Uit d® Provincies. Kerknieuws. IN ei der land ejn de Fransch—Bel- -gische milijtaire overeenkomst. Dezelfde bovengenoemde redacteur seint taan eijn blad: Volgens de „Vingtième Siècle" is in 'de Fransch-Belgische overeenkomst ook bet geval voorzien van een üuitschen inval door Nederlatndsch gebied. Het schijnt, diat in dit geval sprake kan zijn van eten bezetting van Neder- landsch gebied. Bij nadere beschouwing, laldüs vervolgt het blad, van den toestand welke voor Nederland izo'u ontstaan door een schen ding van zijn grondgebied door Duitsch- land, vraiaigt men zich af, hoe het moge lijk is, dat Nederland ,zich niet heeft wil len aansluiten bij het militair accoord. Door buiten het verbond te blijven, stelt. Nederland zich aan hetzelfde lot bloot fels België in 1914. Wanneer Nederland toet Frankrijk en België een definitief verbond ,zou sluiten, .zou het in staat zijn, aan een ieder te beletten zijn grond gebied te schenden en tevens de Fransch- Belgische alliantie aanzienlijk -versterken, in zekere mate bijdragen den vrede in West-Europa te handhaven. Wat den Nederlandsehen eisch betreft, om het accoord te publiceeren, zeg,t het blad: de Fransehe en Belgische regee- trimgen zullen niet nalaten de essentieele ■en definitieve gedeelten te publiceeren, imaair inzako de tactische en strate gische Maatregelen kan het in geen staats man, die art. 18 van de pacte van den volkenbond heeft Opgesteld, zijn opgeko men, dat deze bepalingen van een mili taire conventie moeten gepubliceerd wor den. De ..Peüple", het socialistisch orgaan, zegt: Wij begrijpen, dat imen niet zoo naïef moet zijn Duitschland in kennis te stellen van de technische militaire be palingen, maar wel moeten de betrokken volken op de hoogte gesteld worden van talles, wat de beide partijen politiek, eco-- inomisch en militair bindt. Temeer moeten we dit eischen, omdat de edellieden van den Quiai d'Or say schijnen te willen voor staan met België aLs een soort Portugal te beschouwen. Stoomhoo tidiensten op de W e ster se hielde. Het voorloopig verslag beantwoordende over htet wetsontwerp inzake elen subsidie van f215.000 aan 'de provincie Zeeland, voor het door haar op de exploitatie van stoombootdiensten op de Westerschielde, toet inbegrip van de stoomtram Hansweert- Vlake, te lijden verlies, en oen bedrag van f 1000 voor ©en Regeeïingscommissa- ü'is, merkt de Minister van Waterstaat op, dat de taak van dien commissaris anders en rïiimer zal zijn dan men zich blijk baar voorstelde. Vooral wanneer bet gaat om naar verhouding tot het geheel zoo aanzienlijke bedragen «Is in dit geval noo- dig zijn, kan er niet mee worden volstaan tenkel achterna controle te oefenen over het gevoerde geldelijk biehieer. Door aanhoudend toezicht over de uit oefening van den dienst zal van de werk zaamheid van den Regeringscommissaris preventieve kracht uitgaan, en de Staat zich zooveel doenlijk zekerheid verschaf fen, dat de beschikbaar gestelde sommen op de juiste wijze worden besteed voor het doel, waartoe zij werden bestemd. Door den Commiisisaris der Konin gin is benoemd tot zetter voior 's Rijks' directe belastingen in de gemeente IJzen- dijke dhr. J. S. de Bruijlne, ter vervan ging van dhr. Ei. Thj. Versaevel, die naai' België is vertrokken. Met ingang van 1 Januari 1921, lis op diens verzoek eervol ontslag ver leend aan dhr. G. B. -C. van Swers te Middelburg, adjunct-commies 1ste klasse ter Provinciale Griffie, van Zeeland. Het s.sl Hilversum, gebouwd voor de maatschappij „Oostzee", dat op de -werf dei- Kon. Maatschappij „de Schel de" te Vlissingen van machines en ketels is voorzien, zal Dinsdag van Vlissingen naar Amsterdam vertrekken en onderweg de proeftocht houden. De sergeant-hofmeester dei' marine E;. A. Goor, wordt overgeplaatst van het wachtschip te Vlissingen naar Jlr.Ms. Zeeland. Naar verluidt „worden door de Ne der landsche Vliegtuigenfabriek Fokker po gingen in het werk gesteld om in bruik leen de beschikking te verkrijgen over de marine-vliegkampen te Veere en te Souburg, ten einde deze als burger-vlieg kampen te kunnen explodteeren. (Msb.) Middelburg. Door de politie is proces verbaal wegens dierenmishandeling opge maakt tegen een man, die zonder eenige aanleiding een hond met den stok van een zweep een klap' over den kop gaf. Donderdag geraakte een 3-jarig zoon tje van P. uit de St.-Jan straat, a,w de Nieuwe Raven, al spelende te water, met veel moeit© werd de kleine door omstan ders op het droge gebracht en bij eten der omwonenden 'binnengedragen. De klteine werd daar met groote toewijding ver- pe.egd, terwijl een ter hulp' geroepen ge neesheer order gaf biet kind voodoopiig niet te vervoeren, daar het in levens gevaar verkeerde. Eerst Vrijdagmorgen is de kleine dik in dekens gepakt naar de ouderlijke woning overgebracht. In velband met dit voorval wijzen wij alle ouders nog eens op het gevaar, dat bestaat voor kleine kinderen om aan dea waterkant te spelen, vooral bij1 een yaardentrap als er apn de Nieuwe Haven is. Worden de kinderen door zorgzame omwonenden of voorbijgangers op het gevaar gewezen, dan krijigen deze dik wijls weinig beleefde antwoorden. Heden is het feest op de zwem school, want het is zilver huwelijksfeest voor moester van der Staal en eciitge- noote. En als meester en zijn vrouw feestvieren, dan doen al hun vriendin nen en vrienden, dat zijn.al de leden van de zwemschool, daaraan Mede- Dat dit zoo is bleek van morgen, toen een deputatie uit de zwemsters en zwem'- mers zich bij het zilver echtpaar ver voegde en hun uit naam van d© leden niet alleen welgemeende gelukwenschen aanbood, maar tevens een stoffelijk be wijs van belangstelling onder enveloppe, terwijl een heerlijke versnapering werd thuis bezorgd. Het bestuur der zwem school bleef ook niet achter en zorgde voor een bloemenhulde voor hel echt paar, dat de zaken der school zoo goed weet te behartigen. De leden van het Middelburgsch muziekkorps zullen Woensdag a.s. kun nen profiteren van een voor he mextra. gegeven concert in den tuin van het Schuttershof, waarvoor directeur en mu zikanten belangloos 'hun medewerking hebben toegezegd. Ook enkele jaren ge leden zijn een paar van deze contribu anten-concerten gekregen. Ieder der le den heeft toegang met een dame of huis genoot op vertoon van een toegangsbe wijs, dat dezer dagen is of wordt toe gezonden. Het concert op de Markt is giste renavond door duizenden bijgewoond, waarvan een zeer groot deel zich vlak rond de muziektent had geplaatst om de verschillende nummers goed te kunnen volgen, want aan onzen wenk om op foei verhoogde deel van de markt niet te loopen, hebben belaas joaar al te velen geen gehoor gegeven, zij die dan ook wat Verder af stonden hadden van bet geloop veel hinder, waar toch- de muziek hier al piet zoo goed is te Kooren als- op liet Molenwater. Al kunnen wij dan ook wel begrijpen, dat voor de caféhou ders rond de Markt een uitvoering als xdeze welkom is, toch blijven wij ©en uitvoering op het Molenwater verkie zen. Het doel goede muziek 'onder ieders bereik te brengen komt daar onzes inziens veel betei' tot zijn recht. Goes. In een gisteren gehouden, flink bezochte vergadering dier Chr. schoolver- eeniging (school Wijngaardstraat), deel de de voorzitter de heer J. Jongepier, mede, wegens bijzondere omstandigheden, zijn taak neer te moeten leggen; de ver gadering toonde groot leedwezen over dit, ofschoon te billijken, besluit, en de eei'e- vcorzitter der vereeniging, de heer 1. Donner, was aller tolk, toen hij dit leed wezen uitsprak, en den scheidenden voor zitter 'dankte voor het vele goede, dat Blij in 't belang der school had gewrocht. De heer J. Pilon sloot zich hierbij aan, namens zichzelf en het personeel der school, die in den bjeer Jongepier een raadsman en vriend verliezen; en. de secretaris der vereeniging, de heer L. Du- vekot Cz., voegde er 'namens 't bestuur woorden jran waardeering en erkentelijk heid aan toe. De heer Jongepier dankte voor de gesproken goede woorden en zegde ook voor de toekomst aan de ver eeniging en aan de heeren ondervvijzers zijn krachtigen steun to©. In .zijn plaats treedt nu als bestuurslid 'op de beer J. M. Broekstra, die met groote meer derheid daartoe werd gekozen. De heer J. Donner ging voor in dank zegging. In de gisteravond gehouden alge- mcene 'ledenvergadering van de Vereeni ging voor Chr. Winterlezingen, zijn de heeren C. Duvekot L.zn., L. Smit en J. A. Flink als bestuursleden herkozen, ter wijl in de vacature, ontstaan wegens het bedanken van den heer K. Brants, die mettertijd de gemeente gaat verlaten, tot voorzitter werd gekozen ds. J. de Vries. Besloten werd in het komende sei zoen weer vier lezingen te doen hou den. Getracht zal woorden de onderwer pen zoo variëerend mogelijk te doen zijn letterkunde, geschiedenis, natuurkunde, kunst, sociale beschouwingen. Als sprekers werden genoemd en op de lijst gebracht: Johanna Breevoort, dr. J. H. Gunning ,ds. J. L. Pierson, dr. S. O Los, Seerp Anema, ds. Petri, dr. Z. W. Sneller, dr. J. v. d. Valk, prof. dr. Hoek stra, dr. Reitsma, ds. J. J. Knap, ds. J B. Netelenbos, prof. de Vries van Rot terdam en dr. A. H. de Hartog. Aan het einde der bijeenkomst bracht de vice-vooi'zitter, de heer L. Smit, den scheidenden voorzitter, namens de aan wezigen. dank voor wat hij als zoodanig ■voor de Vereeniging en ons Christelijk publiek gedaan heeft. De heer Brants dankte met een har telijk woord voor dit blijk van waar- deei'ing. Kloeting». Een zoon van den landbou wer C. Dekker zou op musscheu schieten en had het ongeluk het geweer te laten vallen, waardoor het schot afging en hem in. den buik trof. Per auto is hij naar Middelburg vervoerd. Kapeile. Gisterenavond hield de com missie met de sub-commissie van het geh ouden. Koninginnefeest haar eind ver gadering. In die vergadering werd besloten om pogingen aan te wenden om tot oprich ting te kopren van een 'Oranjevereeniging. De Ruurtvereenigingen zullen aangezocht worden om tot nadere overeenstemming te kunnen komen. HMfekenskftrKe. Raadsvergadering op Vrijdagnamiddag. Met kennisgeving wet houder LoUs afwezig. De burgemeester* voorzitter Na opening der vergadering, voorlezing ©n goedkeuring der notulen, deelt de voorz. mede, dat bij de door B. en W. heden gehouden kasopname bij den gemeenteontvanger, diens boeken en kas in orde bevonden zijn. Aange boden wiordt daarna de genie entebegroo- ting voor 1921 in ontvang en Uitgaaf op f33.447.05 met een H.O. va,n f 16.000. Zal worden ter visie gelegd en ter zijner tijd behandeld. In verband met een circu laire van het bestour der Ambachtsschool te Goes, aanwijzende de verdeeling die elke gemeente eventueel in de kosten zou moeiten dragen, wordt besloten dit voor kennisgeving aan te nemen, daar een paar maanden geleden reeds is aan genomen, dat de gemeente niet in de kosten dier school zal bijdragjen, als 'heb bende daarbij niet het minste belang;. Om dezelfde reden wordt besloten de een maal genomen beslissing, niet deel te nemen in de kosten der Politieschool te Hilversum, te handhaven. Aian den ge pensioneerden gemeenteveldwachter B. de Jong© wordt naiar aanleiding van zijn ver zoek otn 40 pet. opslag van gemeente wege op zijn pensioen, ingaande 1 Ja nuari j.l. jaarlijks f100 tot w-ederopz-eg- gems toegekend, zulks op voorstel van B. en, W„ en nadat door den voorzitter, malar iaanledding; van eene opmerking van dhr. Den Dekker, is geantwoord, dat de tegenwoordige .gemeenteveldwachter als zijnd© .gemeente-ambtenaar, eyenals alle andere .gemeenteambtenaren, voor de her ziening .zijner jaarwedde is aangewezen op het rapport, der staatscommissie, reeds in 1918 daarvoor ingesteld, Maar welker rapport maar steeds niet schijnt te kun nen verschijnen. Daarna sluiting, Door de nheer B. H. E. J. Becking, geneesheer voor de drie gecombineerde ig.enreenten Baiarland, 's Gravenpolder en Hoedekeniskerke is wegens benoeming tot lassistemt aan de Rijkskliniek voor Kin derziekten te Utrecht, teg|en 8 November la,.5. eervol ontslag als geneesheer aan gevraagd. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Delft (vac. v. d. Wal) K. J. ()v. d. Berg te Ermelo, C- B. Rolland te Kampen, en P. de Looze te Renkum. En (vac. v. Grieken) B. Batelaan te Amers foort, P .Kruijt te Staphorst en L. J. Lammerkik te Jaarsveld. Beroepen te Kei'krade H. W. tie Winkel te Nijiehaske; te Heemstede .F. W. A. Korff te Dedemsvaart; te Ursiem A. de Buck, cand. te Leeuwarden; jte Oosterzee F. A. Visser te Hoorn op Texel; te Barneveld J. H. F. Remme te Huizen. Bedankt voor Kamperland door J. Japchen te Haamstede. Geref. Kerken. Tweetal te Pernis M. Post te Nieuw- Dordrecht. en F. Tollenaar te Brouwers haven. Drietal te Vroomshoop H. H. Binne- ma te Munnekezijl, N. Duursiema te Nieuw Amsterdam en R. Haitsma te Gaast. Beroepen te Fijnaart E. J. van Voorst te Numansdorp. Centrale Diaconale conferentie van de Gereformeerde Kerken. Te Rotterdam werd Dinsdlag: onder voor zitterschap van tar. A. J. L. van Beeck Cialkoen de 31e Centrale Diaconale Con ferentie van de Gereformeerde Kerken in Nederland gehouden. Aanwezig waren 143 diaconieën. De voorzitter .zeide o.a. Het beginsel dat van het. diaconaal werk de 'uiterlijke daad voortkomt uit het werk Gods-, het werk Gods in ons en door- ons, is niet alleen voor de practijk der barmhartigheid, maar ook voor de plaats dei' kerkelijke .armverzorging in de alge- meene armverzorging van groote beteeke- mis. In bet formulier tot bevestiging dei- diakenen komt dit niet tot zijn recht. Het uitreiken der gift en het woord der vertroosting vormen één geheel, dat wor telt in het diaconaat als kerkelijk ambt. Dit immers is een deel van de taak, die Christus de kerk oplegde, toen hij haar op droeg het Evangelie te verkondigen. Doel van. gift en woord zijn de verheerlijking van Gods naam. Al stellen we ons bot op zekere hoogte onder de burgerlijke» wet, al aanvaarden' w© wat de overheid ons oplegt en wer ken samen met andere instellingen, deze gelijkstelling heeft baar grenzen in het eigen karakter der diaconiën als instel ling berustend op hooger dan menschelij- ken oorsprong. Dit beginsel moet. vrijmoe dig worden beleden. 'Spreker wees verder op het gevaar van een oppervlakkig: religieus leven met betrekking: tot de oefening derbaflnhar- tigheid. Er is reden tot dankbaarheid, tot roemen zelfs, maar is er ook verootmoedi ging Staat niet in de plaats van de vraag van vroeger: „Hoe word ik gerecht vaardigd voor God?", tegenwoordig de vraag:«Hoe wordt God gerechtvaardigd voor mij?" Van onrecht hoort men algemeen spre ken, onrecht, in allerlei opzicht. De dia conie heeft zeker onrecht weg te nemen en tegenstellingen te verzachten. Maar van haai' moet allereerst 'uitgaan de pre diking van izonde en schuld, ook aan hen die hulp noodig hebben. De solidari teit van izonde en schuld moei worden beleden. In behandeling kwam vervolgens het rapport van dei oommissie inzake de sa menwerking; der diaconieën, van de hand van den. heer Rh. Wessels te Goes-. In dit rapport wordt voorgesteld deze quaes- tie te regelen voor het geheele land (tot nu bestond slechts een regeling voor en kele classes). Getracht is in het voor stel d©ze regeling in overeenstemming te brengen met het gereformeerd kerkrecht; z© is in hoofdzaak een toepassing; van dei regeling voor de hulpbehoevende ker ken op de hulpbehoevende diaconieën. Ermelo wenscht een regeling voor bij zondere gevallen, zooals 'in die gemeente en in kleine gemeenten voorkomen. 'Hilversum bepleit de instelling van een Centrale commissie. D'e afgevaardigde wijst op de onevenredige draagkracht der ker ken en vindt het noodzakelijk, dat men niet (gebonden ds aan de collecten. D'e voorzitter' der commissie inzake de samenwerking, de heer Wijnbeek, wijst er nog; op, dat dit rapport en dit voor stel slechte, een eersten stap vormen. D'e,z,e regeling dient in elke kerk en elke classis te worden besproken. Er dient federatieve samenwerking; te komen, i, Rrof. Flabius, komt tegen een uitdrukking in de besprekingen gebezigd op, dat n.l. extra collecten voor de eigien diaconieën zouden moeten worden gehouden. Dit zou inhouden, dat de eerste collecte voor Gods oog niet zou kunnen bestaan. Hij acht de voorstellen in het rapport belichaamd, in overeenstemming' met het gereformeerd kerkrecht en de Schrift. 'Met algemeen© stemmen worden t,en Slotte' aangenomen de voorstellen der com missie; luidende: De conferentie spreekt 3e 'wenschelijk- heid uit: a. dat een regeling., die alle kerken (diaconieën) omvat, in den gewonen ker- kelijken wpg; tot stand ko-me; kl. dat daartoe aan de leden van het Comité der Centr. Diac. Conferentie worde opgedragen, deze regeling, ieder in hun provincie), in den gewonen kerkelijken weg 'aanhangig tei maken en te bepleiten en de medewerking! der meerdere vergade ringen daarvoor te- verkrijgen; ■o, dat de leden van het Comité op de volgende conferentie rapport uitbren gen van hun pogingen om daze regeling, ieder in hun provincie, lot stand to bren gen. In het Comité werden gekozen: voor Friesland de heer J. Bijlenga te Leeu warden; voor Drente de heer ,1. Hulsebos bei Meppel; voor Gelderland de heer A iM. Brouwer te Arnhemvoor Noord-Hol land dei heer M. C. Wijnbeek te Aihsiteri dam; voor Zeeland de heer Fh. Wessels bei Goes.. In de namiddiagizitting kwam aan de orde een referaat van den heer Goslinga, voorzitter van den Raad van Arbeid te Leiden over: D'e verzekeringswetten met het oog! op de bezwaren er tegen en de werkzaamheden der diaconiën om de goe de uitvoering: dier wetten te bevorderen". De heer Goslinga toont in zijn referaat aian, dat op het gebied der invaliditeitst- en ouderdomswet een ruim terrein ligt voor de diaconieën. ALs een beroep op de diaconale kas wordt gedaan, dan dient wel te worden overwogen of niet door een of ander verzuim of door de onmogelijk heid om een geringe prerjiie af te zonderen rechten op uitkeeringen verloren zouden kunnen gaan. Die diakenen dienen de hoofdzaken der ingewikkelde verzekerings wetten te kennen. De diaconie kan bij langdurige werkloosheid of ziekte door de zegels voor haar rekening te nemen te looi' gaian van rechten voOTkomen. De diaconie loan weezeni-ente opeischen en de moed er voogd esi of weduwe op haar rechten opmerkzaam maken. Zij kan ook fcosteknoz© verpleging in een sanatorium, en de aanvraag om een gezinsuitkeering bevorderen. D'e diaconie bevordere dus dei aanmelding; voor de vrijwillige ver zekering:, ook de premiebetaling voor de invaliditeitsverzekering, De tijd, dat de diaconieën als pensioen fondsen werden beschouwd is voorbij. Al leen verwerping: van de verzekeringsidee kan weerhouden om van diaconaal stand punt iaan leze wetten aandacht te schen ken. Prof. Eabiius iz>eg|t in de discussie, het politiek terrein te willen mijden. Hiji ver schilt in, zijn opvattingen waarschijnlijk te veel van den 'heer Goslinga, voor een vruchtbaar debat. Hij meent, dat de refe rent het standpunt tegenover verzekering, en tegenover de ouderdoms- en invalidi teitswet vereenzelvigt. Men kan voor ver zekering en tegelijk tegen den verzeke- ringisdwang izijn, zooals dei Tialmawetten die inhouden. Prof. Fabius bespreekt verder het Staatspensioen en citeert 'karbij de opmer king, van den heer Boissevain, omtrent de uitschakeling van de ouderen. Hij merkt op, dat staatspensioen noch openbare ar menzorg! barmhartigheid zijn en zegt niet bei begrijpen, Ihoe men een recht op staats pensioen kan ontleenen aan de sociale verzekering. Verder wijsit hij; op de gevaren, voor de diaconiën zelf verbonden aan het afschui ven van 'armen naar den Staat. Hij be toogt in dein breede het onderscheid tus- schen de gratis, uitkeering aan lien, die nooit premie betaalden, de uitkeeringem, waarbij dei Staat voor een deel bijdroeg en de uitkeeringeii, die door de verzeker den zelf betaald zijn. Hij wijst op de verplichting; tot zuinigheid en spaarzaam heid en aqgt, dat Armenzorg zonder geld ten slotte de beste armenzorg, is. De dia conie heeft aan ons volk te leeren verstan dige huishouding. De voorzitter vraagt den heer Fabius op den man af: Moeten wij ondersteunden den eisch stellen het ouderdomspensioen iniet te aanvaarden? Prof. Fabius zet nogmaals uiteen, dat K,.i. het Staatspensioen, verwerpelijk is, het halve stelsel twijfelachtig, de ver zekering, plicht. Maar de diaconie moet helpen waar noodig i% al zal ze niet mogen aarzelen desnoods het oUdemoms pensioen, uit eigien kas te betalen e nipt te verwijzen naar de Staatskas. Do heer Grosheide vraagt den referent het principieel© verschil tosschen den weg door de diaconie te Amsterdam tot he den gevolgd, dooi' de vorige conferentie te Zwolle: algemeen veroordeeld en de aan vaarding van Staatspensioen door de dia conie. De heer Goslinga constateert 'lat .leze wetgeving is geweest een overwinning van de rechterzijde op de principieel© voor- stainders van het staatspensioen Ze be rust immers op verzekering. Het principe- Tlalma heeft den heelen Bond voor Staats- pensionneering ,zioo 'goed als doen ver dwijnen. Het staatspensioen zonder premiebeta ling voor de ouden van dagen is een overgangsbepaling, die slechte 30 jaren van kracht zal zijn. Het g,aa.t niet aan dei beteekenis der wetten te kleineerep, door op dit staatspensioen den nadruk tei leggen. 1 Spr. jziert dus wel degelijk onderscheid tosschen een bedeeling: van bet Burger lijk Armbestuur en een uitkeering op grond van art. .369 en 370 der Inr.wet of 28 der Ouderdomswet. Ook de armen voe len dit onderscheid zeker. Dei heer Guslinga wraakt liet beroep van prof. FiabiUsl op Buitschei statistieken betreffende toenemende lasten voor ar menzorg;; bet breken met de kerk i-s, van dia stijging een v,an de groote oorzaken. De uitgaven der diaconie behoeven on danks do verzekering; niet dalen, et komt1 echter geld voor andere- doeleinden vrij. De vermaningen van prof. Flabius, zijn. naiar sprekers, meerling' op ons 'alleri( toe- pa,sselijk. De ongebondenheid van pa tro.ons, die hun arbeiders na jaren dienst op straat kunnen izetten, is door de over heid gecorrigeerd. Onize diaconieën zijn er 'niet voor, om den petroons, die bun plicht niet doen, de wroeging- van hun plichtsverzaking, af te nemen. Naar imededeeling' van den voorzitter, zal deze quaestie op de volgende con ferentie nogmaals onder het oog worden gaaien. Nadat het rapport van de commissie voor het correspondentie-adres voor wees- igeizinnen was,' uitgebracht, kwam aan de orde de vraag;: „Welk standpunt hebben onze diaconieën in te nemen ten opzichte van ondersteuning aan leden der Gemeen tel, welke, ial:s lid van een z.g;.n. neutrale- of zelfs communistische vakorganisatie, betrokkens zijn bij, eene staking door be doelde vakorganisatie geproclameerd Dteilfsiblavem bad de vraag; gesteld, waar aan Watergraafsmeer de volgende vraag, had verbonden: „Mag: de Diaconie steun verleen en aan gezinnen, waarvan de man staakt, ter wijl gelegenheid' tot werken bestaat, maar hij, bevreesd is voor molestatie van de, zijd© zijner kameraden Als toelichting; was bij deze vragen op dei agenda geschreven: Onze Diaconie kwam enkele maanden geleden voor de vraag te staan, hoe zij, moest handelen ten opzichte van die le den onzer Gemeente, welke bij eene sta king: betrokken waren, geproclameerd door d© socialistische vakorganisaties. Zij heeft toen ondersteund die ledent der Gemeente, welke óf niet georganiseerd war-eni, óf aangesloten bij de Chr Vak organisatie; welke categorieën uitgeslo ten" en dus huns ondanks werkeloos wa ren. Aian leden der ni.et-Chr. organisatie be sloot ouiz-e Diaconie toen geen ondersteu ning. tè verleenen, zoolang zij, bij deze Vereeniging -aiangesloten bleven. Daar ook in den boezem der Diaconie de meenin- gen verdeeld waren en dergelijke moeilijk heden zich in de toekomst, zoo-wel voor onze Diaconie- als voor andere, waar- tsohijnlijk meer zullen voordo-en, liikt het ons niet ondienstig!, dit punt ter .Confe rentie te bespreken. D'elfshaven vertelt deze vraag te hebben gesteld, daartoe gebracht do-or een gevaJ uit dei practijk. Een -gereformeerde broeder had zich aangesloten bij de syndicalisti sch© liavenjarbeidersvereeniging. Moest m-eni door deiz-e stakers- te steunen ook deze vereeniging, helpen? Ook Water graafsmeer doelde- met deze vraag o-p d-ei haveniarbeidersstaking. De heer Kervinnus 'uit Haarlem zeide: Wij vraigien- allereerst: Is er nood? En dan steunen we. In de tweede plaats pas vraigiein we: Hoe is die no-od ontstaan? W-e-ten we dan dat een gesteunde broe der verkeerd is georganiseerd, dan zeg- g;en we hem, -ook al is dit meer de taak van dei opzieners van de gemeente, onze nreening. Daardoor moeten we trach ten herhaling; te voorkomen. De heer Smitskamp iziet tweeërfbi vra- gieni it! deze qttaestie: „Zullen we een staker steunen?" en „z'ullen we iemand steunen, die verkeerd is georganiseerd?" Zonder dat er staking: is, kan deze laatste, vraag immers ;aan de -orde komen. Staking iz,egt spr. is e-en onaantastbaar recht, zooials op Christelijke arbeiders congressen is 'uitgemaakt. Steun wei-geren omdat iemfend in staking is, is dus niet juist. Staking; kan -zelfs- een plicht zijn. Als diakonie- heeft men over de tweede vraag niet te beslissen. Spreker verwijst naar prof. H. H. Kuyper's artikel in „D'e Heraut". Het galat natuurlijk niet over de vraag of wij; iemand Christelijk willen organiseeren. Een staking geproclameerd door een niet-Christelijke vakvereenigiw kan rechtvaardig zijn. Stakingen met po litieke doeleinden zijn natuurlijk absoluut contrabande.' 'De- heer Grosheide zegt, dat de diaco male vergadering te Amsterdam zich heeft uitgesprokenDe vraag der oaiglanis-atte is niet ter beantwoording aan de diaconie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2