fto 188 II onder dag 6 Mei 1020 *!4e Jaargang GISËLA PANORAMA. Buitenland. FEUILLETON. Uitgave van U Dfaaml, Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: BANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: EIRMA F. P. D HU IJ L- BURG. Drukkers Dostterbaan Le Cointre, Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post f2,25 Losse nummers f0,05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.12, elke regel meer 28 cent. Eenzelfde adv. 3 maal geplaatst wondt 2 maal berekend. Bij abonnement belangrijke korting. Kleine advertenties 75 cent. Bewijsnummers 5 cent. Bi' '""'HF 9»#; u Het Oranjeboek. Het Oranjeboek, loopenide van Juni 1919 tot April 1920, vertolkt nog al te zeer ide oorlogsklanken van vóór Idiem trjjd, om belang In te bezoemen. Men leest er in van de onderhan deling met België Over doorvaart van schepen, van vergoedingen voor gele iden verliezen aan schepen; van den [Keizer, wat overigens geen nieuws bevat, van de internationale positie tvan den Rijn; en voorts tal van me- Idedeelingen inzake gesloten overeen komsten met Entente-landenen gege vens omtrent de rantsoeneering en dergelijke. Over de ©enige quaes tie, Idi© de natie op| 'toogenblik .interes seert, Ide quaestie (met België, zwijgt het Boek. Het overgroot© volksdeel stelt len terecht weinig belang in (de instelling van het Oranjeboek. Toch blijft deze instelling, toege juicht, omldat zij de gelegenheid biedt af en toe kennis te maken mlet de (diplomatie onzer naburen, en gewaar schuwd te worden biet al te haastig te zijn met onze sympathieën en anti pathieën jegens deze of die. (Zoo wordt met name in zake de keizer-quaestie een brief gepubliceerd, van 28 Juni 1919, waarin de toenma lige minister president, op norschen en aanmatigenden toon oinze regeering waarschuwt dat zij 'den Keizer goed in 't. oog houden izal, aluders zullen de Franschen '1 komen doen. |Onze regeering heeft echter goed van zich af gesproken. Ook is de in druk nu voor goed gevestigd, wat trou wens voor velen te voren reeds vast stond, dat wiji pm den Keizer geen verwikkelingen meer te wachten zijn. Breken. D'ó Standaard is'de laatste da gen bezig de Christenen en Christe lijk geziniden uit de neutrale vakor ganisaties te .lokken. Een uitnemend pogen. Ons dunkt, Idat net nu eindelijk tijd wordt jdat alle arbeiders, vakmenschen, ambtenaars, onderwijzers de bonden en vereenigingen die de vaan der re volutie hoog houden den rug toekee- ren, en hiertoe ook hunne kameraden over te halen. (Langzamerhand hebben al deze ver eenigingen de vale teint der neutrali teit verwisseld voor de roode kleup van het socialisme. De invloed die van deize revolutionair gezinden uit gaat is verderfelijk. Hun toeleg toch is niets anders dan opruiming en op ruiing. Tegen 't gezag staan zij princi pieel vijandig over. Aan bevoordefe- ling van den patroon denken zij1 niet. Van hard wérken, of intenser werken, nu de werktijd is ingekort, zijh zij aikeerig. De orde der dingen keefen zij om. Ziedaar het streven van re volutionaire vakvereenigingen, [Wij steunen daarom den aandrang van D e Standaard, en verwerpen elke poging om1 het blijven yan Christen jongemannen in neutrale vakvereem- gingen te vergoelijken. De redactie van een der bladen dringlt er wel met klem op; aan dat al ónze Christelijke arbeiders zich bij door M. v. W. ,66) o— Het waren wel maar kleine dingen, die Kurt zooals terloops opmerkte, maar zij waren voor hem duidelijke bewijzen, dat de grond, waarin Gisela's beele denken en zijn nu wortelde ,een macht tot over winning was; andiers had zij niet zoo heldhaftig kunnen standhouden. Hij wist ook dat het geloof aan haren Heiland die grond was, en hij, die zich vroeger van godsdienst had willen laten over tuigen, voelde nu in het diepst van zijn ziel ook verlangen naar datzelfde hou vast. Het viel Gisela heden op, hoewel het haar hoogst aangenaam was, dat Zachan de dames vroeg voor de gewone komst van Kuxt heen te gaan; want tot nu toe had hijhet altijd zóó weten te draaien dat zijnlj dip besprekingen tegenwoordig was en daardoor was zij reeds meermalen getuige geweest van pijnlijke tooneelen- De nederbuigende manieren van haren stiefvader tegenover Kurt, brachten haar bloed altijd aan het koken, en vaak iwenschte zij, dat de waardige kalmte en gelatenheid van Kurt, waarmede hij al die epeldeprikken verdroeg, zich in toorn ver- de Christelijke vakorganisatie aanslui ten. Doch vraagt tegelijk respect voor die, overigens ernstige Christenen, die nog lid van neutrale organisaties blij ven, opldat deze niet geheel in rood© haniden komen, de neutrale middenstof niet aan het socialisme worde over geleverd, en deze® booze invloeden te weren. i Tegenover deze „gedienstigheden der praktijk" stellen jyij'. den eisch: „breken over heel de linie." [Niet vergoelijken dat .iemand buiten de Chr. organisatie Istaat of blijft, ook al kan 't zijn dat hiji daarmee niet zon digt. Van velen toch gelidt dat zij wel degelijk zondigen, ook al grijpen zij dit motief aan ter verontschuldiging van een zondig blijven in een vereeni- ging, waar niet het persoonlijk en het vakbelang ondergeschikt is aan de Christelijke roeping. Wij gelooven dat het nu de tijd is om aan .alle Christelijke werklieden' en ambtenaren een „ga uit van haar" toe te roepen. Tegenover gevaar van wegzinken der neutrale overblijvenden in het re volutionaire moeras staat de kans dat vele van dezen, ziende wiaar 't op uit loopt, het voorbeeld 'hunner Christe lijke kameraden volgen en (zich bijl hen voegen. [Revolutionair pf Anti-Revolutionair, een derde is e'r toch niet. [De schoolstrijd geeft hier wel ipts te leeren. APRIL. 1920. 'De Kroniek valn de maand die ons voorbijging vraagt ditmaal allereerst onze aandacht voor eigen, kring. Voor School, Kerk en Partij, ïn behandeling, kwam de nieuwe wet op het Lager onderwijs, en die behandeling geschiedde (ditmaal onder gematigde temperatuur. De hitte van den partijstrijd het hartstochtelijke vatn den strijd om het bestaan openbaarde Zich ditmaal niet. Toch blijft het waar dat ook in de Seriode van gelijkstelling, idie weinet en eersten Minister van onderwijs ingingen, onze belan'gstellin g in de Christelijke" School blijft en ook blij ven zal. De strijd voor de christe lijke School blijft ook, want hij gaat om het zieleheil van de kinderen, van ons en ons volk, om een opvoe ding naar Gods Woord en tot Zijn eer. Het gaat er om om tegenover het perspectief dat de wereld geeft v.an niet leven hier en hiernamaals, een eigen, een christelijk perspectief te stellen. Het is de vraag; of we onze camera naar beneden of naar boven richten, en het leven op[ deze bf die wijze aankijken en ook .anderen laten zien. "Maar naast die alles beheerscbenide vraag is pok de ■methode van opvoe ding van onderwijs ons niet onver schillig. In ldi-t opzicht geldt voor ons .allen net Apostolische1 woord: wij ja gen er naair maar hebben het nog niet gegrepen. Een proeve van wijziging der me anderen zou; die zou zij beter hebben kunnen verdragen dan dat stilzwijgende dulden; want zij wist niet dat het nu bij hem niet meer alleen koude berekende zelfbeheersching was, maar de eerste vrucht hiervan, dat hij de hem opgelegde plicht als een school der vernedering voor zichzelf erkende- Al betiteldfe hij het hu nog niet juist met dien naam, want daarvoor was hij' toch nog te trotsch, aooj. was bet Hém toch duidelijk, dat dezé harde moeilijke periode voor Zijn innerlijiken menlsch noo- dig was. Hij moest nu Zijn eigen ik lang zamerhand geheel afbrekfen en al ging het ;ook langzaam met het „klein wor den", er ontstond toch een algeheel© breuk met het oude. Van alles ,wat die sterke manneziel bewoog, vermoedde Gisela nog nietsmaar iets anders drukte haar, eiken keer als zij hem zag, het was het geheim harer verloving met Eberhardt en toch was het haar onmogelijk geweest het hem te zeg gen. Gisteren, dat wist zij, had hij alles gehoord, want al had zij ook gedurende Eberhardt's aanwezigheid stil in haar torenkamertje gezeten, daarom had zij toch nauwkeurig op het minste geluid acht gegeven zij had zijn rijtuig voor Kurts' woning Hooren stilhouden zij wist dat beide heeien een onderhoud gehad had den, en de beslissing over hetgeen nu komen zou, moest door haar voogd tot uiting komen- Zij maakte zich niet be zorgd over het hoe en wanneer; zij had thode voor de school is thans in be handeling, idie onze belangstelling ver dient. (Voorgesteld' wordt thans dat licha melijke oefeningen yoortaan tot de verplichte leervakken zullen behooren, zoo dat in de lagere klassen voor de kleintjes een heel andere methode zal tevolgo. worden. Voor de groeten wam het ingrijpend voorstel om een zevende leerjaar aan de school toe te voegen. Voegen we. daar nog hij dat evenzeer ingrijpende veranderin gen voor de opleiding van onderwij zers, voor Schooltoezicht en voor vér der voortgezet Lager Onderwijs, Her- halings- en *M. U. L. Onderwijs wordt voorgesteld, flan zal het wel duide lijk zijh, dat veler belangstelling zich ditmaal opjde school en hare inrich ting vereenigde. Naast de school blijft de Kerk van onze belangstelling ver zekerd. (Voor (den antirevolutionair staat de Kerk in het centrum! van het leven. [Hoevelen tot gestaldigen arbeid .ge roepen, en steeds vervuld m'et de1 ge dachte aan altijd dringende behoeften, vinden voedsel, naar den geest, door üh de kerk te hooren spreken van een andere wereld en eeuwig leven? Hoé- velen hooren op geen andere wijze, en op geen andere plaats .dan in de kerk, spreken over God en van den mensch, van goéd en kwaad, van de verdorvenheid van onzie natuur en Van den adel onzer bestemming [Men. (spreekt in otnze dagen veel over genot en genieten. Niet dezelfden, maar misschien meerderen genieten in de eenvoudigste bedehuizen .m'eer dan anderen in schitterende kunst tempels of hij' de axioma's der wijs begeerte. Maar (de Kerk vervult hare roeping op aarde, en is onderworpen aan "de wetten van. het stoffelijke leven, en het zijn deze die haar benauwen. 'Op het vervullen vap het ambt van voor ganger in de gemeente drukken de tijdsomstandigheden. Door den nood der tijden komt menige kansel leeg te staan. (Die overwegingen hebben Ide Sy node van hpt humieriek talrijkste kerk genootschap in ons land, er toe ge leid om] gewichtige, diepingrijpende veranderingen voor het salaxieeïen van predikanten voor te stellen. Tot nu toe behoorde het bepalen van het salaris uitsluitend tot de be voegdheid der plaatselijke gemeente. Het voor-stel is nu om van hooger hand een minimum-salaris, met vast gestelde verhoogingen ite bepalen. En verder om een bijdrage van ieder lid der kerk te vorderen hij wijze van hoofdgeld, onverminderd de bijdrage door de plaatselijke gemeente gevor derd. E er deze voorstellen wet gewor- Idien zijn en in het leven opgenomen, zal er nog heel wat water door de Schelde loopen. De een zal daarin zien een oorzaak van afnemende be langstelling en idte ander een heilzame censuur, langs lijhen van geleidelijk heid. In ieder geval, naast het school leven gaat net kerkelijk leven onze aanldacht niet voorhij, evenmin als het leven van onze partij. immers zijn eerewoord, dat hij niets aan haar geluk in den weg zou leggen; zij kon dus heel gerust zijn- En zij had meer dan dat, zij had Gods genade en barmhartigheid, die haar, zooais het in het gezang heet, veilig voert"; waarom zou zij dus niet onbezorgd en vroolijk zijn Toen zij nu heden juist de kamer Vér- laten wilde, onmoette zij Kurt op den' drempel en op Hetzelfde oogenblïk viel 'een kleine paarse aster uit haar cein tuur op den grond; Hij raapte hem ylugl oppen gaf hém haar, zachtjes zeggend: „Geluk 'er mee, nichtje!" en. tegelijk glim lachte hij. Zij keek hem verwondend aan; in langen tijd had zij hem niet z(ok> zien glimlachen; het was weder op de oude hartelijke manier geweest, die zij z|oo in hëmi gewaardeerd had. Terwijl zij de trap opliep naar haar kamer, keek zij de kleine paarse aster aan en dacht aan haar lieveling sgroet „geluk er meel" zij herinnerde zich dat zij hem getzegd had, dat zij "haar Zoo aardig vond. Hoe heteflijk dat bet geluk nu spoedig gelbéel en ten .volte in haar levetn komen 'zou! (Wat was zij blij, miet idien bioiopvollen groet van Kurt, want nu wist zij dat het onderhoud met Eber hardt niet tevergeefs geweest was. Intusschen stond Kiurt tegenover haar stiefvader en werd door dezen met Se Vriendelijke woorden begroet: „Mijnheel' 'de rentmeester, sedert wan neer is (hét hier gebruikelijk dat gasten! In Idie afgeloopen maand kwam de antirevolutionaire partij, vertegenwoor digd door hare kiesvereenigiingen, bij een, teneinide zich een nieuwen leidjer te kiezen. Haar ouden leider, dr. Kuy- per, was door gevorderden leeftijd tot aftreden genoopt. Hij (had met de partij' een veertigjarige woesltijhreis vol bracht. Haai een plaats veroverd on der de strijdende partijen. Gelijk oud- Israël onder leiding van MozeS en Jozua de omringende volken, Amaje- kieten, Moabieten, Filistijnen, terug drongen of overwopnen, zoor dreef de antirevolutionaire partij', olnlder zijn leiding, de omringende partijen, libe ralen, radicalen, (democraten, uit hun oppermachtig bezit, getuige dé thans in behandeling zijnde wet op. het La ger Onderwijs. 'Onder zijn leiding werd .de1 partij die eens aangeduid werd als een partij bestaande uit een veldheer zonder Ier ger, tot de regeering geroepen. Te midden van een wereld die zoekt en tast, twijfelt en erotiseert werd: door haar, ouder beproefde en vaste leiding de vaan des geloofs omhoog geheven. En het is immers het geloof dat de wereld overwint. In de Middeleeuwen was het zwaard en de kromstaf het (devies van den volksleider, daarmee aanduidende flat hij' zoowel voor de geestelijke als voor fle stoffelijke be hoeften zijns volks zorgde. lln onzen nieuwen tijidi vervangt het levende woord zwaard en kromistaf. Wapenen aan den „geweldige" toever trouwd. [Nu deze aan zijn hand ontvielen zullen ze voortaan door tweeën >vor den gedragen. Do bezoeker idie wél eens een kijkje nalm in het .Amisterdamsche Panopti cum waar Jeruzalem te zien gegeven werd, stonde na _een lange, donkere gang doorgegaantezijn, plotseling voor de door een felle Oóstersche 'zon beschenen stad, die al de eeuwen door het middelpunt ider wereldgeschiedenis blijft. Omkeerencle stond ge, even plot seling voor een (deel .van datzelfde Jeruzalem. door donkere; wolken in duisternis gehuld. Het was dat deel dat-herinnert aan het lijjden van den Heiland. Gethsemané e'n Golgotha. Déze indrukwekkende rangschikking wensch ik ten voorbeeld te nemén bij' (het ontwerpen van dit Panorama voor Aptril. |0p de kaart van Europa ligt 'het kleine, 'zonnige Nederland in lente- weelde en bloementooi. Maar als ge omi ,u heen ziet dan ziet ge nagenoeg de geheele bevolking van ons wereld deel wandelen op| een vi.a dolo- r o (s a, omringd! door wolken en don kerheid. 'Ziet naar Ierland, waar moorden en branden tot de dagfelijkscbe bezig heden behooren. Mr. Macpherson, de Minister van Ierland, moge voor de zooveelste maa.1 een Home-rul-bill ter bevrediging indienen, Sinn-Fein, de partij van 'den opstand is de baas en wil van geen bevrediging weten. Ziet naar Oostenrijk, de armlastige olnder fle Staten, levende van aalmoezen, of naar Turkije1, levenidié bij; de jalouzie van belanghebbenden. die hier1 op het slot worden afgewezen, bij ,u ontvangen' worden? Ik zou. toch' meenen dat u niets met hen uitstaande haidt inmenging mn mijn familiezaken! moet ik u ten strengste verbieden'!" Kurt vertrok geien- spier van zlijn gelaat, doch' zleidie scherp: „U vergist zich, mijnbeer de baron, ik 'héb nooit iets met die van von Za chan te maken gehad en' Koop nooit in uw familieaangelegenheden te worden] gehaald, maar ik veirmoed dat uw woor den doelen op een bezoek dat vrijheer von Sturmhagen) mij gisteren bracht. Zoover ik weet bestaat volstrekt geen familie pf andere betrekking tussöben ui _en hem. Het onderhoud, waarom [hij mij beiziooht, had daarom dus slechts betrek king op dingen' die mij persoonlijk aan gaan. - ii Hij moest mij, als voogd mijner nicht, spreken en vroeg mij buitendien u mee te doelen dat hij morgén nog "eens hoopt te komen om van uw vrouw nadere bij zonderheden over de inrichting van dok ter Wallan te hooren, voor zijn' nicht, juffrouw von Barnsteg, dia als begeleidf ster van een dochter van professor Stein- bruck hier de wintermaanden1 (hoopt dloor te brengen'. Als mijnheer da baron het .goed 'vindt, zal ik bami het rijtuig ken den aan dén' middagtrein 1" „Dat is mijn zaak. Ik zal wel ter rech ten tijd voor !ziijn ontvangst zorgen; uw 'hulp is daarbij volstrekt niet noodig!" 'zei Zachan; leunde behagelijk in' feijin stole®, Ziet naar Rusland en Duilschland, .waar iedere groepl of partij, en hoé- velen zijn er niet, Id'oet. wat goed is in eigen «ogen. Ziet naar Frankrijk, een .eeuw geleden als: een porceleinen vaajS', schitterend in den glans dei- nieuwheid. Nieuw in macht, nieuw in ideeën. Nu gelijkend op; een rommel pot, waar vrijheid, gelijkheid en broe derschap krijgertje spelen, ieder voor zichzelf, nieit voor het gemeenehest. [Hoort dat klein© keffertje dat België heet, reclame maken van zïjtn oor logsellende, en (zich voortdurend be klagende dat te weinig waardeoring vooral financieel hem' te beurt valt voor zijn edel en dapper gedrag. [Ziedaar fle breede schaduwen naast het stipje licht. lOf teêkende ik te zwart? Zou er soms een kleine ster te zien zijn? Is het voor een der meest lij denden een' profetie dat de wissel koers dier Marken in dezelfde mate omhoog ginjg als fle, Frankeln „naar heneden? Zou het kunnen zijn dat de overwinnaar van héden de over wonnene van morgen werd Het gaat in de geschiedenis der vol ken niet zelden als. in de natuur. In onze bloemengaarde wordt de roóde roos meestal onmiddellijk ge volgd door de witte lelie. de K. De stakingen in Frankrijk. De stakingStoestand der spoorweg arbeiders is ongeveer hetzelfde geble ven. De lijnen, waar het meeste ge- stalakt wordt, tellen ongeveer 15 pet. stakers. Op! ide andere lijnen is bet percentage veel minder. De spoorweg directies hebben bekend gemaaM, dat zij tot uitsluiting; zullen overgaan. De mijnwerkers van het Noorden en den Pas de Calais werken. In de havens ligt de arbeid niet geheel en al stil, niettegenstaande het feit,, dat een groot aantal arbeiders staken. De taalkwestie in België. De talen-commis'sie uit de Belgische kamer heeft besloten, dat de beginse len, betreffende het taalgebruik in het staatsbeheer ook toepasselijk zouden zijn op ide besturen van die lichamen, welke onder staatstoezicht staan, zoo als de nationale bank, de regie enz. (Besloten werd, dat in de provincies Antwerpen, Oost-Vlaanderen, West- Vlaanderen, Lintburg!, en in het arron dissement Leuven en met voorbehoud ook in Brussel 'de staatsbesturen, als mede alle lichamen, die onder controle staan van (den staat, zich zullen be dienen van de Vlaamsehe taal bij' hun onderlinge correspondentie of wel bij correspondentie met het centrale be stuur. iVoor de provincies Luik, Luxem burg, Namen, Henegouwen en het ar rondissement Nyvel wordt bepiaald, flat het Franscih fle voertaal zal zijn. De Vlamingen beschouwen dat be sluit van. de parlementaire commissie als een flinke vooruitgang op den weg naar hun einddoel. bengelde 'zijn lorgnet tusschen de vingers; ,fen vervolgdeij „Bovendien wacht u morgen anüér werk. Ik hteib mijn tuinman' bevolen |mét u naar Frankfort te gaan, om sierplanten! aan te koopen'idaar op uw bevel mijn! bloementuin geplunderd werd', is hét uw plicht voor nieuwe te zórgen; mijn vrouw mist de kostbare, planten zéér. Dus iui wilt 'zich' voor het reisje gereed maken!" Een spottend lachje speelde om Kurt's mondhoeken, toen hij Óp de aanfnlatigenldé woorden1 van Zachan antwoorddé: „U vergeet, mijnheer de baron, dat u sedert den lsten Juli het onderhoud vanl den tuin op u genomen h'ebt én) mij van mijn verphchtingien in betrekking! daarmee, hebt -ontslagen; van plunderen op mijn bevel kan dus evenmin kwestie zijn als van een -reis door mij in hét belang; van uw bloiemienliefbehbeirij. Mis schien zou 'uw protagée AValdtraut. het kunnen doen en u ook, als haar dat in den zin komt, kunnen imieedeelen waar de planten blijven; als zij dat niet Idoet, ben ik genoodzaakt u de nieuwste plaats voor hien te zeggen; achter den houtmijt naast ide koeienstal (hééft zij, naar hét mij voorkomt, eten soort autodafé Vanl flora's kindeken gemaakt, ik ontdekte daar tenminste "een gropt aantal verdorde, plan ten, maar ik kan mij. Vergissen en het gaat mij ook absoluut niets aan!" (Wordt vetrvolfgjcI.)_ •rtj

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 1