BIi§i0üi!§S& Imen er geen raad mee wieet. Of liever: wen weet niet, hoe ze op te gebruiken, wel wat er mee te doen: ze weer ver- koopen. Zoo gaan de Duitsche steenkolen in groote hoeveelheden naar het buiten land of.worden weer aan Duitschland zelf verkocht, met flinke winst natuur lijk. Het komt voor, dat de steenkolen de Duitsche mijn niet eens verlaten, Frank rijk verkoopt ze aan de mijn zelf weer aan den mijneigenaar, ien voor heel wat meer als het ze heeft gekocht! We hoor den ook van Duitsche kolen ,die de Fran- schen aan Zwitsers hebben verkocht, en uit Zwitserland in Nederland als Ameri- kaansebe steenkolen zijn aangeboden! On ze Rijnschepen vervoeren Duitsche steen kolen naar Antwerpen, die 4000 Mark de 10 ton kqsben, en voeren dan Ameri- kaansche steenkolen, die ruim 20.000 mark kosten, naai* Duitschland terug. Maar Amerikaansche kolen gaan slechts in kleine hoeveelheden naar Duitschland, voor enkele industrieën die' dile kolen noo- dig hebben .Dat de Duitschrs op ruimer schaal hun eigen kolen van de Franschen duur terugkoopen, komt hier vandaan, dat Duitschland de beste kolen aan Frankrijk moet leveren, en sommige bedrijven in Duitschland de mindere soorten niet kun- inen gebruiken. Uit heel dezen toestand blijkt, hoe ongerijmd de kolenlevering is, die in Spa Duitschland is opgelegd. De tragedie van Wilson. Vandaag heeft in de Vereenigde Sta,- ten de presidentsverkiezing plaats. In de ilaatste dagen vap den hevdgen strijd kon president Wilson niet nalaten zich oojk nog' eens te doen hoeren. Hij trad in een vergadering op, gelijk wij reeds meldden, om de democratische candidatuur te ver dedigen en het voor den Volkenbond op ,te nemen. Maar het was, zoo schrijft de Amst. slechts de schaduw van den ouden Wilson, de reus, die een kleine 2 jaar geleden de wereld aan zijn voeten scheen te hebben. Niet alleen de zon van zijn wereldroem j.s ondergegaan, doch hij' is ook naar het lichaam geknakt. In een stoel geleund is Wilson de vergadering binnengekomen en heeft er gesproken. De stem van den president was van tijd tot tijd schier onhoorbaar, terwijl hij lang zaam' zijn toespraak voorlas, "het Ame rikaansche volk aansporend, het Volken bondsverdrag te steunen als de grootste en plechtigste verplichting, die bet op zich had genomlen. Zijn gehoor verliet h'em ten diepste getroffen, geschokt door de verschijning van den president, die naar het scheen met het eene been in 'het graf stond. Drie jaar geleden leek de 60-jarige Wil son nog slechts 45 jaren oud. En nu zijn haren wit, zijn gezondheid gebroken. Er ligt een aangrijpende tragiek in de geschiedenis van dezen man, die een maal bij honderden millioenen men se ben over de geheele wereld zulke geweldige verwachtingen wekte en de profeet en vor mer van een nieuwe politieke wereldorde scheen ,en in 't midden van zijn ontzag lijken arbeid ineenstortte. Korte Berichten. Twintig opvarenden zijn Vrijdag nacht verdronken in de Narragansett- baai, N. Amieirika, bij een aanvaring van het s.si. „Cape Fear" met het s.s. City Atlanta." Het Brussels ch© trampersoneel heeft mlöt ,5000 tegen 100 stemmen besloten, om die staking te proclameer ren, indien hun eiischen oim; yijf francs looteverhooging per dag niet worden ingewilligd. Die maatschappijlen willen niet verder gaan dan een verhooging van idrie francs per dag. Tie Barcelona is de voorzitter van den bond. van werkgevers jn de electrische industrie en ,te Saragossa is dei secretaris van de patroonsver- eeniging vermóórd. In Frankrijk is weer een spoor wegongeluk gebeurd. In den trein be vond zich dei minister van arbeid. Een machinist is gedood. Verscheidene pas sagiers werden gewond De Iswestia, het officieele or gaan van de sovjet-regeering, deelt mede, dat er van 23 Juli tot 21 Au gustus 1182 personen zijh ter dood veroordeeld door de revolutionaire rechtbank te Moskou. Dat is ons heer lijk, ons heilig ideaal In een speelclub te Hamburg verschenen Vrijdagavond twee gemas^ kerde roevers, die, met geladen revol vers dreigend., de 30 spelers van al hun geld beroofden. De waarde van den buit bedraagt ongeveer anderhalf millioen mark. Lloyd George is met 1754 stem men gekozen tot lord-redtor van de universiteit te Edinburgh. Op profes sor Murray waren 509 stemmen uit gebracht. De bolsjewiki hebben nu een offensief ingezet tegen Wrangel. 'De strijd is begonnen over het geheele front. De troepen van Wrangel trek ken terug. Reeds hebben ze Berdi- ansh en Alexandrofsk ontruimd. De food vonk-, en diphterilis-epi- deimlie, die seldiext eenige weken te Lon den woedt, is nog niet aan het afne men. De epidemie is heviger dan alle voorafgaande, zelfs heviger dan die van 1907. In de afgeloopen week zijh 1325 nieuwe patiënten in de twaalf hospitalen van jden asylraad opgeno men, waarvan 916 patiënten rood- vohk en 409 diphteritis hadden De Belgische sociaaldemocraten verwierpen met 422.000 tegen 147.000 stemmen een motie om niet aan de nieuwe regeering deel te nemen. Men zal wel in de nieuwe regeering treden, maar in geen enkel opzicht van het socialistisch program afzien, zoo werd besloten. De .-Poolsche Landdag heeft met eenparigheid van stemmen den voor- loopigen vrede en het wapenstilst.and.s- verdrag met Polen bekrachtigd. D'e uitwisseling der ratificaties zal heden geschieden. W ets ömt wer p o p de winkelsluiting. De MiddenstandsraaJd heeft naai* aan leiding van enkele bezwaren (d'oioi* den minister van landbouw, nijverheid en handel tegen het door den raad aan geboden concept-wetsontwerp op de winkelsluiting aangevoerd, besloten, aan die bezwaren tegemoet te komen, teneinde de totstandkoming van een algemeene wettelijke regeling zooveel mogelijk te bevorderen, waarmede z.i. de geheele middenstand zal worden gebaat. De raad heeft zich opnieuw tot den minister gewend met het drin gende verzoek, de indiening van een wetsontwerp zooveel mogelijk te be vorderen en te mogen vernemen, bin nen welke termijnen die indiening zal kunnen worden tegemoet gezien. Maalverbod van tarwe? De Ned. R.KL Bond van brood-, koek- en b anketbakker pal rooms s clirij ft in pen request aan den Minister van Landbouw, dat het vertrouwelijk is medegedeeld geworden, dat met ingang van helden door den Minister een maal verbod van tarwe zal worden uitge vaardigd, teUeinlde de bakkerij daan- door te yerplichten de Regeerings- bloem te verwerken. De Bond verzoekt hiertoe niet over te gaan, daar er partijen afgekeurd meel liggen en met een en ander de goede naam van de bakkerij gemoeid is. Nederland en Japan. Eastern Service" meldt: De depu tatie uit Java, bestaande uit de hee- ren Zeilinga c.s., wordt hier in Japan op schitterende wij'ze ontvangen, waar door de wederzijdsche vriendschappe lijke gevoelens tusschen Japan, Ned.- Intlië en Nederland, die reeds ouder dan 300 jaar zijn, nog weer eens zeer sterk naar voren treden. Het gezel schap werd ontvangen door den mi nister van buitenlandscbe zaken. De Japansch-Nederlandsche Vereeniging bood den gasten een prachtig wel komstfeest aan,- op welk feest ook de officieele Neicterlan-dsche- .personen In Tokio, .zoomede vele leden van de Ne derlandsche kolonie tegenwoordig wa ren. Aan den maaltijd vroeg graaf So- jesjima een oogenblik de aandacht en huldigde hij, namens de gastbeeren de deputatie. Hij1 noemde in zijn toespraak Netd.-Ihdië een moidel-kolónie, waarvan de volkomen volmaking is; de inlos sing van de belofte, door Koningin Wilhelmina gegeven bij haar kroning, toen Zij1 zeidie dat 'Zij1 zou trachten, Nederland in dezen zóó groot te doen zijn, als dat voor een klein land mo gelijk is. De heer Zeilinga, president van de Javasche Bank, bracht den dlank over van de Ned.-Inldische gasten, die ge troffen waren door dit grootsche wel kom. Over de Japansch-Nederlandsche betrekkingen sprekende, zeide hij1, dat Japansch intellect en kapitaal welkten waren in Ned.-Oost-Indië. Ned Chr. Bond van Ver plegenden. Op Maandag 25 Oct. 1920 verga derde de Afd. Amsterdam van den Ned. Chr. Bond van Verplegenden in de Parkkerk, Gerard Brandstraat 28. Het Bestuur deed inededeeling van een conferentie met de Directie dei" Ger. Ziekenverpleging ter Haarstraat 17. Met onverdeelde instemming werd dit verslag aangehoord, en geconsta teerd dat het gerezen geschil met bo vengenoemd© Directie als geëindigd kan worden beschouwd. Wat betrof het verzachten der gepubliceerde „mo tie" van 5 Juli '20, meende men dat, nu üieize Directie toonde de organisatie te erkennen en een open oog had voor de sociale belangen van haar verpleegsters, deze „motie", voor zoo verre zij de Ger. Ziekenverpleging aan ging, geheel teruggenomen moest wor den. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten en ontving het Be stuur de opdracht dit ter kennis van bovengenoemde Directie te brengen en in de pers te publioeeren. Verhooging jaarwedde. Volgens de „Avondpost" zal de jaarwedde van beroeps-officieren, -on derofficieren en -minderen, te rekenen vain 1 Januari'j.l. af, worden verhoogd met 7 pet. met een maximum van f210. Deze verhooging zal worden ge noten tot een herziening van de jaar wedden zal zijn tot stand gekomen. Ds. Schermerhorn. Ds. Schermierhorn, die Woensdag te Brussel werd aangehouden toen hij daar in pear anti-militairistische ver gadering wilde spreken, is per speci aal transport naar Roozendaal ge voerd. Hij verklaart in de gevangenis geheel als misdadiger te zijh behan- Begrooting voor Waterstaat. Blijkens het afdeelingsverslag dhr Tweed© Kajmjer over hoofdstuk water staat weird aangedrongen op een spoe dige uitvoering van de verbetering van de buitenhaven van Vlissingen, waar voor de plannen reeds zijn goedge keurd; immers de bijdragen van be langhebbenden zijh, 'naar mem meende te weten, thans bij elkander. De aandacht werd gevestigd op het belang van de internationale spoorweg verbindingen miet Vlissingen. Men vroeg, hoe het staat mei de onderhandelingen met de Belgische 'regeering inzake het kanaal Gent Terneuzen. üit de Provisies® A rbei dsk'a.arten. De minister van arbeid beeft in afwij king van het bepaalde onder B van zijne beschikkingen van 20 en 25 September j.l., houdende, dat de arbeidskaart en het duplicaat dier kaart voor een gehuwde vrouwelijke arbeider slechts geldig is ge durende het kalenderjaar der dagteekening van de kaart, krachtens het derde lid van iartikel 67 der Arbeidswet 1919, be paald, dat een arbeidskaart of een dupli caat van een arbeidskaart voor een ge huwde vrouwelijke arbeider, afgegeven in het jaar 1920, ook geldig is gedurende het jaar 1921, mits door of vanwege den burgemeester der gemeente, waar* de kaart is afgegeven, aan het hoofd der kaart naast „slechts geldig in 1920" wordt ingevuld „en „1921". Allerlei. De minister van landbpuw heeft vanaf 5 Nov. dispensatie verleend van het ver bod tot uitvoer van stroo, alleen voor zoover dat stroo is geperst in pakken. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is de aan vangst e n nij n betreffende den toegesta- nen uitvoer van geslachte schapen en/of lammeren voor de maand November (3e export periode) vervroegd van 4 Novem ber op 3 dezer. In een wel georganiseerd Zeeuwsch huisgezin van de achttiende eeuw, en ook wel later, ontbraken in ide boe kenkast of op ide boekenplank drie boeken nooit. Dieze vormden de kern voor het wetenschappelijk leven. Het waren: De Bijbel, het Catsbo-ek en Smallegange's Croniek van Zeeland. Als net huisgezin des winters zich verzamelde rondom den huiselijken haard, niet zelden versterkt door huur of vriend, dan vervulden die boeken een nuttige en aangenamie plaats in den kleinen kring, die, bij totale ont stentenis van het véreenigingsleven, gelijk wij dat kennen, zich steeds om! den huiselijken haard vereenigde. De ketk bood de eenige algemeene samen komst, en de godsdienst voor de hneie-s- ten het eenige aanknoopingspunt voor hooger leven. De Bijbel met zijn kamt- teekeningen deed uitnemend dienst als het gesprek 'over godsdienstig© vraag stukken liep of als de geschiedenis der oude wereld ter sprake kwami. Al de werken van Jacob Cats werden wel eens de tweede huisbijbel ge noemd. En nu moge wijlen Buslcen Huet bitter en bijtend hebben gezegd Cat's geschriften zijn alleen daarom tot een tweeden Bijbel geworden, om dat hij „onder den' schijn van vroom heid, 'en in de taal 'der godsvrucht; ons volk heeft gestijfd en aangemoe digd in al zijn hoofdgebreken", feit blijft bet dat zoo menigeen van onze ouiden een goed deel zijner ontwikke ling aan den Zeeuwschén Raadpensio naris had te danken. Hij was de op voeder der rijipere jeugd van zijn tijd. Het Cats-boe'k levérde de toepassing' op menig gesprek. Velen, zeer velen, kenden zijh gedichten op hun duimpje en vonden daarin vertolking van eigen meening of terechtwijzing. En als het dan ging over plaats' van geboorte of woonplaats, over het verleden van den bewaarden grond voor de Zeeuwen, dan kwam Smallegange's kroniek als wegwijzer. Die gids met zijne vele pla ten gaf van Zeeland een treffelijk en aanschouwelijk beeld.- Laat dié ook ons dienen aïs we, na de hoornen het bosch willen ,g;aan zien. De buizen namen gaven .ons een -kijkje in het plaatselijk leven. Die huizen, maar dan fegroepéerd kunnen ons denzelMen ienst bewijzen. Als ge de oudste pla ten van Smallegange beziet dan treft. - u de rijkdom! aan bo-omen. Gelijk nog altijd omringt een krans van bo-omen Ide sta|d| ffi© het middelpunt is van het boomrijk Walcheren, maar wat ge in onze dagen mist is de scheeprijk- heid van het oude Middelburg. De buitenlandsche scheepvaart met haar drie-masters is verdwenen en van de stoomvaart, die haar plaats heeft inge nomen, heeft Middelburg zelfs het ge ringste deel niet gehad!. Dat heeft haar aanzien veranderd, want nog steeds vertoont Middelburg het stempel van een handelsstad, zij het dan ook een verlatene. Haar stedebouw, als die van de meeste vaderlamdsche steden, met breed© kaaien en lange grachten wijst op een druk verkeer te water gelijk de poorten ojpj "het verkeer aa(n d!e landzijde. De 'plaat, die de Oostpunt in Smal legamge's croniek te zien geeft levert u een kijkje op het levendig verkeer te water, dat Middelburg in den bloei tijd van zijn handel had. Met het Oost- Indisch huis als middelpunt en de West-Indische pakhuizen als sluitstuk kunt ge u het Middelburg in den han delstad voorstellen. Tegenover db Oost punt de scheepswerven met wat daar zoo a-1 -hij! behoort op Kinder- én Ko rendijk, én uitgaande van de Oost punt-de breed© kaaien met bo-omen beplant en bebouwd ïhet de sierlijke koopmanshuizen met de monumentale gevels die wij nog kennen, dat is de aanblik van d-e stad en zijn commersie'. Terzijde, ©enigszins achterwaarts ver rijst 'de sierlijke koepel van de Oost- kerk, juweel van Protestant schen kerk bouw. Niet minder rijk zijn de koop manshuizen in de binnenstad, sommi gen voorzien van spietorens om het uit- en ingaan van wat de Schelde passeert, bij' gebrek aan telefoon en telegraaf waar 'te nemen. De zeven tiende eie-uw heeft haar stempel geZet op het Protestants ch© oommerciëele deel van Middelburg, gelijke vorige eeuwen op bet kaïtholieké centrum. Nog altijd vertoont een deel van de Abdij een onvervalscht stuk van den Romaansohen bouw, den Rondboog stijl, gelijk eene zijde die van den Góthischen stijl. Nooit klaarder en helderder vertoornen zich die twee bouwstijlen aan uW oog. De Rondboog stijl, zwaar en massief, zwaar en forsch dragende, gelijk bij het dier. Een log zwaar lichaam, gedragen door vier poo-ten. De Gothische stijl gelijk den mensch. Nan de schouderen ©n opwaarts. Niets -draagt hier, maar gaa t omhoog. 'Hier is de buurt der kloos- sters, vijf in -getal. De namen der om ringende -straten zeggen het u reeds. Bagijnho-f, Ge-llebevershof, Spanjaard- straat, St. Pietersstraat, Burcht tot ge komt aan het wijdvermaarde, stadhuis met de beeldenreeks en zijn schoonen bouw. Van den toren waaide niet alleen de nationale of die Oranjevlag of de Statem-vlag of de Pruisen-vlag) maar ook wel de Engels che, de Fran- sche, de Spaansche. Wat een stuk ge schiedenis vertegenwoordigt dit zeld zaam schoon gebouw! Niet helminst dragen de pleinen hij tot de schoon heid onzer Provinciale hoofdstad. D'e markt vertoont hel c-eintrum van het verkeersleven. De Abidrj verplaatst u door hare omringende huizen in de Middeleeuwen, de Balans vertoont u dén bo-uw van de zestiende eeuw, ge lijk Dam e|n Molenwater die van de negentiende eeuw. Zoo kunt ge, ook biji genot van Smallegange's kroniek, mét opmerkzaam oog Middelburg door wandelen, ©en stuk geschiedenis zien. En de wereldschokkende gebeurte nissen van onze twintigste eeuw zul len ook Midldelburg's aanzien niet on gerept voorbijgaan. Het is wel geien gordel van smaragd, maa-r dan toch een van baksteen, die Middelburg nu omringt. De tweede helft der negentiende- eeuw heeft de meeste singels bebouwd als stadsstra ten, en een uitbouw op -een d©r Sin gels o-p het grondgebied van 'Ko-ude - kerke maakte jdat de-el rijp. voor een anneixatie. Daarbij' komt, tengevolge van woningnood een uitbouw in de- wijde vlakten |die -uitzien o-p V-e-ere, en zo© komt naast het kerkelijk d-ee-1 der oudheid en het nijvere-, comrne-r- ciëeile deel, nu oiok -een landbouw- deel. De oudheid zocht bij voorkeur hét leve-n tussoben muren en po-orten, de handelstijd slechtte muren en oipen- de poorten tot. profijt. De nieuwe tijd' zoe-kt rui-me horizont -en friss che at mosfeer. i Door Gad. Staten iis, la'an; dhr. C. J. Hui-ssoon, machinist biji den Prov. Stoorn- bootdi-enist op de W-ester-Schelde te Vlis- sinjg-ein,, na-et ixigainig' van 19 Oct. eervol ontslag v-eri-e-end. Wegens h-et bedanken van den hieei' J. L. van der Harst als directeur, is tot directeur-accountant van bet Bureau van advies voor den handeldrijvend-en en in- dustrieelen middenstand voor Zeeland be noemd de h-eer B. K. Kraaijev-eld, lid van het accountantsbureau W. Kosten, le-eraar M. O. en lid van den Nederl. Bond van accountants. Middelburg. Door de politie i-s aange bonden de jeugdige v. d. B., van wien gebleken -is, dat hij zich aan meerdere oplichtingen heeft 'schuldig gemaa-kt. Goes. Gelijk uit een advertentie in dit nummer van ons blad blijkt, nemen de winteriezingen, georganiseerd door de ver eeniging voor Chr. Winterl-ezingen teen aanvang. A.s. Vrijdagavond verwacht het bestuur de leden en hun huisgenoot-en en zeer vel-e belangstellenden in de sociëteit V. O. V. om dr. S. O. Los te hooren sprek-en over, het v-oor ons zoo aan trekkelijk onderwerp „Paul Kruger en Zuid-Afrika". Dit onderwerp is dien spre ker, die zoo lang in Zuid-Afrika vertoefde, wel toevertrouwd. Wij voorspellen den aanwezigen een aangenamen en leerzamen avond. Goes. Schaken. Zaterdag a.s. 6 Nov. zal er in h-et Hotel Centraal ©en schaakwedstrijd gehouden worden tus schen Middelburg ,-en Goes in Ide hoofd- afdeelin-g 1ste en 2de klasse. De wedstrijd zal oon half zeven uur in de bovenzaal een aanvang hemlen en is alleen toegankelijk vo-or dona teurs en leden. Vlissingen. Gisteren werden op het kan toor der Kon. Maatschappij „de Schelde" aan 29 werklieden getuigschriften uitge reikt wegens 40- -en 25-jarigen dienst bij genoemde maatschappij. Deze .getuigschrif ten gaan uit van de Maatschappij van Nijverheid, op voordracht van de afd-eeling Middelburg dezer maatschappij. De getuig schriften zijn gevat in een ebbenhouten lijst en werden roet een toepasselijk woord aan de betrokken personen uitgereikt. Be halve de getuigschriften ontvingen de werklieden nog een gouden of zilveren medaille, al naar gelang zij 40 of 25 jaar dienst hebben, ben-evens een gratificatie van resp. f40 en f25. De oudste commandant der maat schappij „Zeeland", de heer A. Buskop, heeft gisteren den dienst verlaten. Hij werd hartelijk toegesproken door den di recteur Wisse en den regeeringscommis- saris ,den heer De Vulder van Noorden, die hem namens de regeering het Ridder kruis in de Oranje Nassau-oi'de over handigde. Driewegen. In de Raadsvergadering op 30 Oct. waren alle leden present. Wordt medegedeeld, dat tot zetters zijn benoemd d-e hoeren J. de Muijnck en M. Nijsse. Aan H. M. d-e Koningin zal worden ge vraagd tot betaling der lesuren voor de handwerken buiten d-e gewone school uren, in 1919 -en 1920. In de begrooting-en van 1920 en 1921 hebban -enkele wijzigin gen plaats. Aan d-e Burgerwacht wordt voor 1921 een subsidie verleend van f2,50 per lid en h-et gebruik der school- gang voor het schieten met marga toege staan. Tegen d-e herziening van d-e jaar wedden van d-en Burgemeester en Secre taris bestaan geen bezwaren. Aan het eind der vergadering nam de Burgemeester afscheid van den raad, wegens eervol ont slag met 1 Nov. a.s. Hij da-nkt de I-eden voor de steeds ondervonden medewerking en d-e genoten w,aard-sering. D-e loden v. Loo -en d-e Jager zegg-en den Burgemeester dank voor al hetgeen hij in bet belang d-ez-er gemeente beeft gedaan. De g-emeen- te-ontvanger, dhr. E. A. va-n der B-ent, had re-eds bij den aanvang der vergade ring den Burgemeester bedankt voor de steeds ondervonden vriendschap en mede werking. Kapelje. Alhier ho-p-en ds. Jonker, van: Biezelingie, en ds. Sclieiele, van. hier, in. de geréd', k-erk alhier Donder dogawonicl op t© treden met een rede in verbalnd mie-t de in - werking-tred ing der schoolwet. In de aldverteniBie Stond gister abusievelijk Bteziehjng©een zet fout, -die in 't nomlmer van bedien o-p ons' verzoek Jts! hersteld. Derhalve Donderdagavond -o-p naai* Kapelle! Heinkenszand. Gisteren zijn bij den- sla ger B.. alhier, twee konijnen gestolen, waarvan bij de- politie aangifte is- xge daan. Nieuwdorp. Heden is een 2-jarig rund van Z. S. door het eten van suikerbieten koppen gestikt, wat z-eka* bij d-e hooge venprijzen, voor den eigenaar een leélijke schadepost iis. Schor» D'e heer C. de Graaf, beambte aan 't station Vlake, die onlabgs slaaade voor 't examen van stations-as-sitent, is thans - -overgeplaatst naar Woensdreoht. Kamperland. Gistermiddag omstreeks 4 -u'ur werden de- ingezetenen opgeschrikt d-oor 't luiden van de klok. Sp-o-edi-2 bleek, diat er brand wias- ontstaan in e-en 4-tal strookl-ampen o-p de hofstede bewoond door de- Gebr. Fan der Moare. Gelukkig* bleven door het flinke optreden van de brandweer -en dank izij: den gunstiger», wind de- belendende perceelen gespaard. Oor- izaiak van den brand was he-t spelen van kleine kinderen met lucifers. Zierikzee. De tram van Rotterdam om 12 u. 25 gisteren van Zierikzee vertrok ken, is nabij Schudd-ebeurs op een per- sonentram van Burgh naar Rotterdam ge- loopen. De machine w-erd zwaar bescha digd, -e-en goederenwagon uit die rails over de sloot geworpen; van -een personen wagen is het balcon ingedrukt. Er zijn ge-en persoonlijke ongelukken. (N. R. C.) Stavenisse. Iin de- -gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad werden vast gesteld en -goedgekeurd de begrooti-ns der gemeente en die v-an het Burg. Arm- ebistiuu-r -over 1921, de eerste in omtv. en lui tg. op f 35482.06,de tweede op f'2074.09. De jaarwedde van' den giem.- werkman P. de Rijke werd verhoogd met f200, ingiaiande 1 Jan. 19*20. To-t tweeden geril.-werkman werd benoemd I. Moerland en tot lantaarnopsteker M. Knuist. Over eenkomstig izrjni verzoek werd eervol ont slag verleend aian het collage der schat ters voor da Rij ksi n k o-iii sten belasting-, be staande uit de heeren C. Broodman:, A. H. van der Slikke, C. L. Potappel Jz en J. Gaiakeer. Ke^kmeuws. Ned. H-erv. Kerk. Bedankt voor Kerkdriel door T. M. Lo- ran te De Li-er; voor Hekend-orp dooi' A. C. Verhagen, -em-eritus-pred. te Apel doorn; voor H-elenaveen door F. J. A. de Jagher te Sint Michielsgestel. Aangenomen naar 's Heer Hendrikskin deren door J. H. C. Kamsteeg te Stavte- nisse (N. R. C.). Geref. Kerken. Beroepen -te Zevenhuizen H. W. Fel- derhoff te Rozenburg; te Echten en f® Molenaarsgraaf-Brandwijk A. J. Bouma, cand. te Middelburg. Aangenomen naar Krommenie door H- Moolhuizen, cand. te Rotterdam; naar Borssele-Dri-eweg-en door H. Brouwer te Westerbork (N. R.* C.). Bedankt voor Huizum door D. B. Ha genbeek te Vlaarding-envoor Fij naart, Molenaarsgraaf-Brandwijk, Oost burg, Schipluiden, Reeuwijk-Sluipwijk, Jat- rijp-Hommerts en Ouderkerk aan dei IJsel door H. Moolhuizen, cand. l-erseke. Van bevoegd© zijde wordt aan de G. C. verzekerd, dat de voorziening in de vacature Ds. Boer te lerseke niet vertraagd wordt door een kwestie tus schen het klassikaal bestuur en de kerk voogdij te Iers-eke, maar dat die vertra ging daaraan is toe te schrijven, dal nog geen handopening heeft plaats ge had- Bij iedere vacature n.l. moet opniea*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2