Binnenland Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. gekomen voor ile aldaar te houden Ën«ds chFransche conferentie. t De Senaat der Ver. Staten ver wierp het voorstel om den president te verzoeken onderhandelingen met Ihiitschland aan te knoopen over een afzonderlijk vredesverdrag. De HamburgAmerikalijn zal een geregelden wekelijks chen dienst oipenen van Keulen naar Hamburg en van Keulen naar Londen, via Rot terdam'. ~\jlikuHe es-keizer. Men meldt uit Doom aan het Hbl.: Zaterdagmorgen heeft die gewezen Duit- sche Keizer zijn nieuwe woning „het Huis Doorn", definitief betrokken. Dag en uur waren zorgvuldig geheim gehouden. Toen echter ongeveer 10 uur een aantal rechercheurs .veldwachters en marechaussees zich opstelden bij den hoofdingang aan den Langbroekschen weg, stroomden spoedig vele belangstellenden daarheen en ook de film-op erateur, die tot nog toe weinig succes op zijn pogingen had gehad, ontbrak niet. Men zag werklieden en dienstpersoneel het landgoed verlaten van het groots poort gebouw bij den ingang is no;g niets te zien, dit werk vordert langzaam en allengs klom de nieuwsgierigheid met het aantal wachtende Doomers en hotelgasten: Ben heer in fistskostuum, die Fransch sprak, trok bijzonder de aandacht; het bleek de burgemeester eemer naburige ge meente te zijn. Bloemen werden binnenge bracht, o. a. een attentie van den Commis saris der Koningin aan de ex-Keizerin. De spanning nam toe bij het hooren van Ben auto, aanrollende van den'straatweg kant; maar het was weer eens een zware vracht-automobiel, zooals er in. de laatste dagen zoovele 'hier goederen, meubelen, kisten uit de „kon.-kais. Kellerei" enz. hebben aangebracht. De kapitein der ma rechaussee, in politiek, fietste af iem aan. Onverwachts kreeg iemand uit het publiek de tijding: de Keizerlijke familie is al op het Huis! Verrassing, verbazing, teleurstelling en ook groot-houden. De ex-Keizer was inderdaad door den ingang aan de andere zijde, bij de ge meenteschool, in volle vaart zijn nieuw verblijf binnengereden, zóó snel, dat de ook daar opgestelde film-man weer een teleurstelling rijker was geworden. Het kasteel van graaf Bcntinck te Ame- rongen is tot de oude rust weergekeerd. Het verkeer tusschen Amerongen en Doorn zal zeker levendig zijn. Vrijdag is de ver loving van de dochter van graaf Bentinck met den adjudant van den ex-Keizer pu bliek geworden. Allerlei De Eerste Kamer komt bijieen '25 Mei 's avonds half inegen. De staking der veenarbeiders te Vee- lerveen is opgeheven. In overleg met de regeering zal bij wijze van proef voor Amsterdam het broodkaartenstelsel worden opgeheven. Zaterdagmorgen ïsi de Duitsche ex-kei zer naar Doorn vertrokken. Vrijdagavond heeft een -groot diner plaats gehad op het kasteel. Graaf Bentinck heett een marmeren borstbeeld van den ex-monarch ontvangenanderen kregen een portret van den keizer in uniform) -door gravin Bentinck gefotografeerd. Donderdag ,20 Mei a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de Tweede Kamer met ■48 tegen 30 stemmen besloot de dooid- fctraf af te schaffen, en daarme de een einde maakte aan het bestaan van den beul in Nederland. Nu er geen kantoor, geen bureau meer is waarop niet .een of mJeer vrouwen werkzaam zijn, ma|g er wel eens op' ge- wezien worden, dat op 13 Mei 1870, dus nog plee hts een halve eeuw geleden als groote bijzonderheid werd gemeld, dat te Venlo een meisje als volontair op het (station in dienst was getreden. Er zijn thans nieuwe postzegels van 40 cent uitgegeven. D'e ^geelbruine beel tenis is omgeven door een groene om lijsting. De staking der aalndraaisters aan de iHengelosche bootweverij' te Hengelo is al geëindigd. Men deelt mede, dat de Minister van Landbouw tegelijk m'et het door hem genomen besluit om de maximumprijzen voor ..brood op te heffen, den bakkers organisaties pfficiëel een wenk heeft ge geven, met de broodprijzen niet boveni 421/2 ct. per K.G. 'te gaan, daar anders door hem weer zou worden ing,egrepen. Van heden) af tot 15 Juli kunnen in Duitschland worden ingevoerd meikool, spitskool, erwten, boonen, sla en spi nazie. i Volgens de Ned. blijft jhr. de Geer, de nieuw opgetreden burgemeester van Arn hem;, nog enkele weken lid van de Tweede Kamer, ter bijwoning van de behandeling van het w. o. inzake de gemieentefinan- ciën. De- metaalbewerkers hebben de voor- stelleri'-der werkgevers verworpen. De mo gelijkheid blijft echter nog bestaan, dpt men .tot overeenstemming kbm.tr jH o t. koop en van hofsteden door Nederlanders in Relgië, De Msb.-redacteur te Brussel seint d.d. 15 dezer: Een correspondent van de „Libre Bet-- gique" in de streek van Gent klaagt er over, dat vele hofsteden en landbouw gronden dn de grensstreek van Zeeuwsch- Vlaanderen in handen van Nederlanders overgaan, die, dank zij den hoogen stand van den gulden prijzen kunnen betalen, waartegen de Belgische landbouwers niet kunnen opbieden. Het blad geeft der regeering den raad, om gelijk andere landen, Ijjj .jvettelijke bepalingen te verbieden, dat vreemde lingen eigenaar worden van grond en huizen op het platteland. Z ending,sda g te Goes. Wij wekken ten zeerste alle vrienden der Zending in onze omgeving op' om den Goeschen Zendingsdag te komen bij wonen op Pinkster-Ttoee in de weide van den 'heer Joost de Bokx. Sprekers zullen zijn dr. Los; uit Potc he list room over de Zending der Geref. kerk in Zuid-Afrika.; ds. A. Lauwer» uit Brussel over de Zen ding der Geref. kerk in België, en ds. Mulder uit Schiedam'. Een drietal spre kers, paar wier eerste of vernieuwde ken nismaking wij met verlangen uitzien. Pro fessor Los en ds. Mulder zijn oude be kenden, doch die wij nog niet op' een Zen dingsdag ontmoetten. Laatstgenoemde stel de ons verleden jaar zelfs nog te leur, hij zou gekomen zijn, doch een vergis sing met zijn spoorboekje deed hem ach terblijven. Wie somwijlen op' een sensatie- sjpeech rekent van den oud-piriester Lau- wers, die kan wel wegblijven, ook deze priester zal uitsluitend over Zending spre ken. De .professor evenwel zal heel wat over zijn tweede vaderland te vertellen hebben. Men rekene maar gerust op een aangenamen Zendingsdag. Middelburg. Dat er aan het Internatio naal telegraafverkeer nog 'heel wat man keert, blijkt wel hier uit, 'dat een tele gram op 6 Mei uit Oostenrijk verzon den, jhier op 15 Mei werd ontvangen. Daarmede (in tegenstelling is, da,t op Ben pp 6 Mei uit deze gemeente gezon den brief reeds op 15 Mei uit Weenen antwoord werd ontvangen. D,e muziekuitvoeringen op het Mo lenwater alhier, vangen dit jaar aan Vrij dag a.s. en beginnen evenals vorige jaren te 8 uur. Van 1722 Mei is verkrijgbaar op bon 33 een half pond suiker a 15 cent Goes. Ziekenkassen. Men schrijft onsZaterdagmiddag vergaderde in de Sociëteit V. 0. V. alhier de Provinciale Bond van Ziekenkassen in Zeeland, onder presidium van den Bondsvoorzitter, dhr. A. Geelhoed va'n Vlissingen. Vertegen woordigd waren 32 vereenigimgien met 6942 leden. In zijn openingswoord wees de voorzitter speciaal op de noodzakelijk heid van organisatie, omdat de Ziekt-ewet- Talma zoo lijnrecht indruischt te,gen het bestaansrecht der (ziekenkassen. Die, bespre kingen op 17 Januari j.l. te Utrecht ge houden, hebben geleid tot ineensmelting van ,alle provinciale bonden, tellende 372 vereenigingen met ruim 112000 leden. Tot bestuursleden van het Niederlaodsch Ver bond van Ziekenkassen werden benoemd F. D. Gaastra, R. v. Wijk, J. F. Kuyer, den Haag; A. Visser, Nieuwe Niedorp en H. Zeeman, Stompetoren. Het bestuur van het Nederlandsch Verbond heeft reeds be sprekingen gevoerd met den Minister van Arbeid, teneinde van hem te vernemen in hoever genoemde minister bereid is de Ziektewet te wijzigen ten opzichte van de bestaande bijzondere kassen en fondsen. De minister wees in antwoord op een vraag of ook kleine ziekenkassen zouden kunnen worden erkend, op de "bepaling van art. 93 der Ziektewet, welke bepa ling de erkenning van zoodanige kassen toelaat, indien een rechtspersoonlijkheid bezittende over 't gebied van verschillen de Raden van Arbeid werkende instel ling, zich mede aansprakelijk verklaart .voor die nakoming der op de bijzondere ziekenkas rustende Verplichtingen. Mede i'n verband met de door de erkende kassen te stellen waarborgen voor goed admini stratief en geldelijk beheer, achtte de1 mi nister het zeer gewenscht, dat overal de kleine ziekenkas sen in bondenzijn ge organiseerd. Deze bonden zouden door het oprichten van herverzekeringen het weerstandvermogen der kassen beduidend kunnen vergrooten. Uit vorenstaande ver klaring blijkt zeer duidelijk, dat die Zie kenkassen, welke bij de inwerkingtreding der Ziektewet buiten den Provincialen Bond staan, geen recht van bestaan meer zullen hebben en is aansluiting dan ook dringend noodzakelijk. Voorgesteld wer den: Enkele wijzigingen in de Statuten waarop de rechtspersoonlijkheid zal wor den aangevraagd. Het voorstel „Aanhou ding behandeling Huishoudelijk Reglement tot inwerkingtreding der Ziektewet" werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het bestuur werd uitgebreid met 2 leden, waarvoor werden gekozen de heer P. Gil lissen van het zieken- en ondersteunings fonds der werklieden van de Mij. „de Schelde" te Vlissingen, en P. Dourleijn, van Wissekerke. Besloten werd de eerst volgende vergadering wederom in Goes (als centrum) te houden. In zijn sluitings woord spoorde de voorzitter de afgevaar digden aan in hun omgeving propaganda te maken voor aansluiting bij den Provin cialen Bond. Hij zou de besturen der niet aangesloten ziekenkassen willen toeroe pen „Thans is het zaak, indien ge wenscht mede te werken tot het behoud uwer ziekenkas, dat uwe vereeniging onverwijld aansluit bij den Provincialen Bond. Wij weten dat ook gij uwe zelfstandigheid wenscht' te bewarenWelnu dan, saamg®- .jwerkt! Schrijft ten spoedigste aan bót1 Secretariaat van den Bond, den heer P.' Adriaanse, Abdijpoort 132, Middelburg. Onze vloot. In verband met den propaganda-avond, die den 20 Mei a.s. alhier zal worden gehouden, met de be doeling. oin .een afdeoling der Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" op te richten, willen wij onze. jezers jnet een enkel woord een en ander .mededeel-en over de Vereeniging „Onze Vloot". Deze. vereeniging werd in 1906 opgericht en stelt zich ten doel de kennis van en de belangstelling voor onze Marine op te, wekken bij het Nederland- scbe volk. Zij, .staat geheel buiten de po litieke partijen, hetgeen ypMoiyndó blijkt, yyamn-ëer, men inzage neemt van de Jnjst dei;nafnen van de mannen, ,dfe aan" Let, hoofd staan van deze echt Nationale Ver eeniging. Bekende personen van allerlei politieke richting,maatschappelijke posi tie en van verschillende godsdienstige ge zindten hebbéf) zÉtftng'ïn het Hoofdbestuur ien in den Algemeenen Raad. Zij tracht haar doel te bereiken door het versprei den van brochures en andere geschriften, terwijl de leden maandelijks een tijdschrift ontvangen, waarin op populaire wijze alles vermeld wordt wat van belang is op Maritiem gebied'. Voorts worden in de af- deelingen voor de leden gerégeld lezingen 'en bijeenkomsten gehóuden. Om de toetreding als lid voor een ieder mogelijk te maken, bepaalt ieder lid zelf bet bedrag, zijner contributie met een mi nimum van f 1.per jaar. Dergelijke propaganda-avonden hadden overal elders veel Succes. De heer Jhr. C. A. L. van der Wijek, oud-zeeofficier; en Secretaris Van het Hoofdbestuur, die als spreker alhier zal optreden, zal duide lijk maken, waarom Nederland een krach tige Marine noodig heeft en aantoonen hoe of alle standen der Maatschappij ge ïnteresseerd zijn hij onze Koloniën en welk een ramp met' onvoorziene gevolgen het voor ons land zou zijn als wij onze Kolo niën mochten verliezen. Wij brengen voorts in herinnering, dat het bijwonen van deze propaganda-avond in het miiist niet verbindt tot de toe treding als lid en dat zij, die onverhoopt geen uitnoodigimg hebben ontvangen, deze alsnog kunnen bekomen bij den heer G. A. Hajenius, Klok stoat 156 alhier. Het uitnoodigingscomité bestaat verder uit de heeren Jóh. Pilaar, L. Smit, Mr. J. H. M. Stieger en Dr. J. C. de Ruyter de Wildt. Voor bovenbedoelde propaganda-avond hebben eehige' dames en h-eeren hunne medewerking toegezegd op muzikaal ge bied. Zaterdag maakten wij melding van twee adressen van den Goeschen Chr. Besturenbond aan den Raad. In een daar van lieten wij staan: dpn democratisee- renden geest. De opmerkzame lezer heeft natuurlijk aanstonds begrepen, dat dit moest zijn: „den democraliseerenden" geest. Geslaagd te 'sGravenhage voor tee kenaar bij het kadaster, de heer J. M. van der Hel1, thans particulier klerk ten kantore van de Hypotheken en Kadaster alhier. - Antirevolutionaire Partij dag voo;r Z^eeLa®d. Vanwege bet Pro vinciaal Comité van Antirevolutionaire Kiesvereenigingen in Zeeland wordt tegen 4 Juni a. s. een Partijdag georganiseerd, en wel te Goes. Ln de middagvergadering, die te twee uur aanvangt in de Prins van Oranje, hoopt als spreker op te treden Prof. Mr P.- A. Diepenhorst van Amster dam, met het onderwefp: „De nieuwe politieke taak der vrouw". Dat het gewenscht is, dat de Antirevo lutionaire kiezers len niet het minst de vrouwelijke kiezers, worden ingelicht over de „nieuwe politieke taak der vrouw", behoeft geen betoog. Of we tegen vrouwen kiesrecht zijn of niet, doet thans niet meer ter zake. Nu aan de vrouw eenmaal het kiesrecht bij. de -fret is verleend, zullen wij ons van deze nieuwe taak der vrouw een juist beeld hebben te. vormen en ge trouwheid ook in dezen hebben te be trachten. Daarom, antirevolutionaire man nen feu vrouwen in Zeeland, komt op Vrijdag 4 Juni a.-s. in grooten getale op naar Goes en laat u voorlichten van zoo bevoegde zijde als van Prof. Diepenhorst. Vlissingen. De bouwvak staking, die he den de dertiende week inging, is thans geheel opgeheven. Kapelle. Zaterdagmiddag vergaderde de Veilingsvereeniging |K. B. en O., in hel Stationskoffiehuis. Het jongste bestuurs lid dhr. P. Scheele presideerde. Het af tredende bestuurslid Q. v. d. Vrie, werd als een verdienstelijk lid herdacht. In diens [plaats werd m'et 38 stemmen ge kozen de heer A. v. d. Graaff, J. van Wingen kreeg 29 stemmen. De contributie werd op fl bepaald voor 1921, de provisie vastgesteld en de regeling voor het nieuwe seizoen aangegeven. Nat Pinksteren zal een be gin worden gemaakt met het veilen van kruisbessen. Art. 5 van het program' werd door den voorzitter genoemd het zwaar tepunt der vergadering. Verschillende le den voerden het woord. Alle aandeelhou ders worden van nu, af beschouwd als stemgerechtigd en kunnen naar gelang van het aantal aandeelen 1—5 stemimen uitbrengen. De belanghebbende .en belangstellende leden worden als gelijk gerechtigd be- sehouwd. Nu kwam aan de orde hel verplichte veilen. De voorzitter licht dit art. nader tqe. "V^l, slaat in het regle ment elk lid is verplicht enz., doch dit wordt niet üitgevperd. Spri is voor ver plicht veilen. De heer v.. d. Graaff profeteerde, dait Wanneer het verplichte veilen niet in gevoerd wqrd, dit de ondergang. $er v^r- peniglng/.zou zijn. Bij sjten^mpg.. wjeir'd het bestuursvoorstel ■verworpen. De heeï Zegers vraagt of.nu ook het woord ver plicht geschrapt wordt. De voorzitter vindt dit niet noodig. De heer Zegers: Aangenomen is, dat men niet verplicht is alles te veilen, sta imij dan toe dit als een dwaasheid te kwalificeeren. Het mag niet zoo in het reglement blijven. De heer M. Eversdijk vraagt of het bestuur al eens gedacht heeft op welke wijze de boete (5 pet. der geschatte op brengst) moet geïnd worden bij aanne ming van het voorstel. De voorzitter antwoordt: per deurwaar- der-exploit, hiij gelooft ook, dat het be- zwaariijk za.l gaan. Heltig werd de discussie over het punt: mag de boekhouder bestuurslid zijn? Men was verre van de eendracht, die mach tig is. De heer J. van Wingen is er tegen, dat personen loontrekkend in dienst der veiling, behalve de Secretaris, bestuurs lid zijn. De heer M. Eversdijk vond. dat te lang het woord aan den heer v. d. Graaff werd gegeven tegenover anderen. Spr. is ook van oordeel, dat zelfs eenl veilingmeester geen bestuurslid mag zijn en koopman. De heer Zegers^wil redactiewijziging aanbrengen in sommige artikels. Dit wordt niet toegestaan. De heer in 't Anker, molenaar te Schoie (bestuurslid), beantwoordt den heer Eversdijk en zegt, dat te Goes hoofd zakelijk de veiling door den veilingmees ter, den heer Dominicus, werd geregeerd. Dhr. Bierens deed een voorstel, het welk de goedkeuring wegdroeg van den voorzitter, om binnen drie weken een vergadering ]te beleggen en na overwe ging (nader te besluiten. De vergadering werd geschorst. 'Zondag 23 Mei hoopt het Zang koor, onder leiding van den heer S. J. Tamminga, ten bate van Weenen te zin gen. Pregr. zijn a 25 cent verkrijgbaar bij J. v. Willegen in goud en zilver, Al- mekinders en J. Burger. Rilland. In de op 15 Mei j.l. gehou den vergadering van ingelanden van den Reigeisbergschen polder, werd de reke ning over het dienstjaar 1919/20 vast gesteld in ontvang op! f1708211 en jn uitgaaf op 14939.271/2. De begrooting voor het dienstjaar 1920/21 werd in ontvang en uitgaaf vast gesteld op £17936.98, terwijl het dijk- geschot bepaald werd opi £16 per 11.A. Op den staat vajn aanbeveling ter be noeming van een gezworene, wegens pe riodieke aftreding: van den heer P. Bruijn- zeel, toerden geplaatst de heeren P. Bruijn- zeel (affcr.), Jac. Krijger en G. J. van der Werff, allen wonende te Rilland. De heer W. van Kpuiningen, amb- itenaar bij de S.S. ailhier, is met ingang Fan 23 Mei a.s. als zoodanig' overge plaatst naar Roosendaal. lerseke. Zaterdag had de algemeene Vergadering van stemgerechtigde inge landen van den Nieuw Olzendepolder al hier plaats. Aanwezig of vertegenwoor digd waren alle 14 stemgerechtigde Inj- gelanden. De rekening 1919/20 en de begrooting 1920/21 werden vastgesteld. De laatste m)et een bedrag in ontvangst en uitgaaf vail f 5536.55, waarbij' een p'Oist voor onvoorziene uitgaven van f SÉ,49V2. Het dijkgeschot werd van f30 per ,11.Aop f 32.50 gebracht. Op de aan bevelingslijst voor Gezworene, wegens af treding van den heer J. van de Velde, werden (geplaatst de heeren M. Vermue Jz. ;te Kruiningen en P. de Iyoeijer Lz. en A. de Putter te lerseke. Krufningen. Ring Z.-B.-O. hield op He melvaartsdag de laatste vergadering van haar campagne, ini de Geref. Kerk alhier. De voorzitter op'ent met gebed na Psalm gezang, leest Hand. 1, verwelkomt de vrienden'. Ie. inleiding: „Onze Bondsorganisatie", door vr. Langeveld van Goes. Inhoudoprichting van den Bond. Loop baan ds. Vonkenberg. Va|n adsp. lid van een Chr. J. Vereen, tot organisator van onzen Bond. Grondslag, doel, middelen. Tegenwerking van H. J. V. en onze voor mannen. Van eerstgenoemde in 1900. Voorstel tot vriendschappelijke verhou ding, laatste gaan sympathiseeren. Op richting van afd. en Ringen en hun groei. Samenstelling Bondsbestuur voorheen en thans. Onze Zeeuwsche Afd. ouder dan Bond. Het Z. J. V.. eerst in het spoor van het H. J. V. Vonkenberg zoekt con tact. Na 3 jaar aansluiting bij onzen Bond. Krachtige actie van het Afd. be stuur. Huidige toestand. Hierop volgt een reeks huishoudelijke zaken en rondvraag. Daarna 2e inleiding: „Iledendaagsch Socialisme", door vr. Willemsen van. lerseke. Inhoud: De organisatie-kreet van Karl Marx, de schoone beloften over den heil staat. De inrichting der maatschappij en de wijze van voortbrenging. De moderne godsdienst. De industriëele revolutie. Li- beralisme-kiem en wegbereider van So cialisme. De moeilijkheden van de wijze van voortbrenging, óf naar behoeften, óf verdienste, óf vlijt, öf arbeid. Prak tijk en theorie. Bedrogi, ontwrichting der maatschappij, godloochening. Onze roe ping in onze organisatie en daarbij in kerkelijk leven, in Kiesvereeniging en in de taaatschappij' en staatkunde. Strijd voor onze beginselen, tot de komst van deh Voleinder aller dingen. Hier het N. J. V. bedoeld? Red.', Arnemuiden. Zondagmiddag ontstond er een begin van brand bij den heer J. S., alhier. Doordat de deur openwoei, kwam kwam de gasvlam tegen het gordijn aan, dat terstond vlam vatte. Door het krachtig optreden der bewoners kon het vuur met eigen middelen gebluscht worden, zoodat de schade zich bepaalde tot een gebladerde kamer en eenige kleinigheden. De inboe del en het huis zijn verzekerd. Scherpenisse. Jn de op 14 dezer ge houden vergadering van den gemeente raad werd tot gemachtigde voor de ge meente op de vergaderingen van de Coö peratieve Electriciteitsm'aatschappij Scher penisse benoemd dhr. C'. A. Geuze Dz. Tnhiiml Woensdagmiddag had een vergadering plaats va<n aandeelhouders der N. V. Drukkerij „D'e Schelde" alhier. De statuten werden vastgesteld. Als commissarissen werden gekozen de heeren J. M. Oggel te Axel, J. de Kraker Czn. te Zaamslag, Dl Scheele Azn. en P. A- Gaile te Temeuzen en A'. Dielem'afl j W.Gz. 'te Roek- Besloten werd over te gaan tot aan- koop van het pand van den "heer D. van Aken en van het lokaal. „Eendracht" in de Kandeelstraat. Het is de bedoeling in ;het pand aan de Markt de boekbinderij en den 'boekwinkel gevestigd te houden en in de Kandeelstraat de zetterij en drukkerij onder te brengen. Tót direc teur werd benoemd de heer D. van Aken. Mei de Christelijke Pers vereeniging werd een contract aangegaan voor het druk ken van „Zeeuwsch-Vlaanderen" welker voortbestaan dus nu gewaarborgd is. (Z. V.) Ned. Hearv. Kerk. Beroepen te Nijkerk A. H. J. G. van Poorthuizen te Doornspijk; te Katwijk aan Zee I. Voorsteegh te IJselmonde; - te Oldebroek J. J. v. Ingen te Harderwijk en G. J. Koolhaas te Barneveld. Bedankt voor Hazerswoude door J. F. L. A. de Jagher te Delden. Serooskerke (W.). Een belangrijke ure was op Zondag 16 Mei de namiddagdienst voor de Hervoïmde gemeente alhier. Het was de afscheidsure van ds. Dl. Miillor. Na het voorlezen van Hand. 20:17—38 bepaalde de scheidende' leeraar de groote schare, die bjjeengekomen was, in een hartroerende (toespraak, tiaar aanleiding van ps. 274 bij „een goede, een ver vulde en een blijvende begeerte" om „al „de dagen mijns levens te mogen wonen „in het Huis des Heeren, om' de liel- „lijkheid des Heeren te aanschouwen, „en ,te onderzoeken in 'Zijnen Tempel". Met stille aandacht werd toegeluisterd en zeker door allen, die hoorden, inge stemd met den wenjsch 'aan het slot der rede, dat allen eenmaal mochten ver schijnen ïn het Zalig; Huis des Heeren, om voor eeuwig Zijne lieflijkheid te be wonderen en te aanbidden. Met een ziek lichaam opgetreden zijnde, werd de leeraar bijzonder gesterkt en- bekrachtigd tot de moeilijke taak, die hij te vervullen had. Hartelijk waren de toespraken.' van ds. Vaandrager, den praetor der Ringbroe ders, van ouderling Meije'rs en president- kerkvoogd Melse, van ds. W. Reus van Westkapelle en van ds. Bastiaanse den consulent, die de gemeente verzocht den leeraar toe te zingen Ps. 1212 en 4. Diep aangedaan verlieten velen het kerk gebouw óm- in het lokaal „Samenwerking": den leeraar een' laatsten handdruk te geven. Ritttmn. Zondagnamiddag nam ds. II. A. ten Hove afscheid van zijn gemeente. Zijn tekst was Ps. ,1466 (laatste ge deelte) „Die trouwe houdt in eeuwig heid". Aan 't einde der godsdienstoefe ning (sprak hij 'tot den kerkeraad, de kerk voogden en notabelen, de Ringbroeders, den consulent, den Burgemeester, het ihoofd der school, den koster, den voor lezer en den organist, verder richtte hij- het woord nog tot dr. J. J. 'G. Pronk en ten laatste t-ot de gansche gemeente. Na; mens den kerkeraad en 'de gemeente dankte de onderling P. de Pagter, den vertrekkenden predikant, voor alles wat deze voor de gem'eente geweest is. Ook sprak nog de consulent ds. A. G. van Willenswaard uit Souburg, die aan de gemeente verzocht ds. ten Hove de zegen bede ,toe te zingen Ps. 1214. Het kerk gebouw was meer dan vol. Het kon alle belangstellenden bijna niet bevatten. Ds. ten jHove heeft bijna 5 jaar te Ritthem gestaan. Zondag 30 Mei a.s. doet hij zijn intree te Schoonoord (Drenthe) na bevestigd te zijn door ds. H. Jonker van Middelburg. Geref. kerkten. Tweetal te Amsterdam Dr. H. Kaajan te Rotterdam en J. L. Schouten te Arn hem; idem te Lu-nteren J. L. Jaspers te Doesburg en E. J. van Voorst te Numans- dorp; idem te Stadskanaal G. O. D011- ner, cand. te Amersfoort en I. K. Wiessels, ,cand. te Goes. Beroepen te L-eksmond F. J. v. d. Ende te Westkapelle. Aangenomen naar Lisse en bedankt voor -eiland Marken, Krimpen aan de Lek, Vrij hoeve Capelle c. a. en Reeuwijk-Sluipwijk door dr. Th. Ruys, cand. te Bloemendaal. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Bunschoten J. Jongeleen te Noordeloos. Geref. gjomewnfea. Beroepen de Oosterland J. Fraanje te Barneveld. - i Goes. Zaterdagmiddag vergaderde in de iMelksalon alhier, de afd. van -Chr: onderwijzers. De -op-komst was helaas droevig klein. De voorzitter, de heer W.' A. van Wijk, opende het samenzijn en las- Jacobus 3 voor. Naar aanleiding daar van spTak hij een ernstig woord over liet gebruik der tong, in onzen School-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2