Bmne^and Uit sie Propels, brand. De oorzaak is onbekend; men ver moedt, dat er kwaadwilligheid in het spel is. De levensmiddelenonlusten hebben zich nu ook naar Berlijn uitgebreid. In de hal der fruitmarkt vielen vechtpar tijtjes voor. Een uit Hamburg aangekomen redenaar hitste de koopers op hiet voorbeeld van Hamburg na fe volgen.. De politie kan de onlusten spoedig bedwingen, doch niet verhinderen, dat meerdere groepen van 500 tot 1000 man met roode vaandels door de straten trokken. In de betooging werden borden met "het opschrift: Weg met den levensmiddelenwoeker! gedragen. Veel erger zijn de gebeurtenissen in de provincie. Uit alle deelen van Duitschland komen berichten over botsingen, waarbij doodeD en gewonden gevallen zijn. Het ergste schijnt h:et nog in Hamburg toe te gaan, waar de regeering zich op alle eventualiteiten voorbereidt. Er zijn daar veel troepen geconcentreerd en on onderbroken rollen treinen met soldaten, machinegeweren, bagage naar Hamburg en Altona. Gisteren zijn te Cuxhaven plunderin gen voorgekomen. De politie was mach teloos. De kustweer, werd te hulp ge- ioepen doch greep niet in. Heden eischten de vakvereenigingen in aanplakbiljetten het terugtrekken der troe pen en politie uit de straten. Zij verklaar den, dat zij zelf de orde zouden, hand haven. Erg populair schijnt burgemeester Schieidemann te Kassei niet te zijn. Hij wordt voortdurend in de burgerlijke pers op scherpe wijze aangevallen en nu heb ben belhamels beleedigende woorden op den gevel van zijn huis geschilderd. Bur gemeester Scheidemann heeft een pre mie van 500 Mark uitgeloofd voor deu gen e, die de daders kan aanwijzen. In den gemeenteraad is de geschie denis ook teT sprake gekomen. Scheide mann zeide tot een redenaar van de rechterzijde, dat deze thans wel blij' moest zijn, omdat de propaganda van zijn par tij zulke goede vruchten droeg. Die bur gemeester betreurde de wijze, waarop de burgerlijke pers den strijd tegeu hem' voert. Zelfs zijn familie werd niet ge spaard. Een Duitsch-naltionaal spreker verzekerde, dat zijn partij' den gevel van den burgemeester niet had doen bevuilen. Trouwens is de actie van de burgerlijke partijen niet tegen burgemeester Scheide mann, maar tegen den partijleider Schei demann gericht. Te Potsdam staakt sinds Zondag het personeel van de gemeentetram. Bo vendien was er des avonds noch ga's- noch electrischi licht. In den Schouwburg ging de voorstelling toch door met be hulp van kaarsen en olielampen. Sinds gisteren staken ook de gemeentebeamb- ten. De stakers vaar de electrische cen trale voorzien alleen het ziekenhuis met stroom. i Ern telegram meldt, dat de staking is opgeheven. Te Frankfort hebben de vakveree nigingen een betooging tegen de duurte georganiseerd, waaraan ruim 50.000 per sonen deelnamen. De rust werd nergens gestoord. Te Hamburg hebben opnieuw relle tjes plaats gehad. Een aantal vrouwen, die de opgewonden menigte tot plunderen aanspoorde, werd aangehouden. Er is te Hamburg in de laaltste dagen voor ver scheidene millioenen mark geplunderd. Met groote meerderheid van stem men heeft de landdag van Waldeck-Pyr- mont de wet aangenomen waarbij schade- vergoeding aan1 den vroegeren vorst toe gekend wordt. In baar geld krijgt de vorst 3}/s millioen Mark, die hij grootendeels noodig heeft voor de rijksvermogensbe lasting. Na een bruiloftsmaal te Welders- hausen bjj Hersfeld zijln 18 personen on der vergiftigingsverschijnselen ernstig zie kgeworden. Drie jonge meisjes zijn reeds overleden. Te Neuss. zijn twee mannen en een vrouw gearresteerd, die 's nachts een goe derentrein hebben aangevallen en beroofd. Bij het gevecht tusschen de roovers en het treinpersoneel werd een poorer ge dood. i Te Oberhausen zijn 19 spoorwegbe ambten wegens roof van goederen gear resteerd. Do gedwongen leening. Tot en' met 28 dezer was op de staats- feeining 1919 gestort en bij de Nederiand- sche Bank verantwoord een bedrag van f 418.229.141.20, dat is slechts f 161.24 meer sedert de voorgaande week. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Door de yereeïiiging voor Handels onderwijs te Middelburg zijn aan de Prorincaale Staten twee adressen ver zonden, waarin resp. wordt gevraagd ide subsidie voor de Handelsd agschool te verboog'en van eeïi maximum van f 5000 tot 10.000 en die voor de han delsavondschool van 10 op 15_ pet lier, gewone uitgaven ein het maximum van f2000 op x 3000. GadStaten zeg gen dat voldoen aan dit verzoek zou zijn afwijking van den regel in zulke gevallen toegepast pn stellen voor de (subsidie voor beide scholen vast te Stellen op 15 pet. de!r gewone uitga vee lm|et leen maximum van f 6735 voor de dagschool en f 1800 voor de avond school. (Voorgesteld worden wijzigingen in de begrootingen voor 1919 en 1920, waardoor het ^eindcijfer resp. met f 14 duizend en f604.392.50 wordt ver hoogd. v Gisterenavond heeft het Middelt burg'sch matunenkoor in den Buiten tuin >een concert gegeven onder (li ree*, tie van den heer Joh. Cleuver. De verschillende nummers werden op zee® verdienstelijke wijze ten gehoor© ge bracht ,en te vrij' talrijke aanwezigen toonden den zang, ter afwisseling van de muzikale uitvoeringen, zeer op prijs te stellen. Gelukkig' was die' wind gaan liggen, waardoor (de zang veel heter totzijn ieeht kwam, alleen voor de pianissimo'^ is de tuin minder ge schikt, m!en hoort daar bij (de veranda zeer weinig van, wat niet wil zeggen, dat wij pielt opeerkherhaling van Oen concert als dit willen aandringen. Bij Koninklijk besluit zijn be noemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Boonepolder A. van üiike te 's-Gravenpoldertot 1 iel van net bestuur van het landschap voor de Nol tusschen den Koude- en den Lo- venpolder J. van Wijck te Hoek; tot dijkgraaf van: den Kanaalpolder B. van Hijfte te Philippine; den Oude polder van Sint Philips land A. A. van Nieuwenhuysen te Sint Philipsland in het bestuur van: den Willempolder (N. B.l tot dijkgraaf S. J. de Regt, en tot gezworene M. I. Verhulst, bei den te Wissenkerke; 'den Nieuwlande- polder, tot dijkgraaf J. Verlare Jz. en tot gezworene J. Blok Az. beiden te Klrabbetnidijke; en voorts tot gezwore nen van: den Jkdriaanpolder J. de Regt te Kortgeneden nieuwen annex Stavenissep.older C. Luyk Jzoon te Stavenisse; den Stads pokier C. P. Kal- lewaard te Kortgene; den Nieuw Noord Bevelandp. A. Hanson, te Colijnsplaat; het waterschapl Ellewoutsdijk M. Rent meester te Ovezand; iden Reigersberg- schen polder P. Bruynzeel te Rilland; den Mariapolder (N'oorrl-Beveland) J. Van der Maas, te Wissekerke; het wa terschap Poortvliet E. van der Slikke en H. van .Westen, beiden te Poort vliet; het waterschap Groote St. Anna' en Nieuwe Hoven I. de Bruyne Az., te Cadzand; het waterschap St. Maar tensdijk P. J. Noom te St. Maartens dijk; den Heer Jansz.-polder J. de Kami Cz. te Wissekerke; den polder Ooster- ban van Schouwen ,N. G. Fasol te Renesse; den Nieuw St. Jooslan'dpol- der C. Dingemansie, te Nieuw en St. Joosland; het waterschap Nieuw Bom- menede N. A. Deïst, te Zonnemaire; den Oud Noord-Bevel and polder P. Zuydweg te Ratshet waterschap Lo ven- en Willemskerk© G. Tollenaar te Hoek'; den Dreischorpoider N. J. van den Bout, te Dreischor; het water schap Ooster- en Sir Jansland A. S. van Hoeve, te Sir Jansland; den Thoompolder W. de Jonge te Wis- teekerke. Bij' Kon. besl. is met 1 'October de referendaris bij het Hoofdbestuur der posterijen en telegrafie A. de Vul- der van Noorden bevorderd tot admi nistrateur, en is hem met gelijken da tum eervol ontslag als zoodanig ver leend, onder dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten; is met 1 Juli benoemd tot directeur van 'het spoorwegpostkantoor no. 1 tel Am sterdam A. P. de Vey Mestdagh, thans adjunct-directeur bij den dienst der posterijen, t 'Bij het onweer, idjat Dinsdagavond boven onze provincie .woedde, is Ide bliksem ingeslagen in de vlasfabriek van Ida Gebrs. Paridaen, te Sint Kruis en in de landbouwSchuur van Corn. Rodts, te Éede. Beide perceelen zijn afgebrand. f— Men schrijft ons: Hedenmorgen had in 't gebouw van de N. V. fde N. Zeeuwsche Courant op den West singel alhier de plechtige inzegening plaats van de lokaliteiten waarin bet couranten- en flrukkersbedrijf wordt uitgeoefend. De inzegening werd ver richt door den H.Eerw. Heer J. M. J. Baede, Deken van Middelburg en pastoor te Goes. Daarna werd in het zetterslokaal een Christusbeeld ge plaatst., voorstellende het Heilig Harl, waarbij een acte van Toewijding werd uitgesproken door den W.Eerw. Heer P. L. B angert, kapelaan alhier. De plechtigheid] werd onder meer bijge woond door het college van Burge meester en Wethouders en den ge meente architect den heer Rothuizen, den aannemler den heer Chamuleau, de commissarissen der Vennootschap, directeur ien redacteuren en verschil lende .andere genoodigden, waaronder ook 'dames, o.a. mevr. Vienings. Na afloop wend de eerewijn rondgediend en eeinige toespraken wierden gehou den. waarbij' "door Kapelaan Bangerfc speciaal dank' gebracht werd aan den burgemeester voor diens yereerenda tegenwoordigheid. Goes. In de Raadsvergadering van helden worden de volgende ingekomen stukken vermleijcf1. Bericht van goed keuring van het Raadsbesluit van 26 Februari 1920 txo. '12a tot wijziging der verordening op de heffing yan miarktgelld2. Koninklijk Besluit, van 21 Mei 1920 no. .37, waarbij" het'hij Koninklijkbesluit van 14 Maart 1918 ho. 9 verleende RijKsVoorschot voor aankoop van grond wordt verhoogd tot f 22.098.75; 3. Bericht van Geel. Staten van goedkeuring yan het Raads besluit van 26 Februari 1920 no. 15 tot het aanvaarden van een Rijksvoor schot voor den bouw van 35 wonin gen en aankoop van grond door de yereeniging „Algemjeen Belang"; 4. Be richt van Gedeputeerde Staten van ontvangst van het Raadsbesluit van 10 Juni 1920 tot wijziging der veror dening op de tapperijen: 5. Bericht van goedkeuring van de Raadsbeslui» ten van 23 Maart 1920 no. 9a 6n 8a respectievelijk tot vaststelling van een verordening op de heffing van loon voor het bezichtigen van het staid- huis en va,n een belasting op tooneel- voorstellingen en andere openbare ver makelijkheden; 6. Goedkeuring van het Raadsbesluit van 10 Juni 1920 no. 4a tot wijziging der gemieentebegroio- ting voor .1919; 7. Als voren po. jib tot wijziging der .gemeentebegrooting voor i920; 8. Als voren no, 4c (tot wijziging der gemleentebe.grooting voor 1920; 9. Goedkeuring van het Raads besluit van 10 Juni 1920 no. 18 (tot het aanvaarden Van een Rijksvoorschot voor dien bouw van woningen voor Rijksambtenaren; 10. Bericht vanGed. Stlaten, dat de beslissing is verdaagd op het Raadsbesluit yan 10 Juni 1920 tot wijziging der verordening op de openbare veemarkten; 11. Processen verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger op 23 Juni 1920; 12. Verzoek van den Raad van Ter- munten om adhaesiie te betuigen aan een door hem aangenomen motie be treffende het bedrag van 'den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud in ide verordeningen op de heffing van een hoofdelijken omslag;; 13. Verzoek van de afdeeling Goes en omstreken van den Nationalen Bond voor Plaat-' selijke Keuze om adliaesie te betuigen aan het voorstel Rutgers c.s., inge diend bij de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal bedoelende invoering van plaatselijke keuze; 14. Verzoek van de heeren L. B. Mudde e.a. om! als- nog toe 'te staan het gevraagd sub sidie Jen behoeve van (de Ambachts school over J.919. Wenwldlnge Blijkens in (dit nummer voorkomende advertentie komt prof. Ur. H. H. Kuyper van Amsterdam op 3 Juli alhier een lezing houden over „Ilemdes Agrippa." Een zom'erlezing dusMaar een die da belangstelling van ons publiek waard is. Prof. Ruyper is een man met buitengewone talenten begaafd en zal zijn onderwerp wiel op zoodanige wijze behandelen, flat jong en oud, geletterden en ongeletierden er veel aan zullen hebben, voor hoofd 'en hart beide. Zij ide opkomst zeer groot. lerseke De kreeftenvangst die eerst niet alleen wegens, de prijzen maar ook wegens de Slechte vangst niet loonend) was is iets beter geworden. De vaing|sf is nu tamelijk goed, ja 'men kan, zelfs splreken van ruim, terwijl de prijs daarentegen niet meer be draagt dan pl.m. Vs van 't vorig sei zoen. Deskundigen schatten de vangst der mjaa(n)d' Juni op' pl.m. 2000 stuks. Naar m|eln weet moet de vangst 15 Juli a.s. ophouden. Poortvliet. Wegens voortdurende uit breiding van gewone en blauwe ma zelen, werd Woensdagmorgen de Chr. school te Poortvliet gesloten. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Meppol, A. K. Straatsma ta Oosterzee. Goes. De classicale vergadering, giste ren in de Groote Kerk alhier gehouden, werd bijgewoond door 28 predikanten en 32 ouderlingen, samen 60 leden. Te 9 uren werd de vergadering door den Praeses, ds. Pont van Nisse, geopend met gebed. Gezongen Ps. 6810. Gelezen Efez. 4116. De scriba, ds. Meloen van Kloetinge las hierop de notulen van de classicale verg,adering van 't vorig jaar, en daarna, een kort verslag van de han delingen van het Classicaal Bestuur over het algeloopen jaar, einde Juni 1919 tot heden. Hierna werden de onderscheidene stemmingen gehouden voor de leden van het Provinciaal Kerkbestuur' en van het Classicaal Bestuur, die aan de beurt van aftreding zijn, alsmede van hun plaats vervangers. Voor het Provinciaal Kerkbestuur zijn herkozen ds. Homburg en de heer W. van Oeveren. Tot sec.-lid predikant ds. Kloek. Tot sec.-lid onderling, de heer W. Kosten. Voor het Classicaal Bestuur, om terstond op te lieden, als secundus van ds. Me loen, ds. Mantz, en als secundus van den heer K. Brants, de Heer A. F. D. van' der Wart. Voorts zijn 3 leden van het Cl. Bestuur en hun secundi herkozen, t.w.ds. Pont, sec. ds. Feijkes, ds. v. d. Plassche, sec. ds. Muller, de heer P. Lindenbergh, sec. de heer W. S. Duvekot. Eveneens zijn uit de Predlkantleden van het Classicaal Bestuur als praeses herkozen ds. Pont, en als quaestor ds. Meloen, sec. ds. Pont. Hierop wordt door de commissie tot na zien van de classicale rekening rapport uitgebracht. De rekening wordt goedge keurd. Voorts doet de quaestor van de Classicale Weduwenbeurs rekening en verantwoording van de Beurs. Vervolgens gaat de vergadering over tot de behandeling van de door de Sy node voorioopig aangenomen veranderin gen in de Regiemtenten, die ditmaal hoogst belangrijk zijh en in het teeken staan van onzen ook op kerkelijk gebied veel bewogen tijd. In haar geheel gaat de vergadering mee met de voorstellen, dat tot ledenl van het Provinciaal Kerkbestuur benoemd kunnen worden predikanten, ouderlingen en oud-ouderlingen, die geen lid yan hef Classicaal Bestuur zijn of geweest zijn, insgelijks, dat dezulken benoembaar zijn tot leden der Synode. Ook gaat de ge heels vergadering mtee met het voorstel, dat de Synode voortaan bestaan zal uit 30 predikanten en 15 ouderlingen, dooi' de classicale vergaderingen te kiezen. Evenzoo vereenigt zich de vergadering met het voorstel, dat de eindstemming over wetswijzigingen, enz. door de Pro vinciale Kerkbesturen, koant te vervallen. Hierop komen de nieuwe reglementen in behandeling, lo. dat op de Kerkvi sitatie (waarover ds. Drost vooral e,en toelichting geeft)2o. dat op het Be heer (waarover op de buitengewone ver gadering de classis op 9 Juni, de heer A. F. D'. van der Wart een uitnemend referaat geleverd had)3o. dat op de Predikantstraktementen, dingende eisch des tijds, maar waarvan de uitvoering buitengewone linantiëele bezwaren mee brengt. De meerderheid der vergadering kan zich met het aangeboden Reglement op de Kerkvisitatie niet vereenigen. Het om gekeerde is het geval met het Regle ment op het Beheer. Kerkelijke regeling daarvan is al zoo lang noodig geweest. Ze moge nu. eindelijk komen en aan de tegenstelling tusschen Bestuur en Beheer tot heil der kerk een einde maken. Over het Regl. op de Predikantstrak tementen wordt in den breede gesproken. De vergadering acht het Reglement van wege de geweldige finantiëele bezsvaren onaannemelijk en onuitvoerbaar-. Ze stemt ten slotte in miet het beginsel, dat de Synode bevoegd is de regeling der trak tementen, enz ter hand te nemen; 8 leden dier vergadering wemscben, dat dit geschie de langs de lijnen van het voorstel hier* omtrent van Prof. Slotemaker de Bruine. Gesteund wordt het voorstel om irt de gemeenten te collccteeren voor den schreienden nood in vele predikantsge zinnen. Er zal in heel Nederland voor dat doel f 160.000 moeten bijeen gebracht wor den vóór 1 Nov. Eindelijk gaat de ver gadering mee met het voorstel der Sy node, om voor de kosten van 't bestuur der kerk ook bijdragen uit de Diaconiin te vragen. Na de gebruikelijke dankbetuigingen sluik de voorzitter de vergadering. Ds'. Schmidt gaat in de dankzegging voor. Middelburg. Classicale vergade ring, Dc vergadering van de Classis Middelburg der Ned. Herv. Kerk heelt Woensdag plaats gehad onder voorzitter schap van ds. N. M. de Ligt. Tegenwoor dig waren 26 ouderlingen en 21 predi kanten. De voorzitter opende, na gebed, de vergadering met een toespraak, waar in hij wees op den ernst der aan de orde zijnde Synodale voorstellen. Van deze voorstellen verwierven het eerste en tweede, betreffende de verruiming van de verkiesbaarheid tot lid van bet Provin ciaal Kerkbestuur en van de Synode, bijna alle stemmen der aanwezigen. Evenzoo bet voorstel tot het mogen honden der classicale vergaderingen ook in een an dere plaats dan de hoofdstad van het ressort. Voorstel IV, bedoelende een Synode van 45 leden te doen kiezen door de classi cale vergaderingen en de Waalsche Reü nie, werd uitvoerig besproken. Hierbij werd het voorstel der vrijzinnigen om een Synode van 50 leden te doen kiezen door de lidmaten of de kerkeraden, ver dedigd door dr. Cannegieter en van ver schillende zijden bestreden. Ook de rich- tingskwestie kwam hierbij1 ter sprake. Ech ter achtte men over het algemeen een Synode, die door de classicale vergade ringen zou gekozen zijn, in geval een betere vertegenwoordiging der kerk dan de tegenwoordige en vereenigde zich der halve met algemeene stemmen op één na mlet dit in het aangeboden reglement behartigd beginsel. Echter spreken 25 le den op voorstel van ds-. de Visser den wensch uit, dat de Synode alsnog vol doet aan den wensch van haar president, uitgesproken in de zitting van het vorig jaar, n.l. het benoemen van een com missie tot het uitwerken van de wijze, waarop de nieuwe Synode zal werken, en dit rapportaan de classica le vergaderingen opnieuw aan bied e. Voorstel V (Afschaffing van het veto recht van de leden der Provinciale Kerk besturen), verwierf 5 stemmen, terwijl 42 leden er zich voor verklaarden, alleen voor het geval de grootere Synode^ er komt. Eén lid verklaarde zich er geheel tegen. Voorstel VI (Bedoelende gelegenheid te scheppen om in de Ned. Herv. Kerk door middel van eten colloquium doctum pre dikant te worden, ook voor hen, die aan een wettig erkende inrichting van honger onderwijs in Nederland hebben gestudeerd en niet aan een Universiteit) verwierf 36 stemmen voor en 13 tegen. Voorstel VII (Reglement op de Kerkvi sitatie) verwierf zonder discussie alle stemmen. Zoo ook het reglement op het Beheer, waartegen echter een lid be zwaren had, daair hij meende, dat de kerk het niet tot een proces, als waartoe het reglement waarschijnlijk zal voeren, mocht laten aankomen. Volgens wijlen minister Talma zoude deze materie met al wat er aan vast zit, alleen door een comlpro- mis van Staatswege definitief te regelen zijn en in zooverre een reglement als het voorgestelde Staatsgevaarlijk mogen hee tten. liet Synodale concept-reglement op de Predikantstraktementen werd vervolgens uitvoerig besproken. Door ds. Talma uit Vlissingen werd hierbij' de volgende mo- tio verdedigd „De Class, vergadering van Middel burg, overtuigd van het groote belang eener behoorlijke tractementsregeling der predikanten, betreffende zoowet de be zwaren eener meerderheid om financi- eele bijdragen van een minderheid te ont vangen als van deze laatste om bij te dragen waar ia baar godsdienstige btehoef- tem baars inziens niet wordt voorzien, adviseert de fjjynode het aanliangig con cept op de piedikantstractemenlen in te voeren, maar verzoekt rekening te hou den met bovengenoemde bezwaren in de zer voege, dat aan een georganiseerde minderheid ter plaatse van een nader te bepalen grootte een som evenred'g aan haar lodental uit den H. 0. worde uit gekeerd ter voorziening in haar gods dienstige behoeften". Dr. Cannegieter' verklaarde deze mo tie zeer op prijs te stellen, doch haar slechts subsidiair te kunnen aanvaarden, d.aar volgens hem de bekende Deventer- motie der Vrijzinnigen de averechtsch'e weg is om in de godsdienstige behoef ten der minderheden te voorzien en het reglement te doen slagen. Hij stelde der halve voor in het reglement de bepa ling op te nemen, dat het „niet zal wor den ingevoerd, voordat door reglemen taire bijdragen in de godsdienstige ver zorging van minderheden zooveel moge zijden werd betreurd, dat de richtings kwestie ook hierbij weder ter sprake werd gebracht en betoogd, dat alleen de ont- lijk zal zijn voorzien. Van verschillende zettende nood van vele predikantsgezin nen in het geding mocht worden ge bracht. Ten slotte verwierf het concept reglement de stemmen van alle leden der vergadering op twee na, welke twee tegenstemmende leden echter een van buiten de classis ingediend voorstel aan bevalen om een collecte te doen houden ten einde dadelijke hulp te verleenen aan die predikanten, welke geen f2000 trac- tement hebben, waarvoor ongeveer f 160.000 (jaarlijks) zou bemoodigd zijn, De motie der vrijzinnigen verwierf 3 stem men, terwijl met de motie-Talma 36 leden zich vereenigden. Voorstel X der Synode (inzake de kos ten op .het bestuur) werd met algemeeue stemmen aangenomen. Hierna bracht ds. Maas van Ga.pinge verslag uit van de verrichtingen van den Classicalen Zen dingsraad, die meer en meer het middel punt wordt van het vrij actieve Zendings werk, dat van Walcheren uitgaat. Herkozen werden tot primus-leden van het Classicaal bestuur ds. J. de Visser te Middelburgr en ds. A. S, Talma te Vlissingen, tot se)cundus-leden ds. O. No- rel te Vlissingen, ds. L. B. 'l'jebbes te Middelburg, tot, assessor en secundus van den scriba en quaestor ds. Talma, tot primus-liu ouderling de heer W. Kos ten, oud-ouderling te Middelburg, tot quaestor ds. C. L. Voorhoeve te Vlis singen. Voorts werden gekozen tot se cundus-lid van het Classicaal Bestuur ds. C. de Wijk te Zoutelande en ds. J. W. Maas te Gapinge en tot secundus lid ouderling van het Class, bestuur de heer; H. J. Wijnne. ouderling te Middelburg. Gcrsf. Kerken. St-Laurens. Ds. G. H. Toebes heeft tegen 1 Sept. emeritaat aangevraagd. Z.Eierw. zal zich te Middelburg vestigen. Ds. Toehes, geboren 19 Febr. 1845, werd 15 November 1885 bevestigd te Haam stede, en diende sedert 6 Sept. 1896 de kerk vaar Sint Laurens. Nieuwerkerk. Na 't afscheid van ds. Baaij te Kamperland zal Z.Eerw. D.V. zich hier vestigen en hulpdienst verrichten in de kleino gerief, kerk alhier. Ds. F. G. Petersen te Veendam die aangesteld is als legerpredikaat, stand plaats Haarlem, hoopit op Zondag 5 Sept. afscheid te prediken voor zijn gemeente te Veendam en haar nieuwen leeraar ds. N. Postema, op Zondag 12 Sept. in do gemeente te bevestigen. Aan den avond van dien dag doet deze dan zijn intrede. CoII]n8plattt. Woensdag 30 Juni werd door den predikant en de Geref. gemeente alhier feestelijk herdacht de 25-jarige ar beid van ds. Staal in deze gemeente In het kerkgebouw werd daartoe een sa menkomst gehouden, waar een groot aan tal gemeenteleden tegenwoordig was. Bij 'het binnentreden van den predikant en zijn familie werd staande gezongen Ps. 134:3, waarna door ouderling Liefbroer werd aangevangen met het lezen van Ps, 103 en gebed en gezongen Ps. 1031. Dhr. Liefbroer sprak van het vele erï zegenrijke, dat ds. Staal hier heeft .ver richt: 3 geslachten gevormd en bear beid, de ouderen die reeds heen gingen, de' thans zijnde gemeente en het opko mend geslacht. Ook de ouderling Wil- derom sprak een toepasselijk woord, waar na werd gezongen door het Zangkoor .Excelsior" (directeur dhr. Groenveld): Feestlied. Na een pauze sprak het hoofd der Chr. school, dhr. Slotema, >ean woord van gtelukwensch namens d© school en de kiesvereeniging, welke beide door zijn ijver tot stand gekomen zijn. Daarna zin gen van Ps. 84:3. Dhr. Kloosterman, onderwijzer1 aan dezelfde school, sprak namens de Jongelings- en Jongedochters- vereen. een woord van waardeering om trent de opvoeding der rijpere jeugd, waar voor hij steeds met groote liefde werkte. Zangnummers: Loflied, Jezus de Mor genster en Bondslied. Ps. 1501. Namens de Knapenvereeniging sprak dhr. J. Hoogerheide als leider dier ver- eeniging. Ook de Edelachtb. heer J. VV. A. Stute, burgemeester, sprak namens do gemeente den jubilaris toe met betui gingen van sympathie voor zijn persoon en zijn arbeid. Zangnummer: Bidden. Ouderling Wilderom dankte sprekers, Zangvereeniging en hulp bij het bedie-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2