Uit da Provincie. Straks zullen wij echter aantoonen, dat gelijk haast vanzelf spreekt, de rente hoo ger is naarmate er meer premiën zijn gestort. Kinderen beneden 14 jaar kunnen wee zenrente bekomen, wanneer hun vader, verplicht verzekerd zijnde, komt te over lijden, o£ wel wanneer hun moeder, ver plicht verzekerd zijnde, komt te overlij. den, mits zij weduwe was of wel de kostwinster, d.w.z. de meeste verdiensten inbracht, Het is nog mogelijk, dat de moeder verplicht verzekerd is en haar man, die niet verzekerd was, overleeft. Ook in een dergelijk geval ontstaat er voor de kinde ren recht op weezenrente, Meisjes, die verplicht-verzekerd zijn en in het huwelijk treden met een zelfstan- -dig baasje, kunnen door hun kaart te behouden in bedoelde omstandigheden voor hare kinderen zorgen. Zij mogen veel, weinig of niet, geregeld of ongeregeld plakken op hun kaart. Nog willen wij er met nadruk op wij zen, dat pleegkinderen gelijk gesteld wor den met wettige en natuurlijke wettiglijk erkende kinderen. En eindelijk, dat de weezenrente geregeld tot hetzelfde bedrag wordt uitgekeerd zoolang het jongste kind van het gezin nog geen 14 jaar oud is. Als wij de- weduwenrente kortelijk be sproken hebben zullen wij 't hebben over het bedrag der rente. Weduwenrente geniet de vrouw, die bij het overlijden van haar man reeds 60 jaar is. Aangenomen natuurlijk, dat die man verplicht verzekerd was. Is zij op dit tijdstip nog geen 60 jaar ,dan ontvangt ze de uitkeering zoodra zij den 60-j-arigen leeftijd bereikt. En is zij nog niet zoo oud, doch reeds invalide, niet meer in staat baar eigen kostje te verdienen, dan krijgt zij dadelijk de weduwenrente. Genoot haai' man als verplicht verzeker de reeds ouderdomsrente krachtens de I. W., dan krijgt ze na zijn overlijden eveneens weduwenrente. Het spreekt van zelf, dat de kostelooze ouderdomsrenten krachtens Artt. 369 en 370 I. W., die zoo vele oudjes boven de 65 jaar zoo goed kennen, hier niet in aanmerking komen. De bedragen der weduwen- -an die der weezenrente zijn g e 1 ij k. Voorloopig mag men aannemen, dat, wanneer er geregeld zegels geplakt zijn, de rente gelijk is aan zesmaal het be drag der weekpremie. Heeft de verzekering verscheidene jaren geduurd, dan kan het bedrag belangrijk stijgen. Het komt er dus ook hier op aan, dat men trouw zegels plakt, zoo mogelijk zonder één keer over te slaan. Het is mogelijk, dat weduwen- en wee zenrente tegelijkertijd genoten worden; in dat geval is het totaalbedrag nooit meer dan waarop de verzekerde recht zou hebben bij invaliditeit. Vaker zal 't intusschen voorkomen, dat na de weezenrente nog weduwenrente kan worden getrokken. Het behoeft nauwelijks betoog, dat het zoo- tijdig mogelijk aanvragen van de ren ten alle aanbeveling verdient, evenmin, dat de rentekaart van den overledene zoo spoedig mogelijk opgezonden moet worden aan den Raad van Arbeid. Laat ons met een voorbeeld de zaak verduidelijken, opdat men ook een denk beeld krijge van het bedrag der renten: Een man en vader, verplicht verzekerd, overlijdt o-p 1 Sept. 1920. Zijn weduwe is nog slechts 40 jaar. Hij laat ook drie kinderen na, van wie twee beneden de 14 jaar. Indien nu over elke week, tot den dag van overlijden toe, een zegel van 60 cent geplakt is, bedraagt do weezenrente 6 maal 60 cent is f 3,60. Bereikt het jongste kind op één na den 14-jarigen leeftijd, dan is de rente inog geen cent minder. Eerst als het jongste kind zo ooud is, vervalt jaar wordt, gaat zij de f3.60 per week de weezenrente. Zoo-dra dan die vrouw 60 genieten. Is voor den vader niet geregeld geplakt, is hij b.v. 2 weken werkloos geweest en 6 weken ziek zonder loon te ontvangen, terwijl over die weken 'niet geplakt is, dan wordt de rente vanzelf berekend naar de 32 aanwezige zegels en bedraagt ze f 2,88 per week. Ziehier weer een der groote voordeelen van de Invaliditeitsverzekering geschetst. Blijve het parool óók met het oog op de weduwen- -en weezenrente: geregeld plakken. Een conflict bij de posterijen. Naar de N. R. C. meedeelt, is er een ernstig conflict ontstaan tusschen het be stuur van den Central-en Bond van Neder- landsch post-, telegraaf- en telefoonperso neel en den directeur-generaal. De oorzaak is het volgende. Nadat het bestuur over een audiëntie betreffende den post-, chèque- en girodienst meer aan de be trokkenen had meegedeeld, dan de direc teur-generaal vond dat noodig was, schreef deze- „aangezien het mij volstrekt onmo gelijk is met een bestuur oen-er vakver- eeniging op ongedwongen wijze van ge dachten te „wisselen, wanneer ik niet zeker weet, dat van het onderhoud aan niet- be stuur sleden alleen datgene zal worden medegedeeld, wat daartoe door beide par tijen geschikt wordt geacht, wensch ik van uwen hond de schriftelijke verkla ring te ontvangen, dat hij daarmede zonder eenig voorbehoud accoord gaat, alvorens ik een nieuw onderhoud kan toestaan". Het bestuur deelde daarop mee, dat bet een dergelijke schriftelijke verklaring niet kon afgeven. Hierop ontving het bestuur van den directeur-generaal de volgende mededeel in gdat tot aan het tijd stip, waarop de door mij verlangde schrif telijke verklaring zonder eenig voorbehoud is ontvangen,- een onderhoud met be- 'ver zal moeten beperken tot bet stellen van vragen en bet geven van antwoorden waarbij overleg is uitgesloten". Het be stuur handhaaft zijn standpunt, de ver langde verklaring niet te kunnen afgeven „Immers zou dit, aldus het bestuur, „prac tisch beteeken-en geven van ©en audiëntie verslag, waarin de directeur-generaal kan schrappen wat hij wil ,het verzwijgen aan -de leden van stroppen, die hen boven het hoofd hangen, en dus h-et uitoefenen van censuur -door den directeur-generaa.i op -de in h-et Orgaan voorkomende publi caties. Dit nu zullen wij nimmer kunnen toestaan. De leden hebben recht op vol ledigheid. Da situatie is dus thans zoo dat wij in plaats van overleg plegen met den directeur-generaal, vierkant tegenover hem staan". Arbeidswet en Metaalindustrie In antwoord op de door het lid der Tweede Kamer, den h-eer Kuiper, gestelde vragen heeft Minister Aalb-erse nog nader gedocumenteerd de gronden, waarop hij aan de metaalindustrie een overgangstijd perk van 2 jaar meende te moeten toe staan voor het invoeren van den 8-uren dag. In dein taatsten tijd is overtuigend ge bleken, zoo zegt de Minister, dat op groote schaal voor Nedeiiandsche rekening be stellingen in Duitschland zijn gedaan en dat Nederlandsche producten van de bui- tenlands-che markt (o. a. de Belgische en Fransche markt) v-erdrongeu worden door producten van Duitsch-en en Belgischen oorsprong. De oorzaak hiervan moet ge zocht worden in den lageren koers der marken en der franken, met als gevolg daarvan de veel lagere loonen in het buitenland en in h-et feit, dat de steen kolenprijzen hier te lande wederom geste gen zijn, hetgeen op enkel-e industrieën eveneens zeer zwaar drukt. Giet- -en grof smeedwerk is b.v. 20 pet., machines, k-et-cls, locomotieven zijn 40 pet., groote constructiewerken 30 pot. -duurder dan in Duitschland, wat de Mi nister met voorbeelden, die in den Iaa-t- sten tijd zijn voorgekomen, nader toelicht. Wat de concurrentie met België betreft, kan de Minister mieedeeten, dat de Neder- landsche ijzergieterij-en den afzet op d-e Be-lgische -en Fransche .markten (gietwerk, kachels enz.) all-een kunnen blijven bedie nen, indien zij zich ee-n verlies van 20 pet. laten welgevallen. Werden derhalve de hiergenoemde in dustrieën niet tegemoet gekomen door het toestaan van -een overgangstermijn, dan zou het naar de meening van den o-nder- g-eteekende voor haar geheel onmogelijk worden met het buitenland te concurre-e- r-e-n en zouden zij ongetwijfeld met den ondergang bedreigd worden. Door het vast stellen van de bovenomschreven over gangsbepaling wordt dus zoowel het be lang van de betrokken werkgevers als dat der 50.000 in deze branche werk za-am zijnde arbeiders en ook het algemeen belang ten zeerste gediend. Hoifb-erichtiem. - Naar -d-e Msb. verneemt, zal H. M. de jKioninigin hedenochtend bij haar k'o!m|st in Den Haag, in verband met de opening va;n het nieuwe [zittings jaar jder S tafen-Generaaivelrgezeld zij'n van de Prinses. Z. IK), H. |de Pri-ps is -gisteren-och tend ipter Staatsspoor van Helt Loo te 'iS-Gravteinha|ge aangekomen, verge zeld van zijne Moeder, de Groother togin Marie, die met de Koninklijke familie eveneens enkele dagen in de Residentie za-1 blijven vertoeven. Bloemenhulde aan H. M. do Koningin. Aan -de o-p initiatief van de Ver eeniging „Oranjebond" heden na af loop van de opening dei' zitting va!n de Staten-Generaal voor het paleis i-n het Bosch te brengen bloemenhulde, ter gelegenheid van den 40-en verjaar dag, die de Koningin-heeft mogeh vie ren, zullen, naar thans is vastgesteld, niet minder -dan 82 vereend,gingen. deel nemen. Het aantal personen, jdat den stoet zal vormieti, wordt -tusschen de acht- en tienduizend gielsohat. D e oeist-erh andtel. .Gemeld wordt dat d-e Minister van Landbouw den secretaris van de Ne derlands che Vereenigine van Visch- la'Pdelaren het volgende (heeft bericht [Naar aanleiding van uw telegram van 14 id-ezier heb ik de eer u mede te dealen dat 'de conclusie van den ambtenaar van het Openbaar Minis terie hij het kantongerecht te Goes geen gr'onid oplevert om de wijziging, opschorting of intrekking van de ver bodsbepaling inzake de vergoeding en aflevering van oesters te bevorderen. In elk geval dient thans eerst de uitspraak van den kantonrechter te worden afgewacht. Men seint aan de N. R. C. nog nader, dat het Belgische syndicaat van vissche-rsi zich tot den Belgischen minister van economische aangelegen- ïeden had gewend! inzake den toe- Stand, waarin zijtn leden waren ge raakt {door id-e- houding van tie Ned. Vere-eniging van vischhandelaren. -De minister raadde aan, te wachten op .het resultaat van het (bekende) proces voor bet kantongerecht te Goes gevoerd. i tDe Belgische handelaars hebben zich nu' in Verbinding gesteld rniett En- gelsche en verschillende Fransche oes- erkweekiers. 1 Invoer van aardappelen uit Engeland. De Minister van Landbouw heeft als eerste kantoren, waarlangs de in- en do'orvoer van uit Groot Brittannië voorwaardelijk toegelaten aardappelen mag plaats hebber) aangewezen: Har Hagen, IJmuiden. Rotterdam en Vlis singen. Baron Gevers. Baron Gevers, onze gezant te Ber lijn, is gistermiddag te 's-Gravenhage door vertegenwoordigers uit de krin gen van Handel, Scheepvaart, Indu strie, diplontafti-e en wetenschap gehul digd, uit waardeering voor tie wijze-, waarop hij sedert 15 jaren, en vooral in de oorlogsjaren, ons land te Berlijn heeft vertegenwoordigd. Een blijvend .aandenken werd hem aangeboden. Melk en kaas. Men schrijft van de zijde der melk- v-erko-opiers aan het Haagsch Corr.- bureau De m!elkvoorziening in den a.s. win ter is moeilijker dan dez-e in den af- geloopën winter geweest is en dit wordt voornamelijk veroorzaakt dooi de buitengewoon hoogte- kaaspfijteen. Voor een goede inelkvoo-rziening is het noodig, idait d-e vee-houder, die zijn ttilelk vo-or consumptie aflevert, voor zijln waar een hoog er en prijs maakt dan wanneer hij dez-e melk ver werkt tot kaas dan wel haar als voe der gebruikende doet strekken ter be vordering van de verkrijging van kalfs- of varkensvleesch of .'fokvee. Vooral de hoogte kaasprijzen zijn oorzaak van de hooig-e zi.g. „straaitp rijteen" van de melk -en ook nu nog steeds loo-pen de kaasprijzen op. De bezadigde leiders van de vee houders hebben een prijs gevraagd zóó, dat. de straatprijs in de stelden zal moeten zijn 25 cent, mogelijk in eten enkele stad 26 cent. Maar of' deze leiders hunne plannen kunnen -door zetten, zal afhangen va,n die prijzen die Idle boeren mak-en voor de kaas. Waar deze nog steeds oploopen (je Gouda waren deze Dond-er-dag tot f91, te Utrecht tot f92, onderhands wordt reeds voor f 100 van de boerderij ge kocht en in het voorjaar was de prijs Sl.m. f 55) is -er -een sterke vrees hij' e melkverkoop-ers in -de steden dat het bijl dez-e 25 a 26 öt. niet zal blijven. Verleden jaar trad een kaas- maak verbod in werking; dit jaar niet; het uitvoerrecht op kaas is belache lijk laag, en trouwens, als de geruch ten juist zijn, wat waarschijnlijk' het geval is is de tot nu toe ge maakt© volvette kaas reeds zoo goed al-s geheel h-et 'land uit. De speculatieve handel is dus zeer aangewakkerd en de kans op zieer hooge prijzen van de kaas groot. De mie-lkverkoop-ers hebben zich reeds tot den Minister gewend mtet verzoek energiek in te grijpen in kaas handel en kaasproductie-, tevens erop wijteemjdie dat een bijslag op de ver kochte m-elk d-e ontevredenheid bij'h-et melk gebruikend-publiek zo-u vermin- tieren. i In -een Woensdag a.s. te Tilburg te houden vergadering van alle melk inrichtingen in ons land zal de melk- voorziening voor den a.s. winter ver der besproken worden, '"Aller te i. Giste-rtUiidtiag werd in het Kurhaus te iSchevenihgen de openinglszitting gehouden van het Eerste Nederland- ëch-e Wegencongres. D-e Minister van Waterstaat sprak de -openingsrede- uit. D-e h-eer P. Contant te Vlis singen is ter beschikking gesteld van den gouver neur-generaal van Nederiandsch Ln-dië om daar te lande voor den tijd van 5 jaren in tij-delijk-en dienst te worden geplaatst als opziener machinesteller bij het marine- etablissement te Soerabaia. Bij koninklijk besluit is bevorderd tot hoofdofficier van gezondheid 2e kl. -de offici-er van gezondheid 1-e kl. W. A. -de Looze. Bij Kon. besluit zijn met 16 Sept. 1920, tot wederopzegging benoemd tot plaatsvervangers van den districtv-eearts, wien Middelburg als standplaats is aan gewezen, de veearts-en A. W. Brons, te Terneuz-en, S. J. Hoogstra, te Colijnsplaat, J. Lako te Sluis, A. G. E. Snijders, te Fijnaart, A. C. Steen-dijk te Scherpe-nisse en J. Verhoef, te Ov-ezande. De gemeenteraad van Vrouwepol der besloot, z-ooals wij reeds gemeld heb ben, over te gaan tot restauratie vani den toren der Ned. Hervormde kerk te Gapinge en zich tot rijk en provincie te wenden oim subsidie. Eenzelfde besluit is genomen ten aanzien der kerk door. de kerkvoogden der Ned. Hervormde ge meente van Gapinge. Kerk zoowel als toren, die beiden in derdaad dringend voorziening behoeven- vertoonen tal van eigenaardigheden, die men 'bij andere Walcherschie dorpskerken- mist. Die kerk ,die uit de vijftiende eeuw dateert, heeft contrefo-rten met hoven- versiering, tertvijl no-g, de fragmenten zichtbaar zijn van den oorspronkelijken calvariënberg, die er tijdens den Beel denstorm zal zijn afgebroken. De toren, die bedenkelijke scheuren vertoont ten gevolge van verzakking, is gekroond door een achtkantig bovenstuk, zooals men bij geen andere toren o-p Walcheren aan treft. Een dikke pleisterlaag, omstreeks 1860 aangebracht, eischt dringend ver wijdering. (N. R. C.) Middelburg. D-e Unie-collecte zal hier plaats hebben o-p Wo-ensdag 29 Sept. a.s. Goes. Stukke- n voor den G e - n.eenteraa d. Adviscerende op de .ver schillende ingekomen adressen inzake loonsverhooging van gemeente-ambtena ren en -werklieden, bieden B. en W. der. Baad een nieuwe salaris-regeling aan. Ter toelichting merken zij op Wat de werklieden betreft, hebben wij voor hen, die behoor en tot de klassen A, B qn C, van art. 18 van het 'Vlerk- liedenreglement, een verho-o-ging van hiet minimium-loon opgenomen van ƒ4 per week. Het loon van den sluisknecht wordt voorgesteld te brengen oip- f 16 per week en dat van den brugwachter oip f 15. In aanmerking nemende, dat de loonen der werklieden, indien ons voorstel wordt aangenomen, een vermeerdering zullen ondergaan v-an omstreeks 20 pet., hebben, vv ij deze verhooging eveneens voorgesteld voor .nagenoeg alle andere ambtenaren wat betreft het Secretariepersoneel (spe ciaal liet lag-ere) hebben wij evenwel ge meend, -iets hoog er te moeten gaan, daar dc ondervinding ons nog zeer onlangs heeft geleerd, dat op het bestaande sa laris vo-or de betrekking van adjunct- commies totaal geen behoorlijk geschool de (laat staan gediplomeerde krachten), zijn te bekomen terwijl wij to-ch in hiel belang van den dienst achten, dat hier toe een gediplomeerd of althans een vol doend geroutineerd persoon wordt aan gesteld. De gro-ote vraag naar secretarie- personeel, gep'-aard gaande met gering aan bod, doet hier vanzelf de salarissen stij gen. j j j jjsj B en W. stellen vo-or de ontworpen regeling te doen ingaan o-p 1 Juli 1920 en de hiertoe noodige wijzigingen in de betrekkelijke verordeningen aan te bren gen. D-e kosten zullen over 1920 be dragen f 6375.33V2. Als middel tot dekking meenen zij te kunnen aanwijzen de op brengst der in den loop van dit jaar vastgestelde navo-rderingskohieren van den hoofdelijken omslag, 1916/1917, 1917/ 1918 en 1918/1919, in totaal bedragen de i' 7207.03. De Gasco-mmissie deed aan B en W. toekomen een voorstel van den Directeur- van 'het Gasbedrijf to-t invoering van z.g. gasmunten. Deze gaspenningen zijn spe ciaal voor-dit doel gemaakte munten, welke door 's Rijks munt worden aangemaakt. Zij wijken in vo-rm, b.v. door een inkeeping, af van de gangbare munten, waarom in dc sleuf van den meter een plaatje of staafje wordt -aangebracht ter hoogte van de inkeeping, zo-odat wel een gasmunt, maar met een gewo-on geldstuk kan wor den ingeworpen. De Directeur wil de meters doen in richten vo-or 2 pvunten pel' kub. Meter. De opneming der meters kan dan plaats hebben om de 2 maanden, wat een aan zienlijke besparing van arbeidsloon geeft. Het voordeel van gas-munten is, dat bij wijziging van den gaspi-ijs, verande ring der muntmeters of nabetaling van verbruikt gas, kan achterwege blijven; vooral het laatste is voor de verbrui kers van groot belang. Tevens is er voor het bedrijf een financiëel voordeel in .gelegen gelijk in het rapport van den Directeur wordt aangetoond. De kosten worden bij invoering van koperen munten, hetgeen het meest aan- beveling verdient, geraamd op f3650. Daarom stellen B. en W. voor, tot in voering der gasmunten te besluiten en aan hen over te laten een zoodanige regeling te treffen, dat de munten op de voor Jjet publiek meest gemakkelijke wijze worden verkrijgbaar gesteld „De Midden stand s wo ni n g". Donderdagavond is ten huize van dein h-eer Dr. Bakker, directeur van de Rijks Hoogere Burgerschool alhier opgericht de vereeniging „De Middenstands woning", welke zich ten -doel stelt aan d-e hand van wettelijke bepalingen met st-eun van Rijk en gemeente, een aantal midden- standswomi-ngen tegen -een huurprijs van f 500f 700 per jaar in dez-e gemeente te doen verrijz-en. Hieraan toch bestaat e-en reeds lang gevoeld-e behoefte. De vere-eniging koos ©en bestuur van dri-e Jc-den, de heeren dr. Bakk-er, voor zitter, H. R. J. v. d. Veen, secretaris, en Van Ballegooijen De Jong. D-e statuten werden behandeld ©n vastgesteld en zul len ter Koninklijke goedkeuring worden opgezond-en, terwijl aan h-et gemeentebe stuur officieel m-edede-eling zal worden ge daan v,ain de oprichting der vereeniging. Bereids kwamen bij h-et bestuur circa 25 aanvragen in van liefhebbers voor een middenstandswoning. Wel -een -bewijs, dat deze vereeniging op haar plaats is. (N.Z.) Heinkenszand. Zij die Zaterdagmiddag den Kraaiend ijk pass-eerden, zagen direct dat hier iets bijzonders aan d-e handwas. Op e-en keurig met vlaggen versierd ter rein aangekomen, was het raa-ds-el spoe dig opgelost. Aan de lijnen van 5 afge zette vierkanten zagen w-e die keurig ver- teorgde melkkoetjes van den Heirikenszamd- schen werkman ©n anderen staan. Ruim 60 dieren waren hier saamg-ebracht en feen talrijk publiek van belangstellenden 'verhoogd© de gezelligheid. Er zou' ©ene keuring voor Prov. en plaatselijk stam boek worden gehouden, en ide heeren Sie- tema en Versluijs waren hiervoor namens de P. V. tegenwoordig. Na ©en korte toe lichting door dhr. Versluijs, werden alle dieren afzonderlijk voor het publiek gede monstreerd e-n de noodige toelichtingen gegeven; 8 -dieren werden opgenomen in het Plaatselijk en 4 dienen in bet. Prov. Stamboek. Na een kort woord van dank namens d-e P. V. door dhr. Versluijs, ein digde deze goedgeslaagde keuring, die den geitenhouders van Hein ken szand ©er aan doet door hunne flinke deelname. W-emeldinge. In den nacht van Zondag op Maandag zijn wederom een 16-tal ko nijnen door ©en hond uit het hok gesleurd en afgemaakt. De hond is herkend en -de eigenaar zal voor schadevergoeding moeten instaan. Ha'nsweert. De werkman J. G. uit 1-er sek-e, die op de N. V. werf „Zeeland" bij ongeluk een stukje staal in zijn oog kreeg, heeft zijn oog daardoor moetan. verliezen, wat voorhem zeer te betreu ren is. Hoedekeuskerke. Door B. ©11 W. dezer „gemeente is tot tijdelijk kantonnier voor de onderafdeeling Kwadendamme benoemd dhr. J. de Jonge Az., aldaar. 's Heerenhoek. In de raadsvergadering van Maandag werd als onderwijzeres aan de -0- L. school alh-ier, benoemd mej. v. d. Weele uit Middelburg. Maandag werd voor het gemeente huis door onzen Burgemeester een ver guld-zilveren medaille uitgereikt aan o-nze muziekvereeniging. Dit geschiedde als blijk van waardeering en erkentelijkheid dooi de Feestcommissie, die voor het wel slagen van de feestelijkheden op Konin ginnedag 1.1., zo-oveel medewerking en steun ontving van de 's H-eer-enhoeksche muziekvereeniging- In welgekozen woorden sprak de Bur gemeester de leden van genoemde ver eeniging toe, en hechtte daarna onder applaus van vele aanwezigen de me daille aan het vaandel. Mo-ge onze jeugdige muziekvereeniging nog menige medaille aan haar banier zien bevestigd, worden en moge zij groieian en bloeien '8 Gravenpolder. Maandagavond verga derde de gemeenteraad. Opnieuw is een verzoek ingekomen om subsidie voor de politieschool, hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. Een verzoek van A. de Graag om bijdrage in een auto-dienst op Goes tot een bedrag van 1250, stel len B. en W. voor afwijzend te beschik ken, wijl de afstand kort is en de spoor weg spoedig verwacht wordt. Op voor stel van dhr. Schouten wijzigen B. en W. hun voorstel en wordt gebracht op f 25, Aan een paai' kleine opmerking-en van Geid. Staten over de nieuwe poli- tie-verordening wordt tegemoet gekomen Een aanvrage van het lioofd der school om een verlicht en verwarmd lokaal voor hel geven van landbouwonderwijs komt aan de®o-rde. B. en W. stellen voor hierop goedgunstig te beschikken. Ühr. Schouten zou willen weten indien de gemeente dit .niet doet wie het dan wel zou lloen. Weth. Verhulst zegt, dat we het recht niet hebben hiervoor een lokaal- te weigeren. Dhr. Vermue zou willen, dat ook omliggende gemeenten hiertoe bij dragen. Weth. Joziasse zegt, dat hij ver leden jaar den eindcursus heeft bijge woond en deze cursus voor vélen zeer nuttig is. Daar dhr. Vermue ook inzag, dat het niet gaat om voor zoo een klei nigheid bij andere gemeenten aan te klop pen, wordt het z. hl. s. aangenomen. Daarna komt in behandeling de reke ning van het B. A. o-ver 1919 in de begrooting 1921. Doch daar <>p beide posten voorkomen waarin jaarwedden zijn verhoogd, zonder 'besluit van den raad, worden beiden terug verwezen en B. en W. op-gedragen Tiij" 't B. A. inlich tingen in te winnen. De gemeentereke ning wordt aangeboden 'in ontvang en uitgaaf op f 24445.51i/2 met een te hef fen H. O. van f 10500. Nog wordt be sloten den wegwerker per daggeld te laten Werken, naar genoegen van B. enW. Kortgene. Heden werden hier twee ar beiderswoningen publiek verkocht, staan de aan den Kaai'dijk, no. 163 aan G. Israël van Kloetinge, vo-or de som van f 1690, en -no. 164 aan C. Amperse al hier voor de som van f 1875 plus de gewone onkosten, door notaris Markus se. Een bewijs, dat de woningnood ook hier groot is, zijn wel dèz-e hooge prijzen. Wissekerke. De landbouwersknecht D. V. had Zaterdag het ongeluk om met zijn hand in een snijmol-en terecht te komen en wel zoodanig, dat hij zich onder geneeskundig-e behandeling moest stellen. (G. C.ï Koudekerke. Distributie Brandstoffen. Het publiek wordt er aan herinnerd, dat de bonnen van het zomerrantsoen en de nulbon vóór 1 October a.s. moeten inge wisseld zijn, daar na dien datum d©z® bonnen niet meer geldig zijn. Serooskerke (W.) Raadsvergadering van 20 Sept. I1/4 uur. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent op d® gebruikelijke wijze. De gemeentebegro-oting 1921, wel ke artikelsgewijze wordt behandeld en in uitgaven en ontvangsten f 21928.ölVs aanwijst zal ter goedkeuring aan Ged. Staten worden voorgedragen. Het artikel: salaris gemeenteveldwachter zal o-p de begrooting 1921 verhoogd moeten wor den, daar van Ged. Staten zooi juist be richt is ontvangen, dat met f 100 voor vrije bovenkleeding en schoeisel niet meer volstaan kan worden, deze post zal al- zoo gebracht worden van f100 op f 175. Besloten wordt deze verhooging ook van terugwerkende kracht vo-or 1920 te doen zijn. Op voorstel van dhr. de Visser wordt 11a .het voorlezen van den post straatver lichting .besloten aan dhr. van Niftr-k het verzoek te richten om gedurende dc wintermaanden alle lantaarns, kon het zijn niet langer dan tot 10 uur te laten branden. Na het lezen van h-et artikel onderwijs, post prijsuitdeeling scholen, stelt dhr. de Visser voor dezen post te verhoogen van 130 op f 50. Wethouder Goedbloed stelt voor dezen post tot f 1 te verhoogen en alzoo mede op voor stel van dhr. Coirnelisse f 15 aan de open bare en f 45 aan de bijzondere school

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2