Uit de Provincie. Kerknieuws. Na langdurige besprekingen over de wens eten van bovengenoemde orga nisaties, t.w. f 150 voor ongehuwden, f 200 voor gehuwden e,n daarmede ge- lijkgjestelden, benevens f25 voor elk kind beneden den 18-jarigen leeftijd, (welke wienschen ook in de d.d. '29 September gehouden vergadering van de Centrale Commissie voor georga niseerd Overleg verdedigd werden) Ideelde de ^linister mede, dat de Re geering bereid is een redelijk voorstel van de Centrale Commissie, die gis teren (weder vergaderen zon, in over weging ifce nemen. (Verzending van oesters. Niettegenstaande aan de betrokken dfepajtemlenten niets bekend is om trent eenige instructie van regieeringls- wege gegeven betreffende bet vervoer van oestersi, nemen jde spobrwieglen nog steeds geen' oesters uit den vrijen, hanldel ter verzending aan. Sinds Woensdag heeft de minister van Land bouw bet vervoerverbod opgeheven en toch belemmert op bovengenoemd© wij;:z© (de spoorwegdirectie ja© afzien: iding vajn partijen, waarop belanglieb benden dringend' wachten. Die was raak. Je kunt altijd weten of een schot, afgeschoten in de richting van het roode kamp, doel getroffen heeft. Als d© hoeren daar zoo'n luidruchtig ka- haal maken, dat het een aard heeft en hun zwaarste geschut naar voren brengen, om yan antwoord te dienen, nou, dan kun je er op rekenen, dat 'tgeen .afzwaaier was. Men moet weten, dat de Kamer leden een vrjj! abonnement eerste klas op de spoorwegen hebben, ook de roode kamerleden natuurlijk. Maar, zoo vraagt de Nieuwe Cou rant schertsend, zouden de socialis tische kamerleden, tegenstanders van alle standen-scholen en van verschil in staarden in het algemeen, op de afschaffing van verschil in klassen op de siptoorwegen niet eens kunnen vooruitloopen en in de derde klas het kointaM mlef hun „klassebrodders" (in politieken zin!) kunnen zoeken. Maar zulke wijze van ,,gietuige!n" brengt steeds eenige persoonlijke opL offenng mee. i En nu ïrioet men hooreln, hoe vree- selijk boos het Volk' daarover is, als het schrijft Er zijd van die plompverloren lomp heden,die men schouder-ophalend voorbijgaat, omdat men eiken vlegel hu eenmaal niet te woord staat. Wijl hoteereh dan ook deze afdaling der „Nieuwe Courant" tot het peil der klerikale of anarchistische buuïIMaald- jes. i iZe hebblein elm! gevoeld, daar kan- hen we van op aan. lOofc ons is een Soc. jd-elm. grootheid bekend, die omdat hij: den betrokken Minister in zekere kwestie van advies dienen moet, nogal eens auto rijdt'. .Op zichzielf misschien hielt zoo erg, miaar een sociaal-democraat, moest zich in zulk een vehikel toch minder thuis Bevoelen, 't Riekt zoo naar dat gehate Kapitalisme. Maar mijnheer weet met zijh houding wel raad. Op een hem gestelde vraag antwoordt hij dood leuk: „Och, ik laat nu eigenlijk eens zien, hoe alle proletariërs hel in de toekomst moeten en zullen krijgen." Moeten we zulke menschen nog voor ernstig verslijten? Socialistische politiek. De besturen vain S. D. A. P. en N. V. V. hebben weer eens een „gewel dig" adres aan de regeering gezonden over de duurte'. Zie, die socialisten zijn toch maar ie ware iduurlebestrij1- dérs. Ze zeggen net de regeering maar eens heel duidelijk en winden er geen doekjes om'. Dat (het brood duurder wordt, Ex- 'cleilenti©, 'zoo heet het, kan niet wor den toegelaten. Boem Wij eis oh en een bijslag uit de schatkist op den meelprijs of een an dere graanpolitiek. Verder 'vragen wij! met aandrang een zuivelpolitiek, die ó.a. met behulp van ©en verbod van uitvoer zoolang de prijzen van melk, boter en kaas niet beduidend lager worden, de algemeene volksbelangen dient, in stede van die eener bepaalde groepi van producenten en grondbezitters. De suiker en (de turf moeten ook gOedkooper worden en vlug ook, want zoo dreigend mogelijk besluit het ma nifest Jwij' wraken' ernstig deze poli tiek en dringen op wijziging ten spoe digste aan." Prachtig, mijlne heereln; bijna wa ren wij' geneigd te applaudiseeren, doch sléchts één vraag: Wie (hebben meegeholpen om de duurtewet in de Tweede Kiamer te doen duikelen? Bedenk u eens even! i Chineesoh© tarwebloem). Naar aanleiding van het uit vak kringen gemelde bericht over den im- Sort van Chineesche tarwebloem', deelt heer Gerhard Polak aan de „Tel." ©enige nadere bijzonderheden mede: China is yooral na den oorlog meel gaan uitvoeren naar Egypte, in den laatsten tijld ook al naar Engeland'. Hier zijn 'ook eenige partijen aange komen, die grif geplaatst werden om dat ze goedkooper waren dan regeet- rmgsmeel. ©oor bemiddeling van den bekenden heer Van Stolk heeft .onze Nederl. Regeering: een belangrijke partij in Engeland doen aankoopen'. (Over de kwaliteit van deze bloem kan jde heer Polak zich niet gunstig uit laten. De; Chineezen schijnen er na melijk nogal van te houden klei en gipSachtige heslanddeielen door het meel heen te werken, waf. voor een Chineesche maag misschien een lek kernij is, doch hier alleen voor maag- artsen aanbevelenswaardig zal blijken, In Engeland loopt men met het meel uit het Hemelscn© rijk dan ook alles behalve hoog. Het jheefl een lichtzijde dat het goedkoop is, maar weegt dit op tegen een slechte kwaliteit? Ontwerp-Jachtw e t. Voor velen onzer lezers zal het wel licht dienstig zijn te weten, wat de be knopte inhoud is van het voorgestelde wetsontwerp-Jachtwet. Dat het eindelijk tij'd werd eenige wijziging van belang aan te brengen in de meer dan een eeuw oud zijinde Jachtwet, behoeft geen be toog meer. D:e hoofdinhoud van het nieuwe ont werp iis dan deze: In verband met de bep[aling, dat voor jagen het bezit van een jachitacte ver- eisebt is, wordt een definitie gegeven van het begrip „jagen", en wel: in het algemeen wordt daaronder verstaan het opsporen, bemachtigen of doodeu van wild a. Met valken of haviken, doch zonder honden; b. Met lange wind- óf bastaard-wind- honden, mits met niet meer dan vijf en zonder schietgeweer c. Met schietgeweer, mits niet met lange honden. Maar wilde zwijnen enkonifnen mogen ook worden gejaagd met alle an dere middelen wat de laatste betreft met uitzondering van strikken, water wild ook met netten behalve stal- netten en eenden ook door middel van een eendenkooi. Alle andere mid delen zijn volstrekt verboden. Naast de groote jachtacte, die voor f 75 verkrijgbaar zal zijn, zullen1 bestaan Een acte, die voor elke jacht geldig is behalve de lange jacht en -de val kenjacht a f75. Een logeeracte, voor logé's uit het buitenland, geldig voor 14 dagen a f 10.— Een kleine acte voor de jacht op' water wild af 10. Alle acten zijn voor het geheele Rijk van kracht. Wie op andermans grond jaagt, moet daartoe een schriftelijke vergunning van den bezitter hebben; dit geldt niet voor een pachter, tenzij het recht om te jagen in het pacht-contract is voorbe houden. De termijn gedurende welken net ver- koopen van wild na de sluiting van de jacht geoorloofd is, wordt van 14 op' 8 dagen verkort. In het belang van den wildhandel kunnen hierop) uitzonderingen worden toegestaan, voorzoover het be treft den verkoop van wild dat in koel huizen is op'geslagen. De minister van Landbouw kan 'tot wering van wildschade vergunning geven tot jagen opj schadelijk gedierte, ook in afwijking van de wet en tegen den wil van eigenaars van gronden. Wilde zwij nen, konijnen en schadelijk gedierte mo gen door gebruikers van gronden of door anderen met hun schriftelijke toestemming onbeperkt worden gejaagd, behalve met strikken of schietgeweer. Van dit recht kan geen afetand worden gedaan. Een zeer belangrijke beppling is, dat de eigenaar of g ebruiksgerech- tigde krach tens zakelijk recht a an sp! rakel ij kis voor wildscha de, welke aan gewasse n is toe gebracht door wild, dat op'zijn grond thuis beho art. Ook van dit recht kan geen afstand warden gedaan, behalve door p'achters van gronden. Vergoeding van wildschade wordt niet toegekend, indien de gewassen vervoerd zijn van de plaats van teling; indien de gebruiker nalatig geweest is in het oog sten .of de gewassen geteeld heeft met het doel, wildschade te kunnen vorderen. De vordering tot vergoeding van wild schade wordt aangebracht bij den kan tonrechter. Deze laat de schade door een deskundige', opnemen; hij: is zelf bij de op neming tegenwoordig vergezeld van den griffier en tracht partijen, tot elkaar te brengen. Gelukt dit niet, dan doet de kantonrechter uitspraak. Op zijn beslis sing is gieen hooger beroepi mogelijk, on verminderd het cassatierecht van 'den Hoogen Raad. Alle bestaande jachtrechten worden opge heven, en nieuwe kunnen niet meer woiiden ge vestigd. Voo r'het opheffen van bestaande'jachtrechten wordt van Rijkswege een schadeloos stelling ve rleend Het bedrag van deze schadeloosstel ling wordt vastgesteld door een jacht- commissie; zij wordt in het alge meen uitgekeerd in dertig, annuïteiten van 7.8 pCt. ,yan haar bedrag. Daar tegenover wordt op gronden, di e tot nu to e met een jacblrecht bezwaard waren, een jachtrente gelegd, d. w. z. een schuldplichtigheid ten beh oeve van het Rijk, dat uit de opbrengst van de jachttenten de schade loosstellingen betaalt. De jachtrente be draagt 7.5 pCt- van het gedeelte der scha deloostelling, dat geacht wordt betrekking te hebben op het perceel. Zij is ver schuldigd over dertig achtereenvolgende jaren, en wel door hem, die het genot heeft van het pjerceel als bezitter daar van' of krachtens een ander zakelijk recht. De jachtconimissie bestaat uit een on even aantal vaste leden minstens ze ven en een gelijk aantal plaatsvervan gers. Uit iedere provincie, waarin met jachtrente bezwaarde gronden liggen, wordt ten minste één vast en één plaats vervangend lid benoemd. Beroep tegen een besluit van de jacht- commissie staat open op den Hnogen Raad. Allerlei. De ex-kroonprins heeft dezer dagen onder geleide van den burgemeester van Wielingen een uitstapje gemaakt naar Bloemendaal om zich" onder behandeling te stellen van zijn tandarts. Morgenmiddag ten 3 uur zal in de Statenzaal van het Departement van Wa terstaat de Gezondheidsraad, door deu Mi nister vau Arbeid, Mr. Aalberse, worden geïnstalleerd. De Kamers van Koophandel en Fabrie ken te Bergen op Zoom, Breda, Dongen, Eindhoven, Helmond, 'Si-HertogenboscK, Lqon-op-Zand, Oosterhout, Roosendaal, Tilburg en Waalwijk hebben gezamenlijk den minister van financiën verzo.ht, Wet voorontwerp! van wet tot heffing van een weeldebelasting terug te nemen en een nieuw Ontwerp bij de Staten-Generaal in te dienen. Bij de directe belastingen zijn ver plaatst de kommiezen 3e klasse Th. Mil tenburg van Philippine naar "Sas van Gent (vis.), J. A. van Liere van Sas van Gent naar Philippine; G. v. d. Leeden' van Hoogerheide naar Middelburg (t.).; de kommies le kl. J. van Beveren van Terneuzen naar Sliedrecht, en de rijks- kierk 3e klasse C. Wi. de Visser1 van Hansweert (kr.) naar Tilburg (kr.). Eer vol ontslagen J. J. Maas, Rijksklerk 3e klasse te Breda, injslpL 2e afdeeling. Bij de pjost en telegrafie is ver plaatst de kantoorbediende 2e kl. C. Bak ker van Neuzen naar Rotterdam (t.). Middelburg. Gisterenavond hield de af- deenng Middelburg van Pro' Rege in het Schuttershof een propagandaavond. De groote zaal was geheel met vrouwen en mannen gevuld toen de tijdelijke voor zitter der afdeeling, de heer C. W. van der Kuip, de bijeenkomst met gebed open de, nadat samen gezongen was Ps. §3:8. Vervolgens heette de heer van der Kuip allen welkom en sprak zijn vreugde uit over de groote opkomst. In het bijzonder heet te spr. welkom den garnizoenscomman dant en de andere aanwezige officieren, de beide sprekers de heeren J. Schouten, lid der Tweede Kamer en ds. Ruijs van Dugteren, leger-predikant, en bracht dank aan de dameis en heeren, die zoo wel willend hun medewerking toezegdien om door zang en. muziek de bijeenkomst te veraangenamen. Verder wees de voorzitter op! de .ver- scnillende vereenigingen, die h'et Chris telijk leven onder üe militairen bevorde ren, waarvan spleciaal Pro Rege dezen avond zou worden besproken, deze ver eeniging heeft militaire- en burgerafdee-i limgen en spr. wekte op' zich in de pauze als lid der burgerafdeeling op te geven. Voor de pauze trad de heer Schouten als spreker op met het onderwerp „Onze Sterkte". Spr. stelde de vraag of Pro Rege wel reden van bestaan heeft in dezen tijd nu geijverd wordt voor af schaffing van leiger en vloot. Zij, die tot hun leus hebben, weg: met het mdlitai- risme hebben die leus als resultaat van hun dwalingen. Zelfs de bolsjewisten ge bruiken wat zij noemden de wapenen der barbaren. In Duitschland deden dit zoo wél de meerderheidssocialisten als de on- afhankelijken om hun wil door te zet ten. Ook spreker begeert den krijg niet en wil geen uitbreiding v.an grondgebied. Men wil het leger niet om het leger, de vloot niet om de vloot, maar men begeert ze omdat zij noodig kunnen zijn in dit leven vol ongerechtigheden. Men moet ze hebben om ons volksbestaan te verdedigen. Pro Rege is noodig, gezien den geest onder de militairen, die niet de Chris telijke geest is. Vele jongens uit Chris telijke gezinnen zijn niet in staat den Christelijken. geest in de nieuwe omgeving te handhaven. Men moet niet beginnen met dit af te keuren, maar eerst vragen) of men daar zelf niet de schuld v,an is, al erkent sp!r., dat er vele officieren en onderofficieren zijn, die ten deze niet weten waar- zij' staan moeten. Men moet de jongens goed toerusten en hen verder ook steunen en helpen, als zij uit hun gezin en werkkring zijn gehaald. Spr. eindigde met de erkenning1, dat er op leger en vloot aanmerking te maken en critiek te oefenen is; maar stelde daar tegenover, dat alleen het Christen dom kan zorgen, dat de toekomst voor ons land ?ij', zooals wij dit wenschen. Na de pauze werd het woord gevoerd door den heer $s. Ruijs van Dugteren, die ispTak over het commando, waarmede splr. bedoelde het commando Gods „Wees een zegen". Spr. zegt, dat allen in de zaal gezegend zijn, ook al voelen zij dit niet allen, én daarom hebben zij dien plicht een zegen te zijn voor anderen, ook voor de soldaten, men kan dit doen door steun aan de Militaire Tehuizen. (E.en goede jongen kan ook een goed soldaat worden en zal door zijn meerde ren worden gerespecteerd. Het is noodza kelijk soldaten te hebben rondom den troon van Oranje, óm Nederland te be houden van Dollar tot over de Schelde (daverend applaus). Men moet steun ver- leenen aan de officieren en de leger- predikanten en het leger in hJet Gebed niet vergeten. Zorgen voor goede lectuur, voor bloemen en versnaperingen voor de jongens is een plicht. In één woord men moet een zegen zijn ook voor de soldaten. Beide redevoeringen werden met warm! applaus bezegeld. Ook de dames en hee ren, die ter afwisseling vocale en instru mentale duo's en soli deden hoeren, had den dankbare toejuichingen in ontvangst te nemen. Na de pauze was samen het eerste vers van het 'Wilhelmus gezon gen en nadat de voorzitter de gebruike lijke dankbetuigingen 'had doen hooren Ps. 68:10. "De bijeenkomst werd door ds. Ruijs van Dugteren met dankzegging gesloten. Het aantal nieuwe leden bedroeg 63, de heer P. G. Laernoes uit Vlissingen, die de Vlissingsche afdeeling en het Pro vinciaal Comité voor den Vrijwilligen Landstorm vertegenwoordigde kon eeni ge nieuwe landstormers noteeren. Aan den uitgang werd gecollecteerd voor del ging van het tekort ontstaan door den Pro Rege-dag op Westhove, welk tekort voor het grootste deel een gevolg was van de weersgesteldheid. Maandag is de motorrijder Wj. uit deze gemeente op den Nieuwen Vlissing- schenweg in een pht gereden, op een plaats, waar de weg woTdt hersteld. W. kwam te vallen en kwam met den schrik vrij, doch J., die achter op den motor zat viel met het hoofd op een steen en werd met een bloedende hoofdwonde binnen gebracht bij' de familie v. d. W., waar hij liefdevol verpleegd werd, terwijl de heer S. de eerste hulp bij ongelukken toepaste. De gewonde is later per bran card naar het Gasthuis gebracht. Vlissingen. Enkele weken geleden ont stond een defect aan de brug over de Keersluis alhier, waardoor de brug niet electrisch bediend kou worden. Thans is het defect in zooverre hersteld, dat er weer electrisch gedraaid wordt, waardoor het zeer drukke, verkeer over deze brug zeer bevorderd wordt. Het draaien met handkracht kost veel tijd, vooral als er wat wind staat, want de brug is de laatste jaren zoo kolossaal floor ballast verzwaard, dat het draaien met de hand veel te tijdroovend is geworden. Goes. Met ingang van 1 October is alhier wederom werkzaam' gesteld, de adj. Rijkslandbouwconsulent A. II. Joustra. Aangemoedigd door het mooie weder der laatste dagen, wil de harmonie „Euphonia" bij gunstig weder a.s. Vrij dagavond te 8 uren nog een volkscon cert geven in de tent op de Groote Markt. Met het plaatsen der lessenaars zal gewacht worden tot 7 uur, dienende als dan tot teeken dat het concert doorgaat. Stukken voior den Gemeen teraad. Ingekomen stukkena) Dankbetuigingen vpor salarisverhoogingen van dhir. J. M. Meijler, van dhr. L, Kors tan je en van het secretarie-personeel benevens van den gemeentebode. b) Dankbetuiging voor de verleende subsidie van het bestuur der vereeniging tot Bevordering van Vreemdelingenver keer op Zuid- en Noord-Beveland. c) Proces-verbaal van opneming der boeken en kas van den Ontvanger der gemeente Goes op 22 September j.l. Voor het Grondbedrijf moest in kas zijn r" 22.126.84V2voor de gemeente f 31.042.37 Vé overeenkomende met de ver toonde gelden en geldswaardige papieren. Afschrijving belasting: Afschrijving'van hondenbelasting verzoeken K. Kunst, A. C. de Nooyer, J. A. A. K. Sprayt en G. A. R. van Veen. De fin. com. heeft geen bezwaar. K. Kunst verzoekt restitutie van te veel be taalde Hoofd. Omslag; A. Joppe vraagt afschrijving van H. O. De fin. com. gaat hiermede accoord. D. J. Remijn verzoekt om teruggaaf schoolgeld Muloschloo! (3 maanden). Hoedekenskerke. Voor de vacante be trekking van gemeente-geneesheer voor de 3 gemeenten Baarland, 's-Gravenpolder en Hoedekenskerke hebben zich 4 sollicitan ten aangemeld. Wemefdinge. In 't bericht van Vrijdag over school B. te Wemeldinge zijn «en paar onnauwkeurighedem. Het besluit tot vereeniging 'dier beide scholen alhier, is niet vernietigd, maar lei' ontbreken naar het schijnt enkele 'dingen nog aan. Dan heeft de heer Bartelse niet 't volgend jaar Juni 42 dienstjaren, maar 1 Juli laatst leden had hij die. Met Nov. a.s. is de heer B. 35 jaar hoofd der school te Wemel dinge. Er leeft ook nog een oudere oom van hem. i Waarde. Hoe gevaarlijk het is, dat kin deren achter een wagen loopen, werd ook gister hier ondervonden. Het zoontje van H. S. liep achter een wagen bieten om bieten te rapen, maar had het ongeluk te vallen, zoodat hij onder den wagen kwam en imet een beenbreuk werd opL genomen. leraake. Benoemd m!et ingang van 1 October tot commies te water standplaats Hansweerd J. Verschure Nzn. van hier. Krabbendljke. Benoemd tot agent van politie te Amsterdam' de heer A. Sonke, alhier. Rllland-Bath. Hedenvoormiddag werd door J. B., die pier rijwiel over den hoofdweg alhiier reed, een vierjarig kind van J. L. omvergereden, met het gevolg, dat het kind met gebroken been werd opgenomen. Den wielrijder treft gieen schuld, daar het kind van achter een boom voor zijn fiets liep. Coll|n«plMt Tot inspecteur van buiten gewone werken in de gemeente Haarlem is benoemd dhr. M. G. Riemens, geboor tig van hier. Terneuzen.- Gisteravond om half zeven had hier de opening plaats van de Avond- teekeuséhool, die gegeven wordt in de Ambachtsschool alhier en ook uitgaat vau hel Bestuur dier school. De voorzitter, Burgemeester Huizinga, heette naast de leerlingen, een 120-tal en e en 20-tal voor een apartön schilders - cursus, de andere* aanwezigen, w.o. yele ouders der leerlingen hartelijk welkom en opende met eenige welgekozen woor den, waarin 'hij het nut van het vak onderwijs uiteenzette, deze eerste les. Hierna werd een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om de verschillende lokalen nog eens in oogenschouw te nemen. Ter aanvulling diene nog, dat van de lessen, naast jongens van den gewonenl leeftijd, ook verschillende ouderen, waar onder zelfs getrouwden, een dankbaar ge bruik hopen te maken. St. Maartensdijk. Alhier1 is Zondagnacht j.l. van den landbouwer J. C. Nelisse een groote hooiklamp, staande in een weide in de nabijheid van zijn, hofstede, geheel verbrand. De oorzaak is onbekend. Het hooi was verzekerd. (M. C.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Benthuizen A. Dekker te Hoevelaken. Aangenomen naar Melissant door J, J. Kloots te Langerak^-naar Urscm door A. de Buck, cand. te Leeuwarden. Bedankt voor Nuieinen door J. J. de Vries te Buren. Geref. Kerken. Beroepen te Reeuwijk H. Moolhuyzfin, cand. te Rotterdam; te Meedein D. Drenth te Leimuiden; te Niezijl O. Boersma te Koudum. Bedankt voor Krommenie door J. fl. Jonker te Voorburg; voor Pernis door M. Post te Nieuw Dordrecht; voor Huizum door dr. S. P. Dee te Dwingelo; voor Stadskanaal door W. Bouwman te Leiden. l D.V. den 7 Oct. viert ds. W. Diemer te Wijbe zijn 60-j,arige 'evangeliebediening. Z.Eerw. stond achtereenvolgens te Sluis, Stadskanaal, Alphen en Dokkum. Sinds 1887 geniet hij emeritaat te Wijhe. Middernachtzendi ng. De Al gemeene Vergadering der Prov. Afd. van de Ned. Middem. Zend. Ver. wordt D.V. op Donderdag 14 October a.s. te Goes gehouden. De namiddagvei'gadering, die te 2 uur in het lokaal „Samuel" in de Wijngaard straat gehouden wordt, is toegankelijk voor genoo'digden. Sprekers zijn daar de heer J. Maas van Koudekerke, onderwerp: „Hu welijkssluiting ten plattedandie"de heer J. N. van Munster, Secr. van het Hoofd bestuur, onderwerp: „Wat de Ned. Midd. Zend. Ver. deed, doet en doen wil". Beantwoording van gestelde vragen, liefst tevoren schriftelijk ingezonden bij den Secr. der Prov. Afd. ds. J. W. Maas te Gapinge. j De avondvergadering is in de Herv. kerk en wel 'ten 7 ure. Dezje is toegankelijk voor iedereen, kinderen uitgezonderd. Sprekers: Ds. J. de Visser, Vooirz. der Prov. Afd., Openingswoord; Ds. J. B. Ne telenbos, onderwerp: „Het lichaam werk tuig des geestes"; de heer J. N. van Munster, Secr. van het Hoofdbestuur, on derwerp: „Onze strijd en de zedeschanda len in Nederland"; Ds. J. J. Homburg, Voorz. der Afd. Goes, slotwoord. D,s. Js. Wisse Czn. Betreffende; de loopbaan v,an Ds. Wisse, Chr. Geref. Predikant te Zierikzee, die met ingang van 1 Oct. emeritaat heeft verkregen, deelt de Amst. het volgende mee. Op 9 Oct. 1843 werd hij op den huize West hove onder de gemeente Oostkapelle ge boren. Hoewel hij reeds vroeg de be geerte had om predikant te worden, bleef dit voor hem tot zijn 22e jaar een levens geheim. Zoo kwam! het, dat hij! ëerst tot een andere betrekking werd opgeleid. In den loop' van den tijd werd hem echter de weg tot de studie gebaand, zoodat hij na ©enig voorber. onderwijs genoten te hebben ,zes jaar aan de Theol. School te Kampen studeerde en in 1873 bevorderd werd tot candidaat voor den dienst des Woord». Op 19 Oct. 1873 werd liij bevestigd te Dordrecht door ds. Proos dij, die destijds odk predikant te Dordt was; arbeidde daar 21 maanden en ver trok naar Sliedrecht, waar hij bijna 4 jaar met zegen miocht werkzaam zijn. In Dec. 1878 nam hij het beroep' aan van 's-Gra- ven'hage, waar hiij' 9 Maart 1879 zijn in trede deed. In de hofstad mocht hij zijn 25-jarige Evangelie-bediening herdenken en sprak 23 Oct. 1898 een gedachtenis rede uit naar aanleiding van Ps. 27:9. Te 's-Gravenhage bad hij' een tweevoudige betrekking, hij was predikant der gemeen te en tevens leeraar aan de Theologische School. Na 27 jaren de gemeente te 's-Gra venhage gediend te hebben, verteok hij' in 1906 naar Zierikzee, welke gemeente hem ter Classis Dordrecht per 1 Octo ber 1920 op zijn verzoek eervol eme ritaat verleende. Als Redacteur van „De Wekker", waar aan hij 33 jaren aaneen zijn krachten gaf, als oud-docent der Theol. School, waaraan hij arbeidde tot aan zijn vertrek naar Zierikzee, als oudste leeraar der Chr. Geref. Kerk, als man van onwrik bare overtuiging, heeft hiij een geheel eenige plaats in het midden der £hr. Geref. Kerk. Ook H. M. onze Koningin erkende zij'n verdienste door hem eenige jaren geleden te benoemen als Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandscbe predikanten heeft den volgenden brief aan detn Minister van Fi nanciën gezonden. Het Hoofdbestuur van den Bond van 'Nederlandsche Predikanten heeft uit de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2