j i Uit tSe Provincie 1 FEUILLETON. GITHA. f I i ||(t i j!fi II! 35 pet. der productie over do week van 17 tót 24 October f.I. Us. van der Voort van Zijp, lid van de Tweede Kanter, is als voorzitter van !ret Amerik a ansch - N e derlandsche comité voor noodlijdende Protestantsche kinde Ten in Hongarije, naar Boedapest ver trokken met de opdracht om ter plaatse maatregelen te treffen voor de oprichting van zoogenaamde Warmestuben, ver warmde lokalen, waar de kinderen kun nen verblijven en eenige keererr daags worden gevoed. De heer v. As, hoofdredacteur van D e Nederlander krijgt met 1 Jan. a.s. een benoeming in het staatstoezicht bij het onderwijs. De Nederlandsche regeering onderhan delt met eenige mijnen en hoogovens ini Duitse!)kind, vooral in de omgeving van Ilambom, over den aankoop van groote slakkenbergen om deze te gebruiken voor he! afdammen van de Zuiderzee. Bij de firma Zimmerman, machinefa briek en ijzergieterij' te Enschedé, heeft een deel van het personeel, een 40 man, het werk gestaakt, omdat tengevolge van de invoering van den 8-uxigen arbeids dag hun loon zou dalen, wijl het uurloon niet werd verhoogd. Tot dit laatste is de firma wel geneigd, wanneer die maat regel ook algemeen door de andere ma chinefabrieken wordt ingevoerd. De heer Fokker vertrekt naar Amerika. Hij heeft hier geen afzetgebied voor zijn vliegmachines kunnen vinden. Het kerkgebouw der Ned. IJerv. Ge meente te Koog a.d. Zaa,n, dat door brand Werd vernield, zal spoedig worden herbouwd. Het werk is gegund voor de som van f 58.875. Ds. Schermerhoii'n, de anarchist, die te Brussel aangehouden werd, omdat hij 'n anti -mi 1 it a i ïi s ti sch e lezing wilde houden, is Zaterdag uit België in ons land terug gekeerd. Zooals reeds gem'eld is, is aan den Luitenant-Kolonel 1. H. Boeijc, van den Provincialen Staf in Zeeland met ingang van heden, 1 November, op zijn aanvrage een e ervol ontslag uit den .militairen, dienst verleend onder toekenning van pen sioen. Deze hoofdofficier is geboren te IJzen- dijke en ontving zijn militaire opleiding aan de Koninklijke Militaire Academie Hij Werd in 1885 tweede-luitenant en op; zijn verzoek in Zeeland geplaatst, maar bracht het grootste deel van zijn 17 jaren langen luitenantstijd in Amersfoort door als leeraar bij het cursus onderwijs voor aanstaande officieren, daarna als luite nant-adjudant Hij was bij herhaling te vens leeïaar in de wiskunde aan de H. B. S. aldaar en had vele jaren als examinator zitting in de commissie vooir de hoofdcursus-examens. Een enkele maal schreef de lieer Boeije een boekbeoordeeling in het Tijdschrift voor onderwijs en opvoeding, In 1902 werd hij1 kapitein bij1 het vier de regiment, doch kwam reeds in 1904 aan de Normaal-Schietschool te 's-Gra- venhage. Begin 1905 werd liij overge plaatst bij den staf van het Wapen en ingedeeld bij het vaste personeel van genoemde inrichting. Hier hield hij zich in de laatste jaren vooral bezig met studiën op' het gebied van automatische wapenen, optisch-geo- detische instrumenten (afstandmeters) enz. In 1910 verschenen op verzoek van deh Hoofdredacteur van den Militairen Spec tator, van de hand van kapitein Boeije, een 12-tal artikelen in dit Tijdschrift over Geweer-mitrailleurs, stelsel Madsea, wel ke artikelen later afzonderlijk werden uit gegeven. Deze artikelen trokken de aandacht in het buitenland. Zij werden onder meer aangekondigd in het Kriegstechinische Zeilschrift (Berlijn) en de Revue d'Ar- tillerie (Parijs) onder de Principeux at- ticlen. Die Belgische Luitenant-Generaal der Artillerie Neijl gaf over, deze artikelen een zeer vleiende re9ensie in de Revue de l'Armée Beige, van MeiJuni 1911. Jammer, dai die bijdragen over tech nische onderwerpen niet vervolgd zijn, AGNES GIBERNE. 16) —o „Ik weet het nietIk beschouw de zaak niet op die wijze. Het zijn niet de bloole, harde leerstellingen, waarvoor de mensehen sterven, en waarvoor ook ik mijn. leven geven zou als het daartoe kwam, en mijn God mij' de genade schonk tot het einde toe te volharden. Het geldt de leerstellingen niet, maar het geldt de Heere zelf. Ik zou, dunkt mij ,voor Hem willen sterven, en niet ééns, maar wel tienmaal. Het zijn iniet de leerstellingen op zichzelf, mijn Joan, maar indien mij iets gexvraagd wordt te belijden, waar door Zijne waarheid verloochend, Zijn heilige naam onteend wordt, dan moet ik sterven om Zijnentwil en daarom al- teen." „Gij," zeide Lady Cobham op wan- hopigen toon. „Ja, ik, indien de zaak ooit zoover kwam. „Maar maak u niet ongerust. Mijne vrienden aan het hof zijn talrijk en in vloedrijk. Het is eene andere zaak een gewoon burger, dan wel een ridder en baron te verbranden. Toch, dunkt mij, dat John Badby er vandaag het beste zooals in de bedoeling van dan Mili tairen Spectator lag. In 1913 bevorderd tot majoor bij het 5ae regiment te Amersfoort, was de heer Boeije van 1915 tot 1918. dus tijdens de mobilisatie luitenant-kolonel, comman dant van het 13de regiment, om in 1918 over te gaan bij den Provincialen staf. Bii zijn afscheid van 'hét regiment boelen de officieren hem 'n prachtig souvemir aan en verschenen in de Soldatencourant en itn. de plaatselijke pers stukken, die be wezen hoe hoog de heer Boeije als chef stond aangeschreven. Zijn overgang naa'' zijn geboorteland, Zeeland, bood den heer Boeije gelegenheid zijn kennis van het Zeeuwse!) Vlaamsche idioom uil te breiden, waarbij de gemak kelijke wijze, waarop hij met menschen van allerlei slag, vooral ouderen, weet oin te gaan, hem zeer te stade komt. Het plakken van zegels voor inwonende kinderen Door den Centraler, Raad van Beroep te Utrecht is uitspraak gedaan in een geschil tus- schen den Raad van Arbeid te Middel burg en een landbouwer betreffende den verzekeringsplicht van zijn inwonende kinderen. De Centrale Raad besliste, dat de kin dereu van landbouwers iu het algemeen niet in loondienst zijn, dus niet ver- zekeringsplichtig ingevolge de Invali diteitswet, zoodal de ouders geen zegels moeten plakken. Deze uitspraak betreft alleen de in wonende kinderen. Niet-inwonende kin dexen zullen dus wel verzekeringsplichtig zijn, indien zij in 'het bedrijf van de ouders werkzaam zijn. 'Ook inwonende- kinderen, die vandaag bij de ouders, mor gen bij een ander werkzaam zijn, zijn verzekeringsplichtig, zoodal voon- die kin deren wel premie moet worden betaald. De rentekaarten van de inwonende kin deren, die dus niet-verzekeringsplichtig zijn, moeten zoo spoedig mogelijk aan •den Raad van Arbeid worden opgezonden. In verband mot bet onderzoek, dat nie tigverklaring vooraf moet gaan, in de vele gevallen, die zullen moeten worden behandeld, is groote spoed gewenscht en zal wachten met inzending tot eind No vember oorzaak kunnen zijn, dat vóór 3 December de verzekeringsplicht niet is nielig verklaard en dus de verplich ting tot premiebetaling blijft bestaan. Bij de kaart moot een verklaring wor den gevoegd, dat de kinderen uitsluitend in het bedrijf der ouders werkzaam zijn en geen loon genieten Blijkt bij nader onderzoek, dat deze verklaring in strijd is met de waarheid, dan zal op' grond van art- 395 der Invaliditeitswet tot ver volging worden overgegaan. Dut artikel bepiaalt, dat met hechtenis van drie maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden wordt ge straft elke opzettelijk onvolledige of on ware opgave of inlichting. Indien de teruggave van de waarde Ider geplakte zegels wordt verlangd, moet een schriftelijk verzoek hij de kaart ge voegd worden. Er zullen kazernes voor onbereden brigades marechaussee verrijzen o.a. te Hans weert en te Westkapelle- Donderdag is verschenen het St.bl. no 790,besluit van den 18den dezer, tot opheffing als vestingwerk van de kust- batterij bij Neuzen. De minister van arbeid heeft aan den technischen ambtenaar bij de ar beidsinspectie H. J. van Loon de ge meente Middelburg als standplaats aan gewezen. De adjudant-onderofficier administra teur P. Visser van II14 R. I., thans ge detacheerd bij de Ille Inf. Brig, te Bergen op Zoom, wordt ojp 1 Nov a.s. van die detacheermg onthieven. M. C- Bij Kon. besluit van 26 dezer is aan Fr. Boussen, thans dienstplichtige bij de landweer-infanterie der lichting 1920. van landweerdistrict Vlissingen, ontheffing van den werkelijken dienst bij landweer verleend voor zijn nog ove rigen diensttijd bij de landweer. Middelburg. Samenwerking van vr ijzinn i g en. Zaterdagmiddag heeft alhier een vergadering plaats gehad van een aantal vooraanstaande vrijzinnigen, uit Walcheren en Zuid-Beveland en een uit Schouwen, uit of geestverwanten van aan toe was. Maar wat mij betreft gij behoeft niets te vreezen." „En gij, Githa," zeide Lady Cobham, zich tot haar keerende, „durft gij, nadat gij getuige zijt geweest van den vneeselijken dood van John Badby, nog volhouden dat gij eene Lollard zijt!" „Zeker, madame, ik ben een Lollard, ook zou ik niet naar waarheid kunnen zeggen, dat ik iets anders ben," zeide Githa kalm. „En als het daartoe met u komt want gij zijt noch ridder, noch baron, noch vriend van Prins Henry, noch die naar van den Koning?" „Madame, ik twijfel er niet aan, of God zal mij kracht naar kruis geven," zeide Githa, „Denkt gij waarlijk, dat gij ooit de smar ten van het verbranden zult kunnen door staan?" Lady Cobham rilde, terwijl zij sprak. Githa hief hare oogen kalm op, ien opende hare lippen, maar sloot ze weder. „Spreek, lief kind, spreek," zeide Lady Cobham ongeduldig. „Madame, ik dacht slechts aain dewoor- f den van onzen Heer," zeide Githa ver- j legen. „Weest niet bezorgd voor den dag van morgen, want de morgen zal voor het zijne zorgen, iedere dag heeft genoeg i aan zijns zelfs kwaad." „Doelt gij op het kwaad, dat priester de Liberale Unie, onder wie ook het vrouwelijk element vertegenwoordigd was. Na breedvoerige besprekingen werd met algemeene stemmen een motie .aangeno men, waarin erkend wordt, dat het hoog tijd is, dat de vrijzinnigen zich vereeni gen; waarin betreurd wordt, dat de Vrij zinnig Democraten niet wenschen mee te werken in dien geest, en waarin besloten werd er krachtig toe mede te werken, dat de overige vrijzinnigen zich zullen verbinden in een partijverband, op den gnmdslag van een democratisch program. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen twee melkboeren, wier melk niet aan de eischen voldeed en waaraan water is toegevoegd. Die uit Ritthem afkomstige D., die alhier werd aangehouden, als verdacht van verduistering van een rijwiel, heeft thans volledig bekend, het rijwiel had hij bij een .opkooper verkocht, die het ook reeds weer verkocht. Het rijwiel zal bij den nieuwen eigenaar te Biggekerke in beslag worden genomen, terwijl D. aan de justitie zal worden voorgeleid. Zaterdagmiddag had op het speel terrein aan den Zuidsingel alhier de laats te oefening plaats van den spelleiders cursus, die sedert verleden jaar Novem ber, onder leiding van den beier W. de Graat heeft plaats gehad, welke laatste oefening door enkele leden van het plaat selijk comité werd bijgewoond. Nadat een demonstratie was gegeven \an „Veldbal", waarbij de ook nu weer behaalde goede resultaten konden worden aanschouwd, weid door den voorzitter van het coi- nrité, den heer P. Dumon Tak, het woord geveerd tot de cursisten. Sp'r. bracht aan de jongelui dank voor hun trouw deel nemen aan de oefeningen en twijfelt niet of dit zal met lust geschied zijn. Waar op een na alle deelnemers toekomstige onderwijzeressen of onderwijzers zijn, wijst spr. er op, dat zij als zoodanig groot belang kunnen hebben bij' het geleerde, ook al zullen de speelplaatsen der scholen niet die ruimte geven als dit speelterrein. Spr. is overlu'g 1 ook namens de leer lingen te spreken, als hij den heer do Graaf hulde en dank brengt voor de wijze waarop hij ook nu weer de lessen geleid heeft en de hoop uitspreekt, dat deze dit nog jaren lang zal mogen doen. Hieinareikte de heer Tak aan alle deel nemers, voor zoover aanwezig, een di ploma uit, om hen ten slotte aan te spbren propaganda voor deze lessen bij vriendinnen en vrienden te maken. De namen der gelukkigen zijn de dames: C C. M. de Wilde, Vlissingen; J M. Dikken berg, J C. Le Co'ntre, P. C. van der Swart, C. E. de Koster, allen te Middelburg; en de heeren: M. Goote, J. C'. A. Varel, beiden te Vlissingen; J. Schout, Kouclekerke, F. M. J. Schuurbiers, Bergen op Zoom'; Ph. J. Bom, lerseke; J. Verkerk, J. I. Dees, P. C- H. 'Ver st raat e, J. Sonneveld, H. de Jager, J. Fluijt, J. Rotmans, W. C. Wijntjes, A. de Jong, J. van Nieuwenhuijzen, J. Mul der, A. J. Lavooij, W. Barentsen en F. A. Pen, allen Middelburg. De heer de Graaf dankte namens den Bond van lichamelijke opvoeding den heer Tak ,dat hij als voorzitter wederom de diploma's heeft willen uitreiken, en als hoofd der gemeente voor het weder af staan van het terrein. Sp;r. wees verder op het groote belang van de lichamelijke opvoeding en hoopte, dat de jongelui hei hier geleerde in praktijk zullen brengen. Namens de leerlingen van den cursus voerde de heer A. de Jong het woord, ok hij bracht den burgemeester dank voor de uitreiking van de diploma's en de andere leden van het comtié voor hun tegenwoordigheid. Aan den heer de Graaf bracht hij den dank over van al de deelnemenden voor de aangename wij ze waarop de lessen werden gegeven. Steeds heeft men prettige Zaterdagmid dagen gehad, zoowel in de zaal als hier op' 'het veld, vooral de oefeningen builen, waarbij groote spelen kunnen worden be oefend wielen bij allen zeer in den sm'aak. Namens de leerlingen biedt spr. den heer de Graaf een blijVend souvenir aan, voor de gezellige uurtjes. Nadat de heer de Graaf voor dit blijk van waardeering dank had gebracht, werd het sepl hervat. en monnik doen kunnen? Waarlijk, het verwondert mij niet, als gij dat denkt. Maar ik vrees, dat gij op en top een Lol lard zijt, Githa, en dat uw hoofdje is vervuld met hetgeen gij in d>e Evangeliën •leest; neen, ik zeg niet, dat het niet goed is" en zij wierp haar gemaal een vriendelijken blik toe. „Een poos ge leden dacht ik er over zelve ook een Loilard te worden. Maar al dat branden en vervolgen manen tot voorzichtigheid aan en voor het eene geloof is al even veel te zieggen als voor het andere." „Vrees hen niet die het lichaam dooden, Joan," zeide Lord Cobham vriendelijk. „Ach mij, ik vrees hen ten zeerste," zeide zij gejaagd. „Ik zou wel een Lollard willen zijn, als zij er niet waren, zooals gij weet," zij bedekte haar gelaat met de handen, en barstte in tranen uit; maar in het volgende oogenblik keek zij vroo- lijk op, met een verwonderlijk snelle ver andering van stem en gebaar en zeide: ,,'t Is alles de schuld van de schoone Githa, dat wij heden avond zulke treurige gesprekken voeren. Maar ik wil bet niet langer hebben. Githa, nu moet gij tegen ons glimlachen, en Margaret zal ons het genoegen doen eens te vertellen van haar verblijf bij hare familie." Margaret, die stilzwijgend had toege luisterd, voldeed gaarne aan dit verzoek. Een vroolijk gesprek volgde, terwijl het Goes. Men schrijft ons: Het vaandel der Zangvereeniging „Oefe ning baait Kunst" is verhuisd. Was het vanaf de gehouden Vaandelavsnd door gebrek aan een kast genoodzaakt in het foudraa! te worden opgeborgen, thans prijkt dit fraaie sieraad in de melksalon van den heer W. van Doeselaar. han gende in een door enkele leden vervaar digde kast, welke in één woord keurig genoemd mag worden. De kleur is zwart en met goud afgezet; van binnen is zij wit. waarop het vaandel mooi uitkomt Als versiering prijkt bovenaan het in- siigne der Voreeniging in goud eu zilver. Met dit prachtsieraad is de heer Van Doeselaar zeer ingenomen; het maakt een mooien indruk. Moge de voreeniging on der deze banier groeien en bloeien. Voor hen, die het vaandel nog niet hebben bezichtigd, bestaat bij den heer Van Doe selaar een prachtige gelegenheid. - Naar wij vernamen is de heer L. Roos, tot dusver werkzaam hij do firma Van Heel C'o., alhier, met ingang van 1 November benoemd tot directeur van het kantoor der Baak-Associatie Werthcim Gompertz CTedietvereeniging 1853 te Schoonhoven. Kloetinge. Vrijdagavond hield de heer Van Vliet, lid van het Hoofdbestuur der Chr. organisatie van Land- en Tuinbouw- arbeiders eene bespreking over de Land- arbeiderswet. Op duidelijke wijze zette hij uiteen, hoe de arbeiders door deze wet in de gelegenheid worden gesteld grond in eigendom te verkrijgen. Om zoo ver te komen spoorde hij de goedbezetfe vergadering aan eene vereeniging op te richten, wa.t dan ook het doel der be spreking was. Staande de vergadering ga ven zich 35 personen op. Van de gelegen heid tot. bet stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt. Kapelle. Op de staatsbegrooting voor 1921 zijn voor de eerste maal gelden uitgetrokken voor de dringend noodige restauratie van den toren van Kapelle, een der meest karakteristieke kerktorens van ons land. Terwijl de meeste gothi- sche torens bestaan uit een aantal gele dingen, waarvan elke lioogere telkens een kleinen terugsprong vertoond bij dén la- geren, en waarbij de wanden zijn ver levendigd door mi nof meer rijkversier de spaarvelden, gaat de toren van Kapelle .zonder verjonging vierkant omhoog, slechts op tweevijfde der hoogte door een waterlijst in tweeën gedeeld. De toren herinnert aan den Oude-Kerktoren te Delft; evenals deze is hij gekroond door een gemetselde achtzijdige spits, omgeven door vier hoektorentjes, waartusschen een gemetselde borstwering is geplaatst. Over deze hoektorentjes is heel wat gefanta seerd Sommigen ,zien er het bewijs in, dat de kerk een „moederkerk" was, an deren weer, dat bet een kapittelkerk is geweest. Dit laatste is stellig onjuist, daar het kapittel jonger is dan de toren, die blijkens den gevelsteen van 1427 dateert; maar ook de eerste gissing is onhoudbaar. Liturgische beteekenis behoeft men er niet aan te hechten; waarschijnlijk zijn zij lou ter als versiering, te verklaren. Een half ronde traptoren, die zich aan den N.O.- hoek tot de volle hoogte verheft, voltooit het bij uitstek stoere en massale karakter van deizen fraiaien Bevelandscben toren. (N. R. C.) Zaterdagavond geraakten aan het station bij het lossen van bieten de paar den op hol van den vrachtrijder Jac. de Jonge, woonachtig te Kloetinge. Aan het eind van den nieuwen weg kwam één der paarden te vallen. Slechts enkele ma- terieele schade en eenige schampwonden aan het eene dier waren van het ongeval het gevolg. Door het bestuur van de vereeni- iging Wijkverpleging Kapelle-Biezelingé en Eversdijk is als verpleegster (wijkzuster) benoemd mej. Scbeffer, voorheen in ge lijke betrekking aam het diaconessembuis. Schore. Vrijdagavond vergaderde de raad de,zer gemeente.. Afwezig dhr. C. Rijn. Bericht wordt,, dat kas en boeken bij den gemeente-ontvanger zijn opgenomen, in 'kas was en moest zijn f202,4'6i/2. Het verzoek van de afd. Vliss. Ge- ineemte-ambtenaien om het secretarie- personeel ,zoo noodig; uit 'te breiden wordt voor kennisgeving aangenomen Tot zetters zijn herbenoemd W. Rijn maal werd voortgezet, want de reizigers waren hongerig en er kwam niet spoedig een einde aan. In het midden van een verhaal over eienige reisavonturen, brak Margaret echter plotseling af, en riep uit: „Joan!" „Wat bedoelt gij, Margaret?" vroeg Lady Cobham. Margaret wees naar het voeteneinde van het ledikant. Lady Cobham stond onmiddellijk op, en begaf zich daarheen niet haar ruischende sleep. Joan stond uit hare ineengedoken houding op, en zag hare moeder half uitdagend, half ang stig aan. „Wat doet gij hier, Joan?" „Madame ik was" en hier begaf Joan's stem haar. „Begint gij weer met uw oude kun sten? Ik heb u reeds dikwijls gewaar schuwd." Ouders spaarden in die dagen de roede niet. Joan's bestraffing volgde dadelijk; zij was hard, doch van korten duur. Toen keerde Lady Cobham met de haar eigen bevalligheid naar hare plaats terug, en Joan verdween. Een uur later, toen Githa door Mar garet naar boven werd gebracht naar de kamer, waar zij met een zestal cham- brières slapen zou, vonden zij liet kind snikkende in bed. Githa boog zich vol medelijden over haar heen en had een en Toli Gleiuan. Dank van II. Al. de Koningin voor onze gelukwens ch op Iloogderzelver jaardag. Circulaire vereeniging, Ambachtsschool te Goes om eene subsidie a f216, aan gehouden tot behandeling begrooting. De circulaire betreffende salaris ver hoo ging burgemeester en secretaris kan de goedkeuring van den raad niet wegdragen, zij adviseert aan Ged. Staten de spron gen niet zoo groot te doen zijn; overi gens geen bezwaar. De huurwaarde van de woning hoofd der schoot wordt bepaald op f350 per jaar. I De begi ooting 1920 wordt gewijzigd in ontvang met f 1224.821/2 meer en in uit gaaf f 1065.95 meer. Daarna komt in be handeling de begrooting voor 1921 De commissie had geadviseerd enkele posten te vermeerderen en enkele te ver minderen. B. en W. nemen de meeste dier Voorstellen over. doch hebben dooi de woningihupr van liet hoofd der school op f 100 hooger te ramen en den post wegen met f350 te verminderen, voorge steld den post hoofdelijk en omslag op f 14.000 te laten, dit is f 1000 minder dan vorig jaar. Op de begrooting komt voor een post van f55 a.ls subsidie Ambachtsschool en Meisjesvakschool te Goes. B. en W. stel len voor deze te varhoogen tot f216.15, op voorwaarde, dat dan geen f 100 voor een schoolfeest zal uitgetrokken worden. De voorzitter vreest, dat de school zal ver dwijnen als niet alle gemeenten bijdra gen en 'houdt een pleidooi om dit verhoog de subsidie toe te staan; indien blijkt, dat niet alle gemeenten bijdragen, kun nen wij ons nog terugtrekken. Dhr. Verhaagen bestrijdt het voorstel. Spreker zet uiteen hoe de verdeeling der kosten is, door vergelijkingen te maken, en hoe de verdeeling zijns inziens moet zijn. Goes had in 1919 (171) 176 teerlingen op die scholen en zal nu f 10952.60 bij dragen. De gemeente Borssele heeft één kind op de scholen en betaalt daarvoor f98.05. indien Goes f98.05 per leerling betaalt, wordt het voor haar f 16256.80, dus reeds meer dan er noodig is; bier ligt de onbillijkheid dik op, doch wordt veroorzaakt door de berekening per in. won er; deze onbillijkheid wordt nog groo- ter als geen enkel kind de school uit eeu buitengemeente bezoekt; zie Colijnsploat f 118.05. 't Zon nog te bezien zijn of Goes f450.80 subsidie zou bijdragen aan een school waarvan geen enkele leerling van haar gebruik maakte, dit heeft Schore ondervonden toen zij destijds een bijdrage vroeg voor het onderhoud barer wegen waarvan door Goesche ingezetenen veel gebruik wordt gemaakt, geen enkele cent wilde de gemeenteraad van Goes bijdra. gen. Do gemeenteraad van Goes moet doen wat die van Harderwijk deed en besluiten de school voor haar reken.ng te nemen en dan per leerling eene bil lijke bijdrage vragen aan de andere ge meenten. De ingezetenen van Goes zou den eens ondervinden wat het zegigen wil om hun 176 leerlingen uit de stad te zien trekken naiar een andere plaats, inplaats van dat .zij nu dagelijks 107 leer lingen te herbergen krijgt, reken slechts het reisgeld en de 'koffiecenten. die ze dan uit zouden moeten geven, inplaats van koffiecenten te trekken; dan behoeft men nog niet- eens te letten op het na deel dat de kinderen den geheelen dag aan het ouderlijk 'ge.zag onttrokken zijn, gelijk de onz.e, die 's morgens met hun boterham weggaan en des avonds terug- keer en. De raadsleden betuigen allen hun in stemming, met het gesprokene, ook de voorzitter, doch deze vreest voor ophef fing der school. Dhr. Verhatajgen zegt nog: de raad van Goes zal .zich nog wel eens zesmaal te denken eer hij de scholen opheft en wij kunnen aanschouwen dat haar kinderen in grooten getale naar Middelburg of Ber- gen op Zoom trekken om het noodige onderwijs te ontvangen, voor onze kin- deren is het bijna gelijk: Goes of Bergen op Zoom, de schoolkaart wordt toch ge geven; tevens aal dan de gemeente Gov ook de belasting derven van de f 38275.09 salaris van het personeel der scholen De voorzitter brengt thans het voorstel van B. en W. om f 216.15 subsidie te ven in stemming,; dit wordt verworpen met 5 stemmen tegen 1 voor, die van den voorzitter. troostend woord willen spreken, mite werd ruw afgewezen. Zij ging verbaasd terug, en Margaret trad in hare plaats „Kom Joan, kleine Joan, gij veroorzaakt heel wat beweging, die niet noodig te 't Zou beter geweest zijn, als gij waad weggegaan, toen het u gezegd werd. Wat maakt u van avond zoo ondeugend, klei" nichtje?' 'vroeg Atagaret op verbaasden toon, toen Joan overeind in bed ging zit ten, en met booae Mikken naar Githa beek „Margaret en het oudere meisje kwam dicht bij het bed, in antwoord op een wenk van het kind. „Margaret, en Joan fluisterde op beeschlen toon, „Margaret, vindt gij, dat zij werkelijk zo» mooi is als mijne moeder zegt?" .Githa Cheyne? Ik heb nooit schoone' gelaat gezien. Zijt gij jaloersch, kien# joan?" „Ik houd niet van haar gelaat," mom pelde Joan beslist. „Het staat mij niet aa"- Mijne moeder heeft haar den mooiste' valk gegeven, die in bet kasteel te vind® is. Ik zeg het u, ik zal Githa Cheyn« altijd haten." „Gij moest liever gaan slapen, dvam j kind dat gij zijt," was het beste antwoord, dat Margaret kon bedenken op deze on verwachte ontboezeming. (Wordt vervolgd- U.Ü2! B. en W. stelle voot een school f< te houden ('tmoe ■voorzitter verdedit haagen, sprekend bestrijdt dien posl Beide posten di( scholen te Goes den- geschrapt on Daarna wordt vastgesteld op f! en uitgaaf met oeil van f 423.001/2. Een verordening! tor secretarie wortj een verordening legesgelden. 'Reclames hoofd sloten vergadering Na heropening Wed. J. Klap en wordt verleend el hardt, doch deze den van haar inktj den aangeslagen verminderd in aai houden of giéham<| Bij de rondvraag de aandacht van in de Naaimeet. o| sloot in het Na straatlantaarn bij plaatst is, waardój kere hoek bij W.l over de inning de| ring petroleum. De voorzitter z< \V. te ziullen om ■Vrijdagavond •slager Rijn, toen 3 bieten aan Schore! met paard en kar den. Door het situl n'asseunemt werd hq liep alles zonder Krabbendiike. Bi hield op 27 Oct. van hare compagnl Geref. Kerk alhief op gebruikelijke hebben Ps. 1011 Pre-d. 8 de vergiacf de vrienden, die aantal aanwezig le inleiding: de Borst. Als bron de Heilige Schrift I gen treden op den en hoe ds Gods bel doel van Gods bc Gods? Spreker w lijkheid van Gods O;, de vraag: "W Gods besluit? lui hoofddoel is de er verlossing. De bec is eere voor Zijn iL jknderlijkhcid. Hieil 2 e inleiding door vr. Klap va| levenskracht ,zich het gevolg en zoo waar stilstand intrl gang het gevolg. Ij vraagt hij -onze aa «olijke uitbouw? \t| bouw Waartoe Ons Christenvolk den. Hoogere begi,| gelingen bezielen, is plaatselijke uitb| der op. Aleer dian wel kerk als staiatL time leden, mannenl voor hun beginsel maatschappij m-oetii die ons wel beken! pen durven nemen| plicht van kerk era,, ize hun plicht heil vergeten. Dat wa!ar| leiding geeft de op de maatschap r toen en nu; wijzJ derf dat socialisme] gen. Hierop volgt de gen vajn Ps. 99:8 wijze met dankzeg: Owezand. De kote de op 29 dezer, wordt besloten hel uit te breiden. Hil de Winter, M. Dz.. die allen de Verder wordt na ej ten om na afloop een gedeelte der kl leden uit te keereii Hamsweert. Met i| is overgeplaatst na commies dhr. L. Wolfertsdijk. Vri meenteraad. Torren circulaire betreffem wedde van burge werd in handen v Ingekomen was eei den berg tot zetter P. Koeman was den Herder, die als] Andere ingekomen kennisgeving nangc van den veldwochte een schrijven van Koningin met f IOC) de jaarwedde van bedraagt f1675. s ecretaris - p en ningml lij'k armbestuur wq 'komstig het ver.zoc genoemde ambtem bracht. De begroot armbestuur over 1 en vastgesteld op moenteb egrooting 1 vastgesteld. Tot li armbestuur werd Op een verzoek var bouw en Veeteelt.'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2