Uit Proved», Kerknieuws. Onderwijs. StrMfjd Nieuws. hakkens wenken worden gegeven, waaraan zij bij (cte 'bereiding (van bruin- brood moeten, voldoen, zal dezer da gen worlden rondgezonden. In de distributieregeling voor brood, bloem en meel zijn bepalingen opge nomen ten aanzien van straffen, welke aan bakkers kunnen worden opgelegd. Allerlei. Zaterdag heeft H. M. (de Koningin een bezoek gebracht aan Alkmaar" Te Arnhem, is de algiemeene leden vergadering gehouden van de Nederl. Advocatenvereeniging. Te 's-Gravenhage heeft een demon stratie plaats gehad van draadloos telefonisch verkeer tusschen Den Haag en Soesterberg. De voorzitter en (de secretaris van den Nati-onalen Bond van Han dels- en .Kantoorbedienden Mercurius hebben ih een audiëntie bij den mi nister van waterstaat nader toegelicht een verzoek om' de z;.gi. werkmans- kaarten voor het spoorwegverkeer be schikbaar te doen stellen ook voor andere personen, dan die volgens het spraakgebruik als werklieden worden aangeduid, en die, mede in verband met den heerscbelhdien woningnood, regelmiatig van de spoorwegen ge bruik moeten .maken en in vaak veel minder gunstige omstandigheden ver- keeren, dan degenen, die .wel van be doeld voordeel kunnen profiteeren. De minister verklaarde het verzoek niet voor inwilliging vatbaar, -als ge volg van. de groote uitbreiding, die het aantal werkmanskaarten daardoor zou aannemen. Ook ..kan 'de minister niet bevor deren inwilliging 'van het verzoek, dat maatschappijen geen staangeld zouden op! den Zaterdagmiddag de spoorweg- heffen, wegens tekort pa,n spoorweg- mateïiaal. Na .afgelegd exam'en worlden bij het Instructie-Bataljon 15 September a.s. 137 korploraals bevorderd tot sergeant, die bij! de verschillende regimenten infanterie wopden geplaatst. 1 Pps 'tid lenst. Bepaald is, dat vrouwelijke ambte naren in dienst bijl Iden post-, tele graaf- en telefoondienst, die op 1 Ja nuari 1920 gehuwd en in dienst wa ren, alsnog in 'het genot zullen worden gesteld van de zoogenaamde huwelijks- gratificatie, indien ziji uiterlijk 31 De cember 1920 den dienst; ingevolge verzoek en in verband, miet haar hu welijk hebben veriatien. - iWierkéln lém wakten. De heer Elout schrijft in de Toorts een Belangrijk artikel ouder dit kopje. Wat 'it werken aangaat nemen wij zijn raad over; hier staat het belang van Vlissim- igen, meer hog een Zieiauwsch, een Neder- lanidsch belang op 't spel. Daar doet zich nu Weer een prachtige gelegenheid tot nationaien arbeid voor. De Belgen smijten al wat eenïgermate Duitsch is, uit hun land. Ik kan 't mijl begrijpen; waren wijl in oorlog geweest en ware ons land eenig'e jaren achter een o-verheerscht geweest door vreemde lingen, allicht zouden wij dan óók, na den vrede zeggenNu weg, met die kerels uit. ons land. Maar 't gevolg van dit begrijpelijk ge- voelswerk is dan nu o.a.dat Antwerpen ontduitscht is. En daar de handel van Antwerpen voor een goed deel in handen] van Duitscheis was en de Belgen deels bekwame agronomen, deels uitnemende industrie el en maar niet allei'eersterangs! handelslieden zijn, is er, daar aan de Schelde, een gat in den handel van België gevallen, dat niet zoo' gauw zal zijn te dichten. D'at heeft men begrepenin Vlis singen en het wakkere gemeentebestuur ran die stad heeft, onder de leiding van zijn zeer energieken burgemeester, terstond beseft: Nu is het oogenhlïk voor de Hollandsche Scheldestad, voor Vlissin- gen, gekomen. Die Duitsche handel en die Duitsche scheepvaart, die uit Ant werpen zijn verjaagd, die moeten wij naar Vlissingen trekken. En burgemees ter Van Woelderen is onmiddellijk in den trein gesprongen naar Duitschland, Heeft allerlei voormannen, met name van han del en scheepvaart/ daarginds gewezen op .de mooie gelegenheid in Vlissingen (welks aanzienlijke havenuitbreiding on langs door de Staten-Generaal is; goedge keurd) en hen volkomen .begrijpend en bereid gevonden. Mooii Ja, maarde Hollandsche spoor wegen zijn er óók nog! En die maken haar dienstregelingen zoo, dat Rotterdam wordt begunstigd (Rotterdam dat toch al een reusachtige Scheepvaart en handel-heeften dat, nu de openlijke toeleg 'om Vlissingen te knakken is verijdeld, Vlissingen stillekens wordt gesaboteerd. Lijdelijk verzet! Waarbij die heeren dan nog in den .volkomen verkeerden waan zijn, dat het geen zij aan Vlissingen zouden ontne men, inderdaad Rotterdam geheel ten goede zou komen. Terwijl daarentegen een groot deel van wat aan de Kanaal- Haven Vlissingen zou worden onttrokken, laf zou vloeien, niet naar Rotterdam, maar naar de Belgische kanaalhavens. De feitelijke toestand is dus thans zoo Vlissingen ziet zijn kans als Schelde- haven prachtig in, Duitschland verjaagd uit Antwerpen, wil niets liever dan Vlis singen steunen Maar de Hollandsche spoorwegautori teiten saboteeren de Hollandsche Schelde- Haven. Hoe lang zullen de Hollandsche Re geering en het Hollandsche Parlement dat dulden? Bij Kon. besluit zijn met ingang van 8 September 1920 tot reserve eerste luitenant bij hun tegenwoordig korps, bij het wapen der infanterie, benoemd de reserve tweede luitenants M. de Lange van het 14e reg., met ingang van 20 Sept. 1920 de reserve tweede luit. H. D. J. Swaters, van. het 14e reg. Bij de in fanterie der landweer met ingang van 11 September 1920/ de reserve tweede lui tenant H. C. M. van Kalmthout van het 38ste bataljon. De Duitsche zeelichter „Mammouth" is een dezer van Memel vertrokken met een lading hout voor de N.V. „Houthan del v.h. G. Alberts Lzn. Co. te Mid delburg. Benoemd bij' de directe belastingen J. W est veer tot rijksklerk 3e klasse te Hans weert ktr„ thans particulier klerk te 's-Gravenpolder. Bevorderd J. A. de HulsLer, van kommies 3e ld. tot kommies 2e kl. te Hansweert. Middelburg. Het Middelburgsch Muziek korps geeft Vrijdag a.s. weder een uit voering op het Molenwater. Goes. Tegen den voerman J. M. te Wemeldinge wercl door de politie alhier pro ces-verbaal opgemaakt wegens het ver voer van fciolen aonder vergunning van de brandstoffencommissie. De kolen wa-' ren reeds ter bestemder plaatse bezorgd. (Goeische Crt.) Rilland. Zaterdagavond werd alhier door de heeren Sietema en "Versluijs, op de hofstede van den heer Boonman een keuring van melkgeiten en jong vee ge houden. Door de leden der geitenfokver- eeniging waren 24 dieren aangevoerd. Voor den aanvang der keuring werd door den heer Sietema een duidelijke uiteen zetting gegeven over het doel der&keu- ringen, en de uitvoering van hetwPror vinciaal Stamboek. 3 geiten werdeaKop'- genomen in het Prov. Stamboek en 4 in het Plaatselijk Stamboek. Schoon na- jaarsweder begunstigde deze goed geslaag de keuring; en de belangstelling der le den van de vgreeniging gaf moed, dat op een volgende keuring nog grooter aan tal dieren zal worden aangevoerd. Voor al omdat ook door het bestuur een 6-tal prijzen in geld waren beschikbaar gesteld. Wemeldinge. Tot hulpbesteller te Am sterdam werd aangesteld de heer A. v. Klink alhier. (Kr. Crt.) Arnemuiden. Onze dorpsgenoot bakker A. de Visser werd op de bakkerijtentoon stelling te Middelburg bekroond met zilve ren medaille. Dit is de tweede maal dat. deize energieke jonge man bekroond werd m'et diploma .zilveren medaille voor zijn tarweiwiaterbrood. Vrijdagavond vergaderden de leden der Chr. Werkliedenvereeniging alhier. Aanwezig 18 leden. De inkomsten bedroe gen f 926/27, de uitgaven f892.66. Eierko len werden tot bestuursleden de heeren M. Bliek en J. Grucq. Besloten werd de wekelijksche contributie van 16 op 21 cent per week te brengen en de üitkeering bij ziekte van f0.90 op fl.15 per dag, terwijl de jaarlijksche contributie van f 0.25 op f0.50 werd gebracht. In de plaats van dhr. I. Boomer is dhr. L. K. de Prea kassier geworden. Kamperland. Benoemd tot brievengaar der in plaats van dhr. F. IGppermjan^. wien eervol ontslag is verleend, dhr. \V. da Vo;s; thans brievenbesteller. Zaamslag. Zaterdagmiddag werd hier op de weide van den heer A. de Feijter de Eerste Zeeuwisch-Vlaamsche Landdag gehouden. Eien zeer groot aantal belang stellenden was. va.n heinde en ver geko men, om te hooien naar de sprekers, die ,het woord zoiuden voeren. Na het zingen van twee1 coupletten vair het Wil helmus opende Dis. G. van Diis met het leven van 1 Petr. 21317 en gebed en heette allen vervolgens hartelijk Wel kom. Zijn wensc.h wa,s, dat God dezen middag voor allen moicht zegenen en we elkaar mogen steunen in deze ernstige tijden. Het eerste couplet van het Zeeuwsehe Volkslied werd gezongen, waarna ds. Jan sen, de legerpredikant in algemeenen dienst, zijn rede „Volk en Leger" aan ving. Spr. begon met et op! te wijzen, dat hoewel er te Versailles wiel iets gebeurd zal zijn, we toch "nog geen vrede hebben. Daarom is het zaak ofp, 'het oogenblik, ons kruit droog te houden en er op aan te. sturen om leger en volk, volk en leger wat dichter bij elkaar te brengen, opdat ze elkaar beter begrijpen. Dat heeft steeds veel te wenschen over gelaten. Het vj/is eerst de mobilisatie, die deed gevoelen, dat de soldaten ons vlecsch en blood waren. Ze waren uit ons geboren. We moeten echter nog niet denken, dat de zaak nu in orde is. Neen, we zijn nog maar aan het begin. We hebben te waken, met name tegen de partij van „geen man en geen cent". "Daarnaast hebben wie te waken voor de geestelijke belangen oinzer „jon gens". Moeten vooral de ouders or voor zorgen, dat de opvoeding er op gericht zij, om liefde aan te kweeken voor Oranje huis en Vaderland, voor orde en tucht. Als dan de vijand moicht konten, zul len wij gereed staan. Een krachtig applaus klonk na het beëindigen.1 van .deze-rede. Volgende spreker was Jhr. Ros 11, kapitein- adjudant van den minister van oorlog, die tot onderwerp had gekozen „Waakt Voor uw zaak". De geachte spr. Ebjad zijn betoog uit een drietal elementen opgebouwd: het historische, het godsdienstige en ook h'et practische. Er is een tijd geweest, dat men zeiGeef mij de groote steden en ik heb macht over het land. Thans moe ten wij echter zeggëii: Geef mij de be volking van het land en,.ik krijg do macht over de steden. Want is er wel écn deel van het Nederlandsche volk, dat meer recht heeft op het vrije behoud van zijn eigen bodem dan de Zeeuwen? -is uw trotsch devies „Luctor et Emergoi" niet het beste en oudste zegel aan het privilegie uwer vrijheid en uwer Zeeuw sehe saamhoorigheid Na vervolgens breedvoerig de Zeeuw sehe heldenfeiten te hebben nagegaan óm o>a. de nieuw gevonden Duitsche docu menten over een inval in Zeeland te hebben aangeroerd, kwam spr. tot de opwekking oin het land niet alleen tegen buitenlandsche vijanden, doch eveneens, tegen de driestheid van een kleine bin- nenlandsche minderheid te verdedigen. Wij vragen niets van een en ander le nemen, wij eischen te mogen behouden het ons gegeven land, met Oranje zullen wij handhaven. Zelf zullen wij1 waken- over onze zaak, wij zullen worstelen en door God overwinnen- Ook na deze woorden klonk een krach tig applaus. De volgende spreker ds. Crou- saz, oud-veldprediker, zette in zijn rede „Des Konings heerlijkheid" breedvoerig de werkwijze en [het doel van de nationale vereeniging „Pro Rege" uiteen. Zijn. hoop was, dat er geen plaats' in ons' vaderland straks meer zal wezen, waar geen af- aeeling van „Pro Rege" wordt gevonden. De noodzakelijkheid daarvan is gebleken in November 1918. Ons volk had toon onze weermacht grootendeels losgelaten:/ terwijl 'het leger ons volk losliet Daarom hebben wlij een groote schuld aan onze landszonen goed te maken, daarom hebben wij ons leger in onze gebeden ook te herdenken. Z^j dan ook de lijfspreuk van den Vader des Vader lands de onze „Ik heb een vast ver bond gemaakt met den Potentaat der po tentaten". Slechts dan is de vrede voor ons volk verzekerd en komt de heerlijk heid van den Koning der "Koningen uit. Toien 'het applaus bedaard was, bracht ds. L. de Bruijne als sloitspreker aan den heer De. Feijter, ,de sprekers- en in 't bij zonder aan ons muziekkorps, dat zijn welwillende medewerking had verleend een hartelijk woord van dank. Na er ten slotte nog op gewezen te hebben, dat wij bij alles steeds onze toevlucht tot den Heere hebben te zoeken, sloot hij na het zingen van „Halleluja! "eeuwig dank en eere" dezen welgeslaag den Eersten Zeeuwsch-Vlaamsch'en Land dag met dank aan God'. Stavenisse. Zondagmorgen te lrwart voior vijven, bemerkte de chauffeur van de postauto bij het voorbijrijden, dat de heining om het erf van bakker Hag-e ge deeltelijk in brand stond. Zijn brandge- roep riep spoedig verschillende omwo nenden tof hulp opi, waardopr erger werd voorkomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen t© Zwartewaal S. Bartstra te Geertruidenbiergte O. en N. Wete ring E. Groeneveld te Rerv-eld; te Cu- baar-d (toez.) P. Siemelïnk te Gaastmeer. Aangenomen naar Vlaardingen dooi' J. Kat te Glanerbrug. Bedankt voor Waarder door J. G. Woel- derink te Randwijk; voor Zuilicbem door S. C. Groeneveld te Sprang; voor Werkendam door G. A. den Hertog te Kethej. Geref. Kerken. Beroepen te Poortvliet dr. S. O. Los, uit Transvaal, tijdelijk te Voorburg. (Stan daard); te Meliskerk© B. Meijer te lerseke. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Vlaardingen J. P. Meijering te Barendrecht. Doopsgezinde Gemeente. Aangenomen naar Hindelopen c. a. door B. P. de Vries op Terschelling. Tot lid van bet provinciaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen in Zeeland is benoemd de heer mr. H. F. Lantsheer te Middelburg. Uit Maastricht schrijft men: De herberaad der Ger-ef. Kerk alhier besloot in zijn laatstgehouden vergadering pogin gen in het werk te stellen, om te komen tot het beroepen van een predikant. Daar toe zal aan de e.v. classis een verzoek worden gedaan tot steun. Deputaten der classis vo-or den Evangelisatiearbeid in Noord-Brabant en Limburg, zijn reeds be reids in principe gemachtigd, ook door de Particuliere Synode, om dezen steun; des gevraagd, te verleenen. De bedoeling is Maastricht tot dit. doel te vereenigen met het nieuwe mijngebied Lutterade. 's Heer Hendrikskinderen. Zondagnamid dag! niani ds. G. Steenkamer na. een 22- jariige bediening 'afscheid van zijn ge meente naar aanleiding' van 2 Thess. 1 vrs. 11b eni 12. Een breede schare toe hoorders, meer dan het kerkgebouw kon bevatten, was opgekomen om' hem te hoo- rein, hem, den b-eminnelijken do-miné, die vooral ook in dei naburige gemeenten zoo veel hartelijke vrienden had verworven. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op den Edelachtb. heer Burgemeester en leden van den Ralad, dhr. W. van Oeveren als vertegenwoordiger van het class, be stuur, waarvan Z.Eerw. vele jaren een achtingswaardig lid was, de gansche ker keraad van de Herv. Gem. te Wolphaarts- dijk met ds. Mantz als voorzitter (van hvelke gemeente ds. Steenkamer 3 maai consulent was geweest), ds. J. de Voogd als consulent en eenige ringbroeders. Na een hartelijke en ernstige afscheids rede richtte de spreker .zich tot den heer 'Burgemeester van wicn hij altijd niets dan, hartelijke vriendschap bad ondervon den, vervolgens tot de beheerders der stoffelijke goederen, tot den kerkeraad, alsmede tot den organist, den koster, den onderwijzer der jeugd, tot den kerkeraad van Wolphaartsdijk, ambtsbroeders, vrien den en bekenden. Ds. De Voogd als oohs&lent, wenschte Z.Eerw. en ,zijn'vrouw namens de ge meente alle goeds toe in zijn nieuwen werkkring; en liet hem toezingen de bede vervat ini Ps. 121. Ds. Mantz dankte Z.Eerw. namens den kerkeraad en de ge meente van Wolphaartsdijk voor alles wat hij als consulent, voor die gemeente is geweest en wenschte Z.Eerw. en echtge- noote voorts des Heeren zegien toe. Mogci de beminde herder en leeraar met izijn vrouw een heerlijk arbeidsveld wachten in zijn nieuwe gemeente en zij wlalardeering! en hoogachting in ruime mate hun beider deel. V:an liet nemen van per soonlijk afscheid :a:an de pastorie werd door zeer velen gebruik gemaakt. In verband met het feit, dat ds. J. dei Voogd van 's Heer Arendskerke ge durende ,z.esi weken in dienst, zal treden op het hospitaal kerkschip „De EIoop" za.l gedurende dien tijd het consulent- schap worden wialargienomen door ds. De Vries van Goes. - Q uae s tie d s. N.ie telenbos. Dr. Dijk protesteert in. Friese h Dagblad tegen 't verslag der Synode in zake bo vengenoemde quaestie. Mat name de ge voelens .van ds. N. zijn onjuist weerge geven. Wij, die 't verslag op dit punt aan genoemd blad ontleenden, haasten ons dit ter kennis onzer lezers te briengen, opdat zij zich geen voorbarig oordeel vor men. Ook duurde de lezing van de rap porten slechts twee.uur. intusschen ontleenen wij omtrent de behandeling van 't geval nog iets aan de Rotterdammer, om te besluiten met een opmerking van „De Zeeuwscbe Leeuw", het blad van ds. N. Met F r i e s c h Dagblad zijn wij 't eens, dat 't niet aangaat de pers 't zwij gen op te leggen van een discussie die gehouden is, ten aanhoore van 800 men- schen, en inmiddels te wachten tot de liberale pers, die ook haar verslaggevers tei' synode had, datgene wat de Chr. pers hacl willen releveeren, doch dit niet doen mocht, haar heeft afgesnoept. En de Rotterdammer dan lezen wij „Vóór de eindbeslissing kreeg Ds. N„ die door Ds. Renting ter vergadering was binnengeleid het woord. Wat de erken ning der Commissie betreft, dat in Zee land ernstige kerkelijke fouten zijn ge maakt was Spr. dankba.ai'. Maar bet dog matisch deel van het rapport bevredigde hem iniet. 'Spr. ontkende niet, dat hij onder scheid maakt tusschen inhoud en inklee ding der Schrift. De eerste is waarheid, de tweede Oostersche inkleeding. De histo rische waarheid der heilsfeiten ontken ik niet, ik geloof, wel aan den zondeval, maar ontken het bestaan van een paradijs en van een sprekende slang. Als een jonge man z'n verloving verbroken heeft en 't meisje zucht daaronder, dan kan ik zeggen: „hij heeft die jonge bloem vertreden". Is er nu een bloem geweest? Neen. Is daarom 't feit. niet geschied? Dat is wèl gebeurd. Is er een sprekende slang geweest? Neen. Is er een door de slang afgebeelde duivel geweest? Ja. Is er een boom dier kennis geweest? Neen. Is er een proefgebod geweest? Ja. Ik aanvaard dus wel de historische wer kelijkheid der feiten, maar niet de werke lijkheid der inkleeding, die is in Ooster sche beeldspraak meegedeeld. Ik twijfel niet aan die autoriteit van Gods Woord, noch aan die van Christus. Ik erken, dat die H. S. is Gods Woord en van God is ingegeven. Maai' de vorm, waarin de Schrift tot ons komt, is gebrekkig, wat o. a. ook blijkt uit de tegenstrijdigheid van verschillende teksten. Ik heb mijn strijd uit de overtuiging gestreden, dat we tegen den klimmenden invloed van het ongeloof, de samenbin ding van alle Christenen moeten hebben. In woorden heb ik zeer zeker gestruikeld maar de Gereformeerden zulten in verband met leven en cultuur ook tot ander in zicht komen. Ik wilde de vensters open zetten, om wat frissche lucht over ons Gereformeerd ierf te doen waaien. Mijn bedoeling is «goed, de hoogste Rech ter zal eenmaal uitspraak doen tusschen ons. 'Spr. legde er den nadruk op nog steeds te meenen, dat hij Gereformeerd was in belijden ondanks zijn opvattingen aan gaande Gen. 2 en 3, Hooglied en ander»' punten. Al zou de Synode hem afzetten, de eenheid in Christus wilde hij ook dan blijven bewaren met de broeders der Geref. Kerken gelijk hij het nu met broe ders uit de andere Kerken had gedaan. Het prediken van het heil dat in Christus, den Zoon Gods is, zou hij niet kunnen nafaten. De Voorzitter constateerde hierna, dat Ds. N. zijn standpunt ten volle handhaaft. Er was dus geen reden voor nader onder zoek, ook niet om de rapporteurs weer het woord te verleenen; deze waren toch alleen verantwoordelijk tegenover de Sy node en van de leden der Synode heeft niemand het noodig geacht, het woord te voeren. Daarop wordt gestemd. Alle prao-adviseurs (d© hcxagleexaren) en alle leden der Synode stemden vóór de conclusiën der Commissie, nl. om de be zwaren van Ds. Netelenbos tegen zijn af zetting ongegrond te verklaren. De Voorzitter wees er op, dat deze beslissing een gewichtige ure was voor Ds. Netelenbos en voor de Kerken. Een beslissing die ontroert. „Maar toch) we mochten niet anders. Waar wij afwijking van het Woord onzes Gods aanwezig ach ten, daar moeten wij om de eere Zijns- Naams de afzetting van Ds. Netelenbos bekrachtigen. Onze wegen gaan voortaan uiteerir Met weemoed in de ziel spreker wij 't uit. Dat de Heere u alsnog inzicht geve in uw dwaling en u tot ons weder- brenge". De Voorzitter dankte daarna de Com missie en in het bijzonder haar voorzitter. Dr. de Moor, en de rapporteurs voor hun moeizaam werk in zake het onderzoek van Ds. Netelenbos, dat helaas met zoo droeven uitslag is bekroond. Hierna werd Ds. Netelenbos door Ds. Renting terSynode-vergadering uitgeleid. Allen, die de openbare zitting, waarin nu de zaak-Netelenbos tot -een leind werd gebracht, bijwoonden, waren onder dien diepen indruk van het geval." E n in de Zeeuwsehe Leeuw: „De Synode heeft het eerste deei van het bezwaarschrift van ds. N. als juist erkend. D.w.z. erkend, dat al wat tegen, hem van kerkelijke zijde ondernomen is, van 11 Juli 1917 af tot 9 Juli 1919 toe, twee lange en bange jaren „onrechtmatig" is geweest. Wat de heeren deden en spra ken, om ds. Netelenbos, kerkelijk, het le ven onmogelijk te maken, twee schor singen en -een suspendeiering dat al les beeft de Synode zelfs in ze-er scherpe bewoordingen, afgekeurd. Woorden al» „preventieve hechtenis" en „quarantaine" waren niet te fel, onr die laakbare han delingen der classis Middelburg te heke len', als in strijd met de beginselen van het gereformeerde kerkrecht." Geslaagd te- 's-Gravenhage voor de hooidacte de heeren Dj. Bló-k Jz„ ge boren te Kruiningen', onderwijzer aani een Chr. school-te Scheve-ningenen .J. Mol. Lo-us, te Rotterdam. Te Utrecht voor het po-Litieilipioma mét aanteekening de, heer EI. O. v. Ivoieveririge te Kaatsheuvel. Eu voor 't gewoon diploma, de heer A. Koe- vo-ets te Heerlen. -- Dank en bedesto-nd op 29 Septembe r a. s. in de D a m k e v 1c te Utrecht. Teneinde uitvoering te geven aan het indertijd genomen besluit der Algemeene Vergadering, zal Je Schoolraad met het oog op de aanne ming van het wetsontwerp1 ojpj liet lager onderwijs een dank- en bedestond voor het geheele'dand beleggen. Deze vergade ring wordt, D'.V. in den avond van Woens dag 29 September a.s. in de Domkerk te Utrecht gehouden, aan den vooravond dus van den openingsdag van1 het Twee de Nationaal Christelijk Sch-o-olcongres. Aanvang om acht uur des avo-nds, pre cies. Tot -ons groot leedwezen is Prof. Dr. H. Bavinck van Amsterdam, die zich ï'eèds bereid verklaard had oui in die samenkomst voor ons op te treden, door ernstige ongesteldheid daarin verhinderd. Na hel openingswoord van den voor zitter zullen thans de heeren A. Jonk man van Amsterdam, P. Ooisterlee van Nijmegen en Dr. J. C. de Moor van Amsterdam -het woord vo-eren, om te vertolken wat in veler hart leeft. De or ganist 'van den D-o-m ho-op-t eenige orget- nummers ten beste te geven. Alle yrien den van het Christelijk onderwijs hebben vrijen toegang tot deze vergadering, tot de bijwoning waarvan de Scho-olraa.d kraehtg opwekt. Voor hen, die een af zonderlijke uitnoodiging ontvangen, zul len plaatsen wo-rden gereserveerd. Aan het einde der vergadering zal een col lecte worden gehouden voior de oud-fetrij- dei's bij het Christelijk onderwijs. „De School waaraan...!" De heer Smid, het hoofd der Openbare School te Woldendoi'p (Gro-n.), waai" toestanden he-erschén als in ons bericht v-an Woens da.g, blijkens inededeeling van den 'vrij zinnigen schoolopziener den heer Hom mes, is vermeld, heeft ontslag aange vraagd <en de school wordt (naar de R o 11. verneemt) gesloten. 0 xi g: e 1 u k k: e a. E en timmer- inain, die aan Iden 'gevel wan .een per ceel in die Mamixstraat te Amsterdam werkzaamheden verrichtte-, viel van ■de 2e étage ep! straat en was onmid dellijk dood'. Een auto- w-erd tus schen Soest en Amersfoort -door een motor-defect tegen een boom gereden. Van de drie inzittende dames kregen twee een beenbreuk en de derde ern stige hoofdwonden. De auto- was zwaar beschadigd. Te Veghel heeft een jongen by het vuurtje stoken ernstige brandwonden gekregen. Hij is in het ziekenhuis .overleden. Een 4-jarig kinaap ja te Ho-ogeveen kreeg doo-r het omvertrekk-en yah een kan met ko kende 'koffie zulke hevige brandwon den dat het aan de gevolgen over leden is. Een 19-jarige leerlingt mjachinist is op! het spoorweg-empla cement te Groningen onder een .pas- seerenden trein geraakt en gedood. Terwijl enkele kinderen .te Veghel aan het vuurtje stoken waren, had een 12-jarig knaapje het ongeluk -mot het vuur m aanraking te komen, waar door zijn kleederen vlam vatten. Bran dend kwaim hij de straat op en werd. ergens binnengedragen, waar men de vlammen met een deken doofde. Door dr. v. d. Voort werd de eerste hulp verleend. Na eenige uren yan smar telijk lij-den is het knaapje overleden. 1 Op Terschelling is een jong ma troos, id ia tijdelijk voermans'dienst ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2