No 193 Woensdag 19 Mei 19S60 34e Jaargang (iSSELA r EU ILL ETON. Staten-Generaal Uitgave van. fa Naaml Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: EANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L- BURG- Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. Een proeve. De gemeenteraadsverkiezing te Maa s tricht heeft overal in den lande be langstelling gevonden. Het was de eerste miaal dat de vrouwen aan de stemming zouden deelnemen. De uit slag stemt voor de Roomsche staats- pjartij alleszins tot tevredenheid. Het. laantal Roomsche raadsleden klom van ;13 tot 22, de S. D. A. P. fging van 0 op 7 terug; de vrijzinnig demo craten behielden hun 2 zetels. (Wanneer wij in 1922 de stemming in 'tgeheele land voor de Tweede Ka lmer "mogen beleven, zullen wij inde gelederen onzer antirevolutionaire vrouwen eenzelfde krachtsontwikkeling zien als nu in de gelederen der Rooin- bche vrouwen van Maastricht open haar werd. Onze vrouwen hebben wel is waar nog nooit gestemd, doch geschoold waren zij reeds lang voor het Vrou wenkiesrecht werd ingevoerd. |Zij' zeiven hebben tegen het kies recht der vrouw, althans in meer derheid, steeds principieel bezwaar gehaddoch nu de wetgever ook haar. aan 'twerk zet. zullen zij van 'tniet hegeerde stembiljet een practisch ge bruik weten 'te maken. Maastricht, geeft in de eerste plaats .den Katholieken moed; doch indirect mogen ook de antirevolutionairen uit deze plaatselijke stembusuitkomSt moied scheppen voor de toekomst. Nu is de iwacht op1 Leiden. Po eerste proef Iwas niet ongeluk kig, De tweede proef zal in onze krin gen mtet veel mieer belangstelling nog worden tegemoet gezien. De Sleutelstad $ta;at ons antirevo lutionairen, en ook den Christelijk Histonschert, heel wat nader dan de stad van Sint Servaas 1 Het revolutie-ontwerp. II. Dit ontwerp was noodzakelijk. Onze lijd leischt het. Dat proefde reeds het volk, en de min dere man niet het minst, toen deze zeide: wat mag men in ons land veel doen zonder in handen van den strafrechter te vallen. Eetn Wijnkoop bijvoorbeeld heeft al tot velerlei vragen aanleiding gegeven. En inderdaad 't gaat ook ver. Er is inderdaad veel dat mag. Dat komt natuur lijk hier van daan, dat de wetgever van 1850 de mogelijkheid niet voorzien kon van hetgeen thans in 's lands belang moet worden strafbaar gesteld. Op twee plaatsen slechts in ons Straf wetboek wordt het onderwierp der revo lutie aangeroerd. In artikels 94 en 96 wordt strafbaar gesteld met 15 jaren de aanslag ondernomen meit het oogmerk om den grondwettigein regeieringsvorm of de orde van troonopvolging te vernietigen, of op onwettige wijze te veranderen, als mede met 5 jaren de samenspanning daar toe. En in art. 79 wordt bepaald, dat „aanslag" bestaat, zoodra ©en strafbare poging tot het voorgenomen feit aanwe zig is, en in art. 80, wordt „samenspan ning" gedefinieerd als de samenkomst tus schen. twee of meer personen om (een) misdrijf te plegen. Er is in deze artikelen sprake van aan slag en samenspanningen men is ge neigd te denken, dat hierdoor de Staat is gedekt tegen samenspanningen gelijk wij in 1918 hebben zien aankomen, of aanslagen, die van communistische zijde zouden kunnen dreigen. De praktijk onzer door M. v. W. .75) —o— Op het kleine station baarde het opzien dat zoo laat 's avonds nog een lijkwagen voorreed en in het overbrengen van de kist naai- den waggon was iets griezeligs- Een koude wind woei door het station en dreigde de lantaarns die toch al weinig genoeg licht gaven, nog uit te waaien; de beambten liepen haastig heen en weer en aan nieuwsgierigen ontbrak het niet- Eindelijk was alles in orde en Kurt wis selde den 'laatsten handdruk met Stein- bruck en ging daarna vlug naar een coupé eerste klasse, want daar had hij een ge sluierde dame in zien gaan, wat hem onrustig en angstig maakte- „Mijnheer de rentmeester, alstublieft, één woordje maar" hoorde hij duidelijk de stem van mevrouw von Zachan naast zich. Z.ij leunde uit het portier en wees op het station, zeggend: „Daar is hij om kaartjes te halen;daar om1 leen oogenblikje maar, ik moet u de wetgeving heeft iechter aan dieze opvat ting niet beantwoord. Meer dan één aan slag of samenspanning valt er buiten. Reeds is -twijfelachtig of onder „grond wettige regeeringsvorm" onze geheele con- stitutioneele orde is te verstaan. Gewoon lijk worddt er alleen onder begrepen het koningschap. Is die opvatting juist, dan vallen 't gemeentebestuur, de volksver tegenwoordiging au het bestaande kiesstel sel er buiten. Zoo ook is er veel duisters in de qua- liticeering van ©en aanslag; art. 79 noemt 't ieen „strafbare poging"; maar over de beteekenis van dat „strafbare" zijn de juristen het verre van eens. En ook de aanduiding van „poging" maakt dit begrip rekbaar*. Immers, zegt de wiet, poging is strafbaar, wanneer het voornemen des daders zich door een begin van uitvoe ring 'beeeft geopenbaard. Maar wat is nu een „begin van uitvoering"? En dan een begin van uitvoering waarvan? De Nederlander zegt er van „De grens is niet gemakkelijk te trek ken, maar de rechtspraak neigt er toe het begrip uitvoeringshandeling zoo eng mogelijk te nemen. In elk geval is niet voldoende dat de dader een handeling verricht waaruit zijn vaste voornemen om de daad te plegen volgt. Die handeling zelf moet een onderdeel zijn van de reeks verrichtingen die tezamen het voltooide misdrijf opleveren, zal men volgens de rechtspraak van een uitvoeringshandeling mogen spreken. En nu wordt het voor schrift over de poging zoo uitgelegd, dat strafbare poging slechts aanwezig kan zijn, als de dader met de uitvoering van het misdrijf zelf, in de enge beteekenis aan „uitvoering" gehecht, is aangevangen, maar het misdrijf nog niet heeft voltooid. Is hij vrijwillig- teruggetreden, dan blijft boven dien de poging straffeloos". Een opmerking, die voor den nie.t-jurist, voor ons die geen rechtsgeleerden zijn, eer 't tegendeel ervan, ien derhalve op den spotnaam „linksigeleerden" aanspraak mogen makein, de quaestie niet helderder maakt. Intusschen verstaan wij uit 't bo venstaande, dat nadere omschrijving van begrippen wensehelijk is. Tweede Kamer. Geen politieke neutraliteit. Vóór het gezag. De Chris telijke deugden niet geschrapt. Financiëele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. Onderwijzers- Kamerleden. Het amendement-Ossendorp op1 art. 45 tol invoering van de politieke en staat kundige neutraliteit is natuurlijk en ge lukkig verworpen. Met 51 tegen 24 stemmen. De heer v. Ravesteijn Itreeg alleen, zijn mede-ievolutionnair Kruyt mee voor zijn voorstel om te bepalen, dat de school voortaan niet meer zou hebben op te leiden tot 'Christelijke deugden. De Minister leed echter ook een klein échec, wijl de Kamer tegen zijn advies zich vereenigde met een motie en een amendement van de 'heeren Scheurer en Ketelaar, om den schoolartsendienst te stellen onder het toezicht van Volksge zondheid en dus onder den Minister van Arbeid, waartegen ook door den heer Van der Molen en den heer Lobman ern stig bezwaar was gemaakt. De anti-revo- lulionnairen stonden zoo pal aan de zijde waarheid zeggen; wij reizen naar Monte Carlo, voor mijne gezondheid beet het voor de wereld, maar wij beide, u en ik, weten het beter. Vreeselijk! het dui zelt mij als ik eraan denk wat hij ge daan heeft, wat er nog alles komen kan neen, wij konden onmogelijk langer hier blijven, want als het rechterlijk onderzoek begint en zij, de verraadster.Zij hield op, werd doodsbleek, vermande zich en zeide smeekead: „Ik bezweer u, zwijgt u van wat hij gedaan heeft, van de smet die op zijn naam kleeft, ik smeek er u om. O, om ter wille van Giséla!" Kurt reikte haar de hand en zeide: „Ik geef u mijn woord van eer en als u hulp noodig hebt, ben ik altijd tot uw dienst!" Een vermoeid lachje vloog over de trek ken der arme lijdende vrouw, daarop zeide zij bijna toonloos: „Ik zal die niet meer noodig hebben; misschien dan, als ik zoo terug kom als die gelukkigen, die uitgeleden hebben!" Zij wees naar den lijk-waggon en drukte Lauffen de hand- Hij drukte er ©en kus ophet was de eerste maal, dat hij het deed, maar zij was Gi sela's moeder. „Vooruit Johan plaats alsjeblieft; hier is het reiju, houd je mond en ga nu, hier je derde klas kaart!" Zoo klonk het van uit de wachtkamer, van1 den heer Scheurer, dat met hulp van geheel de linkerzijde de nederlaag van den Minister finaal was. De motie Scheurer werd aangenomen met 37—33, diens amendement met 38 - 33 .stemmen. Het amendement Otto, om aan onder wijzers-Kamerleden de helft der jaarwed de als verlofstractement ten laste van het rijk toe te kennen, werd door den mi nister overgenomen. Bij art. 54 lichtte Ossendorp' (s.d.a.p.) een amendement toe, strekkende, dat het wachtgeld vervalt, zoodra de onderwijzer met een diensttijd van 10 jaar en meer, maar nog geen 20 jaren, zijn wachtgeld gedurende 15 jaren genoten heeft. In het ontwerp stond 25 jaar in plaats van 20 jaar. De Minister wees er terecht op, dat de consequentie van het amendement- Ossendorp is, dat iemand op 40-jangen leeftijd reeds zijn volle tractement geniet, wanneer zijn school wordt opgeheven. Daardoor zal bij dien man elke pirikkel ontbreken om een andere betrekking te zoeken, want hij heeft tot zijn dood dan zijn volle salaris. Het. vorig jaar heeft de Kamer een amendement aangenomen, bepalend, dat iemand met 45 dienstjaren zijn volle salaris houdt. Dit amendement heeft nu reeds tot allerlei practische moei lijkheden aanleiding gegeven, met groote financiëele gevolgen voor 's Rijks schat kist. Opmerkingen zal hij ernstig overwegen, maar het amendement moet' hij krachtig ontraden ook wijl het onbillijkheid schept ten qpzichte der burgerlijke ambtenaren. Ossendorp (s.d.a.p.) repliceerde eri handhaafde zijn amendement, hetwelk hierna verworpen werd met 41 tegen 26 stemmen. Wij zullen echter niet alle verworpen voorstellen opnoemen. Het zou ons al te ver voeren. In den laten namiddag heeft Ter Laan nog een poging gewaagd en even breed voerig als taai een voorstel verdedigd ord de kosten van de scholen en haar meu bileering voor ihet Rijk te doen komen, benevens de helft der overige kosten, als daar zijn: schoolbibliotheken, schoolver zuim-commissies, belooningen en eereblij ken enz. Gisteravond is daarover nog menig hartig woordje gevallen. De Minister verklaarde 'het amende ment onaannemelijk. Hij verklaarde echter daarbij, dat het onderwijs-ontwerp met zal uitgevoerd worden, vóór dat een be tere financiëele regeling is verkregen. Ter Laan stelde nu een motie voor om de behandeling van art. 64 bis en ter te schorsen totdat de herziening van de Gemeentewet .eni de financiëele ver houding van hét Rijk en de gemeenten is afgedaan. Toen echter deze motie in stemming kwam, bleek dat er geen voldoend aantal leden aanwezig was voor deze stemming en werd du,s de vergadering verdaagd lot heden. Tér Laan trok zijn amendement iti. Ontruimd Frankfort. Vóór zijn. vertrek uit Frankfort on- derteekende de Fransche commandant een decreet tot vrijlating der wegens beleedi'grng van het bezettingsleger in hechtenis genomen inwoners van Frankfort, 19 in getal en haastig kwam Zachan naderbij en de de gravin verdween achter de gordijntjes Kurt echter ging den baron, die hem sedert gisteren wel wijselijk had vermei den, en die nu schrok, toen hij hem komen zag, tegemoet en zeide „Mijnheer de baron, ik zie dat u op reis gaat; wilt u mij uw adres geven voor het geval er zaken af te handelen zijn!" voegde hij erbij en fixeerde hem sterk. De aangesprokene ontweek zijnen blik en bromde tusschen de tanden: „Londen Victori.astraat. Kurt was woedend over die brutale leugen, maar ter wille van Gisela's moe der zeide hij niets en toen het portier achter Zachan dichtsloeg, herademde hij verlicht en zeide „God zij dank!" Daarna floot de locomotief en voerde een doode en een stervende mee. HOOFDSTUK XXIX- In het slotpark van Furstenhorst bloei den de linden en Gisela en Eberhardt von Stunnbagen zaten op de bank bij de beek; de wind woei ben- de geur der bloesems toe, en Gisela vroeg: „Weet ge nog, Eberhardt, hoe het het De rijk'sweeriminislter heeft bevel ge geven, 'dat de rijksweer, die bij' het binnenrukken der Franschen terug trok, Donderdag a.s. Frankfort weer bezetten, zal. Voorts is opi last yan de regeering een cotmjmissie ingjesteild, die de schalde, door de Fransche bezetting in Frank fort en andere steden aangericht., zal vaststellen, teneinde van Frankrijk daarvoor vergoeding te vragen. De Duitsche regeering heeft in een nota aan de geallieerden verklaard? dalt ze de kosten van de militaire be zetting van Frankfort niet zal ver goeden. Gistermorgen is de veiligheidspoli tie ter sterkte van 40 officieren van 400 man weer te Frankfort aange komen. Het verdrag met Turkije. Naar uit Bazel gemeld wordt, is den Sultan, tegelijkertijd met het sturen van het vredesverdrag, eien protest toe gezonden van zeventig millioeu Mo hammedanen, om het vredesverdrag niet te teekenien en' de verdediging van ,de heilige steden op bet nemen, waarvoor iedere Mohammedaan ziijin leven zou geven. De heerschende duurte. (Volgens de Official Labour Ga- zette" zijn de detailprijzen van ver schillende levensbehoeften in Enge land, zooals1 levensmiddelen, kleeding; brandstoffen en licht, zoowel als de huishuren 141 p-ct. hooger dan mJuh 1914 voor dezelfde hoeveelheden en zoo mógelijk ook dezelfde kwaliteiten van de verschillende artikelen. Deze berekening is genomen over de prijzen van Mei en er blijkt uit, dat ze sedert de vorige maand nog on geveer 9 pet. gestegen zijn. De prijs van het brood is Sedert het intrekken van het regeeringtesubisidie ongeveer met drie pence per 'brood gestegen! ón dit wordt niet goedgemaakt door de daling, die er m de prijzen van eenige andere levensmiddelen valt op; te* merken. D© regeering heeft korten tijd gele den besloten, dat het beginsel om...de prijzen van verschillende levensmid delen binnen bepaalde perken te hóu den door het verstrekken van ©en toe- Slag van regeeringswege moest worden losgelaten. Re met .heit, seizoen gepaard gaande dalingen in de prijzen vajn eieren, visch en 'zuivelproducten hebben dit jaar niet veel invloed op den prijSi van levensmiddelen in hej algemeen, daar zij te niet worden gedaan door de .stijging van de brood- en suiker prijzen en de abnormale stijging van den prijs der aardappelen. Indien deze laatste veranderingen dei prijzen in het algemeeni niet zoo ongunstig hadden beïnvloed, zon de percentsgewijze- Stij ging van den prijs, der lievensmiidide- Ien in het' algemeen slechts 128 ppt. hebben bedragen, in plaats van over die honderd-veertig, zooals nu het ge val is.. Re voedsel c ontr oleur heeft de mee rling uitgesproken, dat de prijzen den geheelen zomer door nog zoo hoog zullen blijven, als zij 'thans zijn. De suikerprijzen zullen waarschijnlijk nog abnorma,al hoog blijven, totdat cïe sui kerproductie in "Europa weer op het vroegere peil is gebracht. vorige jaar was toen de linden bloeiden?" „Ik denk van wel!" antwoordde hij en voegde er lachend bij: „omdat de Rijn het nooit vergeten kan, dat de Moezel bij hem kwam, daarom kan ik nooit ver geten hoe gelukkig wij toen waren en ik dat mijne Gisela het nog is, al is zij ook vaak moede en treurig?" „Dat moet gij haar vergeven!" vroeg de jonge vrouw „en niet waar? het is toch ook natuurlijk na de ervaringen der laatste maanden; sedert ik in Monte Carlo bij moeder was en haar heb zien heen gaan, is het mij alsof ik jaren ouder was, en zelfs hier is mijn geliefd thuis en heden op mijn verjaardag, kan ik de treurige gedachte niet kwijtraken mijn arme lieve moeder" voegde zij er met een zucht bij en ging toen door: „Ik weet dat ik niet altijd moest zien op de -diepe schaduw die op dein laat sten tijd haars levens rust en mij1 móeist vastklemmen, aan de heerlijke ervaring die jk aan mama's sterfbed maakte, want toen héb ik pas begrepen, welk een macht tot overwinning hot geloof is. Ja ik weet dat het bij' haar, hoewel laait, toch, ook kwam tot het: ,,'zien op Jezus" en daar voor moeten wij idan toch dankbaar zijn." „Ja, liefste, 'want dat was louter1 ge nade!" ,i VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post f 2,25 Losse nummers f0,05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.12, elke regel meer 28 cent. Eenzelfde adv. 3 maal geplaatst wordt 2 maal berekend. Bij abonnement belangrijke korting. Kleine advertenties 75 cent. Bewijsnummers 5 cent. Korte berichten. lDir. F. B. Meyer, predikant te Londen, beeft op bezoek te Ply mouth in verband met de Mayflower- viering eenige opmerkingen ge maakt over 'den. boks weds! rijd tusschen Wells en Beckett. Die vertooning was een. schandaal geweest wegens de ver schijning aldaar van tal van dames in avondtoilet, als waren zij opgeko men ter bijwoning van een gróót en welkom feest. Een em ander herinnerde hem aan de laatste dagen van h'et Romeinsche Rijk, toen hooggeplaatste Roinieinsche dames de vertooningen in hef amphitheater "kwamen bijwonen. Het eenige, wat het land nog kan red den van 'de verwildering der zeden en daardoor van het verlies van de plaats als „eerste natie van de wereld" is de- handhaving van den ouden, hoogen standaard, waarvoorde Puriteinen opkwamen. De herovering van Tiflis door de Botejewiki wordt tegengesproken. -Te Parijs werden zes anarchisten gearresteerd, i j rl De Christelijke volkspartij m Duitschland heeft beslist geweigerd biji de aanstaande verkiezingen met de oude centrumspiartij' samen te werken, nadat Erzberger weer candiidaat is ge steld. De arbeiders in de Fransche gas fabrieken zouden heden het werk her vatten. Uit de statistieken .blijkt,, dat in 1919 te Parijs meer dan tienduizend personen aan Spaansche griep zijn overleden. De sterft© was het grootst onder de vrouwen van 20 tot 40 jaar. De Fransche spoorwegmaatsc'hap'- pijen gaan voort naar werklieden m massa te ontslaan. De ontslagenen qp! de Staatsspoor wegen en biji 'de P. L. M. betreffen in het geheel iO.OOO arbeiders. Een officieel© statistiek berekent dat op heit 'oogenblik voor het dage- lijksch levensonderhoud in Duitschland noodig is voor een vrijgezel 31 mark, een echtpaar zonder kinderen 46 mark, een echtpaar met 2 kinderen van 6 tot 10 jaar '61 'mark. Het jaarlijksch mi nimum voor levensonderhoud bedraagt voor een vrijgezel 9700 mark, voor een echtpaar zonder kinderen 14400 mark, voor een echtpaar met 2 kin deren 19200 mark. Daarbij is de mark berekend op' 8 a 9 pfenning, duS een tiende van de vroegere waarde. De sovjetregeering is voornemens een spoorweg van Moermansk via So- rocka naar Korlas aan te leggen, waar door Moermansk rechtstreeks met den Transsibenschen spoorweg zou ver bonden worden. Aan de Britsche missie te Tiflis is medegedeeld, dat tusschen sovjet Rusland en Georgië de vrede is tof stand gekomen. Naar gemeld wordt, zullen de onderhandelingen over de Franscih- Belgische militaire alliantie beginnen, zoodra de overeenkomst betreffende de Luxemburgsche spoorwegen ge troffen is. In een der biechtstoelen van de kerk Finistere te Brussel is een borrï gevonden. De politie beeft het gevaar lijk tuig weggehaald. 1 ii Eberhardt sprak zfelden over zijn erva ringen op godsdienstig gebied^ etn Ms het gebeurde, was het slechts met. enkele woerden, doch steedis voelde men dat hij het zeer ernstig rnieiendiei en Gisela wist het. Ook pp .helm hadden, de laat ste weken een diepen indruk gemaakt. Hij had zijn vrouw naar Italië gebracht en was, terwijl Gisela haar moeder .ver pleegde, herhaaldelijk met Zachan in aan? raking gekomenma,ar altijd had er tus- fschen de beide mannien eien diepe af grond gegaapt en hij was, evenals' Zijn vrouw, verlicht geweest, toie,n hun wiegenj en de zijne izióh scheidden oip den dag dat Alice von Zachan op haair èigieni uitdrukkelijk verlangen, jn den vroemldiel werd begraven. Daar, aan hét graf har*er moeder was het, dat Gisela hem, dien zij1 slebhitei een klein jaar „vader" had genoemd, de hand ten afscheid reikte. Hij, "had' nietts voor haar dan een beleefde stijve bui- ging', en -wierp Eberhardt eien -koiuden (blik toe vol haat. Daarna, verliet hij (h|et kerkhof en ging naar de speelzaal (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 1