No 185 Zaterdag 8 Mei 1020 34e Jaargang G I 8 E L A FEUILLETON. Buitenland. Staten-Generaal t. Uitgave van ïïaaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: BANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: EIRMA F. P. DHUIJ L- BURG. Drukkers: Do slierbaan Le Cointre, Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprq s: Prijs per 3 maanden fr: p. post f2,25 Losse nummers £0,05 Prffs der Advertentiën: 14 regels f 1.12, elke regel meer 28 cent. Eenzelfde adv. 3 maal geplaatst wordt 2 maal berekend. Bij abonnement belangrijke korting. Kleine' advertenties 75 cent. Bewijsnummers 5 cent. De vïcieuse cirkel. Naarmate het aantal regeeringpersonten van sociaal-deimocratischen oorsprong toe neemt, zal, naax wij hopen althans, in de kringen dezer wassende partij, de meening Idat wij met de ongebreidelde loonsver- hoogingen op den goeden weg zijn, zich moeten wijzigen. 'Steeds meerderen toch, die niet staan pan de zijde der zoogenaamde clericalen, )Sie men ten onrechte beschuldigt van in Üienst te staan van gelijk 't luidt in fle taal van „Het Volk' van den geld zak, waarschuwen tegen de ernstige gevol gen dezer oeconomische dwaling, dat de üoonen maar steeds moeten blijven stijgen. Het vraagstuk, of liever het waagstuk, waarin de meeste volken van Europa sinds 11914 betrokken zijn, is een jaar geleden door mr. Belinfante in het orgaan der [Neutrale Staatspartij nog eens ernstig Onder de oogen gezien, aan de hand letener rede in. het Engelscbe Lagerhuis uitge sproken door het parlementslid Whitakketr. Deze spreker too-nde aan, dat de ge zondheid van het Rijksbudget afhangt van de handhaving van ons nationaal belast- haar inkomen. De behaalde winsten ien loonsverhoogin- gen, door enorme prijsopdrijvingen ge volgd, zijn van en door geleend geld be haald en verkregen. Het wordt tijd dat die loonen verkregen worden langs ande ren weg; anders kunnen wij de belastin gen ook niet meer op peil houden. De handel, dé winsten en de prijzen, flie de betaling der zware belastingen en de stijging der loonen mogelijk maakten, zullen niet kunnen voortduren. Wij behoeven geen cijfers te noemen. Een ieder weet uit zijn eigen omgeving )er nog meer van dan wij te zeggen hoe hoog Ihet uurloon der werklieden gestegen is, ten hoe onmogelijk het is, ook zelfs bij een aanbod van fabelachtige overwerkloonen, )de menschen tot het verrichten van over werk boven de vastgestelde acht uren daags te krijgen. De organisatie verbiedt het. Er zijn nog genoeg werklieden, die anders willen, doch de vrees voor moeilijk heden weerhoudt ben. Loonslaven, noem de „Het Volk" hen altijd. Thans klinkt het in die kringennu zijn „wij" baasdoch het baasschap komt voor vele van deze menschen neer op een veel ernstiger loon slavernij, dan ze in het vrije bedrijf, bui ten ©enige organisatie hadden te „ondei> Dit geldt nu nog slechts den landbouw en het klein bedrijf. Maar in de groote bedrijven is het natuurlijk nog erger. De oorlogswinst hield pp, ook het overtol lig© werken dn de fabrieken, gevolg van de onnatuurlijk groote vraag, beeft uit. Straks komt daar de concurrentie op de wereldmarkt bij. Hoe zal het grootbedrijf zich hiertegen kunnen wapenen, wanneer 't door d© enorme en niet te stuiten loons- verhoogingen in kapitaalkracht en onder nemingsvaardigheid achteruit gaat! Wanneer de winsten verdwijnen, waar 'moeten dan de belastingen vandaan ko men? En wanneer gelijk nu reeds geschiedt de meestvermogende belas- lingbetgjers ons land verlaten, hoe zullen dan d© overigen op de been blijven? Hoe zal de Rijksregeering zich redden, wan neer deze bronnen opdrogen, en zij toch maar aan den onbesuisden, tendensieuzen aandrang der sociaal-democratische en andere demagogen in jen buiten de Kamer om nog steeds hooger loonen en pensioe nen der eigen ambtenaren blijft toegeven? Het spreekt toch vanzelf, dat op die door M. v. W. 68) o1 Elke zenuw van zijn armzalig ik' beefde van verbittering, dat hij het weder ver loren had', want het was hem' al lang duidelijk, dat hij', als Gisela. trouwde en dus meerderjarig werd, op een keerpunt Stond. Hij kon zijn toorn niet verber gen en hij 'zocht op' wie hij1 zijn woéde koelen kon, en hij" ging VVald't.raut zioeken, want 'zij was het, die hem1 alles van Gisela en Lauffen had; voorgelogen. Als hij zijn zin gedaan had, dan had hij: het meisje, toen rijt laat in den avond' als een aangeschoten hert aan zijln voe ten lag, in het boscb gejaagd;, maar hij Öeed het niet 'omdat hij' voelde, dat zijl dte eenige was met wie bijl zich verbonden, voelde door den ijzteren keten van boos heid en izonde en omdat bij iemand noo- dig had om zich aan vast te klemmen. En Waldtraut was slim. zij begreep dat ibij haar met de «ene hand van zich' Slingerde, ami haar met de andere hand' onmerkbaar tot Zich te trekken. wijze de opbrengst der inkomstenbelastin gen met ieder jaar lager wordt. - En een iedèr begrijpt evenzeer, dat de bedrijfswinsten toch nog voor iets anders moeten dienen dan om bet Staatsbudget te sterken. Herstel, onderhoud, vernieu wing en uitbreiding van ondernemingen zijn factoren, waarop een ondernemer steeds bedacht moet zijn, maarmalen zelfs is hij er toe gedwongen; en ook zonder dat zal de mededinging (concurrentie) hem er wel toe dwingen. Bovendien zijn deze factoren noodzakelijk voor het industrieel leven van een land. Gezwegen nog van het feit, dat vele arbeiders het meest geprofiteerd hebben van den oorlog, en de menschen met vaste inkomens het minst, of liever in 't geheel niet. En juist deze menschen, een hteele schare, gaan niet alleen door de stijging der prijzen, maar ook door de enorm opgedreven belastingen ernstig achteruit. Ook hierom, dat zij niet in de gelegen heid zijn door vermeerdering van in komsten compensatie te erlangen met dit verlies. Hun tekort wordt jaarlijks grooter. Doch dit slechts in 't voorbijgaan. Hoofdzaak is, dat wij het beeld van den vicieusen cirkel, reieds meermalen voorgehouden, nog niet mogen loslaten: de werkman moge steeds meer loon krij gen, hij betaalt toch mee aan steeds hoo ger koopprijzen en belastingen, waardoor weer meer loon noodig is, en zoo gaat 't door, en zoo blijft niet alleen hij, maar de heele maatschappij ronddraaien in dezen cirkel; en de algemeene toestand wordt steeds slechter. De Conferentie te Spa. NaaT de „Berl. Lok. Anz." verneemt, zal de Duitsehe delegatie voor Spa ook een aantal op financieel gebied deskundige leden tellen, o.m. Dernburg. Uit goede bron wordt vernomen, dat de Duitsehe regeering een nota aan de Fransche regeering gaat richten om "te vragen de conferentie te Spa, die vastge steld is op 25 Mei, uit te stellen tot na de verkiezingen in Duitschland, die 10 Juni zullen plaats hebben. Dat noemt men: Communisme. 'Over de rooverijen der Spartaciërs in 't industriegebied van Westfalen schrijft de „Münst. Anzeiger" van 2 Mei het vol gende: In verschillende streken is nog de mee ning verbreid, dat de Spartaciërs bij hun plunderingen en afpersingen zich slechts te buiten zijn gegaan aan gemeentegebou- wen en bij het gegoede deel der bevol king. Deze opvatting is geheel bezijden de werkelijkheid. Hebben dan de boeren van Munsterland er niet van vernomen, vraagt het blad, dat de Spartaciërs ook tegenover de kleine bezitters als roovers zijn opgetre den? Het eenige paard, de enkele koe, de eenige wagen werden van het erf geroofd en men zag ze nimmer terug. De kleine boer moest evengoed als de meer gegoede van zijn levensmiddelen geven, zich het doorzoeken van zijn woning en het mede- nemen van meer of minder kostbare ar tikelen laten welgevallen. In dit opzicht werd hij evenmin gespaard als de rijke mijabezitter of de welgestelde hofbewo- ner. Ambtelijk vastgestelde bewijzen rijn daarvan in legio aanwezig. Slechts enkele feiten: Den houtvester van Bossendorf zijn En rij trok' zich ook niet terug. Waar om? 'Omdat ook zij wraak wildei, maar daar zij' zeer goed begreep, dat het baar nooit gelukken zou zich op dén man, dien zij eens liefhad, te wreken, wilde rij het doen op den eierloozen lafaard, die voor haar stond. Valscbheid was d© hoodftrek van haar karakter, en list de drijfveer van haar handelingen; die twee moesten haar helpen Zachan er onder te brengen. Texwijjl rijf -hem voor den schijn ttiende; wilde rijf hem verraden. Dat was zoo ongeveer 'haar schandelijk plan. Deemoedig en onderworpen lag rij daar om nu voor hem, toen hij haar eindelijk! vloekend verliet, maar bij zichzelf dacht zij': „daar zal hij voor boeten!" Hij!, daarentegen, triomfeerde; „dat is mij gelukt; die slang kromt rich en buigt zich zooals ik wil!" Na Gisela's verloving volgde in Fiirstenhort een treurige tijd. De vrede in huis was weg sedert het Zachan's plezier scheen te zijn, het geluk van Gisela's engagement ziooveel hij' kon te dempen, door zijn ongelukkige- vrouw zoo onaangenaam te zijn ais hij kon. En hij hoorde niet tot de mannen, die met onbarmhartige hand de bijl aan dén wortel slaan en dat wat hen ergert en verdriet doet, ineens wegnemenneen, *»Hri door de Spartaciërs zijn eenige koe, al zijn pluimgedierte, benevens de geheele voorraad aardappelen ontstolen. Korte berichten. De kanselier van de Eingelsche schatkist heeft een deputatie van de Verschillende kamer1» van koophandel ont- vangten. Hij zeide, dat hiji zou trachten een Voorstel in te dienen teneinde de belasting op de oorlogswinsten 'te ver vangen door een© belasting opi alle ge maakte winsten, die dan 7 shilling 6 pence op1 ieder pond zouden bedragen. Die Epgelsche minister voor 'de plett- sioenen heeft bij!de tweede lezing van de wet opf de oorlogsp'ensioenen in het Lagerhuis gezegd, dat de regeering: den oorlog op, 31 Juli a.s. als definitief ge ëindigd beschouwt. Een telegram uitLemberg meldt, dat het Oekraiasche leger Odessa bezet heeft. De bezetting, werd gemakkelijker gemaakt door de Roemeensche artillerie. Volgens berichten uit .Mexico heb ben de revolutionnairen een ultimatum' aan Carranza gezonden, waarin zij eischen, dat hij' voor 15 Mei zal af troden. Naar verluidt zou Carranza naar Vera Cruz .gaan en de militaire leiders zouden Alfredo Roblos-Dominguez, een' ingenieur, hebben aangewezen als voori 'loopig president, .van 15 Mei tot na de nationale verkiezingen op: 4 Juli. 'De pogingen der boenen om de inpopulaire zeelieden- en bootwerkers- staking in Dienemarken te breken, schijf- nen succes te hebben. Vrijwilligers uit alle klassen en uit alle steden bieden hun diensten aan. Het laden van de schepen door amateurs verloopt echter niet zonder meer of "minder ernstige bot singen tusschen stakers en stakingbre kers, zoowel in Kopenhagen als in de provinciale uitvoerhavens. Thans wordt tengespVokeni, dat de Franisch'en tegen 25 Mei Frankfort ont ruimd zullen hebben. Lloyd George is veel beter en is voor eenige dagen naar de zee gegaan om' op te jenappen. Aan de Turksche delegatie zal 11 dezer het vredesverdrag overhandigd worden. De hoofdcommissaris van politie van Frankfort is door de bezettingsauto- liiteiten tot 10.000 mark boete veroor deeld, wijl ihij' niet alle wapenen inge leverd had. i _i..i 'JLliÜ De reegeeringscommissie voor het onderzoek in zake de Kapp-revolutie beeft, naar verluidt, 230 gevallen te onderzoeken. Een schooljongen ontdekte dezer da- gein in een ongebruikten kalkoven op het landgoed Oderberge te Linderhausen (Ge- velsberg) ©en wapendepot met o. m. 14 kisten munitie en zes zware machinegewe ren. De politie nam alles in beslag. Binnenland. Niets geheim s. Naar aanleiding van een bericht in Het Volk nopens een mededeeling, gedaan aan het. Zweedsche dagblad Stockholm's Tï- denge, betreffende een] voorstel, dat van de „Hollandsche geheime politie' 'zoo zijn uitgegaan aan de politie-autoriteiten van de verschillende Euïopjeesche landen tot op- langzaam en sluipend, leugenachtig en kruipend waren zijn manieren. En Gisela kreeg ook haar deel en moest heel wat leeren verdragen. „Lief de. is vindingrijk'!", zegt een oud spreek woord, maar haat niet minder, en dat ondervond bet armé meisje ten volle door de handelwijze van haar stiefvader. Het waren maar kleinigheden, sp'eldeprikken, maar zij wondden diep; omdat zij het liefste in haar aanraakten, namelijk het geloof aan (haar Verlosser. Het was merk waardig, dat hij wist, dat er voor haar een „toen" en „nu" beistonid', en dat het er nog in den afgeloopen winter geheel anders in haar binnenste had uit gezien. Hij had er nu plezier iu haar om 'haar „heiligheid"! te bespotten, en te beweren, dat rij die maar had aan getrokken om bij de StuTmhagens te kunnen komen. Maar altijd vermeed hij daarbij zorgvuldig om één woord te zeg gen over haar aanstaandte, want dat be greep hij: op diat punt mocht hij niet 'komen, en dlat Eberhardt een veilige muur rond' haar gebouwd had, had de door dringende blik hern gezegd, waarmee Sturmhagen hem had aangezien toen hij tot Kurt von Lauffen zeide „Beste vriend, zterg gij er voor, dat Fiirstenhort eèn gelukkig bruidje kan her bergen!" 1 I 'richting van een internationaal detectïe- venkorp's, is ons bij' het inwinnen van inlichtingen hieromtrent het volgende ge- bleten: Naar de 'hoogste waarschijnlijkheid heeft mén hier te doen met een] geheel op, eigen initiatief door den; heer Van Hou ten, kapitein der marechaussee, districts commandant te Eindhoven, eenigen tijd. geleden tot de voornaamste .politie-chefs in alle landen gerichten brief, waarin hij, in verhand Met de oprichting van den Volkenbond, tracht te geraken tot een internationaal contract van alle burger lijke petitie-organisaties in de verschil lende landen], ook buiten Europja, ten ein de daardoor de oplsporing en vervolging van alle crimineele delicten in de hand t.e werken. Het heeft dus niets te maken' met eenige geheime pblitie-organisatie. (N. R. O.) Koninklijk bezoek. Zooals reeds bekend, zal H. M. de Ko ningin van Maandag tot Woensdag a. s. in de hoofdstad verblijf houden, ten einde de aangekondigde audiënties te verleenen. H. M. hoopt bovendien gelegenheid te hebben nu en dan uit te gaan. In verband met het karakter van het bezoek en roet bet thans op Het Loo aangevangen nieuwe onderwijs der Prinses zal de Prinses ditmaal de Koningin niet naar Amsterdam vergezellen. Z. K. H. de Prins vertrekt reeds Zater- dag van Het Loo tot bijwoning van den eersten zeildag der Kon. Ned. Roei- en Zeilvereeniging en zou daardoor reeds Zondag te Amsterdam aankomen. Allerlei. Dinsdag wordt een geregelde dagte- lijksche vliegdienst tusschen Groningen en Amsterdam ge opend. De reis duurt anderhalf uur. Op de terugreis denkt men behalve passa giers ook avondbladen mede te nemen. Van Japansche zijde is een uitnoodiging gekomen aan bekende Nederlanders om een bezoek te brengen aan Japan. De Nederlandsche en Duitsehe gedele geerden, die onderhandelingen hebben ge voerd betreffende de koten- en crediet- overeenkomst, zijn gisteren definitief tot overeenstemming gekomen. In een vergadering van de leiders der zuive.lpolitiek en de zuivelorganisatie is overeenstemming bereikt ten aanzien van een regeling waarbij de regeering de zui- velproductie volkomen vrijlaat (de N.U.M. zal bij uitvoer weliswaar niet worden uit geschakeld) en de organisaties zich ver plichten, een fonds bijeen te brengen, dat strekken kan om de melkvoorziening te gen bepaalden prijs te waarborgen. Te Emmen zijn meer dan 1000 val- sche zilverbons in beslag genomen. Ze kere U. is gearresteerd. Naax wij vernemen heeft de Koningin voor teen bezoek ten Paleize het Loo uit- genoodigd Professor S. Rocheblade, hoog leeraar aan de Universiteit te Straatsburg in de Fransche letteren en kunstgeschiede nis, die reeds vroeger ons land bezocht heeft, en Mr. P. J. van Wijngaarden, te Rotterdam. De Minister van Landbouw heeft beslo ten met ingang van 11 Mei a.s, dispensa tie te verleenen van bet verbod van uit voer van Buiten-Europeesche houtsoorten (Exotische houtsoorten). 40 pet. van de boterproductie over de week van 25 April!2 Mei j.l. mag uitge voerd. In het tijdvak van Maandag 10 Mei tot en met Zondag 16 Mei e. k. zullen geldig Toen die beide mannen daarna elkan der vast de hand hadden gedrukt, was hét Zachan geweest alsof hij ©en be waakte gevangene was 'en eiken keer als hem een beleedigend woord tegen Gisela's aanstaande op de lippen zweef de, meende hij Kurt als schildwacht naast haar (te rien staan en bleef het woord: onuitgesproken. Haar klein torenkamertje bleef die eeni ge veilige plaats voor haar in bet ge heele slot; daar genoot izte in stilte van het heerlijk' vooruitzicht diat Eberhardt haar ;z,ou komen halen uit het droevig teihuis en mee zou voeren naar zijn huis, waar liefde, trouw en stilte haar wachtten. Maar eir waren ook vaak ,uren, die ontzettend moeilijk voor haar waren; en wel in 'het bij'zbnder dé1 langs avonden, dat 'rij bij' haar moeders bed waakte en hij intusschen met rijin vrienden kaakt speelde of gastreieirdedan kostte het haar moeite stil te rijn en haar arm© ge knakte moeder wat op te wekken. Eenmaal slechts had rij het gewaagd hem de waarheid te z'eggen, zeer scherp en beslist, om hem daarna te' smeekten de nachtrust harer moeder niet te be- nadeelen. Aan dat verzloek' had hij; vol daan, maar hoe? Hij verplaatste de rook kamer waar de1 speeltafeltjes stonden en hij tot diep in den nacht placht te rit- zijn de bons no. 31 en 32 der Rijks- suikerkaart. 1 i i Als wittebroodkaart voor het 136ste tijd vak, 10 tot en met 18 Mei a.s., zal dienen de Rijksbroodkaart in de bruine kleur op paarsen ondergrond. Het Kamerlid Schaper is van zijn reis naar Polen teruggekeerd en was weer in de Tweede Kamer aanwezig. Oud-minister Alting von Geusau sollici teert naar het ambt van lid der Alg. Rekenkamer. Tweede Kamer. Slakkengang. Herhalingson- derwijjs, Schoolvergadering. Nog geen beslissing. Er komt nog maak, weinig schot in!, 't Ging nu over het h erhalimgsre n der- wjjs en de kwestie der schoolvergade ring. Om met dit Jaatste te beginnen Art. 21 kegelt de vaststelling van' leer plan, vacant!es, de aanwijzing va]n de voor het onderwijjs te gebruiken boeken. B. en iWj. stellen dat alles vast, nadat ze zijn ontworpen] door het hoofd der School, „na bespreking m'et de gezamen lijke onderwijzers". B. en SVi- handelen weer in overeenstemming met den in specteur. Hoe het in gröote plaatsen moet g'aan, waar de regeling voor een aantal scholen gelijkelijk moet werken, wordt bepaald door de Kroon, den Onderwijs raad gehoord. Nu wilde Ossendokp' be paald zien, dat de keg'eling door de school vergadering wordt ontworpen m door haar aan B-. en iWi. aangeboden, en voor deze wijziging vond hij steun bij Kete laar, die eeu soortgelijk voorstel had ge daan maar dat terugnam ten voordeele van 's heeren Ossendorp's voorstel, nadat ze beide door den Minister bestreden waren. De Minister gaf de voorkeur aan zijn eigen „stelsel, ook omdat het niet zoo volstrekt vast stond, dat er oVer deze kwestie in de onderwijzerswereld zoo veel overeenstemming is als Ossen- dorp wel wilde doen gelooven'. De beslissing valt eerst Maandag en in>verband daarmede ook die over art. 16, dat tot na de stemming over het amendement-Ossendorp' aangehouden is. Dat artikel regelt het herhalings-, of, zooals het in 'het gewijzigd ontwierp ge noemd is, het vervolgonderwijs. Volgens ten naar de bovenverdieping, vlak! naast haar torenkamertje, inRudi's kamer10 •Hij wist, dat rijt zeer op dat kamertje gesteld was, daarom juist deed hij het. Het was op een stormachtigen Novem berdag dat rij, terugkeerend van een be- zioek bij Hildegard von Baknsteg, die reeds eenige wekten met Ilsé Steinbruck in die inrichting van dokter Wallan was, huis waarts keerde en hem' bezig vond met de haar dierbare kamer te ontruimen. Hij wilde juist Rudi's kleine viool bij den anderen „rommel", zooals hij 't noemde, gooien en beval: „Moet alles verbrand' worden!" In minder dan geen tijd stond' ziijl naast hem en het muziekinstrument flink beét pakkend, zeide rij' streng,: „Dat is mijn eigendom"en riep daarop de bedienden dreigend toe„Wie het waagt, een dézpr dingen aan te raken, is ontslagen", en zeidie zij! daarna, haar stiefvadér vast aanziende: „Ik ben dte erfgename van graaf won der Rechten!" Toen pas liet Zachan dte' viool los, en' een schrille dissonant ging door de kamer. TFT jJJ (Wiofrdt y^hPvolgd1.) X... -t. *£.4» i» r "V

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 1