zijn aangebracht, zonder dat hierover over leg heeft plaats gehad met de vak ver- eeniging waarin bijna 3000 belanghebben den zijn georganiseerd, en waardoor: ten eerste: tot het in werking treden van de zo me rdien stregel i n g van het jaar 1921 voor een aantal locomotiefdepots is toegestaan den in de nieuwe dienst- en rusttijdenvoorschriften vastgestelden maxi mum diensttijd van 102 uren in twee ach tereenvolgende weken met 18 uren te over schrijden, welke meerdere diensturen wel is waar zuilen worden vergoed, terwijl de meerdere diensturen als gevolg van vertraging op andere depots boven 102 uren in 2 achtereenvolgende etmalen niet worden vergoed; ten tweede: de rusttijd, welke buiten de standplaats tusschen twee diensten wordt genoten, in minimum met drie uren is verkort en op 9 uren is gesteld, on danks de toezegging van den minister Van Waterstaat tijdens de Tweede Ka merzitting op 25 Juni j.l., dat de ont heffingen van de nieuwe dienst- en rust- fijdenbepalingen binnen de perken der oude regeling zouden blijven; i ten derde: het Ioeomotiefpersoneei_ in meerdere mate dan voorheen verplicht wordt zijn rusttijd, welke volgens bet Ko ninklijk Besluit van 29 December 1919 ge heel vrij van felke bemoeienis met den spoorweg moet worden genoten, geschei den van zijn gezin buiten zijn standplaats door te brengen, zonder dat intijds voor Jrehooriijke slaapgelegenheid en vergoedin gen is gezorgd; ten vierde: aan een belangrijk deel van het 1 o co mo tie f per soneel werkzaamheden worden opgedragen, welke tot nog toe door stokexs-locomotiefloods werden ver- xicht; besluit met algemeene stemmen het hoofdbestuur op te dragen om zich on verwijld met de directie der Nederlandsche Spoorwegen in verbinding te stellen, ten einde ten aanzien van vorenbedoelde grie ven bevrediging te verkrijgen; en mach tigt het hoofdbestuur, indien de directie niet in voldoende mate tegemoet komt aan de billijke wenschen van het locomotief- personeel, daarvoor zoo noodig doeltreffen der middelen aan te wendjen. T weelde congres voor de weeïkracht van het Neder- 1 landsche yolk. Het door de Nod. Ver. „Ons Leger", de K;on. Wed. Ver. „Onze Vloot en de Vér. „Volksweerbaarheid" georga niseerde Tweede Congres voor de weerkracht van hét Nederlandsche Volk zal op' Vrijdag 24 en Zaterdag 25 September a.s. gehouden worden in Dili gent,ia te 's-Gravenihage. Voorzitter van het Congres is Prof. Dr. G. Ealff, terwijl de navolgende sprekers de hij hunne namen ver melde onderwerpen zdllen behande len: Mei. Br. Ch. A. van Maanen, De roeping der Nederlandsche Vrouw ten opzichte vain het Weerbaarheids- vraagstuk. Prof. L. A. van i toy en, Hoogleeraar Technische Hpogeschool, De betéekenis onzer economische wieer kracht voor de nationale weerbaar heid en de economische voorbereiding der Natie ten behoeve van de Lands verdediging. Dr. J. C. Koningsberger Oud-Voorzitter van den Volksraad in Ned. Indië, Oud-Directeur van 's Lauds Plantentuin te Buitenzorg, Het weer baarheids vraagstuk over Ned.-Indië uit een intornationaal-politiek, nationaal en economisch oogpunt. Mr. L. J. Pleïhp; van Duiveland, Oud-Hoofdra dacteur van de Nieuwe Courant, De roeping der Nederlandsche Pers ten opzichte vaal het Weerbaarheidsvraag- stuk. K. Ëlout, Redacteur van het Handelsblad, Kracht en Recht. J. van de Wall, Een nationaal blok. Uitvoering Warenwet. Bij Kon. Best. is bepaald, dat een keu ringsdienst wordt gevestigd, o.a. te Goes. Zie Staatscourant 143 voor te weten 't ge bied, dat elke keuringsdienst omvat. Weder beschikbaarstelling van eigendommen. De Minister van Oorfog brengt ter ken nis, dat alle eigendommen, welke inge volge vorengenoemde wet op of na 27 Juli 19W in gebruik zijn genomen, voor- zoover deze nog niet zijn teruggegeven vóór dagteekening dezer kennisgeving, met ingang van 27 Juli a.s. weder geheel ter beschikking van de rechthebbenden wor den gesteld. De uitsluiting in de bouw vakken. Gistermiddag zijn de besprekingen tus schen de vertegenwoordigers der patroons organisaties en van de moderne en syn dicalistische werkgeversorganisaties voort gezet. De conferentie heeft nog geen re sultaat gehad. Beide partijen zullen de voorstellen nader overwegen. Donderdiig- avomd heeft een nieuwe conferentie plaats. Pensioenen Spoorwegpersoneel. Naar aanleiding vajn het feit, dat de uitbetaling van de pensioansverhooging voor Rijkspersoneel reeds aanving, heeft het Bestuur van den Bond van Gepen- sionneerden bij de Ned. Spoorwegen bij Regeering en directie aangedrongen op maatregelen tot spoedige uitbetaling van de 40 pet. verhooging op de pensioen en- van het gepensionneerd spoorwegperso neel. waarvoor, naar de Minister van Wa terstaat heeft medegedeeld, de medewer king van de Staten-enGeraal vereischt wordt, terwijl spoedige behandeling dezer zaak door den Minister is toegezegd. Allerlei. Mr. Treub, oud-minister en lid van de Tweede Kamer is voor drie weken' naar Zwitserland vertrokken. De Minister van Arbeid heeft een com missie van onderzoek naar de toestan den in het bouwbedrijf ingesteld en den voorzitter en leden dier commissie be noemd. De volkstelling 1920 zou volgens een circulaire van den Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland doorgaan. Naar aanleiding va,n een vraag, van den heer van Ravesteijn heeft de mi nister van Binnenlandsche Zaken mede gedeeld, dat bij het vertrek van den voor- maligen Duitschen keizer uit bet Duitsche hoofdkwartier geen Nederlandsch opper- cf hoofdofficier aanwezig is geweest. De heer Louis Boer uit Haarlem zal benoemd worden, tot directeur van de Kon Militaire Kap ei (muziek van Dunk- Ier) te Den Haag; dit moet geschieden! door den regimentscommandant; doch 't zal vooreerst niet wezen, dewijl een uitweg moet gevonden worden om den heer Boer, die anders den rang van ad judant-onderofficier zou krijgen, tegemoet te komen, daar hij gedurende de mobi lisatie vijf jaar reserve-off icier geweest is. De minister van landbouw heeft be treffende de aanschaffing van brandstof fen door rijksinstellingen bepaald, dat, indien een rijksinstelling brandstoffen per wagon kan betrekken, alsdan niet de ge wone maximum prijs per wagon zal wor den berekend, maar de brandstof zal wor den geleverd tegen den daarvoor bepaal den iocomijnprijs, verhoogd met vracht en lossingskosten en een zeer matige winst voor den bi'andstoffenhandelaar. De miliciens der lichting 1918, die in Februari 1919 zijjn ingedeeld hij de regi menten cavalerie, worden 31 dezer in het genot van groot, verlof gesteld. De minister van landbouw heeft be paald, dat met 1 Aug. ai-s. de uitvoer van vleesch en slaohitafvajlen Van nuch tere kalveren niet meer zal zijin toege staan. Het hoofdbestuur van de Ned. Vereeni ging voor Huisvrouwen heeft besloten, bij den minister van landbouw een audiën tie aan te vragen inzake de verliooging der melkprijzen. Gedep. Staten van Zuid-Holland heb ben niet goedgekeurd het besluit van den Raad van Rotterdam tot het verleenen van terugwerkende kracht aan de salaris- veihooging tot 1 Jan. 1919 van de ge meentewerklieden. De soc.-dem. raadsle den zullen (natuurlijk) voorstellen in hoo- ger beroep te gaan bij de Kroon. De heer J. Wiertsma, voorganger dei' Baptistengemeente te E.mmen is verko zen verklaard als (chr.-hist-) lid van den Raad aldaar. De gepensionneerde en gegageerde In dische militairen hebben het plan opge vat, bij1 de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1922 met een eigen candidaat uit te komen. Men noemt als zoodanig den heer S. J. Ady, gepensionneerd onder luitenant O.-I. leger, thans O.-I. ambte naar met verlof hier te lande. Deze Can dida atstelling staat hoofdzakelijk in ver band met het feit, dat de Indische ge- pensionneerden teleurgesteld zijn over de wijze, waarop de Tweede Kamer de ver hoogingen van de vóór 1 Januari 1920 toegekende pensioenen heeft behandeld. Gestreefd zal worden naar verkrijging van weduwen- en weezenpensioenen, alsmede verzekering der pensioenen van hen, die vóór 1917 zijn gepensionneerd. Premie-vrij pensioen? Men deelt uit Den Haag mede, dat de ministerraad zou besloten hebben tot hot niet meer inhouden der kortingen op de pensioenen der Rijksambtenaren, hetgeen voor vele ambtenaren een salaïisverbe- tering van '7 pet. zou beteekenen. Uit Provincie. Staking aan de werf Zee land. Uit Vlissingen wordt aan De Cou rant gemeld: Het personeel van de werf „Zeeland" te Hans weert is voor het groot ste deel georganiseerd in de R.-K. en Chr. Metaalbewerkersbonden. Nu op herhaald aandringen de directie blijft weigeren be tere loonen en arbeidsvoorwaarden vast te stellen, hebben de werklieden een motie aangenomen, waarin ernstige verontwaar diging over deze bonding wordt uitgespro ken, het hoofdbestuur gemachtigd wordt alle wettige middelen aan te wenden om de wenschen te doen verwezenlijken, ter wijl bij volhouden der directie een ern stig conflict onvermijdelijk wordt geacht, waartoe een ultimatum aan de directie moet worden gesteld. Verplaatst met ingang van 1 Aug. a.s. de telegrafisten W. F. Happée en L. v. d. Jagt van Amsterdam (telegraafkan toor) naar Middelburg (telegraafkantoor). De aak Dankbaarheid, schipper Ver hoeven, geladen met mais, is in de buiten haven te Hansweert omhoog geloopen en daarna gezonken. Benoemd tot rijksklerk ter inspectie Hansweert (standplaats Goes) die heer C. P. van Gemerden te Middelharnis. In de Zaterdag te Stavenisse gehou den vergadering van ingelanden van het waterschap „Stavenisse" werd vastgesteld de rekening en verantwoording over 1919-- 1920, De ontvangsten waren f27431.39,5, de uitgaven f24108.71,5, zoodat er een goed slot was van f 3322.68. Na aan bieding van het verslag van den toe stand van het waterschap en het bren gen van enkele wijzigingen in de begroo ting 1920'21, werden herbenoemd als vertegenwoordigers van het waterschap in den Dijkraad der waterkeering van de calam. polders O ud - Ke m pon sh o f slede en Moggershil de hoeren H. J. Dorst en P. Gaakeer Az. (M. C.) Middelburg. De Me 1 kprijs. Gisteren middag werd in het -Militair Tehuis op-'» nieuw een vergadering gehouden van den Bond van Melkveehouders, waartoe ook nu weer niet-leden waren uitgenoodigd, er waren een 10-tal personen meer tegen woordig dan op 17 Juli. De voorzitter, de heer Theune, zeide, dat het doel weder is bespreking van den melkprijs. Verleden week is er aan merking opgemaakt, dat de leveranciers zoo korten termijn namen tusschen de vaststelling van een verhooging en den dag van ingaan van den verhoogden prijs. Dit is geschied omdat vooraf reeds over leg met de autoriteiten was gepleegd en men deze nu voor een definitief besluit moest plaatsen. Nu wil het bestuur ech ter wat langer termijn nemen en stelt voor met ingang van 1 Augustus den prijs opnieuw te verhoogen. Naar aanleiding van het genoemde doel ontspon zich een zeer uitvoerige discussie, waarbij het in de eerste plaats ging over de vraag of de vergadering den. verkoop prijs in het klein zou vaststellen or wel den prijs door de leveranciers van fabri kanten en slijters te vragen, terwijl een niet minder brandende kwestie was of het juist is, dat alle maximumprijs van de melk is opgeheven of alleen de bijzon dere voor Middelburg en Vlissingen. Is de algemeene prijs niet opgeheven, dan zou deze nog 18 cent zijn en zullen de slijters en fabrikanten moeten kunnen bewerken, dat deze 20 cent mag worden, welke verkoopprijs door alle aanwezigen, ook door den directeur der Coöperatieve Melkfabriek billijk en noodzakelijk werd geacht. De heer Dekker, de meerderheid van het bestuur en verschillende leden meenden, dat men evenals dit de laatste jaren is geschied, den kleinlrandelprijs moet vaststellen in casu dus 20 cent en dan aan ieder leverancier overlaten zich met zijn afnemer over de winstmarge te verstaan. Van meer dan een andere zijde werd daar echter tegen aangevoeld, dait de leveranciers niets te maken hebben met den kleinhandelprij's, voor hen geldt al leen de vraag, wat zij van' hun melk maken, en deze meening kreeg de over hand, men vreesde niet voor de genoem de gevaren van concurrentie door slij ters, die te weinig berekenen of van eigen melkverkoopers. Ofschoon het bestuur aanvankelijk meende, dat 15 cent voldoende was, werl besloten 16 cent te bepalen ingaande 2 Augustus, daar 1 Augustus op Zondag valt. Een voorstel om in het vervolg hét bestuur te laten beslissen als prijsverhoo- ging noodig blijkt, vond geen instemming ook niet bij het bestuur, dat vreesde voor veel moeilijkheden. Een opwekking tot de aanwezige niet- leden om zich aan te sluiten had het succes, dat enkele zich ais lid opgaven. Het publiek zal vanaf a.s. Maandag dus wel 20 cent voor de melk moeten' betalen. Gisterenmorgen ontdekte een turf handelaar, dat zijn pakhuis in de Suiker poort open stond. Ofschoon niet is vast te stellen of er turven ontvreemd zijn, is het zeker, dat een ongenood© gast in bet pakhuis is geweest. De uitgesloten bouwvakarbeiders ver- zamelen zich de laatste dagien bij de toe gangen der stad om van buiten komende en hier werkende collega's tegen te hou den en te overreden niet te gaan werken. De politie waakt tegen molesteeren. Goes. In den gemeenteraad van heden wordt mededeeling gedaan van de vol gende ingekomen stukkenBericht van Gedep. Staten van goedkeuring van de Raadsbesluiten tot: wijziging der veror dening voor het Bestuur van het Gast huis ;°onderhandsche aanbesteding van de verbouwing vana het gebouw voor Rijks kantoren; aangaan eener geldleening ad f3600 voor. genoemde verbouwing; en re geling opnieuw van de prijzen der gemeen telijke bouwterreinen. Idem van ontvangst van het Raadsbesluit van 1 Juli 1920 tot wijziging der Motor- en Rijwielveiorde ning." Missive van dezelfden, houdende toe zending van een afschrift van het Ko ninklijk besluit van 21 Mei 1920 no. 37 tot verhooging van het bij Kon. besluit van 14 Maart 1918 no. 9 verleende voor schot uit 's Rijks kas voor woningbouw tot f22.098.76. Rapport van bet Centraal- burieau voor verificatie tein financieel© ad viezen der vereeniging van Nederlandsche Gemeenten betreffende de opname van kas en hoeken van den gemeente-ontvanger. Verzoeken van het Bestuur der Vereeni ging van Secretarissen-Penningmeesters van Burgerlijke Armbesturen in Noord- en Zuid-Beveland om steun ter verkrijging van een hetere salarisregeling voor gemel de ambtenaren; dat der Vereenigmg „de Ambachtsschool" te Goes om voor de jaren 1919 en 1920 een bijdrage te ont vangen in de verhoogde jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de am bachtsschool en de avondschool voor am bachtslieden; en dat van de Viereeniging tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer in Zuid- en Noord-Beveland om een sub sidie uit de gemeentekas. De gemeemierekening over 1919 ver meldt aan inkomsten f508,410.86, uitga ven f495.768,52, batig saldo f 12,642.34, (vorig jaar f 35,709.70). Wemeldinge. Gistermiddag had de werkman J. -N. werkzaam op de wer- feein vain. ,cLe cleïde schutsluis alhier, het ongeluk terwijl hij dienst deed als remmer op de kipkarren met een zij- her heenen daartusschen bekneld te geraken, en zich dermate te bézeeren dait inroeping! van geneeskundige hulp noodzakelijk bleek, en hij per as naar zijn woning moest worden vervoerd. Maandag vergaderde de gemeente raad; voorzitter dé burgemeester. Afwezig met kennisgeving M. Hoogesteger. De no tulen worden gelezen en 'na het besluit tot het verleenen van subsidie aan de N. V. Spoorwegmaatschappij Zuid-Beve land te hebben aangevuld met de bepa ling, dat alinea 2 zal worden gelezen „dit bedrag zoo dit noodig zal blijken nog te verhoogen met het aandeel der gemeente in de 38 pet. van het door de gemeenten, polders en waterschappen eventueel te dekken tekort", goedgekeurd. Ingekomen zijn van Ged. Staten de goedgekeurde be grooting dienst 1920. Van Chr. van Hoorn een dankbetuiging aan de leden van den Raad, die hebben medegewerkt aan de verhooging zijner jaarwedde. Het goedge keurd besluit tot wijziging der gemeente- begrooting dienst 1919. Een uittreksel uit bet Kon. besluit waarhij de wijziging van de verordening op de heffing van een Hoofdelijke,n Omslag in deze gemeente is goedgekeurd. In behandeling komt een verzoek van het hoofd der bewaar- en handwerkschool om hare jaarwedde te verhoogen. Burg. en Weth. stellen voor de jaarwedde van bet hoofd met ingang van 1 Januari 1920 te verhoogen tot' f 1000 en van de help ster tot f300. De voorzitter licht het ver zoek nader toe, dat B. en W. in verband met de door de onderwijzeressen van de O. L. schoten de jaarwedden aan de be waarschool te laag zijn. De heer J. A. Dominicus acht de aange voerde gronden niet juist, niet-gediplo- meerden zijn niet gelijk te stellen met ge diplomeerden. Hij kan zich vereenigigen met het voorstel van B. en W., maai) zou aan de verhooging geen terugwerkende kracht willen verleenen, maar deze doen ingaan 1 Aug. a. s. De voorzitter wijst op de handelingen van het Rijk en op den nog steeds stijgenden levensstandaard en acht billijk terugwerkende kracht te ver leenen. Dhr. P. Lindenberg zegt, dat het salaris bij de begrooting te laag is vast gesteld en acht niet meer dan billijk, dat de verhooging over bet geheel© jaar wordt vegeven. Besloten wordt conform het voor stel van B. en W. de jaarwedde van het hoofd te bepalen op flOOO. Dhr. A. Dominicus stelt voor de jaarwedde van de helpster in plaats van op f 300 op f400 te bepalen. Na eenige discussie wordt hiertoe besloten en de datum van inganv bepaald op 1 Januari 1920. Het voorstel van B. en W. om geen steun te verleenen aan ©en door den Raad der gemeente Termunten aangenomen mo tie i. z. aftrek van noodzakelijk levenson derhoud hooger dan f900 bij de bepaling van het inkomen voor den Hoofdelijken Omslag, wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen, die van A. Dominicus en J. A. Dominicus. De verordening bedoeld in art. 6 der Warenwet wordt vastgesteld overeenkom stig bet toegezonden concept. Hierna wordt het gemeenteverslag over het jaar 1919 aangeboden. Voorlezing geschiedt^ van een verzoek van Steenland, Geluk, Slaakweg en Kooman, waarin opheldering wordt ge vraagd betreffende handelingen van de gas- commissie i. z. opdragen schilderwerk gas fabriek. De voorzitter zegt, dat B. en W. meenen dat het niet op den weg van den Raad ligt opheldering te verstrekken aan derden van handelingen door een col lege verricht. De voorzitter der gascom- missie verstrekt den Raad de noodige inlichtingen en zegt, dat hij had verzuimd tijdig aanwezig te zijn om aanwijzingen te gevenhij heeft hier aan belanghebbenden, zijn verontschuldigingen aangeboden; adressanten zijn in de gelegenheid geweest hij de opening der opgaven tegenwoordig te zijn, maar hebben hiervan geen ge bruik gemaakt; de verdachtmaking van geleverde minderwaardige verf is geheel onjuist. Dhr. J. A. Dominicus spreekt zijn bevreemding uit dat requesli'ant 1'K. Geluk in het adres genoemd, niet heeft geteekend, later blijkt dat deze zich ge heel niet met de zaak wenschte m te laten. De beschuldiging, dat de handeling de gascommissie onwaardig is, is feitelijk meer persoonlijk bedoeld op den voorzit ter en acht het zijn plicht den gewor pen blaam af te- wentelen. Dat de voor zitter verzuimde tijdig aanwezig te zijn tot bet verstrekken van inlichtingen was juist, maar hij was hierin door andere ambtsbezigheden verhinderd. Verder acht hij het niet noodig de namen der con- geleverd 4 opgaven blij den boekhouder, die in officiëele vergadering zijn geopend. De gegadigden wenischten het werk uit te voeren als volgt: Steenland f 196.(0, Slaakweg £198, Koioman f187, Lagen dijk f 105. Den voorzitter komt wel een woord van lof maai* niet van blaam toe. Verder wordt het adres voor kennis geving aangenomen. Een schrijven van den Minister betreffende het aangaan van geluleeningen voor het uitvoeren van werkzaamheden, waarin wordt aanbevolen zich eerst te verzekeren, dat de leening kan worden geplaatst voor de werken worden uitgevoerd, wordt voor kennis geving aangenomen en hieraan zal de aandacht ry orden gewijd. Op een verzoek van den Alg. Ned. Bouwajrbeidersbond aan te sluiten bij het werkeloosheids- besluit, wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. De gemeenterekemng over het dienstjaar 1919 wordt aange boden en gezonden naar de commissie van onderzoek. Aan de orde is een voor stel van B. en W-, B. de Mul voor verrichte werkzaamheden voor de ge meente na zijn ontslag een gratiiicatie te verleenen van f100. De voorzitter zegt, dat de voormalige ambtenaar nog ruim 3 maanden na zijn ontslag voor <le ge meente heett gewerkt. J. A. Dominicus kan zich met liet voorstel niet veree- nigen. Bij meerderheid van stemmen is besloten met 1 Januari 1920 geen bezol digd personeel meer te hebben. De voor zitter zegt, dat het een tegemoetkoming is voor de diensten, die hij heeft bewe zen uit vrijen wil, niet alleen voor de distributie maar ook voor hulp aan den secretaris voor gemeentelijke werkzaam heden. Dominicus gaat niet accoord, de Raad zou in deze inconsequent zijn; de Raad heeft geen bezoldiging toegestaan en zou nu gaan bezoldigen, in anderen vorm. De voorzitter zegt, dat in de dis cussie te veel gewezen wordt op verleen de hulp aan den secretaris, de secretaris wordt met geholpen, de gemeente is ge holpen, en wel zoo, dat de werkzaamhe den tijdig klaar zijn. P. Lindenbergh zegt, dat het een vrijwillige tegemoetkoming is voor vrijwillig bewezen diensten en geen negeeren van het vorig raadsbe sluit. Hij zou gaarne de bewering van Do minicus „dat de ambtenaar was ontslagen en toch kwam" nader toegelicht zien. (Jok had hij liever gezien, dat deze niet meer wa,s gekomen. Dit zegt Dominicus zijn bedoeling niet te zijn. A. Dominicus kan zich met de door den voorzitter aan gevoerde gronden niet vereenigen. P- Lin denbergh acht de aangevoerde gronden zeer juist en de handelingen van den ambtenaar zijn in het belang der ge meente. Hierna wordt het voorstel aan genomen met 4 tegen 2 steprmen, die van dhr. A. Dominicus en J.4A. Domini cus. Aan B. en W. wordt machtiging verleend de kosten van ontvangst van de Vereeniging van Vreemdelingenverkeer en het verplaatsen der noodwoning, te, bestrijden uit de gemeentekas. Op advies van de commissie van onderzoek wordt de rekening van het Burgerlijk Armbe stuur vastgesteld in ontvang op 133154.81 en uitgaaf op f 16818. B. en W. stellen voor met ingang var» 1 October school II op te heffen, eervol Ontslag te verleen,eii aan 'J. H. J. Bar- telse, hoofd dier school en H. J. Da aker en A. M. J.. Zwitselaar, met goedvinden over te plaatsen naar school 1. Waar deze handelingen in het belang van het onderwijs worden geacht, wordt hiertoe besloten. Ten slo.tte komt in behandeling de restauratie van den toren van het ge meentehuis. Door B. en W. wordt over gelegd een plan, en begrooting van kos ten welke zullen bedragen pl.m. £5500 zonder, en pl.m. f 6500 met restauratie van het fundament. B. qn W. zijn voor deze hooge kosten teruggedeinsd en stel len voor den toren af te breken. J. A. Dominicus betreurt het voorstel van B. en W. en zou gaarne het uurwerk en de bel voor het luiden behouden. De voor zitter zegt te hebben verwacht, dat de burgerij zich had uitgesproken in deze zaak en zou dit gaarne zien. Na verschil lende discussie over het voor en tegen wordt een beslissing aangehouden tot een volgende vergadering. Nadat P. Linden bergh heeft verzocht bij een zoo uitge- 1 breide agenda vroeger te beginnen, wordt de vergadering gesloten. Grijpskerke. Gezinnen welke nog bruin- broodkaarten wenschen te ontvangen, ge lieven deze Vrijdagvoormiddag van 11—12 uur af te halen ten huize van W. de Wolf. Op 'een ander uur worden geen kaarten meer afgegeven. Terneuzen. Hedenavond was al weer vergadering van onzen Raad. over het tweetal artikelen, waarover in de verga- I dering van Donderdag j.l. de stemmen staakten, 6 tegen 6. Na mededeeling van enkele ingekomen stukken o.a. van Ged. Staten, vermel dende ongeldig verklaring van het beroep van mevr. Duiker tegen haar schorsing als lid van den Raad, werd dadelijk over- gegaan tol stemming over het amende- ment-Hamelink (s.d.a.p.) om onder zekere voorwaarden wel muziekinstrumenten m de café's to laten spelen. Dat werd thans aangenomen met 7 tegen 5 stemmen, die van de heeren Colsen, de Jager. Schede, van den Ouden en van Cadsand. Het artikel kon au dus verder worden behandeld. De heer Colsen (r.-k.) stelde allereerst voor, om aan Sluiskil implaats T van één dag drie dagen kermis toe te staan Hij zei, dit namens de bevolking van Sluiskil- te doen. De heer van Cadsand (St.-Geref.) pro testeerde tegen die laatste woorden. Hij kwam pit naam van een deel der be woners van Sluiskil, die zich tegen dit voorstel verzetten. De heer Nolson (lib.) vond den heer Colsen niet principiëel. Voor Sluiskil wil ihij kermis en voor Terneuzen wil hij deze droogleggen. De heer Scheele (a.-r.) merkte op, dat we geheel den verkeerden weg op gaan. Overal gaat men over tot afschaffing of beperking van de kermis en hier doen we het op Belgische manier in alle mo gelijke gehuchten. De heer de Ridder (lib.) bepleitte ge legenheid voor dansen op den tweeden en derden Paaschdag en Pinksterdag. In antwoord daarop wenschte de heer Scheele nog eens te verklaren, dat we op weg zijn om. ons volksleven meer en meer te demoraliseeren. Spr. becritiseer- de voorts den Volksbond tegen drankmis bruik, die in 't geheel geen adres tot den Raad heeft gericht over deze belangrijke kwestie. De heer van den Ouden (c.-h.) verbaas de zich ook ten zeerste over het voorstel van den heer de Ridder. Het grootste deel van Terneuzen zal zich daaraan er geren. Straks zegt men nog ,,'t Is in Ter neuzen altijd kermis". De heer Geelhoed (lib.) ontkende, dat er hief veel drankmisbruik voorkomt. Waarom is het dan noodig, dat wij als Raad overal paal en perk aan .stellen? De heer Nolson repliceerde en ver klaarde, dat de heeren Scheele c. s. de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2