Kirkmisuws. Onderwijs» voortgezet naar het doel van den tocht het evenals de andere gepasseerde plaat sen door vlaggèótóoi in feestgewaad gesto ken Oostburg, Nadat minister de Visser een kijkje had genomen in het gebouw van de Ambachts school, waai- voorloopig 'de lessen van de R. H. B. S. zullen plaats hebben, kwam hij te ruiin half twee in het 'Beursgebouw. Dit gebouw, waar reeds meermalen plechtige en ook koninklijke ontvangsten plaats hadden ,was geheel gevuld door de talrijke genoodigden, als gemeentebestu ren, directeur en leeraren leerlingen en hun ouders, kortom honderden mannen en vrouwen, 'die gevoelden dat het voor het vierde district van het oude Zeeland een zeer belangrijke dag was. Alvorens de burgemeester, de heer H. S. Gratama, de reeds vermelde verwel koming uitsprak, werd door het Oostburg- sche meisjeskoor, onder leiding van ds. B. van Ruytenberg, het eerste coupliejt van het Zeeuwsch-Vlaamscbe Volkslied ten gehoore gebracht. Nadat de heer A. Mijs de ook reeds vermelde toespraak had gehouden, waar bij hij nog mededeelde, dat 61 leerlingen tot de school zijn toegelaten, nam de heer J. H. Blum, als waarnemend com missaris der Koningin, het woord en zeide dat de Commissaris der Koningin door uitstedigbeid tot zijn spijt niet tegenwoor dig kan rijn, maar dat de heer &nr. Dijck- meester, al is hij met Verlof, toch aan de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen denkt, blijkt volgens spr. uit het volgende door het gemeentebestuur van Oostburg van uit Arnhem van den Commissaris ontvangen telegram „Ontvangt mijne gelukwenschen bij de opening der Hoogere Burgerschool, moge de instelling de ontwikkeling van Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen bevorderen". De heer Blum wees op de eigenaardige samenstelling van de provincie Zeeland, zoo geheel anders dan die der andlere provincies; Zeeland heeft geen bepaald centrum en is nu eenmaal in 5 'doelen (eigenlijk zieven) voormalige districten ver deeld, geheel door braede wateren ge scheiden, hetgeen vele moeilijkheden op levert, ook bij bet onderwijs, dat uitgaat boven het gewone volksonderwijs, dus bij ambachtsscholen en hoogere burgerscho len, Walcheren, Zuid-Bevéland, Schouwen hebben een als centrum vanzelf aangewe zen plaats, maar in Zeeuwsch-Vlaande ren, inzonderheid in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen is dit niet het geval, waar geen enkele gemeente boven de 10.000 inwoners telt. Spr. is geen bewonderaar van het Burgerschoolonderwijs en hoopt dat de minister De Visser bij het vele goede, dat hij reeds deed, ook een alge- meene herziening van de wet op het AL O. zal voegen. Blaar waar de burgerscholen in hun huldigen vorm er eenmaal zijn mag geen streek deze ontberen. Nu heeft Zeeuwsch-Vlaanderen in de crisisjaren krachtig getoond deel van Nederland te willen zijn, maar heeft dan ook aanspraak er op in de gelegenheid te worden ge steld zich eigen te maken de Nederland- sche cultuur. Spr. meent dat Oostburg gunstiger gelegen is voor de school dan bijv. Sluis, daar het van alle kanten, voor al nu een ieder fietst, te bereiken is; tevens is het ©en oude plaats, die geheel de geschiedenis door bewezen heeft te willen behooren bij Nederland. Nu 12 jaar geleden werd de Ambachtsschool ge opend en bet is toe te juichen, (dat het comité, inzonderheid rijn energieke voor zitter, de heer Mijs, zoo gewerkt heeft en nu zulk een groot succes heeft tie boeken. Maar ook is dank verschuldigd aan de Rijksregeering, die toont de be langen van verder afgelegen streken beter te gaan begrijpen, dan vroeger wel het geval is geweest. Het gewestelijk bestuur brengt dank aan den minister en de andere faeeren voor hunne tegenwoordigheid, waardoor aan de plechtigheid hoog© luis ter wordt bijgezet; maar naast de raads lieden van de Kroon, mogen wij ook Ide Hooge Vrouwe zelf niet vergeten, 'die steeds zooveel belangstelt in alles wat Haai' volk betreft. Toen Ged. Staten op 111 Maart in het paleis in Den Haag op audiëntie waren en H. M. zich ©enige oogenblikken met spreker onderhield, waarbij het onderwijs ter sprak© kwam, heeft de Landsvrouwe zopder ©enige aan leiding van sprekers zijde geheel spontaan Haar blijdschap uitgesproken, dat de be zwaren, die oorspronkelijk bestonden voor 'het stichten dier schóól te Oostburg, ge heel uit dien weg waren geruimd. Wat een voorrecht voor een volk, zulk ©en vorstin te hebben. Met een gelukwens: h en het uitspreken van de hoop, dat de school tot bloei van de streek moge mede werken, eindigde de beier Blum. Vervolgens nam Z.Exc. Minister de Vis ser bet woord en sloot zich aan hij de eerbiedig© hulde door den vorigien spreker gebracht aan H. M. de Koningin, vooral in 'dit deel van ons vaderland, vol van historische herinneringen, waar ©en telg uit het Oranjehuis streed voor dé vrij heid en roemrijke overwinningen behaalde. Gelukkig is Nederland met een vorstin als Koningin Wilhelmina. God geve haar nog lang 'den zelfstandig vrij volk en Nederland, in bet bijzonder Zeeuwsch- Vlaanderen, schare zich -rond Haar troon en kroon. Dank brengt spreker aan het comité voor zijn arbeid. Het zou niet .gekund hebben, dat de regeering geen steun verleende, het was plicht na den ijver en toewijding voor deze zaak; Het was om bepaalde redenen nog een duur dere plicht, omdat de Hoogere Burger scholen ©en schakel is gewonden in* de volksontwikkeling,'die westelijk Zeeuwsch- Vlaandieren niet mag missen. De H. B, (S. is thans tweeledig, zij leidt onze jongelui op voor den handel, de industrie, enz., maar van lieverlede doet zij ook iets anders, dat wellicht nog meer preadomi- nee-rt, zij is de opleidingsschool voor me dici, pharmaceuten, scheikundigen en wellicht binnenkort ook voor juristen. Zij is dus een groot belang voor alle range® en standen. Er is. zelden een onderwijs inrichting geweest zooveel omvattend als de Burgerschool. Zij leidt op voor han del, universiteit en techniek. Het was plicht van de Rijksregeering, omdat bleek dat er allerlei moeilijkheden waren ..bij -liet schoolgaan over de Schelde, mee te wer ken om een dergelijke onderwijsinrichting hier tot stand te doen komen. Oostburg was als centraal punt de aangewezen plaats en bet heeft Spr. verheugd, dat de andere gemeenten geen naijver toonden. Dank brengt Spr. aan'de'gemeentebestu ren voor de groote belangstelling, die ook in de toekomst niet njag verflauwen. Naast de voldoening aan een maat schappelijke noodzakelijkheid, was er nog een ander motief voor de regeering om te steunen. De voorzitter van het comité heeft het reeds gezegd, dat Nederland met zijn naburen in de beste vriendschap wil loven en geen agressivisme op rijn plaats is. Wij willen vrij .zijn en vrij blijven. Naast den riJi voor vrede, staat een be geerte om steeds meer zich zelf te zijn, omdat Nederland zijn eigen volks aard en nationaliteit heeft. Nederland is door den Allerhoogste tot een eigen taak, een eigen roeping bestemd. Het heeft de reigeêring zeer verheugd, dat Zeeuwsch- Vlaanderen dit (gevoelt. Het is spr. een genoegen en een eer hartelijk dank te brengen voor wat Zeeuwsch-Vlaanderen in dit opzicht heeft getoond. Het zou een beleediging zijn dit ook voor de toe komst te vragen. Grooten dank brengt spr. aan de beicle Kamers der Sta,ten-Generaal, die zonder een vraag, .zonder ©en opmerking het wets ontwerp tot stichting' der school hebben aangenomen, daarin li.gt een vingerwij zing, dat het Zeeuwsch-Vlaanderen ook in de toekomst niet aan steun zal ont breken. Als praktisch man verzekert spr. oprecht, dat hij alle moeite zial doen, opdat zoo' spoedig mogelijk een vast ge bouw .zal verrijzen, tevens een bouwkun- dit sieraad voor deze. streek. Met nog; een woord tot directeur en leieraren, ouders en leerlingen, eindigde Spr. zijn rede,, welke door den heer Spruijit, directeur der school, beantwoord werd met, mede namens leeraren, hartelijken dank aan den minister voor zijn woorden en, ook namens de bevolking voor het geen Z.Exc. er toe heeft bijgedragen om het verlangen naar een H.B.S. te ver wezenlijken. Spr. besloot met een opwek king tot zijn leerlingen. Nadat de' heer ds. Paitist de reeds gisteren vermelde toespraak had gehou den, was het de leerlinge Madeleine Mar tens uit Aardenburg:, die den Minister een album .overhandigde, vervaardigd door den heer AaJbregtse uit diezelfde ge meente. Het keurig: gebonden album bevat de volgende opdracht, vervat in een rand, waarin van boven een afbeelding van het Beursgebouw en verder in den voor kant de Wapens der gemeenten van West Zeeuwsch-Vlaanderen: Aangeboden laan Zijn Excellentie den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, dr. Jj, T'h. de Visser, bij gelegenheid van de offici'öele opening van de Rijks Hoogere Burgerschool voor Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Jongejuffrouw Martens bood het album aan met de volgende woorden: Excellentie I In naam der Zeeuwsch- [Vlaamsche jeugd jheb ik de eer U dit album aan te bieden. Wij bieden U dit 'aan, uit dankbare erkentelijkheid voor Uwe hooigstgewiaardeerde tegemoetkoming in de ontwikkeling; onzer jeugd, door de oprich ting eener Rijks Hoogere Burgerschool alhier. Nog eens te meer mogen wij ons verblijden, dat de hooge autoriteiten in D'en Haag steeds met de Zeeuwsch-Vla- mingen medeleven en ook daar onze be langen op hoogen prijs stellen. Moge Uwe Excellentie nog; vele jaren terugzien op het goede werk, dat U hier hebt verricht. Dat de stichting deizer Hoogere Burger school met Gods, genade begunstigd wor de tot bloei en vooruitgang eener gezonde (maatschappij! tot welvaart van het Z- Vlaamsche volk, aanhankelijk aan het Vor stelijk Huis, aau onze geëerbiedigde Ko ningin. Heil U Excellentie. Wijf be danken U. De iziangyereeniging zette het oude Wil helmus in, dat staande werd aangehoord, terwijl het tweede couplet „Uw schild ende betrouwen" op voorstel van Minis ter D'e Visser door allen werd medegedon gen'. Door vlugge damashanden werden nu ververs chingen en versnaperingen in jgpoote verscheidenheid de aanwezigen aangeboden, de Minister .onderhield zich met de sprekers en de kleine spreekster, en den directeur, terwijl de indrukwek kende en tevens opwekkende samenkomst werd besloten met het laatste vers' van het ZeeUwsch-Vlaaimsche volkslied, dat moeist worden herhaald, en waarvan de laatste woorden uit volle borst werden mede ingezet. Ware het uit het applaus tijdens en na de redevoeringen, uit de vriendelijke groeten van de bewoners' van deze landouwen nog niet genoeg bewe.zen, de woorden zónden het den'Minister nog eens zeggen, dat i Van d' Ee tot Hontenisse, Van Hulst tot aan Cadzand. Dat is ons kleine landje, Maar deel van Nederland. Was hiermede de plechtigheid in de beurs afgel-oopen, de gasten zouden nog niet scheiden, doch vereenigden zich met de leden van het comité en enkele an dere genoodigden aan een keurig ver sierde tafel in de raadzaal ten gemeente- huizei, waar de door de goede zorgen v,a,n de heeren Haithe uit Middelburg en Stamperius uit Oostburg opgediende spij zen en dranken zich een ieder uitstekend deden .smaken. Tijdens den maaltijd bracht de heer Mijs een dronk uit op H. M. de Konin gin en zeide toe, dat een telegram van hulde zal worden verzonden De heer Rattist bracht als secretaris van het comité een dfijtnk mit op dfjjn Minister' en hoopte, dal deze nog, lang voor het onderwijs moge gespaard blijven. Als voorzitter van het anti-a,nnexatie- comitê bracht hij dank VQor-de hem ver leende decoratie, die hijbeschouwt als geschonken aan geheel Zeeuwsch-Vlaan deren. Had men iiier ridderorden te ver geven dan g:af men de Ministers een Mili tair© Willemsorde, omdat daar op staat voor Moed, Beleid en Trouw, en deze drie eigenschappen hebben zij bewezen te be zitten bij de verdediging van de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Blum vond gelegenheid er op te wijzen,, dat. naast het onderwijs ook de kunsten en wetenschappen in Zeeland veel belangstelling hebben en hij ook op dit .gebied Zeeland onder de aandacht van den Minister brengt. v. D'e Blini-ster bracht in hartelijke woorden dank voor de ontvangst, hij zegde toe aan Blini-ster Iselstein het verlangen naar een landbouwschool te zullen overbren gen en bracht hulde aan de groote blij ken van eensgezindheid hier aan den dag gelegd. De. heer Coops wees op den woning nood in het belang, van de leeraren en meende, dat ir deze de gemeente een taak heeft te vervullen. De heer Gratama sprak enkele woorden van dank en toen was het tijd voor den Blinister en de andere heeren van over de Schelde om Oostburg tei verlaten. Hartelijk werd van (allen, die nog, bijeen bleven, afscheid ge nomen. D'e Tiamweglniaatschappij „Breskens Blaldeghem" had een extra-tram, bestaan de uit een locomotief en het Koninklijk rijtuig voor den terugtocht naar Breskens aangeboden en in 20 minuten was de haven van Breskens bereikt, waar op de ponton afscheid werd genomen van de heeren Blijs, Gratama en Van Zuijen. Aan boord mochten wij van den minis ter persoonlijk vernemen, dat de tocht neef Zeeuwsch-Vlaanderen éen diepen in druk op hem heeft gemaakt, hij bewon derde in het bijzonder de wijze waarop de regeling was getroffen, zoodat alles precies op tijd plaiats had. Tei 6.04 reed de trein met de hooge bezoekers naar de, residentie terug en wii gingen weer naar Middelburg, de over tuiging met ons dragende, dat 7 Septem ber 1920 een onvergetelijke dag zal blij ven voor lallen, die hem 'hebben mee ge maakt, inzonderheid voor West Zeeuwsch- Vlaanderen, en voor Oostburg in hóf bij zonder. In ide Vrijdag te Souburg ge- lioujdeln gieinieeinitieraadsviergadieriag is naait (de M. C. m'eldt na fde heropening op' ide .igiefhieimje behandeling van het Kohier H. O. gevolgd ter sprake ge- bómen. ide brievenbus van biet raad huis. De heer Joibse vond die te klein en ide heer Elmiendorp; z'eide dat de adressen die aan den raad gericht Wor den, vermoedelijk verloren gaan 'door het inwerpen in de bus ,a,an het ge meentehuis en daardoor niet ter talel gebracht wonden; ja, zelfs dat er ten gemeentehuis vain dezie adressen niets bekend is. Tte (mogelijkheid bestaat, Zeide spreker, dat. idieze adressen ohge- franifeeend in dei bus der posterijen zijn gfeldaan "en dat ,zij' pp, deze wijze verloren. gingen. Die burgemeester zeide, zich nieitte herinneren, dait pr ooit stukken met strafport, door hem geweigerd zijin, wat de wethouder Jobse betwistte. Na nog; een zeer scherpe (disoutesiie werd de brievengaarder ter vergade ring geroepen. Hij verklaarde, dat het wel eens gebeurd is, dat er opi Idezie wijze .brieven [door hem behandeld zijn geworden, maar dat dit. in dien laat- sten -tijd gebeurd is, ontkende hij ten stelligste. 'De heer Elmjendorp' zlei op deze zaak te zullen terugkomen. .Voorts werd bij de rondvraag door den heer Elmiendorp ter sprake ge bracht; het door dien Rijkswaterstaat in bezi (nemen van stukken grond aan den Nieuwen weg; het Ie laat aan vragen van toekenning om te bou wen, en de wleinigtei meewerking der rechtsche leden van het feestcomité. Ten islotte bepleitte hij niet altijd Arendse te belasten met het. bewaren der voorraden v(a|n do aardappelen voor de distributie. Verschillende' leden merkten opi dait mem haast niet buiten Arendse kan. In de zitting van den gemeente raad van Vee-re op; Vrijdag j.l. werd mededeeling gedaan van een. verzoek van de afdeelihg van het. Groene Kruis te Veere en Vrouwepolder, om voor een gediplomeerd verpleegster ten be hoeve van deze gemeenten een sub sidie te mogen ontvangen. Nadat mevr. va.li 'den Halmme het nut van zulk een verpleegster had aangetoond, werd besloten voorloopig; f200 toe te staan met uitnoodiging aam B. en BV. om de voorwaarden vast te stellen. Bij de voorloopïge vaststelling der. 1 •gemeenterekening 1919 werd door een- lid der commissie van onderzoek voor- gesteld, alvorens tot die vaststelling over te gaan eerst aan het hoofd der O. school heit bedrag, nog verschul digd over 1.199, te voldoen. Daar alle leden de billijkheid hiervan beseften, zal de betaling; zoo sp-oecb'g mogelijk geschieden. De rekening w erd nu voor loopig vastgesteld met. een ontvangst van f 25447.98 en een uitgaaf van f26400. Verder hechtte de Raad zijn goedkeuring a,an de begrooting voor 1921 van hel Godshuis, in ontvang en uitgaaf f4175.841/2 bedragende, en aan de begroeting 1921 van het bur gerlijk armbestuur, welke laatste in ontvang en uitgaaf op f 338.61V2 was geraamd. Eindelijk werd nog gedeeltelijk ont heffing aan hoofd, omslag verleend aan C. J. Luijk, L. Harpe en P. M. Dekker wegens vertrek uit de ge meente'. (BI. C.) 1 Bij resoiutie. Van. den Minister van Financiën i:s, (niet ingang van 1 October 1920, benoemd tót tijdelijk adjunct-inspec teur der registratie en domeinen te Rot terdam (13de divisie) J. J. van Blelle, oandidaiat-notaris te Rotterdam. Biet Staatscourant no'. 172 is ver zonden afdruk van de statuten der ver- eeniging Bond van Werkgevers in het Landbouwbedrijf, gevestigd te Rillanrl- Bath Benoemd bij: de p. en t. met 1 Blei tot kantoorbediende 2e kl. te Bruinisse mej.. II. C. H. v. d. Wede. Biet 1 Juni tot telefonist 2e kl. te Axel mej. G. P. Eekman; te Goes mej. L. Collet; te Am sterdam C. P. v. d. Bulck; te Vlissingeni mej. G. Eekman. Met 1 A'ug. tot kantoor houder bij den postdienst te Bo-rssden de besteller bij' den post- en telegraafdienst S. Almc-kinders aldaar. Middelburg. Niet Cornelis.se maar J. de Meij, het Vlissingsche raadslid, vervangt als lid der Staten mevrouw Duiker. De „M. Ct." legt "uit waarom. Het isi n.l. niet die volgorde, welke over de aanwij zing; bij tusschentijdsche verkiezingen be slist. Volgens art. 104 der Kieswet worden de niet-geko.zen candidaten eener lijst gerangschikt ,,in de volgorde van bet door 'ieder van hen verkregen aantal stemmen. Hieronder laten we nog eens de namen der candidaten vian de S.D'.A.P.-lijst vol gen met het door ieder verkregen aantal stemmen; en daarnaast het aan tal van ieder, wanneer het aantal stem men dia.t een g;eko,zene méér heeft d'an de kiesdeeler', wordt overgedragen op den volg.ende, van wien echter het aan tal stemmen boven den kiesdeeler ook weer wordt overgedragen op den vol gende, zoover dat mogelijk blijkt. D'e kiesdeeler was toen 1116. G. F. Lindeijer 4116 1116 L. Onderdijk 313 1116 Dien Duiker 82 1116 P. A. Perrels 103 1116 A. BI. Overhoff 35 195 BBL P. Cornelisse 31 31 J. de Meij 98 98 M. Pols 29 29 C. L. Verbeke 44 44 Het tweede lijstje is de grondslag voor dia aanwijzing der (gekozenen. Er werden toen aan de S. Dl A. P. 4 izetels toegekend: Lindeijer, Onderdijk, D'uiker en Parrels. De niet-gekozenen werden dus. toen in de „wachtkamer" gelaten met de volgnummers:: no. 1 Over hoff, no. 2 D'e Meij, no. 3 Verb eke, no 4 Co-melisse, no: 5 Pols. Tóen onlangs de heer Pen-els uit de provincie vertrok werd hij dus opgevolgd ■door dein heer Overhoff. En nu door heit vertrek van mej. Dui ker weer een vacature ontstaat wordt zij! opgevolgd door den heer De Meij. (Daardoor .zullen weldra vijf leden van den gemeenteraad te Vlissingen lid der Prov. Staten .zijn, n.l. de heeren Van Niftrik, Van dei Putte-, Hensel, Lindeijer en Dei Meiji). We hebben het bovenstaande wiat uit voerig; gegeven omdat het weer zulk een overtuigend voorbeeld is v,an den invloed der voorkeurstemmen op candidaten die laig'er op de lijst staan, ©en invloed, die: z-oodra er een vacature ontstaat, aan de; kiezers g;een geringe macht geeft tegen over de door de partij vastgestelde volg orde, zegt de M. C. Het Bfiddelburgsch Bluiziekkorps geeft Vrijdag U.S., des avonds 8 uur een con cert op de Groote Markt te Bliddelbui'ig. - De politie heeft aangehouden J. da B. uit Kleversk'erke, die .bekende de staar ten van 5 paarden in ©en weide (aan -den Schro-eweg te hebben afgesneden, het paardenhaar werd in beslag genomen, tegen die B. is verbaal opgemaakt. Een persoon, .die zonder toestemming van den Commissaris van politie langs de huizen geld inzamelde, is door de politie aangehouden en buiten de gemeente gebracht. Vlissingen. Op 63-jarigen leeftijd is al hier overleden de heer J. M. Stuart, (oud- lid van den gemeenteraad, bestuurslid van verschillende vereemigingien. Gisteravond is brand uitgebroken in de cabine van de Bellamy-bioscoop. Door krachtdadig optreden werd de brand in den aanvang door enkele minimax-en gebluscht. Alhier is uit zee aangespoeld het lijk van een onbekend manspersoon. Heinkenszand. Geslaagd voor commies '2e klasse de heer H. J. Beugier, (alhier. Zaamslag. Gistermiddag en -avond werd hier de jaarlijksche- Schooldag;, uitgaande van den Scholenhond „Land van Axel" gehouden. D© belangstellenden waren te- gerj: half vier saamgekomen in de Geref. Kerk om te hooren naar de rede van: Dr. E. J. Benmer, lid der Tweede Kamer, over het onderwerp „De nieuwe wet op het lagier onderwijs". Nadat de voorzitter van den Scholembond, dhr. J. C. de Koning van Spui den Schooldag met gebed ge opend en een enkel inleidingswoord had gesproken, ving Dr.- Beniner zijn rede aun. met de woorden: „Het is een womdfer in o-nz' ooge-n; wij .zien het, maar' door gronden 't niet". Want immers, waren onze vroegere schooldagen wapenschou wingen, thans hebben we vrede, pacifi. catie. Hoe wij tot die pacificatie gekomen waren-, ging de geachte- spr. daarna al lereerst na,, om in de tweede plaats te komen tot de bezwaren, die wij hebben tegen de nieuwe onderwijswet. Tën op. 'richte van die bezwaren, kwam. hij tot. de conclusie, dat vele- er van weinig te beduiden hebben en we kunnen antwoor den: Laten we goeden moed houden. Biet een opwekking' om te werken, te blij ven arbeiden besloot hij vervolgens zijn schoone rede. Tweede spreker, om half zeven, was Ds. H. Brouwer van Heemstede, ^die het had ove-r „D'e opvoeding: van den ver- ?e»©n .zoon". Aan de hand van deze ge lijkenis te-ekende hij allereerst den zoon, die wilde reizen. Zijn vader verzette zich daar niet tegen, doch liet hem, juist uit groote liefde, gaan. En ziet, toen de,ze zoon van alles en allen verlaten was, voelde hij: weer de liefde tot zijn vader en kwam hij: weder. In de tweede plaats gaf hij een beeld van den anderen .zoon, die altijd zijn plicht had gedaan, doch wiens liefde noodt anders dan schijn- liefde was geweest, die dus in werkelijk heid de verloren zoon genoemd kan wor den in tegenstelling met den anderen, die wederkeerde. Ook deze rede, die veel paedagogische lessen bevatte, werd met stille aandacht aangehoord. Dhr. De Koning was dan oiok dei tolk van allen, toen hij beide sprekers bedankte voor hun leerzame woorden. Dis. Brouwer -sloot den Schooldag, ver volgens met dankgebed. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Finsterwolde, A. van Riemsdijk te Breede; te Haskerhorne, C. Zeeman te Vrouwenparochie; te Brunssum. P. A. Tichelaar te Beilen; tei Nieuwe T'onge, P. Zandt te Delft; - te- Kestere-n, J. J. Timmer te Blontfoort. Aangenomen naar Enkhuizen, door J. D'. v. d. Veen te Jisp. Bedankt voor Elspeet en voor Pols broek, door J. J. Timmer te Blontfoort voor "Wageningen, door G. A. den Hertog- te Kethel. Geref. Kerken. Tweetal te Meli.-skerke, BV. H. Bouw man te Nederhorst den Berg en B. Bleijer te Ierseke. Idem te Glanerbrug;, C. Diemer te Silvolde en N. BVo-ldinga te Blildam. Te Heeg, S. Groeneveld te Terneuzeri. en G. BI. van Rennes te 's Gravendeel. Beroepen te Scheveningen, J. Waterink te Zutpben; te OostbUrg', A. G. BVo-tf te LoenenB'reeland. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Terneuzen, door J. Fraanje te Barneveld. lerseka. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van notabelen der Ned. Heiw. Kerk is ten tweeden male verkozen tot kerkvoogd de he-er G. D-aiane. Prof. dr. S. 0. Los zal niet naar Transvaal terugkeeren, o.a. wegens den- gezondheidstoestand zijner vrouw en de studiebelangen zijner kinderen. BVeelde en collecte. „Een an dere verrassing" ,zo.o- schrijft de boek houding van d-e Geref. Kerk te Den Haag in haar „Kerkbode" „was de collecte hij drie huwelijken. De.ze zaak is zóó ernstig, dat ik er even op wijzen moet. Dei drie bijbels kosten reeds meer dan de opbrengst der geheele collecte. En dan moeit daarbij n-o-g een predikant .zijn, een ouderling, een diaken en een collec tant, een koster, die alles in orde moet maken, een organist o-m het orgel te be spelen en dan noig de transportkosten van .het trouwmeubilair! Laat er toch eenig verhand zijn tusschen de wachtende luxe auto's vóór de kerk en de co-llecteziak iin de -kerk". 'tls schandei! Voor ''toog der wereld deftig; willen trouwen en in de duisternis van 't kerkezakje wat schrieltjes rond scharrelen. Bfet welk gevoel moeten na zoo'n heldendaad de getrouwde paren, met den gekregen bijbel onder den arm, weer in dei 'auto's, stappen en zich in de .zachte kussens laten zakken! Een opmerkelijk woord is dez-ewetek gesproken bij d-e opening der Christelijke school te Woldendorp in Groningen, een modern plaatsje, en bij de installeering van bet hoofd dier school, den heer Wildeman. Onder de sprekers, die hunne ingeno menheid met de stichting dezer school en de installatie van den heer Wildeman uitspraken,was ook de (liberale) school opziener in het arrondissement Slochteren. de h©er J. Hommes. Wij' ontleenen aan het verslag in de bladen het volgende In de. eerste plaats wenschte de heer Hommes een bekentenis af te leggen, en wel d©ze, dat hij vrijzinnig i®. Geen communist of S.ÏXA.P.ex, doch een partij genoot van Dr. D. Bus (Vrijz.-Dem.). Hij staat echter op het standpunt, dat iedere partij' gelijk heeft voor zijn beginsel op te komen. In de tweede plaats wenschte de heer Hommes, hoewel vrijzinnig, openlijk uit te' spreken, etat. er wellicht geen plaats te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2