Sinnsstod Staten-Gensraai. Uit de Provincie. gen afgebroken en zijn de chr.-soc. •ministers uit het nog functionneerenide kabinet-Renner getreden. De verwar ring! is nu volkomen. Naar het heet, krijgt president Seitz er ook genoeg van. Hij' zou willen aftreden. Woensdagnacht zijn te Iglau in Moravië bloedige botsingen tusscihen Tsjechische soldaten en (de Duitsche bevolking ontstaan. Aan beide kan ten waren veel dooden en gewonden. De eerste minister Tusar heeft dade lijk een onderzoek gelast, met gevolg, Idat 100 Duitschers geïnterneerd zijn. Hongaarsche kranten melden dat vele vrienden en kennissen van Mor ton Jellinek, die met 450 millioen kro nen spoorloos is verdwenen, overtuigd zijn dat hij1 de hem toevertrouwde gelden niet heeft*verduisterd, doch op, de een of andere wijze uit den weg is; geruimd. Zij achten hem te eerlijk voor een misdaad. Vaststaat dat hij het geld, dat hij in ongestempelde bib jetten van 100Ó kronen bij zich had, over de grens heeft weten te brengen. Musouin, voormalig minister van oorlog in Mexico, is aangeklaagd we gens verduistering van 2 miljoen peso's. 1Br. Thomas Glover te Toronto heeft, een kankersemm ontdekt, waar mee hij verrassende resultaten be reikte. Opj het nationale schietveld tel Brussel, waar 35 Belgen, Eagelsdhleln en Fraaischen door de Duitschers ge fusilleerd! werden, zal eerstdaags een monument worden opgericht. fMen kondigt in België ©en prijs- verhooging aan van drie francs per ton op' de kolen. Deze zou ingaan op 12 Juli en vloeit voort uit de loons- verhooging der mijnwerkers. D e duurte. Volgens de laatste (statistieken houdt België nog steeds het record van het duur leven met een gemiddeld© prijsvermeerdering op, 1914 van 345 percent, tegen "Dene marken 151, Holland 106, Noorwegen 198, Zweden 194, Zwitserland 137, Amerika 107, Engeland 155, Zuicf- 'Afrika 83 përcent. In een bosch bij Neurenberg' is het aan een boom gebonden lijk van een jonge fabrieksarbeidster gevonden', die met haar weekloon was uitgetogen om levens middelen te koopen. Het lijk vertoonde vier messteken in bet onderlijf, en bet couvert, waar het slachtoffer haar week loon in ontvangen had, Was op het voor hoofd geplakt, De directeuren van een der groote New-Yorksche warenhuizen zijn op grond van 207 overtredingen 'aangeklaagd we gens ongeoorloofde winstneming1 bij den verkoop van kleeren. Charles F. Murphy, de leider van Tam many Hall, het politieke genootschap, dat de leiding der presidents-verkiezingen heeft voor de democratische partij en daarbij izoo noodig zelfs voor geen mis daad terugdeinst, is met nog vijf anderen aangeklaagd van samenspanning tot be nadeeling van den fiscus, door het knoeien met de aangifte voor de inkomstenbelas ting. George W. Perkins, een voormalige firmant in J. P. Morgan Co. heeft een fortuin nagelaten van f 10.000.000. Hij was als loopjongen begonnen. Er zijn geen bijzóndere legaten besproken voor liefdadige instellingen, maar Perkins heeft verzocht, dat de nabestaanden zijn gewone contributies en zijn üitkeeringen aan vrien den en familieleden zullen voortzetten. Een secretaresse, die hem 27 jaar heeft ggdiend, krijgt een legaat van 50.000 en een jaargeld vari 6000. Een derge lijke schenking met. jaargeld is gedaan laan een zuster van mevr. Perkins. Do beroemde New-Yorksche kunsthande laar Henry J. Duveen heeft ongeveer 3.400.000 nagelaten. Diaarvan ontvangt het Middlesex-.ziekenliu.is te Londen '8 5000. iDe bolsjewiki hebben Wiinnitsa, idem zetel -der Oekrainsche regeering, na hevigen strijd genomen en ©enige honderden gevangenen gemaakt. Bij Korostof vervolgen de noode troepen |de in (de richting van Proskoerof te rug- (trekkende tegenstanders. De Polen mel- jden vorderingen tusschen I)una en Be- Iresiaa. De bolsjewiki te Poltawa heb ben klopjachten en huiszoekingen ge* houden in (de geheele stad. Velever- Idahten en deserteurs zijn gevangen genomen. V.an die burgerij' zijn alle overtollige goederen afgenomen. Te Moskou heeft (dus onder sov jetbewind!) hef personeel van de werk plaatsen van den Toela-spoorweg te recht gestaan wegens verminderd© ar beidsprestatie, misdadige onverschil ligheid, onoplettendheid bij' den arbeid, en ongemotiveerd' wegblijven van het sverk, Verscheidene arbeiders zijn tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld. Te Moskou is een delegatie aan gekomen van Duitsche werkliedenor- ganisaties, die naar Rusland wenschen Ite emigreeren. Deze organisaties be staan uit 100.000 man. De voorwaar den, waarop ze zullen worden toege laten zijn: Tot de arbeidswereld be- hooren en de, Russische nationaliteit iaannemen, De stad Londonderry zal om singeld en ontwapend worden, zoo dra voldoende troepen aanwezig zijn. De voornaamste toegangsweg naar Derry is verspeld door prikkeldraad ©n gevelde boomen om de troepen pp te houdentelegraafdraden zijn doorgesneden. De 37-jarige prins Arthur Con- naught is tot gouverneur-generaal van Zuid-Afrika benoemd. De prins van Wales, die in de Britsch© kolonie Nieuw Zuid Wales in Australië vertoeft, heeft gisteren zijn dag doorgebracht met een tochtje in een barkas op de Ilawkesbury- rivier, nabij de hoofdplaats Sydney. Hij was vergezeld door alle leden van het kabinet uit de arbeiderspartij. Deze 'artij heeft hem overal ovaties ge- racht. Onder de ministers waren ©en ketelmafcer, een kleermaker, een onder wijzer en een mijnwerker. iDe hooi-oogst. in Engeland staat eit prachtig voor. Hij is de beste die in jaren is binnengehaald. Het hooi land beslaat pen oppervlakte van 15 millioen acres en de waarde van het hooi wordt op| 8 millioen p. st. ge schat. De 'klaver zal het wel 10 mil lioen p. st. brenglein. Een vliegtuig, dat gisteren bij Peterborough kopje-duikelde, is te plet ter geslagen. Drie menschen, die erin- zaten, kwamen hm. Renner, 0e Oos'tenrijksche staats kanselier, heeft zijn bemiddeling in zake den boycot tegen Hongarije aan geboden. Dit komt hoofdzakelijk dewijl de bevolking van Weenen inziet dat zij, en niet Hongarije, het gelag dezer beweging moet betalen. Niet alleen ontvangt de hoofdstad daardoor geen kolen uit Leiitha-Ujfalu en geen ooft en groenten uit Hongarije, maar door de staking van het spoorwegverkeer is }iu tevens de aanvoer van levens middelen uit jde vruchtbare streek van Weenen tot aan de HongaaïSebe grens onmogelijk. De leiders hebben ook reeds in dien zin naar Amsterdam gerapporteerd, en het dringend ver zoek gedaan de Engelsche vakvefeeni- ging te bewegen door een druk op de regeering, deze te bewegen met Hongarije over de voorwaarden te on derhandelen, waarop een einde aan den boycot kan worden gemaakt. De .Oostenrijksche kabinetscrisis is voorloopig toch nog opgelost. Er is een nieuw voorloopig kabinet ge vormd, dat zuiver socialistisch is. Renner heeft de portefeuille van bui- tenlandSche zakein en landbouw op zich genomen. Drogen van aardappelen. De minister heeft ingetrokken het ver bod van vervoer van gedroogde aard appelen en van alle producten door het drogen of op. andere wijze verduurzamen van aardappelen verkregen en het ver bod van vermalen, drogen of verduur zamen van aardappelen, aardappelschil len en aardappelvezels. Regeeringsm'eel. De Minister van Landbouw heeft be paald lo. dat met ingang van 1 Juli 1920 voor Regeeringsmeel als verkoopprijs voor gemeenten, "bedoeld in art. 3 der Dis- tributiewet 1916, zal gelden de prijs van f20 per 100 K.G. af fabriek; 2o. dat de prijs, waartegen Regeerings meel, bestemd voor den meelhandel,' ter beschikking van de gemeentebesturen zal worden gesteld, met ingang van 1 Juli 1920 zal bedragen f23.50 per 100 K.G. af 'fabriek; 3o. aan gemeentebesturen 'in overwe ging te geven den prijs, waartegen liet Regeeringsmeel sub 2 bedoeld, aan den detailhandel' zal worden geleverd, met in gang van' 1 Juli 1920 te bepalen op 123.50, welke prijs door de gemeente besturen kan worden verhoogd met de kosten van1 vracht per 100 K.G. van fabriek lot laatste station of veer der gemeente en eventueel met de extra kos ten van ten hoogste f0.25 per 100 K.G. of £0.40 in de gemeenten, waar ook aan de bakkers met toestemming van den Regeeringscommissaris een bedrag van f0.40 voor extra kosten in rekening mag worden gebracht; 4o. te bepalen, dat met 1 Juli 1920 de maximum-kleinhandel prijs voor bet Regeeringsmeel, bedoeld sub 2 zal be dragen de in vorengaande alinea bedoel de totaalprijs verhoogd met 20 pet. van dien prijs. Allerlei. Oud-minister Bosboom heeft in het R.-K. Ziekenhuis te Den Haag een ern stige operatie ondergaan. Zijn toestand is zeer bevredigend. Benoemd tot joorzitter van de Alge- meene Rekenkamer jhr. mr. J. II. van Re en en. De internationale adviseerende juristen commissie besloot met algemeeno stem men in haar aan de algemeene verga dering van den volkenbond voor te leg gen ontwerp voor het te stichten per manent internationaal gerechtshof op te nemen, dat het hof zal worden geves tigd Ie 's-Gravenhage. Op zijn verzoek met 1 Juli ontslagen onder dankbetuiging de heer H. v. d. Bosch als secretaris van het Zuivelkan- toor. De commissie voor den graanhandel te Amsterdam zal 1 Juli a.s. haar werk zaamheden voor de Regeering ten aan zien van de graan-, meel- en veevoeder- voorziening beëindigen. Rijkssuikerkaarï. De minister van Landbouw maakt be kend, dat in het tijdvak van Maandag 28 Juni tot en met Zondag 4 Juli d.a.v. geldig zullen zijn de bons no. 38 en 39 der rijkssuikerkaart. Het conflict in de bouw- b e d r ij v e n. Naar het „Yad." verneemt, is de ge meente 's-Gravenhage van plan, om de uitgesloten arbeiders in dienst te nemen voor den bouw van de telefooncentrale aan het Bezuiderihout. Mfen voelt een en ander in patroons- kringen als ondermijning van de con ti acten door de overheid zelf en als inmenging 'in het conflict, welke inmen ging aan den belastingbetaler natuurlijk weer schatten kost. Gaat biet zoo door, dan zal de bouwarbeider spoedig pen loon van f2 per uur krijgen. Men vraagt zich verder af, of een afdeelingschef ten slotte boven den gemeenteraad staat en of de gemeente over onuitputtelijk cte- diet beschikt. Dat de gemeente eindelijk bier „een stap doet in de richting van socialisatie is, meent men', mede dui delijk en men vraagt zich af, of der gelijke ingrijpende maatregelen buiten den Raad om genomen 'kunnen worden. (Maasbode.) Tweede Kamer. De Kamer maakte zich gisteren be lachelijk door met 33 tegen 32 stem men aan te nemen het voorstel-Dres- selhuijs om! het ontwerp; tot verrui ming vain het gemeentelijk belasting gebied van dei agenda af te voeren. En dat terwijl zij den minister van financiën tot spoed had aangemaand; en deze zich zooi gehaast had, en de gemeenten niet wachten kunnen, „geen dag en geen nac'ht." De motie-Ter Laan inzake den af trek van de pensioen-korting der Rijks- atabbenaren, werd verworpen; van de rechterzijde stemde alleen de heer Bak ker er voor, benevens de heeren Van der Laar en ,A. P. Staalman; van links stemlden de vrij liberalen, Visser van IJzendoorn en Nierslrasz tegen. iOp de agenda stonden verder een viertal interpellaties, waarvan er slechts een werd afgedaan; wat de tweede aangaat na twee; uur discussie werd besloten de verdere beraadsla ging uit te stellen totdat Minister Kö- nig nadere inlichtingen zou hebben verstrekt over de rédenen van het ontslag van twee ambtenaren van de Staatsspoor. Deze twee waren een 20- jari'ge jonge dame, die zich ten lra- reele onledig hield met op zilverbons te schrijven: „Steunt de stakende transportarbeiders", en een nog jon gere klerk, die met „De Tribune" had event, hetgeen de Directie van de taatsspoor heneden fde waardigheid achtte van een Jiarer klerken. In tus schen bleek, dat deze heide jongelui al eens tlegen te1 grooten ijver voor de propaganda hunner beginselen wa ren gewaarschuwd, en dat zij zich daarvan niet veel hadden aangetrok ken. Toen waren zij eervol ontslagen, en als gevolg daarvan hebben zij' geen beroep op het scheidsgerecht. Pr. Van Ravesteijn en de heer Klee- rekoper braadden er al de propagan distische boter uit, die er voor hunne partij in kon zitten; dit geval, aldus de heeren, belwees nu eens' zonne klaar, dat er Jn Nederland geen vrij heid' van politieke meeningsuiiing meer was, en de heer van Ravésteijn vond heit noodig, dalt in een motie te' zetten. Maar dr. Schokking achtte de zaak Iniet zoo duidelijk als de heide heeren, en ontlokte aan dien minister de be lofte een nader onderzoek te zullen instellen. Die eene interpellatie, van dhr. KlePrOkoper, over de nieuw© regeling Van dienst- en rusttijden va.n het spoor wegpersoneel had tot uitslag den in druk dat er aan de 'doorvoering van den verkorten arbeidsdag ook bij 'de spoorwegen ernslig wordt gewerkt, en dat deze minister de wantoestanden vah de te lange werktijden reeds groo- tenideels heeft .uit den weg geruimd. Voor zoover dat nog' hier en daar niet het geval mocht zijn, ge&chiedt dat teg'en, en niet mlet zijn wil. De Feesten der A. N. V. V. De feesten ter eere van de jaarver gadering der A.N.V.V. en het 25-jarig bestaan der vereenigirig tot bevordering van liet Vreemdelingenverkeer in Wal cheren izijn Vrijdag voortgezet met eeri autotocht door Walcheren welke van Mid delburg: eerst naar Veere ging, waar de 32 lauto's verlaten werden ter bezichtiging van het Stadhuis en de groote kerk. Van daar Iging het langs de mooie Walcher- Sohe landschappen, langs den dijk van het Veersche igat, over de mooie buitenplaats Zeeduin naar Oostkapelle, waar bij „Duin beek" de wagens werden verlaten om verder door de lommerrijke prachtige bui tenplaatsen Berkenbosch en Westhoven de mantelingen van Domburg naar de duinen van deze badplaats te komen, waai' in het Badhotel een uitstekend noenmaal werd (gebruikt, terwijl het gezelschap „Apollo" goede muziek deed hooren. Na liet noenmaal ging het langs den beroem den zeedijk naar Westkapelle, waar de excursisten een groote verrassing werd verbeid. Het hier bestaande kinderkoor de Klein Westkiappelaars vergastten de 'vreemdelingen, onder leiding van zijn di recteur, den heer G. Houtekamer2 op de Uitvoering op de eenvoudige, doch zeer goede wijze van verschillende nationale liederen, waaronder het Wilhelmus eri het Zeeuwsche Volkslied, dat in dialect werd herhaald. Deze uitvoering heeft de toehoorders tot in de ziel bewogen, en de lieer bar. Van Tuyll van Serooskerken, voorzitter der A.N.V.V., bracht diepgetrof fen voor dit zoo bijzonder feestnummer, verschillende dames en heeren compli menteerden den heer Routekamer en zijné kinderen voor het ten gelïoore gebrachte. Te 5 Uur werd zonder eenig noemens waardig oponthoud de tocht te Middelburg beëindigd. Des avonds had een door 150 personen medegemaakt officieel diner plaats, waar aan o.a. deelnamen de Commissaris der Koningin in Zeeland, de burgemeesters van Middelburg; en Goes, vertegenwoordi gers van de Fransche legatie, de heer Braat Klein, een Zweedsch journalist enz. eniz. Tijdens dezen maaltijd werd een tele gram van liulde aan H.M. de Koningin gericht, van de Klein Westkappelaars was een telegram ontvangen met de beste wenschen voor het verder goed slagen' van den tocht door Zeeland, waarop een telegram werd teruggezonden. Voor een' feestje voor de kleinen werd f 116.20 ge collecteerd. Hulde werd gebracht aan de vreemde gaston en hun staatshoofden, aan ver schillende personen die zich tegenover het vreemdelingenverkeer verdienstelijk maakten of nog maken. In één woord het was een feeststemming in den besten zin van het woord en het gepot ene van deze dagen was het onderwerp der ge sprekken. In den tuin van het Schuttershof, in welks izalen het diner plaats had, eri zich zoo uitstekend liet smaken, gaf het Middelburgisch Muziekkorps onder leiding van den heer Jan Morks een uitvoering eni deed o.a. liooren Vive Zelandis, een aam de V.V. opgedragen marsch, waar voor hij eeni krans in ontvangst had te nemen. Ook deze tweede feestdag' werd door schitterend weder begunstigd en zal bij allen een onuitwisbaren indruk achterla ten. Heden (Zaterdag) werd een autotocht door Zuid-Beveland gemaakt als gasten van de V.V. op Zuid-Beveland, waarop wiji nog; nader terugkomen. Wij vestig;en de aandaicht op 't in dit nummer aangekondigde Zendingsfeest der West-V laamsche Cihv. Jongel'ingsver- eenigingen. Op 't Zomerfeest hopen pre dikanten uit minstens vier verschillende kerken (de naam Voskuyl is misschien zelfs in het L. des H. niet vreemdI) op te treden, in eenigheid des geloofs en der liefde in Christus; dat belooft een heer lijke dag te Worden. Jongelingen, die kun nen, zullen gaarne de Schelde eens over wippen om dit feest mee te vieren. Het moge een goede dag zijnl Doori dein. Commissaris der Ko ningin iis! benoemd tot zetter voor 's Rijkg directe belastingen in de ge meente Schoondijke dhr. A. A. Bee- hens, ter vervanging van dhr. P. Cas- teleijln. Middelburg. Gistermorgen heeft in het kanaal de aangekondigde demonstratie plaats gehad van hlet redden van dren kelingen door leden van de reddings brigade der zwemvereeniging „Luctor et Emergo". De demonstratie werd bijgewoond door den wethouder, den hieer J. Onderdij'k, met den gemeentebouwmeester en den opzichter van gemeentewerken, verder door den 'Commissaris' van Politie, do beide inspecteurs en meerdere agenten uit de verschillende ploegen. Eerst wer den verschillende wijzen getoond om dren kelingen al zwemmend weder op het dro ge te brengen), waarbijl redder en dren keling beide gekleed te water gingen eerstgenoemde nam den drenkeling dan onder de armen of aan het hoofd en was in zeer korten tijd van midden uit den kanaalarm, die naai' de kade voert, weder op het bij hét veer liggend vlot. Vervolgens werd met verschillende lij nen en haken gewerkt, die alle voor hét doel veel nut kunnen hebben, en er wor den dan ook voorloopig nog slechts bij een paar bruggen van die haken geplaatst, terwijl de agenten van politie voorzien worden van reddingslijnen. In onze stad mot zijn nog vel© grachten en kaden, is dat zeker een groote aanwinst, al hoort men hier nu niet zoo heel veel van drenkelingen, toch gebeurt het, en dan is goede en spoedige hulp een eerste vereisehte. Door de samenwerking Van het ge meentebestuur en do zwemvereeniging wordt hier veel bereikt. Na voldoening aan de voor waarden door de Directie van de Rijks postspaarbank gesteld, hebben de Mi nisters van Financiën ©n Waterstaat hunne goedkeuring verleend aan de plaatsing van de Zeeuwsche Hypotheekbank op de lijst van Hypotheekbanken, wier pandbrieven voor belegging van gelden der Rijkspost spaarbank in aanmerking komen. Aan deze plaatsing is een nauwkeurig onderzoek van de zijde der Rijkspostspaarbank naar het beheer van genoemde Bank vooraf gegaan. Houders van pandbrieven dezer Bank hebben daarin een waarborg te meer voor eten goed beheer der bank. Wij twijfelen dan ook niet, of dit zal van gunstige» invloed zijn op die plaatsing harer pand brieven. Goes, S tukken Gemeenteraad. De Commissaris der Koningin wenscht het oordeel van den Raad te vernemen aan gaande leen schrijven van den Minister van Justitie, waarbij advies wordt ge vraagd omtrent het toekennen van kinder toeslagen aan de Commissarissen van Po litie. B. ien W. merken op, dat de tegen woordige commissaris van politie alhier ongehuwd is, doch zijn van oordeel, dat wanneer de taak van een ambtenaar van dien aard is, dat zij den geheelen persoon vordert, de bezoldiging van dien aard be hoort te zijn, dat de betrokkene daarvan met zijn gezin kan leven in de positie, waarin hij is geplaatst en dat niet getracht moet worden door allerlei bijzondere toe slagen het grondsaJaris laag te houden. Zij stellen voor den Commissaris der Konin gin in dien geest te adviseeren. N. a. v. het besluit de Raadsvergaderin gen voortaan met gebed te openen, stol len B. en W. in het reglement van orde laan art. 7 tola te voegen Bij de opening wordt het navolgende gebed door den voorzitter voorgelezen: „Almachtige God! Wij bidden U om Uwen alg-enoegzamfin zegen bij de vol brenging der werkzaamheden, die ons zijn opgelegd. Schenk ons wijsheid en voor zichtigheid, verlevendig in ons een diep besef van onze afhankelijkheid van U en doe onze beraadslagingen strekken tot be vordering der ware belangen van deze ge meente. Amen". Nog een paar wijzigingen worden en passant mee genomen, n.l. dat niet de Secretaris maar de Voorzitter oproept voor de vergaderingen, en dat in de vergaderin gen de secretaris links en de oudste wet houder rechts van den voorzitter gezeten is, en de jongste wethouder ter linker zijde van den secretaris. N. a. v. een verzoek van de Goeschen Bestuurdersbond om de onbelastbare som voor noodzakelijk levensonderhoud te brengen op f 700 voor niet-gezinshoofden iem f800 voor gezinshoofden, terwijl de aftrek va,n f 50 voor ieder kind blijft gehandhaafd, stellen B. en W. voor dit verzoek af te wijzen, eri wel hierom: Zonder ons te begeven in beschouwin gen omtrent bet al of niet wenscbelijke van leen verhooging als door adressant bedoeld, meenen wij erop te moeten vij zen, dat gedurende den laatsten tijd de Re geering eenige malen slechts dan wijziging van den aftrek voor noodzakelijk Levens onderhoud beeft goedgekeurd, wanneer in de verordening de bepaling werd opgeno men, dat de gewone a|trek en de kinder aftrek te zamen een bedrag van f 800 niet mogen te boven gaan. Een dergelijke grens' bestaat thans niet in de verordening dezer gemeente, doch zal zeer zeker, wan neer meergemelde aftrek wijziging mocht ondergaan, geëischt worden, hetgeen na- deelig zal wezen voor de hoofden van groote gezinnen, voor wier belangen adressanten blijkbaar juist wenschen op tie komen. B. en W. stellen verschillende wijzigin gen in enkele verordeningen voor. Zoo in de Motor- en Rijwielverordening om te verbieden het rijden met motorrijtuigen, met een gewicht van meer dan 6500 K.G. op de wegen binnen dè bebouwde kom dier gemeente; en op wegen te rijden met een motorrijtuig, waarvan niet alle wielen zijn voorzien van gutta percha banden welken den druk veerend op het rijvlak overbrengen, en baarbij de overbreniiren- ging van het gewicht op de assen niet geschiedt door middel van veem. B. eil W. .zeggen ter toelichting: Eenige malen werd in uwen Raad ge klaagd over hinder, welke verschillende ingezetenen ondervinden van trillingen, welke worden veroorzaakt, door voorbij rijdende zwaar beladen vrachtautomobie- len. Wij beseffen volkomen het omjg'erief, dat uit het gebruik dier wagens voortspruit voor hen, wier woningen gelegen zijn aan straten, welke het meest door die voertuigen worden gebruikt, terwijl boven dien aan het plaveisel op den duur niet onbelangrijke schade wordt berokkend. Te vens zijn wij echter van oordeel, dat dit meer en meer in gebruik komend vervoer middel, hetwelk door de voordeelen welke het biedt, liet gebruik van paarden doet afnemen, niet al te veel in zijn natuurlij ken groei dient te worden belemmerd. Een onderzoek naar de alhier gebezigd wordende wagens leerde ons, dat deze in beladen toestand een gewicht vertegen woordigen afwisselend tusschen 6390 en 7000 K.G., hoewel het ons bekend is, dat herhaaldelijk veel zwaardere vrach ten zijn en worden vervoerd. Wij hebben gemeend 6500 K.G. als ma ximum te kunnen aannemen, zullende hierdoor, naar wij verwachten, geen ern stige beschadingen aan de wegen worden veroorzaakt. De uitzondering die in ar tikel I is gemaakt voor Rijks- en Pro vinciale wegen, houdt verband met liet bepaalde bij art. 8, eerst lid der Motor en Rijwielwet. Naar mij meenen te mogen verwachten, zullen door het verbod, vervat in het nieüwe artikel 10 bis, de trillingen aan merkelijk worden verminderd, terwijl hier door het vernielen der wegen op afdoende wijze zal worden tegengegaan, G a s p r ij s. Tot toelichting van het voorstel tot het opnieuw vaststellen der tarieven voor gas, meterhuur en straat verlichting merken B. en W. op: Gevolg van aanneming van dit voor stel zal zijn, dat de prijs van het gas, thans bedragende voor Goes 13 ct. per kub. M., zal worden gebracht op 17 ct. per kub. M., voor muntgasmeters Goes op 18 c en t voor Wilhetlminadorp: gewone meters 18 ct., muntgasmeters 19 ei; en voor Kloetinge: gewone meters 18Va ct., muntgasmeters 19V2 cent en derhalve zal stijgen met het niet onbelangrijk be drag van 4 pt. pier kub. M. Ampele bespreking met de gascommissie hoeft ons evenwel de overtuiging geschon ken, dat de prijs niet lager kan worden gesteld en zulks nog onder voorwaarde, dat .de gemeente voortaan ten opzichte van de: straatverlichting als een gewoon verbruiker wordt beschouwd, waardoor voor de straatverlichting plm. f20.000 per jaar betaald zal moeten worden, terwijl

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2