fto 181 llinsdag 4 Mei VMiï 34e Jaargais GISELA FEUILLETON. Reclames. Moedeloosheid, "VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post f2,25 Losse nummers f0,05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.12, elke regel meer 28 cent. Eenzelfde adv. 3 maal geplaatst wordt 2 maal berekend. Bij abonnement belangrijke korting. Kleine advertenties 75 cent. Bewijsnummers 5 cent. Uitgave van flë Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: EANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg; F.IRMA F. P. DHUIJ L- BURG. Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. Achturendag en ontspanning. De achturendag is nog te kort in wer king om te kunnen vaststellen welk nut hij doet aan den werkman en diens ge zin. Men kaai 't in de gemeente, waar men woont, eenigszins benaderen, doch geen peil er nog op trekken. Men kan zeggen; een enkele wijdt zich aan de studie, enkelen aan de verzorging van 't .gezin ,het tuintje, het eigen-w;erk; meerderen aan de sport; maar in de groote steden zeer velen aan valsch genot, onder anderen van de bioscopen. Het is daarom zeer toe te juichen, dat de ge meentebesturen wat strenger op den in houd der films gaan letten. Een Parijsch groot blad, liberaal demo cratisch republikeinsch, noemt, althans voor Parijs, de bioscoop de avondschool" der arbeiders. Duizenden aan handen en voeten gebonden nieuwerwetsche slaven zijn door den achturigen werkdag aan de buitensporige willekeur van de bios coop overgeleverd. Dit geldt van Parijs. En bedoeld blad is de T-e m p s. Maar een Fransch geestig schrijver heeft wel eens gezegd: als Parijs verkouden is, niest geheel Europa. Zooals 't te Parijs gaat, gaat 't ook in de groote steden; en gelijk 't in de groote steden kwam, komt 't ook in de kleine. Ieder gemeentebestuur wake derhalve tegen 't gevaar der bioscopen. En beperk© tegelijk hetaantal huizen van drankver koop ien danSvermaak. Vermoord! In een onzer driestarren bij 't eindi gen der staking hebben) wij de verwach ting "-uitgesproken, dat doodelijlke wraak den werrkwilligen bootwerkers bij' de ver nieuwde kennismaking wel eens zou kun nen wachten. - j Volgens een bericht in ons vojiig no. is het eerste slachtoffer gevallen. Een bootwerker namelijk, die bij de Konink lijke Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam door andere werklieden in een ruiml was geworpen, omdat hij tij'dens de staking had gewerkt, is overleden. Tot alles zijn deze door „Het Volk en consorten vergiftigde, door de socia listisch© en bolsjewistisch© redenaars, van het soort jStenhuis tot het soort Heij'koop, npigezweepte onkundige wraaknieraers in staat. Er behoort voor een Christelijk boot werker in onzen tijd heel wat m'eer moed toe om te werken in stakingstrjid dan te staken. De Room'sche stakers waren nog zoo- stom niet om in dit geding een dubbel zinnige houding aan te nemen. Alleen maar, het scheelt weinig van geraffi neerde lafheid; het is 't tegendeel van een geloofsdaad. Hier zijn moordenaars, lafbekken en slachtoffers, alle Hrie te beklagen. Doch deze laatsten het meest. En de vraag rijst of het geen tijd wordt van Overheidswege een fonds te stich ten tot verzorging van de nagelaten be trekkingen van uit wraakzucht gevallen werkwilligen. En op strenger straffen van dergelijke geniepige wraakoefeningen len schijnbaar toevallige moordaanslagen bedacht te wor den. door M. v. W. 65) o HOOFDSTUK XXV. „Mijn mooi tuinier stert je"als zoodanig werd Waldtraut onlangs door Zachan aan- giesteld en hij was er trotsch op haar de zorg voor den bloementuin op het terras van het slot te hebben opgedra gen, want sedert zij er over ging bloeiden de bloemen pas recht. Gisela was niet weinig verrast over dezen vooruitgang van de kleine bosch heks, maar zij zweeg, zooals zij eigenlijk altijd deed bij al de veranderingen die er in haar vaderlijk huis plaats vonden, en in dit geval was zij zelfs aan den ©enen kant blijde, omdat zij daardoor in aan raking hoopte te komen met Waldtraut, want de belofte, die zij hare stervende grootmoeder had gegeven, moest zij toch nakomen. Zij had zich daarom reeds vaak met Waldtraut ingelaten, als deze met liaar hark en gieter het park doorging, maar zij had nooit bemerkt dat hare woor den indruk maakten. Alles wat zij tot dank kreeg, was öf een hoonend lachje De toestand te St. Petersburg. iln Svenska Dagblade-t is iemand aan het woord ;die pas- uit St. Petersburg is teruggekeerd.. In. die- stad spreekt men slechts van brood en dood, zegjt de schrijver vaar het .artikel. Slechts één gedachte overheerscht allen: Hoe komen wij aan een extra rantsoen brood? Wie ,er in slaagt een extra rantsoen machtig .te worden, wordt .als een held beschouwd. Pen brood kost te St. Petersburg thans 250 roe bel, spek 700 roebel, uien 160 roebel, aardappelen 90 roebel, boter 2400 roebel, suiker 2200 roebel, zout 400 roebel, alles pér Russisch pond. Een cigaret kost 6 roebel, een ei 100 roe bel, een dooisje lucifers 80 roebel. Dat waren de officieele prijzen in De cember. Sinds Februari zijn ze nog 25 a 40 pot. gestegen. Men vergelijke daarbij bet arbeidsloon dat te St. Pe tersburg ten hoogste '5000 roebel be draagt. Men leeft eigenlijk van ruil handel en ruilt meubels en kleerem tegen voedsel. Geplunderd wordt er bijna niets, want mien vreest de ge weldige zware straffen. Bij- zijn brood drinkt men warm water, want thee kost 8000 roebel het Russisch p.ond. De bevolking wordt door ziekten ge teisterd. Het sterftecijfer is zeer. boog. De rioleering functioneert niet meer. Het vuil hoopt zich o-p in de straten en in de onbewoonde vertrekken der huizen. De toestand in Frankrijk. De sitaking der spoorwegarbeiders- blijft partiëel met een neiging tot verbetering op' het meerendeel der netteni. De mi nister van -openbar© werken constateerde, dat de functionneering van de essentiëele diensten gemakkelijk verzekerd is, omdat de groote meerderheid der werklieden en ambtenaren op 'hun- post gebleven is en zich talrijke vrijwilligers aangeboden hebben. De staking der zeelieden en mijnwer kers schijnt meer succes te hebben, dan die der spoo-rwegmannen. 2000 passa giers kunnen niet vertrekken en groote hoeveelheden goederen liggen te Marseil les te bederven, wijl alle bemanningen de schepen verlaten hebben. De regeering heef; alle maatregelen ge troffen om de noodzakelijke diensten te verzekeren. Er bieden zich zoo-veel vrijwilligers aan, dat op de lijn ParijlsOrleans alle stakers door vrijwilligers-specialisten konden ver vangen worden. Men verwacht, dat op de staatslijnen verschillende stakers ontslagen zullen worden. Op de lijn Orleans is een passagiers- trein, die ,doo-r het gewone personeel bediend weid, gederailleerd, er zijn tal rijke gewonden en één do-ode, een leer ling van de école centrale. In de mijnen is de (toestand bevredigend. Slechts drie centra zijn door de staking aangetast, n.l. Albi, Carmaux en Blainzy. In de havens is de toestand onzeker. De bootwerkers en zeelieden schijnen tot staking over te hellen. Te Marseille enl Havre wolrdt gestaakt, behalve op de bui- tenlandsche schepen; te Rouaan is de staking partiëel, te Boulogne en Duin ken wordt gewetkt'. öf bedekte to-orn ©n koude trots. Hedenavond was het meisje bijzonder lang bezig met 'de tuinslang; altijd weer opnieuw liet zij den waterstraal op het fluweelen grastapijt neerspatten en haar heer en gebieder keek met welgevallen naar baar spelen en wierp haar af en toe een schertsend woord toe- Eindelijk liet zij den slang op den grond vallen-, misschien omdat Giseia, die tot nu toe naast haren stiefvader gestaan had, nu het slot ingang en terwijl zij zoo wee moedig mogelijk keek, koos zij de mooiste en kostbaarste bloempotten uit en zette die met onmiskenbare krachtsinspanning in een mand, en toen deze vol was met het kostbaarste wat de tuin bezat, nam zij hem met veel gratie op ien droeg hem op haar hoofd weg. 1 Zachan had zwijgend toegekeken, maar nu zij achter de otmrasting van het park verdween, stond hij plotseling naast haar en haar bij den arm pakkend, riep hij „Waldtraut, is dat brutaliteit, dwaas heid of humeurigheid, die je zoo doet omgaan met mijne sierplantenheb ik je niet bevolen om te doen wat je kunt om het terras te verfraaien en nu neemt gij de mooiste bloemen weg?" Trotsch krulden zich WaJdtrauts lip pen, maar daarna veranderde hare uit drukking en met gemaakte onderdanig heid, zeide zij Mijnheer de baron vergeet dat ik wel u dien maar de slavin ben van een andere- vjy SL fflJ m\M- M Korte berichten. De Finsche rijksdag nam het voor stel aan om aan de Alandseilanden zelf bestuur te verieenen. De koning van Denemarken heeft den yroegeren minister-plresident Neer- gaard met de vorming van een nieuw ministerie belast. Hij' behoort tot de ge matigde linkschen. Een telegram uit Weenen meldt; Zondagavond heeft een trambolsing plaats gehad. Een persoon werd gedood, negen zwaar en 49 licht gewond. Tijdens een manifestatie te Madrid, waaraan 20.000 personen deelnamen, wer den uit een huis een aantal scholen ge lost, waardoor 9 personen werden- ge wond. In Libao vond een straatschermut- seling plaats, waarin 1 doode viel. In Valencia poogden 300 syndicalisten een manifestatie tegen de interventie der en tente in Rusland te beginnen. Terwijl zijl de kreet: Leve Rusland! aanhieven, kwam het tot een conflict, waarin, onge veer 200 schoten werden gewisseld. 2 manifestanten en 3 politiemannen wer den getroffen; in het geheel hebben 65 arrestaties in Valencia plaats g|ehad. Bij' een zeiltocht heeft te Dortmund een ongeluk plaats gehad, waardoor vijf jonge lieden zijn verdronken. Een twintigtal eerste-Mei-manifestan- ten hebben te Parijs reeds terecht ge staan en werden van 2 itot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld benevens tot verbod van verblijf. Gisteren is de bolsje wistische agitator Monatte in hechtenis genomen. In de provincie hebben reeds acht arrestaties wegens oplhitsing plaats gëhad. Er zullen spoedig nog meerdere volgen. Uit het arsenaal te Toulon is, 1000 kilogjram kruit gestolen. De rijksweer, zoo- wordt uit Wezel gemeld, is opgemarcheerd in de richting van Dusseldorf. Te Valencia zijn bij een gevecht tusschen politie en arbeiders twee agen ten en drie arbeiders gewond. De Frankfoli'ter Jaarbeurs is ge opend. Er 'zijn ongeveer 3000 deelnemers. De internationale bloemententoon stelling, waaraan Engeland, Italië, Neder land en België deelnemen is eergisteren te .Antwerpen geopend. Te Troyes is door een brand een stoffcnververij vernield. De schade is aan zienlijk. Een tiental burgers en brand weerlieden werden gewond,, terwijl een twintigtal -soldaten bedwelmd raakten doo(r de chloor- en scherpe zwaveldampen. In Italië is in enkele steden op: 1 Mei gevochten tusschen beto-ogers en de politie, waarbijl .eenige dooden en gewon den vielen. 1 Die F'ransche minister van oorlog, is afgetreden. Het mijnwerkerscongres te Valent- ciennes besloot den arbeid te hervatten. De „inscrits," geven over het algemieeni gehoor 'aan het istakingsbevel. In BerlijSn ïekenit men er op1, dat spoedig de Franschen uit Frankfurt zul len vertrekken. U te dienen is een lust, maar mijn pijni- ger te moeten gehoorzamen, is ee;n kwel ling. Maar Waldtraut is er voor om te lijden!" voegde zij er met emphase bij en ging als terneergedrukt door den last, dien zij droeg, voort- Zachan volgde haar en vroeg tanden knarsend „Waarheen heeft die kerel, die ellendige rentmeester je bevolen om mijn eigendom heen te brengen? Haha! hij wil je tot dievegge maken om zoo te overwinnen? Zeg het, meisje, want misschien kan dat jou of mij helpen, want ik heb gezwo ren dat ik hem zal kleinkrij-g-en, den schurk!" „Waar die bloemen heen moeten? Nu zijt u dan «nog altijd doof en blind Na tuurlijk naar haar toe, naar de Koningin van zijn hart! Eiken dag, voordat Öe dag nog aanbreekt, moet ik op zijn bevel haar venster versieren en wee mij, als bet het beste en kostbaarste niet is! Gis teren nog moest ik in eens een bloeiende myrtbeboom te voorschijn brengen, nu gisteren was het ook ©en feestdag, en mijnheer de baron beeft hem zelf een handje geholpen, toen moest het ook wei gelukken!" „Spreek, deerne, of ik haal je het bloled uit je nagels! Zeg het duidelijk ien niet altijd en eeuwig toespelingen maken, vlug, zeg op! Wat is er gebeurd?" [riep haar verwoede meester, maar zij lachte ovei^ haast en zei: De stakingsbeweging ini Italië is aan 't luwen. Gedurende ©en storm, welke die stad Muskegon in -Oklahamla grootendeels vernielde, zijn 50 pieïsoinen gedood eni velen gewond. De Polen zijn1 Zondag Kieffi bin nengerukt. De man, due destijds het hevel tot vermoording van den tsaar heeft gekre gen, Posrednicki en die naderhand tot de geheime politie behoorde en als zoo danig ook in Lodz werkzaam was, is door de Pools-che regeering uitgeleverd. Aan de grens werd hij door een troep bolscbewiki opgewacht, die hem onder beschuldiging van hoogverraad aanstonds hebben gefusilleerd. De Pools-che generale staf meldt d.d. 1 Mei: Het verslagen vijandelijke leger trekt nog steeds in wanorde terug. In den sector van Z-mery-nka en van Winnica bezetten wij de lijn Stanis- lawtchykGnïewanPisaxowka. We ont wapenden een brigade tirailleurs ten na men daarbij 32 kanonnen, 150 mitrail leurs, ongeveer 5000 geweren ,een draad loos station, een groot aantal paarden 'en een depot. Een onzer divisies, ten Noorden van Winnica opereerende, heeft eenige bol- s-chewistische regimenten, die op den af tocht waren, weten af te snijden. De on zen maakten daarbij 8000 gevangenen. De verdere buit bedroeg 2 geblindeerde trei nen ,10 kanonnen en een aantal mitrail leuses. Naar thans is vastgesteld werden in den sector van Koziatyn eveneens 8000 gevangenen gemaakt, terwijl we aan buit 14 kanonnen, ©en pantsertrein, 190 mi trailleuses, veel spoorwagmateriaal en tal rijk ander oorlogsmateriaal veroverden. 1 Mei, Feestdag van den arbeid. Wie Zaterdagnamiddag in onze hoofd stad, centrum van het socialistisch leven, ©ens ©en kijkje ging nemen hoe het op dezen feestdag van den arbeid op straat uitzag, vond in bet hart van -de oude 'stad zijn weg versperd door een optocht, misschien een half uur lang. In dien optocht was het vrouwelijk' ele ment misschien het talrijkst vertegenwoor digd. Men zag er vrijende paren, die ge armd, meewandelden, slenterden is juis ter, in 't gelid. Men zag er talrijke vrou wengroepen, waaronder die zich aandien den wat niet precies noodig was a-ls de proletarische vrouw. Talrijke muziekcorpsen en enkele zang- gezelschappen moesten het leven er in brengen of inhouden. De muziekcorpsen niet gedirigeerd door Willem Mengelberg of zijnsgelijken, werden voorafgegaan door ©en man met een trommel van kleinen omvang. Ook de man scheen geen tam boer van beroep. Lang niet de helft van hen, die zich bij het zanggeziels-chtip voegden, zong. Nu en dan werd de mond even opengedaan om een klank voort te brengen. Men zong en detail. Men bromde en gros. In den optocht werden op de meest nonchalante wijze roode en. witte lappen aan stokken gedragen, waaronder naar „Een vrijer was hier mooi, voornaam en rijk hij wilde bij mijnheer den baron aanzoek doen om de hand der jonge gravin, maar mijnheer de baron was zich .aan het kleeden en hij ging naar den. rentmeester!" Het meisje hield op en zag met geheim genoegen naar het slachtoffer van al hare leugens; hoe begeeiig las hij haar elk 'voord van de lippen! en hoe woedend 'balde hij den vuist, toen hij hoorde, dat Lauffen den „vrijer" had weggestuurd! Hij had genoeg gehoord en zich afwen dend, riep hij Waldtraut toe: „Ga maar, armzalig schepsel, speelbal van zijne luimen, en volvoer zijne bevelep. en maak haar kamer mooi, dat Heilig dom, waarin ik nog nooit een voet heb mogen zetten! Maak het mooi daar, en zorg vooral voor Myrthe, want" hij fluisterde 'nu nijdig „zoo waar ik hier sta, over drie dagen zal zij verloofd zijn en hij, de schurk, moet haar zijne onder danige gelukwenschen komen brengen. Ha ha, dat zal een plezier zijn om mij- aan zijn toorn te verlustigen!" .Aldus waren de woorden en gedachten -die den woedenden man door de hersiens gingen, toen hij nu in zijn bloementuin op en neer liep- Maar hij had de kunst geleerd rimpels glad te maken en vloeken in it© slikken en als bet noodig was een vriendelijk gezicht te zetten, en waarlijk een uur later, speelde hij de rol van waardig huisheer en teedere echtgenoot een der verschijnselen. Een ernstig verschijnsel bij nieraandoe- ning is moiedeloosheid, omdat het dienten- volge lastiger valt om alle andere ver schijnselen te boven te komen. Gij doet meer kwaad dan goed door bij de pakken neer te zitten len u zorgen te maken. Maakt in plaats daarvan een wandeling en neemt een opgewekt flink besluit. Zegt tot uzelf: „Ik weet door mijn rugpijn, loomheid en urinestoornissen, dat mijn nieren verzwakt zijn, maar ik zal de -gewoonten veranderen, die er nadeelig voor zijn." Vermijdt laat naar bed gaan, zware maaltijden en onnoodige prikkels, en be gint eenvoudiger te leven. Dat is een verstandige geschikte leefwijze voor uw gezondheid, die veel zal bijdragen tot het genezen van niervers-chijnselen als rh-eu- matiek, steen, ischias ,niergruis, nier- of blaasontsteking, rugpijn, spit en urine- kwale-n. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen u helpen om gezond te worden.Zij ver sterken en heelen de nieren, geven ver zachting aan de urinewegen, en wekken de nieren op tot haar taak om het urine zuur en de vloeibare onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Foster's Pillen wer ken niet op de ingewanden. Zelfs gevorderde gevallen van nierziekte zwichten dikwijls voor een voorzichtige verandering in gewoonten en tijdelijke be handeling met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. En als gij weder gezond zijt, houdt u dan aan matigheid, opgewektheid en de noodige lichaamsbeweging om gezond te blijven, maar vergeet -ook niet een woord van 'lof voor het geneesmiddel, dat u genas. Overtuigt u, dat de juiste naam: Foster's Rugpijn Nieren Pillen en de handteekening van James Foster op het etiket voor komen. Dit behoedt u voor namaak. De echte zijn te Goes verkrijgbaar bij de Paauw Co., te Middelburg bij fa. C. Schulte Co. a f 1.75 p. doos of f 10.— p. zes doozen. (52) bet scheien vele waren, die reeds jaren dienst gedaan hadden. Voor achturigen werkdag, tegen huis arbeid, werken voor de gemeenschap, voor emancipatie der vrouwen enz. Voorzeker, hier werd de gloed der nieuwheid ge mist. Zoo schoof die optocht langs de straat, geen woord van sympathie of antipathie werd hum vereerd. Slechts op kruispun ten hoopte zich bet publiek op, sputte rende over de stremming in het verkeer. Het geleek een kunstmatig op touw ge zette onderneming, met een optocht als reclame, 'Sequah. herlevend. Overigens was er in de stad, waar de transportstaking, slechts als een baken blijft in de oeconomische zee, zoo fel bewogen, niets van een feestdag te zien of te merken. Welk een tegenstelling tuss-chen de on uitputtelijke frischheid van onze christe lijke feestdagen, nu twintig eeuwen oud, en de saaiheid onzer moderne feestdagen, nog geen twintig jar en oud. de K. meesterlijk; want heden verschee»! zijne vrouw voor het eerst aan de theetafel en Gisela werd door hem overladen met loftuitingen over de uitstekende manier waarop zij hare moeder verpleegd had- Over 't algemeen behandelde hij haar nu altijd allerbeleefdst en was er meestal op uit haar te verzekeren dat het voor hem 't grootste geluk zijn zou als hij zou mo gen beleven dat haar leven enkel zonne schijn werd, „want", voegde hij er altijd sentimenteel bij „Er is voor ouders niets schooners dan hunne geliefde kinderen tevreden te zien". Deze zalvende vaderlijke manieren wa ren Gisela hoogst onaangenaam, maar zij leerde hoe langer hoe meer, ter wille harer arme moeder, om hem op g-eener- l'ei wijze tegen te gaan- Misschien zou haar deze ernstige plicht en dat stille zich-schikken makkelijker ge vallen zijn, als zij had kunnen vermoe den, dat zij door haar vriendelijk stil-zijn en door de wijze, waarop zij met haar beide ouders omging, 'een zeer grooten invloed op Kürt uitoefende. Hij was- ér dikwijls getuige van hoe zij, die vroeger altijd tegensprak, stilzweeg, als haar stief vader haar door zijne hartstochtelijke uitingen boos maakte, en hoe zij altijd een vriendelijk woord had voor hare moeder. (Wordt verroifd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 1