No 184 Vrijdag 7 Mei tt»20 3 Ie Jaargang EERSTE BLAD. Statsw-Banersa! Buitenland. Binvsiifilmd Uit de Provincie. Baclamas. Een dag te bed. Uitgave van Ifi Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: BANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L- BURG. Drukkers Dosterbaan Le Cointre, Goes. H' De middenstand. D© middenstanjd is altijd nog hel stootkussen geweest tuisschen den ar beid en 't kapitaal, de tusschenpersoon, Ida groepi, die altijd te vinden is waar |de grootste slagen vallen. Voor Idieai middenstand, het cement Ider maatschappij, het deege en dege lijke volksdeel, de jkurk waarop; da knaatschap'pij (drijft, hebben wij 't steeds opgenomen; en ook in de oorlogsja- ■ren, toen meerdere middenstanders groote winsten maakten, hebben wij jcle ontferming; ingeroepen over dien stanid, welke 'teerste slachtoffer dreig de te worden van de distributie- en anldere maatregelen. lEn daarna, toen de actie voorloons- verhooging steeds krachtiger werd, en talehige groep' met hare zware loon- eischen uit den band sprong, hehben •wij gewaarschuwd tegen den vicieusen cirkel, yraairin (dei maatschappij ging ronddraaien, en gevraagd waar al dal gedraai op zou moeten uitdraaien. Bet antwoord begint langzamerhand zich te verduidelijken: hét moet uil- draaien op nog: meer verarming en nog minder koopkracht, op nog zeker der achteruitgang der middelklasse, op verdwijning van den tusschenfactor, zoo noodzakelijk voor 't bewaren der juiste maatschappelijke verhoudingen. De juiste middenweg; is de midden stand. En deze factor dreigt te wor den uitgeschakeld. Een ramp, die den ondergang der geheel© maatschappij Hen gevolge zou hebben. iwant. ae middenstanders Zijn niet lalleen de winkeliers, maar ook de fclein-lamdbouwers, Renteniertjes, tuin ders, bazen en baasjes, leeraren, on derwijzers, ambtenaren in rijks- of ge- bieente en particulieren (dienst, do gepensioneerden, de mensohen met kleine, doch vaste inkomens, de on derofficieren, meest alle predikanten, vele kooplieden; enz. enz., te veelom te noemen. Die menjschen maken de ruggegraat uit onzer samenleving;neem uit hel lichaam d© ruggegraat weg en het lichaam! zakt ineen. Dit geldt ook op maatschappelijk gebied'. Daarom moe ten wij' 't opnemen voor de instandhou ding van den middenstand. (Het socialisme verstaat dit niet. Het houdt zich aan de leer van Marx dat de middenstand verdwijnen moet en reeds aan 't verdwijnen is, en over bodig. is, en 'niet opi de been gehouden moet worden. Een theorie, die gelukkig nog 'door een "breed© schare afgewe zen wordt. Doch hierom alleen strij den de sociaal demiocraten voor soci alisatie der bedrijven, voor het bren gen van de productiemiddelen aan He gemeenschap', omdat het particuliere bedrijf, de organisaties; van landbouw en handel aan de verwezenlijking van deze théorie in den weg; staan. Dioch zij (die er voor strijden slaan hun eigen glazen in. (Wat er geschieden zal met de maat schappij, wanneer de middenstand wegvalf, heeft de jongste geschiedenis in' Hongarije geleerd. Het Volk zelf schreef (31 Mei 1919) ter verklaring van de commu nistische overheerscliing aldaar ondex Bela Kun: i 5,,-W.at mten in Hongarije mist, is de breed© middenstand, d|e sterke, (werkende bourgeoisie, die wij b.v. Sn Nederland kennen. In Hongarije (was tusscben (de allerrijkste magna ten met den minder gefortuneerden [kleinen adel, (de z.g. gentry, en de (arbeiders geen feitelijke derde stand, |die eenige macht bezat. Daardoor, "was het onderscheid jder klassen (zeer scherp) en werd het ook pijn lijk gevoeld1. „Waarom; de cotomu- histische revolutie kotoen moest? lOmldat er een middenstand in Hon garije ontbrak." Nu Staat (dit wel tei lezen in een brief van een medewerker uit Buda pest, doch' wat hier betreurd wolidt, zou ook betreurenswaardig zij'n, wan neer 't ons land trof, zon mten moeten zeggen. In ieder geval ligt in (de er kenning der profijtelijkheid van 't be zit dezer breede, nijvere' tusschenlaag der bevolking, welke wij! middenstand noemen, een waarschuwing voot de sociaal Idiemlocraten om deze (mooie kern der Nederlanidschte natie (eer le stevigen Idan te verwensedenen voox al de anderen ook hunne sympathie aan dezen middenstand niet te ont houden. Tweede Kamer. D'e Kamer is, gisteren opgeschoten tot artikel 166. Hiet afstandsonderwijs is z,oo geregeld dat de kinderen ver goeding' krijgen voor: het heen en weer reizen om school- en huisonderwij(s| te hekomen, wanneer 'tin de eigen gemeente niet te krijgen is. De hee'r Ótto wilde dit alles door de gemeente tlcen bekostigen, dps ook het huis onderwijs. Doch de minister zorgde dat dit laatste1 werd. uitgeschakeldl. Het zou toch geweest zijn een "bevoor rechting van eiken meergiegoeden be langstellende, die een kamer te mis sen. heeft en ondierwijs in zijp huis verkiest boven dat in de school of in 'thuis van een ander. (Bet amendement v. Ravestein, be doelende de vergoeding voor het. af standsonderwijs alleen toe te kennen aan hen die openbaar onderwijs be- geeren, werd aanvankelijk gesteund aoor den heer Lobman, die zich he riep op de wet welke alleen openbaar onderwijs voorschrijft. Toch hield ook de heer Lobman met de heele K;amer,. op; den voorsteller na, zich aan de opvatting van den ministei. Een verwarde discussie ontstond naar aanleiding van voorstellen tot verwezenlijking van de antirevolutio naire lenze „de school aan de ouders." Het waren echter een revolutionair, de heer Kolthek, en een driekwart re volutionair, de heier .Ossendorpi, die 't voorstelden en al sp'oedig bleken van de antirevolutionaire beteekenis dezer leus niets te begrijpen. Ossendörp' meende zelfs ide onderwijzers niet aan de macht van klagende ouders te moe ten overgeven. Vrucht van de discus sies werd dat in de wet weid vastge legd het instituut der ouder-c'ontous- sies, de regeling van de bevoegdheid dier ootómisseis worldt aan de Kroon overgelaten. (Een amendement van den heer Otto, om te (doen voorschrijven dat een open bare school moet gehandhaafd blij ven zoolang er acht leerlingen zij'n, en er een gesticht moet worden, zoo- dra er twaalf zijln. Dat 'drie mannen' van rechts (v. d. Molen, Poels en v. Wijnbergen) daarvoor konden stem men, is ons onbegrijpelijk. Zij hebben er de consekwenties blijkbaar niet van doorzien. Het amendement werd aan genomen, 'zoodat in de toekomst, wan neer het hoofd der school vijf en de onderwijzer drie kinderen op school heeft - en meer hiet voor de'ze beide menseden een openbare 'school op kosten van allen moet worden in stand gehoudenen wanneer een paar ambtenaren, hetzij predikant of hoofd der school, of wie ook, saam' twaalf schoolgaande kinderen tellende zich vestigen, voor dezen een openbare school moet gesticht en onderhouden worden. In den aanvang der vergadering heeft de heer K. ter Laan een poging gedaan orh 'den Minister van Oorlog te bewegen om! den steun van Regeie- ringswege tot den aanvang dezes jaahs' aan militairen, 'die den dienst verliep- ten verleend, te bestendigen miet hiet oog op ide heerschende werkloosheid. De mimister wees, 'dit af', de interptel- lant wilde hem) hierop! dwingen door een, too,tie. Waar echter de heele 'Ka- mier, op de so,o. dem. en de commu nisten na, zich! tegen verklaarde. (In de avondvergadering kwam aan de orde de interpellatie van dr. v. Ravesteijh nopens de mogelijkheid van her'stel uer betrekkingen met Rusland. Zijln naaste geestverwant de Chr. soci alist ds. Kruyt stond hem' trouw ter zijde in de critiek op! de Nederland- sche regeering, als' zou; idezie de vreed zame betrekkingen met Rusland van ruim! een eeuw zionlder reden hebben verbroken. Dr. v. Ravesteijh verzweeg echter 'in zijn, critiek -elke klacht over de misdrijven der Russische bolsjewis ten. H'J (deed 't zelfs voorkomen, dat de aanhouding en mishandeling van Ne derlanders in Rusland gevolg: wias yajn het vasthouden door onze regeering van Russen, in Nederland; en ds. Kruyt dikte idat nog eens aan. Terecht 'heeft 'minister Van Karne- beek hem' hierover afgestraft. „On danks den 'heer Kruyt aldus de nister zijn de Nederlanders uit Rus land! het eerst teruggekeerd." (Zij zijn op de Lingestroom, 103 in getal. Red.) Pet betoog van den interpellant was één lof op de Russische sovjet-regee ring, welker positie zooi sterk wordt, en één aanval op minister v. Karne- heek, die verzuimt de betrekkingen te hervatten met Rusland, terwijl vele intellectueelen en handelsmannen daarnaar verlangen. Het viel den mi nister niet moeilijk de acht breedspra kige vragen waarin hij zijn aanklach ten had saamgevat,. te 'beantwoorden. Z.Exc. antwoordde dat de politieke betrekkingen met Rusland afgebroken blijven sinds de verwerping van de motie-Wijnkoop', dat 't denkbeeld om de handelsbetrekkingen met. Rusland te hervatten, niet ving verwezenlijkt wordt. De heer Troelstra, bij' deze gelegen heid de dwarszitter van den interpel lant, vroeg treiterend wat deze zielves wist van het radio-telegram, volgens hetwelk de oom,mu'nisten alhier door Lenin afgezet zijln. Wijnkoop noemde al deze praatjes een 'leugen. i Voorts bracht de heer Marchant de eigen verhouding dezer .communisten tot de Russische regeering ter sprake. Hij zeide, dat niet zij' een (mandaat van Litwdmof hadiden, doch de thans in Brussel vertoevende Rus Chelgoienof. De heer Kruyt erkende dit, doch ver zekerde', dat de heer Chielgoenof hun, bij zijh. vertrek, de behartiging del' Russische belangen had' overgedragen. De interpiellant, natuurlijk niet be vredigd, diende een motie in, waarin de Kamer den wensch uitspreekt de handels- en politieke betrekkingen met Rusland te herstellen. [Blijkbaar haidden de overige Kamer leden geen zin deze motie aan hè' ne men. Alleen de heer Wedkamp, ver klaarde zich tegen het aanknoopen van betrekkingen met Rusland, omdat hij zei hij van zeer nabij' weet dat iedere Rus een regiment luizen mee brengt. Een opmerking 'die met dave rend .gelach begroet werd. IMorgen is,temming .over de motie. Natuurlijk zijn alleen de Communisten er voor. D© Kamer had, behoudens een pauze van een paar uren, van half 1 tot half elf geduurd! De duurte. In het Engels,che Lagerhuis heeft Mc Curdy, de voedselmini stier gezegd, dat mten er zich rekenschap van moest gevien, dat de verwachtingen van een jaar gele den nopens eien beterie voedselvoorziening ten tee ndaliing v,an de prijzen niet o>p goielde gronden berust hebben. Er was geien vooruitzicht op beteren aanvoier en prijs verlaging van de suiker en wij' staan voor een verminderden tarweoogst in hiet ko mende jaar. De Vereenigde Staten hebben vier miljoen toe mieder voor uitvoer be schikbaar dan in het jaar, dat achter ons ligt. Mc. Curdy vreest, dat er, be houdens een verstandige en voorzichtige politiek van de op invoer aangewezen landen, een rijzing in de graanprijzen zal plaats vinden, welke zich in de prijzen van alle andere levensbenoodigdhleden zal weerspiegelen. Hij kon niet zeggen, wan neer liet dnemeldtekort inderdaad zou af nemen. 1 Korte berichten. De Duitsche rijkskanselier zal alleen dan naar Spa gaan, indien de minister presidenten der entente-landen eveneens aan de conferentie deelnemen. D© in Saksen stakende schippers houden te Riesa 10.000 centenaars aard appelen achter. Deze liggen voor een deel te verrotten. Voorts moeten nu de aard appelen per spoor verzonden worden, waardoor zij voor de bevolking ontzet tend duur worden. De stakers houden voorts op de Elbe 30.000 centenaars Bo- heemsche bruinkolen vast, welk© de nood lijdende fabrieken dringend noodig heb ben. De laatste olifanten. Iin de Kaapkolonie het zijn er nog, slechts een honderd, die een duidelijk te onderscheiden ondersoort volrmien van den gewonen olifant zullen, waar zij' bedenkelijk verminderen in een afgezet gebied: beschermd worden. Onder meer zullen er drinkplaatsen worden opgericht. lOp een conferentie van afgevaar digden der onafhankelijke Sociaal-de mocraten in bezet Rijnland werd een stemmig besloten, ieder© poging, om Rijnland van het rijk te scheiden, te gen te gaan en een ieder, die zich naar dit besluit niet voegt buiten (de piartij te sluiten, De bezetting van de eerste1 zone van Sleeswijk door de Deensche tïo'e- •en zal dezer dagen gevolgd worden oor de vervanging van Ide Duitsche beistuurs'autoriteiteh door Deensche. Het heele giebied' blijft echter tot na de definitieve vaststelling der grenzen onder bestuur van de intergeallieerde commissie. -Alle wetten en verordenin gen blijven van kracht. De grens tus- schen de eerste en dei tweede zone zal door Deensche gendarmerie bezet worden. iEen schip met Russische vluch telingen uit Zuid-Rusland is op weg naai' Klein-Azië in de Zwart;© Zee door een storm overvallen en gezonken. Baron Ernst WaMburg, zoon van den overleden aartshertog; Ernst van Oostenrijk, is gisteren in Boedapest overleden. Hij was, vroeger officier!) doch na den dood vaar zijn vader werd hij ober-kellner in een bekend café in New-York. Op 69-jarigen leeftijd is hij thans in de grootste ellende in een ziekenhuis overleden, terwijl zijn fa milie aan de grootste ontberingen "is prijsgegeven. IDe comimslsie tot herziening van de grondwet uit de Belgische Ivamer heeft geweigerd het kiesrecht aan de vrouwen toe te staan, maar zich ver klaard voor haar verkiesbaarheid. De spoorwegstaking in Frankrijk loont al ten einde. Ook in de haven staking treedt verbetering in. Er is geschoten op den trein van Pantni, er is een trein gederailleerd nabij Bohigny. Verschillende leiders zijn gearresteerd. Talrijke stakers zijn ontslagen. Dei arbeiders, in bet arse naal van Toulon hehben het werk neergelegd. Het Belgische koningspaar gaat morgen naar Londen om een bezoek te brengen aain het. Engelscbe konings paar. De Belgische majesteiten zullen ook het huwelijk' van de dochter van lord Curzon bijwonen. Allerlei. De gewezen Duitsche keizerin, die dezer dagen een bezoek bracht aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis in de gemeente Amerongen, is bij die gelegenheid peet geworden over een kind van den di a co on dier instelling. Minister van IJsselsteyn heeft ©en be zoek gebracht aan Venray, met het doel, in ide nabij gelegen Peet de vestiging van een doi'p te bespreken. Die plaatsen, waar kerk, school en patronaat gevestigd zul len worden, worden aangewezen, bene vens die. der te bouwen boerderijen. Het dorp zal der; naam van den minister •dragen. Bij K. Bi. fits benoemd bij het tech nisch bureau van 'het Diep(. van Kolo niën met '1 Mei tot technisch hoofdamb tenaar de technische ambtenaar le kl. bij dat bureau de heer J. Wjessels. Met ingang van 16 dezer is de Rijksveldwachter-Brigadier G. de Waard te 's Heer Arendsfcerke, bevorderd tot Bri gadier-Majoor. Goes. D'e Oude Glaanbeurs. De gemeente-archivaris, dhr. de Kruijter, schrijft ons: [Wie kan zich de markt te Goes voor stellen zonder de oude graanbeurs (het politie-bureau) 1 I De Isloopersham'er zal het binnen en kele dagen ter neder doen storten; wat hadden we 'het gaarne behouden gezien voor de geschiedenis; van Goies. Niet de schoonheid van dit hoekje, nloch de bouw kundige waarde der colonnade, die reeds lang zijn juisteïï vorm als rechthoek heeft ingeboet, heeft ons ooit bekoord. Wel de historische herinneringen aan die oude gïaanbeUrs deze bekoorden ons. De oorzaak, dat bet stichten dier beurs plaats had in 1613 was,, dat als Goes zijn marktdag wenschte hoog te houden, het met de tijdswisseling mede moest gaan. Goes 'had toen de drukste graan markt van geeland. Meni leefde in 1613, toen eT een verzoek bij den raad inkwam pcnl een graanbeurs te stichten!, nog on der een verordening op' den m'arktdag van het jaar 1553. Voordat deze ver ordening, in het leven geroepten werd door den raad, scheen mlen het niet nauw genomen te hebben met de eigen domsrechten der marktbewoners, men nam al de trottoirs voor de huizen in gebruik, om pluimvee, konijnen, honden, geiten, enz. ten toon te stellen, stalle tjes tot verkoop van allerlei goederen vulden het ganische marktplein. Om zekerheid te hebben Dinsdag' eert VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post f2,2S Losse nummers f0,05 Prijs der Adverteatiën: 14 regels f 1.12, elke regel meer 28 cent. Eenzelfde adv. 3 maal geplaatst wordt 2 maal berekend. Bij abonnement belangrijke korting. Kleine advertenties 75 cent. Bewijsnummers 5 cent. Als gij overwerkt, overkropt van zorgen en uitgeput zijt, blijft dan een dag te bed. Dit geeft rust aan de nieren. Een beroemd geneesheer zeide eens: „Het bed is een geneesmiddel, een goede dienaar, maar een slechte meiester". En ongetwijfeld is een dag te bed leen goed begin voor de uitgeputte man of vrouw, die Foster's Betere Gezondheid Methode beproeft om bet urinezuur te verminderen en de niérzwakte te overwinnen. De methode is eenvoudig en zoo ge makkelijk, dat iedereen haar kan toepas- sten. Vermijdt om die taak der nieren liet filtreeren van het bloed te verlichten zware maaltijden en onnoodig© prikkels, overschat uw kracht niet en maakt u geen zorgen. Weest integendeel matig en opgewekt, neemt voldoende lichaamsbe weging in, de buitenlucht, en slaapt iedenen nacht acht uren. D© natuur wijst ons reeds op het voor afgaande, en de wetenschap verschaft ons het tweede deel der methode. Zwakke nieren kunnen haar zware taak niet vol brengen, zij vereischen de hulp van een speciaal niergeneesmiddel. En wat die hulp betreft, kunt gij vertrouwen op de op wekkende en versterkende werking van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen werken niet op de inge wanden. De hoogste chemische wetenschap is toegepast om haar genezende eigen schappen uitsluitend op de nierorganjen te richten en om nierverschijnselen als, rug pijn, urinestoornissen, graveel, rheumatiek, nier-waterzucht, ischias, steen, onzuiver bloed ontstoken nieren en blaas, spit en urinezuur-vergiftiging te bedwingen. Ziet toe, dat de handteekening van James Foster op het etiket voorkomt, ten einde de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te verkrijgen. Te Goes verkrijgbaar bij de Paauw Co., te Middelburg bij firma C. Schulte Co. a f 1.75 p. doos of f 10.- per zes doozen. (48) plaats te bekomen op1 hef marktplein, be gon men des Zondagsavonds met hef opistellen der stalletjes, dientengevolge was er Dinsdags geen p|laats meer vool de wagens der landbouwers opi de markt, en men vond deze verspreid door geheel de stad. (Men kocht toen de landbouw producten niet op een monster, iedere landbouwer kwam met zijn volgeladen wagens ter markt, de koopman kocht de partij, die dadelijk na clen koopi geleverd werd). De raad kreeg zooveel klachten van de bewoners der markt, dat hij genood zaakt Was een Verordening op het hou den van dem marktdag te maken. Nu zou alles ordentelijk toegaan, men bepaalde het volgendeDe klok zou geklept worden Dinsdagmorgen 9 uur, niemand h,ad recht voor het kleppen der klok iets te koopen of te verkoopen op de markt; den koop lieden in pluimvee enz. werd leten plaats aangewezen op de markt, deze mochtefl hun handel eerst beginnen als de Stad hui,sklok 10 uur geslagen had, de stal letjes mochten niet opgeslagen worden voor zonsopgang en moesten met zons ondergang van het marktplein opgeruimd zijn, zij werden slechte tot een beperkt aantal toegestaan, alleen aan poorters,, de verkoop der landbouwproducten be gon met klokslag elf uur, de wagens kregen 4een plaats om het marktplein. Op! overtreding dezer Verordening stond als straf een geldboete, waarvan de op brengst voor de eene helft ten goede kwam aan den aanbrenger en de andere helft werd in de stadskas gestort. De tijd bracht verandering1. Van week tot week zag men het aantal wagens, die de landbouwproducten aanvoerden, ver minderen, men kocht in Holland het graan enz. op een monster, waarom zou men het in Zeeland ook niet doen? Dit is de ooizaak geweest da,t Goes zijh eerste graanbenrs stichtte. Die Raad overtuigd van de noodzakelijk heid om een beursgebouw te stichten, kocht het druis op den hoek St. Adri- aanstraat, Korte Kerkstraat en liet dit tot1 beurs inrichten, als een rechthoek met pilaren en bekapping, een accijns- huisje er achter. De eerste graanbeurs werd gehouden te Goes 'Augustus 1614, deze heeft tot graanbeuhs gediend tot 5 Maart 1839 toen de nieuwe grootere beurs in gebruik werd .genoimen. De oude beurs werd verbouwd tot po litiebureau en kantoor der Rijkstelegrafie. We zullen nu zien verrijzen een plo- litie-bureau naar de eischen des tijds ingericht, toch blijven we betreuren; dat onze oude giaanbehrs geen andere plaats heeft 'kunnen bekomen, en als histo rische herinnering niet bewaard is kun-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 1