Dinsdag $9 Juni !95M) 34e Jaargang No 227 Buitenland. DE PELGRIMVADERS mm mmi r* FEUILLETON. Reclames. Voorzorgen van heden ^eeuwsche Stemmen. Uitgave van Be Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: I5ANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg FIRMA F. P. DHUIJ L- BURG. Drukkers Dostërbaaa Le Cointre, Goes. veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post f2,28 Losse nummers fO,OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.12, elke regel meer 28 emit Eenzelfde adv. 3 maal geplaatst wordt 2 maal berekend. Bij abonnement belangrijke korting. Kleine advertenties 75 cent Bewijsnummers 5 cent. Omgekeerd. [Aan! uwi woning is een portiek. Er komt een opstootje en een man vraagt n of u 'ml 'niet beletten zult (dat hij in uw poëtiek1 schuilplaats zoekt feg:en 1de s'traatsteenen der manifestanten, en van daaruit, ook met straatsteenen, aanslagen beantwoordt. Gij staat Idit toe. Na eeln, twee dagen rechtens druipt de meni'gt© af, en uw, fman blijft in 't portiek, maakt er zijn per- -tmaneni verblijf van en betwist u uw eigendomsrecht op dit portiek. En dat waarom? Omdat gij twee dagen lang, nog wel op zijn eigen verzoek, dit (uw eigendomsrecht hebt doen zwijgen, ten einde hem' te behoeden voor den doo- deliiken aanslag en andieren gelegen heid te 'geven hem' in dit portiek fe komen ter zijde staan. Ziedaar .met een klein voorbeeld' de groote Wielingenquaestië toegelicht. De sonvereiniteit van Nederland over de volle Wielingen Stond al .van vóór 1830 vast, en de daarna m:et België gesloten verdragen hebben hieraan niets veranderd. Maar nu heeft Neder land deze volle rechten gedurende den oorlog niet laten gelden. Waarom niet? Wel op verzoek van de Belgische re geering, 'oipldat de toegang van Engel- sche hulp aan Zeebrugge ni et z ou zijn afgesloten. Nederland hield derhalve 'daarom: zijn schepen en zijn mijnen buiten de 'Wielingen. Een daad, waar^ voor België dankbaar had behoor en te zijh. Het spreekt derhalve van zelf; dat, nu de oorlog is afgeloopen, Ne derland zijn nooit verloren pf prijs gegeven rechten weer doet gelden. 'Maar wat doet nu België? iBelgië vordert de Wielingen op, of liever 'tzteigt: de Wielingen is van mij; iwant gif 'hebt uw schepen en mijnen huiten de Wielingen gehouden, Neder land heeft dus öi afstand gedaan van de souvereiniteit over de Wielingen öf door deze daad erkend dat het er nooit recht op' gehad heeft. België telt derhalve niet het motief? maar de daad. En gelijk de vluchteling uw portiek", zoo vordert België van ons land de Wielingen op als zijn eigendom. Waardoor ide rol van bezitter en die van gebruiker worden omgekeerd. (Of erger nogdei bezitter tot niet- bezitter en de niet-bezitter tot bezitter wordt geproclameerd. De taktiek van den bolsjewiek! Pro Rege. ,Van (de hand van jds. T. J. 'Hagen is een vlugschrift verschenen, mel dende en uiteenzettende „ontstaan en doel der bovengenoemde vereehi- ging." (In de kennis omtrent deze uitne mende vereeniging staan wij hier in het Zuiden zeer ver bij de broeders van het Noorden ten achter. iWij' raden daarom alle Christenen in onze provincie aan, dat vlugschrift te hestellen en te lezen. Het is pol 2 van de „Uitgave van Pro Rege" adres Graaf Ottoplein 31, Arnhem. Dat is de zetel van het hoofdbestuur, waar meln voor slechts 15 cent deze bro chure kan verkrijgen. Men zal er dan op populaire wijze in uiteengezet zien, hoe ds. Hagen tot de oprichting van deze yetreemging in 't belang van onze militairen gekomen is, wat de ver eeniging reeds voor goeds wrocht, hoe 'zij werkt, en hoeveel er, mits met uw aller steun, nog voor haar te doen ligt. Pro Rege bëteekent: Voor den Ko ning. Het is haar in de eerste' (plaats om de ©ere van Koning Jezus te doen. Doch daarna en daarnaast om, 't belang van onze jongens in dienst en 't be houd van ons vaderland. 22) o- „Hif wilde toch wel een verbond met u 'sluiten", zeide Samoset; „maar ik heb hem' va,n uwe donders verteld en van 'het .geluid dat gij maakt, door uw ge blaas (in een trompet), en nu is hij bang voor u". „Laat. Masasoyt tien mannen zenden, die 'hier als ten onderpand blijven", zei- de de heer Carver, „dan ga ik m'et ka pitein Standish en den Heer Allerton hem in liet bosch tegemoet". „Laat gij' uw donder thuis?" vroeg Samoset iop angstvalligen toon. „Mijn donder gaat overal mee", ant woordde Standish, terwijl hij de hand op zijn musket legde. Samoset schudde het hoofd, als twij felde hij aan het welgelukken' van zijn ambassade, en hij ging terug naar zijn vrienden. De nieuwsgierigheid overwon evenwel de vrees. Den 20en Maart, 's morgens ivroeg. verscheeD Samoset, gevolgd van leen troep Indianen. Aan hun hoofd mar- Beknopt overzicht. De Duitsche Rijkskanselier Fehirenbach heeft in den' Rijksdag een sympathiek woord gesproken, dat niet zal nalaten ook in ententekringen een goeden indruk te maken. Zijn rede belooft strikte nakoming van het vredesverdrag en spoort aan, tot een binnenlandsche politiek van samenwer king. Hij' sprak o.m. deze woorden: „Alle betrekkingen van Duitschland te genover liet buitenland staan in het tee- ken van het vredesverdrag, dat ligt over Duitschland als een donkere onweerswolk. „De last, die aan het Duitsche volk is opgelegd, is buitengewoon zwaar en men heeft er zich! nog nauwelijks reken schap van gegeven 'hoe zwaar deze last eigenlijk te dragen1 valt. Maar na de aan vaarding. van het vredesverdrag is er voor de Duitsche regeering, zoowel wat de binnenlandsche als de buitenlandschë politiek betreft, geen ander richtsnoer dan er naar te streven de verplichtingen, die door het vredesverdrag worden opgelegd zoo goed mogelijk na te komen. „Duitschland moet de verplichting tot vermindering van de legermacht tot de sterkte, die noodzakelijk is voor de hand having der orde, en voor de grenspolitie en de andere maatregelen voor ontwa pening en schadeloosstelling eerlijk en zonder nevengedachten nakomen. In dit opzicht heeft de samenstelling, der regee ring, volgens de partijpolitiek op haar hónding geen invloed". „De voornaamste taak is alle vroegere tegenstanders er van te overtuigen, dat in het Duitsche volk droo-men van po litieke macht of gedachten aan wraak te minder plaats kunnen vinden, naar mate men het met grooter voorkomend heid tegemoet komt en dat iedere goede Duitscher thans nog slechts een enkele veriossingsleuze kent, namelijk dat wat door den oorlog verstoord is ïa 'rrrsti- gen en. vreedzamen arbeid weer op te bouwen". De kanselier besloot: „Om den vrede j te bevorderen en te verzekeren zullen j de ïegeering en: de rijksdag, hand in hand moeten gaan. Het is de eerlijke en op? rechte wil der regeering, niet tegen de arbeidersklasse, maar met haar te re- geeren, wan,t slechts door eendrachtig samenwerken van alle beroepen is de wederopbouw van Duitschland mogelijk. De regeering hoopt en: vertrouwt, dat geen stand zich aan dezen gëmieenschappelij'ken plicht gal onttrekken". Helaas, deze geest van samenwerking is nog niet vaardig geworden over het Duitsche volk. De revolutionaire agitators blijven' stoken. De duurte is hun een welkom1 strijdmid del. En als de "honger geen woord kan meespreken, is er nog de geest van on tevredenheid. De duurte-onlnsten blijven op verschei dene plaatsen aan den Boven-Rijn nog voortduren. De overheid is intusschen cheerde Qnadequina, 's konings broeder. „Ziedaar de gijzel,a-ars, die ge geëischt hebt", Sprak Samoset tot den Gouverneur; „Masasoyt wacht u op bij' 'bet meer". Mistress Carver was een weinig be angst. „Ik breng hem u terug, mistress!" zei- de kapitein Standish met een glimlach. „God zal hem ons terugvoeren", zeide Anna. Standish keek haar m'et een goedkeu renden blik maar tegelijk verwonderd: aan. Zooveel moed met zooveel zachtheid scheen hem de vrouwelijke na,tuur te boven te gaan. De 'Engelsche deputatie verliet het dorp1. De Indianen hadden op het plein plaats genomen. De heer Bradford was belast m'et hen te bewaken. De vTouwen hadden hun wat te eten gebracht; maar een van hen had een bewonderenden blik op Patience Hopkins geslagen, wier goud gele haren -Hem nog meer schenen te verbazen dan de musketten en de trom pet. De heer Brewster liet de vrouwen weer naar binnen gaan, en de Indianen bleven rooken rondom een groot vuur. De heer Carver kwam bij Masasoyt, Het opperhoofd was gezeten in de schaduw van een boom. Hij was groot en sterk; overal bezig krachtige maatregelen' te ne men om aan de orde-verstoringen en de plunderingen een einde te maken. Onder de boeren heerscht vriji groote onrust en ze bereiden zich op een aantal plaatsen op ernstige verdediging voor. Ais men een en ander jn veïband brengt met den zegevierenden opmai'sch der bolsjewisten tegen de Polen, dan moet geconstateerd, dat de toestand in het Oosten nog allesbehalve gunstig is. De Poolsche berichten erkennen menige nederlaag, doch zij geven ook den in druk, dat zij' buitengemeene kracht ont wikkelen en menig succes, van den vijand weer te niet doen. Het Turksche antwoord. Polgens te Londen uit Konstantinope'l ontvangen berichten zijn de voornaamste punten van het Turksche antwoord de volgende lo. Turkije weigert Thracië en Smyrna aan Griekenland af te staan en beroept zich tegen de Grieksche aanspraken op godsdienstige, historische en ethnografi- sche overwegingen. Turkije vraagt, dat de Turksch- Grieksche grens zal blijven ge lijk zij in '1913 was. 2o. Turkije erkent de onafhankelijkheid van Armenië en stemt erin toe, aan Ar- nïmië een deel der provincies Van, Bitlis en Eizeroem af te staan, doch het vraagt schadeloosstelling voor de aldus verlo ren gebieden. 3o. Turkije erkenk de regeering van ïledjas en aanvaardt het instellen van een mandaat over Syrië en Mesopotamia, doch vraagt, dat Turksche gedelegeerden met gelijke rechten zullen worden toegelaten tot de commissie inzake de vaststelling) der grenzen. 4b. Turkije aanvaardt in! beginsel het stelsel van internationale controle over de zeeëngten-, doch vraagt vertegenwoordigd te worden in cle contröle-com'missie voor dei zeeëngten. De Turksche delegatie zou voorts prolesteeren tegett eenige bepalin gen van het reglement voor de controle op de zeeëngten; welke zij' onvereenig- baar acht met de Turkse,hie souvereiniteit. Korte Berichten. Fransche vliegers vlogen met een snelheid van meer dan 190 K.M. per uur. De Russische roode legers brachten den Polen een zware nederlaag toe. Het derde Poolsche leger bestaat niet meer, Belichten uit Boedapest aan de En gelsche bladen zeggen, dat de prijzen in Hongarije plotseling zeer aan het dalen zijn, tengevolge van het aannemen van cle wet, waarbij degenen, die buitenspo^ rige prijzen eischeni, met stokslagen ge straft zullen worden. Een dertienjarig zoontje van een spoorwegambtenaar uit Kaldenkirchen be gaf zich naar de nabijgelegen Holland- sche grens bij Venlo om levensmidde len te gaan koopen. Nu is dezer dagen het lijk van den knaap; die 50 Mark bij' zich had gn het slachtoffer van een roof moordenaar is geworden, in een bosch- je nabij de grens gevonden. Vrijdagnacht vervoegden zich drie vermomde mannen aan de boerderij van den heer J. Lühring te Bakemoor, nabij de Groningsche grens. Onder bedreiging! mot revolvers eischten zij de gelden der spaarkas op, waarvan L. de beheerder was. Toevallig was er 10.000 Mark in, één dag tevoren 300.000 Mark. Met dat geld maakten de tot dusver onbekenden zich uit de voeten. De kleinhandelaarsbonden hadden in Duitschland besloten bij de gerantsoeneer de levensmiddelen de papieren zakken zijh aangezicht was rood gekleurd; zijn hals en zijn armen waren met parel snoeren versierd. 'Op het naderen van de Engelschen stond hij op; hij' beefde over al zijn leden, in weerwil van alle moeite, die hij aanwendde om zijn waar digheid te bewaren. Het waren vooral de musketten, die hem schenen te be angstigen. De heer Carver gaf bevel die op een kleinen afstand neer te zetten; maar kapitein Standish, dit bevel gehoor zamende, haalde uit zij'n zak twee pisto len, die 'hij1 al dien tijd, dat de samen- spreking geschiedde, m'et zékere praal- vertooning in de hand hield. De En gelschen hadden brandewijn, messen en snuisterijen van glas medegebracht. De Indianen waren opgetogen. Met groot ge noegen sloten zij' een offensief en defen sief verbond, met belofte dat de WildeiK het kamp nooit gewapend zouden nade ren, op voorwaarde, dat de musketten ook thuis blpven I Masasoyt keek altijd met mistrouwen naar de in het mos staande mu,sketten, en hij deed een stap achter uit, toen de Engelschen ze weer opnamen. „Wij keeren terug", zeide de gouver neur, en wij zenden u uwe broeders terug. De almachtige God zij getuige tus- sclien u en ons 1" extra in rekening te brengen, n.l. voor een half pond 5 pfennige, voor een pond" 10 Pfennige. Dit is evenwel door de overheid verboden. De nieuwe vliegdienst Denemarken —Engeland zal de route Kopenhagen HamburgHollandLonden volgen. Bij het jjaden te Rosmuck, in het Iersche graafschap Galway, is gravin Dudley verdronken. Haar man, graaf Dud ley, was van 1902 tot 1905 onderkoning van Ieriand en van 1908 tot 1911 gou verneur-generaal van Australië geweest en de gravin zelve was in Ierland, om haar goede werk onder den boerenstand, zeer populair. Het passagierschip Imperator dat 3600 passagiers aan boord heelt, heeft ook een tuinman aan boord, die belast is met de zorg voor duizenden palmen en andere groene planten. De maatschap pij is voornemens een serre en een koude kas in te richten. De tuinman heeft ver klaard, dat hydrangea's het best in de zeelucht bloeien. De onlusten in Italië blijven aanhou den. Uit Pisa wordt gemeld, dat de me nigte te Fiombi.no, met 'handgranaten ge wapend, de kramen op de markt aan viel. Er werden troepen ontboden, die in gepantserde automobielen aankwamen, de opgeworpen barrikaden omverwierpen en een' aantal personen in hechtenis na* m'en. Te Brescia hebben ernstige socialis tische opstootjes plaats gehad. Het aan tal gedooden is tot nu toe onbekend; De geallieerden hebben Wilson ver zocht de eerste vergadering van den Vol kenbond bijeen te roepen. Dr. Ilibben, de president van Prin- cetoe-Universiteit, heeft zich afkeu rende wijze uitgelaten over de heiden- sche onbetamelijkheid van de tegenw-oor- tig'e Amerikaansche vrouwen, wat Haar kleeding en de moderne dansen betreft. Dat dansen karakteriseert dr. Hibben als „een schandalige, weerzinwekkende or gie". Voorts beschuldigt hij de Ameri kaansche moeders ervan, hun dochters te dwingen om haar bekoorlijkheden aan clc mannen te verkoopen. D© Sin Feiners hebben zich te Feimoy (graafschap Cork) meester ge maakt van den generaal Lucas en twee andere officieren. De laatsten zijn later te Fermoy teruggekeerd, maar omtrent het verblijf van Lucas is nog niets vet- der bekend. i verzekeren in de toekomst goede gezondheid. Kalm af te wachten is niet altijd ver standig ©n nooit bij beginnende nierkwa len. En wel, omdat blaaszwakte, rugpijn en rheumatische pijnen tot de eerste waar schuwingen van dreigende nieruitputting bohoonen en de eenige veilige weg on middellijke verzorging is. Verwaarloozing kan leiden tot spit, ischias en rheumatiek of tot de ontwikke ling van waterzucht, niergruis of -steen, en zelfs voeren tot ongeneeslijke nier ziekten. Grijpt nu in. Helpt de nieren over haar eerste moeilijkheden heen. Uitstel is wer kelijk gevaarlijk. Begint nog heden voldoende lichaams beweging te nemen, fris-scbe lucht, ge regelde slaap, geregelde maaltijden (met niet te veel vleesch), en voldoende water tei drinken. Dan doet gij wat in uw ver mogen i» om nieruitputting te voorkomen. Om dej bestaande nierzwakte te herstel len en de verschijnselen te verdrijven1, dient gij de nieren te versterken en heeletf door een kuur met Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Zijl bewezen baat te geveni aan nierlijders over de geheele Wereld.; Zelfs in gevallen, waar aan. herstel ge wanhoopt werd, Hebben Foster's Pillen' den lijder een duurzame, krachtige ge zondheid ;hbrg;even. Ten v'olle kan op ..dit speciale nierge neesmiddel vertrouwd Worden- Het dient enkel voor de nieren en blaas, en ziekte verschijnselen in verband met deze orga nen. Foster's Pillen werken hoegenaamd niet op de maag, lever of ingewanden^ Neemit u in acht voor namaak. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen voorzien van de handteekening van Jam'es Foster op (het etiket, zij!n te Goes verkrijgbaar biji cle Paauw Co., te Middelburg bij |a. Schutte Ca. a f 1.75 p. doos of f 10.per zes doozen. 46 Tsjecho-SIovakij-e heeft Het denk beeld van arbitrage in zake Teschen van de hand gewezen. In Ancona (Italië) is de militaire macht m'et artillerie moeten optreden; 193 anarchisten zijn ingerekend. De „Times" verneemt uit Konstan- tinopel: Volgens een telegram van het Russische agentschap heeft generaal Wrangel in het Zuiden van Rusland thans in het geheel 1.0.000 roode krijgsgevan genen gemaakt en 48 kanonnen, 250 ma chinegeweren; twee pantseïtreinen en 9, pantser-auto's buitgemaakt. Wrangel's kont loopt nu van Balk nabij den Dnjepr tot Nogaisk. Baron v-on Bissing, broer van den gewezen gouverneur van België gedurende de Duitsche bezetting, destijds in Enge land geïnterneerd, is thans te Londen te ruggekeerd. Hij weigert zich over de re denen van zijn bezoek aan Engeland uit te laten. "Er worden Fransche oorlogssche pen in gereedheid gebracht voor vertrek (naar de Tui'kscbe wateren. Er zijn Grieksche troepen geland ta Paderma, op de Zuidkust van de zee van Marmora, tan einde mede te helpen tot verdrijving- der Kemalisten van de Dar- daneüen. i Masasoyt verstond geen Engelsch. .Sa moset, die tot tolk diende, had zich! ver wijderd en redeneerde m'et Standishmaar er sprak zooveel vrijmoedigheid en tevens zooveel plechtigs uit den blik van den heer Carver, dat de Indiaan deftig Het hoofd Hoog, als lieglde hij dein ©ad af. Een uur later was de kleine troep Puriteinen weer veilig in het dorp terug gekeerd, en de Indianen gingen naar hun wigwams terug. Het dien dag gesloten verbond moest getrouw nageleefd wor den zoolang'Het leven van Masasoyt duur de; de vijandelijkheden tusschen de Wil den en' de kolonie van Plymouth braken eerst na zij'n dood las, in 1675. Men was aan het einde van de maand Maart gekomen; dertien personen waren Sinds het begjn der m'aand bezweken; vele matrozen waren gestorven; de voor raad werd bijf den dag schaarscher. Ka pitein Jones besloot naar Engeland on der zeil te gaan. „Ik verlies mijn man schappen en mijn tijd met hier te blij ven", sprak ..Hij', „en als gij: mij' geloof- det, keerdet gij' allen met mij terug'! De onderteekenaars van het engagement waren in het gemeentehuis bijeen; zij die nog in leven waren, de helft was be- zw.ekcnBradford, Standish, Allerton, CCIX. Jk ben een arbeider. Als gij 'tnog niet wist, dan weet ge 'Het nu. - Ge Hebt mij: al eens met een bieg aain -en eein 'hoed opj gezien Best '.mo gelijk. DocH ik laat mij dein eer en aam! van arre-beier toch niét ontfutselen, i Het spraakgebruik legt bet er al aar dig opl aan om' .dit te doen. (ik .versta de ironische klacht van een schrijver in het „Handelsblad", die maar niet begrijpen kan wat m'en' onder den „wierkman" verstaat. 'Waarom, zoo vraagt hij zich af, behoor ik niet tot de Arbeidende Klas se? Ik vermoed dat ik daar wèl (toe zal worden gerekend als ik mijn col bertje aan den kapstok hang en mijn boord af doe, een pilo-broek aantrek, een (das om mijn nek bin'di, en >daal als ,werkm,aai" misschien meer geld/ verdien idan nu als „intellectueel",'ter wijl ak van een hoop: zorgen af (ben! Het ©enige bezwaar tegen de trans formatie is, dat ik geestelijken arbeid' gewoon ben en de plotselinge over- Winslow hadden hun vrouwen verloren; de Heer Carver Had zijh zoon zien ster ven; -allen waren verzwakt, door ziekte, door gemis van voldoend voedsel, door over matigen arbeidzij1 keken elkander, aaar; een onwrikbaar besluit schitterde in Hun oogen. „Nooit)'' isprak Bradford. „De Heer is getrouw en Hij' zal voor zien!" liet Brewster ei' op volgen. De kapitein van de „May Flower" haal de de schouders op: Hij kende de Pel grims te goed, dan dat hij zou blijven) aandringen; en den 5en April verdween met het kleine schip; dat aah den horizon! uit Het gezicht geraakte, de laatste zicht bare band, die de nieuwe kolonie aan het moederland verbond. „Alleen met God!" sprak de heer Car ver, die met zijn dochter aan1 strand ge bleven was. „Ik ben niet alleen, want de Vader is met mij!"- Het zij er zachtkens op vol gen, en' de blikken vair vader en dochter ontmoetten elkander, vol van eenzelfde g-eloof en een onverstoorbare verzekerd heid. (Wordt Vervolgd.) i I 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 1