Woensdag 3*7 October ISKSO 35e Jaargang Suites F E U ILL ET ON. G I T H A. BiimenSaiiti. l\o 0 m7 A* O Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L- BURG. Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post f3,— Losse nummers f 0,05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elk© regel meer 30 cent. Bij abonnement belangrijke korting Bewijsnummers 5 cent. De toestand. Waarom mag het Drievoudig Verbond van' vakvereenigingen bij voorbaat alle maatregelen treffen en de regeering geen enkelen? Zoo vroeg Lloyd George in het Lagerhuis bij de behandeling van de nood wet, die de regeering buitengewone be voegdheden verleent, om het vervoer, de levensmiddelenverzorging enz. bij groo te stakingen te verzekeren en die Maan dag jfi het Lagerhuis met 257 tegen 55 stemmen in tweede lezing is; aangenomen. Daarvoor zou natuurlijk geen enkele reden zijn aan te voeren. Integendeel, een regeering, die in geval van een sta king, die den hartader van biet econo misch leven treft, niet doet, wat in haar macht is, is niet waard langer aan het bewind te blijven. honar Law deelde dan ook mede, dat de regeering voornemens is, zoodra de bedoelde wet in werking treedt, ze toe te passen in de huidige mijnwerkerssta king Thomas, de bekende arbeiderslei der, beschouwde dit als een uitdaging en ook Asquith voelde vooi' deze wet niet veel, maar ,Bonar Law bleef op1 zijn standpunt staan eni ontkende met nadruk, dat die wet een aanval opl de vakveree nigingen was, en verklaarde, dat de wet pias in werking kon treden als er een actie werd begonnen, of met een actie onmiddellijk werd gedreigd, die er op', berekend was om de gemeenschap van de noodzakelijke levensbehoeften te be- rooven. Ook in Engeland zijn er blijkbaar ma,ar al te velen, die gelijk hier te onzent bij1 de poststaking, een overdreven mede lijden koesteren jegens moedwillige sta kers, wien het onverschillig laat, of de samenleving onmogelijk wordt gemaakt. Alle Engelsche bladen wijden verder verscheidene kolommen aan den dood van Mac Swiney den burgemeester van Cork. Naar verluidt worden er maatre gelen genomen om het lichaam naar Ier land over te brengen, waar het begraven zal worden. Na i;le lijkschouwing zal het lichaam van Mc. Swiney naar de St. George kathedraal te South,wairk gebracht worden, waar de begrafenisdienst zal plaats hebben. Vele mlensehen steken van Dublin en Cork naar Engeland over om den dienst bij te vyoneu- Tenzij! de regee- ring tusschenbeide komt zal het lichaam van Mc. Swiney naar Cork worden over gebracht, waar het 'ter aarde zal wor den gesteld. Tusschenkomst door de re- gceiing wordt echter niet waarschijnlijk geacht. Er zullen geen bieperkende maatrege len worden genomen nopens den begra fenisstoet, behalve wat. betreft militaire formaties, die wa.pens en uniformen dragen. Ook de indruk van 's Burgemeesters dood in New-York moet geweldig zijn. De teweeggebrachte opwinding onder de vele Ieren, die daar woonachtig zijn, is niet gering. Er worden toebereidselen ge maakt voor het houden van vergaderingen' omi (e betoogen voor de iersche zaak. De vlag op het stadhuis van New-York hang half stok. De Engelsche rege-ering rechtvaardigt zich. De Engelsche draadlooze dienst méldt: Mac Swiney, de lord mayor van Cork, is Maandagmorgen even voor zes uur overleden na een hongerstaking van 74 dagen. Hij begon zijn hongerstaking op A G N E S GIB E R N E. UiÜia's lippen bewogen" zich even, doch zj| 8^ -geen verstaanbaar antwoord, en zij liet zich als in een droom weglei den. Margaret 'Cobham en Arnold Sa- vage waren verdwenen; maar indien Gi tha zich op dit -oogenblik hun bestaan al herinnerde, biet was n;el om hun af wezigheid te betreuren. 'Zij steunde niet opl haar broeder, maar liep kalm' door, steeds recht voor zich uitziende, met een gelaat, dat wit en strak was a.ls marmer, maar toch verwonderlijk zacbjl in zijn kalmte. „En gij zijt dus .gebleven om het schouwspel bij te wonen?" waren de woorden, waarmede Margaret haar be groette, toen zij het huis van .Sir John binnentrad. „Waarlijk, gij hebt een moe diger hart dan ik, niettegenstaande gij er zoo zacht uitziet". „Madame Margaret houdt niet van de lucht van gebrand vleesch", zeide Ar nold Savage. Hij had niet verwacht, dat Githa haar terneergeslagen oogen zoo vol veront- 11 Augustus. Hij was gearresteerd, ter wijl hij een werkzaam aandeel nam in de leiding der zaken van de rebéllistische organisatie, gedekt door zijn waardigheid als burgemeester. Voor de wettelijke sa mengestelde rechtbank ,diie hem veroor deelde, erkende hij de "juistheid van de hem ten laste gelegde beschuldigingen. Voor verschillende daden, die met hoog verraad gelijk staan, werd hij veroordeeld tot de opmerkelijk lichte straf van twee jaren gevangenis zonder dwangarbeid. Men verleende hem alle voorrechten, welke in Engeland aan politieke gevangenen wor den toegestaan en men dwong hem nim mer gevangeniskleding tie dragen of zich te onderwerpen aan de discipline of het diëet, waaraan de gewone gevangenen zich hebben te onderwerpen. Dooi' alle voedsel te weigeren schijnt hij gerekend te heb ben, dat de Britsche regeering zich ge dwongen zo uzien hem in vrijheid te stellen. Dit geloof werd gesteund door het voorbeeld niet alleen van de suffragettes, die indertijd tot hongerstaking besloten, maar ook door latere gevallen, waarin Sinn Feiners, die voedsel geweigerd had den, door de regeering op vrije voeten waren gesteld. Deze gevallen waren van tijd tot tijd aangehaald als nederlagen voor de regeering en overwinningen voor Sinn Fein en zij werden gevolgd door meer geweldplegingen. Met het oog op de ernstige beschuldigingen, welke tegen den lord mayor waren ingebracht, be weerde de regieering, dat zijn vrijlating niet een daad van meinschelijkh-eid zou zijn, maar dat zij integendeel 't leven van de koninklijke Iersche politiemannen in groo- ter gevaar zou breingen, van wie reeds velen gedood waren door bet zoogenaam de revolutionaire leger. Mac Swiney be kleedde in dit leger een b evelhebbers- plaats. Meer dan honderd man van de Iersche politie zijn door deze organisa tie vermoord en een nog grooter aantal ernstig gewond. Soms zijn de slachtoffers in de straten neergeschoten, soms van achter heggen vandaan in den rug ge schoten en in een geval is ©en politie agent in dekerk gedood, juist toen de mis zou worden gelezen. Gedurende de hongerstaking van Mac Swiney hebben dokters en verpleegsters hem dag en nacht verzorgd en er stond altijd voor hem geschikt voedsel naast zijn bed gereed. Hij werd in ©en groots- kamer van het hospitaal verpleegd en zijn familieleden hadden steieds toegang. Eenige weken voor zijn dood Wierd hiam op een gegeven oogenblik bet heilig olie sel toegediend en dit heeft ernstige pro testen gewekt in sommige streng-katho- lieke kringen, waar men beweerde, dat dit niet had mogen geschieden, daar Mac Swiney blijkbaar bezig was zelfmoord te plegen. Hoewel men op dat oogenblik ver klaarde, dat hij niet in staat was te spr-e-- ken en zijn familieleden te herkennen, ver spreidde de Sinn Fein-organisatie een in den eersten persoon gestelde boodschap, die van hem heette t© komen. De Sinn Fein-organisatie heeft gebruik gemaakt van alle mogelijke publiciteitsmidd-efen om hem met den stralenkrans van het martelaar schap te omgeven. Teruggebracht tot de ware verhoudingen, is deze pijnlijke aan gelegenheid niets dan ieen poging van een koppigen gevangene, die in hoog© mate medeplichtig was aan eien campagne van gewetenlooze moorden, om te -werken op de gevoelens van menscbeüjkheid van de regeering, die verantwoordelijk as' voor de handhaving der orde. Hij heeft honger geleden, totdat de wensch om voedsel waaxdiging tot hem zou opheffen, maar zij sloeg ze dadelijk weder neer en liep door zonder een woord te spreken, toen Margaret een hand op haar arm Jegcle om haar terug te honden. „Waar gaat gij heen, Githa? Kunt gij ons niets vertellen van hetgeen gij ge zien hebt?" Op dat oogenblik werden er plankan op de schragen gelegd voor den avond maaltijd. Githa legde een hand pp de dichtst bijzijnde tafel, en drukte de an dere er op. „Ik heb een martelaar, een kind Gods van de aarde naar den hemel zien gaan", zeide zij langzaam, terwijl zij met moeite ademhaalde. „Hij onderging een vreese- lijk lijden, maar toch scheen het mij toe, dat dat lijden slechts een speldeprik was, vergeleken bij hetgeen hem wachtte". „Gij spreekt naar waarheid, lieve Githa!" Zij hadden niet gehoord, dat Sir John Oldcastle binnenkwam; Githa zag hem met plotselingen schrik aan en Ihij nam haar hand in de zijne. „E,n vreest u niet voor degenen, die het lichaam dooden?" „Ik vrees hen met; het is weinig, wat zij doen kunnen", zeide zij met een uitdrukking, die Margaret herinnerde aan haar gelaa.t, toen zij zong op dien laat- sten avond thuis. Maar toen verdween te gebruiken was verdwenten. De poging zou ongetwijfeld gelukt zijn, als de gevoe lens van menschelijkheid der re-geering niet dieper waren getroffen door de slacht offers van de moordcainpagn© en voor hun vrouwen en kinderen dan door den man, die' voor een groot deel verantwoordelijk was voor deze misdaden. Van de andere elf hongerstakers is er den 17den een overlieden zooals reeds werd gemeld. Van de nog levenden zijn sterk sprekende bewijzen voorhanden, dat zij medeplichtig zijn aan de mooi'dcam- pagne, maar zij hebben nog niet terecht gestaan, daar zij zichzelf in een toestand hebben gebracht, die hen daarvoor onge schikt maakt. De financieel© toestand van Frankrijk. Frankrijk is overwinnend uit een oorlog van 4 jaren getreden, die zich bijna geheel op zijn grondgebied heeft afgespeeld, maai' deze oorlog heeft het niet alleen beroofd van twee rnil- milli oenen mannen en wel de beste, krachtigste en dapperste; hij heeft niet alleen een deel van zijn rijkdom men verslonden, zijne steden, dorpen, fabrieken en srönd verwoest en allen vruchtdragienden arbeid bijna geheel doen ophouden; hij!, heeft bovendien aanzienlijke, uitgaven noodzakelijk ge maakt, die den" financieelen toestand van h;et land geheel in die War gebracht hebben. Men kan het bedrag der uit- gave.n, waartoe de Fransche schatkist verplicht is geweest vanaf 1 Aug. 1914 tot 11 Nov) 1918 op ongeveer 200 milliard fr. schatten. De normale in komsten der schatkist, n.l. de belas tingen, konden slechts in geringe mate tot deze kosten bijdragen. E,venwel heeft Frankrijk zelfs te midden van kien strijd getracht deze bron van in komsten te ontwikkelen en heeft in het scheppen van belastingen van perma nenten aard 3 milliard nieuwe winsten gevonden. Verder heeft het zijn toe vlucht moeten nemen tot geconsoli deerde leeningen of tegen korten ter mijn of tot uitgifte van schatkistbil jetten. In het geheel hebben gedu rende de 4 oorlogsjaren de ontvang sten aan belastingen tot de liquidatie der uitgaven voor ongeveer 32 mil liard bijgedragen, de vroegere leenin gen voor 531-2, de crediet-operatiën in lnet buitenland voor 311-2, de l-ea. ningen op korten termijn 9 bons en obligation .0 voor 50, dé voorschotten door de Banken van Frankrijk en Al gen© verstrekt, voor 25. De Fransche staat heeft dus voorloopig het hoofd w-eten te bi-e-dein aan verpletterende uitgav-en, -die het opgelegd zijn, maar zoodra d-e vrede was teruggekeerd, is het zijn plicht om! over -te gaan to-t het ordenen van dezen gewonen toe stand en -de staatsfinanciën weder te regelen. De eerste .te vervullen taak was, een einde te mak-en aan het de ficit van bet budget en de ontvangsten en uitgaven met elkaar in evenwicht te brengen. Korte Berichten. Toen de doöd van Mc. Swiney tel Cork hekenid, werd, werden, als tee k-en van rouw, onmiddellijk alle open bare diensten stop gezieit, en d-e plaat sen-van ver'mi'aak gesloten. Te- Gent is een communistische groep tot stand gekomen, die reeds -een betrekkelijk groot aantal l-eden telt - ien binnenkort een eigen blad zal uit geven. s 1,1111111 IIIIIIMIJII_.iI—-1 die blik vol vertrouwen plo-ts.eli.ng. Was het een vaag voorgevoel van de toe komst, die haar plotseling het hoofd bui gen en in tranen uitbarsten deed? „Zalig zijn die vervolgd worden om der gerechtigheid wil; want hunner is het Koninkrijk der hemelen". „Zalig zijt gij, als u de rnenschen smaden en liegende alle kwaad tegen u spreken, om Mijnentwil".. „Verblijdt en verheugt u, want uw lo-on is groot in de hemelen, want alzoo heb ben zij vervolgd de Profeten, die voor geweest zijn". Hij sprak niet zacht en zeer duidelijk, zo-odat allen in de zaai hem- hooien konden. Hij trachtte niet zijn geloof voor zijn eigen huishouden of voor de wereld te verbergen. Maar hij hiad dan o-ok den steun en de vriendschap van Prins Hen-ry. „Treurt dus niet, en vreest niet", ging Sir John voort, „John Badby heeft zijn strijd volstreden, wat behoeven wij dus over -hem te w-eenen? Laten wij ons liever over hem verblijden, lieve Githa, want waarlijk hij is en zal gezegend zijn, nu en to-t in eeuwigheid''. HOOFDSTUK V. Ongeveer op drie m-ijlen af stands van de stad Rochester verhieven zich de sta- T© Berlijh zijn hoteldiefstallen sinds -enkelen tijd aan de orde van den dag. Zondag is zelfs de gewezen Ikolnin-gin va|n Wurtemheïg in een der grootst© Berli.jnsche hotels voo-r een belangrijk bedrag aan gel-el bestolen. De Italiaansche regeering treft maatregelen ter bestrijding van het anarchisme. Er hebben talrijke arres taties plaats gehad. Er hebben Zondagavond weer ernstige reprisals plaats gehad te Ban don (Ierland). Een confectie-fabri-ek is in brand gestoken. Honderden ver schrikte inwoners van de stad hebben den nacht in het land in den omtrek doorgebracht..-. D-e gemeentearbeiders van Ber lijn hebben nieuwe lo-oneisch-en ge formuleerd. Indien zij 1 November geen voldoening zullen hebben ge kregen, krijgt Berlijn het genot van een nieuwe staking. De volledige uitslag der verkie zingen in Oostenrijk ischristelijk- social-en 82, socialisten 66, groot-Duit. sobers 26, vrijheidspartij 1. In het vroegere parlement stonden 70 socia listen tegenover 90 burgerlijken, in het ni-euwe 66 socialisten tegenover 109 burgerlijken. - Die Fransche oud-minister Louis Nail, w-erid Maandagmiddag te- Parij's door een auto overreden en op slag gepoold'. In Zuid-Afrika heerscht de influenza epidemisch, hoewel niet kwaadaardig. De communisten -en de .uiterste lin kervleugel d-er nu gesplitste onafhankelijk socialistische partij in Duitschland hebben elkaar gevonden en bebblen zich vereenigd. - Admiraal Kondoeriatis zal hoogst waarschijnlijk tot regent in Griekenland worden .verkozen. De binnenschippers op de kanalen van West-Duitschland zuil-en vermoedelijk lieden in staking gaan omdat de werk gevers den loonopslag, met terugwerkende kracht to-t 1 Aug. j.l., welke het scheids gerecht d-en schippers heeft toegekend, hebbe-n geweigerd uit te betal-en. - In de .gevangenis te Cork is w-eier ©en hongerstaker bezweken. Te Belfast is het ten gevolge van den dood van Mc Swin-ey tot relletjes gekomen. De tegenstanders van Sinn Fein lieten -niet toe ,dat er rouwvlaggen wer den uitgestoken. Bij de vechtpartij-en, die volgden, is een burger gedood. De Duitsch nationale volkspartij nam een resolutie aan tegen d-e tegenwoordige Pruisische regeering ©n voor het uitschrij ven van nieuwe verkiezingen. Te Elferfeld heeft mlan w-eder, even als enkele maanden geleden, d-e brieven bus aan d-e gevangenis door dynamiet laten springen vermoedelijk om d-en muur der gevangenis te v-emi-elen fen zoodoende een ontvluchting der gevangenen mogelijk te maken, hetgeen echter niet gelukt is. Te Keulen is een ge-heele scheepsla ding spiritus aangehouden, welke men van Nederland uit trachtte binnen te smokke len. De spiritus vertegenwoordigde een waarde van 25 millioen Mk. Ruim 20 personen waren bij deze smokklelaffaine betrokken. Verschillend-en zijn reeds ge arresteerd. Tengevolge van averij in d-e stook plaats van de stoomboot France, die Zon dagavond uit Havre vertrok, zijn er zes stokers gedood en drie gewond. tige torens van -Coulyng Castle, in later dagen bekend als -Golinges of Culinger, en eindelijk als -Cowling Castle. In het begin der regeering van Richard II had John, Lord Cobham, afstammeling- van een lange reeks van edele en voor name voorvaderen, verlof van den Ko ning bekomen om dit kasteel voor zijn gebruik en verdediging te bouwen. Sir John was een moedig en flink ridder, een edelmoedig, oprecht en vriende lijk nran. Hij maakte een goed gebruik van het verlof, dat hem gegeven was, en bouw de een kasteel, van welks sterkte met achterdochtige en afgunstige woorden ge sproken werd. I-n hetzelfde jaar, waarin Coulyng Castle gebouwd werd, liet Lord Cobham', in vere-cniging met zijn vriend Sir Ro bert Knollys, een steenen brug over de Medway bouwen, tusschen Stood en Ro chester, ten gerieve van het graafschap. Hij .toonde ook zijn verknochtheid aan zijn kerk dooi' een seminarie voo-r pries ters te Cobham te stichjten. Hij was gehuwd met Margaret, dochter van Hugh Courtney, Graaf van Devons hire, die hem een dochter schonk, ge naamd Joan. Beiden stierven gedurende zijn leven, maar de laaitste was eerst gehuwd geweest met een zekeren Sir De Hongaarsche dansleeraars hebben besloten om een verzoekschrift te rich ten tot het ministerie van onderwijs en eeredienst, opdat de zedelooze dansen ten strengste verboden zullen worden en de dansscholen voortaan onder toezicht van dit ministerie zull-en komen. 33 Gemeenteambtenaren uit Cork zijn gisteren te Londen aangekomen om den lijkdienst en. de begrafenis van Mac Swiney bij te wonen. 8 Iersche vrijwil ligers, die bij bet gezelschap wanen, zijn te Holyh-ead aangehouden, omdat zij de republikeinsche uniform droegen. De- ver pli c-hte li cham'e lij k© ontwikkeling:. De Telegr. schrijft, dat zij, in staat is gesteld, een ein andei* te ontleenen aan de -memorie van toelichting van den minister van onderwijs, op het tel verwachten ontwerp van wet tot regeling vain -de- lichamelijke ontwikke ling van de rijpere -mannelijk:© jeugd. Alle phy.si.ek geschikte jonge- man- hen van 15- tolt 19-jarigen leeftijd zul- 'leto, zoo- zou o.-m., in deze memorie worden gezegd, bij' de- wet verplicht moeten worden, lichamelijk zich te oefenen. De-zie-, bijl voorkeur in de open lucht tel houden oefeningen, zullen elk militair karakter missen. In het bij zonder treden lichte athletiek, sprin ge©1, speerwerpen', hardloopen, vrije en o-rdeoefeningen, Zweedsche gym nastiek, wandel- en marschoefeningen. alsmede de verschille-nlde openlucht spelen o-pl den voorgrond. Bij het be reiken van d-en mihtieplichti'gen leef tijd zijh dan, na dei g,©regelde- i'deel- n-e-ming: -aan dergelijk© oefeningen, alle gezonde joinige' mannen licnanie-lijk voorbereid voor de-n militairen dienst. Intusschen zal, naar de plannen van den minister van Oorlog, slechts een gering deel van hen door loting wor den aangewezen om bij het leger te worden ingelijlfd. Het contingent'w-orldjt belangrijk beneden heit thans bestaan de gebracht. De gro-ote meierderheiidl blijft vrij:. Heit zal voldoende blijken," dieiz-e jongelui' op eenvoudige, nald-er te- ontwikkelen wij'ze d-e ver-eischte mili taire bekwaamheden bij te brengen om', mocht onverhoopt ons'Vaderland wor den aangevallen, hen in korten tijd tot bruikbare soldaten -te vormen. De uitwerking van de hoven ge schetste denkbeelden heeft de minis ter zich al-dus gedacht, dat, zooveel mo-gelijk, aansluiting wordt gezocht aan helt bestaande-. Wie- lid i-s van e-e-n te goeder naam en faam 'bekende vereeniging, welke zich lichaamsoefe ning, a-ls hiei* bedo-eld,, voor o-ogen ste-ltj zal mits zekerheid b-e-staat, dat hij zich' geregeld, ernstig oefent, niet nog' ver plicht behoeven te worden aan andere oefeningen deel te,nemen. Voor dege nen, die niet iin ee-n dergelijk geval verkeeren, zal op terreinen of in loka liteiten, va:n gemeentewege beschik baar ta stellen, onder burgerlijke lei ders, die d© minister van onderwijl zai'aanwijzen, geregeld gie-o-efen-ct wor den. Dp kosten van terreinen, lokali teiten, -oefenmateriaal, enz. zullen voor drie vierden ten lastie van 's lands schatkist ko-mten; de kosten aan de leiding ,en het toezicht verbonden, zijh geheel door het rijk te bestrijden. John de la Boole ,en liet opl baar beurt een dochter njj, genoemd naar zich zelve. Madame Joan, de klein dochter vain den ouden Lord Cobham _,werd bij zijn dood in 1407 erfgename zijner goederen. 0p[ dat tijdstip was zij gehuwd met lia-ar derden echtgenoot Sir NLkchlolas Haw- berk. Vreemd genoeg was er wederom ééne dochter, genaamd Joan, kind vam Uadf Cobham en haai' tweeden echt genoot Sir Reginald Bravbrooke. Sir Ni cholas Hawberk stierf kort na den oud-en Lord Cobham, en om de hand van Lady Joan werd toen aanzoek gedaan do-oir Sir John Oldcastle van Herefordshire, die volgens de gewoonte van dien tijd, bij .zijn huwelijk den naam zijner vrouw aannam en in het vervolg Lord Cob ham heette. -Op den middag van den dag, volgen de op dien, waarop John Badby den marteldood was gestorven, zat Lady -Cob ham- op den uitkijk in haar vertrek. Het was eerf buitengewoon groot vertrek met vensters, die het uitzicht hadden op het groote binnenplein, en recht tegenover de groote, sterke pooi't met zijn twee massieve, ronde torens aan weerszijden gelegen waren. L. i I I (Ongecorrigeerd.') in iiki mb -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 1