bo 186 Maandag 16 Mei 16310 '14e Jaargang FEUILLETON. GISELA Een nieuwe Zondagswet. Uitgave van BK Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: BANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: EIRMA F. P. DHUIJ L- BURG. Drukkers Oost er baan Le Cointre, Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post f2,25 Losse nummers f0,05 Prjjs der Advertentiën: 14 regels f 1.12, elke regel meer 28 cent. Eenzelfde adv. 3 maal geplaatst wondt 2 maal berekend. Bij abonnement belangrijke korting. Kleine advertenties 75 cent. Bewijsnummers 5 cent. Wij liebben. den hoofdzakelijken in houd van bet. ontwerp Zondagswet meegedeeld en willen gaarne onzen indruk van dit ontwerp weergeven. Eerst, echter een woord.]© naar aan leiding van het feit der indiening. De gedachten vermenigvuldigden zich in ons. Dit ontwerp toch is van een Roomschen. minister, van minister Ruys de Beerenbrouek. Wat liberale en antirevolutionaire ministers niet deden, deed deze Roomse he minister; hij narni 'top' voor de wettelijke rege ling der Zondagsrust; en hi] voegde bij dit woord de daadhij1 diende het ontwerp in. Wij leven in een tijd van verrassin gen. Een kwarteeuw geleiden de coalitie was toen bezig groote vorde ringen te maken werd door de Liberalen, op het bouwen van eigen huis bedacht, geageerd tegen „het Mon sterverbond", de „samenkoppeling Ro meDordt" gehekeld, tegen „de Rotae- overbeersching" gewaarschuwd. En de ChT.-historischen, dr. de Visser met idr. Bronsveld voorop1, hielpen dapper melde. „Het Nederlandsch Dagblad" van 26 Mei 1897 schreef: „Indien de coalitie Ruyper-Sehaiep- man zegeviert, dan zijn wij' feitelijk overgeleverd aan de ultramontanen. Zij zullen dan in de Kamer niet alleen numeriek de meerderheid uitma ken, maar ook z e d e 1 ij k e overmacht bezitten over de antirevolutionaire Ka merleden, wier politieke levensdraad in hun hainden is. Wij zullen dan heb ben een R o o m s c h e Kamer, een Roomsch ministerie." (Vergissen wij onis niet, dan was dr. dej Visser mederedacteur van dat blad; en moesten kreten als bovenstaande dienen oml hem voor de Kamer aan 'te bevelen; als hoedanig: hij ook geko zen werd, bij herstemming zelfs met medewerking van het „monsterver bond." Doch nu is dit het wonderlijke. Niet lang zat dr. de Visser in dë Ka lmer, of hij bemerkte dat hij niet aan de zijde der Chr. oud-libéralen, de verzinners van dat „RomeDord-t"- praatje hoorde, mlaar aan die van de gesmade coalitie. Niet 't minst door zijn krachtige medewerking werd die coalitie sterk en traden, 1901 en 1909, achtereenvolgens "tl© Rechtsche kabi- netten-Kuypér en Heemskerk op. En thans nam hij zelve plaats in een coalitie-kabinet, dat de Roomsche sig natuur draagt, met achter zich een Kamer, waarin de Roomschen de in vloedrijkste partijl vormen. En wat ons de situatie nog: zooveel te wonder baarder maakt in het Rechtsche ministerie berust de leiding bij eeh Roomschen premier, die een Zondags wet ontwerpt, die wel niet geheel (maar dit had een Antirevolutionaire minis ter ook niet gekund) maar dan .toch voor een belangrijk deel ons in het gevlei kamt; en, ondersteld natuurlijk dat het ontwerp onveranderd wét wondt, en de uitvoering richtig zij, zooldiaJt, met name in artikel 9, de daarin vastgestelde uitzonderingen geen regel vvor|den, het Christelijk volksdeel, althans in overwegend Christelijke landsgedeelten, tot dank baarheid stemmen zal. IDs. v. Broekhuijzen, een hoog ker kelijk anti-afgescheiden man, zei bij' döor M. v. W. 69) o- HOOFDSTUK XXVIÏ. Sedert dien zijn er weken verloopen. De adventsklok luidt en over eenige uren zal de bruilof'tsklok luiden. Gisela staat geheel in witte zijde gehuld in haar meis jeskamertje. Van den hemel vallen zlachlie Witte sneeuwvlakken en het is haar als breidden die een lijkkleed over haar eigen thuis. Zij gaat nu zitten om zich door Jutta den sluier aan te laten doen. Bezie ziet er bijzonder gelukkig uit en roept: „Toe, Hilda, help mij eens, die oranje bloesem moeten wij' nog vaststekten. Niet? Zoo staat het goed, vindt gij niet?" j iiaar zuster, die hen beide zwij'gend had gadegeslagen, kwam naar het bruid- 1 je toe, en kuste haar op hot voorhoofd en tegelijkertijd viel een traan in de luchtige tulle. Goed dat Gisela het niet merite; weinig minuten later werden ook gelegenheid der jongst)© verkiezingen m Zuiid-Afrika tot professor Los de doppers (afgescheidenen) hebben het land gered. 'Hoe menige oude schei,teraar van een kwarteeuw geleden „tegetn Rome", zal bij de gebeurtenissen van 1918 gedacht, en thans na de vermenigvul diging der burgerwachten en laaid- stormafdeelingen gezegd hebben: de Roomschen spannen de kroon. Maar foed dat wij een Roomsch ministerie ebben. Op .gelijke wijze begroeten wijl met zekere ingenomenheid dit ontwerp van den Roomschen minister. (Wij'hebben *t nimmer verheeld dat de Koom,scbe levenstoon, de aan Roomsche menscihen toegestane vrij heden op 's Heeren dag, enz. ons Cal vinisten mishagen. Niet alleen in Z.- Vlaanderen, maar ook al in 't gerefor meerde land van Goes, en in de stad Goes, ziet men met leedwezen dat Roomsche jonge mannen zeer slordig, naar onze Schriftuurlijke opvatting zondig omspringen met den Zondag. Waar wij echter met leedwezen aan toevoegen dat ook in onze kringen de tucht verslapt. Te Terneuzen bege ven zich (vo'lgjems medeldetelinjg in „Tb miotheus") ofschoon niet op' Zon dag, dit zij èr hier uitdrukkelijk bijl gezegidzélfs gereformeerden maar al te zeer met name in het dansge- vaarl Doch tegenover dit verzaken van den Zondag door de Roomschen, voor al in onze grensplaatsen, staat de ijver voor de eere van den rustdag, gelijk die bij hoogstaande Roomschen als dr. Ariéns, dr. Hoffmann, baron van Wijnbergen en ook onze minister van binnenlandsche zaken gevonden wordt. Waarover wij ons natuurlijk verblijden! Zou 'twaar zij'n, hetgeén door 'den heer Elout in „Het Han delsblad" wordt beweerd, dat !de anti- xeyolutionairen in den laatsten tijd wat zijn verroomscht, en de Room schen wat zijn gec,alviniseerd Laten wij dit zoo. En nu, wat dit ontwerp Zondags wet aangaat Wij vonden het tot hiertoe in de pers 'van Links bestreden. Het Vo lk noemt den inhoud er van „rmgeloor- derij" een „tergen, tarten, prikkelen van de arbeidersbeweging"; een „po ging om geheel een volk te laten dan sen naar het pijpen van een puri- teinsche groep." Én Het Handelsblad spreekt alvast een „onaanneembaar" uit, hetwelk (iets anders iis dan onaan nemelijk. Dit laatste beteeken 1. dat hek door hem idie 't beoordeelt niet kan worden aangenomen, doch het eerste wil zeggen dat het ontwerp in zich zelf zoo slecht is dat de onmogelijk heid van aangenomen te kunnen wor den er uit voortvloeit; met andere woorden dat het yoor aanneming. althans door iemand met gezonde her senen onvatbaar is. [Toetsen wij echter het ontwerp; aan onze .beginselen, dan hebben wij alle relden om' .dankbaar le zijn, schoon niet voldaan. Wij hadden veel liever een volstrekte regeling gehad; doch! de gemiengdheid der bevolking' en de verscheidéinheid van godsdienstige' jen zedelijke opvattingen, het groote getal van hen die met eerbied voor God en Zijn dienst gebroken hebben, maken het scherper trekken der lijnen on mogelijk. Trouwens niet de Zondags- haar oogen vochtig want hoe eigenaardig, juist nu, nu zij klaar stond en haar bruidegom verwachtte, trad haar voogd binnein. Hij groette de twee zusters en toen die heengingen, k'wam hij vlak voor zijn nicht staan en zeide: „Gisela, dk kom je vaarwel zeggen. God' z'egene je uitgang uit dit huis en je ingang ïn het nieuwe tehuis. Mijn beiscnerming hebt gij nu niet meer noo- dig, maar op mijn trouw in goede en kwade dagen kunt gij staat maken I" „Goede, oude vriend! beste Kurt!" was alles wat :zij kon zeggen; maar hij legde liaar als een vader de hand op het hoofd en ging 'zwijgend heen. Haar stiefvader had hem den rent meester niet tot de bruiloft genoodigd; hij had hem slechts eenige bevelen gel- -geven omtrent dte feestelijkheden; maar zijn tegenwoordigheid achtte hij volko men onnoodig. i Goddank, dat het zoo was. Kurt had al menig moeilijk ding volbracht, vroe ger uil eigen machtsvolkomenheid, nu, omdat hij geleerd had, zich door een hoogere macht te laten beheerscKen maar Gisela zien trouwen, dat zou bijl nooit, neen nooit gekund' hebben! Hij is diep het besneeuwde bosch ingegaan; slechts de 'klokken hoorde hij luiden. Op de bergen van den Harz stonden 'heiliging wordt geregiekl, die laat zich', althans door de overheid, niet regelen; maar de Zondagsrust, zij 'took van haar godsdienstige zijde. De Christelijke levensbeschouwing, de minister merkt 't terecht op, welke den Zondag als den van God veror denden rustdag erkent, kan niet door de wet worden opgedrongen. Maai' wel behoort de Overheid, wat het inrich ten van den publieken dienst aangaat, het goede voorbeeld te geven, en daar na te waken dat de Zondagsrust niet zonder noodzaak worde gestoord; en dat de Zondagsheiliging zoo immer mogelijk kunne beoefend wórden. 'Wij hopen dat met. de nieuwe Zon dagswet, als zij komt, niet zoo de hand zal worden gelicht, als met hare voorgangster; en dat in de toepassing de wet geen wassen neus zal blijken. Wil zij'n dan ook niet gerust er op dat ait met artikel 9 niet het geval zal zijn. Dit artikel toch begint mooi en krachtig: Het. is verboden op Zon dag eenige openbare vermakelijkheid te houden, daaraan deel te nemen of daarvoor gelegenheid te verschaffen. Daartoe behooren dan alle tentoon stellingen, vertooningen, opvoeringen, wedstrijden en spelen, waartoe toe schouwers worden toegelaten. Spieten die geen wedstrijden zijp vallen er buiten. Tot zoo ver gaat alles goed. Maar nu volgt er op„De gemeenteraad kan bij verordening voor de namiddag uren op 't verbod in dit artikel uit zonderingen toestaan." (Wij merkten reeds op: hier js een uitzondering, die gevaar loopt regel te worden. Het verzet in de Linksehe en de zachte wenk in de Roomsdhe pers geven ons aanleiding tot dié vrees. Wij zijd benieuwd of de minister voor dit .ontwerp een meerderheid zal vinden. Met minder zouden' wij niet tevreden zijn. Maar het ontwerp in zijn geheel zooals 'tnu is ingediend, bevat 'zoovele verbeteringen, dat wij het met dankbaarheid aanvaarden. Eri wij hopen dat alle Christen Protestan ten, van Lohrnan tot Staalman, er zich mee zullen kunnen vereenigen, de uitersten van laatstgenoemd type hier bij gedachtig aan bet bekende „heeft men niet wat men gaarne heeft, men neme dan voor lief wat men heeft. Beknopt overzicht. Men blijft in goed ingelichte kringen te Brussel gelooven, dat de conferentie te Spa verscheidene maanden uitgesteld zal warden met het oog op de samenstelling van het Duitsche kabinet en de benoe ming van een president van de Duitsche republiek. Maar hoe het zij', veel hoop heeft men in Duitschland niet ten opzichte van deze conferentie. Als men de agenda beziet zal men] begrijpen waarom' niet. De volgende punten komen er op' voor: Vroegere vergrijlplen tegen het vredes verdrag en hoe het verdrag uitgevoerd kan worden. Den Duitschers zullen in lichtingen worden gevraagd over de ont wapening, het herstel, de kolenlevering, de beleediging van de geallieerde mis sies en de kosten van het bezettingsleger.' Zooals men ziet laat deze agenda wei nig ruimte voor de hoop', dat de Duit- de oude dennen en bet dacht hen dat zij betooverd waren- Eerst was de sneeuw gekomen en daarna de vorst en nu was het heele woud als in boeien geslagen. Het is doodstil in de tooverachtige berg streek, want beneden in het dal, waar de Bode anders in het bosch hare liefdes liederen zong, is dat stroomen en brui- schen ineens verstard, overal liggen de varens onder het ijs en de sneeuw fonkelt als diamanten- „Betooverde poëzie" heeft Gisela die winterpracht genoemd, toen zij in een lichte slede intocht deed in het Harzge- bergte. Heden, pas eenige weken later, schijnt het haar bijna alsof zij altijd op Stem hagen gewoond fieeft, zoo lief en bekend is haar elke boom en elke struik, en in bet oude slot is geen hoekje, dat haar niet spreekt van groot geluk; want overal ontmoet zij Gods zegen en de liefde van haren man en met al dat geluk in het hart gaat zij vroolijk het nieuwe jaar tegemoet. De laatste avond van het oude jaar! Daarom is de kleine dorpskerk zoo fees- lijk verlicht, want daarbinnen zit de slot heer met zijne jonge vrouw, omgeven van de gemeente, te luisteren naar de Ouderjaarspreek. GiseJa's oogen waren onafgebroken ge- schers ter conferentie opi voet van ge lijkheid met de andere aanwezigen be handeld zullen worden), zooals hun is toegezegd. Maar een belicht in de Daily Chronicle, het blad, dat in nlauwe relatie staat met Lloyd Georgé, is geschikt om hun alle illusie dienaangaande te ont nemen. Daarin heet het toch, dat de Duitsche rijkskanselier niet aan de be raadslagingen zal deelnemen, die het be drag, en het betalingsplan der schade loosstelling betreffen. Is het wonder, dat mem in Duitsch land in de conferentie te Spa een tweede Versailles begint te zien? vraagt het Vad. liet Berliner Tageblatt verklaart dam ook, dat het eigenlijk geen döel heeft Duitsche afgevaardigden naar Spa te zen den, indien ze van de eigenlijke bespre kingen toch uitgesloten worden. De Fransche stakingsbeweging blijft af nemen. Het goederenvervoer op' de spoor wegen is gestegen tot 75 plet. van het normale vervoer. Het gevoel van matheid bij de stakers doet voorzien, dat spoedig de normale toestand zal zijn teruggekeerd. Men kan zelfs op de spoorwegen hopen, dat het werk binnen luttel tijd geheel zal zijn hervat. De leden der regeering hebben Vrijdag den toestand besp'roken1. Jn de havens verbetert de toestand voortdurend. In Havre, Bordeaux, Lorrent eni zelfs te Marseille wordt het werk hervat. Wat de metaalbewerkers in de streek van Pa rijs betreft, die hebben slechts in zeer kleinen getale aan het bevel tot staking van hun vakvereeniiging gehoorzaamd. Do '0. G. T. dreigt nieuwe stakingen te zul len uitlokken, maar de Fransche bladen zijn algemeen van meening, dat 'deze be dreiging ijldel zal blijken en slechts een bekentenis is, idat de stakingsbeweging tot dusver '.totaal is mislukt. Eein tunnel onder de Solent. Er is sprake van het eiland Wight met Engelamid te verbinden door mid del van een tunnel onder de Solent. Een speciaal ter bespreking van dit vraagstuk belegde vergadering in de Kamer van Koophandel van het eiland Wight heeft zich Woensdag met deze quaestie bezig gehouden. Op voorstel van den heer Aman, den man, die zich voor hét plan heeft gespannen, zal een verzoekschrift worden gezon den aan de'n minister van het Ver voerwezen. waarin de noodzakelijk heid zal worden betoogd van betera verbindingen tusschen Engeland en Wight, welke zullen kunnen tot stand komen door het graven van een tunnel. Een ex-keizer. Sir John N. Jordan, de Engelsöhe gezant in China,, onlangs uit Peking te Londen aangekomen, heeft in het interview, dat hij 'den vertegenwoor diger der „Daily Mail" toestond, merk waardige bijzonderheden medegedeeld over den jeugdigen ex-keizer. (Zijne Majesteit Pu-yi of Hsuan-tung, de laatste „zoon des hemels", beklom als kind van twee jaar in 1908 de troon van China, toen de oude keize rin-weduwe „op den draak naar hoo- ger gewesten verhuisde." Door de revolutie van 1911 werd hij een gevangene in het paleis in de verboden stad, welk paleis hij sinds dien niet heeft verlaten. De eenige Engelschman die hem ooit heeft ge zien, is de heer R. F. Johnson pie vestigd op den grijzen geestelijke, die met kracht en opgewektheid getuigt van: „Christus, die beden en gisteren dezelf de is tot in alle eeuwigheid". Als een dorstende, die ©en klare bon gevon den heeft, schept zij diep uit de genade bron van het geopenbaarde Woord. Stil, maar innig gelukkig keeren zijl daarna huiswaarts. Bij den schoorsteen zit Ebeirhardt's moeder. Zij is nu een gast in het huis, waarin zij vroeger meeste res was, maar zij is het gaarne, want zij heeft Gisela hartelijk welkom geheetan. En nu deze naast haar nederióiielt, zegt de oude vrouw glimlachend „Ons Zondagskind is nu ons zegens- kind geworden". Aan den Rijn .in Coblenz! wordt dit jaar de oudejaarsavond heel wat stillef herdacht dan anders, want de twee jon gere broers zijn al weg, hun verlof was zoo lang niet, en Hilda is nog altijd in Nieuw Fürstenhort waar zij; haar lang zaam wegkwijnende vriendin Ilse Stein- bruck zorgvuldig oppast. Wolfgang is de eenige die thuis is. Hij heeft zich pu volkomen in zijn betrek king in Berlijn ingewerkt, en vindt daar in bevrediging voor zoover men die in uiterlijke diingen vinden kan. Hij houdt vanavond Jutta gezelschap hem' les geeft. Alhoewel bewaakt en verzorgd door eunuchen en oude vrou wen en dus van de buitenwereld afge sloten, stelt de jongen veel belang in Idie buitenwereld. De republiek verzorgt zijn opvoeding en de ex-keizer is verloofd met de Idochter van den president der repu bliek, Hsu Shih Chang, die in Ame rika haar opvoeding geniet. De kinderen hebben elkaar nooit ge zien en het huwelijk is builen hen om, volgens oude Chineesche methode, be disseld. De rijkspresident uitgestooten. iVolgens de Freiheit, het Duitsche blaldj van de onafhankelijke socialisten, hebben de Berlijnsche zadelmakers en behangers ip een algemeene vergade ring met 1200 tegen 5 stemmen be sloten den. rijkspresident Ebert uit de organisatie te stooten (Ebert is vroe ger zadelmaker geweest) omdat hij het doodvonnis, gewezen tegen den com munist Kopra, heeft bekrachtigd. „De aanwezigen, kunnen den rijkspresident niet meer als collega erkennen, omdat hij gehandeld heeft tegen alle socia listische programma's, idie de dood straf .verwerpen." 'Deze mtstooting geeft de (liberale) Kölnische Zeitung aanleiding in een hoofdartikel onder het opschrift: „De bij-regeering van de Berlijnsche zadel makers'' het gehéele Berlijnsche sy steem te brandmerken, speciaal met het oog op den invloed daarvan op de toestanden in het Roergebied. Het blad schrijft: „Het Roergebied staat onder den voortdurenden druk van een politieke en niet-politieke terreur, die geen zichtbare grens meer ver toont na,ar de zuivere misdaad. De veiligheid van 'lijf en leven, van ar beidsrecht. en .arbeidsopbreogst, die iederen Duitscher bij de grondwet ver zekerd wordt, kan in hel Roergebied geen s>ta,ajtsmacht 'met voldoende kracht waarborgen. Het burgerlijke recht van de arbeiders wordt tot vuistrecht van het gepeupel en het recht van den staalt om de misdaad te straffen tot wraak van den misdadiger. De moord op baron Westerholt is een nieuw teeken van de moreel© verwildering, De in 'haar veilighe id en rust bed i el gdie bevolking van het Roergebied ziet. de eenige redding uit dezen nood slechte in voorbeeldige straffen, die niet meer, zooals de gewoonte geworden is, on middellijk door gratie gevolgd mogen worden. Het is te vreézen, dat door de minachting voor de wet en de overige staatsautoriteit, die uit het op treden tegen Ebert blijkt, die toch al gebrekkig saruengelapte staatsorde ge heel met voeten getreden wordt." Korte berichten. Den löen Mei wordt te Berlijn de nieuwe hoogeschool voor lichaamsoefe ningen feestelijk geopend. De Nederlander Mitflucht is door den buitenge wonen krijgsraad te Dort mund wegens, ihet dragen van een wapen tot 300 mark boete veroordeeld. De man had alleen een ongeladen revolver en geen mlunilie bij zich gehad. Men meldt uit Leipzig, dat schippers die in de haven van1 Halle zijn bïnnen- geloopen berichten, dat op' de Elbe posr? ten van stakers een gevaarlijk schrikbe wind uitoefenen; die stakers hebben hun schepen met machinegeweren beschoten want zijn ouders zij'n vroeger dan anders ter ruste gegaan. Zij zitten samen voor den open haard. Jutta heeft de familie kroniek, het oudduitsche boek uit den koepel te voorschijn gehaald, omdat het bij hen een oud gebruik is om er. op Oudejaarsavond wat in te schrijven. „Dat moeten wij tweeën nu doen!" zeide zij en voegde er bij; „ik ben blij, dat Gisela mij eindelijk de sleutel ge stuurd heeft gijl weet wel, dat zij spoorloos verdwenen was en dat wij' meen den, dat zij verloren was, en nu heeft zij hem: biji oom Eberbardt teruggevonden, gek genoeg! Maak gij bet open Wolf, au. ga ik pen en inkt halen!" En zij deed het, maar hij' bladerde intusschen in bet boek en vond wat Eber- bardf dien morgen bij de bloeiende lin den geschreven had ©n hij las: „De Rijn heeft zijn. Moezel, Eberiiardit zijn Gisela gevonden" i- schoof daarna zwijgend het boek zijn zlustar toe en zuchtte diep: Zij echter zag hem met haar goede blauwe oogen aan en zjeide: „Wolf, ik wil je Moez'el zijn, is het goed Zusterliefde is toch pok iets waard, niet waar?" „Natuurlijk', Jutta, het is een groote schat, ik dank je!" i'W (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 1