X Telegrammen. t Kerknieuws. Onderwijs. Land- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Posterijeg en Telegrafie. Laatste Berichte*. Allerlei. Marktberichten. Burgerlijke Stand. van het voor van het lttaxi- vpor den ver- in het klein, :n gemeenteraad |J geen bezwaar van hlet gantai zekerheid kon atdoor niet bij ;houders, de we- jetroffen zouden 'sbepalingen der de overledene »d ten aanzien z.g. oude ver koeld worden de realiteit, waarin (rank werd ver- voorwaarde ge- ighouder op 1 (oefende en het- nog bestond, ïingen beneden voor een ver- ïen, no. 1 van loudens de we- phtens de over dacht het aan gorden verleend ran een houder ig, diie het be ltten. dinurn aantal Iwelk thans 54 jden van een Ier aan de we- meer "Verleend van het pan ier zijds ontstaat van de wedu- jn verkoop1 van rens onderhoud (jun gezin, rgunningen mag iwet niet meer Lten met meer. Ie 50.000 zielen alve voor deze en (het tegen' ^gunningen be- gebleken, dat van het ma- |an een regeling oninklijke goed- jr aan het ver is wordt tege- tevens is gelet Iduwen. het maximum gezomderd die rent, alleen aan len op1 zooveel as' art. 4 le |ten aantal, dat vijlt' jaren art. fcsingj blijft". )ij! aanvaarding |n het vervolg de plaats van igen, waarvoor rechten in aan- liwe meer wor- num zal op zin geleidelijk duwen worden' vie voor H. M. g te geven het iogen te bepa- ®joven vermelde .aan de Ron. te verkoo-pen de Lajnpoens- den Peper- te Kerkstraat, oorspronkelijk te ruilen voor ij: toebebooren- Mei j.l. gehou- aterschap Kruï- |ver het dienst- lin ontvang op op f26272.76, goed slot van ior het dienst- esteld in ont- j>7.14, met een A. Op de aan- >rden geplaatst denberg en A. Ir gezworen A. otegem en M. i ad hield Vrij- rgadering. Alle Na onderzoek ibrieven, werd toegelaten en Stukken wer- Ingenomen. 1. i. Bond tegen zoek van het ding om op sterken drank Ijiven van. den over de pen- veezen. 4- een de gemeente Isatie der ge- ite geven voor wijkverpleging |al behoudens f200 wordeni scommissie gekozen dhr. leden van de schoolverzuim ser) de heo- levaaL zitting ver- Ivan den hoof- rr-, :Be heer W. Pxinse alhier, is be noemd tot agent van politie te Vlissingen. StavenlSM. In de vacature, ontstaan door de ontslagname van den heer M. P, \V. Hanssens, is benoemd tot sub-entvanger van den accijns op1 het geslacht de heer 'P. C. H. van Oost, gemeente-ontvanger. Axel. Reeds een aantal jaren wordt te Axel een Conepprs-LjpPMIue gehouden pp den tweeden "Pinksterdag. b Niettegenstaande de drukkoisteü tegen woordig fabelachtig hoog zijn, wordt eï dit jaar een zeer uitgebreide reclame voor gevoerd. 't Is alsoE het op geen geld aankomt. „De vereeniging van Zeeuwsche Fok kers" looft prijzen uit, ten bedrage van 6000francs! Hoeveel dit in guldens is, wordt aan de adspirant-Belgen niet meegedeeld, 't Ron eens afschrikken! Op de groote reclameplaat staan maar even negenBelgische vlaggen. Een Nederlandsche vlag staat er niet op. Alleen de Belgische driekleur wappert op het concours-gebouw. AVat is hiervan de bedoeling? Willen een paar bestuursleden hun ijdeltuiterij en annexionistische gezind heid bot vieren en door zonderlingheid zich „beroemd" maken? Zoo ja, dan is de zaak vrijwel onscha delijk, en blijft alleen het belachelijke element over. Is hier echter een welbewuste propa ganda met Belgisch geld voor inlijving van Zeeuwsch-Vlaauderen bij België aan 't woord, dan wordt 't erger. Dan is 't landverraad. In ieder geval zullen de leden der vereeniging er goed aan doen, hun be- stuuisleden op de eerstvolgende verga dering naar huis te sturen. Nóch zonderlingen, nóch landverraders (hooien in een Zeeuwsche vereeniging vooraan te zitten. (Z. VI.) N. en St. Joosland. Vrijdag 21 Mei- werd in het Café de Roode Leeuw al hier de jaarlijksche vergadering gehouden van stembevoegde Ingelanden van den polder Nieuw-Sint-Joosland. 15 Ingelanden waren aanwezig of ver tegenwoordigd, uitbrengende 22 stem!men. D,e Rekening, over 1919/20 werd goed gekeurd en vastgesteld op f 1494.00V2 in ontvang en op f 1228.91 in uitgaaf, alzoo een batig-saldo van f265.09l/2. De be grooting voor 1920/21 werd vastgesteld an ontvang en in uitgaaf op1 f 1868.74V2. Het dijkgeschot weid bepaald op f5.50 per H. A. zijnde 75 cent per H.A. meer dan het vorige jaar. Dit werd hoofdza kelijk veroorzaakt döor de te verleenen bijdrage aan den Midd. polder voor het maken van, een nieuwen duiker in beton, onder het Molenwegje. Besloten werd de door den ambtenaar en bediende te storten pensioensbijdrage niet te innen, en hun alzcp daarvan vrij ,te stellen. Voor rekening van de gemeente en de .verschillende polders zal een boekenkast gekocht worden" voor opberging van hét oud-archief. Goedgekeurd werd hieraan1 een bijdrage ,te verleenen en het oud-archief dezes - polders daarin op te bergen. Op de voordracht voor gezworene we gens periodieke aftreding van C;. Dinge- irianse, werd als no. 1 geplaatst de af tredende, als no. 2 M. I. Verhulst en als no. 3 Joos Dingemanse. Denzeliden dag werd ook de jaarver gadering gehouden van Ingelanden van den polder Oud-Sint-Joo-sland, waarin 7 ingelanden aanwezig of vertegenwoordigd waren. De begroeting voor 1920/21 be liep in ontvangst en in uitgaaf op, f2701.701/2 met een onvoorzien van f260.79. eZ werd goedgekeurd. De reke ning over 1919/20 werd vastgesteld op f 2377.48 in ontvangst en f2026.191/2 in uitgaaf, alzoo m'et een, batig saldo van f 351.281/2- De grind die benoodigd is voor onder houd der weg;en kon aangekocht worden voor f 5.88 per kub. Meter, franco op den wal plus havengeld. Omtrent het oud-archief, en bijdrage der ambtenaren en bedienden voor pen sioen, werd gelijk besloten als in den polder Nieuw-St.-Joosland. Eyenzoo met de bijdrage aan den Middelburgschen pol der voor een nieuwen duiker. Het dijk- gjescliqt tyverd bepaald'op f9 evenals inj 1919/20. Verder werd besloten een gedeelte van den Binnendijk te'verharden met grint en alzoo aansluiting te krijgen met den weg langs het gehucht Oudedorp ter eene en met den eersten weg ter andere zijde. De uitvoering daarvan werd echter uitge steld tof het voorjaar 1921. Later zal besloten worden op welke „wij ze de daar voor benoodigde gelden zullen gevonden worden. Hierna werd een nieuw bestuur igekozen. De Dijkgraaf M,. P. Hage moest periodiek aftreden en stelde zich niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen M. I. Verhulst. De gezworene C. Verhage heeft tegen 1 Aug. a.s. ontslag gevraagd. Ia zijn plaats werd gekozen J. J. Mesu. H. van Waarde moet op 1 Aug. a. s. aftre den als gezworene. Hij werd niet herko zen. Voor hem werd benoemd Joos Din- jgemanse. (Ongecorrigeerd). Ned. Beroepen te Heusden J. Ét.' Huijigens te Oudgastel. V Aangenomen naar Nieuw-Weerdinge door L. Boer <te lejrseke. Geref. Kerken. Tweetal te Zalk W. ie Cointre, cand. te Den Haag en I. K. Wessels, cand. te Goes. Aangenomen naar Vreeswijk dóór K. v. 'd». Veen te Gasselternijeveen. Bedankt voor Bunschoten door D. v. Dijk te Uithuizen; voor Wapenveld door R. Brouwer te Baarland. Geref. gamexnfea. Eeroepen te Dordrecht D. X- Overduint 'te Rotterdam; te Middelburg, (tweedie maal) A. Verhagen te Dirksland. Bedankt voor Amsterdam door G. H. KeTsten te Ierseke. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen naar Rotterdam door C. G. Visser te Den Helder. Bij Ministeriëele beschikking is be noemd tot kweekeling aan de Rijkskweek school voor onderwijzer te Middelburg dhr. Joh. Dr onkels te Hansweerd. In de Gemeenteziekenhuizen te Rot terdam zijn 19, 20 en 21 dezer de exa mens voor ziekenverpleging afgenomen. Het diploma werd uitgereikt aan de da mes M. P. Buyse, D. A. Fukken, M-. J. Aries, A. van de Polder, J. M. van Oosta en W. A. J. Collin, J. R. Leyte, M. van den Berg, TL M. Looyen, J. J. van Breen, M. W. Elenbaas, E. P. van Gooi, J. H. van der Kamip, D. Atzema, A. de Kater, J. H. D. Meeter, G. C. E- Albers, G. M. Peperzak, J. C. H. Verdonk,-S. Kraayenga, J. de Bie, B. H. J. Haasdijk, A. Melis, C. M- Pots, M. Brouwer van Anzenbach, J. C. Karreman en W. A'. Jorna, opgeleid in' het Gemeente Zieken huis aan de Coolsingel; J. van Dijk, M. E, Lepage, Z. van der Linde, M. I. W. Zuurdeeg en G. Hynberg, opgeleid in het Gemeenteziekenhuis a. d. RergwegA. J. Boender en J. A. Kalker, opgeleid in het Gasthuis te Middelburg; E,. A. Dykstra, opgeleid in het Ziekenhuis te Vlaardingen en J. M. ter Wal, opge leid in het Rotterdam'sch Sanatorium. B. en W. van Vlissingen zullen aan den gemeenteraad voorstellen aan den heer G. Jurry, thans hoofd der school C te benoemen tot hoofd van school E, in- plaats van den heer W. J. Freijling. Dhr. W. J. Ossewaarde, vroeger te Vlissingen, verwierf het diploma van de -Mij tot bev. der Bouwkunst te Amster dam. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School te Poortvliet, Mej. M. H. Bijl van hier. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Haarlemmermeer (Sloterweg-Noord) i s benoemd de heer J.P. Luijk te Oosteri- land. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Besoyen (N.-B.) is benoemd dhr. G. Ruitenheek, thans klerk bij den Raad van Arbeid te Goes. Geslaagd op het machinistenexamen voor het voorloopig diploma de heeren W. Kerkhof, G. van Reeuwijk, D. A. Rouw, G. C. den Blanken, allen te Middelburg; L. A. Lamgras te Utrecht en S. Wierenga en J. Ham te Vlissingen. Bij- het jonglte examen der Ver eeniging voor modevakscholen te 's-Gra- venhage slaagden voor costumière de da mes N. Lavooy en P. F. Roda; voor coupeuse de dames C. Kögeler, A. Plui- mers en D. Valkier, allen leerlingen der Modevakschool te Middelburg. Voor leerares mej. J. M. Wisse, onder wijzeres aan die Mode-vakschool. In de bijvoegsels tot de St.-crt. van Donderdag zijn opgenomen de statuten van de Coöp. Boerenleenbank te Biggekerke, 15 April opgericht door L. Simonse, Lz., burge meester, en J. Dommisse, Chr. Poldennap, G. Wijnand, J. v. Keulen, en M. Houterman, allen landbouwers. Landbouwtentoonstelling te Hulst. De Kringtentoonstelling vanwege de Z. L. M. zal dit jaar worde» gehouden te Hulst, o(p 1 Juli a. s. 29 Juni zal des avonds aldaar plaats vinden een vergadering van het hoofd bestuur der maatschappij en daags daarna de algemeene vergadering. Een der sprekers is Jhr. J. C. C. Sandberg, Directeur van het informatiebureau van de Ned. Ver. Landverhuizing, wiens onderwerp is: „De kansen, die emigratie voor jonge landbouwers biedt," Na afloop van de algemeene vergadering zal des middags de ouderwetsche rijtoer worden gehouden, om daarna 's avonds te besluiten met een gemeenschappelijken maaltijd. De afdeeliag rundvee, schapen en varkens van de tentoonstelling kan wegens het hef, tig lieerschen van het mond. en klauwzeer niet doorgaan. Treinplunderaars. Toen Vrij. dagavond om 9.28 goederentrein nr. 4281 van het rangeerterrein IJselmonde naar Rotterdam D. P. vertrok, werd deze trein ter hoogte van- den overweg, bij seinhuis E, door een bendo van circa zestig personen, voor het meerendeel opgeschoten jongens, besprongen, met het hei melijk doel,de goederenwagens open të bre ken eu te., plunderen. De machinist van een in de nabijheid staarn de 'rangeermachine begon daarop, alarm. 4e- bfa?en,.de goederentrein stopte en het trein- pérqoneel, geholpen door het nu van alle kanten - toesnellend spoorwegpersoneel kon de plunderaars verjagen. r Tengevolge van den schok bij het plotseling tot stilstand brengen van den trein werd het trekwerk van den vijfden goederenwagen vol komen vernield en de achterwand van dien wagen belangtjjk bëscbadiipl' Des Axëln, was daardoor afgebroken? 't Grootsfe shift'-van circa 40 wagens werd dpor'de rahgeerm"acjline, die het alarm geblazen had, naar "het rangéer terrein teruggebracht, terwijl de machines met het voorste gedeelte later volgden. Door dezen modernen rooveraanval onder vonden eenige personentreinen énkele minuten, vertraging, terwijl de goedéreatrëm circa 1 uur te iaat vertrök. «LiEen raad-slLd mishandeld. Men meldt p,an het „Hhlcf," uit-Elhurg: De Vrijdag uitgeschreven- -'raadsvergadering, die,, belegd—wa»- v. n. 1. ter behandeling van voorstellen inzake voorziening der werkeloos- heid, werd verdaagd tot Zaterdag, Daarpta 'i begaf zicfi een gedeelte van liet publiek naar de werkplaats van het raadslid Stephan, gooide daar eeu ruit in en trachtte met geweld bin nen te dringen. Toen de - heer Stephan naar buitein. kwam, werd hij door eenige vrou wen gegrepen, die hem dusdanig toetakelden, dat hij bebloed naar zijn woning vluchtte. Van politie was geen spoor te bekennen. Het was verder dep geheelen avond rumoerig in de stad. Een reislustige. De wereld lach. te hem toe, hij wilde r-eizen, de groote, wijde wereld i;n, de nog pas 17.jarige F. G. L., jong ste bediende van een handelskantoor te Den Haag. Maar zijn verlangens bleven, vrome wen- schen, tot op den dag het is pas enkele dagen geleden zijn patroon uitkomst bracht. Deze droeg hem namelijk op, een postwissel te gaap innen ten bedrage van f 50, aan welke opdracht hij gaarne voldeed. Hij inde het bedrag, en stapte, in het bewustzijn van thans een Binken rijkdom te bezitten, naar het station, kocht een kaartje naar Amsterdam, en trok naar Mokum. Vandaar trok hij naar Leiden jen vervolgens [naar Delft, om verder in het Zuiden achter eenvolgens ook Breda, Middelburg, Vlissingen, ep Roosendaal te bezoeken. In al deze plaatsen bracht hij een halven dag gezellig door. Zifn reis had intusschen een einde genomen wijl hij door de Roosendaalsche politie werd herkepd als een jongmensch, wiens aanhou ding in het Algemeen Politieblad werd ver zocht. De wereldreiziger in spé werd ingerekend e(n pu bleek, dat het kapitaaltje tot een mini mum geslonken washij had nogéén cent op zak. De heer F. Ablard, bedrijfsleider van de N. V. Kon. Metaalwarenfabriek v. h. J. N. Daalderop Zonen te Tiel, is bij het baden in de Vluchthaven aldaar door kramp over vallen en verdronken. i Op de Eems bij Delfzijl is het lijk van een Nederlandsch matroos gevonden. De kamer voor strafzaken te Essen heeft den Nederlandschen koopman Zadlick wegens het smokkelen van goud tot 15500 M. boete veroordeeld. Zadlick had tot groote bedragen1 goudgeld Duitschland binnengesmokkeld; ep daarvoor Duitsche bapknoten, hoofdzakelijk oude 100 M..noten met rooden stempel, ge kocht, die hij dan weer uitvoerde. Tóén hij, op 'zekerep dag te Essen-een groote hoeveelheid goudgeld tegen, bankuoten had ingewisseld, kwam de politie er achter, en nam de bank noten in beslag. Een serenade vanuit een vliegmachine. EDE,22 Mei. Gisteren, avond vloog, zooals gewoonlijk, de heer Hussni, Instructeur.vliegenier aan do Carley's vlieg- school, alhier, boven ons dorp. Plotseling ver- stomde het geluid der motoren en klonk een vroolijke marsch door het luchtruim. De heer Hussni had een vlieglustigen mu zikant mede naar boven genomen, die op deze bijzondere wijze de bewoners van Ede een serenade bracht. Aan belangstellenden natuur lijk geen gebrek. Dekersenoogst. Uit Wyk-bij-Duur- stedeDe kersenboomgaarden in deze omgeving beloven niet den oogst, die eerst verwacht werd. Men spreekt zelfs van een half gewas, hetgeen een tegenvaller is niet alleen voor de eigenaars, doch ook voor de plukkers, die hiermede steeds een flink daggeld verdienden. Bigamie. De politie te Heerlén heeft aapgehouden een vrouw, die drie maal in het huwelijk is getreden, een maal in Nederland en twee keer in Duitschland, terwijl de drie echtgenooten allen nog leven. De vrouw is ter beschikking der justitie gesteld. j Getuige per telefoon. Het „N. v. d. D." vertelt, dat te St, Pancras bij Alk maar Vrijdag een huwelijk voltrokken is, waar bij de vader van den bruidegom per telefoon „getuige" was. Deze is n.l. reeds sinds - ge- ruimen tijd ziek en kon daarom niet op het raadhuis komen. 1 De telefoonkantoorhouder heeft toen iets be dacht, waardoor de oude vader het huwelijk van zijn zoon en naamgenoot dan ten minste kop hooren. Hij wist gedaan te krijgen, dat 's maps woning telefonisch werd verhonden met de trouwzaal en zoo heeft .de vader de voltrekking van het huwelijk geheel kunnen volgen. 1 In den nacht van Zaterdag op Zqndag is by Terschelling het t'weemastzeilschip Hana, op weg vap IJmuiden naar Terschelling, ge strand. De reddingboot Brandaris en de sleep- booten Stortemelk en Texel, die op de nood- seinen dadelijk uitstoomden, hebben het jacht afgesleept en naar Terschelling gebracht. Zondag is te Eek en Wiel de 15-jarige Haverkamp bij het baden in den Ryn ver. dronken. -r In de buurtschap Rekken, onder de ge-' meente' Eibergen, is een boerenbruiloft gevierd, waarbij eén politieagent ernstig mishandeld werd. Dóór gébruik van sterken drank waren vele bruiloftsgasten beschonken, zoódat de po litie moest ingrijpen. Een agent!, waagde zich met een revolver gewapend odder dé vech tende boeren, en vuurde een schot nt' dé lucht af, teneinde de schrik er iii-te brengén. Het gevolg was echter, dat ailep zich véreenigd tegen den politieagent richtten, hem met mes sen en knuppels zoo 'toetakelden, dat hij be- wusteloos is blijven liggen. Er is onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch dit heeït nog niets opgeleverd. Een arts vervolgd. Zooals reeds gemeld, wordt op 11 Juni voor de rechtbank behandeld de zaak tegen P. M., geneesheer te Vlissingen. Deze zaak is een gevolg vap de misdaad, die op den avond van Zondag 31 Augustus in de Scheldestraat voorviel. Diep avond werd Mej. B. door -een tot nu toe onbekenden dader met een mes ge stoken,. en zy is later tengevolge daarvan overleden. Nu wordt 'beklaagde M. verdaicht, dat hij Mej. B. niet goed heeft bgjiandeld, en dit den dood veroorzaakt heeft. Benoemd tot kantoorhouder by den telegraaf dienst te Amemuiden: P. C. Sclioonenboom te Biggekerke L. de Rijke; te Borseleu M. Verburg, wed. J. v. Duyue; te Driewege/n N. Slaakweg; te Elleivoutsdyk G. Noels; te Graauw P. M. Staal; te 'sGravenpolder J. Miptoaar; te Haamstede J. C. H. de Bruine (g. v.)te 's Heerenbroek M. Engelbert (o. v.) te Heipkenszand J. Vermeule; te Hoogerheide P. G. M. Verduit; te Huybergen M. L. Somers (g. v.)te Kamperland M. Bakker (o. v.)te Koewacht P. C. v. d. Walle; te Nieuwdorp P. Boope; te Nieuw, en St.-Joosland P. Baur- doux; te Nieuw-Vossemeer C. de Klerk; le Oost.Souburg L. Klaasse; te Oud-Vossemeer C. A. de Graaff (o. v.)te Schore C. v. d. Repe; te Sirjansland P. N. de Ronde, wed. Kopynendyk; te Waarde M. Geleedst; te Wol- phaartsdyk J. v. d. Kxeeke (o. v.); te Zuid- dorpe V. v. Cruijplandt. (PITTSBURG.Zes gemaskerde man'nien hebben de Eerste Nationale Bank in Fin- leyfille, een voorstad van; Pittsburg1, be roofd. Zij' ontsnapten in een auto met 150 duizend dollar aan waardepapieren en 15 duizend dollar gereed geld. BRUSSEL. Minister Hijmans, (buiten- landsche zaken) zal Woensdag in de Kamer mededeelingen doen betreffende het besluit der regeering over hét voor loopig niet onderteekenen van bet Ned.- öelgische verdrag. 'WEENEN, 24 Mei. De prijzen dlefc levensmiddelen loopen ernstig, terug. Er is veel aanbod. Men hoopt op; ver betering. WEENEN, 24 Mei. Te Jarös-laW heb ben ongeregeldheden plaats glehajd!- 40 personen werden gedood en velen ge wond1. WEENEN, 24 Mei. Amerika stuur de aan Tirol 5 millioen ton kolen en levensmiddelen. WEENEN, 24 Mei. Alhier zijn 100 Amerik'aansche artsen aangekomen voor s tudiedoeleindeni WEENEN, 24 Mei. In .het slot Gros- senberg van Graaf Ho_yos zijn schil derijen ontvreemd, ter waaide van 4 millioen kronen. WEENEN, 24 Mei. De eernte afdee- ling Weensc'he kinderen voor een 1- jang verblijf in Engeland zijn heden avond naar Rotterdam vertrokken. BLOEMFONTEIN, 24 Mei. De bla den melden, dat De Wet ernstig ziek is. Er wordt geen herstel mieer ver wacht. LONDEN, 24 Mei. Belangrijke wijzi gingen op Dublin Castle laten een meer gematigde politiek ten opzichte van Ierlamid verwachten. Sir John Tay lor, de aan den gouverneur toegevoeg de onder-secretaris heeft ontslag geno men. Sir John Anderson, het hoofd van liet departemjent van binnenland- sohe belastingen zal hem opvolgen. WEENEN, ,24 Mei. Te Aftcurzoïa hebben ongeregeldheden plaats gehad miet Italiaansche militairen, 6 soldaten en 2 burgers werdten gedood. BERLIJN. In Üe staking in de Bin nenscheepvaart is verandering geko men. De werknemers besloten zich aan het scheidsgerecht te onderwerpen. (KOPENHAGEN. .2000 Zweedsche mijnwerkers zijn in staking gegaan. De beweging breidt zich uit. Men vreetet een algemeene staking. KOPENHAGEN. De bolsjewisten hebben het Poolsche front over een breedte van 90 R.M. op, verschillende plaatsen doorgebroken ein zijn 60 K.M. opgerukt. De' Polen zonden over de geheele frontbreedte op de vlucht ge slagen zijn, met achterlating van veel oorlogsmateriaal. vfi' f— De d.ood van Carranza. Over den docid van Carranza wordt nader bericht, dat de groep, die hem overviel, werd aangevoerd de,or gene raal Rodolfo Herraro. die tot. voor korten tijd tot de partij van Carranza behoorde en .pbs dezer dagen tot de opstandelingen overging. Zes aanhan gers van Carranza zijn met nem ge vallen. De" chef van zijn staf Dassa en Dewillas, Re vroegere gezant van Mexico in Washington, bevinden zich volgiens geruchten in veiligheid:. Er is sprake van, jdat Carranza's lijk naar de hoofdstad, overgebracht zal worden. De papierprijzen. Over de ontzaglijke stijging der papier- prijzen schrijft het „Centrum!'': Dat er in de papierindustrie nog- weL op iets anders, dan' op verliezen te wijf zen valt, leert de niet bepaald onaan zienlijke winfet van 3}/si millioen gulden, die de papierfabrieken "Van Gelder over het jaar 1918 maakten! De vraag dieiit tóch gestei'd, eénerzijds of. de stijging van den prijs1 wel in be hoorlijke verhouding staat tot hetgeen billijk en noodzakelijk is; en anderzijds oê de overheid 'Lier niet remimend en régelend kan optreden. Want het valt tochl niet te ontkennen, dat een volk voor zijn ontwikkeling, voor lichting en beschaving, papier noodig. heeft en dit artikel vooir de rriassa tail een dagelijksche levensbehoefte is ge worden. Clir. Kinderzangkoren. De bekende Bond van Chr. Zangver- eenigingen, die sinds 1886, onder voor zitterschap van Mr. II. Graaf van Ho- gendorp, reeds zooveel voor den Zang heeft verricht, breidde in den laatsten tijd ook zijn arbeid uit met betrekking tot den Kinderzang, Een afzonderlijke afdeeling werd op gericht onder presidium1 van- den hleer J. Pelser te Den Haag, die zich spe ciaal belast ziet met de verzorging vari de organisatie en 't Werk der kinder zangkoren. Deze afdeeling is bereids aan 't Werk en heeft reeds een 5-tal oor spronkelijke liederen uitgegeven, 1, 2 en 3-stemmig gezet, welke voor do aange sloten koren verkrijgbaar zijn tegen zeel lagjen prijk. Deze muziek is niet 'ïn den handel, maar kan door elk kimderzangkoor, op aanvrage bij den Secretaris, worden ver kregen. Wanneer vele koren zich aansluiten, worden de muziekprijzen en exploitatie kosten nog geringer en kan 't doel be reikt worden: verheffing van den kinder zang en daardoor van den volkszang. Verschillende componisten hlebben hun medewerking toegezegd en reeds gegeven. ',t Adres van de Afdeeling voor Kin derzangkoren is biji den SecretarisJ. Pieterson Moens, Laan van Meerder- voort 494, 's-Gravenhage, bij .wien1 ajle inlichtingen te verkrijgen zijn. Groene steenkool. Evenals het arbeidsvermogen, opgehoopt in wit schui mende watervallen] en schletstroomen mei den naam1 „witte steenkool" wordt aan- geduidj zoo wiordt de naam „groene steen kool" gegeven aan de energie, die aan het stroomen van rivieren en aan eb en vloed ontleend kan worden. Proeven aan den mond van1 de rivier de Mersey gedaan met een Clarkson tur bine, die in beweging gebracht wordt door de wisseling der getijden, leeren, dat mlet niet te hooge kosten, de enjejrgiö van eb en vloed in 'electrisch arbeidsvermogen, kan omgezet worden. De manier om voor deel Van de getijden te trekken moet ge wijzigd worden maar de plaatselijke om standigheden. Drijvende £cholen. In Brad ford is voor het bpuwen van een school de som van f 100.000 aangevraagd. De socialisten hebben thans eèn voorstel ge daan om een schip in te .richten voor onderwijsdoeleinden, aangezien zij van oordeel zijn, dat een drijvende school veel goedkooper is. Plannen bestaan om' met dergelijke schepen de schoolkinderen een reis naar andere landen te doen maken, aangezien zij op deze wijze het best op de hoogte der vreemde talen zullen; komen. Onder weg zal jjlan het gewone onderwijs wor den igegefen. Een gedeelte van de scheeps- luimte zou kunnen worden gebruikt Voor het vervoeren van; vracht'. Zoo ook andere landen dit systeem zullen volgen,, zal een soort uitwisseling van kinderen kunnen ontstaan. Goes, 25 Mei 1920. Boter. Aanvoer 160 pond. Prijs f2,40 per kilo, middenprijs f 1.20 per halve kilo, part. f 1.30. Eieren. Aanvoer 150 stuks, ganseieren 20 stuks. Prijs f 10.50 p. 100 stuks, mid denprijs 12.82Y2 per 25 stuks, part. 12 cent per stuk. TERNEUZEN. Huw.-voltrek.12, Pie- .ter Pijpeling, 36 j. wedn. en Cornelia Sol, 32 j. jd. Geboren; 9, Elisabeth Johanna Janna, d. v. Willem van den Berge fen Catharina Elisabeth Kolijn; 14, Sara Jozina, d. v. Comelis Jacobus Kolijn en Virginie Aude- naert. Overleden14, Louis Jolijt, 78 j„ echtg. van Francina Goetgeluk. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den morgan van. ,25 Mei medegedeeld- door het Kont Meteor* instituut te de Bilt. Hoogste 1 barometerstand 770.2 te Wisby, laagste .757.0 te Seilly. Verwachting tot den avond v. 26 Mei; iZwaJcke tot matige oostelijke tot zui delijke of zuid westelijken, wind, zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen of on weer, aanvankelijk zachter.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 3