Binnsniand. Uit ds Provincie. gang rnia niet goed bekomen.' zou, even min ale het den werkman .goed zou Idoen, wanneer bij achter mijn lesse naar ging zitten." („Een neef van me draagt een blauw linnen pak en is electricien, „arbeider" dus. Hij sjouwt altijd een tasch met ge reedschap mee, precies op tijd is 't „afnokken" om te gaan schaften, en oto twee uur 's middags gaait hij weer aarzelend en met tegenzin aan het werk. Hij behoort tot de „Arbeidende Klasse", ob zeker! Maar ik niet. Ik verdien minder dan hij, ik weet van geen achturigen arbeidsdag ai, lang niet maar ik draag een stijven, witten boord, ik buk me den heelen dag over het papier, en meestal des avonds er bij, ik laat thuis mijn col bertje opstrijken. Maar „Arbeider" ben ik niet. Wat ik wel ben? Ik weet he niet, ik weet alleen dat ik 'tot de andere helft behoor. Die helft die blijkbaar geen recht heeft opj (den ©ere titel: Werk-man, en die blij mag zijn dat de „Arbeidende Klasse" haar nog duldt in deze wereld." Maar genoeg. Ik zou dien schrijver wel willen toeroepen: Help toch mee het spraakgebruik in goede banen te leiden ©n noem u „arbeider", wat ge inderdaad ook zijtl Want als ge geen arbeider zijt, geen werkgever en geen kapitalist-rentenier dan zijt ge niets, minidtex dan niets. Of tellen de intellectueele arbeiders dan heelemaal niet meer mee? Op, het .hoog© belang, dat de maatschappij bij hun werk' heeft, m'agi wel eens met nadruk gewezen worden in een kring van landbouwers en landarbeiders. De zen plegen den geestelijken e^i intel- lectueelen arbeid gemeenlijk met al te hoog aan te slaan. Dikwijls dürven zij smalend spreken over het werk ,van den kantoorklerk, den schoolmees ter, den krantenschrijver en (den bu- (reau- am btenaar. Dat dit geen plaatselijk verschijnsel is brengt onze tijid wel zeer duidelijk aan bet licht. lEr is alom noodtoestand onder (de intellectneelen. Onlangs heeft nog de Pruisische mi nister yoor kunst en volksontwikke ling een bede gehouden over den nood Ider intellectueele arbeiders. Hij wees op bet lot van id© privaat-docenten,- Uie met een salaris van ,2000 mark, .vaak 15. tot 20 jaar moeten wachten, alvorens ze ergens ©en betrekking krij gen. De studenten in Göttingen heb ben, naar een.„onderzoek toont, maan delijks ongeveer 300 mark noodig; meer dan 33 pet. hunner hebben geen voldoende middelen voor de studie en slechts 7.8 pet. hebben voldoende om, na afloop van hun studie, bet uit te kunnen zingen. De wetenschappelijke instellingen, de leeraren, geneesheeren enz., ze zijn er allen even slecht dan Hoe. v Met schilders, journalisten, rechters, beeldhouwers en bouwkunstenaars ia (het al even slecht gesteld; met musici ein tooneelkunstenaars eveneens. Er is voor heto. geen geld meer en ze be ginnen armoede te lijden. Somirriigen doen dat allang. Waren zij maar „arbeider" volgens het thans geldende spraakgebruik Dezer dagen werden in een gemeente in Zuid-Limburg de .volgende tracte- menten («driemaandelijks) uitbetaald [Burgemeester f21.50, Secretaris' f 162.50, Ontvanger f62.50, Veldwach ter f 126.25, Kantonnier f 137.50, Poets vrouw f 17.50. Samen f718.75. Hoofd der school f720.— (Ge zult misschien opmerken, dat dte' laatstgenoemde intellectueele arbeider jegl nog al goed! bijl zit. i Ga nebt niet ongelijk', maar d'e .an dere cijfers staven toch voldoende mij'n bewering, dat er ook in pus land nog vele arbeiders-mlet-boordeh zijn, 'die op] geen stukken na verdienen, of beter ontvangen wat de arbeiders-mlet-de werkkiel-aan plegen op: te strijken. REES VAN DER MEER De heer D uys en de Anti- Revolutiewet. Men "schrijft aan de „Volkskrant": Deze week reisde de heer Puys naar Den Haag in gezelschap van twee an dere heeren, blijkbaar ook Kamerleden, doch van een andere partij dan die van den heer Duys. De heer Duys, loslip pig als hij is, vertelde aan deze heeren, dat hij zich' wel met genoemd wetsont werp kon vereenigen, dat hij niet geloofde, dat dit ontwerp aan partij, vakbeweging en propaganda eenige belemmering in 'den weg zou leggen; dat pij' zelfs iets goeds erkende in het ontwerp en dat hij er persoonlijk best voor zou kunnen stemmen, maar dat het bijl hem ging om de agitatie, die uit het wetsontwerp, .viel te halen. De heer Duys heeft hierdoor wel een kijkje gegeven op de socialistische mis leidende takliek. Men heeft hier slechts te vergelijken hoe socialisten voor pet volk spreken, met huu eigen overtuiging. En de vraag, waar die farizeeërs, hui chelaars e.d. te vinden zijn, is niet moei lijk te beantwoorden. Allerlei. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor een derde krankzinnigengesticht te bouwen. Met ingang van 1 Juli worden de vol gende stationsnamen gewijzigd: Kampen N. C. S. in Kampen Noord; Kampen II. S. M. in Kampen Zuid; Waspik in Waspik 's-Gravenmoer; Goor H. S. M. in Goor West en Goor S. S, in Goor Oost. Naar de Msb. verneemt, zijn thans alle algemcene maatregelen van bestuur, noo dig voor de invoering van de Arbeids wet voor fabrieken en werkplaatsen ge reed, en om advies aan den Hoogen Raad van Arbeid gezonden. Wegens overproductie tengevolge van gemis aan voldoenden buitenlandschen afzet, is aan ongeveer 200 sigarenma kers van de firma van Gardinge te Eind hoven, het werk opgezegd. Het eenige vrouwelijke Raadslid te Utrecht, mevr. Kempff (s.d.ap.) gaat ont slag nemen als Raadslid. Haar huisvrou- welijke plichten kan zij niet vereenigen met de drukke Raadslidwerkzaamheden. Haar opvolger is de heer L. Sperenburg, voormalig hoofdconducteur N. C. S. De ex-keizer wordt jegens den staat belastingplichtig geachjt en zal dus ook in de gemeentebelasting worden aange slagen. De Koningin-Moeder verlaat heden de residentie om zich eerst eenige dagen naar het Loo bij de Koningin te he geven en zich daarna op haar zomer verblijf te Soestdijk te vestigen1. Voor de 142ste broodkaart, welke geldt van Zaterdag 3 Juli tot en met Zondag 11 Juli, dienen de oranje gekleurde kaar ten met paarsen ondergrond, als witte- broodkaarten, aanvullingskaarten voor wittebrood en dagbroodkaarten. Benoemd tot notaris te Zwartsluis de heer A. C. de Vries Jr., cand.-notaris, aldaar. De toestand van den oud-Minister van Ootrlog, luit.-gen. Bosboom; die een ern stige operatie onderging, blijft, naar om standigheden, reden tot bevrediging geven. liet Bestuur van den Ned. Journalis tenkring heeft in zijn vergadering beslo ten, dat het journalistiek congres te Rot terdam zal worden gehouden op 25 en 26 September a.s. Het uitbreken van een tramstaldng te den Haag wordt meer en meer waarschijn lijk geacht. De Haagsche Raad heeft gisteravond door de aanvaarding, van twee moties- Nieboer een situatie geschapen, waarin een staking onvermijdelijk schijnt, tenzij de EI. T. M. retireert. Of de staking oveï twee dan wel over vijf dagen zal in gaan, is een punt van onderhandeling tusschen de organisatiebesturen. De Minister van Arbeid, voorzitter van den Hoogen, Raad van Arbeid, heeft gis teren de commissie voor de arbeiders verzekering geïnstalleerd. Een ingediend wetsontwerp vraagt een crediet aan van f 250000 voor kweekers. Op de Amsterdamsche groentenmarkt zijn resp. 384 en 30 kilo met Am. meel dauw besmette kruisbessen in beslag ge nomen. De N. R. C. verneemt, dat de Duit- sche regeering den invoer van paarden uit Nederland in Duitschland beeft stop gezet. tDe Ned. Spoorwegen. De nieuwe spoorwegdienstregeling, die Donderdag a,.s. aanvangt, heert voor de verbinding van Zeeland motet het overige Nederland ©en goede verbete ring gebracht. Wij' laten hieronder een overzicht volgen van de verbindingen iniët de drie voornaamste plaatsen Rot terdam, (den Haag ein .Amsterdam. De vertrekkende treinen zijn: Vlis- singein 4.05, Middelburg, 4.23, Gee's1 5.12, Vlake 5.45 (stopt aan ,alle Zeeuw- sche stations, rijdt alleen 's Maandags.) Nlissingen 6.07, Middelburg, 6.18, Goes 6.41, Vlake 6.55 (sneltrein, al leen ',s Maandags), aankomst Rotter dam Reurs 9.35, Rotterdam D. P. 9.44, Haag, 10.40, Amsterdam c.s. 11.54. Vlissingen 5.28, Middelburg 5.40, Goes 6.17, Vlake 6.36 (stopt overal, alle dagen behalve Zondag en Maan dag) aankomlst Rotterdam 6 8.55, Rot terdam D.P. 9.04, Haag 9.35, Amster dam 10.50. Vlissingen 7.27, Middelburg 7.39, Goes 8.01, Vlake 8.16, (Zondags niet, sneltr.), aankomst Rotterdam B 10.14, Rotterdam! D. P. 10.22; Haag 10.54, Amsterdam c.s. 12.06. Vlissingen 8.55, Middelburg 9.07, Goes 9.45, Vlake 10.01, (stopt aan alle stations) aankomst Rotterdam ,B 12.44, Rotterdam D. P. 12.53, Haag 1.26, Amsterdam c.s. 2.42. Vlissingen 11.22, Middelburg 11.34, Goes 12.12, Vlake 12.31, (stopt aan alle stations) aankomst Rotterdam B 3.28, Rotterdam D1. P. 3.37. (Van Vlissingen 12.44, Middelburg 12.56, Goes 1.24, Vlake 1.35, (snel trein) aankomst Rotterdam R 3.42, Rot terdam, D. P. 3.51, Haag 4.26, Am sterdam! £.31, (Zondagis Haag 5.03, Amsterdam 6.18). (Vlissingen 1.35, Middelburg 1.52, Goes 2.52, Vlake 3.22 (stopt aan alle stations, alleen derde klasse, rijdt Zon dags niet), aankomst Rotterdam R 7.41,. Rotterdam D. P. 7.49, Haag 8.36, Am sterdam .10.01. (Vlissingen 4.21, Middelburg '4.34, Goes 5.13, Vlakte 5.32, (stopt aan alle stations), aankomst Rotterdam B 9.01, Rotterdam D. P. 9.29, Haag 9.44, (Zondags respl 8.19, 8.28 en 9.19). Vlissingen 6.04, Middelburg 6.16, Goes 6.40, Vlakte 6.55, (sneltrein) aan komst Rotterdam B 9.01, Rotterdam D. P. 9.09, Haag ,9.44, Amsterdam 10.53, 1 jVlissingen 7.00, Middelburg 7.12, Goes 7.50, Vlake 8.09, (stopt aan alle stations, rijdt niet op Zondag) aan komst Botterdam D. P. 10.45, Haag 11.19 en Amsterdam 12.31. (Verder vertrekt op dagen als de mailboot aankomt, althans als deze opt tijd is, wat .tegenwoordig als regel geldt, te 10.10 een direct naar Roo sendaal doorloopende trein, die op dezelfde uren le Rotterdam, Haag en Amsterdam is als de te 8.55 van Vlis singen vertrekkende gewone trein. (Op de Zeeuwsdie lijn komen 'de volgende treinen uit de richting Roo sendaal aan. Vlakte 8.04, Goes> 8.25, Middelburg 9.03, Vlissingen 9.12 (alleen op werk dagen, stopt aan alle stations) vertrek Rotterdam D. P. 5.51, Rotterdam B 5.59. Vlake 9.17, Goes 9.36, Middelburg 10.15, Vlissingen 10.24, (stopt aan alle stations', rijds, alleen 's Zondags). Vertrekuren zie vorigen trein. Vlake 10.21, Goes 10.36, Middelburg 11.00, Vlissingen 11.09, sneltrein, rijdt Zondags1 niet) vertrek van Amsterdam 6.19, Haag 7.31, Botterdam D. P. 8.07. Vlake 12.55, Goes 1.14, Middelburg 1.52, Vlissingen. 2.01, (stopt aan alle stations), vertrek Amsterdam 7.56, Haag 9.05, Botterdam D. P. 9.48. Vlake 4.20, Goes 4.39, Middelburg 5.17, Vlissingen 5.26, (stopt aan alle stations) vertrek Amsterdam 11.38, (Zondags 10.20), Haag 12.47, (Zon dags 11.35), Rotterdam D. P. 1.43. Vlake 5.49, Goes 6.03, Middelburg 6.26, Vlissingen 6.34 (sneltrein niet op' Zondag), vertrek Amsterdam 1.36, Haag 2.55, Rotterdam D. P. 3.31, Rot terdam B 3.37. (Vlake 6.29, Goes 6.48, Middelburg 7.26, Vlissingen 7.35, (stopt aan alle stations, rijdt niet op Zondag) vertrek Amsterdam, Haag en Rotterdam op denzelfdien tijd als de vorige trein. (Vlake 8.48, Goes' 9.07, Middelburg 9.45, Vlissingen 9.54, (stop|t aan alle stations), vertrek Amsterdam 3.58, (Zondags 3.10), Haag 5.10, Rotterdam1 D. P. 5.45, Rotterdam R 5.54. Vlake 11.42, Goes 11.56, Middelburg 12.19, Vlissingen 12.28 (sneltrein). Vertrek Amsterdam 7.56, Haag 8.58, Rotterdam ,D. P. 9.31 en Rotterdam B 9.06. 'Opgemerkt zij dat in deze opgaaf voor de .stations Vlakte, Goes en Mid delburg, de uren uit het spoorboekje zijn genomen, dat zijn dus de uren van vertrek en komen de treinen 2 of 3, minuten aan voor de genoemde uren, waarmede bij! bet afhalen van reizigers rekening te houden is. Voor Vlissingen zijn de cijfers de uren van aankomjst ot vertrek. Door den Commissaris der Ko ningin is benoemd' tot lid der gezond heidscommissie, zetel Neuzen, dhr. A. P. Wisse te £aamlslag. Middelburg. De bouwvakpatroons op! Walcheren, die georganiseerd zijn, heb ben tegen Donderdag leen vergadering belegd, waarop) ook alle ongeorgani seerde patroons uit Middelburg! en het platteland zijn genoodigd, ter bespre king van de uitsluiting. Men wil in de eerste plaats, de zekerheid hebben dat uitgesloten werknemers te Middel burg op bet platteland niet in betrek king zullen kunnen komleto. Vbssingen blijft er buitten, omdat dit dispensatie hèeft van bet hoofdbe stuur, in verband mtet de 'onlangs plaats gehad hebbende langdurige staking. 1 Goes. Gisterenavond hield (de Goes- sche Burgerwacht baar eerste jaar vergadering in de Sociëteit „V. O. V." De vergadering, welke door een groot aantal leden wasi bezocht, werd geo pend door den waarn. commandant, dhr. L. Smit, die éen toespraak hield, waarin bij) mtemoreerde het ontstaan der Burgerwacht ouder den drang der omstandigheden. Aanvankelijk bad de Burgerwacht nogal met moeite en be zwaren te kampien en dreigde het j onge leven wel eens onder te zullen gaan. Maar nu, is gij krachtig en zit ter grote in. Spr. wijst voorts op dte hooge, heilige taak welke de leden op' zich namen en op' ide beteekenis welke de Burgerwacht .heeft voor onze perso nen, onze stad 'en ons vaderland. Wij blijven paraat om af te weren telken aanslag van revolutionairen op de vrij heid1, orde en 't gezag in onze samen leving. Wij gaven ons en zullen ons! blijven geven. Spr. heette ook' welkom den Burgemeester, die op zoo krach tige wijze 0e Burgerwacht steunt en deelde voorts nog mede, dat ook bij de Goesscho burgerij de Burgerwacht veel sympathie ondervindt, hetgeen ook daaruit blijkt, .dat reeds toezeg ging wierdl ontvangen voor dit jaar van bijdragen tot een bedrag van f260. (Na het lezen der notulen bracht de secretaris'-penuingmeester, dhr. van Ballegoijen ide Jong, verslag uit. De Burgerwacht heeft thans 123 leden. Aan gemteentelijfcei subsidie werd pnt- vangen f325. De uitgaven bedroegen f 195.70. Er is een batig saldo van f 129.30. Hierna hield' da Burgemeester een toesp'raak, waarin hij zijn blijdschap uitte over den bloei der Burgerwacht onder de goede leiding van den waam. commandant ett er op wees, dat zon der (dhr. Smit de Burgerwacht niet zou zijn geworden, wat ze nu is. Een extra .woord' van erkentelijfcen (dank komt dhr. Smit zeker toe. Spr. hoopt, dat (dhr. Smit nog vele jaren het com mando zal mogen voeren. ,0ok aan den vertrokken vaandrig, dhr. de Kra mer, brengt spr. den dank voor wat hij verrichtte voor d'e burgerwacht; dhr. de Kramer zal zeker niet door ons vergeten worden. Dhr. Smit sloot zich bij dit laatste aan. Ingekomen was o.a. een schrijven van den oud-commandant, (dhr. Joh. Pilaar, welke verhinderd was de verg. bij te wonen. Vervolgens werd door den voorzit ter de uitslag van den gehouden schiet wedstrijd bekend gemaakt, welke was als volgtI [Zilveren Lauwerkrans (wiskelprijs voor 3 jaren), H. Jonkers, met 79 punten. Verguld zilveren medaille (aangebo den door den Weledelgestr. Heer Joh. Pilaar)J. Donner, met 76 punten'. Zilveren medaille (aangeboden door het Gemeentebestuur voor de meeste rozien), J. de Kramer, met 2 rozen. Verzilverd© medaille (van den pl.v. comlmandant voor de meeste negens), P. de Kok, met 3 negens, (Verzilverd© medaille (van den heer T. Faberiji' de Jonge voor de meeste a,chten), J. Donner, met 5 „achten. (Kist sigaren (van den heer P. I. Somer voor de .meeste zevens), M. G. v. d. Wiele, met 5 zevens. fle Sectie, le prijs"Ontbijtservies; J. de Kramer met 71 punten. (2© prijlsLuxe kist sigaren, P. de Kok, met 67 punten (mooiste serie). (3e prijs:. Kapstok, A. C. de Wit, met 67 punten. 4e prijs: Tabakspijp, O. Sinke, met 66 punten. 5e prijs Tabakszak, M. v. Stee, met 63 punten. 6e prijs: Doos1 sigaretten, W. J. v. Doeselaar, met 60 punten. 2© Sectie, le prijsTheeservies, J. M. v. Riet, met 67 punten. 2e Iprijs Luxe kist sigaren, J. Geensen, met 64 punten. 3e prijs: Inktkoker, J. C. Ruitenbeek, mtet 59 punten. 4e prijs Tabakspijp, M. G. v. d. Wiele, met 54 punten, (mooiste serie). 5e prijs: Tabakszak, T. Faberij' de Jonge, met 54 plunten. 6e prijs. Doos sigaretten, J. J. v. Ballegoijen de Jong/ met (43 punten. Verder waren nog beschikbaar ge steld door dhr. J. M. Broekstra ,een prijs voor den trouws ten bezoeker der oefeningen, idhr. I. Adriaans©, en door den heer B. Faberij de Jonge een prijs voor op één na den trouwsten be zoeker der oefeningen, dhr. H J- v. Hove. i (De verschillende prijzen werden aan de winners door den Burgemeester met een felicitatie uitgereikt, waarna pauze werd gehoujden. In de pauze werden een kop thee en sigaren rondgediend. Na de pauze weid als bestuurslid gekozen dhr. H. J- vain Hove, welke do benoeming aannam. Als vaandrig voor de 2e Sectie werd aangewezen dhr. dte Hamer. De voorzitter deelde nog mede, dat, indien er voldoende belangstelling is, een sectie kan worden gevormd van personen, (die zich willen bekwamen in 'het leggen van verbanden, eerste hulp bij ongelukken enz. Hiervoor ga ven zich verschillende leden op'. De cursussen zullen aanvangen, onder leiding van Dr. van den Berg, ver moedelijk in de laatste week van Juli en gehoujden worden in de gymnastiek zaal van de Muloschool. Door deh Burgemeester wordt nog opgemerkt, dat hij' "thans gaarne dhr. Smit zou willen benoemen in plaats van tot waarnemend, tot definitief commandant. Hij' vraagt .of dat ook den wensoh van de leden zou zijn, hetgeen met luid applaus wordt toege stemd'. D'hr. Smit heeft echter nog eenige bezwaren en zal het aannemen der benoeming nog enkele dagen in beraajd houden. Door (dJhrn. Jonkers en Ruitenbeek werd dei dainki der prijs winners ge bracht aan de schenkers der prijzen. Hierna volgde een gezellig samen zijn, waarin 'door dhr. Smit een stukje gesohiedlenis1 werd gememoriseerd over de Burgerwachten in de 18e eeuw en dhr. Geense een paar leuke voordrach ten deed f iDonderdagochtend zal de plech tige inwijding en jnlronisatie (inge bruikneming) plaats hebben van het gebouw der N. V. Nieuwe Zeeuwsche Coupant. i Er isi een punt bijgevoegd op( (de agenda voor de raadsvergadering op, I) onderdagavond 8 uur, n,l. ,16. Verzoek van idhr. P. van 'Iwaar- den otmj vergunning tot het [bouwen van een woonhuis mtet schuurtje achter dte rooilijn aan dien Kloetjngschen weg. In de G. Crt. vinden wij leen be schrijving van dte oude Kosterskamer in do Groote Kerk. Wij ontleenen er het volgende aan: [Op een tafeltje werden ons eerst eenige ouide verlichtingsmiddelen ge toond, het begon met de vetkaarsen, een voordeelige illuminatie voor den koster, want ae kaarsen, die niet ge heel opbrandden werden in z.g. kaar- sensleedjes gelegd, en later door hem naar de kaarsenmakerij gebracht, waar ze opnieuw werden opgtesmolten, wat den koster een aardig douceurtje op leverde. Een tweetal olielampen de- momstreeren vooruitgang op dit gebied. Een was geplaatst bij den voorlezer en een bij de preekstoel. Voorts staan hier een tinnen Ischaal en tinnen be kers, die bij het H. Avondmaal wer den gebruikt jen een tinnen doopbek ken. Deze stukken waren in gebruik van 1581—1837; in dit jaar werden zij vervangen door fraai gedreven en geciseleerde zilveren plukken, die d© bewondering der kenners opwekken, en aan de kerk geschonken werden door een milde geefster; deze zijn niet in de kosterskamer aanwezig, maar men kan ze toch wel te zien krijgen. (Wat we tot nu toe zagen is eigen dom van ide kerk; thans kwamen we aan de oude dingen die particulier bezit van den koster zijn. Een onderwetsche boeren koffiekan mtet drie kranen, .wijst op het laven van dorstige kelen op boere-bruiloften j in de drie fraai beschilderde Spanen doozen bewaarden de boerinnen vroe ger haar muts; van een Zeeuwsche boerinnenhoed (17e eeuw) met ge bloemde zijde gevoerd en van een oude kaphoed met kraalversiering, zooals die vroeger pp Zuid Beveland door Protestantsche boerinnen gedragen werden is een exemplaar aanwezig. Aan het boerenbedrijf herinnert ook nog een ouderwetsche klapkorf en een eikenhouten kist, waarin de Zondag- sche kleeren bewaard werden. 'Ons werd hierna getoond een oud Zeeuwsch zilveren horloge, een oud zilveren pepermuntdoosje en ouder wetsche bollen op' de mutsen. Een oud Delflsch snuifdoosje, een oude burgerkoffiekan met oude Zeeuwsche kopjes geeft duidelijk aan welke drank hier op Zuid-Beveland zoo gaarne wordt gedronken. Een oud muntdoosje, een theestoofje met jagersgeschiedenis wekte daarna onze bewondering, als mede een tabaksdoos waarop, het H. Avondmaal in kleuren is afgebeeld en waarin zich de j.abak van 1813 be vindt: gedroogde klaver omldat Napo leon een tabaksbelasting hief waardoor de tabak peperduur werd. Wij zagen nog een oude Zeeuwsche tabaksdoos, een tinnen boterkroes, een looden pijp, waarmee de kinderen in vroeger jaren hellen bliezen, een lichtje met domper en twee gekleurde porce- Ieinen poppietjes (Samuel Pickwick). Bijzonder mooi is 'de oude schouw met open haard, van bruine tegeltjes met bewerkte ijzeren vuurplaat. Ter stond bij' het binnenkomen valt het oog op deze schouw ear op het (schil derij er boven, een landschap van frissche kleur, in nogi gaven toestand. Boven den haard' Langt ©en ijzeren en koperen ketel; onder de schouw staan sternen .doofpotten, opgegraven in de Lange (Kerkstraat, een oude lan taarn met hoornen glazen, een ouden „herridon" met koperen ketel en een blaasbalg. (Aan den wand bevindt zich een aar dig eikenhouten kastje (eigendom van de kerk), waarop een vijftal pullen en oude gemberpotten met koperen deksel; voorts' een oude hangklok, ©en oujdten kruithoorn, eenige platen ver meldend© de gelschiedenis van Joseph en last not least een,1 portret van onzen Zuid-Revelandtechm held Frans'Naere- bout. In een der hoeken staat een reus achtige, gesmede, roodkoperen doof pot, die in den tegenwooidigen tijd een klein kapitaal vertegenwoordigt en een oud eikenhouten hovenstel van een kast (eigendom van dei kerk). Nl88e. Het bestuur der Groen© Kruis afdeeling heeft in hare vergadering' van Maandag benoemd tot magazijn- miee&ter-bade J. Jansen, in plaats van J. Weslstrate, die ontislag genomen bad. f Vp [isfllll lerseke Gisteren vergaderde de gemeen teraad. Afwezig dhr. A. Kooman, met kennisgeving. De penningmeester der Cbr. Wijkverpleging deelt den Raad mede, dat de veieeniging over 1919 een nadeelig saldo heeft van fll6.74V2. De secretaris bericht, dat de vereeniging 81 leden telt en de wijkzuster, die 10 Sept. 11. is aam gesteld, 1461 bezoeken heeft afgelegd. De bekende motie van: Oud-Beij'erland (om van de politie een rijkszaak te ma ken), wordt miet 9 voor en 1 tegen (dhr. I. Willemsen), aangenomen. Dus zal mede adhaesie betuigd worden. De Nat. Chr. Gehieelonth. vereeniging verzoekt den Raad om op Chr. feest dagen den verkoop van sterken 'drank te verbieden, evenzoo op Nieuwjaar en Kermisdagen. Het Dagelijksch Bestuur ad viseert om hierop niet ini te gaan, maat zulks aan den Raad over te laten. De Ivoeijer is bang dat het toch niet helpen zal. VTillemisen zal, gezien de stemming in den Raad, geen voorstel doen, aan gezien hij liet nutteloos acht, maar acht het voorstel sympathiek; eveneens van Es. Willemsen stelt voor het voorstel te renvoyeeren aan B. en W., opdat zij, na studie, er een voorstel van zullen miaken, hij acht, dat het ook op den! weg der overheid ligt om hlier positie te kiezen. Dhr. Scihleele, als s. d. a p.-er drankbestrijder bij uitnemendheid, zal het voorstel van B. en W. om het adres voor kennisgeving aan te nemen, niet steunen. Hij steunt het voorstel van Wil lemsen De burgemeester, niet sprekende als staande sympathiek tegenover het drankgebruik en misbruik, meent, dat zoo'n verordening niet uitwerkt wat die schijnt te zijn. Het voorstel-Willemsen wordt in stemming gebracht, de stemmen staken: 5 voor, 5 tegen. Voor de heeren J. Sinke, C. Hartoog, I. Willemsen, van Es en de Koeij'er. Dus komt de zaak een volgende maal weer ter tafel. Nosokomoa wenscht voor 't verplegend personeel be tere arbeidsvoorwaarden en rechtsposi tie. Adres voor kennisgeving aangenomen. De heer P. J. Boon, geldophialer der gasfabriek vraagt salarisverhooging, Ook de stokers der gasfabriek vragen meer. Bij de bespreking blijkt, dat niet alle onderteekenaars geteekend hebben, maar dat een man alle namen gezet heeft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2