Allerlei. Kerknieuws. Ündarwijs* §09sisn@d ftïeuws. laatste Ba ichtM. lüQii MöOiipii, IsÉsÉÉni, enz, laagte' tervai'ing de Walchersche toestanden karit, beschreef met allerlei voorbeelden, dat geluk niet in de eerste plaats gelegen is in voorspoed, maar in reinheid en in zonden strijd en zo ndenov-er winning in Gods kracht. Maar niet alleen wil het Jonge lingsverbond waarschuwend optreden, het wil ook opbouwen en de jonge mannen makten tot bewuste menschen, die weten wat er omgaat op sociaal en politiek en kerkelijk terrein en ben leerea genieten van "de schoone letteren. Maar bovenal is het er om te doen om kennis van Gods Woord te bevorderen, om door 'dat Woord den Heiland als persoonlijken Za ligmaker te loeren kennen. Zoo liet de spreker zijn gansche redevoering uibloopen op een krachtdadige getuigenis van Jezus 'Christus als den Eeaigen, die ook het leven van de jonge menschen kan redden en behouden. Raadsvergadering. Aanwezig alle le den. Voorzitter" de burgemeester. Notulen der vorige vergadering ongewijzigd vastge steld. Volgt voorlezing procesverbaal van kasopname bij dien gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in orde was. Goed keuring begrooting 1920 voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken: Verzoek van het gemeentebestuur van Ter munten om ad- haesie inzake vrijheid voor het bepalen van den aftrek voor noodzakelijk Levens onderhoud, voor kennisgeving aangeno men. Bericht van Ged. Staten goedkeuring der toegevoegde bepalingen aan de ge meentelijke politieverordening betreffende misbruik van Gods naam; idem drankver koop op enkele vastgestelde dagen, voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van de Ver. van Secr. van Burgerl. Armbest. om betere regeling hunner salarissen. In afwij king dezer regeling wordt genoemd salaris met f 10 verhoogd. Goedkeuring van het 'tarief voor electrisch licht tot 31 Dec. '20. Verzoek tot toetreding tot het werkelooaen- besluit. B. en W. stellen' voor voor kennis geving aan te nemen. Wordt aldus be sloten. Verzoek om eenige vergoeding voor verbetering van wegen. B. en W. stellen voor f 75 toe te kennen. Wordt voorgesteld beter het aansluitende gedeelte van Boonis wegje te verharden. De voorzitter deelt mede, dat dit in onderhoud is bij het „Munmikenhof". Breedvoerige bespreking volgt. Na deze met algemeen© stemmen, besloten. Schrijven van de gemeente-veld wachter met verzoek terug te komen op het in voor-vorige vergadering genomten besluit om afwijzend te beschikken op zijn verzoek tot verbetering van zijn salaris en in vorige vergadering afgewezen ver zoek om hierop terug te komen. Blijkbaar denkt onze titulares de aanhouder wint. Volgt breedvoerig debat. Er worden twee voorstellen ingediendle. dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen, en 2e. het in te willigen. Werd bet in vorige ver gadering niet 4 tegen 3 stemmten afgewe zen, thans werd het met 5 tegen 2 stem men aangenomen. Wordt opgemaakt voordracht van zetter: Ahr. Franke Mz., W. Goedbloed, J. de Wolf en L. Jakob sen. Wordt aangeboden begroeting B. A. 1920 in ontv. en uitg. ad f 467.35. Wordt goedgekeurd. Wordt overgelegd gemeente -rekening over 1919 teli benoemd in de commissie tot het na zien dier rekening dhrn. Francfce, Lou- werse en Vos; in de commissie voor re clames H. O. worden bij stemming ge kozen Weth. de Visser, Weth. Wisse en dhr. Vos. Rondvraag. B. en W. worden uitgenoo- flig-d bepalingen te maken tegen woest en onzinnig rijden met motorrijwielen en auto's. De voorzitter zegt, dat hiervoor ministerieel besluit zal worden afgewacht. Na nog enkele zaken over wegen en voetpaden sluit de voorzitter de vergade ring. Hoek. In de Dinsdagmiddag gehouden voltallige raadsvergadering werd na. lezing en vaststelling der notulen mededeeliag. gedaan van verschillende ingekomen stuk ken, w.o. bericht va.n nazien en' het in orde bevonden hebben van de boeken en kas1 van bet distributie- en gemeentelijk electr. bedrijf en van de boeken en be scheiden van den gemeente-ontvanger. Alle ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Na eenige discussie werd besloten geen ladbaesie te betuigen aan het adres van den gemeenteraad van Termunten betref fende noodzakelijk levensonderhoud. D'e begrooting der Gezondheidscommis sie werd goedgekeurd. Op de voordracht voor zetters werden geplaatst de heeren W. C. de F'eijter (Vac.- De Jonge, aftr.), D. Koster (aftr.), G. Bieleman en H. van Doeselaar. Op een verzoek van J. C. Dieleman 'en 21 anderen om overneming door de ge meente van de door hen bewoonde straat Sn de „Hoeksche Weide" volgde nogal eenige discussie. Verschillende heeren waren er voor, dat de gemeente deze en ook andere wegen overneemt, doch anderen wensch- ten nog een nader onderzoek van het Dag. Bestuur. Tenslotte werd het voorstel om het verzoek dadelijk in behandeling* te nemen' verworpen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Guiran, Van Doeselaar en A. Meert ems. Naar 'aanleiding vair een verzoek van de Vereen, van Secretarissen-Penininig1- toeesters van de Burgerlijke Armbesturen te Ierseke, werd op 'advies van het Burg. Armbestuur de bezoldiging van den ont- kanjger-griffier met algemeene stemmen gebracht van f50 op f75. Na wijziging der begrooting en aan bieding van de rekening van het gemeente lijk Electr. Bedrijf werd overgegaan tot behandeling van het voorstel tot wijziging Van de art. 13 bis en 45 der Polderveror- ueninig. Deze wijziging bestond daarin, dat „B. en W." zou worden gelezen in- plaats Van „den burgemeester". Zulks naar aanleiding van een schrijven van den kantonrechter, omdat de jurispreden- tie B. en W. vraagtStaat dit er niet, dan hebben de artikelen geen bindende kracht. Vooral de heeren Koster en A. Meertens- ver,zetten zich er tegen, „dat de kanton rechter het dus maar te zeggen had". Het voorstel tot wijziging werd echter aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Slechts zij beiden waren tegenstemmers. De vaststelling van een archiefverorde- ning leverde -zoo- .goed als geen moeilijk heden op. Na de gebruikelijke rondvraag, die niet veel nieuws bracht, werd hierop de open bare raadszitting: gesloten. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Den Bommel door H. Japchen te Poederooien (verbeterd beric lit). Bedankt voor Oudega door H. VV. te Winkel te Nijehaske. Geref. Kerken. Beroepen te Ha'rlingen en te Medem- blik II. W. Huizing, cand. te Bloemen- daal te Berlikum D. de Wit, cand. te Leidschendarh. Chr. Geref. Kerk, Bedankt voior Hoogeveen door J. P. Meijering té Barendrecht. Geslaagd te 's-Gravenhage voor liet examen Handteekenen L. 0. de heer W. K. Baart te Vlissjngen- Te Breda voor de hoofdacte de heeren' L. A. Gast, I. van 'Noppen en A. B. Plasschaert, allen te Vlissingen en A. J. Platteeuw te N.- en 'St. Joosland. T'e 's-Gravenhage de lieer G. Th. Bosselaar te Utrecht. Te Arnhem voor de hoofdacte de beer E. M. P. Drost te Nijmegen. Op het .Mulo-examen tc Breda (diploma A) M. L. v. cl. Valk te Vlissingen eh J. P. IGaaysen te Breskens. Te 's-Hage stuurliedenexamen Gr. Stv. vooï' eerste 'stuurman de heer P. Har der; tweede stuurman de heeren Wc Ak kerman en J. Zeylemaker en voor derde stuurman de heeïen D. G. Spuyman en P. W-. Swam'a. De minister van justitie heeft in getrokken voor de notariëele.„examens de benoeming van dr. Sormara»#ën .enkele anderen, en alsnog tot leden der Staats commissie, .belast met het afnemen van genoemd examen, benoemd: D. Stigter, to Bussum en dr. S. L. Schouten, direc teur der Cihr. II. B. Si- te Utrecht. De commissie voor die machinisten- examens, bedoeld in art. 8 der Schippters- wet, zal, overeenkomstig de bepalingen, vervat in. het" reglement voor de machi nisten-examens, en bet sleepvaartregle- rnent, aanvangen de 24 Augustus a.s. zit ting houden te 's-Gravenhage. De aan vragen om tot die examens te worden toegelaten moeten den voorzitter der com missie (Molenstraat ino. 15) vóór 7 Aug. t.v. bereikt hebben. V.oor bijzonderheden zie men de St.ct. no. 144. m mtw tg»a is. ui ianwtumibmct—oawa—gwa—»aa 'Ongelukken: Gistermiddag is de boerderij van den landbouwer Brassen te Hummela totaal door b'rand vernield. De 18-jarige knecht K. kwam in de vlam men om. Ook een paard verbrandde- Te Oude-Pekela iis een kind verdronken. Tijdens een vechtpartij te Assendelft is een inwoner zoodanig door Heemsker kers met messen gestoken, dat het slacht offer in levensgevaar verkeert- Brand te Breda. In de stallen van het 3e Reg. Veldartillerie is gisteren nacht brand uitgebroken. De 30 daarin vertoevende militairen konden bijtijds kt veiligheid komen, tei*wijl de paarden los gesneden konden worden!. Het ruim 50 M. lange- gebouw brandde geheel uit. D'e oor zaak is- onbekend. A a n s t e 11 e| r ij. Gisteren is te Haar lem de welbekende Mr. P. Tideman, van Bloem endaal, vrijwillig den „bak" inge gaan. Hij had een overtreding' der politie verordening- begaan (fietsrijden zonder licht en niet onmiddellijk voldoen a-an 't bevel der politie om af te stappen). Hij was dla'arvoor veroordeeld tot een geld boete sühs. 4 dagen hechtenis. Gisteren moest de boete betaald worden, doch Mr. P. Tidemian wensehte die niet te voldoen en wilde liever de hec-htenisstraf onder- 'g'aian. Hij liet zich op -zijn kantoor ar resteeren door een veldwachter en naar 't Paleis van Justitie brengen, vanwaar hij per celwagen naar het Huis van Be waring werd gebracht. (Msb.) Knoeierijen met melk on li monade. Viaz D'ias meldt uit Maas tricht Niettegenstaande er pas een zevental melkverkoo'pers door het kantongerecht met beduidende geldboeten en zelfs met hechtenis is gestraft, heeft de politie weer een aantal melkmonsters genomen:, waar van er na onderzoek weder zes met water bleken te zijn vervais-cht, ofschoon de melk hier 20 cent den liter kost. Ook nam de politie hij een aantal limonade fabrikanten monsters-, welke bleken ver- ralscht te zijn met 'aniline, sacharine, halyciLz'uUr, saponin©, enz. Enkele dier „verfrissohende" dranken bleken bij on derzoek te zijn samengesteld uit een kleurtje, een jz'uur smaakje, een tabletje sacharine en voor de rest uit water en .koolzuur. Hoe er g|esmokke 1 d wordt. In het dorpje Hersogenrath tegenover Kerkrade gelegen, werden in een paar dagen tijcis niet minder dan 90 personen aangehouden, wegens smokkelarij. Het aantal personen, dat niet aangehouden wordt, is legio. In Kerkrade zijn 50 rijks ambtenaren het korps bomen versterken. Onlangs werd te Weijden bij Aken 's nachts een vrouw van circa 80 jaren door drie bandieten overvallen en van haar geld beroofd. Toen de alleenwonen de vrouw om hulp schreeuwde, poogde •men haar te worgen. Met goeden buit sloegen de schurken op de vlucht. Twee van het drietal, D'uitschers, werden reeds door de Duitsché politie gearresteerd: nummer drie, een Hollander, werd te Kerkrade aangehouden en overgebracht naar de gevangenis te Maastricht, Naast maatregelen ter bestrijding van de sedert eenige weken wederom aanzien lijke prijsopdrijving van de eerste levens behoeften, wordt door den Christelijken Mijnw-erkersbond aan de mijndirecties in Limburg voorgesteld, over te gaan tot uitbetaling van een aanvullingsloon, be rekend naar 50 cent per dag aan alle mijnwerkers, en verhooging va-n-denduUr- totoeslag, met 10 cent per dag voor elk gezinslid beneden 14 jaar. Twee Madoereezen vielen in de ge vangenis te Samarang den cipier van Tin telen aan, die met messteken werd ge dood. D'e opzichter Westendorp schoot de aanvallers dood. Middelburg, 28 Juli 1920. Bolter f 1.6711/2, part. f 1.771/2- Eieren 13 ct., Part. 14 ct. Ter graanmarkt werden heden enkele partijtjes ko-olzaad verhandeld voor f 33 en f34 per 100 K.G. Bijgeloof. Uit Frankrijk schreef mem aan Het Handelsblad d-alt 't bijgeloof hetwelk ten oinJzent is uitgestorven, in Zui delijk Europa, en in Frankrijk vooral, nog zoo schromelijk hieerscht. Die menschen) zullen hier nooit met zijn dertienen a.an tafel zitten. We hebben fhlier, aan) 'tafel, bij alle maal tijden, een langwerpig Fransch brood, zestig of zeventig centimeter lang. Leg nooit zoo'n brood met den bovenkant naar beneden, dat brengt onheil. In groote huis gezinnen, waar het z.g. memagiebrood ge geten wordt, zal de katholieke huismoe der, die dit brood in sneden snijdt, al tijd, voor ze begint, met de punt van het broodmes het teeken des kruises maken op het brood. Gooi aan tafel geen zout oiü; het geeft ruzie. Gooi je daarentegen pieper en zout om), en is dit .niet vermengd, dan blijft de twist uit. Laait nooit op je bord een vork en een mes gekruist liggen: het geeft gekijf. Open nooit een piarapluie in de binnen kamer: daar volgt een ongeluk op; als je je natte p-arapluie te drogen wilt zetten, ga je naar de keukeni.' Maar nie-t alleen in huis „hieerscht'-' het bijgeloof. Kom je op straat een dorps geestelijke tegen, dan moet je zoo gauw mogelijk ijzer aanraken, om den kwaden invloed -te neutraliseeren. Ontmoet je daar entegen een bont paard, zwart en wit gelijk een ekster dani is dit bui tengewoon aangenaam én voordeelig. Men heffe den rechtervoet op, spuwe driemaal, en1 doe drie wenschen: deze wenschen worden verhoord! Alles door hlet boute paard! -Ook is het zeer gunstig, wanneer men een wagen met hooi beladen op z'n weg kruist. Men is dan verplicht, een -handje vol hooi in het voorbijgaan mee te nemen dat brengt geluk. Wanneer vier personen met ëen hand druk afscheid nemen, mogen de handen twee aan twee elkaar niet 'kruisen: dat is slecht. Nooit mogen meer dan twee personen een sigaar of sigaret aan denzelfden luci fer aansteken. Wanneer ik met twee vrien den hen, en we willen met z'n drieën gaan rcoken. geef ik hun zelden vuur. Dan blaas ik den lucifer uit,en' steek voor m'n eigen rookertje een nieuw houtje aan. Wanneer een vrouw hier merkt, dat ze een haarspeld verliest, of dat haar knus afzakt, dan is dat een teeken van ontrouw. In de ateliers van modistes en naaisters -zegt menvalt een naald op z'n punt, dan is dat: nieuws. Zingt een der meisjes zonder er aan te denken een kerkelied, dan zal een der werkstertjes weggestuurd worden. Wanneer ze een bruiloftskleed vervaar digen, dan zullen zij nooit verzuimen, er een hoofdhaar in -te verbergen. Dat is een onfeilbaar geluksmiddel, en vol gens de regelen van het bijgeloof heeft het naaistertje een eerste kans, binnen het .jaar haar eigen bruidstooi te kun nen' maken. Een pikzwarte ka.t met eeni klein wit vlekje o(p de borst, is de liefste. Onder de zichtbare teekenen van bij- gelooi,die hier, in den vorm 'van klei- noodiën, door de dames gedragen wor den, is het cijfer 13, een soort van te gengif als „bijou'' gedragen aan ketting of armband of ook wel een gouden handje. Maar het mooiste op dit gebied is wel de kleine medaille, waarop niets anders te lezen staa-t dan deze teekens,: De verklaring geven* de laatste twee regels van een gedicht van Rosemonde Gérard, da.-t ze schreef in net begin van haar loopbaan, toen ze pa,s Rostand's vrouw was geworden, en dat aldus ein digt „Et comroe chaque jour j-e t' aim© davantage, „Aujourd'hui plus quphier, mais bien m oi n s que demain En gelijk eiken dag zal ik 'u steeds meer beminnen Dan gisteren veel meer, maar dan morgen veel m i n. He hijgelo'ovigen, die dit plus- en min- stelletje met elkander wisselen, verdie nen- minder uitgelachen te worden dan al die anderen. Gelukkig, dat in ons land dergelijke malheden zijn uitgestorven! Postbeambten op rol schaatsen. In bet groo tep'os tkan- toor met zijn uitgestrekte ruimten te Chicago zijtn de jongere postbeambten begonnen zich bij' Irnn arbeid van rol schaatsen te bedienen. Zij kunnen daarmee dribbel zooveel werk afdoen de postdirecteur is er voor dat et een algemeene verordening wordt uit gevaardigd c«n' de jongere beambten, 'die in de grooteire postballen moeten werk'zaam jzijln, tot het gebruik van 'rolschaatsen te verplichten. In meer dere g-rootel warenhuizen van Chicago hiatal de jongelui, die bij de expeditie 'zijh aatogieisitield-, ook van rolschaatsen gebruik. Ten buitengewone civiele terechtzit ting van het gerechtshof te 's-Gravenhagte beeft gisteren mr. P. J. van Bortel, nieuw benoemd. rechter in de rechtbank te Mid delburg, als zoodanig den eed afgelegd. Middelburg. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur werd heden aanbe-i steed het verrichten van baggerwerk in het Verbindingskanaa-l, het Velrbreedka-t naai, de Tweede en Eerste binnenhaven te Vlissingen. Inschrijvers' de heeren A. Voikeï A.Tz., Sliedrecht, 93 ct.; B. P. de Groot, Zeist, '83 ct. en J. Kraaij'eveld en E. van. Aar- denne, Sliedrecht, 65 ct. per Icub. Meter opgebaggerde specie. Ritthem. Door het Burgerlijk Armbe stuur werd gisteren in 't gemetentehuis in. 't openbaar verpacht 2,52.55 H.A. (ruim 6 gemeten) weiland voor den tijd van 7 jaar. Pachter werd dhr. I. Tang© voor f 450 's jaars. De vorige pachtsom bedroeg f180. Uit de P*3rs. De dam tegen het Oosten. Het lijdt nu g,een twijfel meer, of de op-zet der Entente om door het Pools-che offensief de mlacht Van het Bolsjewisme te breken, is voorgoed verijdeld geworden. Sofjet-Ruisland moge misschien geen horde voorwalarden stellen voor 't sluiten van een wapenstilstand,, - als het den vr'ede wil zal he-t toch enkel -zijn ouii, onder profijt Van het behaalde succes-, de han den voor verdere actie vrij te krijgen. Engeland met name komt zto'o' wel aan de weet, dat het in 't Oosten een mocht tegenover izich vindt, die met geen kleine middelen is ten onder te brengen. Het gieldt hier een strijd om de heerschappij tusschen het Westen en 'tOosten, en' zoo min door iofcaasi 'als dreigement -zijn de Lenin's van hun stuk te breinigen. Mis schien. izo'u een volledige erkenning van het Sofjet-reigjme door de Entente, den vrede kunnen bezegelen, maar 'feitelijk zoü dit neerbomen op een capitulatie van Engeland tegenover de Bolsjewiki, en per slot van rekening niet eens het gevaar afwenden dat het Westen van 't Oosten bedreigt. Verg'ete men toch niet, dat het gistings proces in Voor- en Centraial-Azië onver zwakt voortduurt. De Turksche nationalis ten in Anatolië roeren zich geducht; in Egypte leeft de emancipatiebeweging met nie'uwe kracht op; Per.zië dreigt geheel ■onder bolsjewistisch en greep te komen; en Mesopotamië is s-lechts- met de uiter ste- 'krachtsinspanning voor Engeland te behouden. Ee-n- breed artikel in de „New Europe" wees pas weer op de van Moskou uit be gonnen en voortgezette pogingen om de Mo'hamcdaansche volken voor het Bolsje wisme te winnen. De propaganda we'rkt tot diep in Centraal-Azië, en heeft suc ces. En nu móge men van Engelsche zijde zich vleien met de gedachte, dat Islam en Bolsjewisme principiëele tegen standers zijn, die op- den duur zich niet kunnen verdragen, feit is, dat beiden worden bezield door de eene gedachte, om' de heerschappij van het Westen te breken. En natuurlijk gaat het daarbij! dan in de eerste plaats tegen de Britsche machtspositie. Daarin ligt het gevaar voor Europa's toekomst. De strijd van het Oosten was reeds voorlang ingeluid, maar het is de schuldige fout der Entente, -dat ze de kans-en van het Westen d-oor haar on verantwoordelijke machtspolitiek zoo aan merkelijk beeft v-erzwakt. Het gaat ander maal, gelijk ettelijke eeuwen geleden, om een groot EuropeeSCh vraagstuk, of name lijk het Oosten zich baan breekt, dan wel het Westen zal stand houden. Het ge meenschappelijk belang van alle cultuur volken, dat hierbij is betrokken, behoeft geen uiteenzetting meer. Maar nu heeft de Entente denhistorischen dam in C-en- traal-Europa vernietigd en er enkel een paar coulissen voor geplaatst, die uiter aard dan dienst van een st-evigen muur niet kunnen verrichten. Of tenslotte- politieke wijsheid nog zal zegevieren over nationaal egoïsme, zal de toekomst ons leeren. Indien niet, dan is er inderdaad alle kans, dat zieh herhaalt wat 'eenmaal in de middeleeuwen geschied de, toen de Aziatische pest, zooals de Weensche hoogleeraar Carl Brockhausen 't noemt, naar Europa doordrong. Het geldt hier e-en groot gemeenschappelijk vraag stuk, voor welks verstandige oplossing de Entente, in haar overwinningsroes, nog altoos ini-et de- noodig-e objectiviteit^- aan den dag weet te leggen. Blijft zij duurzaam in gebreke, dan treft haar de schuld van den fatal-en loop der dingen, maar zal de geschiedenis ook toonen, dat de gevolgen zich het eerst en 't meest in de knak king van haar machtspositie openbaren. (Standaard) Stw*. G0E-S-. Geboren: 25; Adriaan Leunïs, z. v. Jacobus Jacob de Jongh en Jannetje Cornelia. Labeuir. Levenl. aang.25, een kind van 'het mannelijk geslacht van Jacobus Jacob de Jongh en Jannetje Cornelia Labeur. land- m Tuinbouw. Vlas-trekke-in. In Oostelijk Z. Vlaanderen is het vlastrekk-en grootendeels geëindigd. Er werd over 't 'algemeen ander halve ct. per schrank betaald, vóór den duren tijd een halve ct., zoodat er daggel den zijn gemaakt van f9 a f 10; zoo ver namen wij van een reuzentriekker, die Za terdag met f 60 naar moeder de vrouw ging. Om zoo'n loon te ver-dienen, wordt echter zulke inspannende arbeid ver-eiseht, dat deze geen weken achtereen zou zijn vol te honden. Het mag gelukkig heieten, dat de ar beiders, die geen vasten boer hebben, zulke goede ver-diensten hebben kunnen maken, want ongetwijfeld zullen er rter- scheidenen en dat midden in den zo mer voor -korter of langer tijd zonder werk geraken. Want graan en erwten zijn er zeer weinig gezaaid; 't zijn meest vlas en bieten, en aan dit laatste gewas begint mem. vooreerst nog niet. Zieer te betreuren is bet, dat jonge kinderen bij het uiterst vermoeiende vlas bekken meehelpten; de dure tijd zal daar wel niet vreemd aan zijn. Ook uit Th-olem meldt men ons, dat die trek van het vlas in vollen gang is. Daar die uitgezaaide oppervlakte veel meer bedraagt dan vorige- jaren, is er heel wat w-.ei'k aan. Ook daar wordt anderhalve cent betaald. Er wordt ook van het nieuw geplukt© vlas reeds bewerkt, daar het ge root lein gebleekt wordt. De prijs van het vlas moet bevredigend zijn, maar van drukken koop te velde hoort men niet. (M. C.) Men meldt uit Langendijk: Treurig is het gesteld met de ziekten in de vroege aardappelen. Er zijn akkers, waarvan de opbrengst nihil is. Het ziekte proces z-et zich onrustbarend voort. Door dien de beschikbaarstelling van spoorwa gens, waarmee de aardappelen vervoerd moeten worden, v-eel te wenschen over laat, komt het voor, dat de reeds in zak ken gestorte aardappelen alle zijn aange stoken, voor ze nog v-ervoerd' zijn. Aan de veilingen worden herhaaldelijk partijen af gekeurd als onverkoopbaar. Er zijn reeds voorbeelden, dat de bouwers hun aan gevoerde aardappelen eenvoudig overboord kunnen werpen, daar zij toch niet meer kunnen verkocht worden. Z-e-er betreurd wordt het, dat de- Minister de uitvoerver gunningen zoo heeft ingekrompen, als ge volg waarvan thans- zooveel aardappelen liggen" te- verrotten, die anders voor d-e consumptie hadden kunnen dienen. ,11 Iiii—imn ii i—in i—«r—■nrwiirwfc^-Ki Jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. In de algemeene beschouwingen wordt er o-p gewezen, dat d-oo-r' de vrede tus schen Engeland en Frankrijk eene'r/ijds, en Duitschland anderzijds, een groote verbe tering voor den handel intrad. Ondanks de met steeds gunstige weersgesteldheid had de oogst van alle gef assen onder gunstige omstandigheden plaats. Ingevolge de arbeidswet wtertlen in 1919 uitgereikt 134 arbeidskaarten. Op 31 De cember 1919 waren geldig 240 kaarten voor jongens, 129 vo-oi* meisjes van 12 tot 17 jaar en 19 voor gehuwde Vrou wen. Uit omliggende gemeenten waren alhier werkzaam 17 jongens en 19 meis jes. In verschillende inrichtingen waren 98 vrouwen boven 17 jaair werkzaam1, wegens overtreding dér arbeidswet wer den in 1919 door de gemeente-politie gee nprocessen-verbaal opgemaakt. E-r werden 11 vergunningen verleend krachtens de hinderwet, welke alle fa brieken of werkplaatsen in den zin der veiligheidswet. De accijns -op' het geslacht brachten o-p f41.978.25 tegen f 19.721.75 in 1918; de accijns o-p wijn 6.632.60 tegen f21007.28: de accijns op gedistilleerd f99.008.20 'tegen f68.892.20; de invoer-* rechten f 7649.46 tegen f 397.76. In 1920 waren er in deze gemeente 4185 belastbare en 127 onbelastbare ge bouwen, tegen 4181 en 129 in 1918; de belastbare opbrengst was f823.594

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 3