/p mi m w) nn mïï »y ird Verpleegster, DE ZEEUW TWEEDE BLAD. tiddelburf. gevraagd, gevraagd, /ERTENTIES. Meid Gemeenteraad van Middelburg. tol JTSE, Hof Gapinge IR te Meliskerke mor Wijkverpleging raagt tegen 1 Juli ereen te komen dlicitatiën worden l Juni bij den Voor- M. J. VÉRHORST. Wissenkerke. ^geis 75 cent. geldt niet de conditie 3 X plaatsen.) [HUIJ, Middelburg [OOP: Ie vlugge Ponny, j E, Wolphaartsdflk. lOOP: iwgrond, gelegen aatweg. Te bevra BAURDOUX 10 OP: egen t evra -H y ip, keur uit, bi JzOostkapelle. f iOOP: bij D. BAKKER/ 77} i en Hand-of aan- ienknecht benoo- LIS, „Ter Linde", G evraagd een Meid bij J. MEIJERS Serooskerke. 9 f i bekwaam of midsknccht, b ÏRSE, Mr. Smi □licht tegen Octo- iknechtgevraagd, Kz., Biggekerke. 7 _gd een Dienst- (uitenshuis. Mej. f, Korte Burg A9S SLIS, Serooskerke jstbode gevraagd, maand. Wasch )HUIJ. een Hleid beuoo- SSUIJEN, West October jikomende Meid. J, LORIER, Seis- V AH VRIJDAG 14 MEI 1920, No. 189. NA LIJDEN VEBBLIJDEN. Verschillende journalisten hebben de passagiers van-de „Lingestroom" geïnterviewd en belangwekkende en verschrikkelijke bijzonderheden opge- teekend bver het lijden van die Ne derlanders in Rusland. De interviewer van het V ad e r 1 and heeft de heeren 'ds. Schim van der Loeff, Mohr en Cohen Stuart gespro ken die zich in hospitaaldes aller vriendelijkst aan een vraaggesprek on derwierpen. We nemen enkele stukken uit dit blad over: [Ter inleiding zij nog meegedeeld, Rat de heer Schim van der Loeff, predikant van de Hollaridsch-Duitsche femeente te St. Pietersburg, die heer lohr adjunct-directeur van de Elèc- trische Centrale aldaar, en de heer Cohen Stuart, waarnemend consul in Ruslands hoofdstad is geweest. De innige vreugde, de dankbare fier heid van het Nederlanderschap, de onuitsprekelijke voldaanheid was zon der meer onzen objecten van het glan zend gelaat te lezen. Gelaat natuur lijk versierd met het nationale blaadje tabak. In een halve seconde was er die heerlijke atmosfeer van Neder- lamdsche saamhoorigheid en goddelijke dankbaarheid over dat feit. Ds. Schim van der Loeff heeft het hoofdwoord gedaan, maar telkens vie len de twee anderen in, om vergeten dingen ,'aan te vullen of eigen per soonlijke .ondervinding aan het roe rend verhaal toe te voegen. Met April 1919 aldus begon de verteller is de slechte tijd 'begon nen. Tot dusver leefden wij vrijwel buiten de groote gebeurtenissen. Vele Hollanders verlieten tijdig het land, maar met een ,20—30tal bleven wij achter. Wij waren ook' gaarne gegaan, maar plotseling was het te laat. De laaitste buitenlander die vertrok was een Jid van de Zwitserscbe legatie. 'Wij merkten den ommekeer pias uit de moeilijkheid, om een visum te krij gen. Niet' alleen van Russischen, maar ook van Finschen kant kwamen de bezwaren. Tegen half Mei werd het duidelijk, dat de boel mis liep voor ons. Onze koeriers werden aangehou den. Den 2en Juni verdween elke twijfel. Op dien dag! werden 's mid dags 12 uur alle legaties bezet. Men nam alle waarden in beslag en deed een huiszoeking, die gelijk stond met algemeene verduistering van het ge vondene. Ook Nederlandsche legatie en consulaat werden leeggehaald en alle daarin aanwezige personen gear resteerd. Reden werd niet opgegeven, familie niet gewaarschuwd. Spreker en de heer Mohr waren dadelijk van de onaangename partij. De heer Cohen Stuart. nog juist door den heer Mohr, president dér Ned. Vereemiging, ge waarschuwd, ging naar de Zwitser scbe legatie, waar hem echter even eens het lot van arrestatie achter haalde. i De Russen stelden in de legaties formeel© vallen op. Ze lokjteiof tele fonisch de menschen, die zij "kenden, derwaarts. Belde iemand op, zoo ant woordde een soldaat, dat 'men dade lijk op de legatie moest komen. De argelooze werd zonder vorm van pro ces ingerekend. Daa,r de bolsjewisti sche machthebbers niet .wisten, da,t ze den heer Mohr a.1 te pakken had den, werd naar zijn huis een patrouille gezonden, die gedurende een week dag en nacht zijn huis bewaakt heeft. Pas na een week kreeg de patrouille bevel tot inrukken, omdat men er toen eindelijk achter was, dat de heer Mohr reeds veilig achter slot en grendel zat! Men kan zich den doodsangst van •mevr. Mohr en andere geheel in het onzekere gelaten familieleden der slachtoffers voorstellen. Zelfs. Russen, die zich op een vreem de legatie voor het een of ander ver voegden, werden dadelijk ingerekend. Toen de heer Cohen Stuart op' de Zwitserscbe legatie kwam, werd hij in een met menschen overvulde bad kamer gelaten. AHen bleven in arrest. Niemand werd verwittigd. Men ver dween eenvoudig, zei de heer Cohen Stuart teekenend. In groepjes, begeleid door soldaten niet den bajonet op het geweer en kogels in dén loop, werden de men schen naar de gevangenis gebracht en daar in cellen, twee of drie in een oei, opgesloten. Verpleging, eet gerei, bedden ontbraken geheel. Ieder moest maar zien, zich te redden. Autoriteiten, soldaten en cipiers ge droegen zich tegenover de arrestan ten over het algemeen behoorlijk. Zoo liepen in den val: Schim van der Loeff, Mohr, Cohen Stuart, mej. Fransen van de Putte, Hoek en Graan. De heer Wertheim. (ook' met de Linge stroom meegekomen) ontsnapte, om dat hij, iets ongewoons aan delegatie mieenende te zien, doorliep en niet binnen ging. De arrestanten (15 mannen en vrou wen). hebben 14 dagen te St. Peters- burg vastgezeten. Na 10 dagen onder gingen ze het eerste verhoor, dat slechts hierin bestond, jiat men moest opgeven naaan, ouderdom en den tijd van het verblijf in Ru]slamid'. Den heer Cohen Stuart werd gevraagd naak zijn Solitieke richting en wat hij dacht van e bolsjewiki. Met zekere glprie werd zijn meening geboekstaafd, dat de bol sjewiki niet uitsluitend malle dingen hadden gedaan. De ondervrager was een jong ventje, vermoedelijk een student. Na 14 dagen werden onze landge- nooten met 160 Russische gijzelaars (generaals, hooge ambtenaren enz.) naar Moskou gevoerd. Men moest (ook de dames) gepakt en gezakt te voet een uur naar het station afleggen. De wagons voor de eerste groep waren allen van de laagste klasse, die voor de tweede groep (waarbij de heer Co- hen Stuart) bestonden uit goederen- en beestenwagens. Elke verpleging ont brak. Er moesten 25 menschen in één wagon. Tijdens de reis van .twee da gen werd 3/4 pond brood per persoon verstrekt. De reizigers konden zich al leen wasschen met het regenwater, dat van het wagondak droop. In Moskou zijn de dames losgelaten. ,Te Moskou werden de gevangenen eerst in een concentratiekamp achter prikkeldraad gebracht, daarna in een oud nachtasyl, vervolgens in een oud klooster, in een bijgebouw uitziend op een kerkhof, eindelijk 111 een volko men ledig huis in de stad. Er was letterlijk niets in dat huis. De gevan genen moesten slapen op de planken. Later werden stroomatrassen verstrekt. De voeding was geheel onvoldoende'. •In het kamp was het ongelooflijk sme rig. Er Jieerschte dysenterie. De zes honderd menschen moesten hun ge voeg doen in één openstaande beer put Én die zeshonderd bestonden voor 550 uit de eerste mannen va,n Oud- Rusland 1 ■Ware het niet, dat het Deensche Roode Kruis ons liefderijk had ge holpen, we weten niet, zeïde ds. Schim v. d. Loeff, hoe wij het leven in dit verschrikkelijke kamp zouden hebben gehouden. 1 Na 14 dagen werd weer een ver hoor afgenomen. Het bestond uit de zelfde vragen als vroeger. Mag ik u, ook eens iets vragen? waagde as. S. v. d. L. Waarom zitten wij hier eigenlijk Omdat, antwoordde de grootmo gende, wij ontdekt hebben, dat de vreemde legaties broeinesten zijn van contrarevolutie, spionnage en specu latie. Eindelijk, 30 Juni, werden de ge vangenen in vrijheid gesteld, omdat het onderzoek van de stukken der Nederlandsche legatie de onschuld had aangetoond. De gevangenen konden vrijuit gaan, maar ze moesten in Moskou blijven en zich iedere week melden aan het Bureau van den Dwangarbeid! Hoe zij precies in Moskou geleefd hebben, achtten onze vertellers beter voorloopig (er wachten nog een 50 tot 60 landgenooten in Rusland op rédding) voor zich te houden. Zij heb ben gewoond in het huis van den oud-viceconsul van Seeters. Hoe dat wonen en zich in het leven houden is gegaan, kan men wel eemgszïns zich voorstellen uit het feit, dat dis. S. v. d. L. over onze grens kwam met als eenig eigendom van hemzelf een paar schoenen, alle overige klee ding was geleend. De heer Cohen Stu art woonde tot zijd geluk niet 111 het Hollaniderhuis. Hij' heeft buiten Mos kou op het land gewoond, daar het werk van den eenvoudigsten boere- knecht gedaan. De landgenooten heb ben elkaar trouw gesteund. Men kon correspondeeren door middel van een particuliere post van treinconducteurs tegen 70 tot 80 roebel per brjef. De officieele briefpost is afgeschaft in Rusland. (Eind Maart kwam de mare van ver lossing uit het vaderland. Hoe zij ont vangen werd door de arme ballingen, beschrijft geen pen. De waterlanders, sprongen uit, toen onze verteller <ie beide anderen gingen spontaan meevertellen ge komen was. bij het oogenblik, waarop aan de halte Komarofska de trein uit Reval de passagiers van de Linge stroom zou afhalen. Een groote, dier bare Nederlandsche vlag wapperde op de locomotief, de Nederlandsche R. IC. zuster Peters stond, geholpen door drie mariniers, met Nederlandsche broodjes, Nederlandsche sigaren en den. NederlandscheA welkom,stlach in den vreemde, de reizigers op te wach ten. 'tWas of inééns' alle ellende. Weg gleed, zich oploste in vergetelheid. Schrijf toch heeren, barstten alle drie uit, schrijft toch dat wijl nog nooit in. ons leven ons zóó dankbaar heb ben gevoeld, schrijft toch dat wij' het heele vaderland en met dat dierbaar plekje grond, onze Koningin, de Re geering, het Roode Kruis, Mr. Kan en alle landgenooten aan ons hart zouden willen drukken, schrijft toch, dat wij het hart hemelhoog dragen, omdat wij: "kinderen zijn van Neder land Wij hebben in zee reeds onze dank baarheid lucht-telegrafisch aan de Landsvrouw en de Regeering uitge sproken en antwoord ontvangen. Ons bericht en het met onbeschrijfelijke geestdrift ontvangen welkom vair de Koningin en de Regeering hebben el kaar gekruist. Schrijft ook onzen dank aan den commandant van de Linge stroom en de heele bemanning, die werkelijk als moedersons hebben wel kom géheeten en de verlangens ons uit het oog .gelezen. Tijdens de geheime vergadering., van den gemeenteraad bleek Woensdag de heer Adriaanse ter vergadering te zijn gekomen en waren er toen 16 leden, daar de heer Streefkerk afwezig was. Na heropening der openbare zitting, stelde de voorzitter voor over te gaan tot aankooip. van het woonhuis Rouaan- Sche Kade G 128, voor de som van f 25090 plus de kosten en dit vopr 20 jaar te verhuren aan het Departement van Ma rine voor woning, van den Commandant van Zeeland voor de som van 12600 per jaar, onder bepaling dat, indien het commandement te Middelburg mocht wor den opgeheven, het Rijk het recht heeft tot onder-verhuren van het pand of tot opzegging van de huur. lm het laatste geval heeft de gemeente het recht het huis te verkoopen binnen 6 maanden en indien zij dan verlies mocht lijden, zal dit door het Rijk worden vergoed. Dit voorstel werd aangenomen, evenals dat om voor den aankoop van, dit per ceel en dat op den Dam' voor kantoor van de gemeentebedrijven1, een leening aart te gaan van f 50.000 tegen 6 pet. af te lossen in 50 jaar met £1000 peï jaar. Aan de orde was nu de nieuwe stem ming over het amendement van den heer Paul op artikel 8 der verordening tot regeling van ,het georganiseerd overleg, welk amendement tot strekking; heeft, dat niet de voorzitter der commissie, doch de meeider'heid der commissie aan. de vertegenwoordigers der werklieden of ambtenaren kan toestaan zich door een hoojdbestuuider of een ander lid hun ner organisatie te doen bijstaan. Ook nu verklaarden zich weder 8 leden tegen het amendement, dat dus verwor pen was. Voor stemden mevrouw Corné en de heeren van Schouwen, Onderdijk, Van der Harst, Boasson, Van der Weel, Comelisse, Paul; en tegen de heeren de Veer, Adriaanse, Maljaars, Vertregt, Boudewijnse, Top, Kuipers en van dei Thans werd de geheele verordening met algemeene stemmen aapgenomen. Aangenomen werd het voorstel om de bijdrage der gemeente voor de bediening van het Veer aap de Loskade He ver- li oogen van f 165 op f; 250. B. en W. hadden voorgesteld aan den Kanaaldijk bij1 de openbare zwem plaats een zes-tal kleedkamers met pri vaat ie maken, waarvan de kosten op f 1435 worden geraamld. De" heer van der Kuip1 bracht dank aian B. en W., dat zij een oplossing voor deze kwestie hebben gezocht, maar toch gaat deze hem niet ver genoeg. Spr. is niet in de gelegenheid geweest na te gaan wat ten deze-in andere gemeenten wordt gedaan, maar zes kamertjes acht hij veel te 'weinig en ook acht hij goed toezicht bij gestoten hokjes niet moge lijk. Spr. stelt voor een schutting te plaatsen van 25 M. lang en 2.50 M. hoog, met een schuin! afdak er boven, verder een retirade en' een plankier in het water vooir de zwemmers. Hij zou dit voorstel in handen van B. en W. willen stellen om prae-advies en de be slissing aanhouden fo.t de volgende ver gadering. De voorzitter zegt, dat het plan is op ,2 Juni weder te vergaderen ter be handeling van de verzoeken om! vooM- sóhot vopr woningbouw en het niet doen lijk zal zijn dan reeds dit voorstel te hebben gepraeadviseerd eni ïn handen der commissie te hebben gesteld. Op die wijze zou het onmogelijk zijn nog dezefl zomer het een of het ander in orde te .hebben. j f (jg De heer Adriaanse zou voorloopig het plan van B. en W. willen uitvoeren, dat later met da,t van den heer ,van der Kuip zou kunnen worden uitgebreid. De heer van Schouwen wijst op tgjj gevaar, waarin de zedelijkheid en de zindelijkheid zullen worden gebracht bij het maken van gesloten hakjes, vooral waar er niet steeds controle zal kun nen zijn. De heer van dei' Weel wijst op hef gevaar, dat de steenenglooiïng onder water oplevert voor de voeten der zwem mers, zoowel gelegenheid tot kleeden als een plankier of een trap acht hij drin gend noodig. 'De heer Kuipers kan wel zeggen), hoe men de zaak in andere plaatsen heeft geregeld, zoo bijv. te Zwolle waar een volledige zwemlschonl met een gemeente lijken zwemmeester is gesticht, maar met zulk een duur plan durft spr. hier niet te komen. Hij voelt veel voor het plan van der Kuipi maar wil afscheidingen maken, zoodat de zwemmers: gescheiden staan bij het aan- en uitkleeden. De heer Onderdijk zegt, dat hij aan vankelijk begrepen ,had, daf er een be hoorlijke gelegenheid werd verlangd voor aan- en uitkleeden, het plan van B. en W. voldoet hieraan, af is het ook beperkt- Do praktijk zal uitmaken of de hakjes goed behandeld worden. De gebruiker zou het kunnen afsluiten en het sleu teltje bijv. aan een koordje om1 den hals met zich nemen in het water*. Een plankier zou f250 meer kasten, het ver plaatsbaar maken der kleedgelegenheid zoodat deze des winters zou kunnen wor den opgeborgen, f 200 meer en de ex ploitatie daardoor f60 meer. Van het plan van den 'heer van der Kuip ziet spr. dit jaar niets meer komen. Na nog eenige discussie wordt op voor stel van den voojriztter besloten B. en W. op te dragen het plan-van der Kuip 'uit te voeren als het niet duurder komt dan het plan van B. en W. en tevens een plankier te maken, afs de Water staat zich daartegen niet verzet. Als het plan-van der Ku,ip duurder is, zullen B. en W. met andere voorstel len komen. Het voorstel tot verkoop- van water vlakte in de Dokhaven aaji den heer I). de Vries Dz., werd zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Hetzelfde geschiedde met het voorstel om' de pachtsom van de gemeentereiniging niet te verhoogen maar de kosten van invaliditeitswet voor rekening der ge meente te nemen. Gok werd z. h. s. aangenomen het voorstel om in plaats van Donderdag 29 Juli Woensdag 23 Juli de weekmarkt te do-en plaats hebben,.. Na eenige discussie, waarbij' de heer de Veer o.a. wees op- de groote ver hoogingen van andere jaarwedden werd het voorstel om aan mej. A. S. Beugel, gymnastiekonderwijzeres over 1919 en over 1920 telkens een1 gratificatie toe te kennen van f 200, aangenomen, met 8 t.cgen 4 stemmen, die der heeren van Schouwen, van der RaTst, Vertregt en Boudewijnse. Na een korte opmerking van den heer Adriaanse wordt het voorstel van B. en W. om af te wijzen het verzoek van de Zeeuwsche Concours Hippique-vereenii- g'ing tot liet in órde brengen van het Molenwater aangenomen en ook om wel toe, te staan, dat de heer Hiemstra te 's-Gravenhage eigenaar blijft van den door de gemeente uitgeloofden wissel beker. Het voorstel om niet te voldoen aan het herhaald verzoek van de tijdelijke conciërge van het gymnasium, mej. de Nooijei', om verhooging van haar jaar wedde, werd aangenomen, nadat de hee ren van Her Weel en Paul verzocht had den beschouwd te worden als te hebben tegengestemd. De heer Onderdijk deelt méde, dat de sproeiwagen, die men thans valn de ge meente Rotterdam zou kunnen koopen, van zeer ouderwetsch model is, en et volgend jaar nieuwe modellen uit den dienst komen, die f 1000 minder zullen kosten dan een geheel nieuwe. Besloten werd de aanschaffing een 'jaar uit te stellen en te trachten nu reeds als koo- per van een der nieuwe te worden aan- geteekend en zoo mogelijk er één 'een tijdlang op proef te krijgen. Rondvraag. De heer Adriaanse vraagt of geen na dere inlichtingen over de plannen voor het sportterrein aan de Nadorst kunnen worden verstrekt. De voorzitter zegt, dat dez-e plannen thans in handen van den- h-eer W. de Graaf zijn als deskundige. De heer van der Weel klaagt er over, dat sommige hakkers reeds voor 10 uur brood bezorgen en vraagt beter to-ezicht op d-e handhaving der desbetreffende ver ordening. D-e voorzitter zegde dit toe. De heer Ton vroeg of tijdenls de druk ke uren des Donderdags 'het gedeelte van de Markt tusschen Langeviele en Gortstraat niet voor voertuigen kan wor den afgestoten. Verschillende 'heeren lieten hierover hun licht .schijnen, de burgemeester zeg de toe hierover met de politie en den, marktmeester, die tot zijn s-pij-t dit jaar den diepst 'gaat verlaten, te onderhan delen. De heer Ton wees ook op! den lasit die veedrijver,s' hebben van' de verordening om in de stad het veé niet to;s te mogen laten toopen. D-e voorzitter zeide, dat dit toch drin gend noodig is' en de betrokkenen er wel aan gewoon zullen worden. De heer Van Schouwen vraagt zeer ernstig toezicht op' de keTmisinriahtin- gen in verband met het ongeluk te G'roj- ninjgen op de rodelbaan. Die burgemeester heeft ten deze reeds besprekingen met den gemeentebouw- ineester gehouden; alles zal worden ge daan wat ongelukken kan voorkomen, al kan natuurlijk niet alle verantwoording warden genomen. De heer Boudewijnse vraagt inlichtingen over de zekerheid, dat bij het eindigen van het contract mét de Centrale te Vlis- singen in 1922 Middelburg electriciteit heeft. De voorzitter zegt, dat het contract van jaar tot jaar blijft do-orloopen. De heel' de Veer deelt mede, dat naai hij .vernomen heeft, er eenige stagnatie is in het werk der P.Z.E.M., omdat het Rijk nog met beslist heeft wat ten deze te doen. De heer Paul klaagt er ov-er, dat velfe-n zoolang op gasaiansluiting m'oetert wachten. D'e heer de Veel zegt, dat hemi dit niet bekend is, doch dat hij een onder zoek zal instellen. Hierna wordt de vergadering te haff vijf gestoten. Korte berichten. Het E-ngelsche kabinet zal bin nenkort in ide kwestie van de Kanaal tunnel een beslissing nemen. 1 1De Italia,ansche regeering is af getreden, tengevolge van een votum tier Kamer. Huerta zal voorloopig president van Mexico zijn. De bolsjewisten beschieten Kief. r— Van Fransche zijde wordt de ontruiming! aangekondigd der bezette Duitsche steden, indien het resultaat van het ingestelde onderzoek* naar de troepenverhouding klopt mei de Duit sche verklaring daaromtrent. Wegens woekerhandel in olie werd te Essen de -weduwe van den ingenieur Mönnich veroordeeld tot 25.000 Mark boete en verbeurdverkla ring van. 65.000 Mark overwinst. Het kan er echter best af, want deze dame maakte in het afgeloopen jaar alleen een netto-winst van 280.000 Mark! De gemeentearbeiders te D-ussel- dorp, die reeds 5 Mark per uur ver dienen, eischen nu een uurloon van 7 Mark. De gemeenteraad heeft daarop geantwoord, dat de stad zulks onmo gelijk kan betalen en zij zelfs bij 'den tegenwoordigen loonstandaard ver plicht is, het aantal gemeentewerklie den met 1000 te verminderen. Of de arbeiders met deze beslissing .genoe gen zullen nemen, is nog niet he kend, doch de bond van transport arbeiders vindt him eischen te hoog, zoodat ze hij "een eventueele staking niet veel steun zullen vinden. De Poolsche algemeen© staking is geëindigd. De ontevredenheid bi] het onder wijzend personeel in België is tot. het uiterste gestegen; hier en daar is reeds naar het thans zoo vaak gehanteerde wapéri gegrepen: de staking. Reeds hebben bijkans 500 onderwijzers het werk neergelegd, terwijl alleen in Wa- regem, Meenen en Moeskroen, 175 leerlingen staken. Het schijnt een alge meen© staking te zullen worden. De j staking heeft het eigenaardige kerakter, dat cle onderwijzers zich wel naai school hegeven, maar weigeren onder wijs te geven; zij' vergenoegen zich met de kinderen te bewaken op de speelplaatsen lier scholen. De conferentie te Spa moet ver daagd zijn tot 20 Juni. De Raad van den Volkenbond zal de opneming van. Oostenrijk m dien Bona voorstellen. Er Ioopen geruchten omtrent een Poolsch-Roemeensch verbond tegen Rusland. I Men verwacht, dat de staking in Frankrijk vóór Dinsdag a.s. zal eindigen. 1 Te Gork (Ierland) zijn weer twee politiebeambten gedood. 1Een groote meerderheid der Duit sche bankbeambten heeft zich voor staking uitgesproken. 1Het Bureau van het Internati onaal Vakverbond heeft besloten den boycot tegen Hongarije van kracht te verklaren. f— In de Hongaarsche Nationale Vergadering hebben monarchistische en anti-monarchistische betoogingen plaats gehad. Wissenkerke. In de dezer dagen ge- houden poldervergaderingen werden be noemd: tol dijkgraaf van den Onrtistpjolder (va cature wijlen J. Rottier) A. C'. van Nieu- wenhuijzen, en in diens plaats tot ge zworen P. Israël Pz, tot gezworen van den Jacobap'oldef O de Kam Jr.; tot dijkgraaf van den Anna; .Fiisopol- der W. de Loioff; tot diens: plaatsvervanger H. K. Leendertse; tot dijkgraaf van den Rip'polder C. Janse tot gezworen van den Geeïsdijkpol let J. A. van Hee. üp de aanbevelingen werden als no. 1 geplaatst als gezworen van den Soelekerkepoldei' K. A, v. Langeraad; als dijkgraaf van den Heel' Janszpolder J. J. v. d. Velde; als gezworen van dien polder Jac. de Kam Cz. dijkgraaf van den Willempolder S. J. de Regl en als gezworen van dien pjol- der M. I. 'Verhulst. Tartwuzea. Woensdagmiddag is alhieï een vergadering gehouden, uitgeschreven door het Bestuur der Centir. Arb. Beura alhier, met als spireker de heer Folmer van den Haag. 1 Na opening door den) voorzitter gaf de spieker een overzicht van de arbeids bemiddeling en de werklooizenverzeke- ring. Hij wees op het groote nut dezer in stellingen en verzocht den corresponden ten, toch vooral met ijver te werken. Do vragen welke gesteld welden hiel den verband met den grooten toevoer van Belgische arbeiders, Se doo;r de lage w aarde van het geld goedkoop! welkten, en de daardoor voorkomende werkloos heid onder de Hollandsche arbeiders. In de tweede plaats werd gewezen op het groote aantal leerplichtige kinderen, die op het land werken. Tegen het eerste is niet veel te doen] en wat het laatste betreft, daarop' moet gewezen worden bij de behandeling der Leerplichtwet. 1 •Met een woord van dank wet'd de vergadering gesloten. Lil tal van gemeenten waren de cor respondenten opgekomen. Zferikzee. Eergistermïddag brak er een hevig .onweder los, gepaard m'et stort-, regens. D'rie jonge mannen kwamen van het ,hynd om huiswaarts te keeïen, toen een bliksems (raai hen trof. Twee van! hen kwamen met. deni schrik vtrjj. De 24-jarige zoon van M. Legemaalt werd terstond gedood. Het ongeval had plaats onder de* gemeente Kerkwerve. p I 'I M t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 5