Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Leestafel. Rechtszaken. Uit de Pm- 8urg»rKjka Staag. keuring aangeboden, zij wijst in ontvang aan f 1.001.981.27 en in uitgaaf 'f 1.019.536.16, alzoo .een- kwaad slot vah £17.554.64. Het dijkgeschot heeft opge bracht f393.812.36. De gewone werken vorderden een uit gaaf aan de Noordwatering f 169.941.49,5; Oostwatering f23.624.22,5; Zuidwatering £38.570.81,5; Westwatering f41.443.52,5, totaal f 273.579.75,5. De buitengewone werken vroegen voor de Noordwatering f46.182.17,5, Zuidwatering f29.088.40, to taal f 75.270.57,5. Voor herstel van storm schade werd uitgegeven aan de Noordwa tering f25.242:05Oostwatering f438; Zuidwatering f 939.91; Westwatering f 1.300.82,5;totaal f27.920.78,5. Voor de waterpassing in verband met de verbeterina der afwatering werd ui toe geven f2394.57,5. De straat- en zandwegen kosten een uitgaaf van fll.661.30,5. Voor aankoop van effecten werd f 220.046.53 uitgegeven. Aan renten werd betaald f 360S9.21 en voor aflossina f 99950. De commissie belast met het nazien dei' rekening, de heeren van de Putte, de Buck en van der Minne, adviseerden tot goed keuring. Bij het voorstel tot vaststelling van het gewoon dijkgeschot voor 1921, is een voorloopige raming der uitgaven gevoegd De onkosten der gewone werken zijn daar bij geraamd op f 233800 voor de 4. wa teringen, op de rekening 1919 is dit be drag f273579.75,5- en op de begroeting 1920 was uitgetrokken f200.000. Onder de f 235800 zijn begrepen voor belangrijke verbeteringen aan de Noordwatering f77000, Öostwatering f4500; Zuidwafe- ïing f 11000 en Westwatering f 15030. Voor gewoon onderhoud blijft dan f 118270, waarvan de N.W. f90800 en de overige samen f27470. Voor 1919 was geraamd f 125775, voor Noordwatering f 103100 en voor de anderen f 22675. Voor de wegen ïs geraamd f 19500. De renten en aflossing is begroot op f 104.180.50. De schuldenlast zal op 1 Januari bedragen f871.700, waarvan in 1921 zal worden afgelost f66.205. De onvoorziene uitgaven zijn geraamd op f 1640.23 tegen f3337.65,5 voor 1919 en f2123.90 voor 1920. De totaal uitgaven worden geraamd op f427.634.80 (waaronder het kwaad slot van 1919). Voorgesteld wordt ©en dijkgeschot te heffen van f 26 per H.A. over 15437 H.A. schotbaar land dus f 401.362 en f 17.80 per H.A. over 1476 H.A. vrijland, maakt f 26272.80, of totaal f 427.634.80. (Dit jaar f24 en flö.SO). Dezelfde commissie als bij de rekening adviseert tot aanneming van het voorstel. Van den heer Paap, notaris te Vlis- singen, is het verzoek ingekomen ten be hoeve van de uitbreiding van de haven te Vlissingen aan het, Rijk te verkoopen 10 A. 52 c.A. zijkantweg. Het Dag. bestuur stelt voor te berekenen f0.25 per c.A. Van de Wed. Stroo-Geldof te Vlissin gen is een verzoek ingekomen, haar weder voor een jaar ©en toelage te geven (over 1920 was^dit f 162.50.) Van verschillende belanghebbenden zijn dankbetuigingen ontvangen voor de toe gekende verhooging van jaarwedde of pen sioen. Op hun verzoek is met ingang van 1 Januari 1921 eervol ontslag verleend inet dankbetuiging voor de bewezen dien sten aan die heeren G. Ruitenheek en J. J. A. Sprenger te Middelburg, Bureel-Ambte naren 1ste klasse bij den Provincialen Waterstaat in. Zeeland. Middelburg. De stad is een belangrijk bankgebouw rijker geworden, nu het nieu we kantoor van de Nationale Bankver- eieniging in de Noordstraat gereed is en Maandag in gebruik wordt genomen. Alvo rens enkele bijzonderheden over het in wendige mede te döelen, dient de ver zekering, dat het gebouw den ontwer pei', den heer Mortens, ingenieur der Bank- veneeniging, en den aannemer, den heer J. J. Krijger uit Vlissingen, aller eer aan doet. Van uit de ruime vestibule komt men in de groote hal, die fjoor een muur tje met manner bovenblad van het kler kenkantoor is gescheiden; men wordt hier namelijk door open loketten geholpen; ter wijl nog twee afzonderlijke loketten tan dienste staan van bezoekers, die liefst niet .laten zien aan anderen wat zij komen doen. Aan het zéér lichte klerkenkantooi' met zijn talrijke kasten, garderob© tenz., grenst het keurig ingerichte privékantoor van den directeur, den heer D. J. Kousemaker. Een bij iedere bankinstelling behoorende safe is ook hier natuurlijk aanwezig, doch niet zooals meestal ondergronds, doch ge lijkvloers. Deze safe is voorzien van een die ui' met de nieuwste uitvindingen der firma Lips. Behalve een cijferslot, waar mede 10 millioen verschillende getallen kunnen worden gemaakt, is aan de boven zijde der deur een kastje aangebracht, waarin drie chronometers zijn aange bracht. Deze chronometers kunnen zoo worden geregeld, dat zij gedurende een bepaald aantal uren het geheel© sluitwerk der deur buiten werking stellen, waardoor het ook voor ingewijden onmogelijk is de safe binnen te komen, waarvan des nachts of ook op Zon- en feestdagen goed gebruik kan en ook zeker zal wor den gemaakt. De 44 c.M. dikke muur der safe* is van binnen door de firma Lips geheel gepantserd, wat de veiligheid, die reeds zoo groot is, nog verhoogt. Twee knip- kamertjes grenzen aan de safe; een dezer kamertjes is tevens de doorgang naar de vestibule van de bovenwoning, welke door den directeur is betrokken. Hedenmiddag werden tal van genoodig- den in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen in dezen aanwinst. Goes. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie voor aangifte van leerlingen voor de Schilders-Gezellen-Wintercursus, welke aan de Ambachtsschool gegeven wordt. Het Bestuur der Ambachtsschool heeft besloten een diploma beschikbaar te stel len voor hen, die gedurende vier achter-, eenvolgende jaren dezen cursus met vrucht volgen. Was het volgen van dezen cursus de vorige jaren niet binnen ieders biereik, daar reiskosten enz. soms ©en groot be zwaar vormden, thans is dit anders. Het Bestuur i s nl. in staat beurzen beschikbaar te stellen voor on vermogenden, zoodat reiskosten, reis- en verblijfkosten, onder houd van rijwielen enz., vergoed kunnen worden. Blijkens de advertentie is de leieftijds grens voor dezen cursus op 17 jaar ge steld; jongere leerlingen kunnen dezen cursus niet volgen, doch wel den volle - digen driejarigen cursus. Ook voor hen kunnen beurzen beschikbaar gesteld worden. Voor inlichtingen omtrent eei> en ander verwijzen we naar den Directeur der school. Goes. In de Donderdagavond gehouden vergadering der Nat. Chr. Geheelo-nth. Ver- eeiniging traden 17 nieuwe leden tot de afdeeling toe. In de Raadsvergadering van Donder dagavond 8 uur zijn aan de orde: le. Stukken. 2e. Verzoeken afschrijven belas ting en schoolgeld. 3e. Benoeming 1 peraar wiskunde aan de avondschool voor am bachtslieden (voordr. A. A. Brombacher). 4o. Voorstel om van de fa. Timmerman en Melis een retributie te 'heffen wegens inneming van gemeentegrond voor het verhaogen van een opril. 5o. Verzoek L. de Jonge om dn pacht of erfpacht te mo gen hebben een perceel grond in bet Gan zennest. 6o. Verzoek A. H. 'Karelse om uitweg 'sH.k.dijk. 7a. Schrijven Minister van Arbeid betr. de regelingder sala.ri- eering van den correspondent der arbeidsv bemiddeling. 8o, 9o. Voorloopige vaststel ling gemeenterekening en rekening Bur gerlijk Armbestuur 1919. lOo. Verzoek Ver. tot bev. van Vreemdelingenverkeer in Z.- en Noord-Beveland om een jaar- lijkscbe subsidie, llo, 12o. Voorstel tot wijziging der Verordening op het heffen van Begrafenisrechten en andere beta lingen voor het begraven en het gebruik der Algemeene Begraafplaats En der ver ordening op de algemeene begraafplaats en het begraven van lijken. 13a. Wijziging gemeente-begr. voor 1920 en het doen van betaling uit den past voor onvoor ziene uitgaven dier begroeting. 14o-. Wij ziging der begrooting van het Grondbedrijf voor 1920; 15o, 16o. Voorstel tot wijziging der verordening, regelende de vei'deeiirig der gemeente in wijken en tot bet. aan brengen van een nieuwe huisnmnmering. ld. tot uitbreiding der straatverlichting, 17. Verzoek van het Bestuur der veree- niging „de Ambachtsschool'' onr een ver hoogd subsidie voor 1919 en '1920 ten behoeve van de Ambachtsschool en de vakschool voor meisjes. 18o, 19o. Voor stel tol invoering van penningen ten be hoeve der gebruikers van muntgasmeters. Id. tot herziening der salarissen en loonen van verschillende gemeente-ambtenaren. 20a. Vaststelling le navorderingskohier van den H. O. dienst 1919/1:920. 21a Reclames tegen het. le suppl. kohier van den H. O. dienst 1919/1920. Vlissingen. Donderdagmiddag is alhier binnengekomen het Fransche marine op leidingsvaartuig „Quentin Roosevelt", dat ligplaats genomen heeft in het D,ok. Krabbendijke. Gisteren zijn de eerste aardappelen geladen, doior dhr. J. Alle- wijn. aangevoerd door dhr. J. Verlare aan Wachtpost '28, ook zijn ei' reeds sui kerbieten aangevoerd. Het is een buiten gewone verbetering voor de omgeving al daar. Als liulpchef aldaar is aangesteld dhr. A. C. Westveei' alhier. Ier sake. De 34-jarige Jan Gunst, werk zaam aan de werf „Zeeland" te Hans weert, had Woensdag j. 1. het ongeluk, dat hij ©en stukje ijzer in een zijner oogen kreeg. Direct werd hij naar het gasthuis te Middelburg vervoerd, vanwaar heden bericht inkwam bij de fa milie, dat hij zijn oog zal moeten missen. Ovezand. De raad vergaderde 17 dezer. Present 6 leden, afwezig F. de Jonge. Tot armmeester werd herbenoemd dhr. C. Vermeule. De armenbegraoting voor 1921 werd goedgekeurd in ontvang en uit gaaf elk oip f 9620.48(4. Op een voorstel van den Nieuwen Eraaijert om den Borsselschendijk niet voor 5 jaar maar voortdurend ia onder hond over te geven, werd niet Ingegaan. De gemeentebegrooting voor .1921 werd vastgesteld op f 16094.321/2 in ontvang en uitgaaf. Aan de politieschool of am bachtsschool werd 'geen subsidie verleend. Enkele reclames hoo'fd. omslag werden behandeld en in de begrooting voor 1920 werd af- en overgeschreven. Hoeneveld te; Nijkerk en -R. Zijlstra te Delfshaven. Beroepen te Vroomshoop R. Haitsma te Gaast. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Bunschoten P. J. de Bruin, can d. te Apeldoorn. Ned. Herv. Kerk. Berdepen te Oudje Tonge W. J. Kolk'ei't te Loon op Zand; te Hoofdplaat J. E. B. Meloen, te Baarland; te Hasselt J. Goslinga te Utrecht- Bedankt voor Warns c.a. door H. E. Beernin£ te Eikerzee. Geref. Kerken. Viertal te Delft H. S. Bouma te Leeu- j Mr. Troelstra warden, D. J. Couvee te Ridderkerk, A. wekkende uitspraken komt. Kan ër De Zendingsdag der Geref. Kerkten in de Classe Middelburg zal D.V. gehouden worden op Donderdag 30 Sept. in het Schuttershof te Middelburg. Aanvang des middags half twee. Het woord zullen voe ren ds. Merkelijn, dr. Brinkman van Vlis singen ien ds. Faher van Serooskerke. Het fanfarekorps van Serooskerke zal den zang begeleiden Zondag" 19 Sept. Ned. Herv. Kerk. Goes, 'sav. niet ds. de Vries, maar dhr. de Jonge. Driewegen, 10 u: leeskerk, 2.30 u. ds. Elenbaas. N. en St. Joosland, um. ds. Tjebbes. Geref. Kerken. Driewegen, 10.30 en 3 u. dhr. A. Punt van Middelburg. Chr. Geref. Kerk. Biezelinge, vm„ nm. ten av. ds. Zuidei'sma van Nieuwe Tek-eia. Ongelukken. Aan den Biltschen- weg te Maartensdijk bij Utrecht is een tweejarig jongetje verdronken. Te Echt is die 69-jarige H. I., die Dinsdag bij bet plukken van peren uit ©en boom viel ten gevolge van de hierbij opgedane ver wondingen overleden. Op de Staatsmijn „Emma", te Hoensbroek, is de arbeider j. N. door afvallend gesteente ernstig ge kwetst en in het hospitaal te Heerlen opgenomen. Te Rotterdam is een 8- jarig meisje in de punten van een hek gevallen, tengevolge waarvan zij ernstige kwetsuren aan het onderlijf opliep. Zij is in het ziekenhuis opgenomen. Aldaar is een arbeider door een ladder, die ten gevolge van een rukwind omviel, op het hoofd getroffen. De man kreeg elen hersen schudding. Te Nijmegen is ©en 14-jarige knaap, terwijl hij op een rijwielreed, door een vrachtauto overreden en gedood. Te Udenhout kreeg een Werkman op een steenfabriek ©en trap van een paard tegen liet hoofd, tengevolge waarvan hij is overleden. Eenjeugdige b o 'e f. De dreig- briefsehrijver en brandstichter te Zoeter- meer is gevat en heeft volledig hekend. Het is B. van R. len oud.16 jaar. Van R. is in bet huis van bewaring te den Haag opgesloten. Te Nieuwerkei'k a. d. IJsel stak iemand zijn eigen (houten) woning* in brand. Hij is gearresteerd. Diefstal vaneen kostbaren hengst. Eenige dagen geleden werd te Ossendrecht (N.Br.) bij -den heer Sneep een hengst gestolen, edn der prachtigste exemplaren van Nederland, die verschei dene 'tienduizenden guldens waard was. Men had dadelijk liet vermoeden, dat het dier naar België gesmokkeld was en in derdaad, de hengst is teruggevonden tte Merxiem bij Antwerpen, in het bezit van twee Polen, 'die beweerden bet dier voor f 2100 gekocht te hebben van een boei' uit Zandvliet, die evenwel verklaart niets van de zaak te weten. Alle drie perso nen zijn gearresteerd. (Msb.) Een 17-jarige scholier, een zoon van dien heer Th. Mooy, uit Zeist, die zich van Utrecht per tram huiswaarts begaf, kwam ter hoogte van de Bilt, toen hij over het balkonhek van de tram hing, met zijn hoofd in botsing met een uit de andere richting passeerende tram. Hjj werd daarbij zoo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden. (De ouders en kinderen anmoncearen dit verlies in De Nederlander met dit. aangrijpend slot „Veilig in Jezus 'armen". Hier wordt de genade uit 2 Gor. 610 openbaar'). Het go ei ale nut vah het- j ene ver id, r in ken. JVu wel niet juist onder (dezen titel, "maar toch wel onder ©en [die er heel veel op lijkt, en in ieJk geval miet een inhoud die er op, pajsC heeft del heer Simon A. Maas, voorzitter van den Bond van Distillateurs, in een te Amsterdam ge houden vergadering van dien Bon'd, het drinkeln verdedigd. Drankbestrip ding was vjolgeins den spreker een mjode, en dat er in ons land drank ellende zlou zijn, was m'aar malligt heid. Alcohol heeft, zoo betoogde hij verder, waaide als voedings- en genot middel, en het mooie van alcohol is juist, laaf de mlenschen er dronken van worden, want dan kan men da delijk zien dat er misbruik van wordt gemaakt en bij koffie en thee merk je daar niets .van. Ook is hef om waar daf het drankgebruik het ge slacht ondermijht en krankzinnigheid bevordert. Waf de doktoren daarover hebhien beweerd is bepaald allemaal malligheid. Dit is vrijWel de zakelijke inhoud van het 'befoog des heeren Maas. De „Neld." merkt hierbij op Men vraagt zich af hoe ide heer Maas, oud-geheelonthouder en gewe zen sociaal-democraat hij was in het beruchte jaar 1903 secretaris van tot zulke verbazing verband zijn tusschen het feit dat de heer Maas sedert een groot Schie- damsch brander en als zoodanig in den oorlog schatrijk geworden is? Te Helmond is een groote boscli- brandwaargenomen in de richting van Ba kei. Te NeukölLn, een voorstad van Ber lijn, hebben twee ziekenverpleegsters door het openen der gaskraan uit wanhoop zelfmoord gepleegd, omdat ze reeds gigrui- men tijd geen werk konden krijgen en niet meer in him onderhoud konden voor zien. Bij een landbouwer te 0- .Tonge rooide men per gemet 120 H.L. zieke aard appelen! - y Een sluwe oplichter. Een bewoner van de Bosboom Toussaintstraat te Amsterdam had zijn motorrijwiel per advertentie te koop aangeboden. Tijdens zijn afwezigheid meldde zich gen als heer gekleed persoon aan zijn woning en deze vroeg of hij de motor dan even op de standaard op straat mocht aanslaan. Toten hiertegen geen bezwaar werd gemaakt, deed hij zulks in tegenwoordigheid van de dame. Eensklaps gaf hij haar een duw, wipte de standaard op en reed full speed weg. Een opwindende jacht, waaraan eenige wielrijders deel natnen, had geen resultaat, zo-odat de dief met het gestolen motorrijwiel wist te ont komen. v (Tel) Weer vlektyphus. Te Rotter dam 'hebben zich weer twee gevallen van vlektyphus voorgedaan: een bij een landverhuizer en een bij een havenar beider. Beide personen zijn geïsoleerd. Uitgebreide maatregelen zijn door den ge meentelijken geneeskundigen dienst in sa menwerking met den ontsmettingsdienst genomen. Een uit 140.000 boomstömmen be staand houtvlot, dat van Oxeloe naar Amsterdam gesleept werd, is in de mon ding van de Elbe uit elkaar geslagen. Vele der stammen zijn op de zandbanken der eilanden Scharhoni en Neuwerk ge worpen, doch een groot gedeelte is naar zee afgedreven. In Den Haag heeft een-dame een taschje verloren, waarin o.a. tien bank biljetten van duizend gulden waren. GEBED. Genadig God die in mijn boezem leest Ik vlied tot U, en wil, maar kan met smeeken. Aanschouw jnij'n nood, jnijn neerge zonken geest. En (zie mijln oog van stille tranen leeken Ik smeek om' niets, hoe| kwijnend, hoe bedroefd. Gij; ziet mie elen prooi vain mijn bëc Idwehnde zinnen Gij weet alleen hetgeen uw kind be hoeft; En mint liet jnjeer (dan 't ooit zich1 'zelf kan minnen. Geef. Vader, geef aan uw onwetend kroost, Hetgeen heit zelf niet durft, niet wept te vragen Ik buig mjj! neer; ik! Smeek Poch kruis, noch troost Gij, doe naar uw ontfermend welbe hagen Ja, wond, of heel verhef of druk mij: neer 'k Aanbid uw wil, hoe (duister in mijn I oogen Ik -offer m|e op; en zwijg, en* wens oh "niet meer, 'k B.erusl in U, ziedaar mijn ©enigst V pogen f Ik zie op U rnjet kinderlijk ontzag: Met 'Christen-hoop, noch lauw, noch l ongeduldig. Ach, ,leer Gijl m|ij! hetgeen ik bidden mag! Bid zelf in mij) zoo is mijn beê on schuldig. BILDERDIJK, Moeilijke jaren, yeeL gevaren! door A. J. Drewes, hoofd ©ener bijz. school te Amsterdam. Dit is een geschrift, uitgegeven door den Ned. Bond van Gereformeerde Kna- penlei-ders, eenreferaat, gehouden op een Jaarvergadering van geno©md-en Bond, te Utrecht 12 Mei 1920. Een pakkend op schrift voor een rijk onderwerp, op dege lijke wijze behandeld. De schrijver heeft getracht, en wij mogen verondier stelten met vrucht ,om aan de ouders den weg te wijzen tot de oplossing van het vraagstuk, hoe de rijpere jeugd op te voeden? Pi'ac- tisch is hij daarbij in de keuze der voor beelden; uit de stoffelijke dingen voert hij den lezier1 op tot de geestelijke; het thema „groei" wordt daarbij op ónder- houdende wijze, in zuiver en zelfs voor den eenvoudigste verstaanbaar N-ede-r- landsch uitgewerkt; uitgaande van de seheppmgSordinantie laat hij gevoelen hoe mtef 'dien groei tot 't laatste toe moet worden rekening gehouden. Huisvaders m huismoeders, leest dit referaat, gij kunt en zult er veel van loerenvooral omdat hier niet aan 't woord is ©en schoolmees ter, maar een huisvader, die het be lang ook van uw kinderen, vooral in de gevaarvolle levensjaren, op het oog heeft. Buiten van deze week bevat photo's uit Oudenaarde, de oude Vlaamsche stad in welks nabijheid in 1708 het Engelsch' Nederlandsch-Pruisische leger de Fran- schen sloeg. Een kunstgewrocht, hetwelk aan dat van Middelburg herinnert, blijkt 't Stadhuis te zijn. Een leerrijk opstel over Valkeniers en Valkenjacht, een wandeling van Aalst naar Valkenswaard, langs schif derachtige dennebosschen, door verwen af gewisseld, en nabij Kaap Kola, met veler lei mooie historische bijzonderheden, trek ken in dit opstel de aandacht. Voortzet- ting der „Zeven werken van Barmhartig heid" te Alkmaar. Rechtbank te Middelburg. Voor de rechtbank alhier werd gis teren (tegen J. F. J. v. d. M. en M. P. D.v heiden te Middelburg, welke vrouwen terecht stonden respectieve lijk wegens diefstal van een collier met paarlen en diamanten ten "huize van iden. heer Frank en wegens he ling (daarvan, 2 maanden voorwaar delijke gevangenisstraf m'ett 3 jaar proeftijd gevorderd. (Wegens mishandeling van zijh boe zemvriend werd tegen J. v. 'S. uit 'Kap.elle 6 weken gevorderd. Nog noe- mten wijl de eischen tegen J. O. te 's-Heerenhoek 3 weken wegens wte derspannigheid; tegen P. R. uit As senede 4 maanden wegens diefstal; tegen L. B. en P. H. uit Rilland we gens vernieling van kisten f20 of 20 ia., tegen F. M. T. uit Middelburg we gens mishandeling f 15 of 15 d-, tegen A. v. |d. K. Wolphaartsdijk, wegens mishandeling f10 of 10 d'., tegen G P. uit Domburg wegens mishandeling f 15 of 15 (d,, tegen J. v. d. L. uit. Selzaete ivejgens mishandeling f10 of 10 dagen. Het eredietverdrag met Duitschland. De „N. R. Ct." wijst in een artikel op de- 'omstandigheid, dat de Duitscihe re geering de onze tot op dit ©ogenblik nog niet in staiat gesteld heeft het credietver- drag, dat gesloten werd, te ratifi'ceereii en men aan genen kant van de grenzen in dezen niet haastig) gestemd is. Wil Duitschland 'op het oog-enblik n-og wel door ons geholpen worden, vraagt 'het blad. i Het is ons bekend, dat onze regee- ï'ing ee-n voortdurenden strijd te voeren heeft., om -te bereiken, diat Duitsdhland (zijn- verplichtingen nakomt. Zij heeft .soms meer izongen gehad met de kolen- leverantie, ten gevolge van volkomen willekeurige handelingen der Duitscihe regeering dan ,zij terwille van denlie ven vrede heeft willen openhaiar ma ken. Fatsoenlijke, en hun land en het onze welgezinde Duits-shers zien met toenemende ongerustheid, hoe het ver trouwen, dat hier nog; in Duitschland. bestaat stelselmatig verder schijnt te worden ondermijnd. Vindt men thans in Duitschland, na dat uien het credietverdrag: gesloten heeft,"het izaakje misschien -reeds min der goed geworden'? Zijn er Duitseher- die het tractia'at overbodig- ,zijn gaan achten, nu er op de, aan de Entente geleverde steenkool credieten wo-rden verleend, of die hoop koesteren op een [zaakje met Amerikaansche financiers en die daarom -het verdrag met ons weer in den steek willen laten? Er schij nen zonderling© stro-omingen te Ber lijn aan den g-an-g. Niet terwille van het verdrag, interes seert ons 'het antwoord op d©z,e vraag, taajar terwille vande -goede trouw. Ook wij zullen weldra aan de onderhandelin gen te Brussel gaan deelnemen. Dèzorg voor Duitschland zal daarbij een be langrijke rol spelen. De onderhandelaars (moeten weten wat een afspraak met Duitschland waard is. Na tenslotte te hebben gememoreerd hos weinig, betrouwbaar de houding der D-uit- schers is geweest bij de haringkwestie, geeft het blad ten slotte de volgende waarschuwing Het is noodzakelijk voorzichtig te wor d-en, Wij, gaan naar Brussel, om te on derhandelen met een staat, die zijn mo reel en politiek evenwicht blijkbaar n-og niet voldoende heeft teruggevonden oin te beseffen, dat chicaneeren en het ont wijken van verplichtingen nu zijn eigen levensbelangen schaden. Het „Hbld." schrijft naar aanleiding van dit artikel, nóg niet zoover te gaan de D'uitsehe regeering kwade trouw in de schoenen te schuiven. Het blad kan zich voorstellen dat de moeilijkheden bij de voorbereiding -zoo groot zijn, dat zij een belemmering vormen voor een snelle of- wikkeling van -zaken. Het blad constateert echter, dat de onopgeloste haringkwestie, ook al zou de ratificatie morgen kunnen geschieden, voor de Nederlandsche regee- i'ing, een beletsel -zou zijn, om haar mede werking te verleenen. Van 915 Sept. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. Jonk man, wedr. 31 j. en EL Barto, wed. 33 j.; J. F. C. de Jager, 27 j. jm. en M. Kessel, 23 j. jd.D. Duricux, 33 j. jm. en M.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2