No 3ï Vrijdag 5 November 1920 35e Jaargang Staten-Generaal Uit de Provincis, Reclames. Uitgave van de NaamL Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg:- FIRMA F. P. DHUIJ L- BURG. Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG- eeuw Abonnementspii^si Prijs per 3 maanden fr. p. post f3, Losse nummers f0,09 Prijs dör Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elk» regel mleer 3d cent Bij abonnement belangrijke korting Bewijsnummers 5 cent. ISTf Tweede Kamer. (Vjajuwegé oins tekort aan plaat sruini- te volstaan wij' ditmaal met hel. aller belangrijkste vatn die zitting van gis teren tie MeMoreerien.. Men jaieBatbeerldlö gisteren naar hartelust over de kunst. Dat kwam, zóód© Minister wilde volkomen terecht de gem.een1.eji veel vrijheid Meidien tot heffing feeixer belasting op tooneelvoorstellingen' en andere vermakelijkheden. Hier wilde hij een flinke greep laten doen. Die heer Tier Hall, die kunstman, wilde een grens stellen, n.l. van 20 pet: der entrée-gelden, m,aa!r de Kkam-er ver wierp met 61 tegen 11 stemmen dit antenldement. Tóen wie'rp die heer v. Be'resteyn zich op als beschermer der 'kunst, die valn de belasting wilde zien vrijgesteld de kunst-instituten, die van wege het Rijk worden gesubsidieerd, alsof mien de belasting van de kunst en niet v.an het publiek trakL Later wijzigde de heer v. Beresteyn z'ij'n amienjdemient zóó, dat alle gemeente lijke belasting-verordeningen op de openbare vermakelijkheden door de Kroon zoulden moeten worden goeld- gekeurd, waarbij1 de Kroon zou moe ten zorgen, dat kuns tuitingen niet wer den geschaad'. Wat is echter eeh kunst uiting, walt is kunst? E,r was zelfs nu al verschil over, of do Molshoop ku'nst biedt of niet. Met 37 tegen 35 stemmen viel dan ook 's hoeren Bere steyn's amendement (recht|s tegen links). DaaTna meer prozaïsche onderwer pen. Een amendement-van Beresteijn om de gemeentelijke heffing op het gebruik van wegen en straten onge daan te maken, viel met 36 tegen 21 stemmen. D'e Minister zag vervol gens zijn voorgestelde heffing vaneen debietrecht op wijn, bier, wfld, ge vogelte, enz. 'kelderen .met 32 tegen 30 stemmen. Een belasting op de ver zekering tegen brandschade, een. ,op logeergasten .in hotel of pension en een op openhiarei aankonidigiingen, yoor- zoover deze niet geschieden 'door middel van tijdschriften of nieuws bladen werdlen Met of zonder stem ming aangenomen. Art. 4, waarin staat, jdait accijnzen niet wotiden igehieven, liet de Minister op voorstel van den heer Marchant' vervallen. De Kamer begon daarna aan de forensenbelasting. Maxiiuu mprijze n van turf. D'e Minister .van Landbouw! heeft met ingang van heden de volgende maximum- klt-inhandel-prijezn var turf voor de prov. Zeeland vastgesteld: schip pakhuis'. Korte turf le soort 1.38 1.58 idem' 2e soort 1.29 1.47 idem 3e soort 1.22 1.39 Baggerblokjes le soort 1.61 1.84 idem 2e soort 1.56 1.78 idem 3e soort 1.48 1.69 Zachte lange turf 1.65 1.86 Harde lange turf 1.70 1.92 Lange bakkersturf 1.70 1.92 Onder kleinhandelsprijs wordt verstaan de prijs van de turf, afgehaald bij1 den tusscfhenhiandel aan schip' of pakhuis (niet op de veenplaats). De prijzen zijn per 100 stuks, bij ver- Koop van grooter of kleiner hoeveelheden' mogen slechts evenredige prijzen bedin gen worden. bij Allerlei. De Nedei'landsche gezant te Parijs, Jbr. Loudon, bezocht de verwoeste streken o a. .te Atreoht, Rijssel en Roubaix. Het doel van de reis was een algemeen over zicht te hebben van hetgeen Holland reeds m de verwoeste gebieden heeft tot stand gebracht. Bij de Tweede Kamer is ingediend het ontwerp Pensioenregeling voor ambtena ren iem hun weduwen en weezen. De Spoorweg op Zuid-Beveland. Van bevoegde zijde werd ons de juist heid bevestigd van het bericht, dat de onteigeningen ten behoeve van den aan leg der lokaalspoorwegen op Zuid-Beve land binnenkort een aanvang nemen. Maar daarbij werd ons opgemerkt dat welis waar de eerste formaliteiten zullen plaats hebben voor de uitvoering van het werk volgens de oorspronkelijke plannen, doch dat het geenszins vaststaat dat ten slotte nog geen wijzigingen zullen worden aan gebracht. Sommige polders en een ge meente .hebben niet toegezegd, wat als hun billijk aandeel door Gedeputeerde Staten was vastgesteld. Eenige gaven in hoofdsom minder, anderen wilden niet toezeggen, zoo noodig iets meer te zul len geven. Blijven zij bij dit besluit'vol harden, dan zal op den aanleg bezuinigd moeten worden. Het zou onbillijk zijn de streken waar het gevraagde is ge geven, te doen lijden. Dus zal die bezui niging vooral daar gezocht moeten wor den, waar de belangstelling gering bleek. Zoo ware verkorting der lijn en dus be sparing van kosten mogelijk tusschen Hoe- dekenskerke en Nisse, waardoor echter het station voor Kwadcndamme zou moe ten vervallen of althans verlegd naar een veel ongunstiger plaats. Zoo zou ge spaard kunnen worden op do werken, die ten behoeve van de Luidgebruikers in den Ouden Kraaijert zijn ontworpen. Nog wil de spoorwegmaatschappij wach ten met het nemen van een besluit, in de hoop, dat beter inzicht het belang zal doen begrijpen van onbekrompen spoorwegaanleg. Wij kunnen niet anders doen dan ieder, wien het aangaat toch op het hart te drukken om mede te wer ken. Het gaat om een werk, dat blijven] zal in lange tijden. Het worde niet mo gelijk, dat een volgend geslacht den staf breke over zijn vaderen, omdat zij te kortzichtig zijn geweest en niet hebben willen voldoen aan de billijke voorstel len van Gedeputeerde Staten. De zuinig heid zou bier leielijk de wijsheid kunnen bedriegen. Apotheken. A.s. Zondag zullen de volgende apothe ken geopend zijn: te Goes die van L. la Porte, te Middelburg die van M. J. v. Picnbroek jen té Vüssïngen die van S. J. Engering. Financieele steun aan de Stoomvaart- Maatschappij „Zeeland". Blijkens het Voorloopig Verslag over het hiertoe strekkende wetsontwerp tot verhooging en aanvulling van het tiende hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1920, hadden ©enige ledien er bezwaar tegen, dal de aanldeelen a pari van de spoorwegmaat schappijen zullen worden overgenomen. Zij hadden bezwaar tegen de bevoorrechting van ééne maatschappij en meenden dat de Regeering zich van dergelijke bemoei ing die als een soort van protectie is j te beschouwen, moet onthouden. Vele leden betoogden, dat bet biezit van een eigen verbinding in tijden van nood een nationaal belang is. Zij brachten hulde aan de maatschappij en- 'de bemanning der schepen voor bet zoo lang mogelijk in stand houden van de vaart tijdens den oorlogstoestand. Zij meenden dat daarom de maatschappij die niet in de ©erste plaats op de financieele zijde van haar bedrijf let, alleszins verdient glasteund te worden. Ook achtten deze leden den prijs voor de aandeden niet te hoog, omdat; indien 'de maatschappij thans werd geli quideerd, zeker 100 pet. op de aandeelen zou kunnen worden uitbetaald. Met ingang van 1 Dec. is J. Trimpe, te Amsterdam, tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van inspecteur der directe belastingen len is hij werkzaam gesteld aan de inspectie dier directe be lastingen te Zaandam. Met Stct. no. 215 is verzonden af druk van de statuten van de Woningbouw- vereeniging „Goed Wonen" te Wolphaarts- dijk. Middelburg. Door de politie is een na der onderzoek ingesteld naar die oorzaak van 'den brand, die verleden week Vrijdag in de bakkerij van F. de W. op de Lange Burg heeft gewoed en dit onderzoek heeft j aanleiding gegeven tot het opmaken van procesverbaal wegens het Veroorzaken van brand door schuld. Er is 'namelijk geble ken, dat het deurtje van het stookgat van den oven slechts aan ©en hanger bevestigd was en bovendien in het deurtje gaten waren. Een plaat was tegen het deurtje aangezet, maar dit bleiek geen vol doende afsluiting te zijn. Tusschen het deurtje en de plaat lagen stukjes hout, terwijl vlak bij den oven takbenbosschen lagen. Zeer waarschijnlijk is hier de brand begonnen. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der hinder wet tegen den koopman W. F., die in zijn bergplaats een kist met 35 K.G. bus kruit had, welk gevaarlijk goedje in be slag is genomen ©n ten dienste der justi tie aan de militairen ter bewaring is gte- geven. Bij de politie is aangifte gedaan van een halve H.L. steenkolen en eenige tur ven uit een bergplaats van L. aan den Seisweg. Goes. De gemeenteraad komt Donderdag 11 November a.s. in openbare vergade ring bijeen. wordt door 21.000 Iffeen erkend als het beste versterkingsmiddel^ voor Zenuwen en Lichaam. Punten van behandeling: Vaststelling der notulen van de laatste twee vergaderingen. 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoeken om afschrijving van belasting, en school geld. 3. Verzoek vqn den heer B. Slim- rnens om straatverlichting aan te bren gen in de M. H. Trompstraat. 4. Ver zoek van den heer W. J. M. Bilt ei", om vijf uitwegen naar de Scheldestraat. 5. Verzoek van den heer J. M. Verwijs om te mogen plaatsen een steenen stoep op gemeentegrond en te mogen leggen een septic-tank in gemeentegrond, beide aan de Croote Kade. 6. Voorstel tot onder- handsche verhuring van een huisje met grond aan de Jacob Valcbestraat, aan den heer A. Ileijnsdijk. 7. Voorstel tot onder- bandsche verhuring van een huisje aan den Begraafplaatsweg, aan den heer J. Poortvliet. 8. Wijziging der verordening op de heffing van begrafenisrechten. 9. Begiooting van het Gasthuis voor 1921. 1Ü. Wijziging der gemeente-begroot in'g voior .1920. 11. Voorstel om een vrij willige ouderdom'sverzekering te sluiten ten behoeve van alle voor rekening der gemeente verpleegd wordende krankzin nigen. 12. Verzoek van het Bestuur van den Kring „Walcheren, Zuid- en Noord- Beveland" van den Bond van Zeeuwsche Veehandelaren om wijziging dei' Veror dening tot regeling der openbare vee markten. 13. Voorstel tot wijziging der Motor- en Rijwielverordening. 14. Voorstel omi het westelijk van den Stationsweg gele-gen voetpad aan te wijzen als rijwiel pad. 15. Voorloopige vaststelling der pen sioensgrondslagen van verschillende ge meente-ambtenaren. 16. Missive van Ged. Staten betreffende herziening der jaar wedden van den burgemeester en den secretaris. 17. Rapport van de Raads commissie tot onderzoek der woningtoe standen. In de opgaaf van de bevolking over de 2e helft van October 1920 komt onder de ingekom'en personen voor de heer A. F. van Lakerveld, kantoorbediende. Diit moet zijn: Adjunct-Commies bij den Raad van Arbeid te Goes. Door den heer F. J. Verwer is in verband met zijn vertrek naar Hilversum tegen 15 November a.s. eervol ontslag aangevraagd als Hoofdman bij de Brand wacht in deze gemeente. Bij den winkelier in galanterieën den heer Snoep alhierj stond een kist voor de deur, gevuld met allerlei pas aangekomen spullen voor zijn zaak en gedékt door papier, pakhooi enz. Daar komt de gemeentelijk© vuilniswagen voor bij en de „aschman", meenende een kist met vuilnis voor zich te zien, bestemd voor de belt, keilde heel de zaak om in den wagen. Graote consternatie natuur lijk bij den winkelier en hilariteit bij degenen die van dit toongeltje getuige waxen. Zoo goed en kwaad als het ging, werden de verschillende artikelen, die in de kist gezeten hadden, uit den vuilnis wagen opgediept en liep vierder alles nog al zonder veel schade af. (N. Z.) 's Heer Abtskerke. De Raad vergaderde 4 dezer. Present 5 leden. In de begrooting voor 1920 werd een wijziging aangebracht. De meerderheid van den raad kon zich vereenigen met de voorgestelde herzie ning van de jaarwedden der burgemeesters en secretarissen. 2 leden wenschten de oude regeling te bandhaven. Een nieuwe regeling voor de subsidie der ambachts school werd voor notificatie aangenomen. Kiootlnge. Gisteravond vergaderde de Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Voor.z, de Burgemeester. Naar aanleiding: van. de notulen wordt nü weer beslist, dat de bouwcommissie nog niet demissionair is. In een volgende vergadering zal men hierop terugkomen: Ingekomen is een schrijven van dhr. Houtekamer, dat hij zijn benoeming toif hoofd der O.L. school aanneemt, een dank betuiging van „Vreemdelingenverkeer" voor de verleende subsidie en een schrij ven van dezelfde vereeniging, verzoeken de opgaaf van gewens-chte versieringen en verfraaiingen in de gemeente. B. en W. zullen hieromtrent van advies dienen in een volgende vergadering. Een schrijven vaix Ged. Staten betref, fende salarissen burgemeester en secre taris, een verzoek van den gemeente veldwachter om verhooging van salaris, een verzoek van het Bestuur der Bijz. Bewaarschool oim gelijkstelling van sub sidie met de Gemeente-Bewiaiaxschool en een schrijven inzake de Goesche Am bachtsschool komen bij de begrooting ter sprake. In behandeling komt nU de begrooting voor 1921. Bij den post jaarwedden wordt voor lezing gedaan van de circulaire van Ged. Staten betreffende de salarissen van bui"- gemeesters en secretarissen, waarvan reeds eerder in de bladen mededeelin'g is gedaan. De vooriz, vestigt er de aan dacht op, dat ook deze regeling nog slechts een noodregeling is. D'e bedragen der Staatscommissie zullen wellicht een vol gend jaar moeten gelden. Dhr. Lenshoek ziet het nut van de periodieke verhoo- giiiigen niet in. Ook dhr. v. d. Voort acht ze niet gerechtvaardigd. D'hr. v. Liere acht ze een belooning, van de inmiddels' verkregen praotische ervaring. B. en W. stellen voor het sal axis van den Burgemeester overeenkomstig ge noemde circulaire vast te stellen (mo menteel f 2100) en dat van den secretaris op het maximum te brengen, n.l. f2550. Dhx\ v. d. Voort berekent, dat de secre taris een salaris dient te hebben van f2950, izoodat het maximum zeker niet te hoog is. Dihx*. Stnalub stelt voor de salarissen alzoo vast te stellen, mlaar wil den raad niet binden aan de periodieke vorhoogingen van Ged. Staten. Dit voor stel wordt niet 5 tegen 2 stemmen aan genomen. D'e jaiarwedde van de wethouders wordt overeenkomstig een voorstel-Lenshoek met 4 tegen 1 stern op f150 voor ieder ge bracht. Het presentiegeld van de Raadsleden wordt op f70 vastgesteld. Dhr. Lenshoek acht de post van f 250 voor brandstof gemeentehuis te hoog en stemt daartegen. Ook dringt hij aan op bezuiniging bij den post drukwerken. Dhr. Straub kan niet begrijpen, dat het vergunningstarief voor alle herbergiers f25 bedraagt. Ook acht hij de f10 uit te geven aan den detrr- wiaarder voor het innen van achterstallige belasting onnoodig. Het salaris, van den gemeenteveldwach ter wordt door B. en W. voorgesteld op f 1400, wiaiarbij dhr. Trimpe. wijst op de emolumenten, die hij: tot een bedrag van f 610 geniet. Bij adres verzoekt deze zijn' salaris 'gelijk te doen zijn' aan dat van de Rijkspolitie. De heeren Lenshoek en v. Liere stellen voor het salaris van den gemeenteveldwachter te brengen op f 1600. Dit voorstel wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Dhr. Straub. istelt voor de jaarwedden van klokluider en grafdelver van f50 op f60 te brengen, welk voorstel wordt aan genomen: Besloten wordt geen minuutwijzers, op bet torenuurwerk aan te brengen. Dhr. Straub stelt voor het salaris van de bexvaOrscihoolonderwijzeres Mej. Piot te brengen op f800 en dat van de help ster met f25 te verhoogen], wat wordt aangenomen met 1 stem tegen. Dhr. v. d. Voort stelt voor de subsidie aan de Bijz: Bewaarschool met f 100 te verhoogen: Dhr. Lenshoek acht dit nog te weinig: en wil de subsidie brengen op ƒ600, wat wordt aangenomen met 2 'stemmen tegen. Daarna komt 'aan de orde de subsidie- verleening aan de Goesche Ambachts school. Weth. Trimpe zegt daarover het volgende: i Het is 45 jaar geleden, dat in Goes de Ambachtsschool werd geopend. Be gonnen werd in een gehuurd pakhuis met 4 leerlingen uit Goes, waiarbiji spoedig 4 leerlingen uit de buitengemeenten bijkwa men. D'e verhouding wais dus al dadelijk 50 pet. leerlingen 'uit Goes en 50 pet. leerlingen van buiten. Die verhouding is vrijwel zoo gebleven, want vanaf 1906 tot 1919 is aan het vakonderwijs te Goes deelgenomen door 977 leerlingen, waarvan 453 uit Goes en 524 uit de buitengemeen ten: Hieruit blijkt dus duidelijk, da;t het Vakonderwijs te Goes niet enkel is een gemeentebelang maar wel degelijk een streekbelamg. Alhoewel de buitengemeen ten ruimschoots van het onderwijs profi teerden zoo waren ze toch niet g;enegen voldoende finantieel te steunen. De sub sidie die werd verleend bedroeg' in het eerst zoo wat niets en in 1916 nog' maar het geringe bedrag van f 227.50, waar onder nog wa.s. inbegrepen f60 van het Armbestuur van 's Heer Arendskerke. Vol gens de nieuwe regeling sal het rijk nu 70 pet. dn de kosten bijdragen mits de gemeenten voor de resteerende 30 pet. .zorgen. Zekerheid in dezen moet bestaan voor 1 Januari. 1921, daar anders de 70 pet. subsidie door "het rijk niet worden uitgekeerd. i Om deze aangelegenheid te bespreken hebben de afgevaardigden van 20 gemeen ten uit Zuid- en Noord-Beveland op 15 Juni vergaderd en werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: De vertegenwoordigers, der 20 ge meenten van Noord- en Zuid-Beveland, Urtnekwalen en nier-waterzucht. Iedere 24 uren dienit' men van 1—lJ/i liter urine te loozen. Bij veel groo- tere of veel kleinere hoeveelheden als het water dik, bewolkt, branderig of slechttiekend is, eni te dikwijls of té weinig komt, bestaat groot gevaar voflitl niergruis, -steen, ontsteking der nierenl of blaaS en de waterachtige zwellingen van nier-waterzucht. Tot het voorkomen en genezen van urinestoornissen en waterzucht is het ver standig een speciaal niergeneesmiddel bij de hand te houden en dit bij het eerste toeken der kwaal te gebruiken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken spoedig en rechtstreeks op de nieren en blaas. Zij bevorderen een vrije vloeiing der urinewegen, spoelen de belemmeren de onzuiverheden uit de kanalen, en voe ren het opgebloopte water langs de na- tuurlijke wegen af. Zij leiden de nieren zachtjes tot gezondheid en werkzaamheid terug, en bereiken zoodoende de oor zaak van' nierwaterzucht. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken niet op het hort, noch op de lever, maag of ingewanden, doch uitsluitend op dé nieren en urine-organen, en zijn derhalve van de hoogste waarde bij nier-water zucht, niergruis, -steen, en alle nier- en blaaskwalen. Te Goes verkrijgbaar bij de Paauw Co.. te Middelburg bij fa. C. A. Schulte Co. a fl.75 p. doos of f10.p. zes doozen. Eischt de eehite Foster's Rugpjja Nieren Pillen, voorzien van het bandels}- merk de man met zijn handen in del lendenen op de verpakking. 40 bijeen ter bespreking van de finlan- tieele belangen der Ambachtsschool eni (Vakschool voor Meisjes te Goes; igehoord de uiteenzetting van de wet op het Nijverheidsonderwijs, door den Inspecteur-Generaal bij het Nijverheids onderwijs; overtuigd., diajt de Ambachtsschool en Vakschool voor Meisjes voornoemd int een dringende behoefte voorzien en duisi niet behooren te verdwijnen; verklaren .zich bereid in de ontbre kende 30 pet. der nettokosten gezamen lijk te trachten te voorzien en beslui ten daarom de regeling op te dragen aan een commissie uit haar midden), die binnen .zoo kort mogelijk en tijd een bevredigende regeling .aan het Bestuur der Vereeniging de Ambachtsschool zal hebben voor te leggen: Op 14 Juli kwam de commissie bij een en besloot na. uitvoen'ige en zeer geanimeerde bespreking met algemeene stemmen het volgende advies uit te bren gen: i Dat tot het bedrag: benoodigd voor de instandhouding der Ambachtsschool en Vakschool voor Meisjes te Goes, door alle gemeenten op Noord- en Züid-Beveland in de navolgende verhoudingen zial wor den bijgedragen a. door de gemeente Goes voor 2/b 'gedeelte; i b. door alle giemeepten op- Zuid- en Noord-Beveland te samen voor 2/5 ge deelte, in verhouding- naar het* respectie velijk aantal inwoners, bei'ekend naar het begin van het loopende jaar; c. door alle. gemeenten op Zuid- en Noord-Beveland voor 1/5 gedeelte in de kosten benoodigd per leerling, a.l naar ge lang het aantal leerlingen uit iedere ge meente. Op 14 September werd met de afgevaar digden van de gemeentebesturen verga-- derd ter bespreking, van genoemde rege- ï'egen het voorstel werden bezwaren ingebracht en wel voornamelijk tegen de verdeeling 2/5 naar het aantal inwoners en' 1/5 naar het aantal leerlingen. De meening was, dat de verdeeling moest .zijn 2/5 naar het aantal leerlingen en 1/5 naar het aantal inwoners. Op 19 October werd weer vergaderd en werd met .zoo goed als algemeene stemmen de volgende regeling' goedge keurd: ia* Goes betaalt 2/5 gedeelte der kosten; b. door alle gemeenten op Noord- en Zuid-Beveland te samen voor 2/5 der kos ten benoodigd per leerling, in verhouding tot het aantal leerlingen uit iedere ge meente; c. door lalle gemeenten' op Zuid- en Noord-Beveland voor 1/5 gedeelte in ver houding van het aantal inwoners, bere kend naar het begin van het loopende jaar. Bij deze kostenberekening zullen de leer lingen als volgt in rekening gebracht wor den: een leerling] van de gewone school- eursus 1; een leerling van afzonderlijke cursus durende 20 lesweken i/2;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 1