niet uitgebleven, doch werden weggevaagd door de ijnnige aanhankelijkheid van zijn getrouwen. Moge zijn beeld in de herinnering le ven als dat van den fieren, vrijen, fran ken vaderlander. Namens de regeering sprak daarna de Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer' Ruys de Beerenbrouck. Als spr. uit naam der regeering een enkel woord aan de rede van den Voor zitter wil toevoegen zal het zijn een woord van diepen eerbied en van grooten wee moed. Van diepen eerbied voor den al- (zijdigen denker, den schitterenden rede naar en staatsman en den godvruchtigen niensch. Van^grooten weemoed omdat, al heeft God hem een leven geschonken, lan ger dap volgens het Schriftuurwoord 's menschen jaren zijn, nu is heengegaan een man, van wiens gelijke het vaderland slechts weinigen kent. Niet jjan noode doen wij afstand van een reus als Kuyper. Wie zal wagen, nog wel in een kort bestek, te schetsen welke leegte een heengaan als van dezen geest laat. Voor zijn overweldigende eigen schappen, past slechts een eerbiedig .zwij gen, Jaren zullen voorbij gaan voor over den man die thans ten grave daalt, naar juist heid wordt gericht. De tijdgenooten moe ten dit aan het nageslacht overlaten. Niet van nabij is monumentale groot heid to schatten. Ons past slechts met ontmoedig© berusting te erkennen, er is een groot man heengegaan. In eerbiedige stilte werden beide rede voeringen aangehoord. Een oogenblik van stemming, den grooten doode waardig. Toen werd de laatste hand gelegd aan 'het "wetsontwerp tot wijziging van de gemeentewet en van de wet op de Ryks- inkomstenbelasting. Men kwam met de behandeling daarvan klaar en de stemming er over zal later plaats hebben Die z.g.n. „inlegering" („soldalen-ia-hui,s") als dwangmaatregel voor belastingbetaling is uit de wet ge licht. Ook nam de Minister eeïiige amen dementen-Van Beresteyn over, waarbij wordt bepaald, da,t de kohieren der plaat selijke belasting niet meer in afschrift op de secretarie der gemeente ter lezing be hoeven te worden gelegd. Met de Amsterdamsche annexatie, waar bij de gemeenten Buiksloot, Nieuweudam, Ransdorp, Watergraafsmeer en Sloten in haar geheel bij de hoofdstad worden in gelijfd en ook m'eer of minder belangrijke de el en van de gemeenten Westzaan, Zaan dam, Oostzaan, Diiemen, Ouder-Amstel en Nievwei-Amstel aan Amsterdam worden toegevoegd, kwam1 men eveneens gereed. Ook hierover later stemming. Toen restten nog de huurwetten en daarover heeft men gisteravond beraad slaagd. Minister AaJberse voerde allereerst het woord, er op wijzende, dat het woning vraagstuk thans niet meer is een vraag stuk van woningverbetering, maar van woningverschaffing. Vergeleken met het buitenland slaan wij op dit gebied geen slecht figuur. Sommige gemeenten komen den nood reeds te boven, of zijn bezig hem te overwinnen. De eenige oplossing van den werke- lijken nood is: .zoo snel mogelijk met zoo -weinig, mogelijk kosten zooveel mogelijk te bouwen. De Minister berekende, dat per jaar f250 millioen aan voorschotten noodig zullen .zijn. De Minister betoogde vervolgens, dat de huren zoo spoedig mo gelijk moeten komen op het peil, waarop de particuliere bouw weer loont. Om de zen voorts weer meer prikkel te geven, overweegt de regeering een steunregeling in, den vorm van premies op iederen vierk-, M. bouw, die particulieren afleve ren. Met pakkende ftjjfers toonde de Mi nister aan, dat de meeste arbeiders thans een veel kleiner percentage van hun loon voor huur afzonderen dan b.v. in 1914. De Minister verklaart ten slotte afkeerig te zijn van alcoofbouw en van het door Schaper voorgestelde Woningfonds. Alleen rechtvaardig is een belasting op de waar devermeerdering in het algemeen, clie clan ook spoedig ,zal worden ingediend. Ook Minister Heemskerk voerde het woord en betoogde, dat de wijziging van de Huurcommisisiewèt bedoelt de knel lende banden voor de verhuurders losser te maken, de limiet te verhoogen, tot normaler toestanden zullen zijn terugge keerd. We kunnen niet steeds deze crisis- wetten handhaven. Omtrent het tijdstip van de opheffing der Huurcommissies kan echter niets worden medegedeeld. De Mi nister kan niet de toezegging geven, dat bij .die opheffing de Kamer zal worden gehóórd. De wet geeft uitdrukkelijk de bevoegdheid dier opheffing aan de Kroon. Toen begonnen in den laten avond de discussies, waarbij de antipoden Schaper en Abr. Staalman weer vooral op den voorgrond traden. De laatste diencle en kele amendementen in, bedoelende nog, meer vrijheid voor de verhuurders. Hij wil de oude huren met 30 pet. inplaats van met 20 pet. verhoogen, wat dhr. Smeieak (A.-R.) bestreed. Ook verdedig de dhr. Staalman een amendement om de huurcommissies de zorg op te dragen voor een redelijke huurverhoog'ing, die ge leidelijk voert tot den normalen prijs van het vrije, verkeer. Dit is in overeenstem ming met het oorspronkelijk wetsontwerp der regeering. Heden voortzetting der dis cussies. Over het ziekbed van Dr. Kuyper schreef gister nog de heer Verweijck in De Stand lalafrd; Zaterdagavond werd de toestand plot seling izeer ernstig; de nacht van Vrijdag op Zaterdag was-wel onrustig geweest; en de Zaterdag: zelf bleef het aldus, maar eerst 's avonds kwam de groote verande ring. Des Zondagsmorgens kwam de ge neesheer en achtte het noodig, dat de kinderen' en familieleden onmiddellijk wer den gewaarschuwd. Aldus geschiedde en in den namiddag waren allen bijeen. De zieke was toen kalm en rustig; reeds sinds een paar daigen had hij 't vermogen om te spreken verloren; .zijn trouwe verpleegsters wis ten echter .zijn wenschen te raden. Des avonds te ongeveer 7 uur bemerkte ■men, dat hij iets begeerde, en toen men hem vroeg of hij wellicht .zijn kinderen lom' zich wilde zien, knikte hij bevestigend. Zijn zonen en dochters betraden toen1 de ziekenkamer en daar nam hij anet een kus .afscheid van allen. 't Was een ontroerend oiogenblik. Even daarna wenschte hij den heer en mevrouw Idenb'urg te zien, en deze ver lieten met een handdruk en een enkel woord de sponde. Toen werd schrijver dezes, op het verlangen van den ster vende, bij hem toegelaten. Hoe zwaar valt afscheid nemen. Hoe zwaar* viel 't mij, voor de laatste maal die hand te drukken. En wie ,zal .zeggen hoe zwaar het zijn kinderen valt. Allen bleven in de ziekenkamer. 'tWas een oogenblik vol diepe ontroering. De moegestreden dienstknecht, hijgende en wachtende naar het oogenblik, waarop de Meester hem roepen zou te komen. Boven .zijn hoofdeinde hangt een schil derij, Christus aan het kruis, waarheen hij de .zijnen in de laatste weken, ook zelfs als hij niet meer spreken kon, her haalde molen heeft gewezen. 't Was alsof de schaduw van 't kruis over het aangezicht van den stervende viel. Met betraande oogen .zagen wij allen op hem; niemand die eenige oogenblik- ken de ontroerende istilte verbrakde zieke hijgde .zwaar en lag overigens rustig met gesloten oogen te wachten. Zijn hoofd zonk een weinig: op de borst; zijn han den bewogen zich. Een zijner dochters boog zich over hem heen en vroeg:: „Vader, zullen we bidden". Hij sloeg de oogen op en knikte be vestigend. Wat nu volgde kan ik moeilijk onder woorden brengen. Het ziekbed was omringd door allen, die er bij tegenwoordig konden zijn en we waren allen diep ontroerd, toen de heer Idenburg zoo kinderlijk eenvoudig bad of God zijn moegestreden kind een ruimen ingang in zijn Koninkrijk wilde geven en hem 't sterven licht maken. 'Nimmer zial ik dat uur van heilige ontroering vergeten. Met gebogen hoofd bleven we allen om de sponde staan voor een paar ©ogenblikken en verlieten toen diep onder dien indruk van dit af scheid de .ziekenkamer. Later op den avond kwam de dokter. Hij oordeelde den toestand zeer critiek; maar toch iets beter dan 's morgens. De zieke was volkomen helder en bij bewust zijn; de pols was iets heter; maar we moesten er ons op voorbereiden, dat het op zijn hoogst nog een paar dagen duren 'kon. Maandag was de achteruitgang weer merkbaarder. De trekken van het eens .zoo forsche gelaat vielen eenigermate in; het eens zoo sprekende oog1 stond dof en de oogopslag kostte hem blijkbaar moeite. Maandagmiddag gaf hij de begeerte te kennen nog: eens den heer Idenburg te zien, die dadelijk aan het verzoek gehoor gaf. i Zooals reeds een vorig maal door mij werd medegedeeld, was de zieke, wat zijn ■zielstoestand betreft, rustig en kalm. Hij wachtte, en wachtte geduldig. Voor ieder bewijs van hartelijkheid was hij luitermate dankbaar en zijn zielsoog bleef vol vertrouwen gericht op die toe komst van enkel heerlijkheid en vrede, die God voor zijn kinderen heeft wegr gelegd. Hier eindig: ik; daar komt een telegram en, als ik 'topenbreek, lees ikGod heeft o nz ein 1 i eve n Vader t„o t zich genom|en. Nog geen twee uur geleden ,zag ik den lijder; rustig:, kalm en nu t ehu isl God .zij geloofd en gedankt voor zijn onuitsprekelijke genade. Zijn laatste le vensdagen zijn, naar onze bede, beschenen door het licht van den eeuwigen dag; zijn heengaan was volkomen kalm en ha vollen vrede. Dr. Kuype 1's begrafenis. Het laat zich denken, dat velen uit verschillende streken van het land zullen komen om de begrafenis van Dr. Kuyper bij te wonen. Met het oog daarop is de Commissie van Beheer der Gereformeerde Kerk be reid gevonden, op dien dag de Zuider- kerk beschikbaar te stellen ten dienste vooral "van de broeders en zusters die van buiten komen. Daar kan men rustig sa menkomen, een Schriftwoord met eikan der lezeneen Psalm zingen en ten slotte van daar gezamenlijk naar de begraaf plaats gaan, waar natuurlijk uitgebreide maatregelen van orde worden genomen. Na alloop van de begrafenis wordt aan do broeders en zusters de gelegenheid geboden opnieuw in deze kerk samen te komen, waar een der Uaagsche Dienaren des Woords dan de leiding nemen zal en rustig, onder den indruk van het ge- beurde, de plechtigheid kan worden be sloten. (Stand.) Niet te laat. Men schrijft ons: Onder het opschrift: „Telaat bekeerd" meldde dezer dagen een der dagbladen, hoe 'iemand met behulp van zijn werk geefster kans zag uit de verplichte inva- uditeits- en oiulerdomsverzekering te ge il aken en hoe deze werkgeefster na liet plotseling overlijden van dien man ge wetenswroeging kreeg en 21 zegels op stuurde, om des mans kinderen nog een Weezenrente van 'n kleine f200 te be zorgen. Helaas, het wais te laat, want de vader was niet verzekerd en had geen rente- kaart. Gelukkig sluit niet ieder de oogen voor de velerlei voordeelen omvattende óók de preventieve maatregelen, van jje ver plichte verzekering. De familie, wier dochter na slechtst enkele maanden verzekerd te zijn, wegens ernstige ongesteldheid gedurende ver scheidene maanden, ten laste van het Invaliuiteitsfonds in een Sanatorium wordt verpleegd, was niet te laat. Hier wordt de werking van de ten onrechte veel gesmade wet als een groote weldaad ervaren. En dit is slechts één" geval uit vele. Vele weduwen, die zich na het over lijden van haar echtgenoot, alléén belast zagen met de zorg voor de jonge kin deren, ontvangen een flinke ondersteu ning in den vorm van weezenrente, door dat, haar man verplicht verzekerd was. Latei, als die vrouwen een 60-jarigen leeftijd bereikt hebben en de kinderen in middels volwassen zijn geworden, genie ten zij tot hun dood toe een weduwen- rente tot gelijk bedrag als voor de kin deren uitgekeerd werd. Ook voor de weduwen, die nu reeds r 3.60 per week trekken, geldt niet een „te laat" en wanneer zij óók nog tot de Vrijwillige Verzekering toetreden, wordt haar op 65-jarigen leeftijd een levens lang pensioen gegarandeerd van f'6.60 per week. De man, die slechts als koster eeneï kerk verzekerd was, en f100 salaris ge noot, zag zich dezer dagen een ouder domsrente van f 156 's jaars toegekend. Een ander, die hoofdzakelijk in eigen be drijf arbeidde, jnaar een klein gedeelte des jaars als weger ïn loondienst was, prijst zich eveneens gelukkig, dat hij' ver zekerd was, want hij geniet nu reeds, na slechts weinige maanden verzekerd ge weest te zijn, een beduidende uitkeering. Een brievenbesteller werd 4 jaar gele den gepensionneerd, als hulpbesteller en vlassersknecht viel jhlij1 op 3 D'ec. '12 onder de verplichte verzekering. Voor hém kwam de Wet nog juist intijds, want reeds in Februari j.l. bereikte hij den G5-jai'igen leeftijd. Zoodoende zag de man kans op grond van enkele luttele premies zijn pensioen met f 156 's jaars te verhoogen. En toch Zijn er nog arbeiders, die zich' blind houden voor de tallooze yoordeelc-n der verplichte verzekering die wachten tot het„te laat" is. 'Maar soms zijn de vrouwen wijzer en passen zij' op 's mans rentekaart. Toen een „arbeider weigerde zijn kaart op te zenden, zond de vrouw het stuk #aar oen Raad van Arbeid onder mededeeling, dat de man er niet vanaf wist en dat het hem maar niet moest medegedeeld worden, hij was volgens haar niet wij zer De geduldige Hollander. Wij lezen in de N. R. C- het volgende ironisch stukje over' de treinvertragingen. In den Haag was trein no. 231 des avonds slechts 39 minuten te laat, het geen heelemaal niet erg is, want als 't pu bliek een beetje vroeg, komt kan het met don vorigen trein m'ee. Was de trein reeds flink bezet, liet publiek vond nog plaats, zij het dan ook o.a. mijn persoon, in de zijgangetjes, hetgeen hee'lemaal niet erg is, want er zijn altijd genoeg 'Hollandsche jongens, die een poosje kunnen staan. Flotseling oordeelde het geheimzinnig verborgen organiseerend personeel liet uuotiig, vier wagens af te haken; groote consternatie, 't Gangetje waarin ik stond, dat zich over vier coupé's uitstrekte, was weldra m'et 18 a 20 personen gevuld, hetgeen heelemaal niet erg is, want de gepakte haring maakte Neerland groot, 't Perron stond nog zwart. Alles verdrong zich naar het einde van den trein, waai' redding verwacht werd. Vooraan stonden due conducteurs gezellig te praten. In- dérdaad, de geheimzinnige man, die het commando had, was zoo welwillend twee andere „wagons" te laten aanhaken. Bij 't uitstappen in D'elft heb ik ze gezien, ze waren klein en zagen er zeer bouw vallig uit. Met 17 minuten extra ver traging vertrokken we reeds, hetgeen hee lemaal niet veel is, want een goede Hol lander heeft den tijd. Aan do directie der H. S. M. 'zij mede gedeeld, dat het publiek reeds zeer goed opgevoed en gedwee is. Ik durf te be weren, dat ik geen enkele ver- w e n s c 'h i n g of iets d e r g e 1 ij k s heb gehoor d. Alleen één dame- dorst bedeesd op te merken, dat zij' hoopte om één uur in Rotterdam te zijn. Dal zou dus twee uur vertraging zijn. Militaire Salarissen. Bij legerorder is ter kennis van de landmacht gebracht, dat boven de jaar wedde, waarop belanghebbenden volgens de bezoldigingsschalen recht hebben, door officieren, onder-officieren en militairen beneden dim rang, niet biehoorende tot het verlofspersoneel, voor ieder eigen of aangehuwd wettig of wettelijk erkend kind beneden den leeftijd van 18 jaar ,dat op den lsten Januari des jaars te hunnen laste is, een toelage wordt genoten ten bedrage van 2i/2 percent van hun bezol diging, met ©en minimum van f 50, en een maximum van f200. Allerlei. Tot lid der Eerste Kamer is gekozen voor de Prov. Staten van Noord-Holland Mi' .M. Slingenberg (V. D.) met 37 stem men, tegen 31 op prof. Mr. P. A. Diepen horst (A.-R.). Uit het leven van dr. A. Kuyper. De Nieuwe Provinciale schrijft: lo. Toen Dr. Kuyper op z'n 70sten verjaardag aan ©en der verslaggevers van de „Telegraaf", iets ging vertellen van zijn leven deelde hij o.m. ook dit mee: „ïn 1855 werd ik student en in m'n studententijd werd ik bekroond voor 'n antwoord op 'n prijsvraag van de Gro- ningsche universiteit. Prof. Thijs de Vries had me dat aangeraden, en in acht maan den liteb ik dat ding toen geschreven. Maar toen was ik ook ziek van 'tover, werken. E;n over dat judicium van den Groningschen Senaat, (bet antwoord op (de prijsvraag, handelend over „De inzich ten van Calvijn en a Lasco over het kerkelijk vraagstuk" werd met goud be kroond) was ik zoo verschrikkelijk in de wolken, dat toen voor het eerst de gedachte bij me opkwam: „Zou ik iets meer kunnen dan 'n ander?" 2o. Kuyper heeft bij het bepalen van zijn houding tegenover het „Synodaal Ge nootschap" en de inmenging van bovenaf, immer sterk afgekeurd de vigtoerende or ganisatie van het kerkelijk leven, dat hij later zoo heftig heeft bestreden. Bij gelegenheid van de conferentie ter herdenking van de in 1568 in Wesei aan Calvinisten bewezen gastvrijheid, gaf hij blijk van zijn steeds geprononceerder Cal vinistische gezindheid door te protesteeren tegen de viering dezer gebeurtenis door de „Utrechtsche" en „Gi'oningsche" rich ting. i 3o. Den 29en Mei 1903 kwam, onder uitbundige toejuichingen Dr. Kuyper, des tijds minister van binnenlandsche Zaken, Groningen bezoeken voor de officieele plechtigheid van de opening van het al gemeen provinciaal, stads en academisch Ziekenhuis. Bij' die gelegenheid noemde hij het een ©ere; dat gebouw te mogen openen, gewaagde hij van de belangstel ling, die de regeering in deze zaak ge voelde en hield hij een met gloed uitge sproken rede, staande anderhalf uur lang, niet op, maar naast de katheder met één hand daarop geleund. Hij sprak over de blijdschap der re geering over dit feit: lo. uit een univer sitair, 2o. uit een hygiënisch, 3o. uit een nationaal en 4o. uit een Christelijk oog punt. Vooral op dit laatste punt ging Dr. Kuyper diiep in, daarbij met rust latende den Christus-predicator, maar sprekende over Christus-consolator, over de roeping van liet personeel uit hoogen en heiligen aandrift. En wanneer ,zoo eindigde Kuyper, wan neer ik nu overga om de stichting voor geopend te verklaren, dan wiensch ik, dat zij den zegen ontvangt van Hem, in Wien de bron is van alle kracht, van alle talenten, van alle gaven. Indrukwekkend is die plechtigheid ge weest, zóó zelfs, dat een der professo ren later verklaarde: „ik ben een week lang Kuyperiaan gebleven!" 4o. Ook hier ter stede is Dr. Kuyper beschimpt geworden. Nog denzelfden dag, toen bij de aankomst van Z.Ex. de soc.- dem. arbeiderszangvereen. haar zegelied ging aanheffen. Dr. Kuyper ging ongestoord verder, bui gend dankende voor toejuichingen van de dichte haag van enthousiaste menschen- Vrederust. De jaarlijks in 't 'najaar terngkeerende advertentie voor Vrederust staat- heden weer in ons no. Mogen wij alle mild dadige vriendinnen en vriendën van onze krankzinnigen opwekken goed nota te nemen van die advertentie. Het is om op de aanstaande feesten aan deze onge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2