durende liet laden of lossen van wagens en kan de tractor permanent werk ver richten. De orkest- en tooiieelvereeniglng Kunstvrienden", alhier, hoopt Vrijdag 27 Augustus a.s., om 8 uur 's avonds, pre cies, in de Schouwburgzaal van het "Slot Oostende", een soirée te geven, ter ge legenheid van het vertrek der alhier ver- blijihoudende Duitsche kinderen, naar nun vaderland. Donateurs en Kunstlievende leden hebben vrijen toegang. Nlsse. Door de burgerij is ook hier besloten op 31 Aug. den iOen jaardag der Koningin feestelijk te vieren. Een oommissie is gekozen, bestaande uit de iheeren A. v. d. Roest Clement, A. Vette, Paul Meijers, P. Wattel, J. Weststrate, H. Kieuwenhuijze, G. Zonnevijlle, C. J. Bos, M. A. Zonnevijlle, W. Bosman, Adr. Jansen, W. Bos en M. v. Liere, die de verdere werkzaamheden daaraan verbon den zal vemchten. Wolfaartsdijk, Het feest ter gelegenheid van den 40an jaardag onzer Koningin, zal bestaan uit: om 8V2 uur opening van de feestelijkheden door de predikanten van de Hervormde en Gereformeerde kerk, op bet feestterrein, gelegen aan den Acte terweg -op een perceel grond van dhr. J. Koert. Na de opening optoicht school kinderen en tevens van 911 uur ring- rijden te paard en per fiets, van 1112 uur Gymnastiekuitvoering door het plaat selijke gezelschap, van 13 Va uur Alle gorische optocht vau wagens, .versierde fietsen, versierde tilbury, rijtuigen e n ruiters te paard, van 4—5 uur ringrijden met tilbury, voor heer en dame, aan gevuld door zang- en muzieknummers, 8 uur lïchtstoet van de 3 hoogste klas sen schoolkinderen, 9 uur concert op het feestterrein. Leden- van het Eere-comité zijn C. Koert, burgemeester, voorzitter* ds. Mantz, Herv. predikant; ds. Lanting, Geref. predikant en J. J. Prueniger, arts. De feestcommissie bestaat uit N. de Kater, voorzitter; M. Kloosterman, vice- vourzitter; P. Koeman, secretaris; J. Drie- dijk, penningmeester; J. H. Koert, J. F. van Wel, J. van den Berge, C. van .Oeveren, G. Heinsdijk, A. Weijns en L. de Jager, welke commissie nog aanspoort tot deelname aan den optocht, opdat het leest zoo grootsch mogelijk mag w.orden. De aanmelding voor alle deelname is opengtstuld tot en met Zaterdag a.s. Het Muziekgezelschap Hosanna" uit Goes, zal reeds vanaf 's morgens hajar mede werking verleenen. iersakft, Dinsdag voltallige raadsverga dering; voorzitter burgemeester J. Sinke. Ged. Staten, berichten, dat zij' hebben goedgekeurdkohier hondenbelasting, straatbelasting en 't leeningisplan voor den buizen- en straataanleg. De minister van binnenlandsche zaken bericht aan den raad, dat hij zeer voor zichtig moet zijn me! het aangaan van geldleehingen. Hij raadt aan voor verplich tingen aan te gaan, zich eerst .te ver gewissen of men geld krijgen kan. 's Hee- renhoek wil de markt verzetten. De raad heeit hiertegen geen bezwaar, 't Burger lijk Armbestuur biedt rekening aan, com missie van nazien zal bestaan uit de heeren v. Sprundel, de Koeijer en \Vil- lemsen. Vreemdelingenverkeer vraagt voor haar vérstrekkende plannen om Zuid- en Noord-Beveland uit haar onbekendheid te verlossen en een stroom van reizigers hierheen te lokken, een subsidie aan. B. en W. laten dit aan den raad over. Willemsen stelt voor f25 te geven. Hij vindt dit streven niet onsympathiek. Ook Poleij' vindt dit goed. Bom is er tegen. De burgemeester leest uit 4e bekende gids van Vreemdelingenverkeer eenige zin nen op de oestercultuur betrekking heb bende, voor. Deze wekken bovenmate den lachlust der leden op. Verschillende din gen worden in den meest volstrekten zin van het woord absoluut onjuist voorge steld. De schrijver is, blijkt wel, geheel onbekend met 'de oestercultuur. Willem sen) zou voorstellen om deze zaken eens beter te schrift te stellen en een vol gende gids van ierseke's oestercultuur beter in te lichten. Voorstel-Willemfeenl om f25 subsidie te geven wordt in stem ming gebracht en met 9 stemmen voor en 2 tegen aangenomen. Tegep de heeren de Koeijer en van Es. De landbouwers en vrachtlijders van Ierseke zagen gaarne een verandering aan gebracht aan den opril bij1 de haven. Deze is huns inziens te gevaarlijk, indien tegen den dijk aan pl.m. 30 c.M. breed de stee- nen weggenomen werden, dan zouden de wielen zoodanig remmen, dat de vaart voldoende verminderd werd. Poleij, Bom, Willemsen en de voorzitter geven diverse beschouwingen. De gebeele zaak wordt aan het Dagelijksch' Bestuur overgelaten. Eenige inwoners vragen B. en W. aan om weder kermis te houden, zulks voor kennisgeving aangenomen. Voorstel-Hartoog het vloeken strafbaar te stellen, een vorige nfaal reeds be sproken, wordt nader toegelicht door een concept-verordening, die Hartoog aanbiedt en nader toelicht. Principiëèl is niemand er tegen. Enkelen betreuren het, dat in een zoo godsdienstige gemeente als onze plaats, zoo'n verordening noodig is. Bom is noch voor, noch tegen, zal blanco stemmen. De voorzitter, Willemsen en Van Sprundel bevelen de verordening aan. Na een lange discussie wordt de concept-verordening-Hartoog met 7 voor, 3 tegen en 1 blanco aangenomen. Tegen: Huijbrechtse, Kooman. en Poleij. Bom blanco. Voorstel der Chr. Ver. tot Drank-''' bestrijding om met erkende Chr. feest dagen het schenken ot anderszirss*. van sterken drank te verbieden, (waar een vorige maal de stemmen over staaktenj, werd aangenomen met "7 stemmen voor 4 tegen. Tegen de heeren Huijbrechtse, Bom, Poleij, Sinke, dus het adres zal gerenvoveerd worden naar B. en W. Het voorstel van B. en W. om £150 te geven voor een Kinderfeest op 31 Augustus, waar een vorige maal de stem men over staakten, werd weer in stem ming gebracht. Voor tot deze zaak over gegaan werd, was er wederom een dis cussie van ellenlang, voor en tegen. Beide zijn genoegzaam bekend. Alleen zij op gemerkt, dat de heer Sch'eele (s.d.a.p.) in tegenstelling met de vorige maal, voor zal stemmen, op het in geld verlegenheid raken van 't feestcomité. Dit kooit dooi de handelingen dergenen, die voor een andere methode van feestvieren zijn. Dit punt wordt tusschen de heeren Willem sen en Poleij verder besproken. Poleij1 schaamde zich ér over, dat enkelen, onder drang der geestelijken, apart feest gaan vieren. Willemsen voerde daar tegen aan, dat .zulks absoluut onjuist is en raadt Poleij aan, orni in 'f vervolg, als hiji weer feest wil vieren, zulks te» doen uit eigen zak. Als de vrijzinnigen wat willen doen te Ierseke, moeten ze altoos uit de ge meentekas putten, en daar zal ik, aldus spreker, altoos tegen stemmen. In stemming gebracht wordt het votor- stel-B. en W. -om f 150 subsidie te geven aan het feestcomité voor 't kinderfeest, aangenomen met 7 stemmen voor en 4 tegen. Voor1 de heeren J. Sinke, J. Huij brechtse, P. J. Poleij', J. L. Bom, M. Scheeie, A. Kooman en J. A. van Sprun del. TegenWillemsen, de Koeijer, van Es en Hartoog. D. Schipper, ambtenaar van den bur gerlijken stand, vraagt ontslag. Voorzit ter zegt, dat ScBfcper aangesteld is 18 Oct. 1889, dus bijna 31 jaar deze func tie vervult. Onder dankzegging voon' de vele en gewichtige diensten de gemeente bewezen, stelt de voorzitter voor hem het gewenschte ontslag op de meest eer volle wijze te geven. Indien we nagaan boevele paartjes Schip per gelukkig heeft gemaakt, zal wel nie mand daa,r Tegen kunnen zijn. Aange nomen met .algemeene stemmen. Voor dracht Z'Jïters, aftredende: T. Cupery en A. v. d. Burght, welke laatste wegens leeftijd niet meer in aanmerking Wenscht te komen. Candidaten zijnT. Cupery, Jan- nisLuteijn, C. M. Laban en J. Marteijn. De volgorde is f. CuperyJannis Luteijn voor de eerste, C. M. Laban—J. Marteijn voor de tweede vacature. Benoemd werd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim de hleer Jozias de Koeijer Jz. Jr. met 6s tem men tegen 5 op den aitredenden G. de Jager. Met algemeene stemmen werd besloten tot opneming van kasgeld in rekening courant. Gemeenterekening 1919 werd aangeboden. (Die vergadering duurt voort.). ColiJnsplMt. Maandagavond j.l. werd alliier een vergadering gehouden in „de Patrijs" om te spreken over een Oranje feest op 3i Aug. a.s. te houden. Daar toe werd dan ook besloten en het eere voorzitterschap opgedragen aan den Edel- achtb. heer J. W. A. Stute. Als voorz. der feestcommissie werd benoemd dhr. A. de Pree Az., als secr. dhr. L. H. Kievit en als penningm. dhr. Jac. v. d. Weele P'z. Hoek. In de Dinsdag gehouden raads vergadering warén alle leden tegenwoor dig. Vian de ingekomen stukken noemen we oen verizoek van de feestcommissie alhier, om voor het kinderfeest en de volksspelen op 31 Augustus a.s., ter1 gelegenheid van den 40sten verjaardig van H. M. de Ko ningin, een subsidie te willen verleenen van f200. De voorz,. deelde mee, dat B. en W. voorstelden er afwijzend op te beschikken in verband met de giemeentefinianciën. D'e heer A. Meertens, was er voor om het verzoek wel in te willigen en had izelfs gedacht, dat de feestcommissie om een nog hooger subsidie aoü hebben ge- vnalagd. Sterk daartegen was de heer J. A. Meer tens, Voor izulk een feest moeten de g:e- meentefinanciën niet aangesproken wor den. Immers dan worden de tegenstanders er van gedwongen, ook daaraan mee te betalen. De heer Koster achtte, dat het volste recht bestond uit de gemeentekas daar voor subsidie te geven. Laten we nu toch eens officieel tonnen, dat we met izöo'n feest ingekomen zijn. De heer Van Doeselaar achtte f 200 lang; niet voldoende. Rekent men per kind f 1, don heeft men een f 425 noodig1. Nadat er nog! wat over gesproken was, werd tenslotte het voorstel om geen sub sidie te geven aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren A. Meer tens, G. Dieleman en Koster. De begroeting van het burgerlijk arm bestuur over- 1921 werd hierna in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op f 1931.85. Een circulaire van Ged. Staten, waarin den naad werd gegeven de 'abonnements gelden voor het electriseh licht met f0.10 per K.W. te .verhoogen, wegens verhooging der kolenprijizen, lokte weer hèel wat dis cussie uit. De heer J. A. Meertens geloofde, dat het verbruik van licht door die verheu ging zou verminderen en werd bij de,ze redeneeringj gesteund door de lieeren A. Meertens en G. Dieleman. Zoodat tem slotte dan ook maar besloten werd niet tot verhooging van het abonnement over te gaan. De igemeentebegTooting voor 1921 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f71.061.895, de hoofdelijke omslag, op f44.150. De rondvraag: leverde weinig bijzonder heden op. We vermelden er dan ook slechts van, dat enkele heeren de aandacht vestigden op het feit, dat vee, dat lijdt aan mond en klauwzeer, wel eens langs den open haren weg wordt vervoerd. De voorzitter deelde hun n'aar aanlei ding daarvan mee, dat een nader onder zoek .zal worden ingesteld. Hierna werd de openbare raadsvergade ring gesloten. Zaamslag. Dinsdagavond had in het gemeentehuis alhier een vergadering, plaats van verschillende heeren, om te komen tot een „Zeeuwsch-Vlaamsche landdag,". Een landdag, niet voor uitbreiding van het leger, doch om ons volk nader tot onze „jongens" te brengen en zoo mo gelijk verkeerde toestanden te verbeteren of tegen te gaan. Het resultaat vau de besprekingen was, dat een Comité werd benoemd, dat zoo mogelijk ,z,al worden uitgebreid tot 4 co mité-leden in elk der gemeenten Axel, Doek, Terneuzen en Zaamslag. Een drietal sprekers zal op een nader te bepalen dag: worden uitgenoodigd, ter wijl ook pogingen zullen worden aange wend om een muziekcorps het feest te doen opluisteren. Ouwerkerk. Alhier is op 81-jarigen leef tijd overleden de beer \V. Schoo H.zoon, oud-hoofd der openbare lagere school al hier. I'-'.W) twaaajLUM). -J> «rrrr.ji.wn «w Kfjrkfiifetttfs, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Monster, G. Renes te Delft. Aangenomen niaar Thamen aan den Am- stel, door A. Hijmans te Goudswaard. Bedankt voior Engielen, door L. P. Louwe Koioijmans te Baardwijk; voor Dom burg (toiez.), door G. A. den Hertog te Kethel. Geref. Kerken. Bedankt voor Hardenberg, door J. v. d. Meulen te Schoonoord. AlgemeeneSynode der Ned. Her v. K e r k. Ter tafel is het verslag betreffende de Kerkelijke Archieven over 19191920, ingediend door dr. L. La- sonder, den Rijks-archivaris, tijdelijk* werk zaam in fü/et belang van de archieven der Nederlandsche Hervormde Kerk. Besloten wordt den dank der Synode aan dr. Lasonder te verzekeren, aiaii den minister een exemplaar te zenden van het verslag, en daarbij' te voegen het ver zoek, den rijks-archivaris opnieuw voor den tijd van één jaar voor de kerke lijke archieven beschikbaar te stellen. Tevens wordt weder een bedrag van f 1500 t.en behoeve van die archieven toegestaan. D'e Synode gaat nu voort met de be handeling van de voorstellen tot wijzi ging van het Alg. Reglement welke voort vloeien uit de wijziging van art. 56 (de Synode van 45 leden). Do vraag is nu, hoe de rechtspraak moet worden geregeld. Volgens de voorstellen worden het hon ger beroep en de cassatie aan één zelfde lichaam opgedragen. Over de vraag van de cassatie-procedure wordt derhalve ge handeld. De president merkt op; dat het beter is de geheele' cassatieprocedure te te laten vervallen, dan ha,ar op de voor gestelde wijze te handhaven. Ook de heer Eilerts de Haan wijst op verschillende bezwaren. Het resultaat is, dat de cas satie, welke eerst in handen van de com missie voor de rechtspraak was gelegd, thans aan de Synodale Commissie (Sy node van 15 leden) zal worden toever trouwd. Het aantal leden van de com missie voor de rechtspraak wordt van 7 op 5 teruggebracht. In 't bijzonder wordt de aandacht ge vestigd lop een opmerking van den heer Filerts de Haan, dat er een gToote tegen strijdigheid bestaat in de voorstellen van dr. Slotemaker de Bruine. De voorstel ler maakt de Synodale Commissie tot hoogste bestuur en zegt, dat deze com missie souverein is, terwijl zijl per andere zijde aan de Synode van 45 leden de bevoegdheid verleent aan haar (de Syn. Commissie) opdrachten te geven en van haar arbeid verantwoording te vragen. Op deze wijze wordt de Synode en .niet de Synodale Commissie het hoogste be stuur, hetgeen tegen de bedoeling van den voorsteller zeiven is, aangezien vol gens hem de, Synode va n45 leden alleen vertegenwoordigd lichaam zal moeten wezen. Na bespreking van de andere artike len, wordt nog de vraag onder de oogen gezien of het eerste gedeelte van het rapport-Picard (over de .werkwijze der Synode) alsnog zal worden behandeld. Op voorstel van de npresident wordt dit gedeelte zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving aangenomen. Thans komt de zaak van het veto recht aan de orde. (Art. 62 Alg. Reglement en de slotbepaling). De verschillende conclusies van het rapport worden, besproken. Dr. Slotema ker de Bruine is ,yan meening, dat de consideratiën en adviezen er op wijzen, dat het verstandig' zal zijn, de voodoo- pig aangenomen wijziging (het vervallen van het veto-recht) thans terug te nemen, uoc.h aan haar in het complex zijner voorstellen recht te laten wedervaren. De lieer Eilerts de Haan behjoort echter tot hen, die in elk geval de zaak aian de hoof delijke stemming willen zien oderworpe. Besloten wordt dan ook, eerst te stemmen over de 5e conclusie van het .rapport, welke zulks aanraadt. Deze conclusie wordt 'met 14 tegen 5 stemmen verworpen. Daarna kom't dn stemming een voor stel van dr. Slotemaker de Bruine om „de wijziging van art. 62 en ,slotbepar ling Alg. Regl. opnieuw' met de voor stellen inzake de grooitere Synode en de taak der Synode aan de consideratiën en adviezen der kerk te onderwerpen". Dit voorstel wordt met 12 tegen 7 stem men aangenomen. Daarna komt de vraag aan de orde of daarbij dan het 2/3 van de stemmen in de slotbepaling moet worden opge nomen. Deze vraag wordt met 11 tegen 8 stemmen ontkennend beantwoord. In bespreking komt het rapport over de predikantstraktementen. Prof. Knappert juicht 't toe; ook hier om dat in den raad van beheer vertegen woordigers uit het Algemeen College en uit de vereeniging van kerkvoogden zul len worden opgenomen. Prof. Slotemaker do Bruine ,zegt dat vele zijner bezwaren tegen het eerste reglement thans .zijn weggenomen. De secretaris verheugt zich dat de hoof delijke omslag is weggenomen; doch be treurt liet, dat van de 1365 kerkvoog dijen slechts 200 't gevraagd advies ga ven. Mislukt de zaak dan zal dit de schuld zijn der kerkvoogdijen. Ook vraagt Spr.van waar de kosten voor de invoe ring noodig; on van waar de mannen noodig: voor het beheer? De vice-president acht 't reglement on uitvoerbaar. Men zal stuiten op den onwil der gemeenten. Het is beter het mindere te krijgen, dan het meerdere na te jagen. De quaestor-generaal vraagt hoe de kerk ,zial kunnen optreden, tegen onwillige kerk voogdijen. Approbatie weigeren op 't be roep is een paardemiddel. Spr. verwacht veel van het reglement op de filiaalge meenten. Dr. v. d. Bake Callenfelsi vindt de in stelling; van dien raad van beheer zeer bezwarend. Die rijkste leden der kerk zul len er uit gaan. Da conclu'siën van het rapport wor den aangenomen. Een stem tegen. Dr. Slotemaker de Bruine houdt zich buiten stemming. De commissie voor de stuurlieden- examens, bedoeld in de Schipperswet, zal, aanvangende 7 September, zitting houden te 's-Gravenhage. De aahvragen om tot de examens te worden toegelaten moeten den voorzitter der commissie bereikt hete bben vóór ;28 Augustus. Voor nadere bijzonderheden verwijlzen we naar Stct. no. 159. De Bisschoppelijke Kweekschool voor Oinderwijiziersi te Echt zia.l naar Roermond worden overgeplaatst. Tot dit doel zijn aangekocht het klooster der Paters Ca- millianen met grooten tuin en het hotel Victoria, aan den Willem II-singel te Roer mond. Een student van 70 jaar! Niemand is ouider dan hij zich voelt, is wel eens beweerd. En zoo is bet. Frap pante staaltjes van on vermoedde tener- gie bij mensclren op hoogen leeftijd zijn er het bewijs van. Dat echter iemand grom ging loop'én op zijn zeventigste jaar, klinkt toch al heel onwaarschijnlijk. Dit zonderling geval heeft zich in Philadelphia voorgedaan. Daar schreef een weekblad ©en prijsvraag uit met als belooning: een vrije opleiding aan de Philadelphia-sche universiteit. Maar natuurlijk rekende de redactie er op dat alleen gegadigden voor een hooge-school-opleiding aan de prijs vraag zouden deelnemen. Vreemd stond men dus te kijken toen de winnaar een 70-jarige grijsaard bleek te zijn, maar een. man met een jong hart ,die vastbesloten was van zijn recht, de universiteit te doorloopen, gebruik te maken. Wees er van overtuigd lezer: dit is geen grap, maar het waar verhaal van ©en jon gen ouden-man. De prijswinnaar, Luke Dillon bij name, werd in 1850 in Ierland geboren, kwam op negenjarigen leeftijd met zijn ouders naar de Vereenigde Sta ten, en diende op zijn dertiende jaar als tamboer in bet Amerikaanse!» leger. Hij maakte dien burgeroorlog mee en kwam later bij de cavalerie. Thans.wordt de 70-jarige Dillon student. Hij heeft kennis genoeg om als een „fresher" aangenomen te worden, maar zal als „fresher", d. i. een eerste-j aars student, groen hebb en te loopen. Al te erg zal men bet niet met hem maken, maar -hij moet, als de ander© „fresbers", blauwe sokken en blauwe das dragen en voor de „oudere" studenten allerlei boodschappen doen, als lucifers aangeven en dergelijke kleine dingen. De oude Diillon zal tot zijn gro-ote spijt ook zijn snor moeten missen, dien hij- langer gedragen heeft dan de meeste van zijn mede-studenten het licht hebben aan schouwd. Maar hij is tot de opoffering bereid, wil in ieder opzicht het studenten leven meemaken. Het eenige waarvan hij ontheffing heeft gevraagd, is yan de „ducking"-ceremonie, waaronder men ver staat het met kleeren-ena,! in een modder sloot werpen der „groenen". Die aardig heid is hem1 te machtig, en zijn mede-stu denten besloten goedgunstig hem oyer te slaan a,ls men aan het „ducking" toe is LlUlÖ SiH> Wtï' Landbouwonderwijs. D© Nederlander opent ©en reeks artikelen „Landbouwonderwijs". De schrij ver bedoelt het z.g.n. Lager Landbouw onderwijs en het Lager Tuinbouwondier- wijs. Hij vertolkt die gedachten van velen, ook in onz© omgeving dat wij er met dit onderwijs nog lang niet zijn, met alle respect overigens voor de winbe-rscbolen en cursussen, welke gevolgd worden dooi' personen van verschillenden leeftijd ©n ontwikkeling; en door veel te weinigen. Een toestand, waarin niet mag worden be rust.. „De gemeenschap heeft te veel be lang bij een zoo groot mogelijke voortbren ging van den bodem, en een goed onder legde landbouwende bevolking". Nu wil de Regeering zich dit onderwijs aantrekken. Doch dan zijn er bezwaren te overwinnen. De eerste moeilijkheid is, dat de 'boe ren en tuinders nog lang niet overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van goed vakonderricht.De Rijksluinbouwsckool bijv. bestaat reeds jaren, en bij het laatste toelatingsexamen behoorden van de 51 candidaten er slechts 10 tot de Westlanders. Zulke feiten werken niet mede om de Regeering krachtig aan te sporen de zaak van het Lager Landbouwonderwijs eens flink aan te pakken. I Maar' anderzijds wijzen volgens Schr. deze feiten er op, dat het met dit onder wijs ©en anderen kant uit moet. Wij krijgen onze meeste hoeren en tuinders er niet toe hun kinderen te zenden naar scholen, die ver van de woonplaats zijn gelegen. Komen nu onze plattelanders niet tot het vakonderwijs, dan moet het vakonderwijs maar tot de plattelanders gaan. Evenwel zit 't hem niet in de afstan den alleen, zegt Schr., hij vermoedt dat 't onderwijs aan de winterscholen te hoog is. Er is te veel theorie, te weinig praktijk. Op een der eindexamens ©ener land- bouwwinterschool hoorden wij bij bet vak veekennis den dierenarts ieeraar naar niets anders vragen gedurende het gebeele uur dan naar het Ptaetus, waar bij vooral de verschillende vruchtvliezen de belangstelling van dezen Ieeraar had den. Ziet men in de leerlingen onzer winterscholen ook te veel se-mi- s-tudentjes, en vergeet men dat zij een voudig onze aanstaande boeren en tuinders zijn? Schr. gelooft, dat ©enige hervorming van dit vakonderwijs even noodig is als ©enige uitbreiding in leerling ental. De Nederl. Landbouwraad. Wij lezen in de Maasbode: Naar wij uit goede bron vernemen, staat nu bij den Minister van Landbouw het plan vast, om ©en Nederlandsche Land bouwraad in te stellen, waarin alle land bouwers ©ene vertegenwoordiging zullen vinden. Indien de door ons ontvangen inlich tingen juist zijn, zal iedere provinciale landbouw-organisatie, die meer dan twee duizend leden 'telt, in den Nedeiiandschen Landbouwraad niet één lid vertegenwoor digd zijn. Organisaties als b.v. de Holland- sche Maatschappij van Landbouw, die over twee provincies zich uitstrekt, nl. Noord en Zuid-Holland, zullen dan twee ver tegenwoordigers in den Landbouwraad moeten hebben. Naast de provinciale organisaties be doeld zijn blijkbaar die, welke op zgn. neutraal standpunt staan heeft men dan de twee centrale organisaties: de Ne derlandsche Boerenbond en die Christelijke Boeren- en Tuindersbond. De Nederland sche Boerenbond ,di© een federatie is van de vijf katholieke gewestelijke Boerenbon den, wordt dus blijkbaar door den Mi nister terecht als één organisatie be schouwd. De Nederlandsche Boerenbond, die feite lijk over alle „provincies zijn werkzaam heden uitstrekt, moet natuurlijk ook een grooter aantal vertegenwoordigers in den Landbouwraad hebben. De Minister wil dan ookv negen leden naar den Land bouwraad doen afvaardigen. Men krijgt dus het volgende: de Gro ninger Maatschappij van Landbouw, de Veenkoloniale Boerenbond, de Friesche Maatschappij van Landbouw, het Genoot schap ter bevordering van den Landbouw in Drenthe, de Overijsselse!» Landbouw- Maatschappij, de GelderscteOverijsselscba Maatschappij ^Van Landbouw, het Genoot schap van Landbouw en Kruidkunde in Utrecht, de Zeeuwsche Lamidbouw-Maat- schappij en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond vaardigen ieder een lid 'if, de Hollandsche Maatschappij van Land bouw twee en de Nederlandsche Boeren bond tenslotte negen leden. Opgemerkt wordt hier, dat de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond, die natio naal werkt, slechts één lid in den Land bouwraad benoemt. Dat komt vermoedelijk daar vandaan, dat deze jonge bond nog slechts een goede 3000 leden over bet geheele land telt. De landbouwraad zal dus bestaan uit twintig leden. De voorzitter van den landbouwraad zal door de Koningin worden benoemd. De algemeene secretaris zal uit ©en voor dracht van den landbouwraad door den minister zelf worden benoemd. Behalve de door de organisaties aan gewezen leden, hebben ook nog eenige ambtenaren, die de minister zal aanwij zen, zitting in den landbouwraad. Deze hebben d#ar evenwel slechts een raad gevende stem. Uit den landbouwraad zullen verschil lende commissies worden gevormd voor bepaalde technische zaken, zoo voor rund- veeteelt, paardenfokkerij, akkerbouw, land bouwnijverheid, zuivelbedrijf, kleinvee- teelt enz. In deze commissies hebben leden van den landbouwraad zitting te zamen met door den minister buiten de leden van den landbouwraad a,an te wijzen des kundige personen. Deze leden der com missies hebben in de commissies dezelfde rechten als de leden van den landbouw raad. De taak van den landbouwraad is het geven van advies aan iden minister van Landbouw. Hij geeft dit advies als hem dit gevraagd wordt, maar is ook bevoegd on gevraagd advies te geven. De commissies

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2