u Telegrammen. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Leestafel. Laatste 'Bericht*»; Gemeenteraad van Middelburg. Wetenschap esi Kunst. 8urg«r$j]ke Sttii. Marktberichten. Adïertentiën, van de arbeiders uit hun. landelijke sfeer. Die overgang is niet groot genoeg voor te stéllen en had ernstige gevolgen op gees telijk en zedelijk gebied. Was de toestand op het land heel slecht, in de industrie steden bleek het niet veel beter. Dit kweekte al socialisme, te meer waar er reeds een soort dorpscommunisme be stond, gelijk wijl dat in ons land op. sommige plaatsen kennen (gemeenschap pelijk werken). Weldra kwam er split sing onder de socialisten. De eene groep streed in politieke richting, de andere bepaalde zich meer tot economisch ge bied. Leuin behoorde tot de eerste groep, waarin later weer een scheuring plaats had. De een was al radicaler dan de andere. In 1803 behaalde de groep van Lenin de meerderheid. Van toen af heeten zij bolsjewisten in tegenstelling met men» sjewisten (minderheid). Spr. herinnerde vérder aan de beide revoluties- in 1917 (in Maart en Oct.), wees #r op, da.t de Oct.-revolutie Komilof deed zegevieren en gaf een korte beschouwing over de sov jetraden, d.w.z. d.e arbeiders- en solda- tenraden. Voorts schetste spr. de ontwikkeling van het socialisme, gaande van utopie tot wetenschap en van wetenschap tot daad. bolsjewisme is das practisch toe gepast socialisme. Spr. beoordeelde nu het verschijnsel naar de daden, zooals ons die door do bolsjewisten zeiven bericht wer den. Bijv. het kiesrecht komt tenslotte alleen toe aan de zuiver bolsjewistische proletariërs. Het schrikbewind wordt niet ontkend, maar betreurd. Men zoekt steeds kracht in hlet radicale. Denkt maar aan het vrije huwelijk, het ideale onder wijssysteem; de „vrijheid en gelijkheid" in industrie, landbouw, rechtspraak, enz. Tot kritiek overgaande, wees spr. eï op, dat niet ontkend kan worden, dat ■er ©ein stroom van 'enthousiasme door -het achterlijke volk liep. Er openbaarde' zich kracht, idealism'e en vaak ook in groote mate zelfverloochening. Wat het verlangen naar vrijheid en gelijkheid be treft. dit is aanlokkelijk „voor ieder, im mers een erfenis van het Paradijs. Het radicalisme was echter noodlottig'. Men heeft ier het volk gewoonweg aan gewaagd. Men had do nieuwe toestanden aan de oude moeten laten aanpassen. Men heeft nu op elk gebied den grootsten onzin uitgehaald. Bovendien moet elke terreur dooi ons ■op de scherpste wijze afgekeurd worden. Het verschil tusschien anarchisme en Christendom ligt hoofdzakelijk in de wijze waarop wij de menschen zien. Die menscli is zondig en het gezag is er van God. Dit wordt door de bolsjewisten gene geerd. De vrijheid kan dus nog niet ko men. Ear wie God zegt, spreekt al van ongelijkheid, immers gelijkvormigheid is er niet. Vrijheid en: gelijkheid brengen elkaar volkomen om hals. Wel zijn de menschen allen gelijkwaardig tegenover God. Hierin moeten wij kracht zoeken. In kiem en wezen staat het méést rechit- sche socialisme op hetzelfde standpunt als de bolsjewisten. Wat heeft Godjns door dit verschijnsel te zeggen? Wij mogen: de dingen niet laten zooals ze zijn, maar het radica lisme positief bestrijden. Verder leert het ons de krachit van1 het ideaal, de noodzaak van aan te kn-oopen aan bet gewordene en de noodzakelijkheid van het bewaren der orde, mits ze geen wanorde dekt. Tegenover bolsjewisme hebben wij noo- dig wakker geworden Christendom, ook gaande van wetenschap tot daad, toepas sende bet Woord: Indien gij deze dingen weet, zalig zijt gij indien gij ze doet. Ds. Pont dankte dr. Br. hartelijk voor zijn degelijk referaat, resultaat van nauw gezet onderzoek. Aan de gedachten wisseling werd deel genomen door ds. P. J. Steinz van Goes, ds. Visser van Rilland-Bath,, ds. P. War ners van Heinkenszand, ds. J. K. F. Mantz van Wolfaartsdijk, en ds. D. Gerretsen van's Gravenpolder. Alle heeren bleken bet eens te zijn met den referent; de een zag echter iets aan lokkelijks in het raden stelsel, de ander in het communisme als economisch stelsel, In zijn repliek merkte dr. Brouwer o.m. op, dat bij het radenstelsel men ook niet aan het gewraakte stemmen ontkomt, en dat men het Christendom nooit mag bin- den aan een economisch stelsel en der halve niet van Chr. communisme mag spreken. Daarna pauze. Voor de middagvergadering stonden op het programma: referaat A. D. F. v. d. Wart over „Het reglement op het Beheer", Jen referaat van ds. J. W. Drost over „„Bet reglement op de Kerkvisitatie. Geref. Kerken. Beroepen te 'Oosterend c.a. P. Deddens, 'caDcl. to Rotterdam. Aangenomen naar Ctoenga c.a. door J. Scholtens te HarkemaOpeinde. Bedankt voor Leksmond door F. J. v. d. Ende te Westkapelle-Domburg. (Am sterdammer); voor Harlingen door G. Wisse te Driebergen; voor Ure-terp door R. Haitsma te Gaast. Benoemd tot voorganger bij de Geref. Kerk te Zwijndrecht, om de verstrooide gereformeerden te Grootelindt te verza melen en eerlang te komen tot instelling der ambten, de heer H. Ormel, voor ganger bij de geref. kerk B te Bedum in Groningen. Chr. Getr. kerk. -Aangenomen naar Zaandam door J. A. Pdekel te Veenendaal. Doopsgezinde Kerk. Beroepen te Woudsend S. L v. d. Meulan te Balk. Arnemuiden. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te.Veere de heer J. Langebeeke alhier (thans tijdelijk on derwijzer te Veére). Tot onderwijzeres aan: de Chr. school te Sluis ïs benoemd mej. Jacoba de Meijer te Vlissingen. oud-leerlinge der Chr. Kweekschool te Middelburg. De Theologische Schooldag zal D. V. op "Donderdag 17 Juni a. s. te Kampen worden gehouden. Aan den avond van den 16en Juni te 7 uur zal er in de Burgwalkerk een ure des g-ebeds gehouden worden, waarin hoopt voor te gaan Ds. L. Kuiper van Delft. Na afloop zullen de bezoekers van bui ten ontvangen wonden in de Aula der Theologische School, waar Ds. P. Bos van Winsum de leiding zal hebben. De vergaderingen van den 17en Juni zullen in de Burgwalkerk worden gehou den onder leiding van prof. Dr. H. Bouw man. De morgenvergadering zal aanvangen om kwart voor tien, en omstreeks twaalf uur worden gesloten. Na een openings woord van den Rector, prof. Dr. J. Ridder bos, zal Ds. T. Ferwerda van Amsterdam een rede houden -over: „Kerkelijk leven en Christelijke vrijheid". In de middagvergadering, die precies twee uur begint, hopen te spreken de beer J. v. d. Molen, lid der Tweede Ka mer der Staten-Generaal (over „Jeug-dvor- ming en de kerk"), Ds. A. de Geus van De Lemmer (over „De opleiding tot den Dienst des Woords, beschouwd met het oog op de School met den Bijbel") en Ds. R. Hamming van Doom (over „God danken en moedgrijpen"). De Minister van Arbeid brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten be hoeve van de benoeming van klerken bij de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam in de eerste helft der maand October 1920 een niet vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van sollicitanten naar die betrekking, waaraan een aanvangsjaar- wedde van f 1300 is verbonden, welke met 8 jaarlijksche verhoogingen van f 100 |ön 4 jaarlijksche van f 50 klimt tot f 2300. Zij. die tot gemeld onderzoek wens-cben te worden toegelaten, moeten daartoe aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank te Amsterdam het verlangen kenbaar maken bij eigenhandig geschreven (dus niet op ©ene schrijfmachine vervaardigd) onge zegeld adres, hetwelk uiterlijk op 15 Augustus 1920 bij voornoemd bestuur moet zijn ingekomen. Bij K. B. zijn aan de R. II. B. S. te Goes benoemd tot leeraar: -a„ niet l4Sepk de heer J. Jansma, b. voor het tijdvak van 1 Sept. 1920 tot en met 31 Aug. 1921 do heer P. C. v. d. Wolk, beiden leeraar aan die school. Be Minister van Financiën, gelet op de resolutie van 25 Febr. 1.1., Waarbij is uit. geschreven het examen voor kommies-verifi cateur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, te houden te 's Gravenhage, heeft bepaald, dat voormeld examen zal aanvangen 7 September a. s. Afgekondigd is liet Staatsblad no. 238, besluit van den lOden Mei 1920, houdende beschikking op de beroepen, ingesteld: le. door den Raad der Gemeente Vlissingen, en 2e. d5hr J. D. C. de Vries en 16 anderen, leden van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere school aldaar, tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, van 17 Jannari 1919, no. 163, 1ste afd., tot onthouding der goedkeuring aan de door den- Raad der ge meente Vlissingen op 27 December 1918 vast. gestelde verordening tot regeling der jaarwed den van duet onderwijzend personeel bjj het openbaar lager onderwijs aldaar. Ongelukken. Gisternacht is op het station te Leiden de assistent.stationchef Miese laan door eenige rangeerende wagens aange. reden, met liet gevolg, dat hem een been werd verbrijzeld. Gisteravond 8 uur werd op het Hoo-ge Boekei te Lonneker liet lijk ge vonden van den 27.jarigen ongehuwden si garenmaker De J., die kort tevoren in dronken toestand in gezelschap was van zekeren V. Hoe De J. om het leven is gekomen, wordt door de marechaussee onderzocht. I 1UUUUW<V"1UIJ<IU, UIUI. Door den notaris W. Rioolen te Middelburg is Vrijdag op de sociëteit „de Vergenoeging"- alhier verkocht de hof stede van den heer L. Hollebrandse Czn., aan den Grijpskerksebemweg in de ge meente St. Laurens op en met 7.72.47 I-LA. of 19 gemëten 205V2 roeden bouw en weiland in de gemeenten St. Laurens en Middelburg. Perc. 1, 2 en 3 ter grootte van- 97 A. of 2 jgemeten 142 roeden aan Joh. Gi- deonse, St. Laurens voor f9915. Perc. 4. 4S A. of 1 gemet .67 roeden weiland in de gemeente St. Laurens, aan den Grijpkerkschen weg aan W. Du- vekot e.a.. Vr-ouwepolder qq voor f1503. Perc. 5. 67 A. 30 c.A. al' 1 gemet 214V2 roeden weiland, achter perceel 4 in de gem. St. Laurens, aan P. A. Bakker, Koudekerke qq, voor i 2222. Perc. 6. 67 A. of 1 gemet 212 roe' den- weiland, aan den Grijp-skerkschen weg in de gemeente St. Laurens aan A. v. Soi'ge e.a., Koudekerke, voor f 2390. Perc. 7. 41 A. of 1 gemet 13 roeden bouwland, nabij' den Leliëndaalschen weg, in de gem. St. Laurens aan Mart. Blok, St. Laurens, voor f1946. Perc. 8. 55 A. 30 c.A. of 1 gemet 123 roeden weiland, aan den Thorenweg nabij den Schroeweg in de gem. Middelburg, aan Jac. Hollebrandse, St. Laurens, voor f1420. Perc. 9. 69 A. 20 c.A. of 1 gemet 229 roeden weiland naast perc. 8, gem'. Mid delburg, aan Jac. Hollebrandse, St. Lau rens voor 1525. Perc. 10. Ongeveer 27 A. 70 c.A. of 212 roeden weiland naast perc. 9 gem1. Mid delburg qq voor f650. Perc. 11. Ongeveer 46 A. 15 c.A. of 1 gemet 53 roeden weiland, naast perc. 10 gemeente Middelburg aan A. Pluijmers, Middelburg qq f 1020. Perc. 12. Ongeveer 41 A. 90 c..A of 1 gemet '20 roeden weliand, naast perc. 11 gem Middelburg, aan A. Pluijmers, Middelburg qq voor 'f 850. Perc. 13. 48 A. 90 c.A. of 1 gemet 74. roeden weiland, naast perc. 12, gem'. Middelbui'g, aan J. Polderman e.a. Mid delburg qq voor f 868. Perc. 14. Ongeveer 27 A. 85 c.A. of 212i/2 rieden bouwland nabij het dubbele Wegeling in de gem. Middelburg, aan P. Daniëlse, Middelburg voor f 614. Perc. 15. Ongeveer 29 A. 5 c.A. of 222 roeden bouwland achter perc. 14 germ. Middelburg, aan S. Hillebrand, St. Laurens, voor 666. Perc. 16. Ongeveer 31 A. 80 A. of 243V2 roeden bouwland, achter p-erc. 15 gem. Middelburg, aan R. Bruinooge e.a. Middelburg, qq, voor f 666. Perc. 17. 74 A. 32 c.A. olf 1 gem'et 268 roeden weiland (Vrijland) in de gem. St. Laurens bij den Noordweg over de hofstede „Torenzichit", aan -0. en A. Jon- gepier Gz., Middelburg qq, voor f1786. (M. '0.) Goes. Afloop! openb. verk. 8 Juni 1920 ten overstaan, vain notaris van Dis'sel van buizen te Goes. 's-Hieer Hie;n- drikjsk.'straait voor f 3940, J. M. Kooien, GoesWeisithavendijk voor f 1330 Mars. R-oose, Goes; Groote Kade voor f3700 Martiaus Roose, GoesSt. Jacob straat voor f400, diezelfde. Idem voor f1705 J. Westdorp, Goes. U il II HIBMgWmrWiUM—WJUKIHUWBiliM II III KMI Buiten, no. 23, bevat een opstel over Helmonds nieuwe gemeentehuis, met photo's van dit merkwaardige oude kasteel uit de vijftiende .eeuw, hetwelk door de gemeente is aangekocht voor nieuw gemeentehuis. Voorts een opstel „Bronswerk van Broenei", met pho to's. De Levende Natuur, afl. 2, bevat o. a. een artikel van den lieer Wigman over ,,Ons mooiste Duikertje", de geoorde fuut, met photo's, en van Dr. Ejjkman liet vervolg en slot van diens artikel over zijn bezoek aan Schou. wen, en zijn waarnemingen aldaar omtrent „kluten", scholeksters, meeuwen, wulpen, en strandpleviertjes, met .eenige belangrijke kiek jes, door hem genomen, o. a. van een wulp op het nest; en van een zilvermeeuw. Christel ij k Vrouwenleven, no. 6, bevat o. a. het begin eenor historische schets uit het leven van Helena Keller, de doofstomme blinde, met portret van deze ongelukkige. Eenige jaren geleden bevatte de Heraut ook een even aandoenlijk verhaal van een zooda. nige. Mej. H. S. S. -Kuyper zet haar interes, santé verhaal voort over: Wat ik zag in Ameri. ka van de vrouwenbeweging. Het Zenuw- en Ziel eleven, no. 3, bevat een brochure van Dr. Hart, vertaald door Dr. Schuurmans Stekhoven, over „Zenuw en Zielsziekten, haar wegen en moderne be. handeling". Ofschoon dit vlugschrift menige openbaring zal bevatten voor onze artsen, zal ook de leek er heel wat in kunnen vinden, wat hem -belang inboezemt. Wat trouwens niet anders kan, want vele kwalen staan met physische of ziels.ongesteldheden in verband. De M a o e d o n i e5, 6, bevatL. Tie- mersma, .Het Godsbegrip der Mohammedanen en de Zuilen van den Islam. F. W. C. van Helsdingen, Uittreksel uit een Zendingsrede. D. Pol, Midden Java ten Zuiden. H. Dijkstra, Uit mijn Camera. GRONINGEN. Stakende demonstran ten kwaimien om 2 uur .op de Groiein- miarkt aan, doch werden door berei den agenten en marechaussee met de blanke sabel uiteengejaagden ten ge tale van eenige hondenden in groepjes naatr het Noobderplantsioen gedreven. Op; verschillende punten der; stad wer den charges uitgevoerd, waarbij1 ech ter geen ongelukken plaats hadden:.- Ongeveer half vijf had -zich een stoet van pl.m. 300 personen op de Vis-ch- markt opgesteld,, die steeds aangro-eidte. Bereiden politie chargeerde, waarhij flinke klappen wedden uitgedeeld,, ook aajn niet-demionstranten. Het p:u,bliek vluchtte in winkels en huizen. Eenige ruiten wedden door de menigte inge drukt; ook eldeds werd schade' aange richt. In de stad dis: het onrustig. GRONINGEN. Na een mislukte po ging t.-ot deirrionstratie werd een pro- testvergaderimg gehouden, welke druk bezocht was; maar na| afloop ging mien kalm „uiteen. [WORMERVEER. Heden viel een 4- jarig zoontje van schipper H. te Wor- mlerveer over boord in de Zaan en taoest jamimerlijk verdrinken, daar tij dige hulp achterwege bleef» Hedenmiddag vergaderde de gemeente raad van Middelburg, onder voorzitter schap van den burgemeester. Ingekomen waren de volgende stukken: Het jaarverslag van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, waaruit blijkt, dat het aantal leerlingen der open bare scholen op 31 December 1918 be droeg 785 jongens en 717 meisjes 'en op 31 December 1919 resp. 764 en 714. Voor de bijzondere scholen zijn de cijfers voor 1918 579 jongens en 518 meisjes en voor 1919 561 jongens en 545 meisjes. Zeer geroemd wordt het nut van de school- spaarbanken. Op de scholen B. I. en K. (voor onvermogenden) steeg h©t bedrag van f 1394.64 tot f 1739.22V2, en op de scholen A en C (voor minvermogenden) van f 3295.321/2 tot f3473.95. De bewaarscholen werden bezocht door 196 jongens en 195 meisjes, terwijl 145 meisjes de naai- en breischool bezochten. Een verzo.ek van de bewoners van de perceelen 254a tot 254v aan den Veer- schen weg om ter voorkoming van onge lukken dien weg beter te verlichten. Het reeds vroeger vermelde adres van Noskomos om de wijkverpleging tot een gemeentelijken tak van dienst te maken, slechts gediplomeerde verplegenden aan te stellen, en hen een aanvangssalaris te verzekeren van f 1800, en dit laatste ook als eisch te stellen aan met dit doel gesubsidieerde v-ereenigingen. De bekende motie van den raad van Oud-Beierland in zake de wens cheJijkheid de gemeente-politie- in rijkspolitie om te zetten. Mededeeling van de Ve-reeiniging tot be strijding der tuberculose van de opening van het Consultatiebureau en de aanstel ling van een huisbezoekster, waarvoor de v-ereeniging in 'de toekomst op steun rekent. Een adres van den Bond van Gemeente ambtenaren en ©en van die gepension- neerde gemeenteambtenaren om evenals voor de rijksambtenaren bet pensioen met 40 pet. te verhoogen. Ee,n adres van bet bestuur van bet De partement Middelburg van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen waarin medege deeld wordt, dat men gaarne zou voldoen aan het verzoek van h-et personeel dei- bewaarscholen om verh-ooging der jaar wedden, wat echter afstuit op gebrek aan geldein daarvoor. Verzocht wordt bet ge- mee'ntesubsidie te verhoogen van f 2600 op f6705. Mocht dit niet geschieden, dan zullen de bewaarscholen met ingang van 1 September worden gesloten. Een verzoek van bet Burgerlijk arm bestuur om goedkeuring van de volgend© nieuwe salarisregeling. Secretaris f 2000 met 5 2-jaarlijks-che verboogingen van f 100 (thans is het f 1400)penningmeester f 500 met 5 2-jaarlijksche verhoogingen van f50 (thans f450); bode f1400 met 3 2-jaarlijks.che verhoogingen van f 100 (thans f 700 met vrije woning). Het verslag over Kindervoieding, waar uit blijkt, dat 22492 porties zijn ver strekt aan 219 kinderen, van wie 43 van school B, 40 van school I, 78 van school K, 12 van de school aan den Zuidsingel en 36 van de R.-K. school. Er werd f4637.75 voor eten uitgegeven of f 0.144 per portie. De rekening over 19191920 wijst een tekort aan van f980.95 wat kan worden verminderd met f73.76 goed slot van het vorig jaar en f 805.87 als opbrengst van een verkocht effect, zoo- dat er een nadeelig kassaldo is van f 101.321/2. Ten slotte ©en verzoek van den keur meester van visch en schaaldieren, den heer Joziasse^ - om zijn salaris mede in overeenstemming te brengen met zijn werk, waardoor hij zoo zeer bezet is. Hem is een rijksbetrekking aangeboden, maar liever blijft hij in gemeentedienst. De benoeming van den beer P. van Delft tot tijdelijk leeraar aan bet Gym nasium wordt met één jaar verlengd. De heer P. M. van Leéuwien, tijdelijk leeraar aan het gymnasium, wordt defini tief als zoodanig benoemd. Nog beeft de benoeming plaats vau een onderwijzer aan school C, waarvoor de voordracht bestond uit de heer-en C. Roe- lants te Middelburg, F. J. A. L. Visser te Biezeling-e 'en A. A. J. Mets -te Vlis singen. Benoemd werd de beier Roielants met algemeens stemmen. Aan den heer dr. Buijzér werd eervol ontslag verleend ais leeraar in de oude talen aan het gymnasium en aan den beer W. Moerdijk als marktmeester. Aangenomen werd bet voorstel tot voortzetting van de restauratie van het Stadhuis. De heer Comelissie stelde voor invoering van een progressieve: gasprijs- regeliing. Een voorstel- tot venlieening van e-en voorschot werd aangenomen. Onderstaande berichten zijn reeds in een gedeelte onzer vorige oplaag opge nomen. AMSTERDAM. Alhier werd ©en mee ting gehouden van het N. A. S., bijge woond door 'n 11000 leden, w. o. 3000 gemeentewerklieden. Daarna weid. een stoet geformeerd. 1De'Ze te'uw sc bil© Leeuw,een orgaan van 'Ds. Netelenbos. Ds. Netelenbos - hieeft cle hoofdredac tie op; zich genomen van het provin ciaal weekblad „De Zeeuwsche Leeuw" uitgave J. C. en W. Altorffer te Mid delburg. De Zeeuwsche Leeuw be staat reeds sinds October 1919 als neutraal economisch, weekblad onder redactie van Mr. G. W. van Rijn, die er met jeugdig enthousiasme in een oorspronkelijk geheel alleen georgani seerde actie ijvert voor betere Zeeuw sche verbindingswegen, welke propa ganda van niet geringen invloed is geweest op de thans ontwaakte belang stelling voor een dék vruchtbaarste en meest eigenaardige streken van ons lalnd. Ook de toekomist 'van Zeeuwsch» Vlaanderen, de kanaalplannem, de Scheldepölitiek en onlangs de Wielin gen vonden van haar hand een hel dere en warm vaderlandslievende uit eenzetting. (Thans wordt de Zeeuwsche Leeuw van economisch pok geestelijk pionier. iDe redactie en indeeling van. bet blad zullen thans waarschijnlijk be langrijke wijzigingen ondergaan. Mr. van Rijn zal zich metterwoon naar Rotterdam' begeven in combinatie met het aldaar gevestigde handels en ad vocatenkantoor .van Mr. van Peski, ten einde van daaruit zich aan Zee land's commercieele en economische belangen te wijden, doch blijft in de redactie. Licht bij de flesch. Het Belgische blad „Eau, Éclairage, Chauf. fage" meldt onder voorbehoud, dat een zekere Nickum uit Logansport, in den staat Indiana het ideale licht heeft uitgevonden, dat zonder olie, zonder gas, en zonder electriciteit werkt. Deze Nickum zou volgens de berichten in zijn uitmuntend uitgerust laboratorium na een tien tal jaren van rusteloos werken en zoeken het geluk gehad hebben, bijzondere scheikun. dige reacties te ontdekken, waardoor in ge. heel luchtledig gemaakte glazen ballons liclït opgewekt, dat men als zonlicht kan besehou. wen. Men heeft geen enkel gevaar te duchten. Als de glazen ballon breekt, dan vindt er geen enkel verschijnsel van sterke vuurontwikkeling of van explosie plaats; het verdwijnen van het licht is alles wat er te bespeuren valt. Het licht moet schitterender zijn dan dat van de booglamp, het is onveranderlijker dan dat van de gloeikousjes en heeft geen enkelen vermoeienden invloed op de oogen. Wanneer het licht eenmaal in de glazen bol is opge sloten, dooft het nimmer meer uit. Men kan door ballons van verschillende grootten te kiezen ook lichtsterkte van allerlei grootten produceeren. Een groot voordeel van het Nickum.licht is, dat-'lf.et geen hitte ontwikkelt, en men een lamp dus zonder gevaar in den zak kan steken. GOES. Gehuwd: 9, Lambertus Francis- cus Roos, 28 j. jm. en Maxgaretha Wil- helmina Maria Rijk, 33 j. jd. Geboren: 8, Job, z. v. Jacob Jobse en Neeltj'e Hibels. Overleden: 7, Sara Rijk, 73 j., ongeh'. VLISSINGEN. Uien 32i/2 c., aardbeien fl f 1.01, muizen 16i/2I8V2 c., poters lD/b 141/2 e., spinazie 1112V2 c., alles per K.G. Bloemkool I6I/2 c., komkommers 9V2I3I/2 c., perziken 6 c., alles per stuk. Peen 1321i/> c., selderie 56V2 c., ra. djjs 31/24 c., rhabarber c., uien 11/2SVz c., rammenas c., rapen 41J2 c., alles per bos. Postelein 3266 c., zuring 1121 c., ker. vel 627 e., peterselie 1345 c., moskrul 4450 c., kropsla 42f 1.02, andijvie 14 18 c., alles per mand. Eieren 11II.1/2 cent. GOES. Veilingsvereeniging „Zuid.Beveland". Groote veiling van 8 Juni: Kruisbessen f 17.20 f 18.10 per 100 K. G.groote aanvoer, veel vraag. Kleine veilingKersen (vroege roode) per 100 K.G. -f37.60—f40.--. 1 TELEGRAFISCH WEERBERICHT. INaar waarnemingen in den morgen (van 9 Juni mieidegeüeelid idoor het Kon. Meteor. Instituut te de Rilt. Poo-glsfe barometerstand 765.4 te T'orslhavn, laagste 755.6 te Haparanda. Verwachting tot Men. avond v. 10 Juni Zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen, licht tot halfhe- woJÏct, droog weer, iets warmer over dag. 1 1 Getrouwd: L. ROOS en GRETA RIJK. De Heer en Mevrouw ROOS Rijk betuigen, mede namens weder- zijdsche familie, hun dank voorde vele blijken van belangstelling vóór en bij hun huwelijk ondervonden. Goes, 9 Juni 1920. Heden ontsliep mijn ge liefde Echtgenoot en der Kinderenzorgdragende Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot vader de Heer ABRAHAM KLEINEPIER, in den ouderdom van ruim 76 jaar. In leven lid van den ge meenteraad. Uit aller naam, WED. A. KLEINEPIER— Louwerse. Zoutelande, 9 Juni 1920.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 3