Binnenland. N 1 I i Uit da Provincie. Kerkmi r K«rte Berichten. In een hangar te Triëst, waarin zich katoen bevond, dat door de Tsje- cho-Slowakische troepen uit Siberië was. pieegebracht, is brand uitgebro ken. De katoen had een waarde van verscheidene millioenen. De prins van Wales is aanboord van den kruiser „Ronald" uit Austra lië naar Engeland vertrokken. De reis zal door het Panamakanaal gaan. Naar uit Manilla (Philippijnen) gemeld wordt, heeft daar in -die om geving een berginstorting plaats giehad, waardoor een heel dorp onder honderd voet aarde werd bedolven. Zeventig inlanders werden gedood. Er zijn geien lijken teruggevonden. De hooge raad van toezicht te Brussel onderzoekt een zaak, die ette lijke millioenen schade zou hebben be rokkend aan den staat. In België brak brand uit onder de mijnwerkers van de mijnen te Gilly, naar aanleiding van de loonkwestie. In het bekleen van Charleroi zijh sta kingen uitgebroken onder het perso neel van idle vijf molens van dat bekken. Er is ingebroken in het natuur kundig-technisch rijksbureau te Char- lottenburg. De dieven hebben zich met 3000 Mark aan baar geld en een hoe»- veelheid goud en platina ter waardel van 100.000 Mark uit de voeten ge maakt. Te Dresden hebben levens-mid- Öelenonlusten plaats gehad. De arbei ders drongen levensmiddelenwinkels binnen en plunderden die. In België zal opnieuw een Ini- nisierraad, plaats hebben ter vaststel ling van België's politiek jegens Polen. Een ernstige crisis heersclit in Slowakië. De verhouding tusschen Tsjechen en Slowafcen is zeer gespan nen. De uit het, laboratorium van pro fessor Levin gestolen 175 flesschen vergif zijn terecht. Er ontbreken slechts 2 flesschen aan, ieder van 100 gram arsenicum in poedervorm. Het gesto len© werd, in karton ingepakt, |door een vrouw gevonden op een bank in den ondergrondsohm trein, waar het blijkbaar vergeten was. In kleine plaatsjes van Anhalt en de Rijnprovincie hebben commu nisten zich van 't bewind meester ge maakt. De „putsch"-hewegin.gen brei den zich uit. Te Koethen (Anhalt) heb ben zij een radenrepubliek gevestigd. Het verkeer Imjet Kloethen is Verbroken. Het plostkantoor en het station zijn door de oproerlingen bezet. Een stormtroep! der veiligheids politie uit Essen ter sterkte van 50 man, heeft het plaatsje Volhert, dat in de handen der oproerlingen was; gekomen, weer bevrijd en de stede lijke overheid opnieuw aangesteld, Der tig oproerlingen, waaronder |de rad draaiers, werden gepakt en de 1.159.953 Mark, die zij aan de rijks bank afhandig hadden gemaakt, 'zijn hun weder afgenomen. Ie Beijeren vreezen de sociaal democraten voor een beweging tot het herstel van de regeering van Koning Lud.wig III. Euidendorff is te Munchen aangekomen, en de beruchte Russische chef Mackoff heeft zich blijvend aldaar gevestigdl. - Toen de communistische Putsch- mannen in Koethen (Anhalt) hoorden, dat hun veronderstelling, dat ook in Halle, Leipzig en Maagdenburg de raden-dictatuur was uitgeroepen, valsch was, verklaarden zij den uit voerenden raad voor ontbonden. Daar mee is de radenheerschappij in Koe then geëindigd. StTassburg en Neiunark zijn door He Polen hernomen, die acht Duit- fechers op staanden voet; hebben dood geschoten, omdat zij! de Russen ge holpen hadden. De referendaris van financiën van de provincie Neder-Oostenrijk meldt, dat het land half October bankroet zal zijn. Het zal dan zijn financieel© verplichtingen nagekomen zijn tot aan de uiterste grens van zijn vermogen. De veeziekte treedt in Oostenrijk op groote schaal op en veroorzaakt een on gewoon hooge sterfte onder het vee. De buikloopepidemie te Weenen blijft groote verwoestingen aanrichten. Ook on der de politieambtenaren is de sterfte groot. Amroth, de hoofdcommissaris, is er op 40-jarigen leeftijd aan gestorven. De overheid heeft nieuwe, strenge maat regelen afgekondigd. Muiteïrij aan boord van een Nede rl ands oh schip?. Onderstaand bericht werd Zaterdag Pins door V. D. getelefoneerd te ruim 12 uur, d.w.z. na het afdrukken van ons blad: HAMBURG, 20 Aug. V. D. Aan boord van het in de haven van Ham burg liggende stoomschip „Jan van Nassau", van den West-Indiscben Mail dienst, is Donderdagavond muiterij uit- gebïoken, daar de bemanning voor hel, grootste gedeelte uit Chiteenen bestaat efn haai! gage in Diuitsch geld betaald zou krijgen. Het kwam tot ©en gevecht waarbij van messen en revolvers ge- 1 bruik gemaakt werd* De havenpolitie moest ingrijpen en de muiters in hech tenis nemen. De kapitein van het s.s. „Jan van Nassau" kreeg door opwin ding een beroerte en overleed. Marine en L'eger. Bij ministerieel© beschikking is be paald, dat met groot verlof zijnde dienstplichtigen van de militie, de landweer en den landstorm, die een vergunning hebben verkregen om' zich in de koloniën of wel in den vreemde buiten Europa op te houden, hun klee ding en uitrusting moeten opzenden aan den commandant van het korps of korpsgedeelte waartoe zij! behooren. Zij, die vergunning hebben verkre- geh zich in den vreemde in Europa op te houden, de zeevisscherij bui tenslands of de buitenlandsche zee vaart uit te oefenen, behooren zelf voor de bewaring van hun kleeding en uitrusting zorg te dragen. Dit laat ste geldt mede voor den dienstplich tige met onbepaald (klein) verlof. Allerlei. De gewone audiëntie van den mi nister van oorlog op "26 dezer zal niet plaats hebben. De winteidieust op de spoorwegen treedt 25 October a.s. in werkingeï vallen slechts enkele treinen uit. De internationale treinen worden 27 Sept. een uur vervroegd. De gewone tijd treedt 27 Sept. a.s. weer in. Ter beschikking gesteld van den G. G. van N.-I.'j C. J. v. tVessem', 's-Gra- velnhage, om te worden benoemd tot giouv.-acc. bij' den Gouv. accountants- dieln'st. Eerste Zuid-Bevelandsche Landdag. Het was een uitnemende gedachte van de commissie om in samenwer king met de Nationale Vereeniging „Pro Rege" zulk een Landdag tehou- den. Vreesden wij1 des .Vrijdags en ook den volgenden morgen dat opnieuw regendruppelen zouden nedervallen, onze vrees werd beschaamd. Rustig konden, wij1 ons scharen rondom het Spreekgestoelte, versierd met bloemen, Oranje- en nationale vlaggen, waarbij: het portret van onze geliefde Vorstin een aangename en feestelijke aan schouwing gaf. En toen te twee ure bij' de opening het „Geloofd zij God met ,diep| ontzag" wend aangeheven, begeleid door het muziekgezelschap „Hosanna" van Goes, Directeur de heer J. R. v. dl Glas, werd ons hart dankbaar gestemd. Die dankbaarheid werd vertolkt dooi den Weleerw. heer Ds. Homburg van Goes, zoowel in gebed1 als in het ope ningswoord. Z.Eerw. bep'aaïde de (ruim 800) hoorders en hoorderessen bij het voor recht .thans een Landdag 'te honden en als Nederlanders onder zulke' gun stige omstandigheden. Met dank aan God zonden wij- dezen middag in de gelegenheid gesteld worden verschil lende sprekers te hooren. Z.Eerw. hoopte dat het een.' goed© ure zoude worden en vertrouwde dat wij aan het eind© onzer samenkomst zouden zeggen: Deze Landdag is voor ons gezegend geweest. Thans kwam Ds. Ruysch van Dug- teren, Legerpredikant, aan de beurt. Velen, zeide spreker, zullen bij het lezen van het programma gezegd heb ben: Welk een vreemd "onderwerp; „Herben en Vogels" en hebben ge dacht dat ik zou spreken naar aan leiding van het hert, voorkomende in Ps. 42, of over de müsschen of zwa luw in Ps. 84. Dit is 'zoo niet. Mijn plan isi U te wijzen op de roeping „Draagt elkanders lasten", tot voor beeld nemende de herten die bij" het oversteken eener rivier de groote ho rens op elkanders ruggen laten rusten en alzo o den overkant bereiken, alsook de vogels, die door hun wiekslag elk- 'anldierheen voeren over de zee, waarbij1 de kleinere worden gedragen op' de, vleugelen der sterkeren. Dit behandel de Z.Eerw. uitvoerig en bracht dit in verband' met de roeping, der ouders'. Om zorg te dragen voor hunne zonen die in militairen dienst glaan, te steu nen de Militaire Tehuizen, en door gebed en gaven de zorgen zoowel van den Militairen Bond als van 'de huis vaders te verlichten. Op uitnemend© wijze werd deze zaak bepleit en m'et stille aandacht aangehoord. Na de piauze waarin de muziek zich deed hooren en ons naar de cantin'e bracht, opdat de houder geen schade zou hebben, werd bet woord gevoerd Hoor den WelEd. Gestr. Heer Kapi tein A. Kloeke van Middelburg, die oUs wees op! die ongunstige tijden dier wij' beleven, tijden van revolutie, mis kenning van het gezag,, roeping en plicht der ouders voor hunne kinderen te waken en te bidden dat zij' 'niet mogen afglijden, van den rechten weg,, maar ook een waarschuwing aan onze mi litairen, die straks inl dienst gaan, zlclh trouw te houden aan de goede belij- idetni's. Alléén in dien weg is er hieiil voor het leger. Spreker eindigde met den wensch, dat burger en militair zouden medewerken tot handhaving, van het gezag ter cere van de Ver- eeniging „Pro Rege" dat Z.Ed. hoopte in ledental zou toenemen. Aan den heer Laernoes, propagan dist van den Landstorm, werd gele genheid gegeven zijn zaak te beplei ten. Hij: mocht zijn woord met succes bekroond zien, doordat eenige perso nen zich als landstormers opgaven. Als vierde spreker trad op Ds. II. Jansen, Legerpredikant in Algemeenen ■dienst. Uit 'zijn rijke ervaring ideelde Z.Eerw'. mede, wat'er 'in de kazerne omgaat, aan welke verleiding, onze jongens blootstaan, hoe achteloos sommige ouders zijn, hoe weinig de kerken voor onze militairen deden, hoe schaarsch het gebed- maar ook de gaven voor militaire huizen en de huisvaders zijn, •om met een ernstig woord ons allen te wijzen op de noodzakelijkheid door eensgezindheid en liefde te toornen, dat wij' ónze militairen liefhebben, waarschuwende voor hen te bidden, .opdat zij mogen wandelen overeen komstig Gods WoordDe ruimte in de pers gedoogt niet hierover uit te weiden. De klok sloeg 5 uur. Het was bijna tijd om te vertrekken. Ons wachtte nog een slotwoord van den. Weleerw. heer Ds. A. Scheel© van Kapelle. Naar aanleiding van „-Heb goeden moed", wees Z.Eerw. op het groote voorrecht dit te hebben in 's Heeren kracht. D'ain gaan wij' goedsmoeds de toekomst te gemioet. In Hem alléén kunnen wij veilig voorwaarts gaan. Laat ons 'de schoone woorden) hedenmiddag ge hoord' ter harte nemen, onze roeping vervullen tegenover onze kinderen, ■onze zonden belijden, ons vastklemmen aan Hem die- als de "Koning der Ko ningen ons behoeden zal voor het ge vaar, indien wij op Zijn Naam! ver trouwen, Zijne geboden volbrengen. Nadat wij' met dankzegging het „Hal leluja! eeuwig dank en eere" hadden gezongen, bracht de spreker een woord van welverdienden dank aan de spre kers, de commissie1, deiï heer W. de Groene, die zoo belangeloos zijh schoo ne weide afstond, aan het muziek gezelschap, dat ons gezang zoo uit nemend begeleidde, maar ook aan de vrienden ,yan Kapelle en Biezelinge, die ajles zoo accuraat en zeer tot genoegen der commissie in orde had den gebracht. Met dankgebed werd 'deze Landdag, waarop wij veel ge noten, door ds. Scheele gesloten en gingen wij' dankbaar huiswaarts. Stukken Gemeenteraad Vlissingen. Dooi de regenten van het Gasthuis is de Wensehelijkhieid betoogd om eenige wijzigingen in het reglement voor deze instelling te doen aanbrengen, in het bij zonder betreffen deze wijzigingen de op neming van de regentessen in het be stuur. die tot op heden daarvan geen deel uitmaakten. Hierdoor zal gemeenschappelijk over leg over alle zaken, het gesticht betref fende, kunnen plaaits hebben, wat niet anders dan in het belang der instelling kan zijn. De noodige wijzigingen in het reglement stellen B. en W. voor evenals om het aantal leden van het bedoèld college m'et ééni uit te breiden.. Aangezien de regenten het voorts wen- schelijk achten, in verband met de zeer sterk gestegen onderhouds- en verplegings- kosten het tarief te verhoog en, hebben zij een nieuw tarief ontworpen, dat B. en W. thans aan den raad ter goedkeuring overleggen. De prijzernzijn in dit ontwerp! meer in overeenstemming gebracht met de werkelijke kosten, terwijl de kosten' der ziekenafdeeling grootendeels daardoor kunnen worden gedekt. Zooals bekend is werden door de ge meente gebouwd een tiental woningen in de Paul Krugerstraat en een tiental woningen in de Verkuyl Quakkelaarstraat. In- de stichtingskosten dier woningen werd een subsidie verkregen, resp. van het Rijk en van het Kon. Nat. Steuncomité, ter wijl het resteerende deel der koisten door het aangaan van een geldleening werd gedekt. De huren, welke de gem'eente jaarlijks ontvangt en de rente en aflossin gen der leening, de onderhoudskosten, de grondbelasting en kasten van assurantie en administratie worden op verschillende posten der gemeentebegrooting geboekt, zoodat een overzicht van de exploitatie der woningen ontbreekt. Met het oog op ee neconomische exploitatie der woningen is het van belang, da:t zoowel de raad als B. en W. den stand dezer bezittingen, welke niet voor de npublieken dienst zijn bestemd, te allen tijde kan nagaan en de exploitatie kan overzien. De mieest passende en gebruikelijke vorm voor het beheer der woningen kan het gemeente bedrijf worden genoemd, waartoe B. en W. voorstellen te besluiten en waarvoor zij een concept-verordening ter vaststel ling aanbieden. Ter vaststelling wordt aangeboden de rekening van 'net gemeentelijk distribu tiebedrijf over het dienstjaar 1920 sluiten de m'et een nadeelig saldo van 156490.96. Hierin is echter begrepen een som' van f61538.40 wegens suppletie nadeelig sal do over 1918. Het nadeelig saldo over 1919 bedraagt dus f94952.56. Het totaal bedrag ad f 156490.96 is gedekt door een tijdelijke geldleening. Ged. Staten geven den wensoh te ken nen, dat nog enkele wijzigingen worden aangebracht in de op 16 Juli vastgestel de bouw- en woningverordening, waar mede B. en W. zich alleszins kunnen. veTeenigen. De voornaamste voorgestel de wijzigingen zijn, dat de vertrekhoogte niet 2.75 doch 2.70 M. zal moeten zijn, dat niet alleen zoldervertrekken, maar het dak in zijn geheel op zoo deugdelijk moOgelijke wijze tegen den invloied. van de buitentemperatuur moet zijn be schermd. Verder zal worden bepaald, dat in woonvertrekken een der 'bovenramen schuif of draaibaar moet zijn. Door de vereenigde slagers is verzocht een lokaal te willen aanwijzen, waarin zij1 tegen vergoeding, z.g. Argentijnsch vleesch zouden kunnen verkoopen. Be houdens bekrachtiging van den raad, heb ben B. en W. aan hen met ingang van 28 Augustus tegen een huurprijs van f 15 per maand in gebruik gegeven een ge deelte der voormalige centrale 'keuken ingang Paul Krugerstraat, zulks tot we deropzegging en voor het bovenvermelde doel. In verhand daarmede stellen B. en W. den raad voor deze handelwijze te bekrachtigen. Waar de archiefwet voorschrijft, dat een verordening en een instructie wordt vastgesteld, hebben B. en W. advies ge vraagd aan den gemeentearchivaris over de door den minister ingezonden concept verordening. Met enkele door hem voor gestelde wijzigingen kunnen B. en W. zich v.ereenigen, behalve met het opnemen van een bepaling betreffende het doen' van aankoopen zonder machtiging van B. en W. De door den archivaris geopperde bezwaren kunnen zij niet deelen, daar te allen tijde door hun college of in spoed- eischende gevallen door den voor zitter aan den Archivaris machtiging tot het aankoopen van boekwerken 'kan wor den verleend. B. en W. bieden een ver ordening eri een instructie ter vaststel ling aan. Met ingang van 1 Jan 1918 werd o.a. aan het departement Vlissingen van 't Nut ten behoeve van blaar Fröbelschool aan de Hobeinstraat, een subsidie ver leend van 25 cent per kind en per kwar taal, welke subsidie later werd bestendigd tot 1 Juli 1920. Thans wordt door het departement verzocht om vanaf 1 Jan. 1921 een subsdiie te verleenen van f2.50 per leerling en per kwartaal. Waar het aantal leerlingen der school loopt van 100 tot 125, zal die subsidie per jaar ongeveer f 1000 bedragen. Waar reeds nu het tekort van het departement geraamd is. op f 1355 en het niet zeker is, dat de geraamde f400 van het hoofdbestuur wordt ontvangen, waardoor het f 1755 zal worden, en verhooging van het school geld slechts f 600 meer zal opbrengen zal er nog een tekort blijven van f1150. B. en W. achten het in het belang der gemeente, dat deze school blijft bestaan en stellen dan ook voor f2.50 per leer ling en per kwartaal toe te kennen, o.a. onder de voorwaarde, dat het departe ment aan de gemeente zal restitueeren' de te veel ontvangen subsidie, als uit de rekeningen voor het sluiten daarvan noodig zal blijken. G em'een'ter eken'in g van V1 i.sl- sin gen. Zooals reeds gemeld, hebben B. en VV. van Vlissingen voorgesteld de rekening over 1919 vast te stellen in ontvang op f 1806843.69 en in uitgaaf op f 2056644, alzoo een1 nadeelig saldo van £249800.31. B. en W. wijzen er thans nader op, dat in het nadeelig saldo is begyepen een bedrag van f 125509.411/2' wegens bui tengewone uitgaven, die nog door een .geldleening moeten worden gedekt en wel ke zijn opgenomen in de leening van f252000 tot het aangaan, waarvan door den, laad is besloten. Voorts bevat het nadeelig saldo een bedrag van f6050813 aan crisisuitgaven, waarvoor nog geen tijdelijke leening kon worden aangegaan. Waar de opbrengst der leening van f252.000 op den dienst 1920 zal worden Verantwoord en in dat jaar waarschijn lijk tevens een leening zal worden gesto ten tot dekking van crisisuitgaven, komt het B. en W. gewenschit voor beide be dragen samen groot 186017.56V2 naar den dienst 1920 over te brengen, waar door nog £63782.7442 ten laste van den dienst 1921 komt. Dit nadeelig saldo is voornamelijk een gevolg van het feit, dat op den poist H. O. slechts is verantwoord ruim £298.000, terwijl de raming f 329.000 bedroeg. De oorzaak hiervan is, dat voor de bepaling van het verm'enigvuldigingscijfer; de in komsten der loodsen en andere personen, wier salarissen dooi' den oorlog zijn ver minderd, zijn genomen zooals zij „voor den oorlog waren, terwijl ze in werke lijkheid in den oorlog minder bedroegen. Deze methode is gevolgd teneinde het juiste bedrag der oorlogsschade te kun nen bepalen, zulks met het oog op de uitkeering uit de opbrengst der Oorlogs winstbelasting. Van het rijk m'oefc over 1919 nog £7800 ontvangen worden althans bij het slui ten der rekening. Het aantal verplicht verzekerden krachtens de Invaliditeitswet op 1 Juli 1920 was bij den Raad van Arbeid te Middelburg 44540 en te Goes 30207. De heer A. J. van Boven, vice-consul van Zweden te Vlissingen, is door den koning van Zweden benoemd tot officier le klasse van de Wasa-orde. De officier van gezondheid Ie kl. bij de zeemacht L. Hendriks is overge plaatst van Amsterdam naar Vlissingen. Middelburg. Betreffende de alhier op. den 40sten verjaardag van II. M. de Ko ningin te geven feestelijkheden, welke ge organiseerd zijn door de vereeniging „Uit hel Volk—Voor hiet Volk" kunnen wij thans melden, dat die zullen bestaan uit: le een matinée op de Markt van des middags kwart voor twee tot kwart voor drie en van half vijf toit half zes; 2e. een concert op de Markt van des avonds half acht tot 10 uur; 3e. een fakkelop tocht met muziek te 10 uur, na afloop van het concert, welke de volgende route zal nemen: Vanaf het stadhuis door de Gortstraat, Varkenismarkt, Hoogstraat, Nieuwe Haven, alle kaden, Bateau-port, Rotterdamische kade. Dam N-Z., Mol straat, Koepoortstraat naar het Molen water; 4e. Vuurwerk op het Molenwater, te half elf; 5e. na afloop van Wet vuur werk fakkeloptocht met muziek langs Mo lenwater, Korte Heerengracht, Noordstraat naar de Markt, waar voor het Stadhuis de optocht wordt ontbonden, -waarna het muziekkorps het Volkslied zal spelen; Daar met het oog op de h'ooge druk kosten geen programma's worden uitge geven, raden wij, hen die daarin belang stellen, van het bovenstaande goede nota te nemen. Het Middelburgsch Muzekkorps geeft Vrijdag a.s. weder een uitvoering op het Molenwater, terwijl Zondagmorgen te 8 uur weder een uitvoering van gewijde muziek in de Abdij zal plaats hebben. Goes. De heer G. de Puijt alhier, is benoemd tot agent van politie te Zierikzee. Tot veler leedwezen, zoowel hier als in de omgeving, legt binnen enkele weken dr. W. P. v. d. Harst zijn drukke praktijk neer om zich' te Arnhem te ves tigen. Dr. v. d. Harst heeft in zijn tien- jarigen arbeid door zijn bekwaamheid en stipte verzorging der kranken zich zeer vele vrienden gemaakt, die zich zij'ner nog vele jaren zullen herinneren. Bin nenkort zal zich hier vestigen in zijn plaats de heer dr. Looijen, arts. Nu ook dr. Coenen aan onze stad en omgeving ontviel, zijn er hier geen dokters meer met gerijpte ervaring, alleen jonge artsen, hetwelk zijn voor, doch ook zijn tegen heeft. Het was voorzeker een goede ge dachte van de afdeeling Goes der N. C. G. 0. V. (Nationaal Christten Geheelont houders Vereeniging), evenals vorige ja ren, ook thans weer in de kermisweek een z.g. anti-kermisvergadering te orga- niseeren, waar elk bezoeker in staat zou zijn, kennis te nemen van het doel en Stieven dier vereeniging, daarbij het be ginsel der drankbestrijding, in breeder kring propageerende. Wij kunnen die eerste ver gadering, welke Zaterdagavond in de So ciëteitzaal werd gehouden, dan ook niet anders dan prachtig geslaagd noemen. De zaal was reeds vóór het uur van aanvang gevuld en velen, die nog toe gang, vroegen, moesten teleurgesteld worden. Te ruim kwart voor acht opende de voorzitter der Afdeeling ds. Homburg, de gezellige bijeenkomst met een kort en pakkend openingswoord, waarin Z.Eerw. uiteenzette, waarom het ging in den strijd tegen den alcohol. Niet alleen tegen het misbruik maai tegen elk gebruik dient de strijd gevoerd en al is thans ook hier in beginsel iets gewonnen, daar moet niet gerust, vóórdat deze verwoester van ons volle en gezinsleven volkomen is uitgebannen. In woord en beeld, in lied en in voor dracht zou geboord en getoond worden een krachtig protest tegen het bestaan v:in Koning Alcohol, wiens onderdanen vooral in deze dagen van kermisvermaak zoo diep onder zijn dwitiglandij' gaan ge bogen. Hierna ging ds. Homburg vóór in gebed, waarna het drankbestrijderskoor onder lei ding van haar Directeur, den heer J. van Westen, een drietal nummers zong, waarvan een tweetal met solo-stemmen, welke goed tot hun, recht kwamen en den dank der vergadering, oogstten. Achtereenvolgens hoorden wij daarna verschillende voordrachten en samenspra ken, welke alle, hetzij op humoristische of m'eer ernstige wijze, propaganda maak ten voor de uitbreiding der z.g. nuchter heidsbeweging. Aan allen, welke hieraan.medewerkton komt een woord van lof toe voor de wij'ze waarop zij' zich van hun, vaak moeilijke en voor de meesten toch onge wone taak hebben gekweten. De uitnoo- cliging tot bezoek der vergaderingen, die tot de vergadering kwam in de voor dracht: Onderste Boven, moge dan ook ingang gevonden hebben bij velen, even als het prachtig Tableau-Vivant, hetwelk op waarlijk schitterende wij'ze, die uit- noodiging tot aansluiting bij de N. C. G. O. V. nogmaals vertolkte. Van dit tableau- vivant waren photo's a 15 cent verkrijg baar gesteld. Zij werden allen verkocht, aan vele aanvragen kon niet m'eer vol daan worden. Gaarne zouden wij elk der voordrach ten apart bespreken doch ons, verslag zou te lang worden. Zij1 het genoeg wan neer wij nog noemen de grootste samen spraak „Die plaag der dorpen", waarin vooral de ernstige gevolgen van drank misbruik zoo duidelijk werden getoond en ook wat pen kwade en goede vriend bij een drinker vertnlag. De zangvereeniging bracht nog drie lie deren ten gehoore, waarvan wij1 speciaal het Avondlied om zijn voordracht en Ne derland Nuchter land om' zijn .inhoud prijzen, waarna ds. Homburg, bijr wien de leiding van dezen m'ooiien avond, on getwijfeld dn goede handen was, de ver gadering met dank aan medewerkers en bezoekers, sloot en m'et dankgebed ein digde. Hedenavond half 8 is het weer ver gadering ten gerieve vooral der teleur- gestelden van Zaterdag. Wemeldinge. Vrijdag had de bankwer kersleerling S. alhier op de fabriek van Reitsma Co. het ongelnk met zijn arm' tusschen een der machines bekneld te geraken, miet het gevolg, dat inroeping van heelkundige hulp noodzakelijk bleek. Arnemulden. Zaterdagavond, ongeveer 'half 10, brak er brand uit bij den win kelier J. D. Kousemaker alhier. Door den grooten voorta*! klompen enz. enz., die op zolder geborgen waren, sloegen de vlammen spoedig door het dak heen. 'De brandweer werd spoedig gealarmeerd en verscheen weldra ter plaatse. Dank zij de in grooten get van zich vrijwillig a om tie pompen, was twee de® brand mee N.N.W. was dacht m dat pand zen blijven spoedig bezig alles vrienden en kennisse dat het een nachteli wat echte)-, niet noo brand bij de woning perkt bleef. Alleen lu perceel waterschade, Westkapelle. Het v geleden gestrande s( West", is thans met aan stukken geslager dag is verkocht, is wakkeren en werd d< het schip niet meer de woedende golven kooper zoo goed als is kunnen worden, za groote schadepost war een gat in den dijk die.p is, als in geen De diepte is oogeveer M. over eenige Meter, het zoo diep is en niet leeg loopt, is te stellen". Er stond venste rij palen, de met bazalt en klei weel veel werk gev in orde gemaakt zal Ned. Herv Beroepen te Vlaardio' brugge; te Zuilicl veld te Sprang Briët te Doetinchem. Aangenomen naar S Trelet te Drumpt. Bedankt voor Pingj Heeringa te Loppersm In de op Woeir te Goes te houden Cla zal D. V. Dr. Adriani, Uhet onderwerp „Een diakenen" behandelen, uit Goes, zal over zijn gekondigd onderwerp menkomst wordt gehoi N. H. Gem. Een b elang stelle der Ned. Herv. Gem© heeft bij gelegenheid v< verjaardag aan den coIlêjalP een gift van gesteld voor de kerkv< Geref. Ke Aangenomen naar J. G. Fernhout, cand. naar Berlikum rjoor D Leidschendam; na/ •A. B. W. M. Kok te V Bedankt voor Andel door D. de Wit ,cand.; dam, Oosterend, Zalk, I ga. en Tienboven dooi cand.; voor Putter she te Kapelle; voor Ovi M. Kok te Velsen. Zondagmorgen kamp, overgekomen van rijs, bij de Gereformeer delburg bevestigd dooi W. Faber van Serooske rede over Handelingen In de avondgod sdiem Ds. Telkamp zich aan meente met de woord/ 1:19, kort samengevat wijs man bezit het pro een licht. Aan het slol predikatie verzocht Z.E, gemeente Berkel ,en Roe bede te gedenken. Harteli leeraar toegesproken nar door Ouderling Punt, staande werd gezongen vertegenwoordiger der Cl richtte Ds. Faber zich en heette hem van ha slotte sprak Ds. Telkai dank tot de gemeente, de overige afgevaardigde De ruime Noorderker] sten stampvol. Kapelle. Men schrijft Geref. Kerk Kapelle-Bie morgen was het ©en b de leden der Ger. K©rl Scheele afkondigde, dat te moeten bedanken voo vangen van Puttershoek. vertolkte in ©en hartelij- hoogge stemde dankbaar! raad en gemeente jeaen deze beslissing, waarop moge rusten. Staande w Ds. Scheele toegezongen De Kerkeraad van te Beverwijk vond in den brief van 'een obligatie obligatie ten laste'dier aan deze kerk schonk Gemengde h Kerkeraad der Geref. r drecht heeft de volgende gesteld, welke den Ker worden voorgesteld, ter 1 eerstvolgende vergadering Wanneer bij den Kerk aanwajgo tot kerkelijke oen huwelijk, waarbij een oehoort tot een Góref. K keraad of de daartoe don aangewezen commissie li ,aifyt behoort tot de Geref gen: 1. Of hiji (zij) de Heilig ouden, en des Nieuwen bet woord van God o K K K

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2